<style>.lazy{display:none}</style>
30.05.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

Yücel Kültür Vakfı Karşılıksız Bursları Başvuruları

Yücel Kültür Vakfı Karşılıksız Bursları Başvuruları

Yücel Kültür Vakfı Karşılıksız Bursları Burs Başvuruları

Yücel Kültür Vakfı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Yarım Elma Bursları, Yabancı Dil Bursları, Orta Öğretim Bursları, Kumbara, Yetenek (Sanat ve Spor) Ve Yüksek Lisan Ve Doktora Bursları Vermektedir.

Yarım Elma Bursu
Yarım Elma Bursu, aylık 1.250 Türk lirası burs miktarının her ay yarısının bir bağışçımız, diğer yarısının ise vakfımız ve / veya başka bir bağışçı tarafından karşılanarak bursiyere hizmet veya geri ödeme zorunluluğu olmadan, 12 ay boyunca kesintisiz olarak verilen karşılıksız bir burstur. T.C. vatandaşı herhangi bir üniversite veya yükseköğrenim okulunda okuyan, ihtiyaç sahibi herkes bursiyer olabilir. Yılın her günü bursverenler.org üzerinden başvuru yapılabilir.

Kimler Bursiyer Olabilir?

Din, dil, etnik köken, cinsiyet ayrımı yapmaksızın, T.C. vatandaşı herhangi bir üniversite veya yükseköğrenim okulunda okuyan, ihtiyaç sahibi herkes bursiyer olabilir. Ancak yükümlülüklerini yerine getirmediği için bursu kesilenler tekrar başvuramaz.

Daha önce bursa hak kazanmış olup, Yarım Elma Bursu kapsamında o yıl bağışçı temin edilemediği için burs alamayanlar, takip eden senelerde yeniden başvurabilirler. Eski başvuruları bir hak olarak devam etmez.

Ads

Başka bir kurumdan burs alan öğrenciler bu durumu başvuru formunun ilgili bölümünde belirtmek kaydıyla Yarım Elma Burslarından da istifade edebilirler.

Başvurular içerisinde devlet, özel veya vakıf üniversiteleri ayrımı yapılmaz.

Ne Zaman, Nasıl Başvurulur?

Yılın her günü başvuru yapılabilir.

Başvuru yapmak için öncelikle https://www.bursverenler.org/ web sitesinden üyelik işlemini gerçekleştiriniz.

Ardından ana sayfada yer alan “Burs Arıyorum” butonuna tıkladıktan sonra “Lisans” seçeneğini işaretleyerek “Devam” butonuna tıklayıp başvuru formunu ayrıntılı bir şekilde doldurunuz.

Yabancı Dil Bursları
Yabancı dil bilmemenin eksikliğini yaşayan veya herhangi bir yabancı dili öğrenerek hayatına bir artı değer katmak isteyen gençlerin yararlandığı burs türüdür. Yabancı dil bursu almaya hak kazanan öğrencilerin kurs ücretlerinin bir kısmını vakfımız, geriye kalan kısmını ise bursiyer ödüyor. Başarılı olunan her seviyenin ardından alınan yeni seviyede vakıf bursiyeri desteklemeye devam ediyor. YKV Yabancı Dil Bursu alabilmek için üniversite öğrencisi olmanıza gerek yoktur. 18 – 26 yaşları arasındaki tüm gençler bursverenler.org üzerinden burs başvurusunda bulunabilir.

Başvuru Tarihi: Yılın Her Günü
Sonuç Açıklanma Tarihi: 1 Ekim 2023 ve 1 Nisan 2024

Burs Sistemi Nasıl İşliyor?
Vakfımız ile Yabancı Dil Okulları arasındaki ortaklık sayesinde yabancı dil bursu almaya hak kazanan öğrencilerin kurs ücretlerinin bir kısmını vakfımız, geriye kalan kısmını ise bursiyer ödüyor. Başarılı olunan her seviyenin ardından alacağınız yeni seviyede vakıf sizi desteklemeye devam ediyor.
Bunun için öncelikle başvuru dönemi içerisinde başvurunuzu aşağıda belirtilen şekilde tamamlamanız gerekiyor. Ardından bursiyer seçim komitesi tarafından yapılan inceleme sonunda kontenjan sayısı kadar bursiyer seçiliyor. Seçilen bursiyerlere bilgilendirme yapıldıktan sonra bursiyer kendi gitmek istediği dil okulunu özgürce seçiyor ve vakfa bildiriyor.

Bursu kazanan kişinin %60 oranında eğitimine devam etme zorunluluğu bulunmaktadır. Aksi halde bursiyer kendisine sağlanan bursu geri ödeme yükümlülüğü altına girecektir. Sağlık sorunları nedeniyle devam edilemeyen günler devam sorumluluğu kapsamına girmemektedir.

Orta Öğretim Bursları
Ortaöğrenim kurumlarında okuyan öğrenciler (özel okullar dahil), öğrenci grupları (öğrenci gruplarını kapsar, ferdi başvuru yapılamaz) ve okullar başvurabildiği burs türüdür. Öğrencilerin katılacağı; ulusal veya uluslararası yarışmalar, seminerler, araştırma projeleri, toplantılar, kültür-sanat ve bilim ağırlıklı faaliyetlere katılabilmesi için gerekli yol parası, yemek bedelleri, konaklama giderleri gibi etkinliğin yerine getirilebilmesi için gerekli araç kiralama veya satın alma bedellerini kapsamaktadır.

Kimler Başvurabilir?
Ortaöğrenim kurumlarında okuyan öğrenciler (özel okullar dahil), öğrenci grupları (öğrenci gruplarını kapsar, ferdi başvuru yapılamaz) ve okullar başvurabilirler.

Başvuru Ne Zaman Yapılır?
Yılın herhangi bir zamanı başvuru yapılabilir.

Burs Neleri Kapsar?
– Öğrencilerin katılacağı ulusal veya uluslararası yarışmalar, seminerler, araştırma projeleri, toplantılar, kültür-sanat ve bilim ağırlıklı faaliyetler
– Öğrencilerin bu faaliyetlere katılabilmesi için gerekli yol parası, yemek bedelleri, konaklama giderleri, faaliyetin yerine getirilebilmesi için gerekli araç kiralama veya satın alma bedelleri

Yüksek Lisans – Doktora Bursu

Yüksek Lisans – Doktora Bursu; araştırmacı, proje sahibi veya bir alanda yüksek lisans veya doktora yapan, 33 yaşından büyük olmayan gençlere açıktır. Her türlü bilim dalında ülkemizin gelişmesine katkı sağlayacak araştırma, çalışma veya proje bu program için uygundur. Verilen destek tek seferlik olup yönetim kurulu, başvuru yapan kişinin talep ettiği destek miktarının tamamını, bir kısmını, talep edilenden fazlasını karşılama veya sağlanan desteğin süresini uzatma takdir hakkına sahiptir.

Başvuru Koşulları Nelerdir?
– Bu burslara başvuru için herhangi bir başvuru tarihi yoktur. Kişi dilediği zaman başvurusunu yapabilir.
– Başvuru önce burs komitesince incelenir, ardından uygun görülürse burs başvurusu Yönetim Kurulu’nca görüşülür.
– Başvuru için öğrenci olma şartı aranmaz, yalnızca başvuru yapan kişinin 33 yaşını geçmemiş olması aranmaktadır.
– Başvurmak isteyen kişi başvuru nedenini, çalışma alanını ve talebini içeren bir dilekçe kaleme almalıdır. Dilekçesine, başvurduğu projesi veya araştırması ile ilgili ayrıntılı bir açıklama, fizibilite raporu, maliyet tablosu vb. gibi her türlü aydınlatıcı bilgiyi eklemelidir.
– Başvurular www.bursverenler.org web sitesi üzerinden çevrim içi olarak kabul edilir. Proje ve bütçe gibi detayların www.bursverenler.org sitesindeki yükleme alanlarının yetmemesi durumunda Yücel Kültür Vakfı’na e-posta veya diğer yollar ile ulaştırılır.

Yetenek (Sanat ve Spor) Bursları
28 yaşına kadar her katılımcıya açıktır. Bu burs, ferdi bir burs tipi olup kültür, sanat, spor alanlarında başarılı ve imkanı kısıtlı gençlerin yürüttüğü çalışma ya da projelere yapılan tek seferlik maddi destektir. Yönetim Kurulu, başvuru yapan kişinin talep ettiği destek miktarının tamamını, bir kısmını, talep edilenden fazlasını karşılama veya sağlanan desteğin süresini uzatma takdir hakkına sahiptir. Başvuru için öğrenci olma şartı bulunmamaktadır. bursverenler.org üzerinden online olarak başvuru da bulunabilirsiniz.

Kimler Bursiyer Olabilir? Nasıl Başvurulur?

Yetenek Bursları’na başvuru için herhangi bir başvuru tarihi yoktur. Kişi dilediği zaman başvurusunu yapabilir.

İlk olarak bursverenler.org sitesi üzerinden “Burs Arıyorum”u tıklayarak üyelik oluşturulur. Kişi formda yer alan alanları (resim, evrak vb.) eksiksiz doldurmalıdır. Sonrasında başvuru yapmak isteyen kişi başvurma nedenini, başarısını ve talebini içeren bir dilekçe kaleme almalıdır. Dilekçesine üstün başarılı olduğunu gösteren ödül, sertifika, madalya, transkript, referans mektubu, video, portfolyo, akademik eserler gibi mataryalleri de eklemelidir. Ayrıca destek istenen faaliyetin ayrıntılı açıklamasını da ekleyerek info@yucelkulturvakfi.org adresine e-posta ile göndermelidir.

Kumbara Bursu
Kumbara Bursu, burs verenlerin küçük bağışlarının bir kumbarada biriktirilmesi sonrası bursa dönüşerek eğitime verilen destektir. Bursverenler.org sitesindeki burslara başvuru sırasında verilen 5.-TL’ler de bu kumbarada birikmekte ve tekrar burs olarak gençlere dönmektedir. Kumbarada her 5.000.-TL biriktiğinde bu bursa başvuranlar arasından bir öğrenciye 10 ay boyunca, aylık 500.-TL verilir. Belirli bir burs açıklanma tarihi yoktur. Başvurular sadece bursverenler.org üzerinden çevrim içi olarak kabul edilmektedir.

Web Sitesi: https://www.yucelkulturvakfi.org

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ