17.09.2021 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

İHİB Ulusal Halı Tasarım Yarışması

İHİB Ulusal Halı Tasarım Yarışması

14. İHİB Ulusal Halı Tasarım Yarışması 2020

İstanbul Halı İhracatçıları Birliği İHİB Ulusal Halı Tasarım Yarışması Başvuruları Başladı. Yarışmaya Türkiye Cumhuriyeti Yada Yurt Dışında Okuyan T.C. Yada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Vatandaşı Olan, Üniversitelerin, Ön Lisans, Lisans Ve Yüksek Lisans Bölümlerinde Okuyan Yada En Fazla 5 Yıl Önce Mezun Olanlar Katılabilir.

İHİB, geleceğe yatırım yapmak ve ülkemizdeki yeni yeteneklere fırsat kapılarını aralamak amacıyla, Türkiye’nin en kapsamlı “Halı Tasarım Yarışması”nın on dördüncüsünü düzenliyor.
Her yıl düzenlenen ve artık geleneksel hale gelen yarışmamız, hem halıcılık sanatının gelişmesine yardımcı olacak hem de sektöre süreklilik ve canlılık kazandıracak genç halı tasarımcılarını keşfetme amacı gütmektedir. Yarışma her yıl genç ve yetenekli tasarımcı adaylarına kendilerini ifade etme şansı vermektedir.
İHİB Halı Tasarım Yarışması üniversite öğrencilerinin veya yeni mezunların katılımına açık olup tek kategoride organize edilmektedir.

Yarışma Ödülleri

1. Yurt Dışındaki Önemli Fuarları Ziyaret
İlk 8’e kalan finalistlerimiz Ocak 2020 döneminde Almanya’nın Frankfurt şehrinde düzenlenecek olan Heimtextil Fuarı’na 1 gün, Almanya’nın Hannover şehrinde düzenlenecek olan Domotex Halı ve Yer Kaplamaları Fuarı’na 2 gün olmak üzere; ulaşım ve konaklama masrafları Birliğimize ait olmak üzere götürülecektir. Öğrencilerin 1 yıllık pasaport harç ve defter bedeli ve vize masrafları birliğimiz tarafından karşılanacaktır.

2. Para Ödülleri
Birincilik Ödülü :15.000 TL
İkincilik Ödülü :10.000 TL
Üçüncülük Ödülü :7.500 TL
Final gecesinde ilk üçe giremeyen yarışmacılara da 3.000’er TL para ödülü verilecektir. İlk 3’e giren yarışmacıların İHİB tarafından belirlenecek bir Halı firmasında 15 gün süreyle (1 hafta el halısı, 1 hafta makine halısı) staj yapması zorunludur. Yarışmacılar fuar ziyaretlerini gerçekleştirmeden önce stajlarını tamamlamak zorundadırlar.
Para ödülleri sonuçların açıklanmasını takip eden bir ay içerisinde verilecektir.

Sponsorlu

3. Eğitim Ödülü
İlk 8’e kalan finalistlerimizin 2020-2021 yılı içerisinde katılacakları 6 aylık yabancı dil kurs bedelinin %100’ü İHİB tarafından karşılanacaktır. Eğitimde %100 devamlılık şart aranacaktır.

4.Dizüstü Bilgisayar ve Tasarım Programı Ödülü
İlk 3’e kalan finalistlerimize dizüstü bilgisayar ve 1 yıllık Photoshop üyeliği verilecektir.

Not: Jüri Özel Sunumu ve Ödül Töreni’nin yer ve tarihleriyle yurtdışındaki fuar gezi programları
ve verilecek diğer ödüller İHİB tarafından değiştirilebilir.

Başvuru Koşulları
• Türkiye Cumhuriyeti sınırları dâhilinde veya yurtdışında okuyan T.C. veya K.K.T.C vatandaşları,
• Üniversitelerin Ön lisans, Lisans ve Yüksek Lisans bölümlerinde (bölüm sınırlaması olmaksızın ) okuyan veya en fazla 5 yıl önce mezun olmuş olan,
• İHİB’ in daha önce düzenlemiş olduğu Halı Tasarım Yarışmalarında ilk üç dereceye girmemiş olan herkes bu yarışmaya katılabilir.
• İTKİB çalışanlarının ve jüri üyelerinin yakınları ile çalıştığı kurumlardan herhangi bir kişi yarışmaya katılamaz.
• Yarışmaya katılan dosyaların son 5 yılda kumaş, deri, moda vb gibi diğer tüm tasarım yarışmalarında dereceye girmemiş tasarımlardan oluşması gerekmektedir.
• Sanatta yeterlik, Doktora Öğrencileri ve Öğretim Elemanları yarışmaya katılamazlar.

Yarışma Süreci
Birinci Aşama
Başvuruların ilk değerlendirilmesi 21 Mayıs 2020 Perşembe günü yapılacak ve sunum dosyaları ve başvuru dokümanları dosya numaralarına göre incelenerek ikinci aşamaya kalan dosyalar belirlenecektir. Katılımcıların isimleri jüri tarafından bilinmeyecektir. Sonuçlar telefon ya da internet yoluyla alfabetik sıraya göre duyurulacaktır.

İkinci Aşama
1 Haziran 2020 Pazartesi günü adaylar Jüri ile sözlü görüşme yapacaklardır. Her katılımcıdan sunum yapmaları istenecektir. Bu çerçevede tasarlanan halının kullanım alanı, tüketici tarafından kullanılabilirliği ve halının piyasaya sunulabilirliğinin araştırılması önem içermektedir. Yapılan görüşmeler sonucunda 8 finalist belirlenecektir. Her yarışmacı için sunum süresi 4 dakika ile sınırlı olacaktır. Bilgisayarlı sunum kabul
edilmeyecektir.
Finale kalan 8 finalistten yapmış oldukları tasarımların içinden, kendilerinin seçeceği bir tasarımın 240 x 170 cm ölçülerinde üretimi istenecektir. Böylece her finalist, bir halı tasarımını final gecesi için jüri özel sunumuna hazırlayacaktır.
İHİB, finalist yarışmacılara koleksiyonlarındaki tasarımlarından 1 tanesinin büyük boy prototipini hayata dönüştürmesi için maddi destekte bulunacaktır.

Üçüncü Aşama: Halı Tasarım Yarışması Finali
Jüri Özel Sunumu ve Final Gecesi
İHİB tarafından düzenlenecek olan ödül töreninde 8 finalistin halı tasarımları bir sergi/performans ile basın mensuplarının yanı sıra, mimarlık ve iç mimarlık dünyası ile halı sektörü mensupları, üniversite öğretim üyeleri ve ilgili iş çevrelerinin önde gelen isimlerinden
oluşan seçkin davetlilere sunulacaktır.
Ekim 2020’de yapılacak olan jüri özel sunumunda, finalistler tarafından hazırlanmış 240×170 cm ebadındaki halılar jüriye sunulacaktır. Bu sunumun ardından jüri üyeleri tarafından yapılacak değerlendirme sonucunda, her bir finalistin halısı jüriden belirli bir puan alacaktır. Final gecesinde alınan puanın %30’u ile mülakattaki puanın %70’i, her bir yarışmacının final puanını oluşturacaktır.
Not: İHİB belirtilen tarihleri, değiştirme hakkını saklı tutar.

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ