08.08.2022 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Yeşilay Uluslararası Karikatür Yarışması

Yeşilay Uluslararası Karikatür Yarışması

Yeşilay Uluslararası Karikatür Yarışması

Yeşilay Uluslararası Karikatür Yarışması Düzenliyor. Yarışma Konusu Bağımlılıklardan Özgürleşmek.

Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması Hakkında

Yeşilay dünyanın, ülkemizin ve özellikle gençlerin bağımlılıklara karşı dikkatini çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması’nı düzenliyor. Bu yıl 6’ncısı düzenlenecek olan yarışma ile bağımlılıklarla mücadelemize dünyanın dört bir yanından karikatür sanatçılarını dâhil ederek çizgilerine kattıkları mizah unsuruyla oluşturdukları etkileyici mesajları topluma aktarılması hedefleniyor.

Yarışmanın Konusu: “Bağımlılıklardan Özgürleşmek”

Karikatür yarışmasının bu yılki konusu; “Bağımlılıklardan Özgürleşmek” olarak belirlendi. Bu tema etrafında; karikatüristlerimizin alkol, sigara, madde, kumar ve teknoloji bağımlılıklarının insanlarımızın sağlığını bozması, vakitlerini değerli geçirmelerini engellemesi ve sosyal hayattan kopmalarına karşı farkındalık oluşturulması amaçlıyor.

Ads
 

GÜNCEL BURS DUYURULARINI KAÇIRMA

Facebook Sayfamızı Takip Et.

Twitter’da Takip Et.

Instagram’da Takip Et.

Sağlıklı yaşamın gücünü ve etkisini karikatüristlerin gözünden dünya ve gençler ile paylaşılması isteniyor. Yarışmaya gençlerin katılımını artırmak için “16 Yaş Altı” kategorisi de eklendi.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 15 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 12.500 Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 10 Bin Türk Lirası
3 Kişiye Başarı Ödülü 7.500 Türk Lirası
Mazhar Osman Ödülü 7.500 Türk Lirası
3 Adet 16 Yaş Altı Ödülü 7.500 Türk Lirası

Ödül kazanan tüm sanatçılara plaket verilecek ve ödül kazanan tüm sanatçıların yol ve konaklama masrafları Yeşilay tarafından karşılanacaktır.

Katılım Koşulları

Sayı
En çok 3 eser gönderilebilir, ödül almamış olmak şartıyla başka yerde yayınlanmamış eserler katılabilir.

Boyut
A4 veya A3

Teknik
Siyah beyaz veya renkli

Dil
Türkçe veya İngilizce ( Gerektiği halde yazı kullanılacaktır. Ancak sözel/yazılı değil görsel anlatım ön planda tutulacaktır. )

Katılım
Sanatçı, karikatürlerini A4 veya A3 ölçülerinde, 300 dpi, en fazla 5 MB olacak şekilde, JPG formatında en geç 31 Ocak 2021 tarihine kadar web sitesi üzerinden göndermelidir.

Telif
Yarışmaya başvuru yapılan tüm eserler dereceye girip girmediğine bakılmaksızın yarışmacıya iade edilmeyecek ve Yeşilay’a teslim tarihinden itibaren eserlerin Fikir ve Sanat Eserleri Kanununda düzenlenen tüm mali ve manevi hakları (işleme, çoğaltma, yayma, temsil, işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim, umuma arz, adın belirtilmesi, eserde değişiklik yapılmasını men etmek) yurt içinde ve yurt dışında yer, içerik, mecra, süre, sayı sınırlamasına tabi olmaksızın Türkiye Yeşilay Cemiyetine geçecektir. Türkiye Yeşilay Cemiyeti tüm eserler üzerinde münhasıran hak sahibi olup, bu hak ve yetkilerini eserin aslının ve/veya işlemesinin bütünü için kullanabileceği gibi, eserin aslının ve/veya işlemesinin bir kısmi için de kullanabilecektir.

Yarışmada dereceye giren tüm eserlerin orijinalleri, eser sahipleri tarafından ödül töreni öncesinde Türkiye Yeşilay Cemiyeti’ ne teslim edilecektir.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti, yarışmaya başvuran tüm eserleri afiş, katalog, broşür, kitapçık vb. her türlü tanıtım malzemesi olarak kullanma hakkına sahip olacaktır.

Eserlerin başka yerlerden kopyalanması (özgün eser olmaması), eserin alıntı ve/veya çalıntı olmasından doğabilecek her türlü yasal sorumluluklar yarışmacıya aittir. Bu sebeplerle Yeşilay’ın herhangi bir zarara uğraması durumunda, ilgili yarışmacı Yeşilay’ın tüm zararını karşılayacaktır. Böyle bir durum tespit edildiği takdirde eser sahibi ödüllendirilmiş olsa bile ödülü geri alınır. Bu durumda yarışmacı kendisine ödül olarak ödenen bedelin, Yeşilay’ın ilk talebinden itibaren 10 gün içinde Yeşilay hesaplarına iadesini gerçekleştirecektir.

Yarışmaya katılan eserin daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış olması gerekmektedir. Böyle bir durum tespit edildiği takdirde eser sahibi ödüllendirilmiş olsa bile ödülü geri alınır. Bu durumda yarışmacı kendisine ödül olarak ödenen bedeli, Yeşilay’ın ilk talebinden itibaren 10 gün içinde Yeşilay hesaplarına iadesini gerçekleştirecektir.

Yarışmaya gönderilen eserlerdeki özgün olmayan metin, içerik, tasarım, görüntü, müzik vb. kullanımlardan doğacak her türlü hukuki sorumluluk yarışmacıya aittir.

Bu yarışmaya katılanlar yarışma koşullarını kabul etmiş sayılırlar. Uygulama esaslarında yer almayan konulara dair takdir yetkisi Türkiye Yeşilay Cemiyetine aittir. Yarışmaya katılanlar bu şartları kabul etmiş sayılır.

Yarışma Takvimi
Son Başvuru Tarihi: 31 Ocak 2022.
Değerlendirme Süreci: 12 Şubat 2022
Sonuçların Duyurulması: 18 Şubat 2022
Ödül Töreni: 10 Haziran 2022

Başvuru Yapmak İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Mehmet Ali dedi ki:

  Bugğn kayıtlar geçerli mi hala ve en son 12 şubatta mı gönderebiliyoruz

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   son eser gönderim tarihi 31 ocak 2022.

 2. Kübra dedi ki:

  Form falan çıkarıp yaptığımız eserlere yapıştıracak mıyız diğer resim yaeışmalarında böyleydi bir de kağıda mı yapıcaz

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Sanatçı, karikatürlerini A4 veya A3 ölçülerinde, 300 dpi, en fazla 5 MB olacak şekilde, JPG formatında en geç 31 Ocak 2021 tarihine kadar web sitesi üzerinden göndermelidir.

 3. Yağmur Ela dedi ki:

  16 yaşındayım yaş ile alakalı bir yazı göremedim katılsam sorun olur mu?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   yaş kısıtlaması belirtilmemiş.

 4. Emre 46 dedi ki:

  Karikatürü paintten yani bilgisayardan mı yapıyoruz yoksa kağıda çizip mi atıyoruz anlayamadım da açıklaya bilir misiniz

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   katılam koşullarında öyle bir sınırlandırma belirtilmemiş, jpg formatında gönderilecek.
   Sanatçı katılma formu ile birlikte karikatürlerini A4 veya A3 ölçülerinde, 300 dpi, en fazla 5 MB olacak şekilde, JPG formatında en geç 31 Aralık 2018 tarihine kadar web sitesi üzerinden göndermelidir.

 5. Mohammad Keshavarz dedi ki:

  karikatürü nasıl yollayabilirim.

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   sayfa altındaki linkten üyelik oluşturularak gönderilecek.

BİR YORUM YAZ