23.07.2021 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Yeşilay Uluslararası Karikatür Yarışması

Yeşilay Uluslararası Karikatür Yarışması

Yeşilay Uluslararası Karikatür Yarışması

Yeşilay Uluslararası Karikatür Yarışması Düzenliyor. Yarışma Konusu Bağımlılıklarla Mücadelenin 100. Yılında Sağlıklı Yaşamın Önemi.

Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması Hakkında

Yeşilay, dünyanın, ülkemizin ve özellikle gençlerin bağımlılıklara karşı dikkatini çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması’nı düzenliyor. Bu yıl 4’üncüsü düzenlenecek olan yarışma ile bağımlılıklarla mücadelemize dünyanın dört bir yanından karikatür sanatçılarını dahil ederek çizgilerine kattıkları mizah unsuruyla oluşturdukları etkileyici mesajları topluma aktarmayı hedefliyoruz.

Yarışmanın Konusu: “Bağımlılıklarla Mücadelenin 100. Yılında Sağlıklı Yaşamın Önemi”

Bağımlılığın tüm dünyanın ortak sorunu olduğu bilinciyle asırlık birikim ve tecrübemizden de yola çıkarak bu yılki karikatür yarışmamızın ana konusunu “Bağımlılıklarla Mücadelenin 100. Yılında Sağlıklı Yaşamın Önemi” olarak belirledik. Toplumun ve gelecek nesillerin bağımlılıklardan uzak kalmasını sağlayabilmek için sağlıklı yaşamın önemi kaçınılmaz. Sağlıklı yaşamın gücünü ve etkisini siz karikatüristlerin gözünden dünya ve gençler ile paylaşmak istiyoruz. Siz değerli karikatüristlerimizin bu konu çerçevesinde başvurmanızı önemle rica ederiz.

Sponsorlu

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 12.500 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 10 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 7.500 Türk Lirası
3 Kişiye Başarı Ödülü 3.500 Türk Lirası
Mazhar Osman Ödülü 3.500 Türk Lirası

Ödül Kazanan Tüm Sanatçılara Plaket Verilecek Ve Ödül Kazanan Tüm Sanatçıların Yol Ve Konaklama Masrafları Yeşilay Tarafından Karşılanacaktır.

Katılım Koşulları

Sayı
En çok 3 eser gönderilebilir, ödül almamış olmak şartıyla başka yerde yayınlanmamış eserler katılabilir.

Boyut
A4 veya A3

Teknik
Siyah beyaz veya renkli

Dil
Türkçe veya İngilizce ( Gerektiği halde yazı kullanılacaktır. Ancak sözel/yazılı değil görsel anlatım ön planda tutulacaktır. )

Katılım
Sanatçı, karikatürlerini A4 veya A3 ölçülerinde, 300 dpi, en fazla 5 MB olacak şekilde, JPG formatında en geç 14 Şubat 2020 tarihine kadar web sitesi üzerinden göndermelidir.

Telif
Yarışmaya başvuru yapılan tüm eserler dereceye girip girmediğine bakılmaksızın yarışmacıya iade edilmeyecek ve Yeşilay’a teslim tarihinden itibaren eserlerin Fikir ve Sanat Eserleri Kanununda düzenlenen tüm mali ve manevi hakları (işleme, çoğaltma, yayma, temsil, işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim, umuma arz, adın belirtilmesi, eserde değişiklik yapılmasını men etmek) yurt içinde ve yurt dışında yer, içerik, mecra, süre, sayı sınırlamasına tabi olmaksızın Türkiye Yeşilay Cemiyetine geçecektir. Türkiye Yeşilay Cemiyeti tüm eserler üzerinde münhasıran hak sahibi olup, bu hak ve yetkilerini eserin aslının ve/veya işlemesinin bütünü için kullanabileceği gibi, eserin aslının ve/veya işlemesinin bir kısmi için de kullanabilecektir.

Yarışmada dereceye giren tüm eserlerin orijinalleri, eser sahipleri tarafından ödül töreni öncesinde Türkiye Yeşilay Cemiyeti’ ne teslim edilecektir.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti, yarışmaya başvuran tüm eserleri afiş, katalog, broşür, kitapçık vb. her türlü tanıtım malzemesi olarak kullanma hakkına sahip olacaktır.

Eserlerin başka yerlerden kopyalanması (özgün eser olmaması), eserin alıntı ve/veya çalıntı olmasından doğabilecek her türlü yasal sorumluluklar yarışmacıya aittir. Bu sebeplerle Yeşilay’ın herhangi bir zarara uğraması durumunda, ilgili yarışmacı Yeşilay’ın tüm zararını karşılayacaktır. Böyle bir durum tespit edildiği takdirde eser sahibi ödüllendirilmiş olsa bile ödülü geri alınır. Bu durumda yarışmacı kendisine ödül olarak ödenen bedelin, Yeşilay’ın ilk talebinden itibaren 10 gün içinde Yeşilay hesaplarına iadesini gerçekleştirecektir.

Yarışmaya katılan eserin daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış olması gerekmektedir. Böyle bir durum tespit edildiği takdirde eser sahibi ödüllendirilmiş olsa bile ödülü geri alınır. Bu durumda yarışmacı kendisine ödül olarak ödenen bedeli, Yeşilay’ın ilk talebinden itibaren 10 gün içinde Yeşilay hesaplarına iadesini gerçekleştirecektir.

Yarışmaya gönderilen eserlerdeki özgün olmayan metin, içerik, tasarım, görüntü, müzik vb. kullanımlardan doğacak her türlü hukuki sorumluluk yarışmacıya aittir.

Bu yarışmaya katılanlar yarışma koşullarını kabul etmiş sayılırlar. Uygulama esaslarında yer almayan konulara dair takdir yetkisi Türkiye Yeşilay Cemiyetine aittir. Yarışmaya katılanlar bu şartları kabul etmiş sayılır.

Yeşilay, bağımlılığın etkilerini yaratıcı bir dille gündeme getiren Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması’nı 5’inci kez düzenliyor. Yarışmaya katılan eserlerden bu sene “Yeni Nesil ve Yeni Nesil Bağımlılıklar” ana teması altında bu bağımlılıkların sebepleri, bulaşma yolları, neden olduğu sonuçlar, sorumluluklar ile pandeminin etkileri ve dijital oyunlar başlıklarına odaklanmaları bekleniyor. Dünyadan ve Türkiye’den profesyonel ve amatör tüm karikatüristlerin katılımına açık yarışmanın başvuruları 31 Aralık 2020 tarihine kadar cartooncontest.yesilay.org.tr adresinden yapılabiliyor.

Yarışma, bu yıl ödül miktarını toplamda 45 bin TL’ye yükseltti
Yarışmaya katılan eserler, karikatüristler ve bağımlılık alanında uzman isimler tarafından değerlendirilecek. 5. Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması’nın sonucunda birinciye 12 bin 500 TL, ikinciye 10 bin TL, üçüncüye 7 bin 500 TL ödül verilecek. Ayrıca 3 kişiye 3 bin 500 TL’lik başarı ödülü verilirken, bir kişi de 3 bin 500 TL’lik Mazhar Osman Ödülü’nün sahibi olacak. Yeşilay, 5. Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması’nda toplam 45 bin TL ödül dağıtacak.

Yeşilay kazanan eserleri 3 yıldır Viyana’da sergiliyor
Yeşilay Uluslararası Karikatür Yarışması’nın kazanan eserleri yurtdışındaki ilgilileriyle buluşuyor. Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC) tarafından düzenlenen Narkotik Uyuşturucular Komisyonu Toplantısı’na (CND) katılan Yeşilay, yarışmanın kazanan eserlerinden oluşan sergiyi 3 yıldır Viyana’da ziyarete açıyor.

Başvuru Yapmak İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Yağmur Ela dedi ki:

  16 yaşındayım yaş ile alakalı bir yazı göremedim katılsam sorun olur mu?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   yaş kısıtlaması belirtilmemiş.

 2. Emre 46 dedi ki:

  Karikatürü paintten yani bilgisayardan mı yapıyoruz yoksa kağıda çizip mi atıyoruz anlayamadım da açıklaya bilir misiniz

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   katılam koşullarında öyle bir sınırlandırma belirtilmemiş, jpg formatında gönderilecek.
   Sanatçı katılma formu ile birlikte karikatürlerini A4 veya A3 ölçülerinde, 300 dpi, en fazla 5 MB olacak şekilde, JPG formatında en geç 31 Aralık 2018 tarihine kadar web sitesi üzerinden göndermelidir.

 3. Mohammad Keshavarz dedi ki:

  karikatürü nasıl yollayabilirim.

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   sayfa altındaki linkten üyelik oluşturularak gönderilecek.

BİR YORUM YAZ