06.12.2021 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Sürdürülebilir Geleceği Tasarla Ödüllü Yarışma

Sürdürülebilir Geleceği Tasarla Ödüllü Yarışma

Sürdürülebilir Geleceği Tasarla Ödüllü Yarışma

Rönesans Holding Sürdürülebilir Geleceği Tasarla Ödüllü Yarışma Başvuruları. Her Yıl Olduğu Gibi Bu Sene De Ana Teması “Sürdürülebilirlik” Olan Yarışmamızın 2021 Konusu İse “Pandemi İle Değişen Yaşam Alanları” Olarak Belirlendi.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 20 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 16 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 14 Bin Türk Lirası
Mansiyon Ödülü 10 Bin Türk Lirası
RGY (Rönesans Gayrimenkul Yatırım) Özel Ödülü 10 Bin Türk Lirası
Kentsel Gelişim Ve Değerlendirme Ödülü 10 Bin Türk Lirası
Yenilikçi Fikir Ve Detay Çözüm Ödülü 10 Bin Türk Lirası
İyi Uygulama Ödülü 10 Bin Türk Lirası
Görsel Tasarım Ödülü 10 Bin Türk Lirası
Sosyal Sürdürebilirlik Ödülü 10 Bin Türk Lirası

Yarışmanın Amacı
Çağımızın çevre ve dünya ile ilgili hassasiyetlerinin farkında bir şirket olarak yenilikçi ve değişen dünya düzeninde bu yıl da sürdürülebilir projeler üzerine fikir üretmeye devam ediyoruz. Rönesans olarak sürdürülebilir bir geleceğin ancak ardımızdan gelen nesillerle birlikte yaratılabileceğine inanıyoruz. Bu nedenle öğrenmenin sürekliliğine, takım çalışmasına, fikirlerin paylaşılması ve birbirine destek olmanın gücüne olan inancımızla, Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek olan gençlerimizle tanışmak ve geleceğin inşasında ortak fikir üretmek amacıyla yedincisi düzenlediğimiz Sürdürülebilir Geleceği Tasarla Yarışması’na bu yıl da devam ediyoruz.

Yaklaşık 1 yıldır ülkemizde ve dünyada yaşanan pandemi koşulları tüm yaşam biçimimizi ve tüm alışkanlıklarımızı değiştirmiştir. Yaşanan bu süreç insanların ilişkilerini ve dolayısıyla mekânı yeniden sorguladığı, değerlendirdiği bir durumu da beraberinde getirmiştir.
Eskiden hayatın içinde sıradan gelen birçok hususun, ne kadar değerli olduğu ortaya çıkmıştır.

Bu süreç toplum olarak birlikte yaşam adına hayatın tüm sürecini etkilemiştir, eğitim, sağlık, barınma, çalışma, turizm gibi tüm süreçlerde yeni bir kurgu ortaya çıkmıştır. Bu kurguda dijital dünya da hayatımızda büyük bir yer edinmiştir.

Sponsorlu

Virüsün getirdiği etkiler nedeniyle değişen tüm yaşam biçimimiz nedeniyle yaşadığımız mekanların tasarımının değişmesi de kaçınılmazdır. Kendimizi izole ederken bir yandan da toplumsal yaşamın sürdürülebilmesi gerekmektedir.

Bu sürecin geçici olması tüm temennimiz iken gelecekte de bu tür salgınların olabileceği bir gerçek olarak karşımıza çıkmıştır. Bu kapsamda virüs ile savaşırken de bir yandan da sürdürülebilir normal hayatı sağlamak temel amaç olarak düşünülmüştür. Tasarlanacak alanların dönüşüme açık olarak kurgulanması kaçınılmaz olmuştur. Özel ve kamusal alanların, pandemi gibi hızlı değişeme ihtiyaç duyan koşullara uygun olması hepimizin deneyimlediği bir gerçek olmuştur.
Geleceğin profesyonelleri olan üniversite öğrencilerini, sürdürülebilirlik kavramına eğilmeye davet eden yarışmamızda, sürdürülebilirlik ilkeleriyle uyumlu pandemi ile değişen ve pandemi sonrası dönüşebilen mekânlar için; yenilikçi, işlevsel, ekonomik ve esnek çözümler içeren tasarımların ortaya koyulmasını bekliyoruz. Fikir yarışmamıza katılacak farklı disiplinlerden gelen öğrencilerimizin, yarışma sürecine dahil olarak “sürdürülebilirlik” ve “Pandemi ile Değişen Yaşam Alanları” konusundaki vizyon ve bilgi birikimlerini bir üst seviyeye taşıyacaklarına inanıyoruz.

Yarışmanın Konusu Ve Teması
Pandemi koşullarında; eğitim, sağlık, barınma, çalışma, turizm, sosyal ve kamusal hayat gibi tüm alanlarda sağlıklı sürdürülebilir bir yaşamı devam ettirebilmek için mimari mekânsal yapıların değişmesi gerektiği ortaya çıkmıştır. Bu süreçte, dijital dünya da hayatımızda büyük bir yer edinmiştir.
Pandemi sürecinde sürdürülebilir sağlıklı bir yaşamı sağlayabilmek için; salgının getirdiği izole yaşam ile insanoğlunun doğasında olan birlikte yaşamın bir arada düşünülmesi gerekmektedir. Sürdürülebilirlik ilkeleriyle uyumlu olarak pandemi ile değişen ve pandemi sonrası dönüşebilen mekânların tasarımı yarışmanın ana konusunu oluşturmaktadır.

Aşağıda detaylı olarak belirtilen yarışma konusu fonksiyonları 3 ana başlık “Barınma Alanları, Çalışma Alanları, Sosyal Alanlar” olarak belirlenmiştir.

Yarışmanın Kapsamı
Yarışmacılar seçecekleri alan üzerinde “Pandemi ile Değişen Yaşam Alanları” kapsamında 3 ana fonksiyon başlığı altında tasarımlarını oluşturacaklardır. Bunların dışında eklemek istedikleri fonksiyonlar olursa, ekleyebilirler.

1-Barınma Alanları: Pandemi ile hayatımıza giren izole yaşam ve dönüşüme uygun sürdürülebilir sağlıklı yaşam için yeni mekânsal tasarımlar yapılacaktır. Yeni dizayn kurgusu mimarinin yanı sıra teknoloji, mühendislik, peyzaj kapsamları ile desteklenebilir. (Havalandırma, steril alanlar, uv filtre alanları, ve teknolojik anlamda değişiklikler de öngörülebilir.) (Örneğinaşı tesislerinde bulunan dışardan gelindiğinde kıyafetlerimizi bıraktığımız, eşyaları bıraktığımız uv li veya havalandırmalı mekanların kurgulanması .)

2-Sosyal Alanlar; Toplumsal ihtiyaç olan bir arada olma durumu pandemi koşullarında yeniden ele alınacaktır. Yeniden tasarlanan bu mekânlar pandemi ve sonrasına hizmet verecek şekilde esnek kurgulanacaktır. Sosyal aktivite alt fonksiyonu için yarışmacı serbesttir.

3- Çalışma Alanları; Sürdürülebilir yaşamımızın önemli parçalarından olan çalışma hayatı pandemi döneminde yeni bir boyut kazanmıştır. Bu süreçte birçok kişi home-ofis olarak çalışmıştır. Bu durumun değerlendirilerek pandemi koşullarında sürdürülebilir bir yaşamda çalışma hayatının nasıl olacağına dair yeni fikirler ve tasarımlar oluşturulacaktır. (Teras çatılarda üretim, evlerin ofis olarak kullanılması, ticaretin online olması vs…)

Katılım Koşulları
Yarışmaya katılacak yarışmacıların aşağıdaki koşulları yerine getirmesi zorunludur. Ekip olarak katılanların her birinin koşulların tamamına uymaları zorunludur.
• Üniversitelerin Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Enerji Sistemleri Mühendisliği, İç Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Çevre Mühendisliği ve Şehir Bölge Planlama bölümlerinde öğrenim gören T.C. vatandaşı veya yabancı uyruklu lisans ve lisansüstü öğrenciler yarışmaya katılabilir.
• Yarışma, üniversitelerin yukarıda yazan bölümlerinin tüm sınıflarına açıktır.
• Yarışmacılar yarışmaya, bireysel veya en fazla 5 kişiden oluşan ekiple katılabilir. Yarışmacıların başvuru tarihinden proje teslim tarihine kadar geçen sürede, lisans veya lisansüstü eğitimine devam ediyor olması gerekmektedir
Bir öğrenci yalnızca bir takımda yarışmaya katılabilir.

Yarışma Takvimi

Yarışma Başvuru Başlangıç Tarihi: 01 Mart 2021
Son Başvuru Tarihi: 23 Mayıs 2021
Seçici Kurul Değerlendirme: 31 Mayıs-01 Haziran 2021
Sürdürülebilir Geleceği Tasarla 2021 Webinar – Final Duyuru: 03 Haziran 2021

Yarışma Sitesi İçin Tıkayın.
Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ