26.06.2022 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

İHİB Ulusal Halı Tasarım Yarışması

İHİB Ulusal Halı Tasarım Yarışması

15. İHİB Ulusal Halı Tasarım Yarışması

İstanbul Halı İhracatçıları Birliği İHİB Ulusal Halı Tasarım Yarışması Başvuruları Başladı. Yarışmaya Türkiye Cumhuriyeti Yada Yurt Dışında Okuyan T.C. Yada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Vatandaşı Olan, Üniversitelerin, Ön Lisans, Lisans Ve Yüksek Lisans Bölümlerinde Okuyan Yada En Fazla 5 Yıl Önce Mezun Olanlar Katılabilir.

İHİB, geleceğe yatırım yapmak ve ülkemizdeki yeni yeteneklere fırsat kapılarını aralamak amacıyla, Türkiye’nin en kapsamlı “Halı Tasarım Yarışması”nın on beşincisini düzenliyor.
Her yıl düzenlenen ve artık geleneksel hale gelen yarışmamız, hem halıcılık sanatının gelişmesine yardımcı olacak hem de sektöre süreklilik ve canlılık kazandıracak genç halı tasarımcılarını keşfetme amacı gütmektedir. Yarışma her yıl genç ve yetenekli tasarımcı adaylarına kendilerini ifade etme şansı vermektedir.
İHİB Halı Tasarım Yarışması üniversite öğrencilerinin veya yeni mezunların katılımına açık olup tek kategoride organize edilmektedir.

Yarışma Ödülleri

1. Yurt Dışındaki Önemli Fuarları Ziyaret
İlk 8’e kalan finalistlerimiz 2022 döneminde Almanya’nın Frankfurt şehrinde düzenlenecek olan Heimtextil Fuarı’na 1 gün, Almanya’nın Hannover şehrinde düzenlenecek olan Domotex Halı ve Yer Kaplamaları Fuarı’na 2 gün olmak üzere; ulaşım ve konaklama masrafları Birliğimize ait olmak üzere götürülecektir. Öğrencilerin 1 yıllık pasaport harç ve defter bedeli ve vize masrafları birliğimiz tarafından karşılanacaktır.

2. Para Ödülleri
Birincilik Ödülü :50.000 TL
İkincilik Ödülü :30.000 TL
Üçüncülük Ödülü :15.000 TL
Final gecesinde ilk üçe giremeyen yarışmacılara da 5.000’er TL para ödülü verilecektir.

Sponsorlu

Para ödülleri sonuçların açıklanmasını takip eden bir ay içerisinde verilecektir.

3. Eğitim Ödülü
İlk 8’e kalan finalistlerimizin 2021-2022 yılı içerisinde katılacakları 6 aylık yabancı dil kurs bedelinin %100’ü İHİB tarafından karşılanacaktır. Eğitimde %100 devamlılık şart aranacaktır.

4.Dizüstü Bilgisayar ve Tasarım Programı Ödülü
İlk 3’e kalan finalistlerimize dizüstü bilgisayar ve 1 yıllık Photoshop üyeliği verilecektir.
Not: Jüri Özel Sunumu ve Ödül Töreni’nin yer ve tarihleriyle yurtdışındaki fuar gezi programları ve verilecek diğer ödüller İHİB tarafından değiştirilebilir.

Başvuru Koşulları
• Türkiye Cumhuriyeti sınırları dâhilinde veya yurtdışında okuyan T.C. veya K.K.T.C vatandaşları,
• Üniversitelerin Ön lisans, Lisans ve Yüksek Lisans bölümlerinde (bölüm sınırlaması olmaksızın ) okuyan veya en fazla 5 yıl önce mezun olmuş olan,
• İHİB’ in daha önce düzenlemiş olduğu Halı Tasarım Yarışmalarında ilk üç dereceye girmemiş olan herkes bu yarışmaya katılabilir.
• İTKİB çalışanlarının ve jüri üyelerinin yakınları ile çalıştığı kurumlardan herhangi bir kişi yarışmaya katılamaz.
• Yarışmaya katılan dosyaların son 5 yılda kumaş, deri, moda vb gibi diğer tüm tasarım yarışmalarında dereceye girmemiş tasarımlardan oluşması gerekmektedir.
• Sanatta yeterlik, Doktora Öğrencileri ve Öğretim Elemanları yarışmaya katılamazlar.

Yarışma Aşamaları
Yarışma Sunum Dosyaları

Dosyalar web sitesinde yayınlanan kılavuzdaki şekil şartlarına uygun olmak zorundadır. Yarışmacılar, özgeçmişini, başvuru formunu ve tasarımlarını bir plastik sunum dosyası içinde kapalı olarak teslim edeceklerdir. Aksi takdirde kaybolacak evrak/tasarımların sorumluluğu başvuru sahibine ait olacaktır.
Yarışma sunum dosyaları elden, posta veya kargo ile en geç 15 Ekim 2021 günü mesai bitim saatine kadar İTKİB Halı Sektör Şubesi Çobançeşme Sanayi Cad. Dış Ticaret Kompleksi B Blok 4. Kat Yenibosna – İstanbul (Tel: 0 212 454 02 00 ) adresine teslim edilecektir. Eksik evrakla yapılan ve/veya son teslim tarihinden sonra ulaşan sunum dosyaları değerlendirmeye alınmayacaktır.

Birinci aşamayı geçemeyen yarışma dosyaları, adreslere geri gönderilmeyecek olup, ilk sekiz finalist dışında dosyasını geri almak isteyenler İTKİB Halı Sektör Şubesi’nden teslim alabilirler. Alınmayan dosyaların sorumluluğu yarışmacıya aittir. Alınmayan dosyalar bir yıl içerisinde imha edilecektir.

Katılımcıların Sunum Dosyalarında Bulunması Gereken Belgeler:
A. Başvuru formu ve başvuru evrakları
Başvuru formları www.haliyarismasi.org sitesinden temin edilecektir. Söz konusu formun eksiksiz doldurulması ve yazıcıdan çıktı alınması gerekmektedir.

B. Halı tasarımları ve koleksiyon sunum dosyası
Her bir yarışmacı en fazla iki dosya ile başvurabilir. Ancak değerlendirme, tasarımcı bazında yapılacaktır.
Bu sene on beşincisi düzenlenecek olan Halı Tasarım Yarışması’na koleksiyon* bütünlüğünde 4 halı tasarımı hazırlanarak başvurulabilir. Final aşamasında, koleksiyondaki bir halı tasarımı İHİB’in finansal katkılarıyla yarışmacının kendisi tarafından veya belirtilen üretici tarafından üretilecektir.
* Koleksiyon: Tasarımcı adaylarının belirleyeceği bir tema doğrultusunda hazırlanacak tasarımların, kendi içlerinde renk, doku, biçim, materyal gibi belli başlı noktalarda birbiri ile ilişkilendirilmesidir. Her bir yarışmacı dosyasında temasını açıkça belirtmelidir.
Dosyada tasarımlarda kullanılacak malzemeler yün, viskon, ipek, kendir, polyester, akrilik, polipropilen vb. gibi iplikler veya elyaflar olabilir.
Dosyada bulunması gerekenler:
• Her bir dosyada A3 ebatlarında hazırlanmış 4 adet halı tasarımı yer almalıdır. Halı tasarımları, el çizimi, bilgisayar destekli çizim, 3 boyutlu çalışma veya yarışmacının uygun gördüğü bir şekilde olabilir. Ancak bunlardan birinin kalem ile çizilmiş olması (dijital olmaması) gereklidir.

– Belirtilen ölçüler dışında hazırlanan tasarımlar ve/veya biri dışında hepsinin kağıt üzerine kalemle yapılmış olduğu dosyalar kabul edilmeyecektir.
– Prototipler (örnek dokuma), tasarım yerine geçmemektedir. Dosya içerisinde bir tanesi el çizimi olmak üzere toplam 4 adet tasarım (çizim) olmadığı takdirde başvuru geçersiz sayılacaktır.

• Dosyalarda, tasarlanan halılar için kullanılacak iplik, elyaf, renk örnekleri bulunabilir.
• Tasarımların bitmiş halleriyle görülebilmesi için tasarımlardan en az bir, en fazla iki tanesinin A3 boyutunda üç boyutlu prototipleri (dokuma veya farklı materyal) de dosyada mutlaka yer almalıdır.
– Üç boyutlu prototip, başvuru sahibinin tercihine göre farklı tekniklerde yapılabilir. Dokuma yapılabilir veya halı görüntüsü verecek şekilde hazırlanabilir.

• Sunum dosyalarında ad, soy ad, rumuz, imza vb. ibareler kesinlikle yer almamalıdır. Dosya numaraları, dosya teslimi sırasında İHİB tarafından verilecektir.
• www.haliyarismasi.org sitesinden temin edilerek doldurulacak ve imzalanacak yarışmacı başvuru formu ve katılım beyanı yarışma başvuru formu, Fotoğraflı özgeçmiş, öğrenci ise öğrenci belgesi, mezun ise mezuniyet belgesi gibi evraklar yarışma dosyası ile İTKİB’e teslim edilecektir.
• Yarışmacının arkalı önlü kimlik fotokopisi.
Yarışmacılar, başvuru evraklarını kapalı zarfta ve tasarımlarını bir sunum dosyası içinde kapalı olarak teslim edeceklerdir. Sunum dosyalarının jüriye birkaç kere sunulma ihtimaline karşı kolay açılabilir ve kapanabilir olması gerekmektedir. Aksi takdirde kaybolacak evrak/tasarımların sorumluluğu başvuru sahibine ait olacaktır.

Yarışma Süreci
Birinci Aşama
Başvuruların ilk değerlendirilmesi 13 Eylül 2021 günü yapılacak ve sunum dosyaları ve başvuru dokümanları dosya numaralarına göre incelenerek ikinci aşamaya kalan dosyalar belirlenecektir. Katılımcıların isimleri jüri tarafından bilinmeyecektir. Sonuçlar telefon ya da internet yoluyla alfabetik sıraya göre duyurulacaktır.

İkinci Aşama
15 Eylül 2021 günü adaylar Jüri ile sözlü görüşme yapacaklardır. Her katılımcıdan sunum yapmaları istenecektir. Bu çerçevede tasarlanan halının kullanım alanı, tüketici tarafından kullanılabilirliği ve halının piyasaya sunulabilirliğinin araştırılması önem içermektedir. Yapılan görüşmeler sonucunda 8 finalist belirlenecektir.
Her yarışmacı için sunum süresi 4 dakika ile sınırlı olacaktır. Bilgisayarlı sunum kabul edilmeyecektir.
Finale kalan 8 finalistten yapmış oldukları tasarımların içinden, kendilerinin seçeceği bir tasarımın 240 x 170 cm ölçülerinde üretimi istenecektir. Böylece her finalist, bir halı tasarımını final gecesi için jüri özel sunumuna hazırlayacaktır.
İHİB, finalist yarışmacılara koleksiyonlarındaki tasarımlarından 1 tanesinin büyük boy prototipini hayata dönüştürmesi için maddi destekte bulunacaktır.

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ