26.09.2020 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması

Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması

Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması Başvuruları Başladı. Yarışmaya 18 Yaşının Tamamlamış Herkes Bireysel Yada Ekip Olarak Katılabilir. Yarışmada Toplam 250 Bin Türk Lirası Ödül Verilecek.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 70 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 60 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 50 Bin Türk Lirası
Dördüncülük Ödülü 40 Bin Türk Lirası
Beşincilik Ödülü 30 Bin Türk Lirası

Yurt Dışı Tasarım Bursu
2008 / 2 Tasarım desteği kapsamında T.C.Ticaret Bakanlığı tarafından verilmekte olan yurt dışı okullarda tasarım bursu için yarışma bitiminden itibaren dereceye giren tasarımcıların başvuruları için bilgilendirme ayrıca yapılacak olup, talep edilen evraklar 2008/2 sayılı Tebliğ çerçevesinde değerlendirilmek üzere T.C.Ticaret Bakanlığı’na gönderilecektir.
2008/2 Tasarım Desteği Hakkında Tebliğ hükümleri çerçevesinde proje sahibi en fazla iki yıl süre ile uluslararası düzeyde kabul görmüş yurt dışındaki eğitim merkezlerinde eğitime gönderilebilecek olup, eğitim giderleri ve bu döneme ilişkin yaşam giderleri söz konusu Tebliğ çerçevesinde karşılanacaktır.
• Anılan seçim işlemine yönelik nihai kararı verecek merci T.C. Ticaret Bakanlığıdır.
• Seçilecek tasarımcıların uluslararası düzeyde kabul görmüş yurt dışındaki eğitim merkezlerinin gerektirdiği öğrenci kabul koşullarını sağlaması gerekmektedir.
• T.C. vatandaşı olma şartı aranmaktadır.
• Yurtdışı eğitim bursundan faydalanmak isteyen tasarımcıların ödül töreni bitiminden itibaren en geç 2 yıl içinde başvuruda bulunmuş ve dosyasının incelenerek Bakanlığa iletilmiş olması gerekmektedir.
• Burstan faydalanacak proje sahiplerinden, OİB tarafından belirlenecek konulara ilişkin sunum, rapor vb. talep edilebilecektir.
• Ekip katılımı durumunda; proje yöneticisi ve ekip üyelerinin derece elde eden proje kapsamındaki sorumlulukları, tasarımcı olup olmadıkları gibi hususlarda bilgilendirme yapmaları talep edilecektir.

Yarışmanın Amacı
• 2023 İhracat Stratejisi Kapsamında Ülkemizde Ar-Ge Ve Tasarım Kültürünün Yerleşmesi Ve Teknoloji İle Bütünleşmesi,
• Ar-Ge Ve Tasarım Konularında Yeterli Birikimin Oluşturulması,
• İhracatta Katma Değerin Artırılması,
• Komponent Bazlı Yenilikçi Ürünler Tasarlanması,
• Otomotiv Sektörüne Yönelik Ülke-Bölge İçin Yenilikçi Yazılımların Tasarlanması, Geliştirilmesi
• Yeni Tasarımcılar Yetiştirilmesinin Teşvik Edilmesi,
• Ülkemiz İhracatçıları Tarafından Özgün Ürünlerin Üretilip, Dünya Pazarlarına Sunulması
• Otomotiv Sektörüne Ait İnovatif Ve Özgün Projelerin Sunulması Ve Bu Projelerin Sektör Lideri Kişiler, Öğrenciler, Akademisyenler, Yatırımcılar Ve Girişimciler İle Buluşmasıdır.

Başvuru Koşulları

Sponsorlu Bağlantılar

Yarışma, sektörle ilgisi bulunan tüm sektör profesyonelleri, akademisyen, arge-teknopark çalışanları, tasarımcılar, girişimciler, serbest çalışanlar ve öğrencilerin katılımına açıktır. Yarışmaya, 18 yaşını tamamlamış herkes bireysel ve ekip katılımı sağlayabilir. Ekip katılımlarında bir kişi ekip lideri olarak bildirilmelidir.
• Yarışmaya katılan projede, otomotiv sektörüne yönelik ülke-bölge için yenilikçi olması, seri üretim yapılmamış olması şartları aranmaktadır. Bunun aksi bir durumun tespiti halinde, proje; yarışmadan diskalifiye edilir, ödül kazandıysa OİB tarafından ödülü nakden ve defaten geri alınır. Ödül kazanan yarışmacı böyle bir durumla karşılaşılması halinde aldığı ödül ve tutarı geri vermeyi taahhüt eder. Ayrıca, yarışmaya gönderilen eserin özgün bir çalışma olmaması, aksine bir iddia olması ve üçüncü kişilerin tasarım üzerinde hak iddia etmesi durumunda sorumluluk yarışmacıya ait olacaktır.
• Yarışma başvurularında proje başvuru sınırı bulunmamaktadır. Bir yarışmacı; farklı olmak kaydı ile otomotiv sektörüne yönelik birden fazla proje ile yarışmaya katılabilir.
• Ekip katılımlarında bir kişi Birlik ile ilişkilerin yürütülmesini teminen ekip lideri olarak bildirilmeli ve ekip üyelerinin tamamı başvuru koşullarını sağlamalıdır. Ekip üyelerinin her biri, Birlik’e karşı müşterek ve müteselsil sorumludurlar.
• Yarışmaya katılanların paftaları, prototoipleri, eserleri, vb ödül töreni yapıldıktan sonra 15 (on beş) gün içinde bizzat yarışma başvurusunda bulunan ya da noter onaylı vekâlet verdiği kişi tarafından geri alınmalıdır. OİB / Genel Sekreterlik / Jüri / Organizatör bu süre içinde geri alınmayan eserleri saklamakla yükümlü değildir ve bu süre içinde geri alınmayan eserlerin kaybolması durumunda sorumluluk kabul etmez.
• Farklı bir iş birliği kuruluşu tarafından aynı sektörde düzenlenen bir tasarım yarışmasında iki yıl içerisinde birincilik ödülünü alan yarışmacı, girişimci, ekip; Birliğimiz tarafından düzenlenen bu tasarım yarışmasında derece elde etse dahi, bahse konu yarışmacıya, girişimciye, ekibe tekrar ödül verilmeyecektir. Ödül verildiğinin tespiti halinde ödül geri alınacaktır.

Yarışmanın Konusu Ve Tema
Bu yarışma otomotiv endüstrisinin gereksinimlerine karşılık gelecek, ülke-bölge için farklılık, yaratıcılık ve yenilikçilik içeren projelerin teşvik edilmesi ve değerlendirilmesi için düzenlenmektedir.

Yarışma Teması: ELEKTRİKLİ ARAÇLAR

Yarışma İçeriği
Yarışma; otomotiv endüstrisindeki genel tasarıma, yazılım tasarımlarına ve otomotiv sektöründe ülke-bölge için farklılık yaratacak projelere odaklanmıştır. Genel tasarım ifadesi; bütünsel, görsel araç tasarımı, otomotiv endüstrisindeki komponent (parça ve aksam) teknik tasarımını ifade etmektedir. Yazılım tasarımı ifadesi; shared, connected, automated, vb. gibi konulara yenilikçi çözümler üreten yazılım tasarımını ifade etmektedir. Otonom araçlar, sürücü ve yayaların güvenliği için tasarlanabilecek parçalar, batarya ve piller, araçtaki tüm elektronik, mekanik aksam, yenilenebilir enerji ve çevreci yaklaşımlar ile ergonomi, emniyet, enerji vb. temaları içeren özgün ve yenilikçi tüm projeler yarışma kapsamında değerlendirilir.

Yarışma Takvimi
Yarışmanın İlanı: 12 Şubat 2020
Elektronik ortamda kayıtların başlaması: 12 Şubat 2020
Elektronik ortamda kayıtların sona ermesi: 18 Eylül 2020
Online Jüri Değerlendirmeleri: 18 Eylül 2020 – 23 Eylül 2020
Ön Elemeyi Geçenlerin Duyurusu: 2 Ekim 2020
Ödül Jürisi Toplantı Tarihi: 14 Ekim 2020
Ödül Töreni: 12-13 Kasım 2020 / Uludağ Üniversitesi

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ