<style>.lazy{display:none}</style>
30.05.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

Sufi Sinema Günleri Ulusal Kısa Film Yarışması

Sufi Sinema Günleri Ulusal Kısa Film Yarışması

Sufi Sinema Günleri Ulusal Kısa Film Yarışması

Konya Valiliği İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğü Sufi Sinema Günleri Ulusal Kısa Film Yarışması Düzenliyor.

Yarışma Ödülleri
En İyi Film Ödülü 20 Bin Türk Lirası
En İyi İkinci Film Ödülü 15 Bin Türk Lirası
En İyi Üçüncü Film Ödülü 10 Bin Türk Lirası

Amaç
Ulusal Kısa Film Yarışmasının amacı; her yıl belirlenecek temalarla ülke içerisinde tasavvuf ve sinema bağlamına yönelik farkındalık oluşturmak, tema ile alakalı video çalışmalarını özendirmek, amatör ve profesyonel film çalışmalarına katkı sunmaktır. Ayrıca her yıl belirlenecek olan tema ile yeni filmlerin üretimine destek olmaktır.

Kısa Film Yarışma Teması
2023 Yılı Sûfisinema Günleri Ulusal Kısa Film Yarışması, Mevlâna’nın tasavvuf ve sinema bağlamını işlemeye uygun sözleri ve düşünceleri ile yapılacaktır. Hazırlanacak olan Kısa filmler doğrudan veya dolaylı olarak tasavvuf ve sinema bağlamına işaret edeceğinden bu yıl tasavvufun özenle üzerinde durduğu ve Mevlâna’nın eserlerinde yer bulan anâsır-ı erbaa (dört unsur); su ateş, toprak, hava kavramı işlemelidir. Bu bağlam dışındaki filmler değerlendirme dışında tutulacaktır. Ek 2’de bu yılki tema ile ilgili açıklayıcı metinden ve önerilen kaynaklardan daha geniş bilgi alabilirsiniz.

Katılım Şartları
Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen Kısa Film Yarışması aşağıda yer alan şartlardan oluşmaktadır.

Ads

1- Yarışmaya belirlenen temaya uygun, Ocak 2015’den sonra çekilmiş kısa filmler başvurabilirler. Herhangi bir etkinlikten daha önce ödül alan filmler, yarışmaya başvurabilirler. Ancak yarışmaya gönderilen kısa filmlerin gösterim hakları; herhangi bir organizasyona, kuruma veya üçüncü kişiye devredilmemiş olması gerekmektedir.
2- Filmler en az 2 dakika en fazla 15 dakika olmalı (başlangıç ve bitiş jeneriği dahil); gösterim kopyaları HD (flat ise 1998x1080px) ya da video (Quicktime Uncompressed ya da H264 codec’li MP4, MOV, MPEG) formatta hazırlanmalıdır.
3- Filmlerde kullanılan müzikler veya telif içerek diğer unsurlar, filmin hak sahibinin yükümlülüğündedir.
4- Filmi birden fazla isim hazırlasa da başvuru, yalnızca film hak sahibi tarafından yapılmalıdır.
5- Filmde orijinal dil Türkçe dışı bir dil ise mutlaka Türkçe alt yazı ile desteklenmelidir.
6- Kısa film yarışmasına katılan hiçbir filme, telif ücreti ödenmez.

Ödüller
1- Ulusal Kısa film yarışmasına katılacak filmler jüri tarafından değerlendirilecek ve jürinin uygun gördüğü filmlere aşağıdaki ödüller verilecektir.
– En iyi filme 20.000 Türk Lirası ve ödül heykelciği
– En iyi ikinci filme 15.000 Türk Lirası ve ödül heykelciği
– En iyi üçüncü filme 10.000 Türk Lirası ve ödül heykelciği
2- Jüri, her bir ödülü birden fazla film arasında paylaştırabilir.
3- Jüri gerekli gördüğünde, para ödülü içermemek şartıyla da Mansiyon ödülü verebilir.
4- Maddi ödüller, ödül alan hak sahibinin söz konusu filmin gösterim haklarını Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne devir sözleşmesini imzaladığı günden itibaren 45 gün içerisinde hak sahibinin vermiş olduğu banka hesabına yatırılacaktır.

Yarışma Tarihi
1- Sûfisinema Günleri Ulusal Kısa Film yarışmasına 15 Kasım 2022–15 Nisan 2023 mesai bitimine kadar başvuruda bulunacak yapımlar değerlendirilecektir. Bu tarihten sonra gelen hiçbir çalışma değerlendirilmeyecektir.
2- Jüri 02 Mayıs 2023 tarihine kadar kısa film yarışma finalist adaylarını Internet ortamında ilan edecektir.
3- Ödül Töreni 05 Mayıs 2023 tarihinde 5. Sûfisinema Günleri kapsamında yapılacaktır.

Başvuru
Yarışmaya, filmin yasal sahibi başvuruda bulunur. Filmin birden fazla yasal sahibi varsa, başvuru formunda diğer yasal sahiplerin imzası ya da ek olarak yazılı muvafakati yer almalıdır.

A) Kısa film yarışmasına başvuracak filmin 1 adet kopyası usb bellek ile üzerinde rumuz bilgisinin yazılı olduğu birinci zarfa konulmalıdır.
B) İkinci zarfa ise kısa film yarışmasına başvuran filmin diğer bilgileri;

1- Ek1’de yer alan başvuru formunun çıktısı, ıslak imzalı,
2- Katalogda yer verilmesi için Türkçe ve İngilizce kısa özeti,
3- Filmden alınmış yüksek çözünürlükte en az 3 adet fotoğraf,
4-Yönetmeninin yüksek çözünürlükte fotoğrafı, kısa biyografisi ve filmografisi elektronik ortamda yazılıp hazırlanarak
5- Gösterim kopyası altyazılı ise diyalog listesi, İngilizce altyazı listesi konulacaktır. Her iki zarfın üzerinde de rumuz bilgileri mutlaka yazılı olmalıdır.

C) İki zarf, daha büyük tek bir zarfta birleştirilip üzerine rumuz (Ek 3, Rumuz hakkındaki örneğe göre) yazılarak aşağıdaki adrese kargo ile gönderilmelidir.

Mustafa YAŞA
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
Aziziye Mahallesi Mevlâna Cad. No: 73 KARATAY/KONYA
Tel : 0332.280 17 00 / Dâhili Hat:1750
GSM : 0535.239 64 84
mustafa.yasa@ktb.gov.tr

D) Rumuz bilgisine yer verilmeyen başvurular, yarışma dışı tutulacaktır.

E) Başvuran, başvuru formunda beyan ettiği bilgilerin doğruluğunu kabul eder. Filmin yasal hak sahibi Kısa Film yarışmasına başvuruda bulunduktan sonra filmi geri çekmemeyi taahhüt eder.

Özel Şartlar
1- Jüri heyeti, gösterim için gerekli ve yeterli teknik özelliklere ve hukuki niteliklere sahip olmayan kısa filmleri, yarışma dışı bırakma ve yönetmelikte değişiklik yapma hakkına sahiptir.
2- Kısa film yarışmasına katılan tüm taraflar, bu yönetmelikteki şartları kabul etmiş sayılırlar.
3- Yönetmelikte ayrıca belirlenmeyen konularda karar yetkisi, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne aittir.
4- Kısa film yarışması düzenleyicileri, Kısa Film Yarışma jürisi ve birinci dereceden yakınları, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü çalışanları ve birinci dereceden yakınları yarışmaya katılamaz.
5- Filmlerde kullanılmış herhangi bir görüntü, müzik, metin ya da herhangi bir konuda doğabilecek telif hakları ile ilgili her türlü anlaşmazlığın tarafı, tek başına filmin yasal sahibidir. Bu konuda bir uyuşmazlık çıkması durumunda filmin yasal sahibi; uyuşmazlığa müdahale ederek sorumluluğu derhal üstleneceğini, tahakkuk ettirilebilecek para cezaları ile tazminatları derhal ödeyeceğini ve/veya kendisine ödenecek tutarlardan mahsup edileceğini, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yönetiminin uğrayacağı maddi ve manevi her türlü zararı ikinci bir ihtar, ihbar ve mahkeme kararına gerek kalmaksızın derhal karşılayacağını kabul ve taahhüt eder.
6- İşbu yönetmeliğin uygulanması ve Kısa film yarışması çerçevesinde meydana gelen uyuşmazlıkların çözümünde Konya İcra Daireleri ve Mahkemeleri yetkilidir.

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ