24.04.2019 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

TÜBİTAK Yurt İçi Lisans Bursu

TÜBİTAK Yurt İçi Lisans Bursu

TÜBİTAK Yurt İçi Lisans Bursu

TÜBİTAK Yurt İçi Lisans Bursu İkinci Dönem Başvurusu 1 Kasım 2018 İle 16 Kasım 2018 Mesai Saati Bitimine Kadar (17:30) Tarihleri Arasında Online Olarak Alınacak.

Programın Amacı; Üniversitede Örgün Öğretim Gören Lisans Öğrencilerini Temel Fen Ve Sosyal Bilimler Alanlarına Yönlendirmek, Yaratıcı Ve Araştırmacı Yönlerini Ortaya Çıkarıp Gelişmelerini Sağlamak, Bilimsel Düşünme Ve Araştırıcılığa Yatkınlıklarını Geliştirerek Geleceğin Bilim İnsanları Olarak Yetişmelerini Sağlamaktır.

Burs Başvuru Koşulları

Bursiyer olabilmek için a, b, c, ç veya d bentlerinden herhangi birindeki koşulların sağlanması gerekmektedir:

a) Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve/veya Temel Yeterlilik Testi (TYT) Sonucuna Göre Bursiyer Olabilme Koşulları

Sponsorlu Bağlantılar

1. T.C. vatandaşı olmak

2. ÖSYM Başkanlığınca yapılan Alan Yeterlilik Testi (AYT ) ve/veya Temel Yeterlilik Testi (TYT) sonucunda, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen puan türünde ve sayıda öğrenci arasına girerek, Doğa Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Beşeri Bilimler alanlarında Yönetim Kurulu tarafından belirlenmiş bölümlerden birine kayıt yaptırmak

3. Daha önce bir lisans eğitimini bitirmemiş olmak

4. Hazırlık sınıfı veya ara sınıftan başvuranlar için bu çağrı duyurusundaki 5.3. bölümünde “Bursların Devamı” şartlarını sağlıyor olmak

b) Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında Derece Alanlar İçin Bursiyer Olabilme Koşulları

1. T.C. vatandaşı olmak

2. Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında altın, gümüş veya bronz madalya alıp üniversitelerimizin bu olimpiyat alanlarıyla ilgili bölümlerinden/programlarından birine kayıt yaptırmak (Bu alanlarla ilgili bölümler/programlar ÖSYS Kılavuzu’nda yer almaktadır)

c) Uluslararası Proje Yarışmalarında Dereceye Girenler İçin Bursiyer Olabilme Koşulları
1. T.C. vatandaşı olmak
2. TÜBİTAK tarafından düzenlenen Ortaokul ve Lise Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları sonucunda, TÜBİTAK tarafından gönderildiği Uluslararası Proje Yarışmalarında ülkemiz adına yarışmak ve birincilik, ikincilik ya da üçüncülük alarak üniversitelerimizin bu yarışma alanlarıyla ilgili bölümlerinden/programlarından birine kayıt yaptırmak (Bu alanlarla ilgili bölümler/programlar ÖSYS Kılavuzu’nda yer almaktadır)

ç) Ulusal Bilim Olimpiyatlarında Dereceye Girenler İçin Bursiyer Olabilme Koşulları
1. T.C. vatandaşı olmak
2. TÜBİTAK tarafından düzenlenen Ulusal Bilim Olimpiyatlarının İkinci Aşama Sınavı sonucunda madalya alarak gireceği ilk Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonucunda üniversitelerimizin bu yarışma alanlarıyla ilgili bölümlerinden/programlarından birini kazanarak kayıt yaptırmak (Bu alanlarla ilgili bölümler/programlar ÖSYS Kılavuzu’nda yer almaktadır)

d) Çift Anadal Programına Kayıt Yaptıranlar İçin Bursiyer Olabilme Koşulları
1. T.C. vatandaşı olmak
2. ÖSYM Başkanlığınca yapılan,
• Alan Yeterlilik Testi (AYT) sonucunda: TÜBİTAK Yönetim Kurulu tarafından belirlenen bölümler dışında bir bölüme yerleşip kayıt yaptırmak şartıyla, belirlenmiş alanlarda çift anadal programlarına kayıt yaptırmak ve üniversite sınav sıralamasında ilk 25.000’e girmek (Bu alanlar her yıl program ilanında belirtilir) veya
• Temel Yeterlilik Testi (TYT) sonucunda: TÜBİTAK Yönetim Kurulu tarafından belirlenen bölümler dışında bir bölüme yerleşip kayıt yaptırmak şartıyla, belirlenmiş alanlarda çift anadal programlarına kayıt yaptırmak ve üniversite sınav sıralamasında ilk 25.000’e girmek (Bu alanlar her yıl program ilanında belirtilir)
3. Daha önce bir lisans eğitimini bitirmemiş olmak
4. Hazırlık sınıfı veya ara sınıftan başvuranlar için, bu çağrı duyurusundaki 5.3. bölümünde “Bursların Devamı” şartlarını sağlıyor olmak

Burs Miktarı, Kapsamı Ve Süresi
Program Kapsamında Desteklenen Bursiyerlere Verilecek Burs Miktarı Programın Web Sayfasında Yer Almaktadır. Burslar, Ait Oldukları Ayı Takip Eden Ayın İlk 15 Gününde Ödenir. Ödemeler, Gyk’nın Kararıyla, Peşin Veya Geriye Dönük Olarak Ve İki Ya Da Üçer Aylık Dönemler Halinde Yapılabilir.
Burs Süresi, Normal Öğrenim Süresinin Sonuna Kadardır. Çift Anadal Bursunun Süresi Anadal Programının Normal Öğrenim Süresinden 1 Yıl Sonrasına Kadardır.

Online Burs Başvuru Sayfası.
Burs Detayları İçin Tıklayın.

Sponsorlu Bağlantılar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ