27.11.2022 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Sufisin Ulusal Uzun Metraj Film Senaryo Yarışması

Sufisin Ulusal Uzun Metraj Film Senaryo Yarışması

5. Sufisin Ulusal Uzun Metraj Film Senaryo Yarışması

Konya Valiliği İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğü 5. Sufisin Ulusal Uzun Metraj Film Senaryo Yarışması Düzenliyor.

Uzun Metraj Film Senaryo Yarışmasına Katılacak Senaryolar Değerlendirilecek Ana Jürinin Uygun Gördüğü Senariste; 40 Bin Türk Lirası Teşvik Ödülü Olarak Verilecektir.

Yarışmanın Amacı
Sinemanın başlangıç noktası olan filmin içeriğini oluşturan fikir, Sûfisinema Günlerinin ana omurgasını oluşturmaktadır. Sûfisinema Günleri film içeriklerinin, fikri belli bir bakış açısına göre senaryolaştıran sinema emektarlarının desteklenmesini amaçlamaktadır. En iyi yönetmenin, en iyi yapımcının, en iyi görüntü yönetmenin seçildiği festivallerden farklı olarak senaristin bakış açısını ödüllendirme yoluna gitmektedir. Özellikle teknolojik gelişmelerin çağ atladığı şimdiki zamanda asıl değerin öz olduğunu, anlam olduğunu tüm dünyaya anlatma çabasında olan Sûfisinema Günleri, Uzun Metraj Sinema Filmi Senaryo yarışması düzenler.

Yarışmaya Katılım Koşulları
Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen Sûfisinema Günleri Uzun Metraj Sinema Film Senaryo Yarışması aşağıda yer alan şartlardan oluşur.

1- Ek-1’de yer alan İslâm İrfanı ve Tasavvuf’un özünü anlatan açıklamaya uygun senaryolar bu yarışmaya başvurabilir.

Ads

2- Yarışmaya sadece ilgili senaryo üzerinde hak sahibi olan senarist başvurabilir.

3- Yarışmaya Uzun Metraj Sinema Filmine uygun senaryolar başvurabilir.

4- Senaryoyu birden çok senarist yazdığı takdirde yarışmaya yalnızca yasal hak sahibi başvurabilir. Diğer senaristlerin ıslak imzalı muvaffakatını alıp başvuru dosyasına eklemelidir.

5- Daha önce herhangi bir yarışmadan ödül almış senaryolar bu yarışmaya başvuramaz. (Kültür ve Turizm Bakanlığı senaryo yazım destekleri hariç)

6- Yarışmaya henüz filme aktarılmamış senaryolar başvurabilirler.

7- Bir katılımcı en fazla iki farklı senaryo ile yarışmaya başvurabilir.

8- Çalışma bir portre, gerçek bir hikâye gibi telif içeren konularda yazılmış ise yasal sahiplerinden izin alınıp, başvuru dosyasına eklenmelidir. Aksi halde yarışmadan elenir.

9- Yarışmaya sadece gerçek kişiler başvurabilir.

10- Başvuruda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma zorunluluğu aranmaz ancak senaryo metinlerinin Türkçe olması gerekmektedir.

11- Senaryolar en az 90 dakikalık bir sinema filmine uygun uzunlukta (70 – 110 sayfa, Amerikan formatta, Courier New yazı fontunda, yazı fontu 11, 1,5 sayfa aralığında olmalıdır.)

12- Senaryolar yarışmaya elektronik ortamda PDF formatında gönderilmelidir.

13- Sûfisinema Günleri Uzun Metraj Sinema Film Yarışmasında yukarıda belirtilen başvuru şartlarını taşımayan veya senaryo formatına uygun hazırlanmayan başvurular değerlendirme dışı bırakılır.

13- Ödül alan senaryo filme aktarıldığı takdirde filmin giriş jeneriğinde ve bitiş jeneriğinde T. C Kültür Bakanlığı – Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından desteklendiği belirtilmelidir.

Yarışma Tarihi
1- Sûfisinema Günleri Ulusal Uzun Metraj Film Senaryo yarışmasına 15 Kasım 2022–15 Nisan 2023 mesai bitimine kadar başvuruda bulunacak senaryolar değerlendirilecektir. Bu tarihten sonra gelen hiçbir çalışma değerlendirilmeyecektir. 2- Jüri, 02 Mayıs 2023 tarihine kadar Sûfisinema Günleri Uzun Metraj Film Senaryo Yarışmasında finale kalan senaryoları internet ortamında ilan edecektir. 3- Ödül Töreni, 05 Mayıs 2023 tarihinde 5. Sûfisinema Günleri kapsamında düzenlenecek törenle sahibini bulacaktır.

Ödüller
1- Uzun Metraj Film Senaryo yarışmasına katılacak senaryolar değerlendirilecek jürinin uygun gördüğü senariste; 40.000 Türk Lirası Teşvik ödülü olarak verilecektir.

Yarışma Başvuruları
Yarışmaya, senaryonun yasal sahibi kendisinden istenen aşağıdaki belgeler ile birlikte başvurmalıdır.
1- Ek-2’de yer alan başvuru formunun çıktısı alınıp, eksiksiz doldurulup ıslak imzalı bir şekilde gönderilmelidir.
2- Sinopsis (En fazla 3 sayfa),
3- Tretman (En Fazla 15 sayfa),
4- Senarist görüşü (En fazla 2 sayfa),
5- Senaryo metni (70 – 120 sayfa, Amerikan formatta, Courier New yazı fontunda, yazı fontu 11, 1,5 sayfa) hazırlanmalıdır.
6- Senaristin Biyografisi ve filmografisi,
7- Senaristin fotoğrafı (yüksek çözünürlükte, festival kataloğu için),
8- Film senaryosu herhangi bir dilden Türkçeye çevrilmiş ise orijinal senaryo metni, orijinal dilinde gönderilmelidir.
9- Tüm bu belgelerin elektronik ortamda hazırlanmış birer nüshası, yukarıdaki sıraya uygun bir şekilde düzenlenip, en geç 15 Nisan 2023 tarihine kadar aşağıdaki adrese gönderilmelidir.

Mustafa YAŞA
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
Aziziye Mahallesi Mevlâna Cad. No:73 KARATAY/KONYA
Tel : 0332.280 17 00 / Dâhili Hat:1750
GSM: 0535.239 64 84
mustafa.yasa@ktb.gov.tr
12- Başvuran, başvuru formunda beyan ettiği bilgilerin doğruluğunu teyit eder. Yasal katılımcı senaryo yarışmasına başvuruda bulunduktan sonra senaryosunu geri çekmemeyi taahhüt eder.

Özel Şartlar
1- Jüri gerekli gördüğü takdirde senaristten ek belgeler talep edebilir.
2- Sûfisinema Günleri Ulusal Uzun Metraj Film Senaryo yarışmasına katılan tüm taraflar bu yönetmelik şartlarını kabul etmiş sayılırlar.
3- Yönetmelikte ayrıca belirlenmeyen konularda karar yetkisi, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne aittir.
4- Sûfisinema Günleri Ulusal Senaryo Yarışmasına başvurular yeterli sayıda olmazsa (en az 5 senaryo) Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yarışmada herhangi bir değerlendirme yapmayarak yarışmayı sonlandırma hakkını saklı tutar.
5- Sûfisinema Günleri Ulusal Uzun Metraj Film Senaryo yarışmasına, jüri ve birinci dereceden yakınları, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü çalışanları ile birinci dereceden yakınları yarışmaya katılamaz.
6- Senaryo metinlerinde herhangi bir konuda doğabilecek telif hakları ile ilgili her türlü anlaşmazlığın tarafı, tek başına senaryonun yasal sahibidir. Bu konuda bir uyuşmazlık çıkması durumunda filmin yasal sahibi; uyuşmazlığa müdahale ederek sorumluluğu derhal üstleneceğini, tahakkuk ettirilebilecek para cezaları ile tazminatları derhal ödeyeceğini ve/veya kendisine ödenecek tutarlardan mahsup edileceğini, Konya il kültür ve turizm müdürlüğü yönetiminin uğrayacağı maddi ve manevi her türlü zararı ikinci bir ihtar, ihbar ve mahkeme kararına gerek kalmaksızın derhal karşılayacağını kabul ve taahhüt eder.
7- İşbu yönetmeliğin uygulanması ve Sûfisinema Günleri Ulusal Uzun Metraj Film Senaryo yarışması çerçevesinde meydana gelen uyuşmazlıkların çözümünde Konya İcra Daireleri ve Mahkemeleri yetkilidir.

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Mehmet dedi ki:

  Bazı yerlerde 1 nisan olarak yazıyor son tarih 1 mayıs olduğuna emin miyiz?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   1 nisan 2020 olarak değiştirilmiş.

 2. Erhan TULAY dedi ki:

  Senaryomuz, belirlenen 120 sayfadan daha fazla. (200 sayfaya yakın). Gönderdiğimiz takdirde yine de değerlendirmeye alınır mı? Güzel bir senaryo olduğunu düşünüyorum.

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   yarışmayı düzenleyen kurum ile görüşün.
   Ömür Demirel
   0332 353 40 20-21 / Dahili Hat:151

 3. zafer Donat dedi ki:

  Sayın yetkili büyüklerim….
  Önceilkle işlerinizde başarılar diler sağlıklı günler temenni ederim.
  Benim adım Zafer Donat 1970 doğumlu kendi halinde hayatını sürdüren sakin birisiyim. Sizlere yolladığım bu dizi formatındaki senaryom hakkında yardımcı olmanız umudunu taşıdığım için lütfen kusuruma bakmayın. 18 yaşımdan bu yana hobi olarak sürdürdüğüm yazılarımın gün ışığını göreceğini düşünerek kendimi teselli ederek hiç bir zaman vazgeçmedim. İnsan imkanları dahilinde hayalleri ve umutları sayesinde bir gün amaçlarına ulaşmak ister. Ben çok büyük hayaller peşinde olmadığımı özellikle ifade etmek istiyorum. Sadece yılardır yazdıklarımın değer kazanması ve hobi olarak başladığım yazarlığı çevrem tarafımdan saygı görülmesinden başka umut taşımadığımı belirtmek isterim. Tek dileğim bir büyüğüm aracılığı ile yazdıklarımın öylece masada kalması değil değer kazanmasını umut ediyorum. Tahsil olarak yeterli seviyede olmayabilirim,hatta beceriksiz sınıfında sayılabilirim. Ama hobi olarak başladığım bu mücadelemin boş olmadığını görmek yaşantım boyunca tek amacım olduğu içindir. Bu konuda ilgi ve yardımlarınızı bekler,sağlıklı güzel günler dilerim.

  Zafer Donat
  ADRES; Güneş Mahallesi. Avar Caddesi.
  No:37/b SALİHLİ / MANİSA
  45300
  Emaıl: zaferasiye@hotmail.com

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   yarışmaya düzenleyen kurum ile iletişime geçiniz.

BİR YORUM YAZ