22.08.2018 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

Milli Eğitim Bakanlığı MEB Öğretmenlik Bursu

Milli Eğitim Bakanlığı MEB Öğretmenlik Bursu

Milli Eğitim Bakanlığı MEB Öğretmenlik Bursu

MEB Öğretmenlik Bursu Kimlere Verilir. Milli Eğitim Bakanlığı 2018-2019 Eğitim Öğretim Döneminde 1800 Öğrenciye Ve Bunların Dışında Resmi Anadolu Öğretmen Lisesi Mezunlarına Kontenjan Sınırı Bulunuyor. Aşağıdaki Koşullara Göre ÖSYM Tercih Kılavuzunda Tercih Eden Öğrenciler Başvuru Yapmış Sayılacaktır. Burs Miktarının Kredi Ve Yurtlar Kurumu KYK Bursları Miktarı Olarak Belirlenmesi Beklenmektedir. MEB Öğretmenlik Bursunu Alan Yüksek Öğrenim Öğrencileri KYK Bursu Alamayacaklar.

Milli Eğitim Bakanlığı MEB Öğretmenlik Bursu Koşulları Nelerdir
MEB Tarafından Belirlenen Belli Öğretmenlik Bölümlerini İlk 5 Tercihine Yazan Öğrenciler Burs Başvurusunda Bulunabilir.
Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından Belirlenen Bölümler Şöyle:
Türkçe Öğretmenliği, İngilizce Öğretmenliği, İlköğretim Matematik Öğretmenliği, Özel Eğitim (Görme, İşitme, Zihinsel Engelliler) Öğretmenliği, İlköğretim Türkçe Öğretmenliği Programlarını İlk 5 Tercihlerine Yazan Öğrenciler.
Burs Üniversite Tercih Kılavuzundaki Tablo 4’de 7 Numaralı MEB Sütununda İlgili Bölüme Kaç Öğrenciye Burs Verileceği Belirtilmiş.

Milli Eğitim Bakanlığı MEB Öğretmenlik Bursuna Başvuru Şartları
T.C Vatandaşı Olmak
1995 Ve Sonraki Yıllarda Doğanlar (22 Yaşını Geçmemiş Olmak)
Bu Seneki Sınavın Yapıldığı Tarih Ve Sonraki Yıllarda Mahkeme Kararı İle Yaş Küçültme Yapmamış Olmak.
Öğrenci Seçme Ve Yerleştirme Sınavı Bildirim Formunda Öğretmen Yetiştiren Yüksek Öğretim Kurumlarının MEB Tarafından Belirlenen Programlarına (Branşlarına) İlk 5 Tercihi Arasında Seçmiş Ve Programa Kesin Kaydını Yaptırmış Olmak.
Memuriyet Atasına Engel Teşkil Edecek Nitelikte Hükümlülüğü Bulunmamak.
ÖSYM Tarafından Yapılan Puan Sıralamasında Kayıt Yaptırdığı Program İçin Milli Eğitim Bakanlığınca Belirlenen Kontenjana Girmek.

Burs Başvuruları
Burs Almak İçin Yukarıda Belirtilen Tercihlerin Yapılması Durumunda Başvuru Yapmış Sayılırsınız Ayrıca Bir Başvuru Yapılmamaktadır.
Burs Sonuçları Eylül Ayı İçerisinde http://oygm.meb.gov.tr Adresinden Duyurulur. Burs Sonuçları Açıklandıktan Sonra, Burs Ödemelerine İlişkin Tüm İş Ve İşlemler Yüksek Öğrenim Kredi Ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü Tarafından Yapılacaktır. Öğrencilerin E-Devlet Üzerinden Gençlik Ve Spor Bakanlığı Linkinden KYK Kredi/Burs Başvurusunu Yapmaları Gerekmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. yenimezun dedi ki:

  Merhaba herhangi bir lisans programı bitirip ikinci kez tercih yaparken de bu şartlar geçerli mi 1995 doğumluyum.

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   22 yaşının doldurmammış olma şartını taşıyorsanız geçerli olur.

 2. Melisa dedi ki:

  Öğretmen lisesi mezunuyum 1 sene mezuna kaldim bu sene özel eğitim öğretmenliği tercih ettim ilk 5 tercihimde ve gelir. Kesin olarak bu bursu alabilir miyim ?
  Ve fiyatı kyk bursu ücreti kadar degil mi 475 tl ?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   kesin alacağınızın garantisi olmaz, başvuranların durumuna göre alabilirsiniz yada alamayabilirsiniz. KYK bursa kadar belirleniyor.

 3. Ahmet dedi ki:

  Merhabalar bir sürü siteye baktım. Ama yeterince bilgi bulamadım. Bu ilk 5 tercihe öğretmenlik bursu neye göre çıkıyor Anadolu lisesinden mezun olanlar için? (bursun cıkması için belli bir kriter var mı varsa kriterler nedir? Yoksa sadece şansa mı çıkıyor?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   geçen sene 1550 Öğrenciye Ve Resmi Anadolu Öğretmen Lisesi Mezunlarına kontenjan ayrıldı. başvuru sonuçları http://www.meb.gov.tr adresinden eylül ayı sonu gibi ilan edilir. kriterler belli değil.

 4. Cihangir dedi ki:

  Ben ilk 10 tercihe öğretmenlik yazacağım ancak ilk 5 sıradan değilde 10. sıradan yukarıdaki öğretmenliklerden birsi gelirse yine de bursu alabiliyor muyum? Yani illa ilk 5 tercihin biri mi gelmeli? yoksa ilk 5 tercihe yazmak mı önemli?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   ilk beş tercih için geçerli.

 5. Ali dedi ki:

  Bir yüksek öğretim kurumuna kayitliyim 2018-2019 döneminde yks ve ayt ye girdim yeterli puanı fazlasıyla alabilecegimi düşünüyom acaba kayıtlı bulunduğum üniversiteden kaydimi sildirip bu seneki puanimla İlk 5 tercihime ilköğretim matematik öğretmenliğini yazıp bu bölüme yerlesirsem MEB tarafından verilen bu burstan faydalanabilirmiyim resmi Anadolu öğretmen lisesi mezunuyum merak ediyorum yardımcı olursanız sevinirim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   burs şartlarını taşıyorsunuz, ancak bursun çıkacağının garantisi verilemez.

BİR YORUM YAZ