<style>.lazy{display:none}</style>
17.04.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

Sıtkı Davut Koçman Ulusal Resim Yarışması

Sıtkı Davut Koçman Ulusal Resim Yarışması

3. Sıtkı Davut Koçman Ulusal Resim Yarışması

Muğla Sıktı Koçman Üniversitesi Sıtkı Davut Koçman Ulusal Resim Yarışması Düzenliyor. Yarışmaya Lisans Ve Lisansüstü Öğrencileri Katılabilir.

Yarışma Ödülleri
3 Adet Başarı Ödülü 12.500 Türk Lirası Artı Plaket Ve Başarı Belgesi
3 Adet Mansiyon Ödülü 7.500 Türk Lirası Artı Başarı Belgesi
Ali Koçman Özel Ödülü 10 Bin Türk Lirası Artı Başarı Belgesi

PonArt Firması Tarafından
2 Kişiye Bin Türk Lirası Değerinde Çizim Seti
2 Kişiye 1.500 Türk Lirası Değerinde Akrilik Boya Seti
2 Kişiye 1.500 Türk Lirası Değerinde Yağlı Boya Seti

Amaç
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Sıtkı Koçman Vakfı tarafından desteklenen yarışmanın amacı, kentimize ve üniversitemize katkıları ile bilinen, üniversitemize de ismini veren Sıtkı Davut Koçman’ın ismini onurlandırmak, Güzel Sanatlar veya Güzel Sanatlar Eğitimi alanlarında lisans veya lisansüstü öğrenim görmekte olan öğrencilerin çalışmalarını desteklemek, değerlendirmek, sergilemek ve teşvik etmektir. Bu yarışmada ödül alan eserlerin ilerleyen yıllarda bir müze içinde yer alarak üniversite ve kent kültürüne katkıda bulunması da amaçlanmaktadır.

Konu
Konu serbesttir.

Ads

Katılım
1. Yarışma; Seçici Kurul Üyeleri ile birinci derece yakınlıkları olanlar dışında Türkiye’deki tüm Güzel Sanatlar veya Güzel Sanatlar Eğitimi, Sanat ve Tasarım alanlarında lisans, lisansüstü (yüksek lisans, doktora ve sanatta yeterlik) öğrenimi görmekte olan öğrencilere açıktır.

2. Katılımcılar, önceden herhangi bir yarışmada ödül almamış, sergilenmemiş ya da dijital bir kaynaktan kopyalanmamış en çok 3 (üç) özgün eserle yarışmaya katılabilirler. Katılımcı, göndermiş olduğu eserin kendine ait ve özgün olduğunu; aksi durumun ortaya çıkmasıyla üçüncü kişilerin talep ve iddialarından doğacak tüm yasal sorumluluğun kendine ait olduğunu ve bu hususta Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin ve Sıtkı Koçman Vakfı’nın herhangi bir sorumluluğunun bulunmayacağını eserin yarışmaya gönderilmesiyle birlikte kabul, beyan ve taahhüt etmiş olur.

3. Katılımcılar resimsel bağlamda kendi anlatım biçimlerine uygun tuval üzerine yağlıboya, akrilik ve / veya boyar çizer malzemelerle yaptıkları çalışmalarla yarışmaya katılabilirler. Baskı resim, dijital baskı, enstalasyon, dijital baskı üzerine manipülasyonlar, kağıt üzerine çalışılmış, tuval üzerine kolaj ya da asamblaj çalışmaları ve/veya cam ile çerçevelenmiş eserler kabul edilmeyecektir.

4. Yarışmaya katılan eserlerin kısa kenarları 70 cm’ den az, uzun kenarları 140 cm’den fazla olamaz.

5. Yarışmaya katılan eserlerin ön kısmında katılımcının kimliğini belirten ad, imza, rumuz vb. işaretler bulunmamalıdır. Dijital görseller üzerinden yapılan ilk eleme sonucunda ikinci aşama değerlendirmeye kabul edilen eser / eserlerin herhangi bir yerinde daha önceden görselinde görülmeyen ya da tespit edilemeyen ve katılımcının kimliğini belirten işaret veya imza bulunan eserler değerlendirme dışı bırakılır.

6. Eserlerin görselleri çekilirken arka planlarında farklı eşyaların olmaması, sadece eserin sınırlarıyla çekilmesi gerekmektedir.

7. Yarışmaya katılım https://basvuru.mu.edu.tr/ adresi üzerinden 24 Mayıs 2024 tarihine kadar online yapılacaktır. Başvuru sırasında yüklenecek eser görsellerinin JPEG formatında ve 150-300 dpi çözünürlük aralığında olması gerekmektedir. Başvuru işlem basamaklarını gösteren kılavuz yarışma adresinde bulunmaktadır.

8. İlk değerlendirmenin ardından ilan edilen eserlerin asılları, sergilemeye hazır bir şekilde (arkalarında asma teli ya da ipi yapılmış şekilde), 10 Haziran 2024 tarihine kadar, esere ait Form 1 ile birlikte şartnamede ve yarışma web sitesinde belirtilen iletişim adresine, masrafları gönderici tarafından karşılanmak üzere, kargo ya da elden teslim edilecektir. Bu tarihe kadar gönderilmeyen eserler elenmiş sayılacaktır. Kargoyla gönderilen eserlerde oluşabilecek hasardan Üniversitemiz sorumlu değildir.

9. Katılımcılar, eserlerinin ödül alması ya da sergilenmeye değer görülmesi durumunda başvuruda gönderdikleri dijital görseldeki eser dışında bir başka eserle sergiye katılamazlar. Ödül verilen veya sergilemeye görülen eserin dijital görüntüsü ile aslı arasında fark olması durumunda verilen ödül ve / veya sergileme iptal edilir.

10. Yarışma sergisi için dijital formatının yanında katalog basımı yapılacaktır. Basılı kataloglar, ödül alan ya da sergilemeye değer görülen katılımcılara elden ya da sergileme sonrası eserlerle birlikte gönderilecektir.

Değerlendirme
Seçici Kurul, yarışma takviminde belirlenen tarihte toplanarak, dijital olarak gönderilen eserleri değerlendirir. İlk elemeyi geçen eserleri belirler.

İlk değerlendirmenin ardından ilan edilen eserlerin orijinalleri, 10 Haziran 2024 tarihine kadar, esere ait Form 1 ile birlikte iletişim linkinde belirtilen adrese kargo ya da elden teslim edilecektir. İkinci aşamaya kabul edilen eserlerin yarışma sergisine kabul edilme garantisi yoktur. Seçici kurul 2. Aşama değerlendirmesinde de orijinal eserlerden ödül ya da sergilemeye değer görülmeyen eserleri eleyebilir. Seçici Kurul ilk eleme sonunda kalan eserlerin orijinalleri arasından ödül, mansiyon ve sergilemeye değer eser ve/veya eserlerin seçimini yapar.
Yarışma sonuçları yarışma ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi resmi internet sayfalarından duyurulur.

Seçici Kurul seçilen eserlerin asılları toplandıktan sonra eserlerin orijinalleri ile dijital görsellerini kıyaslayarak farklılık olup olmadığını kontrol eder. Ödül verilen veya sergilemeye görülen eser ve/veya eserlerin dijital görüntüsü ile aslı arasında fark olması durumunda verilen ödül ve/veya sergileme iptal edilir.

Seçici Kurul, ödüllerin bir kısmını ya da tamamını dağıtıp dağıtmamakta serbesttir.

Ödüller
Sıtkı Davut Koçman 3. Ulusal Resim Yarışmasında 3 adet Başarı Ödülü (12500 TL, Plaket ve Başarı Belgesi), 3 adet Mansiyon Ödülü (7500 TL + Başarı Belgesi) ve ayrıca 1 kişiye Ali Koçman Özel Ödülü (10000 TL + Başarı Belgesi) verilecektir. Maddi ödüllere ek olarak PonArt firması tarafından 2 kişiye 1000 TL değerinde çizim seti, 2 kişiye 1500 TL değerinde akrilik boya seti ve 2 kişiye 1500 TL değerinde yağlıboya seti verilecektir. Nakdi ödüller, ödül sahiplerinin kendilerine ait banka hesap numaralarına, ödül töreni tarihinden itibaren 10(on) iş günü içerisinde yatırılmak suretiyle verilecektir. Sponsor ödülleri ödül törenine katılan yarışmacılara tören esnasında; katılamayan yarışmacılara yarışma sergisi sonrasında eserleri ile birlikte teslim edilecektir.

Ödül Töreni ve Sergileme
Sıtkı Davut Koçman 3. Ulusal Resim Yarışması Sergisi ve Ödül Töreni, Sıtkı Davut Koçman Anma Etkinlikleri kapsamında 14 Ekim 2024 Pazartesi, saat 11:00’da Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde yapılacak olup sergi 14-25 Ekim 2024 tarihleri arasında açık kalacaktır.

Eserlerin iadesi

Eleme sonucunda elenen eserler 12 Haziran 2024; sergilenen eserler ve diğer belgeler (Sergileme Belgesi ve Katalog) ise sergileme sonrası katılımcının tercihi doğrultusunda, 29 Ekim 2024 tarihinden itibaren elden ya da kargo ile teslim edilecektir. Kargo ile gönderilen eserlerde oluşabilecek hasar ya da kayıplardan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Sıtkı Koçman Vakfı sorumlu değildir. Eserlerini elden teslim almak isteyen katılımcıların sergi bitimini takip eden 15 gün içerisinde eserlerini teslim almaları gerekmektedir. Teslim almamaları durumunda Üniversitemiz eserlerle ilgili herhangi bir sorumluluğu kabul etmeyecektir.

Şartnamede belirtilmeyen hususlarda veya tereddüt halinde Yarışma Seçici Kurul kararları geçerlidir.

Yarışmaya eser gönderen bütün katılımcılar, bu şartname hükümlerini kabul etmiş sayılırlar.

Eser Gönderim Adresi
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
Eğitim Fakültesi
Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü
48000 Kötekli, Menteşe, Muğla
Tel: 0 252 211 18 30

Yarışmayı Düzenleyen ve Yarışma Koordinatörü
Doç. A. Cem ÖZAL, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

İletişim
E mail: mskuresimyarisma@mu.edu.tr
Yarışma resmi internet adresi : http://www.mskuresimyarisma.mu.edu.tr

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.
Başvuru İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ