02.12.2021 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Yeşilay Sağlıklı Fikirler Kısa Film Yarışması

Yeşilay Sağlıklı Fikirler Kısa Film Yarışması

Yeşilay Sağlıklı Fikirler Kısa Film Yarışması

Yeşilay Sağlıklı Fikirler Kısa Film Yarışması Başvuruları. Yarışmaya Türkiye Geneli Üniversitelerin Ön Lisans, Lisans Ve Yüksük Lisans Öğrencileri Katılabilir.

Yeşilay’ın Sağlıklı Fikirler Kısa Film Yarışması için başvurular başladı.
Yeşilay’ın bu yıl 5’inci kez düzenlediği “Sağlıklı Fikirler Kısa Film Yarışması” için başvurular başladı. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle gerçekleştirilecek yarışmanın teması “Gençlerin gözünden uyuşturucu madde bağımlılığı” olarak belirlendi. Yarışmaya, Türkiye genelinde lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitim gören tüm öğrenciler, kurmaca veya belgesel türünde eserleriyle katılabiliyor.

Yarışma Ödülleri

Belgesel Türü Ödülleri
Büyük Ödül 15 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 10 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 5 Bin Türk Lirası

Kurmaca Türü Ödülleri
Büyük Ödül 15 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 10 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 5 Bin Türk Lirası

Sponsorlu

Özel Ödüller
Halkın Favorisi 100. Yıl Özel Ödülü 5 Bin Türk Lirası
T.C. Kültür Ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü 5 Bin Türk Lirası

Yarışma Konusu Ve Amaç
Gençlerin Gözünden Uyuşturucu Madde Bağımlılığı
Uyuşturucu madde bağımlılığının insan ve toplum sağlığına yaptığı olumsuz etkileri ortaya koymak ve özellikle gençler arasında uyuşturucu madde bağımlılığı konusunda duyarlılığı arttırmak.

Yarışmanın Türü

Yarışma “kurmaca” ve “belgesel” olmak üzere 2 türde düzenlenmektedir.

Başvuru Şartları

• Yarışma Türkiye genelinde üniversite (ön lisans – lisans – yüksek lisans) öğrenimi gören tüm öğrencilere açıktır. İlgili eserin başvuru sahiplerinden en az birisinin T.C. vatandaşı olması gerekmektedir.

• Yarışmaya en fazla 3 eser ile başvuru yapılabilir. Her bir eser için ayrı başvuru formu doldurulmalıdır. Yarışmacılar en fazla bir eseriyle dereceye girebilir.

• Yarışmaya sadece daha önce herhangi bir yerde gösterilmemiş ve ödül almamış eserler ile başvuru yapılabilir.

• Yarışmaya grup çalışmalarıyla başvuru yapılabilir. Bu çalışmalarda öğrenci sayısı en fazla 4 olabilir. Başvuruyu yapan kişi, diğer grup üyelerinden “yazılı onay” aldığını başvuru kapsamında iletmelidir..

• Başvuru yapacak olan kişiler, 31 Mart 2021 tarihine kadar online formu eksiksiz olarak doldurarak başvurularını tamamlamak zorundadırlar.

• Başvuru yapacak kişi eseri Vimeo’ya şifreli yükleyerek, başvuru formunda yer alan link ve şifre kısmını doldurmalıdır.

• Başvuru sahipleri beyan ettikleri bilgilerin doğruluğunu taahhüt eder. Belirtilen bilgiler nedeniyle doğacak hukuki sorumluluk, başvuru sahiplerine aittir. Bilgilerde yanlış ve/veya eksik bilgi tespit edildiği takdirde, kişi ödül almış dahi olsa, ödül iptal edilerek geri tahsil edilir.

• Başvurular yalnızca kisafilm.yesilay.org.tr web sitesi üzerinden online başvuru alınarak yapılacaktır. Posta yoluyla yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

• Başvuru yapılırken; özgeçmiş, senaryonun özeti (sinopsis), öğrenci belgesi ve yönetmenin seçeceği film karesi veya film afişi yer almak zorundadır. Başvuru sahipleri başvuru aşamasında online olarak KVKK gereği aydınlatma metni ve/veya açık rıza metinlerini onaylamalıdır.

• Başvuru sahibi filmin telif hakları konusunda her türlü hukuki ve cezai sorumluluğun kendisine ait olduğunu kabul eder. Yarışmaya gönderilen eserlerdeki özgün olmayan ve/veya alıntı-çalıntı metin, görüntü, müzik vb. kullanımlarından doğacak her türlü telif hakları ile ilgili konu ve cezai sorumluluk eser sahibinin sorumluluğundadır. Yeşilay bu durumdan hukuken sorumlu tutulamaz.

• Kısa filmde yer alan oyunculardan ve oyuncular haricinde sesi, görüntüsü veya herhangi bir kişisel verisi yer alan kişilerden 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun ve ilgili diğer düzenlemeler gereğince aydınlatmanın yapılması ve/veya açık rızalarının alınmasına, işlenmesine, ve Yeşilay’ a aktarılmasına ilişkin her türlü yükümlülük eser sahibine aittir. Yeşilay Kısa Film Yarışma Düzenleme Komisyonu tarafından talep edilmesi halinde, eser sahibi, ilgili kişilerin kişisel verilerinin işlenmesi, aktarılması ve gerekli diğer hususlarda aydınlatmanın yapıldığını ve/veya açık rızalarının alındığını gösterir kayıtları derhal paylaşmak mecburiyetindedir. Aynı şekilde eserde yer alan oyunculardan ve oyuncular haricinde sesi, görüntüsü kullanılanlardan, icracı sanatçılardan FSEK gereği telif haklarının devrine, muvafakatine ilişkin yazılı onayları almak eser sahibinin sorumluluğunda olup, Yeşilay hukuki ve cezai olarak sorumlu tutulamaz.

• Başvuru yapılması ile birlikte “Eserin, senaryo, görsel, işitsel vb. gibi malzemeleri dâhil olmak üzere bizzat tarafımca/tarafımızca üretildiğini veya kullanım haklarının tarafımda/tarafımızda/ olduğunu, daha önce aynı eserle benzer nitelikli bir yarışmaya katılmadığını, özgün ve telif haklarının satılmamış olduğunu taahhüt ederim/ederiz. Yarışma şartnamesi tarafımca/tarafımızca okunmuş, telif haklarının 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında tüm mali ve manevi hakları (işleme, çoğaltma, yayma, temsil, İşaret, Ses ve/veya Görüntü Nakline Yarayan Araçlarla Umuma İletim, Umuma Arz, Adın Belirtilmesi, Eserde Değişiklik Yapılmasını Men Etmek) yurt içinde ve yurt dışında yer, içerik, mecra, süre, sayı sınırlamasına tabi olmaksızın bedelsiz ve süresiz olarak Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Müdürlüğüne geçeceğini ve tüm şartları kabul ederim/ederiz.” ibaresi kabul edilmiş sayılacaktır. Türkiye Yeşilay Cemiyeti tüm eserler üzerinde münhasıran hak sahibi olup, bu hak ve yetkilerini eserin aslının ve/veya işlemesinin bütünü için kullanabileceği gibi, eserin aslının ve/veya işlemesinin bir kısmi için de kullanabilecektir.

• Eserlerin içeriğinde ve hazırlanma aşamasında kullanılan her türlü malzemenin (resim, senaryo, müzik vb.) bizzat katılımcı/katılımcılar tarafından üretilmiş veya telif haklarına uygun olduğu veya kullanım haklarının katılımcıda/katılımcılarda olması, özgün ve telif haklarının satılmamış olması gerekmektedir. “Yeşilay Sağlıklı Fikirler Kısa Film Yarışması Düzenleme Komitesi” bu yönetmelik ve yarışmaya katılma koşullarında değişiklik yapma hakkına, ek koşullar talep etme hakkına veya sonucun ilan edilmesinden önce herhangi bir aşamada, sebep göstermeksizin yarışmayı erteleme / iptal etme hakkına sahiptir. Yarışmanın düzenlenmemesi halinde, yarışmaya gönderilen hiçbir eser Yeşilay tarafından kullanılamaz.

• Yarışma jürisi dereceye layık eserler bulamadığı durumda ödül vermeyebilir.

• Ödüle layık görülen kişilerle mail ve iletişim bilgileri üzerinden iletişime geçilecektir. 3 ay içinde geri bildirim alınamayan / ulaşılamayan kişiler ödül töreninden sonra hak talep edemezler.

• Finale kalan eserlerin yönetmeni ve/veya yapımcısı, filmin ticari amaç gözetmeksizin, eser sahiplerinin adı belirtilerek Yeşilay tarafından internet, sosyal medya, yurtiçi/yurtdışı etkinlikler ve bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla her türlü mecrada sınırsız süre ile gösterilmesine müsaade eder.

• Yarışma şartlarına uymayan çalışmalar değerlendirme dışı tutulacaktır.

• Yeşilay çalışanları ve jüri heyetinin birinci dereceden akrabaları bu yarışmaya katılamazlar.

• Yarışma hakkında duyurular yesilay.org.tr ve kisafilm.yesilay.org.tr web adreslerinden ve Yeşilay sosyal medya hesaplarından yapılacaktır.

Filmde Aranan Özellikler

• Eser, başvuru tarihinden en fazla 12 ay önce çekilmiş olmalıdır.

• Kısa filmin süresi en az 30 saniye ile en fazla 4 dakika olmalıdır.

• Filmler Türkçe dilinde veya Türkçe altyazılı olmalıdır.

• Filmin hiçbir bölümünde reklam içerikli veya sponsora ait olabilecek logo ve herhangi bir markayı temsil edebilecek görsel ve sesli içerik kullanılamaz.

• Filmlerde kullanılan müzik ve benzeri görsellerin telifiyle ile ilgili tüm yasal sorumluluk film sahibi / sahiplerine aittir.

• Eserlerde kaynak belirtilmeden alıntı yapılmamalıdır. Yapıldığı takdirde bildirilmesi zorunludur.

• Kısa filmde “Bonzai, Jamaika” gibi markalaştırılmaya çalışılan ifadeler kesinlikle kullanılmamalıdır.

• Filmlerde uyuşturucu madde, şırınga ve benzeri özendirici ürünler gösterilmemelidir. Metafor ile anlatılmaya çalışılan eserler kabul edilmektedir.

• Yarışma kapsamında jüri değerlendirmesinin yanı sıra https://kisafilm.yesilay.org.tr/ web sitesi üzerinden yapılacak oylama ile “halkın favorisi” belirlenecektir. Halkın favorisi seçilen esere “Yeşilay Özel Ödülü” verilecektir.

Web Sitesi: https://kisafilm.yesilay.org.tr

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ