26.06.2022 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği Bursu

Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği Bursu

Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği Bursu

Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği Bursu Başvuruları Alınmaya Başladı. Burs Başvuruları Online Olarak Yapılacak.
Diğer Dernek Bursları İçin Tıklayın.

Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği
Kuloğlu Mahallesi İstiklal Caddesi Turnacıbaşı Sokak Neşe Apartmanı No: 9 Kat:4 Daire: 6
Beyoğlu İstanbul
E-Mail Yolu İle Yapılacak Başvurular; info@tr.boell.org Adresine Gönderilmelidir.

Burs Hakkında Bilgi

Heinrich Böll Stiftung Derneği, ağırlıklı araştırma alanı olarak enerji dönüşümü veya çevre adaleti konularını seçmiş olan yüksek lisans öğrencilerine üçüncü sömestrlerinden itibaren yani ders açmasını tamamlamış öğrencilere, en fazla iki sömestr boyunca burs vermektedir. Hazırlanan tezlerde konuların toplumsal cinsiyet açısından ele alınması derneğimiz tarafından ayrıca önemsenmektedir. Derneğimiz, düzenlenecek olan bu burs programıyla, belirlenen alanlarda araştırma yapacak öğrencileri desteklemek, genel becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak ve eğitimlerinin ardından uzmanlık alanlarında çalışmalarını teşvik etmek istemektedir.

Aylık 150.- Euro olan burs miktarının yanında, iki sömestr başında öğrencilere 150.- Euro tutarında araştırma ve kitap parası verilecektir.
Burs süresi boyunca bursiyerler için Heinrich Böll Stiftung Derneği tarafından yurt içi ve dışında seyehatlar içeren bir alt program oluşturulacaktır. Bursiyerler bu programa katılabileceklerdir. Burs süresince öğrencilerin çalışma alanlarıyla ilgili yurt içindeki ve dışındaki konferans, seminer, sempozyum gibi etkinliklere katılmaları desteklenecektir.

Sponsorlu

Burs Alanları
Enerji dönüşümüyle ilgili yapılacak araştırmalar iklim değişikliğiyle mücadele başta olmak üzere fosil yakıtların tedavülden kaldırılması; ekonominin karbonsuzlaştırılması ve düşük karbonlu alternatiflerin geliştirilmesi; güneş ve rüzgâr başta olmak üzere yenilenebilir enerji; elektrik iletim ve dağıtım hatlarının yenilenebilir enerjiye uygun hale getirilmesi; dağıtık üretim, yurttaşın enerji santralleri ve enerji kooperatifleri; enerji verimliliği teknolojileri, uygulama biçimleri ve yönetimi; yenilenebilir enerjinin ve verimlilik uygulamalarının finansmanı; fosil yakıtlara dayalı ulaşım sistemlerinden motorsuz ulaşıma, toplu taşımaya ve elektrikli araçlara geçilmesi; enerji politikaları ve enerji demokrasisi gibi konuları kapsıyor.

Çevre adaletiyle ilgili yapılacak araştırmalar ise iklim adaleti, iklim ve toplumsal cinsiyet, iklim ve insan hakları, iklim değişikliği ve çevre kirliliğinden yoksul ve dezavantajlı toplumsal kesimlerin etkilenmesi; çevre sağlığı ve toplumsal eşitsizlikler; kentleşmenin yarattığı sosyal ve çevresel sorunlar; iklim krizine karşı bir çözüm odağı olarak kentler; tarım, su ve gıda politikaları; kırsal kalkınma; sürdürülebilirlik ve hak temelli ekonomi alternatifleri; yerel katılım, bilgiye erişim hakkı ve demokratik süreçler; ekoloji ihtilafları ve yerel çevre mücadeleleri; doğa hakları, biyoçeşitlilik ve ekolojik adalet; çevre ve ekoloji hareketleri, yeşil düşünce, yeşil politika, çevre etiği, kuşaklararası adalet ve gelecek kuşakların hakları gibi konuları kapsıyor.

Başvuru Koşulları

Heinrich Böll Stiftung Derneği’nin yüksek lisans öğrencileri için düzenlediği bursa başvuruda bulunabilmek için:
• Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
• Türkiye’de YÖK tarafından tanınmış bir üniversitede yüksek lisans programına kayıtlı olmak,
• Ağırlıklı araştırma alanı ve tez konusu olarak ekoloji, yenilenebilir enerji / enerji verimliliği veya iklim değişikliği konularını belirlemiş olmak,
• Başvuru yapacak yüksek lisans öğrencilerinin ikinci sömestrlerinde olmaları gerekmektedir.

Bursiyerlerin seçilmesi ve kriterler
Başvurular posta yoluyla, yazılı olarak Heinrich Böll Stiftung Derneği’ne yapılacaktır. Bu başvurular danışma kurulu tarafından ön elemeden geçirilecektir. Danışma kurulu ön elemeyi geçen öğrencilerle mülakat yapacak ve burs almaya hak kazanan öğrencileri belirlenecektir. Danışma kurulu bursiyerleri belirlerken cinsiyet eşitliğine dikkat edecektir.

Öğrencilerin daha önceki eğitim hayatlarındaki başarı durumları, sosyal ve politik motivasyonları, herhangi bir sivil toplum kuruluşunun faaliyetlerinde aktif olarak yer almaları, başvurular değerlendirilirken dikkate alınacak kriterler arasındadır. Tam zamanlı çalışmıyor ve başka bir kuruluştan burs almıyor olmak bir diğer önemli kriterdir. Başvuruda bulunan öğrencilerin sosyo-ekonomik durumu değerlendirmede göz önüne alınacaktır.

Başvuru tarihi
Başvurular, 20 Mayıs 2022 tarihinden sonra aşağıdaki link üzerinden online yapılmalıdır. Başvurular Temmuz ayı içinde değerlendirmeye alınacak ve Ağustos sonunda belirlenecek bir tarihte ön elemeyi geçen öğrencilerle mülakat yapılacaktır.

Son başvuru tarihi 20 Temmuz 2022 Çarşamba mesai saati bitimidir.

Burs Detayları İçin Tıklayın.
Online Başvuru İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ