16.06.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

Ulusal Gemi Ve Yat Tasarım Yarışması

Ulusal Gemi Ve Yat Tasarım Yarışması

12. Ulusal Gemi Ve Yat Tasarım Yarışması

Gemi Yat Ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği Ulusal Gemi Ve Yat Tasarım Yarışması Düzenliyor.

Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği tarafından, T.C. Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin izin ve destekleriyle genç tasarımcıların ülkemize kazandırılması amacıyla Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışmaları düzenlenmektedir.

Yarışma Konusu: Katamaran Gezi Teknesi
Projelerde talep edilen özellikler:
– Tam boyu 24 metre altı
– CE sertifikalı
– Enerji verimliliği ön planda olan,
– Uluslararası kurallara uygun (ILO, IMO, SOLAS vb. kriterler aranacaktır.)
-Tüm tasarımlarda mühendislik hesaplarına yer verilmesi gerekmektedir. Şartları karşılamayan ve mühendislik hesapları ihtiva etmeyen tasarımlar jüri tarafından değerlendirme dışında bırakılabilir.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 120 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 80 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 60 Bin Türk Lirası

-Jüri Heyeti’nin önerisi, Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu’nun uygunluk kararı vermesi halinde bahse konu ödüllerin yanı sıra mansiyon ödülleri, özel ödüller gibi ilave ödüller söz konusu olabilir.

Ads

-Jüri puanlamasında beraberlik oluşması durumunda jüri heyeti görüşü, Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu kararına istinaden aynı ödülün birden fazla tasarım arasında bölüştürülmesi veya birden fazla projeye verilmesi mümkün olabilir.

-Ödül kazanan tasarım grupları, ödül tutarının hangi oranlarla grup üyelerine paylaştırılacağı hususunu yazılı olarak Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği’ne bildirir. Bildirimin yapılmasının ardından ödül tutarları 1 ay içerisinde kazanan öğrencilere ödenir.
Bu ödüllerin dışında,

-Yarışmada derece alan projelerin listesi, T.C. Ticaret Bakanlığı ve TİM Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından gerçekleştirilecek Türkiye İnovasyon Haftası ve Türkiye Tasarım Haftası etkinlikleri içindeki “Tasarım Yarışmaları Sergisi” çerçevesinde düzenlenen “Yılın En İnovatif Tasarımı” sergi ve yarışmasına gönderilerek, sergide yer alacak ve yarışmada dereceye giren proje sahiplerinin, sözü geçen etkinliğin prosedürü içinde yer alması nedeniyle bizzat sergide bulunmaları sağlanacaktır. Yarışmalarda derece elde eden tasarımların maketleri yurt içi ve yurt dışında katılım sağlanan fuarlarda sergilenecektir.

-Yarışmada derece alan projeler, 2008/2 Sayılı Tasarım Desteği Hakkında Tebliğe İlişkin Uygulama Usul Ve Esaslarına Ait Genelge uyarınca yurtdışı eğitim desteğine müracaat etme hakkına sahip olur.
Bahse konu tebliğe ilişkin ayrıntılı bilgi için.

Yarışmaya Katılım Koşulları

1- a) Yarışma, 2022/2023 Eğitim Öğretim Yılı İtibariyle Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisindeki üniversitelerin tüm mühendislik, mimarlık, gemi ve yat dizaynı, endüstriyel tasarım fakültelerinde eğitim gören lisans ve lisansüstü öğrenci gruplarına açıktır. Yarışmaya katılım sağlayan öğrenci grupları en az bir en fazla dört kişiden oluşabilir. Gruplarda en az bir Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği ya da Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği öğrencisi olmalıdır. Grupta anılan bölümlerden 1 öğrenci olması halinde diğer grup üyeleri herhangi bir mühendislik veya mimarlık disiplininde öğrenim gören öğrenciler olabilirler.
b) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak kaydıyla, Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışındaki üniversitelerin yukarıda sayılan bölümlere denk olan bölümlerinde eğitim gören lisans ve lisansüstü öğrenciler de yarışmaya katılım sağlayabilirler. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup, Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışındaki üniversitelerden katılım sağlayacak öğrenciler yarışmaya tek başlarına katılım sağlayamazlar, gruplarındaki diğer üye/ üyelerden en az biri Türkiye’de öğrenimine devam ediyor olmalıdır.
c) Tanımlanan bölümlerin dışında kalan branşlarda öğrenim gören öğrencilerin yarışmaya katılım sağlamaları için projeye başlamadan önce gemi@iib.org.tr adresine taleplerini bildirmeleri gerekmekte olup taleplerinin jüri tarafından olumlu değerlendirilmesi halinde yarışmaya katılımları mümkün olabilecektir.

2- Yarışmacıların;
a- Jüri üyelerinden herhangi birinin ortağı, yardımcısı ya da birinci dereceden akrabası olmaması,
b- Jüri çalışmalarının hiçbir safhasına katılmamış olması,
c- Yarışmayı açan kuruluşta çalışıyor ve/veya yarışmayı açan kuruluşta çalışan birinin birinci dereceden akrabası olmaması,
d- Yarışma şartnamesinde belirtilebilecek olası koşullara uyuyor olması şarttır.
Bu şartlara uymayanların projeleri yarışmaya katılmamış sayılır.

3- Yarışmaya katılan her proje için “özgünlük”, “daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış olması” ve “hâlihazırda tasarımı yapılmış, üretilmiş ve satışa sunulmamış olması” şartı aranmaktadır. Bunların aksi bir durumun tespiti ve bu tespitin jüri üyelerinin çoğunluğu tarafından onaylanması halinde, söz konusu proje ve bu proje ile yarışmaya başvuran yarışmacı/yarışmacıların başvuruları yarışma kapsamından çıkarılacaktır. Eğer proje ödül kazandı ise, kazanılan ödülle beraber bu proje ile yarışmaya başvuran yarışmacı/yarışmacıların kazandıkları tüm ödüller İİB Genel Sekreterliği tarafından geri istenir. Aksi durumlarda hukuki yollara başvurulacaktır.

4- Ödül kazanan bir projenin iptal edilmesi halinde, söz konusu projenin yerine en çok oyu alan sıradaki tasarıma aynı ödül ve hakları devir edilecek ve yapılan değişiklik yarışma ilanının yapıldığı WEB sitesinde (www.gemiyattasarim.org) duyurulacaktır.

Yarışma Takvimi
Yarışma 2023 yılı içerisinde Ticaret Bakanlığı’nın Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği’ne onay vermesinin akabinde www.gemiyattasarim.org web sitesinden ilan edilmesi ile başlar.
Yarışmanın ilanı ile birlikte www.gemiyattasarim.org adresinde yarışmaya başvuru modülü açılır ve proje kabulü başlar.

Yarışmanın son proje kabul tarihi 1 Ağustos 2023’dir. (Yarışma kabul tarihi ile ilgili olarak değişiklik yapılması veya mücbir sebepler ile yarışma başvuru tarihinde erteleme olması için yarışma takvimi www.gemiyattasarim.org adresi üzerinden güncel şekilde takip edilebilecektir.)

1 Ağustos 2023 tarihine kadar başvuru süreci tamamlanmış olan projeler yarışmaya katılım için uygun özelliklere sahip olup olmadığına dair ön incelemeden geçecektir. Ön değerlendirme sonucunda yarışmacılardan projelerinde revizeler yapmaları talep edilebilecektir.

Son proje kabul tarihinin ardından Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği sekretaryası tarafından yapılacak şekil, usul kontrollerinin ardından yarışmaya katılımına ilişkin uygun bulunan projeler jüri heyetinin değerlendirmesine sunulacaktır.

Jüri değerlendirmesinin ardından, Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri’nin kararına istinaden düzenlenecek olan ödül töreni organizasyonu ile yarışma neticelendirilecektir.

Ödül töreni gecesinin Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından organize edilen Türkiye Tasarım Haftası etkinlikleri ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Ödül töreni tarihinin ve yerinin kesinleşmesinin ardından yarışmacılar bilgilendirilir.

Yarışma Şartnamesi Ve Yarışmaya Başvuru İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ