17.08.2022 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Muğla Belediyesi Uluslararası Karikatür Yarışması

Muğla Belediyesi Uluslararası Karikatür Yarışması

Muğla Belediyesi Uluslararası Karikatür Yarışması

3. Muğla Belediyesi Uluslararası Karikatür Yarışması Düzenliyor. Üçüncüsü Düzenlenen Yarışmanın Konusu Yangın. Yarışmaya Ulusal Ve Uluslararası Tüm Amatör Ve Profesyonel Herkes Katılabilir.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 10 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 7 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 5 Bin Türk Lirası
3 Adet Mansiyon Ödülü 2 Bin Türk Lirası
18 Yaş Altı (10-18 Yaş) 2 Kişiye Bin Türk Lirası
Oğuz Aral Özel Ödülü 1.500 Türk Lirası

Konu: Yangın
Yangınlar

İnsanlık tarihinde ateş yakmayı öğrenmek bir devrimdi. İşini kolaylaştırdı ateş yakmayı bilmek. Isındı, aydınlandı, aşını ekmeğini pişirdi, madenleri eritti, onlara şekil verdi araç gereç üretti.
Ateş yakmayı öğrenmek yanında olumsuzlukları da getirmedi değil. Yangınlar, bu olumsuzlukların başında gelir. İnsanlık tarihinde pek çok doğal afet yaşandı. Bu felaketler, yakıcı, yıkıcı, yok edici oldu. Yangınlar bu kapsam içindedir. Dünya tarihinde sayılmayacak kadar çoktur. İnsanlık tarihinin belleğinde derin izler bırakmıştır.

Eski Roma yangını, kentin yarısından çoğunu yok etmeye yetmiştir. Chicago Yangını(1950), Londra Yangını(1966), Kanada–Büyük Yangını(1919), Kara Cuma Yangını(1939), Peshtico Yangını(1871) tarihin en çok ölüm yaşanan yangını olmuştur. Yok olan bitkilerin, hayvanların sayısı elbette bilinmiyor. Sibirya Tayga Yangını(2003) tarihin en büyük yangınlarından sayılmaktadır.

Günümüzde kent, kasaba yangınlarından orman yangınlarına doğru sıçrama olmuştur. Orman yangınları ekolojik sistemi yok etmesinin yanında maddi zararlar da vermektedir hem de fazlasıyla. Amazon yangınları, daha geçen yıl yaşanan Ege Bölgesi yangınları(2021) her şeyi yok etti. Sarı alevler yaktığı her şeyi kora çeviriyor, sonra gri kül yağmuru başlıyor, renkler birden siyaha, simsiyaha dönüşüveriyor. Güzellikler yok oluyor.

Ads
 

GÜNCEL BURS DUYURULARINI KAÇIRMA

Facebook Sayfamızı Takip Et.

Twitter’da Takip Et.

Instagram’da Takip Et.

Bu kapsamda yangınların nedenlerini, zararlarını, ekolojik sisteme, canlılara, ekonomiye verdiği zararları içeren çizgilerinizi bekliyoruz. Çizeceğiniz en özgün karikatürleriniz için kolay gelsin, çizgileriniz işlek olsun, başarılar dileriz.

Yarışmaya Katılım Koşulları

1. Yarışma ulusal ve uluslararası düzeyde düzenlenmiş olup amatör, profesyonel tüm dünya karikatürcülerine açıktır.

2. Genel ahlak kurallarına uymayan, hakaret içeren, siyasi amaca hizmet eden, sakıncalı ve zararlı ifadeler içeren karikatürler yarışma dışı kalacaktır.

3. Seçici kurul üyeleri yakınları yarışmaya katılamazlar.

4. Çizim tekniği serbesttir. Yarışmacıların katılım formunu doldurması zorunludur.

5. Yarışmaya katılım sadece mail yoluyladır. Karikatür boyutları en az A4 ( 21 x 29.7 cm ) en fazla A3 ( 29.7 x 42 cm ) ve 300 dpi çözünürlükte ve jpg formatında olmalıdır.

6. Gönderilecek karikatürler daha önce hiçbir ulusal ve uluslararası yarışmada ödül almamış olmalıdır. Seçici kurulun aynı ya da benzer saydığı veya başka bir karikatürcüye ait olduğunu belirlediği karikatürler değerlendirilmeyecektir.

7. Yarışmacılar karikatürleriyle birlikte kısa özgeçmişlerini karikatürlerine eklemelidir.

8. Yarışmacılar en fazla 5 (beş) adet karikatür gönderebilirler.

9. 18 yaş altı katılımcıların başvurularına nüfus cüzdanı fotokopisi eklemeleri gerekmektedir.

10. Karikatürler en geç 20 Mayıs 2022 Cuma Günü mesai bitimine kadar “Muğla Büyükşehir Belediyesi 3. Uluslararası Karikatür Yarışması’’ başlığı ile sanatçının adı, soyadı, Şehir ve Ülkesi yazılarak, karikatur.yarisma@mugla.bel.tr adresine gönderilmelidir.

11. Yarışmada sadece dereceye giren ve 18 yaş altı kategorisinde ödül kazanan yarışmacıların şahsına ait ulaşım (otobüs veya uçak), konaklama ve ağırlama masrafları Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacaktır. (Yarışmacıların beraberinde getirecekleri misafirlerin masrafları kendilerine ait olacaktır.) 18 yaş altı ödül kazanan katılımcılarımızın ve velisi olan bir kişinin konaklama ve ulaşım masrafları karşılanacaktır.

12. Para ödülü kazanan yarışmacıların ödüllerini almaya gelmedikleri takdirde tarafımıza ulaştırdıkları banka IBAN numarasına havale yapılacaktır. Hak sahibi, IBAN numarası ile birlikte istenen evrakları eksiksiz doldurmak ve imzalamak zorundadır. Hak sahibi IBAN numarasını bildirmemesi durumunda ödül bedeli, sonuçların açıklandığı tarihten itibaren 1 yılın sonunda zaman aşımına uğrar. Zaman aşımı durumunda hak sahibinin ödül, telif vb herhangi bir talebi olamaz.

13. Yarışmaya gönderilen karikatürler geri gönderilmeyecektir. Dereceye giren veya girmeyen karikatürler Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından kültürel amaçlı kullanılabilecek veya yayınlanabilecektir. Yarışmaya gönderilen karikatürler içerisinden, jüri tarafından seçilen ve sergilenmeye değer görülen eserler Muğla Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenecek olan bir albümde toplanacaktır. Bu albümler yalnızca yarışmada dereceye giren ve düzenlenen albümde eseri yayınlanan katılımcılara gönderilecektir.

14. Yarışma sonunda ödül, mansiyon kazanan, sergilenme ve albüme girmeye hak kazanan eserler üzerinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 21’inci maddesinde tanımlanan işleme, 22’nci maddesinde tanımlanan çoğaltma, 23’üncü maddesinde tanımlanan yayma, 24’üncü maddesinde tanımlanan temsil ve 25’inci maddesinde tanımlanan işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim mali hakları eser sahibi ile birlikte süresiz olarak Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne ait olacaktır. Muğla Büyükşehir Belediyesi bu haklar çerçevesinde eseri, süresiz olarak, Türkiye içinde veya dışında, Türkçe veya diğer tüm dünya dillerinde, her türlü ortam ve her türlü materyal içeriğinde eser sahibinin ismini belirterek kullanabilecek ve kullandırabilecektir. Muğla Büyükşehir Belediyesi, karikatürlerin başka amaçlar için kullanılmasına, hiçbir koşul altında, izin vermez. Sergilemeye ve albüme seçilen eserlere ayrıca ücret ödenmez. Çalışmalarını yarışmaya gönderen tüm katılımcılar yukarıdaki koşulları kabul etmiş sayılır.

Yarışma Takvimi
1. Son başvuru 20 Mayıs 2022 Cuma mesai bitimine kadardır.

2. Jüri değerlendirme toplantısı 28 Mayıs 2022 Cumartesi günü yapılacaktır.

3. Yarışma sonuçları 8 Haziran 2022 Pazartesi tarihinde açıklanacaktır.

4. Ödül töreni Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin belirleyeceği bir tarihte yapılacaktır. Yarışma jürisinin sergilenmeye değer bulduğu karikatürler, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin belirleyeceği tarih, saat ve yerde sergilenecektir.

İletişim
Yarışma Koordinatör: Serdal YILDIRIM – Ceyda Ceren ZABİR
Tel: 0(536) 862 67 91 – 0(542) 380 52 00
Santral: 444 48 01 Dahili:1123
Adres: Muğla Büyükşehir Belediyesi
Müştakbey Mahallesi Belediye Sokak No:6 Menteşe/Muğla
E-Posta: serdalyildirim@mugla.bel.tr – ceydasanli@mugla.bel.tr
Web: www.mugla.bel.tr

Yarışma Şartnamesi Ve Başvuru Formu İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ