05.06.2023 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu Bursu Başvuruları 2024-2025

Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu Bursu Başvuruları 2024-2025

Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu Bursu Lisansüstü Bursları

Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu Bursu Yüksek Lisans, Doktora Ve Fulbright Eğitimde Mükemmeliyet Ve Başarı Programı Başvurusu Online Olarak Alınacak.

Yüksek Lisans Bursu
Burs Süresi
En fazla 2 akademik yıl
Burs Kategorisi: Lisansüstü
Burs Adı: Master’s
Burs Başlangıç Dönemi: 2024-2025 Akademik Yılı Güz Dönemi

Burs Süresi
En fazla 2 akademik yıl

Bursiyerin yerleştiği üniversitenin akademik takvimine ve programına bağlı olarak bir akademik yıl (9-12 ay arası)

• Yenilenebilen ikinci akademik yıl (en fazla 9 ay)
• İki yıl veya daha fazla süren programlarda bursun ikinci yıl için devam etmesi, birinci yılın sonundaki akademik başarıya bağlıdır.

Ads

Diğer Burs Veren Kurumlar
Türk Diş Hekimleri Birliği
Hukukçular Derneği
İstanbul Türk Ocağı
Polis Eşleri Derneği

Bursun Kapsamı
• Bir akademik yıl için 50.000 ABD Doları’na kadar burs imkanı:
-Eğitim ücreti ve masrafları (1.000 ABD Doları kitap masrafı ve 350 ABD Doları yerleşme masrafı bu tutara dahil)
-Aylık yaşam masrafları (gidilecek şehre bağlı olarak hazırlanan bir çizelge üzerinden belirlenmektedir.)
-Üniversite sağlık sigortası
• Gidiş-dönüş uçak bileti

Kimler Başvurabilir ?

Eğitim
Bir lisans programı mezunları veya bir lisans programından en geç Temmuz 2024’te mezun olacak olanlar

(3. ve 4. Sınıf öğrencileri veya lisans programının uzunluğuna göre programın son 2 yılında olan öğrenciler)

Not Ortalaması
Mezunlar: Mezuniyet ortalaması 4.00’lük sistemi kullanan üniversiteler için en az 3.00 veya 100’lük sistemi kullanan üniversiteler için en az 76.66 olanlar

Öğrenciler: Güz 2022 dönemi sonrasında genel not ortalaması 4.00’lük sistemi kullanan üniversiteler için en az 3.00 veya 100’lük sistemi kullanan üniversiteler için en az 76.66 olanlar (akademik başarının mezun olana kadar sürdürülmesi gerekmektedir.)

* Not ortalaması, hem 4.00’lük sisteme hem de 100’lük sisteme göre belirtilen not dökümlerinde 4.00’lük sistem dikkate alınacaktır.

İngilizce Bilgisi
Akademik düzeyde ileri derecede İngilizce bilgisi olanlar

• İngilizce düzeyini belgelemek için gerekli minimum skorlar TOEFL iBT ve TOEFL iBT Special Home Edition için 75, IELTS Akademik ve IELTS Online için 6, Pearson Test of English (PTE) Akademik için 60, ODTÜ İngilizce Yeterlilik Sınavı (İYS) için 75 ve Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavı (BÜYES) için C’dir.
• Sınav sonuç belgenizin orijinalini ya da resmi onaylı bir kopyasını başvuru paketinize eklemeniz gerekmektedir. Fotokopi olan sonuç belgeleri kabul edilmemektedir. ODTÜ İYS ve BÜYES sınav sonuç belgelerinin, sınavı yapan üniversitenin yetkili birimi tarafından resmi onaylı olması gerekmektedir.

Eğer TOEFL, IELTS veya PTE sınavlarına yeni kayıt yaptıracaksanız;
• TOEFL iBT sınavı için B126 kurum kodumuzu kullanarak,
• IELTS sınavı için “IELTS Recognising Organisations” listesinden Komisyonumuzu seçerek,
• PTE Academic sınavı için “View Score Reports” kısmında “Send Scores” seçildikten sonra The Turkish Fulbright Commission yazarak,
resmi sınav sonucunuzu Komisyonumuza yönlendirebilirsiniz.

TOEFL, IELTS ve PTE sınavları için hâlihazırda elinizde olan sonuç belgenizi taratarak Komisyonumuza e-posta ile iletmeniz halinde (advising@fulbright.org.tr), belgenizin geçerliliğini kontrol ettirip “aslı gibidir” onayı alabilirsiniz. Bu onay ODTÜ İYS ve BÜYES sınavları için verilememektedir. Bu sınavlar için resmi onaylı sonuç belgenizi göndermeniz gerekmektedir.

Daha önce girilen sınavlar için sınav sonuç belgenizin son başvuru tarihine kadar geçerli olması gerekmektedir (TOEFL, IELTS, PTE Akademik, ODTÜ İYS ve BÜYES sınavlarının, sınava giriş tarihinden itibaren 2 sene geçerliliği bulunmaktadır).

PTE Akademik, ODTÜ İYS ve BÜYES sınavlarından geçerli bir sınav sonucuna sahip olmak sadece Fulbright Yüksek Lisans Bursu’na başvuru için yeterlidir. Bursa aday gösterilmeniz halinde ABD’deki yüksek öğrenim kurumlarına başvuruda kullanmak üzere TOEFL ya da IELTS sınavlarından birine girmeniz gerekecektir.

İş Tecrübesi
İşletme alanında (MBA) ve İşletme’nin Muhasebe, Finans (“MS in Finance” eğitimi dahil olmak üzere), Pazarlama, Lojistik, Uluslararası Ticaret ve Mühendislik Yönetimi gibi alt alanlarında burs almak için başvuran kişilerden başvuru tarihinde en az 1 yıl tam zamanlı, fiilî iş tecrübesi sahibi olma şartı aranmaktadır.

* Başvuru esnasında adayın en az 1 yıl tam zamanlı iş tecrübesi olması ve seçildiği takdirde de, ABD’de programa başlayıncaya dek çalışmaya devam etmesi gerekmektedir.

İklim Değişikliği Uzmanlığı
Fulbright Yüksek Lisans Bursu başvuru koşullarına ek olarak, İklim Değişikliği Uzmanlığı’na başvurmak isteyen adayların aşağıdaki belgeleri de başvurularında sunmaları gerekmektedir:
• Yüksek Lisans Bursu / İklim Değişikliği Uzmanlığı Dilekçesi (Son başvuru tarihi öncesinde dilekçenizi trprog@fulbright.org.tr adresine e-posta yoluyla gönderiniz ve ıslak imzalı orijinal kopyasını Başvuru Paketi’ne ekleyiniz.)
• Yüksek Lisans Bursu / İklim Değişikliği Uzmanlığı’na özel Niyet Mektubu (Slate başvuru formuna yüklenen kompozisyonlara ek olarak yazılmalı ve formun “Study Plan” bölümündeki “Personal Statement” kısmına yüklenmelidir.)
İklim değişikliği konusuna odaklanan bir eğitim/araştırma planı ile bursa başvuran adayların ABD’de başvuru yapacakları programların da bu alanda uzmanlaşması gerekmektedir.

Kimler Başvuramaz
• Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar
• Amerikan vatandaşlığı olanlar, “Green Card” sahipleri veya “Green Card” başvurusu kabul edilmiş ve yasal süreçlerini başlatmış olanlar
• Başvuru ve seçim sürecinde, ABD’de ikamet eden, çalışan veya yükseköğrenim görmekte olanlar
• Başvuru tarihinden önceki son altı yıl içerisinde, beş yıl veya daha fazla süreyle ABD’de ikamet etmiş olanlar (Bir takvim yılı içinde 9 ay veya daha uzun süre ABD’de yaşayanlar, o yıl ABD’de ikamet etmiş sayılırlar.)
• Tıp, Diş Hekimliği, Veterinerlik ve Psikoloji alanlarının hasta ile birebir teması gerektiren klinik alt dallarında eğitim görmek isteyenler (Bu alanların klinik olmayan diğer alt dallarından başvuru kabul edilmektedir.)
• Türkiye’deki bir hukuk fakültesinden mezun olup ABD’de “Juris Doctor” (JD) programlarına başvurmak isteyenler (Hukuk alanında başvuru yapacak adaylar, Yüksek Lisans Bursuna “Master of Laws” (LLM) derecesi için başvurabilmektedir.)

Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Bilgiler
• Online başvuru formunda “Degree Objective” kısmında “Master’s”ı seçmeniz gerekmektedir.
• Eğer yandal veya çift anadalınız varsa, Amerika’da öğrenim görmek istediğiniz alan ile ilgili olan bölümün not ortalaması dikkate alınacaktır.
• Başvuru için GRE veya GMAT sınav sonuç belgeleri istenmemekle birlikte, bursa aday gösterilen kişilerin başvuru yaptıkları alana bağlı olarak bu sınavlara girmeleri gerekecektir.
• Başvuru için bir ABD üniversitesine kabul almış olmak gerekli değildir. Ancak ABD üniversitelerine kendileri başvurup kabul almış adaylar, kabullerini 2024-2025 akademik yılına erteleterek Fulbright bursuna başvurabilirler.
• Bursa başvuru için üst yaş sınırlaması yoktur.
• Engelli kişilerin burslarımızdan yararlanmalarının hem kendilerini hem de Komisyonumuzun programlarını geliştireceğine inanıyoruz. Engelli bir aday olarak ABD’de kendinize uygun bir üniversite bulamayacağınızı düşünüyorsanız, “The Americans with Disabilities Act (ADA)” yasasının ABD’de okuyan Amerikalı ve uluslararası öğrencilerin yasal haklarını koruduğunu belirtmek isteriz. Bu yüzden, Fulbright bursu başvurularınız engellilik durumunuza yönelik herhangi bir önyargı olmadan değerlendirilecektir.

Detaylar İçin Tıklayın.
Son Başvuru Tarihi 22 Mart 2023.

Doktora Bursu

Burs Başlangıç Dönemi: 2024-2025 Akademik Yılı Güz Dönemi

Bursun Kapsamı
• Bir akademik yıl için 50.000 ABD Doları’na kadar burs imkanı:
-Eğitim ücreti ve masrafları (1.000 ABD Doları kitap masrafı ve 350 ABD Doları yerleşme masrafı bu tutara dahil)
-Aylık yaşam masrafları (gidilecek şehre bağlı olarak hazırlanan bir çizelge üzerinden belirlenmektedir.)
-Üniversite sağlık sigortası
• Gidiş-dönüş uçak bileti

Burs Süresi
En fazla 2 akademik yıl
• Bursiyerin yerleştiği üniversitenin akademik takvimine ve programına bağlı olarak bir akademik yıl (9-12 ay arası)
• Yenilenebilen ikinci akademik yıl (en fazla 9 ay)
• İki yıl veya daha fazla süren programlarda bursun ikinci yıl için devam etmesi, birinci yılın sonundaki akademik başarıya bağlıdır
* Fulbright Bursu doktora programının ilk iki yılını kapsadığından, geri kalan yıllar için bursiyerlerin gerekli maddi desteği kendilerinin (aile, okul, asistanlık, vb.) sağlaması gerekmektedir.

İklim Değişikliği Uzmanlığı

Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu, iklim değişikliğinin olumsuz etkileri ile mücadele kapsamında, aşağıda listelenen alanlarda çalışan adayların bursa başvurusunu özellikle teşvik etmektedir:
1. Biyoloji
2. Coğrafya
3. Çevre Mühendisliği
4. Deniz Bilimleri
5. Enerji
6. Fizik
7. İklim Bilimi
8. Jeoloji / Jeoloji Mühendisliği
9. Kimya / Kimya Mühendisliği
10. Meteoroloji Mühendisliği
11. Ziraat / Ziraat Mühendisliği
Doktora Bursu – İklim Değişikliği Uzmanlığı’na başvuruda bulunmayı düşünen adayların, Fulbright Doktora Bursu’nun başvuru şartlarını karşılaması ve tüm başvuru gerekliliklerini yerine getirmesi gerekmektedir.

Kimler Başvurabilir ?

Eğitim
• Yüksek lisans derecesini almış olanlar veya en geç Temmuz 2024’te alacak olanlar
• Bir lisans programı mezunları veya bir lisans programından en geç Temmuz 2024’te mezun olacak olanlar (3. ve 4. Sınıf öğrencileri veya lisans programının uzunluğuna göre programın son 2 yılında olan öğrenciler) bütünleşik doktoraya başvurabilirler.

Not Ortalaması

Mezunlar: Mezuniyet ortalaması 4.00’lük sistemi kullanan üniversiteler için en az 3.50 veya 100’lük sistemi kullanan üniversiteler için en az 88.33 olanlar
Öğrenciler: Güz 2022 dönemi sonrasında genel not ortalaması 4.00’lük sistemi kullanan üniversiteler için en az 3.50 veya 100’lük sistemi kullanan üniversiteler için en az 88.33 olanlar (akademik başarının mezun olana kadar sürdürülmesi gerekmektedir.)

– Lisans eğitimi sırasında veya sonrasında bütünleşik doktora programına başvuracak adayların lisans ortalamalarının yukarıda belirtilen kriterlere uyması gerekmektedir. Yüksek lisans yapan kişilerin ise yüksek lisans ortalamaları dikkate alınacaktır.
-Not ortalaması, hem 4.00’lük sisteme hem de 100’lük sisteme göre belirtilen not dökümlerinde 4.00’lük sistem dikkate alınacaktır.

İngilizce Bilgisi

Akademik düzeyde ileri derecede İngilizce bilgisi olanlar:
• İngilizce düzeyini belgelemek için gerekli minimum skorlar TOEFL iBT ve TOEFL iBT Special Home Edition için 75, IELTS Akademik and IELTS Online için 6, Pearson Test of English (PTE) Akademik için 60, ODTÜ İngilizce Yeterlilik Sınavı (İYS) için 75 ve Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavı (BÜYES) için C’dir.
• Sınav sonuç belgenizin orijinalini ya da resmi onaylı bir kopyasını başvuru paketinize eklemeniz gerekmektedir. Fotokopi olan sonuç belgeleri kabul edilmemektedir. ODTÜ İYS ve BÜYES sınav sonuç belgelerinin, sınavı yapan üniversitenin yetkili birimi tarafından resmi onaylı olması gerekmektedir.
Eğer TOEFL, IELTS veya PTE sınavlarına yeni kayıt yaptıracaksanız;
• TOEFL iBT sınavı için B126 kurum kodumuzu kullanarak,
• IELTS sınavı için “IELTS Recognising Organisations” listesinden Komisyonumuzu seçerek,
• PTE Academic sınavı için “View Score Reports” kısmında “Send Scores” seçildikten sonra The Turkish Fulbright Commission yazarak,
resmi sınav sonucunuzu Komisyonumuza yönlendirebilirsiniz.

TOEFL, IELTS ve PTE sınavları için hâlihazırda elinizde olan sonuç belgenizi taratarak Komisyonumuza e-posta ile iletmeniz halinde (advising@fulbright.org.tr), belgenizin geçerliliğini kontrol ettirip “aslı gibidir” onayı alabilirsiniz. Bu onay ODTÜ İYS ve BÜYES sınavları için verilememektedir. Bu sınavlar için resmi onaylı sonuç belgenizi göndermeniz gerekmektedir.

Daha önce girilen sınavlar için sınav sonuç belgenizin son başvuru tarihine kadar geçerli olması gerekmektedir (TOEFL, IELTS, PTE Akademik, ODTÜ İYS ve BÜYES sınavlarının, sınava giriş tarihinden itibaren 2 sene geçerliliği bulunmaktadır).

PTE Akademik, ODTÜ İYS ve BÜYES sınavlarından geçerli bir sınav sonucuna sahip olmak sadece Fulbright Doktora Bursu’na başvuru için yeterlidir. Bursa aday gösterilmeniz halinde ABD’deki yüksek öğrenim kurumlarına başvuruda kullanmak üzere TOEFL ya da IELTS sınavlarından birine girmeniz gerekecektir.

Kimler Başvuramaz?
• Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar
• Amerikan vatandaşlığı olanlar, “Green Card” sahipleri veya “Green Card” başvurusu kabul edilmiş ve yasal süreçlerini başlatmış olanlar
• Başvuru ve seçim sürecinde, ABD’de ikamet eden, çalışan veya yükseköğrenim görmekte olanlar
• Başvuru tarihinden önceki son altı yıl içerisinde, beş yıl veya daha fazla süreyle ABD’de ikamet etmiş olanlar (Bir takvim yılı içinde 9 ay veya daha uzun süre ABD’de yaşayanlar, o yıl ABD’de ikamet etmiş sayılırlar.)
• Daha önce doktora yapmış olanlar ile son başvuru tarihinde bir doktora programına 2 dönemden fazla süredir kayıtlı olanlar
• Tıp, Diş Hekimliği, Veterinerlik ve Psikoloji alanlarının hasta ile birebir teması gerektiren klinik alt dallarında eğitim görmek isteyenler (Bu alanların klinik olmayan diğer alt dallarından başvuru kabul edilmektedir.)
• Türkiye’deki bir hukuk fakültesinden mezun olup ABD’de “Juris Doctor” (JD) programlarına başvurmak isteyenler (Hukuk alanında başvuru yapacak adaylar, Yüksek Lisans Bursuna “Master of Laws” (LLM) derecesi için başvurabilmektedir.)

Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Bilgiler
• Online başvuru formunda “Degree Objective” kısmında “Doctorate” seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir.
• Eğer yandal, çift anadal veya ikinci bir yüksek lisans dereceniz varsa, Amerika’da öğrenim görmek istediğiniz alan ile ilgili olan bölümün not ortalaması dikkate alınacaktır.
• Yüksek lisans derecesi olan adayların lisans not ortalamaları dikkate alınmayacaktır, ancak lisans programına ait resmi belgeler de mutlaka Komisyon’a iletilmelidir.
• Başvuru için GRE veya GMAT sınav sonuç belgeleri istenmemekle birlikte, bursa aday gösterilen kişilerin başvuru yaptıkları alana bağlı olarak bu sınavlara girmeleri gerekmektedir.
• Başvuru için bir ABD üniversitesine kabul almış olmak gerekli değildir. Ancak ABD üniversitelerine kendileri başvurup kabul almış adaylar, kabullerini 2024-2025 akademik yılına erteleterek Fulbright bursuna başvurabilirler.
• Bursa başvuru için üst yaş sınırlaması yoktur.
• Engelli kişilerin burslarımızdan yararlanmalarının hem kendilerini hem de Komisyonumuzun programlarını geliştireceğine inanıyoruz. Engelli bir aday olarak ABD’de kendinize uygun bir üniversite bulamayacağınızı düşünüyorsanız, “The Americans with Disabilities Act (ADA)” yasasının ABD’de okuyan Amerikalı ve uluslararası öğrencilerin yasal haklarını koruduğunu belirtmek isteriz. Bu yüzden, Fulbright bursu başvurularınız engellilik durumunuza yönelik herhangi bir önyargı olmadan değerlendirilecektir.

Detaylar İçin Tıklayın.
Son Başvuru Tarihi 22 Mart 2023.

Fulbright Eğitimde Mükemmeliyet ve Başarı Programı

Burs Süresi: 6 Hafta
Burs Kategorisi: Profesyonel Gelişim

Fulbright Eğitimde Mükemmeliyet ve Başarı (TEA) Programı, ortaokul ve lise düzeyinde tam zamanlı çalışan İngilizce öğretmenlerine, Amerika Birleşik Devletleri’nde altı haftalık bir profesyonel gelişim fırsatı sunmaktadır.

TEA Programı, İngilizce öğretmenlerinin hem öğretim yöntem ve tekniklerini geliştirmeyi hem de medya okuryazarlığının bu yöntem ve teknikler üzerindeki yeri ve etkisine ilişkin farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır.

Programa seçilen öğretmenler:
1. ABD’deki üniversitelerde ileri düzeyde lisans ya da lisansüstü derslere katılırlar;
2. En az 40 saat boyunca ABD’deki ortaokul ve liselerde ders gözlemi yapar, ders anlatır ve öğretmen meslektaşları ile tecrübelerini paylaşırlar;
3. Hem ABD’nin hem de kendi ülkelerinin eğitim sistemlerinin uygulamalarını diğer program katılımcıları ile paylaşabilecekleri online bir profesyonel öğrenim topluluğuna katılırlar; ve
4. ABD’deki program süreleri boyunca diğer eğitimsel ve kültürel faaliyetlerde yer alırlar.
Programın üniversitelerde ders alma boyutu, öğretmenler için yeni öğretim yöntemleri, müfredat geliştirme, ders planlama ve öğretim teknolojisi odaklı akademik seminerler üzerine kurulmuştur.

Programa katılan öğretmenlerin kendi okullarına döndükten sonra program yoluyla kazandıkları tecrübe ve becerilerini, meslektaşları ve öğrencileri ile paylaşması beklenmektedir.

Programa katılan her öğretmen yaşam masraflarını karşılayacakları miktarda burs, kaza ve hastalığa karşı sağlık sigortası ve programları süresince hem ABD’ye hem de ABD içi gidiş-dönüş bilet hakkına sahip olacaktır. Burs süresince öğretmenler için kalınacak yerler, program yetkilileri tarafından üniversite kampüsü içinde ya da yakınında ayarlanacaktır. Öğretmenlerin bu yurt ya da evleri, diğer program katılımcıları ile paylaşması beklenebilir.

TEA Programı bursiyerleri, en başarılı öğretim uygulamaları ve kişisel öğretmenlik deneyimlerini diğer burs katılımcıları ile paylaşabilecekleri bir çalıştaya katılmak zorundadır. Bu çalıştay, Washington D.C.’de düzenlenecektir.

Başvuru Koşulları
Fulbright TEA Programı bursiyerleri, aşağıda belirtilen koşulları sağlayan adaylar içinden liyakata dayalı bir seçim süreci sonrasında belirlenir.

Fulbright TEA Programı başvuru sahiplerinin:
• Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması şarttır. Amerikan vatandaşlığı olanlar, “Green Card” sahipleri veya “Green Card” başvurusu kabul edilmiş ve yasal süreçlerini başlatmış olanlar başvuramazlar;
• İngilizce Öğretmenliği, İngiliz Dilbilimi, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı ya da İngilizce Mütercim-Tercümanlık ve İngilizce Çeviribilim bölümlerinden lisans mezunu olması;
• Adana, Manisa, Mardin ve Tokat illerindeki ortaokul ya da liselerde tam zamanlı İngilizce öğretmeni olarak görev yapması (12-18 yaş arası öğrencilere ders vermesi);
• Program başlangıcına kadar beş yıl ve daha fazla öğretmenlik tecrübesine sahip olması (hizmete başlamadan önce yapılan zorunlu staj, beş yıllık tecrübeye dahil değildir);
• Derslere katılma, ders planı hazırlama ve ABD’deki okullarda ders anlatabilmek için iyi derecede İngilizce bilgisine sahip olması (bunu belgeleyebilmek için son 10 yıl içinde girilen YDS/e-YDS sınavlarından 70 ve üzeri, TOEFL kağıt üzerinde sınavından 500 ve üzeri veya TOEFL iBT sınavından 61 ve üzeri puan almış olmak gereklidir);
• Programlarını tamamladıktan sonra ortaokul ve lisedeki görevlerine devam etme isteklerinin olması; ve
• Eksiksiz bir başvuru yapmış olmaları gereklidir.
Başvuran kişiler aday gösterilme ve seçilme süreci boyunca Türkiye’de ikamet ediyor olmalı ve altı haftalık programın bitiminde Türkiye’ye geri dönüş yapmalıdır.

Adaylar, olgunluk, güvenilirlik, dürüstlük ve profesyonellik sergilemekle yükümlüdür. Başvuru ya da burs süresince tespit edilen intihal (“aşırma”) vakaları, adaylıktan çıkarılma ya da bursun sonlandırılması ile sonuçlanacaktır.

Yukarıda adı geçen dört il (Adana, Manisa, Mardin ve Tokat) 2023-2024 akademik yılı için seçilmiş olup, programa katılması uygun görülen iller her yıl değişiklik gösterebilir.

Fiilen öğretmenlik yapmayan T.C. Milli Eğitim Bakanlığı görevlileri, okul müdürleri, eğitim yöneticileri, formatör öğretmenler, üniversite personeli, özel İngilizce kursu öğretmenleri ve yabancılara yönelik okullarda çalışan öğretmenlerin başvuruları kabul edilmeyecektir.

Bursiyer seçiminde, aşağıdaki şartları taşıyan öğretmenlere öncelik verilecektir:
• Daha önce ABD’ye seyahat etmemiş ya da kısa süreliğine ülkede bulunmuş başvuru sahipleri;
• Daha önce Fulbright öğretmenlik bursu almamış kişiler;
• Son beş yıl içinde eğitim alma, ders verme, araştırma yapma ya da çalışma amaçlı olarak ABD’de 9 aydan fazla bulunmamış kişiler;
• Son sekiz yıl içinde ABD’de ya da diğer Batı Avrupa ülkelerinde Yabancı Dil Öğretim Asistanlığı (FLTA) Programı, ABD’deki Amerika Birleşik Devletleri Enstitüsü (SUSI) Burs Programı ya da Uluslararası Ziyaretçi Liderlik Programı (IVLP) gibi değişim programlarına katılmamış kişiler.
TEA Programı ve Eğitimde Uluslararası Liderler Programı’na (ILEP) daha önce katılmış öğretmenler, Fulbright TEA Programı’na tekrar başvuru yapamazlar.

Son Başvuru Tarihi 28 Şubat 2023.

Detaylar İçin Tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ