16.07.2019 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

Milli Eğitim Bakanlığı MEB Öğretmenlik Bursu

Milli Eğitim Bakanlığı MEB Öğretmenlik Bursu

Milli Eğitim Bakanlığı MEB Öğretmenlik Bursu

MEB Öğretmenlik Bursu Kimlere Verilir. Milli Eğitim Bakanlığı 2018-2019 Eğitim Öğretim Döneminde 1800 Öğrenciye Ve Bunların Dışında Resmi Anadolu Öğretmen Lisesi Mezunlarına Kontenjan Sınırı Bulunuyor. Aşağıdaki Koşullara Göre ÖSYM Tercih Kılavuzunda Tercih Eden Öğrenciler Başvuru Yapmış Sayılacaktır. Burs Miktarının Kredi Ve Yurtlar Kurumu KYK Bursları Miktarı Olarak Belirlenmesi Beklenmektedir. MEB Öğretmenlik Bursunu Alan Yüksek Öğrenim Öğrencileri KYK Bursu Alamayacaklar. 2018-2019 Dönemi Burs Sonuçları Açıklandı. Burs Sonuçlarını Sorgulamak İçin Tıklayın.

Milli Eğitim Bakanlığı MEB Öğretmenlik Bursu Koşulları Nelerdir
MEB Tarafından Belirlenen Belli Öğretmenlik Bölümlerini İlk 5 Tercihine Yazan Öğrenciler Burs Başvurusunda Bulunabilir.
Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından Belirlenen Bölümler Şöyle:
Türkçe Öğretmenliği, İngilizce Öğretmenliği, İlköğretim Matematik Öğretmenliği, Özel Eğitim (Görme, İşitme, Zihinsel Engelliler) Öğretmenliği, İlköğretim Türkçe Öğretmenliği Programlarını İlk 5 Tercihlerine Yazan Öğrenciler.
Burs Üniversite Tercih Kılavuzundaki Tablo 4’de 7 Numaralı MEB Sütununda İlgili Bölüme Kaç Öğrenciye Burs Verileceği Belirtilmiş.

Milli Eğitim Bakanlığı MEB Öğretmenlik Bursuna Başvuru Şartları
T.C Vatandaşı Olmak
1995 Ve Sonraki Yıllarda Doğanlar (22 Yaşını Geçmemiş Olmak)
Bu Seneki Sınavın Yapıldığı Tarih Ve Sonraki Yıllarda Mahkeme Kararı İle Yaş Küçültme Yapmamış Olmak.
Öğrenci Seçme Ve Yerleştirme Sınavı Bildirim Formunda Öğretmen Yetiştiren Yüksek Öğretim Kurumlarının MEB Tarafından Belirlenen Programlarına (Branşlarına) İlk 5 Tercihi Arasında Seçmiş Ve Programa Kesin Kaydını Yaptırmış Olmak.
Memuriyet Atasına Engel Teşkil Edecek Nitelikte Hükümlülüğü Bulunmamak.
ÖSYM Tarafından Yapılan Puan Sıralamasında Kayıt Yaptırdığı Program İçin Milli Eğitim Bakanlığınca Belirlenen Kontenjana Girmek.

Burs Başvuruları
Burs Almak İçin Yukarıda Belirtilen Tercihlerin Yapılması Durumunda Başvuru Yapmış Sayılırsınız Ayrıca Bir Başvuru Yapılmamaktadır.
Burs Sonuçları Eylül Ayı İçerisinde http://oygm.meb.gov.tr Adresinden Duyurulur. Burs Sonuçları Açıklandıktan Sonra, Burs Ödemelerine İlişkin Tüm İş Ve İşlemler Yüksek Öğrenim Kredi Ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü Tarafından Yapılacaktır. Öğrencilerin E-Devlet Üzerinden Gençlik Ve Spor Bakanlığı Linkinden KYK Kredi/Burs Başvurusunu Yapmaları Gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 57 YORUM
 1. Şeyda dedi ki:

  Merhaba, ben ingilizce öğretmenliği hazırlık okuyorum ve meb bursu alıyorum seneye başka bir üniversitenin aynı bölümüne yatay geçiş yapmak istiyorum. Bu durumda bursum kesilir mi?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   kesilmez diye biliyorum ancak kesin bilgi almak için kyk ile görüşün.

 2. Ahmet yasin demir dedi ki:

  İyi günler ben bursu almaya hak kazandım. Herhangi bir başvuru gerekiyor mu. Eğer ki gerekmiyorsa 21 Ekime kadar olan kyk burs başvuru sayfasına girmeme gerek yok sanırım. Lütfen cevaplayınız

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   önceki yıllardaki burs sonuçları sayfasında kyk burs başvurusu yapılması isteniyordu, bu seneki sonuç sayfasında böyle bir şey belirtilmemiş, kyk dan bilgi alınız.
   2017-2018 meb öğretmenlik burs sonuçları sayfası
   http://oygm.meb.gov.tr/www/2017-2018-egitim-ogretim-yili-ogretmenlik-bursu-sonuclari/icerik/440
   5102 Sayılı Kanun gereğince burs ödemelerine ilişkin tüm iş ve işlemler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından yapılacaktır. Öğrencilerin e-Devlet üzerinden Gençlik ve Spor Bakanlığı linkinden KYK Kredi/Burs başvurusunu yapmaları gerekmektedir.

 3. naz dedi ki:

  iyi günler ben ikinci tercihim olan ilkögrrtm matematk ögretmenliğine yerlestm ama sonuclara tc numarmı yazınca kaydınız bulunmamaktadır dıyor. bunun sebebini öğrenebilirmiyim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   burs alma hakkı kazanamadığınız için olabilir, kyk ile görüşünüz.

 4. Utku Can Görgün dedi ki:

  Ben daha önce eğitim görürken 2 yıl öğrenim kredisi aldim simdi özel egitim öğretmenliği kazandigim icin burs almaya hak kazandım ama kyk ya daha önce kredi ve burs alanlar olaraktan başvuru yapamıyorum burs alamicak miyim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   bu konu hakkında bir bilgi yok, buraya https://twitter.com/KYK_DESTEK sorun

 5. Esma dedi ki:

  Bu bursun süresi nedir? sadece bir eğitim öğretim yılı için mi alınıyor yoksa eğitim süresi boyunca mı? şimdiden teşekkürler

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   eğitim süresi boyunca, KYK bursu ile aynı şartlar geçerli.

 6. Berkay dedi ki:

  biz üniversite tercihimizde ilk 5 de olan psikolojik ve danışmanlık alanında üniversiteye yerleşmiştik. İlk 5 tercihte çıkmasına karşı biz de mebin bursuna otamatik başvuru yapmış olduk düşüncesinden dolayı başka bir şey yapmadık. Ama bugün açıklanan sonuçlarda gerekli bilgiler girdikten sonra ‘ başvurunuz bulunmamaktadır ‘ diyor. Yani bu durumda biz mebin bursunu kazanamamış mı oluyoruz

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2018/YKS/TABLO4_06082018.xls
   tablo 4’de 7 numaralı meb sütununda bölümünüze kontenjan ayrılmış mı kontrol edin. ikinci öğretim ise burs verilmiyor.

 7. Hilal dedi ki:

  Merhaba, burs sonucunu öğrenmek için giriyorum ama sürekli güvenlik kodunu yanlış girdiniz diyor. Bu sorunu yaşayan var mi?

 8. Deniz dedi ki:

  Merhaba ben bir şey sormak istiyorum benim öğretmenlik bursu sonucumda bütün bilgilerim var ama okul türü bilgisi boş gözüküyor sizce neden acaba bu konuda bir bilginiz var mı teşekkür ederim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   o konuda bilgim yok.

 9. Faruk dedi ki:

  Merhaba, iyi günler. Ben geçen yıl kyk bursu alıyordum, ancak okulu bırakıp özel eğitim bölümüne geçtiğim için bursum kesildi. Bugün de meb öğretmenlik bursunu almaya hak kazandığımı öğrendim, kyk burs verdiği bir öğrenciye ikinci kez burs vermiyor diye bililyorum, bu kural meb öğretmenlik bursu için de geçerli mi, yani kyk bana bir daha burs verir mi? Şimdiden teşekkürler.

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   bursu meb kyk üzerinden verdiği için verilmesi gerekir diye düşünüyorum. kesin bilgi almak için kyk ile iletişime geçiniz. https://twitter.com/GSB_KYK

 10. Deniz dedi ki:

  İyi günler ben bir şey sormak istiyorum meb öğretmenlik bursunu almaya hak kazandım şimdi ne yapmalıyım acaba bu konuda bir bilginiz var mı teşekkür ederim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   KYK burs başvurusu başladığında burs başvurusu yapacaksınız.

  2. Meryem dedi ki:

   Aynı şeyi bende soruyorum

 11. Deniz dedi ki:

  İyi akşamlar MEB öğretmenlik bursu açıklandı mı bu konuda bir bilginiz var mı

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   henüz açıklanmadı, bu hafta muhtemelen açıklanır. http://oygm.meb.gov.tr/ buradan ve meb sitesinden duyurulur.

 12. Deniz dedi ki:

  Merhaba ben bir şey sormak istiyorum meb öğretmenlik bursunu almaya hak kazananlar derken ne demek yani almaya hak kazanıyoruz bir de almaya hak kazananlar arasından mı seçilecek bu öğretmenlik bursunu ben tam olarak anlamadığım için soruyorum

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   kazandıktan sonra KYK burs başvurusu yapılıyor, burs ödemeleri Yüksek Öğrenim Kredi Ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından yapılıyor.

   1. Deniz dedi ki:

    Yani MEBin sitesinde açıklandığında tamamen kazanmış mı oluyoruz bu bursu bu arada cevap verdiğiniz için teşekkür ederim

    1. Güncel Eğitim dedi ki:

     kazanmış olunuyor, ancak KYK başvurusu yapmazsanız burs alamazsınız.

     1. Deniz dedi ki:

      Tamam teşekkür ederim

 13. meryem dedi ki:

  burs tam olarak ne zaman açıklanır

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   geçen sene 22 eylül açıklandı, bu sene için yakın bir zamanda içinde açıklanması gerekli.

 14. Merve dedi ki:

  Okul öncesi öğretmenliği ikinci öğretim kazandım burs alabiliyor muyum

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   ikinci öğretim ve ek kontenjan ile yerleştirilen öğrencilere verilmiyor.

 15. Melis dedi ki:

  Anadolu öğretmen liseleri artık anadolu lisesi oldu diye biliyorum bu durum koşulları etkileyecek mi yani anadolu öğretmen lisesi diye bir şey kalmadığı için kriterler değiştimi meb in açıklaması var mı?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   kapanmadan önceki yıllarda mezun olanlar için veriliyordur?

 16. Hande dedi ki:

  ilk 5 tercihin hepsine öğretmenlik yazmak zorunlu muydu? 3. sıradan pdr kazandım ama

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   MEB Tarafından Belirlenen Belli Öğretmenlik Bölümlerini İlk 5 Tercihine Yazan Öğrenciler Burs Başvurusunda Bulunabilir. bu cümleden anlaşılan hepsini yazmak gerekmiyor.

 17. Asya dedi ki:

  İngilizce öğretmenliği kazandım fakat hazırlığı olan bir bölüm bu bursu hazırlık okurken alabiliyor muyuz

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2018/YKS/TABLO4_06082018.xls üniversite tercih kılavuzda 7 numaralı meb sütununda kaç öğrenciye burs verileceği belirtilmiş.

 18. Deniz dedi ki:

  Ben bir şey sormak istiyorum ilk tercihimde Marmara Üniversitesi türkçe öğretmenliği bölümü çıktı ve bu bölümün en yüksek puanı bende. Tablo 4 e baktığımda girdiğim Üniversitenin bölümünde sadece 4 kişiye bu bursu verecekler acaba benim bu bursu alma şansım ne kadar? Yani kesin olarak alabiliyor muyum

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   seçimi nasıl yaptıklarına dair bir bilgi yok. eylül ayı içinde http://oygm.meb.gov.tr/ ve meb sitesinde sorgulama linki yayınlanır.

 19. Handan dedi ki:

  ben ilk.bes tercihime.ogretmenlik yazdim hatta 24 tercihime.de. ogretmenlik.yazdim.fakat 19 .tercihime yerlestim bu.durumda. meb.bursu alamiyorum degil.mi ?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   burs başvuru koşullarına göre alamıyor olmazın lazım. ancak yinede burs sonuçları eylül ayı içinde https://orgm.meb.gov.tr/ ve meb resmi sitesinde ilan edilir, tc kimlik no ile sorgulayın.

 20. Nafiz dedi ki:

  Merhabalar. Ben geçen sene 2. Tercihimden ingilizce öğretmenliğini kazanmıştım ama böyle bir burstan haberim yoktu. Kazandım mı kazanmasım mı bilmiyorum. Bu sene bu bursu alabiliyor muyum, almak için bu sene mi yerleşmiş olmam lazım? Mebin telefonunu aradığımda yardımcı olmadılar bilgi vermediler bu konuda. Eğer bilgilendirebilirseniz sevinirim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   geçen seneki burs sonuçları sorgulama linki aktif olmadığından sonucu öğrenemezsiniz. bu yıl yerleşenlere veriliyor. sonuçlar https://oygm.meb.gov.tr/ ve http://www.meb.gov.tr/ adreslerinde eylül ayı içinde burs sonuçları sorgulama ekranında sorgulanıyor. Burs Sonuçları Açıklandıktan Sonra, Burs Ödemelerine İlişkin Tüm İş Ve İşlemler Yüksek Öğrenim Kredi Ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü Tarafından Yapılacaktır. Öğrencilerin E-Devlet Üzerinden Gençlik Ve Spor Bakanlığı Linkinden KYK Kredi/Burs Başvurusunu Yapmaları Gerekmektedir.

   1. Nafiz dedi ki:

    Çok üzüldüm ya keşke haberim olsaymış, peki benim bu konu hakkında iletişime geçebileceğim birileri var mıdır çünkü bu bursa cidden çok ama çok ihtiyacım var

    1. Güncel Eğitim dedi ki:

     milli eğitim bakanlığı.

 21. sedi dedi ki:

  Merhaba iyi günler ben geçen sene ilk tercihimle ilköğretim matematik öğretmenliği bölümü kazandım ve Anadolu öğretmen mezunuydum sonuçlar açıklandığında doğal olarak kazanmıştım ama bazı sebeplerden dolayı taahhütname onaylanmamıştım ve bu sene bursumu almak istiyorum geçen sene ismimin yayınlanacağı söylenmişti ama içimde şüphe var bir başvuru yapmam gerekiyor mu tekrar bilgilendirirseniz çok sevinirim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Burs Sonuçları Eylül Ayı İçerisinde http://oygm.meb.gov.tr Adresinden Duyurulur. Burs Sonuçları Açıklandıktan Sonra, Burs Ödemelerine İlişkin Tüm İş Ve İşlemler Yüksek Öğrenim Kredi Ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü Tarafından Yapılacaktır. Öğrencilerin E-Devlet Üzerinden Gençlik Ve Spor Bakanlığı Linkinden KYK Kredi/Burs Başvurusunu Yapmaları Gerekmektedir.

 22. yenimezun dedi ki:

  Merhaba herhangi bir lisans programı bitirip ikinci kez tercih yaparken de bu şartlar geçerli mi 1995 doğumluyum.

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   22 yaşının doldurmammış olma şartını taşıyorsanız geçerli olur.

 23. Melisa dedi ki:

  Öğretmen lisesi mezunuyum 1 sene mezuna kaldim bu sene özel eğitim öğretmenliği tercih ettim ilk 5 tercihimde ve gelir. Kesin olarak bu bursu alabilir miyim ?
  Ve fiyatı kyk bursu ücreti kadar degil mi 475 tl ?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   kesin alacağınızın garantisi olmaz, başvuranların durumuna göre alabilirsiniz yada alamayabilirsiniz. KYK bursa kadar belirleniyor.

 24. Ahmet dedi ki:

  Merhabalar bir sürü siteye baktım. Ama yeterince bilgi bulamadım. Bu ilk 5 tercihe öğretmenlik bursu neye göre çıkıyor Anadolu lisesinden mezun olanlar için? (bursun cıkması için belli bir kriter var mı varsa kriterler nedir? Yoksa sadece şansa mı çıkıyor?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   geçen sene 1550 Öğrenciye Ve Resmi Anadolu Öğretmen Lisesi Mezunlarına kontenjan ayrıldı. başvuru sonuçları http://www.meb.gov.tr adresinden eylül ayı sonu gibi ilan edilir. kriterler belli değil.

 25. Cihangir dedi ki:

  Ben ilk 10 tercihe öğretmenlik yazacağım ancak ilk 5 sıradan değilde 10. sıradan yukarıdaki öğretmenliklerden birsi gelirse yine de bursu alabiliyor muyum? Yani illa ilk 5 tercihin biri mi gelmeli? yoksa ilk 5 tercihe yazmak mı önemli?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   ilk beş tercih için geçerli.

 26. Ali dedi ki:

  Bir yüksek öğretim kurumuna kayitliyim 2018-2019 döneminde yks ve ayt ye girdim yeterli puanı fazlasıyla alabilecegimi düşünüyom acaba kayıtlı bulunduğum üniversiteden kaydimi sildirip bu seneki puanimla İlk 5 tercihime ilköğretim matematik öğretmenliğini yazıp bu bölüme yerlesirsem MEB tarafından verilen bu burstan faydalanabilirmiyim resmi Anadolu öğretmen lisesi mezunuyum merak ediyorum yardımcı olursanız sevinirim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   burs şartlarını taşıyorsunuz, ancak bursun çıkacağının garantisi verilemez.

BİR YORUM YAZ