<style>.lazy{display:none}</style>Futuretex İstanbul Tasarım Yarışması
27.02.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Futuretex İstanbul Tasarım Yarışması

Futuretex İstanbul Tasarım Yarışması

Futuretex İstanbul Tasarım Yarışması

İstanbul Tekstil Ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği İTHİB Futuretex İstanbul Tasarım Yarışması Düzenliyor.

Futuretex İstanbul Yarışması, İstanbul Tekstil Ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Tarafından Organize Edilmektedir.

FUTUREBASE INTERNATIONAL YARIŞMASI ŞARTLARI

I. Katılım Şartları Ve Başvuru

A. FUTUREBASE INTERNATIONAL YARIŞMASI ADAYLARDA ARANAN ŞARTLAR
Yarışmaya iştirak edecek adayların aşağıdaki şartlara haiz olmaları gerekmektedir:

Ads

• 01/01/2023 tarihi itibariyle 35 yaşını aşmamış olmak. (Doğum tarihi 01/01/1988 ve daha sonra olanlar.)
• Üniversite, yüksekokul veya münhasıran tasarımla ilgili eğitim veren diğer derecelerdeki okullarda eğitim görüyor olmak veya bunlardan mezun olmak. Yarışma ayrıca tekstil alanında çalışan profesyonellere de açıktır.
• İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) Genel Sekreterliği ve bağlı birliklerin çalışanı veya çalışanların birinci dereceden akrabası olmamak.
• İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) tarafından daha önce düzenlenmiş olan Kumaş Tasarım Yarışmalarında ve diğer İhracatçı Birlikleri tarafından düzenlenmiş olan Tasarım Yarışmalarında ilk üç dereceye girmemiş olmak.

B. Tasarımlarda Aranan Şartlar
Yarışmaya sunulacak tasarımların aşağıdaki şartlara haiz olması gerekmektedir.

• Her bir dosyada yarışma temasına ve teknik şartlara uygun dört farklı tasarım sunulmalıdır.
• Tasarımlar ticarete konu olmamış, 3. kişilerin fikri mülkiyet haklarını ihlal etmeyen, endüstriyel olarak üretilebilir ve uygulanabilir nitelikte olmalıdır.

C. Başvuru

• Başvurular 20 Ağustos 2023 günü mesai bitimine kadar (17:30) https://www.futuretexistanbul.com/ internet sitesi üzerinden oluşturulacak başvuru dosyası ile yapılmalıdır.
• İnternet sitesinden yapılan başvuruda tasarımlar PDF veya MS Powerpoint dosyası biçiminde sunulmalıdır.
• Tasarım, moodboard ve teknik detaylar üzerinde adayların isim ve adres gibi kişisel bilgileri bulunmamalıdır. Adayların kişisel bilgileri internet sitesi başvuru aşamasında girilmelidir. Ayrıca özgeçmiş dosyası sisteme yüklenmelidir.
• Başvurusu esnasında tasarımların yanı sıra teknik detaylar ve moodboard da sunulmalıdır.

II. Yarışma Aşamaları

A. Birinci Değerlendirme
1 Eylül 2023 tarihinde gerçekleştirilecek olan ön jüri değerlendirmesinde, adayların internet ortamında sundukları başvuru dosyaları, adayların isimleri ve bilgileri gizli olacak şekilde incelenerek birinci değerlendirme yapılacak ve ikinci değerlendirme aşamasına kabul edilecek 20 aday belirlenecektir. Değerlendirme sonuçları https://www.futuretexistanbul.com/internet sitesinde ilan edilecektir.

B. 21 Finalist İçin Numune Üretim Aşaması
Ön jüri tarafından ikinci değerlendirme aşamasına kabul edilen 20 adayın tasarımlarının15*15, 17*17,20*20, 40*40 veya 50*50 ölçülerinde fiziki numune haline getirildikten sonra elden ya da karşı ödemeli kurye vasıtasıyla İTKİB Genel Sekreterliğine en geç 12 Eylül 2023 tarihi mesai bitimine kadar gönderilmesi gerekmektedir.

C. İkinci Değerlendirme
Jüri, fiziki numuneler üzerinden ikinci değerlendirmesini 20 Eylül 2023 tarihinde yapacaktır. İkinci değerlendirmede, adaylar tasarımlarını jüriye sözlü olarak sunacaklardır. Adaylar ile görüşme, taleplerine istinaden telekonferans şeklinde yapılabilecektir. Jüri ikinci değerlendirme sonucunda finale kalacak 10 adayı belirleyecektir. Sonuçlar aynı gün internet sitesinde ilan edilecektir.

D. 10 Finalist İçin Üretim Aşaması
Final aşamasına kalan 10 adayın tasarımları, İTHİB tarafından belirlenecek üreticilerin desteği ile endüstriyel nitelikte üretilmiş kumaş haline getirilecektir.. Tasarımları üretim aşamasına kalan adayların üretici ile beraber çalışabilmeleri için seyahat ve konaklama giderleri talep etmeleri halinde organizasyon tarafından karşılanacaktır.

E. Final Aşaması
Yarışma finalinin Aralık 2023 tarihinde gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. 10 finalistin kıyafete dönüştürülen 4’er tasarımı, ilk olarak final jürisine özel bir ön sunum ile gösterilecektir. Jüri özel sunumundan sonra tasarımlar aynı gün gerçekleştirilecek final gecesinde jüri ve davetlilere sunulacaktır. Jüri tarafından ödüle değer bulunan tasarımlar ilan edilecektir. 10 finalistin final günü için İstanbul’a geliş gidiş ve konaklama giderleri İTHİB tarafından karşılanacaktır.

III. Ödüller
Yarışma ödülleri Ticaret Bakanlığı onaylarına tabiidir. Söz konusu yarışmanın yurt dışında eğitim hakkına ilişkin detaylı bilgi için 5973 Sayılı kararın Uygulama Usul ve Esasları Genelgesine bağlantı linki üzerinden erişilebilmektedir: https://www.ticaret.gov.tr/destekler/ihracat-destekleri/5973-sayili-ihracat-destekleri-hakkinda-karara-iliskin-genelgeler/tasarim-organizasyonu-destegi
Dereceye giren ilk 3 finalist 2 yıl içerisinde yurtdışı eğitim ödülü kullanabilirler.

A. Maddi Ödüller
Birinci olan yarışmacıya 200.000 TL, ikinciye 150.000 TL ve üçüncüye 100.000 TL para ödülü verilecektir. Ayrıca jürinin belirlediği bir yarışmacıya 60.000 TL onur özel ödülü verilecektir. Para Ödülleri, ödüllerin açıklanmasını takip eden bir ay içinde sahiplerine iletilecektir.

B. Yarışma Özel Ödülleri (Sadece Türk Vatandaşlarına)
İlk üç Finalist arasından Ticaret Bakanlığı tarafından uygun görülen yarışmacılara, İTHİB tarafından belirlenecek, tasarımla ilgili bir eğitim kurumunda, % 90 devamlılık ve başarı şartıyla yurt dışı eğitim hakkı tanınacaktır.

C. Diğer Ödüller
İlk üçe giren yarışmacılara 6 ay yabancı dil eğitimi imkânı, ilk 5’e giren tasarımcılara İTHİB’in belirleyeceği bir yurtdışı fuar ziyareti ve 10 finaliste İstanbul Moda Akademisi’nde burslu ders imkânı sağlanacaktır.

Futuretex İstanbul Yarışması Teknik Şartnamesi

Teknik Şartlar

A. Tasarımcı Sunum Dosyası İçeriği
Tasarımların yer aldığı sunum dokümanı aşağıdaki teknik özelliklere göre hazırlanmalıdır.

1. Tasarımlar web sitesinde yayınlanan tema ile hazırlanmalıdır.
2. Tasarımlar, dokuma, örme, baskı ve dokusuz yüzeyler üretim tekniklerinden en fazla ikisi ile hazırlanmalıdır. Her tasarım için hangi üretim tekniğinin kullanıldığı belirtilmelidir.
3. Tasarımlar özgün olmalıdır ve profesyonel anlamda üretilmemiş olmalıdır.
4. Seçilen tema ve belirlenen konu kapsamında 4 adet tasarımın yüksek çözünürlüklü görselleri, moodboard ve kullanılan iplik (ipliğin açılımı, nereden temin edilebileceği), boya, kumaş türü, üretim teknikleri açıklaması sunum dosyasında yer almalıdır.
5. Tasarımlarda farklı iplikler kullanılabileceği gibi, tek bir iplik çeşidi de tercih edilebilecektir.
6. Proje adının, temasının, konusunun ve detaylı açıklamasının yer aldığı sunum dosyası en fazla 5000 kelimeden oluşmalıdır.
7. Tasarım, moodboard ve teknik detaylar üzerinde adayların isim ve adres gibi kişisel bilgileri bulunmamalıdır. Adayların kişisel bilgileri internet sitesi başvuru aşamasında girilmelidir. Ayrıca özgeçmiş dosyası sisteme yüklenmelidir.
8. İkinci değerlendirmeye kalan 20 finalistin kumaş tasarım numunelerinin yer aldığı 20*20 veya 40*40 veya 50*50 cm ölçülerinde hazırlanan proje paftaları, ikinci değerlendirmede jüriye sunulmak üzere fiziki proje dosyası İTKİB’e posta ile gönderilmelidir.
9. Tasarımlar aşağıdaki değerlendirme esaslarına göre değerlendirilecektir.
• Tasarımcının yaratıcılık düzeyi
• Tasarımın özgünlüğü ve yeniliği
• Kumaş tasarımının uygulama tekniklerinin geliştirile bilirliği ve uygulanabilirliği
• Kumaş tasarımında malzeme seçimi ve malzeme tasarım uyumu
• Kumaş katma değerini arttırıcı ve teknik özelliklerini geliştirici özelliği

Tasarımcı Sunum Dosyası Özelliği
1. Proje sunum dökümanı en fazla 50 MB olmalıdır.
2. Proje sunum dökümanı ‘PDF’ veya ‘MS Powerpoint’ olarak tek bir dosya halinde hazırlanmalıdır.
3. Kumaş tasarımları fotoğraf, scan, bilgisayar çizimi veya renkli el çizimi olarak hazırlanmalıdır.

İletişim
Organizasyonun Sekretaryası, İTKİB Genel Sekreterliği tarafından yapılmaktadır. Sekretarya ile aşağıdaki iletişim bilgileri kullanılarak irtibata geçilebilir.

İTKİB Genel Sekreterliği
Tekstil Sektör Şubesi
Yenibosna Merkez Mahallesi Sanayi Caddesi No:3 Bahçelievler / 34197 İSTANBUL (Dış Ticaret Kompleksi İTKİB B Blok)
Şeval Şan +90 212 496 61 67
Büşra Bayraktar +90 212 454 06 02
contest@ithib.org.tr
https://www.futuretexistanbul.com/

Yarışma Takvimi
Son Başvuru Tarihi: 20 Ağustos 2023
Ön Jüri Değerlendirmesiyle 20 Finalistin Belirlenmesi: 1 Eylül 2023
20 Finalist için Numune Üretim Aşaması: 12 Eylül 2023
Jüri İkinci Değerlendirmesiyle 10 Finalistin Belirlenmesi: 20 Eylül 2023
Yarışma Finali: Aralık 2023

Yarışma Sitesi İçin Tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ