16.06.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

Öğder Kısa Film Senaryo Yarışması

Öğder Kısa Film Senaryo Yarışması

12. Öğder Kısa Film Senaryo Yarışması

Şuurlu Öğretmenler Derneği Öğder Kısa Film Senaryo Yarışması Düzenliyor. ÖĞ-DER Şuurlu Öğretmenler Derneği Genel Merkezi Tanıtma Komisyonu Başkanlığı Tarafından “Kısa Film Senaryo Yarışması” Düzenlenmiştir. Yarışma, Sinema Dünyasına ‘Sabır Ve Acı’ Temalı Senaryolar Kazandırmayı Ve Senaryo Yazarlarını Desteklemeyi Amaçlamaktadır.

Yarışma Ödülleri

Jüri, Yarışma Konusuna Uygun Olarak En Etkili Ve Özgün Hikâyeye Sahip, Prodüksiyon Açısından Uygulanabilir Özellikte Olan 3 Senaryo Seçecektir.
Ayrıca;
Birinciye 10 Bin Türk Lirası, Milli Şuur Dergisi 1 Yıllık Aboneliği Ve Birincilik Sertifikası,
İkinciye 5 Bin Türk Lirası, Milli Şuur Dergisi 1 Yıllık Aboneliği Ve İkincilik Sertifikası
Üçüncüye 3 Bin Türk Lirası, Milli Şuur Dergisi 1 Yıllık Aboneliği Ve Üçüncülük Sertifikası

2 Adet Mansiyon Ödülü Verilecektir. Her Bir Mansiyon Ödülü Kazanana Da 3 Bin Türk Lirası, Milli Şuur Dergisi 1 Yıllık Aboneliği Ve Mansiyon Sertifikası Verilecektir.

Dereceye Giren Senaryolardan Bir Veya Birkaçı ÖĞ-DER Tarafından Filme Çekilebilir Veya Çektirilebilir. Ayrıca Yarışmaya Gönderilen Senaryolardan Yayınlanmaya Değer Görülenleri Bir Araya Getirilerek Kitaplaştırılacaktır.

Ads

Ödül Kazandığı Halde Ödül Törenine Gelmeyen Yarışmacılara Ödül Verilmez. Eğer Geçerli Bir Mazeret Sunarak Yerine Birini Vekil Olarak Yollarsa Ödül Almaya Hak Kazanır.

Konu ve Amaç
ÖĞ-DER Şuurlu Öğretmenler Derneği Genel Merkezi Tanıtma Komisyonu Başkanlığı tarafından “Kısa Film Senaryo Yarışması” düzenlenmiştir. Yarışma, sinema dünyasına ‘Sabır ve Acı’ temalı senaryolar kazandırmayı ve senaryo yazarlarını desteklemeyi amaçlamaktadır.

Sabır ve acı temasına değinen ya da işleyen kısa film senaryoları drama tarzında yazılabilir. İnsan hayatında her zaman imtihan edilmektedir. Depremlerden trafik kazalarına ekonomik krizlerden mobbinge evde, okulda ve işte kısaca hayatın her alanında sorunlar yaşamaktayız. Bu sorunların karşısında elimizden geleni yaptığımız halde baş edemediğimiz durumlarda olmaktadır. İşte burada insana yaşadığı acılar karşısında sabretmek düşmektedir. Bu durumlarda bize çözüm yolu gösteren ilham veren olaylar ve kişiler hayatımıza girmektedir. Dayanışma, sabır, istişare ve yardımlaşma acılarımızı aşmamız için bizlere verilen en güzel nimetlerdir. Yarışmaya yollanacak senaryolar bu anlamda musibetler, günlük hayata ait sorunlar karşısında yaşananlar ve bu acılara karşı yapılanları anlatan eserler olmalıdır.

Katılma Şartları
a. Senaryoların milli manevi değerlerimizin ruhuna uygun olması gerekmektedir.

b. Gönderilecek senaryolar başka bir yerde yayınlanmamış ve tüm hakları yazarda olmalıdır. Eğer bir eserden faydalanılmışsa eser sahibinin muvafakatinin (izninin) alınması gerekmektedir. (Eser sahibinin izni taranarak yarışmaya katılım için verilen kisafilmsenaryo@ogder.org mail adresine senaryoyla birlikte yollanmalıdır)

c. Senaryoların filme çekilmesi ve kitaplaştırılması konusunda ekte verilen muvafakat imzalanmalı ve taranarak yarışma için verilen kisafilmsenaryo@ogder.org maile senaryoyla birlikte yollanmalıdır.

d. Senaryolar en fazla 10 sayfadan oluşmalıdır. Her bir sayfanın 1-1,5 dakika uzunluğunda kısa filme karşılık geleceği varsayılmaktadır.

e. Senaryolar, Courier New yazı karakteri ile 1,5 satır aralığı ve 12 punto büyüklüğünde hazırlanmalıdır.

f. Yarışmaya katılmak isteyen engelli yarışmacılar yazma, postayla gönderme gibi konularda sıkıntı yaşamaları halinde senaryo ve sinopsislerini ses dosyası şeklinde kisafilmsenaryo@ogder.org ‘e Ek-1’de yer alan muvafakatname ile birlikte gönderebilirler. Ses dosyasını yarışmacının kendisinin okuması şart değildir. Ses dosyasıyla birlikte gönderilecek epostada yarışmacının adı, soyadı, senaryo adı, telefon ve adres bilgileri mutlaka yer almalıdır.

g. Senaryoların uygulanabilir içeriğe sahip olması, mekân, kostüm, oyuncu sayısı, efekt ihtiyacı, tahmini çekim süresi gibi prodüksiyon maliyetleri de değerlendirmede dikkate alınacaktır.

3. Başvuru Şekli
a. Başvurular mail yoluyla yapılacak yarışma şartnamesine ait ıslak imzalı muvafakatname ÖĞ-DER Genel Merkezine gönderilecektir. Senaryoların ve eklerin gönderileceği mail adresi kisafilmsenaryo@ogder.org, yarışma şartnamesine ait ıslak imzalı muvafakatname
ÖĞ-DER Şuurlu Öğretmenler Derneği
ÖĞDER 12.Kısa Film Senaryo Yarışması
Ziyabey Cd. 1420. Sk. No:2/1 Balgat / Ankara
adresine postayla yollanmalıdır.

b. Senaryo, senarist bilgileri ve yarışma şartnamesini kabul edildiğine dair 3 ayrı dosya PDF formatında yarışmaya ait kisafilmsenaryo@ogder.org mail adresine gönderilmelidir. 10 sayfayı geçmeyen senaryo tek bir PDF’te toplanmalı. Bu PDF’te senaryoyla birlikte sinopsiste yer almalıdır. Senaryodan ayrı bir PDF dosyasında ise senaryonun adı, senaristin adı-soyadı, maili, cep telefonu numarası ve posta adresinin yer aldığı bilgi olmalıdır. EK-1 yani yarışma şartnamesini kabul ettiğine dair ıslak imzalı muvafakatnamede tarandıktan sonra ayrı bir PDF dosyasında yer almalıdır.Bu 3 dosya kisafilmsenaryo@ogder.org adresine tek bir maille yollanmalıdır.

c. Yarışma şartnamesini kabul ve muvafakat beyanı olmayan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. Alınsa bile ödül verilmeyecektir. 18 yaş altı başvurularda yarışmacının senaryosunun kabulü için veli veya yasal temsilcisinin onayı gerekir.

d. Katılımcılar yarışmaya en fazla 3 senaryo ile başvurabilir. Birden fazla senaryo ile yarışmaya katılacaklar her bir senaryo için ayrı yarışma şartnamesine muvafakat etmelidir. Her senaryo için imzalanmış ıslak imzalı EK-1’ler aynı zarfa koyarak gönderilebilir fakat yarışmaya gönderilecek her senaryo ayrı ayrı maillerle gönderilmelidir.

e. Yarışmaya gönderilen senaryolar değerlendirmeye alınsın ya da alınmasın yazarlarına iade edilmeyecektir.

Yarışma Takvimi
Son Başvuru Tarihi
10 Kasım 2023 Saat 24:00’dır.
Hangi nedenle olursa olsun belirtilen tarihlerden sonra gelecek senaryolar, usulünce yapılmayan başvurular ile postadaki gecikmeler ve kaybolma gibi mazeretler dikkate alınmaz ve değerlendirme dışı bırakılırlar.

Sonuçlar
Değerlendirme sonuçları 9 Aralık 2023 saat 19:00´dan itibaren www.ogder.org sitesinde ilan edilecektir. Derece alanlara ayrıca telefon ve e-posta yolu ile bilgi verilecektir.

Ödül töreni 16 Aralık 2023 Cumartesi günü Ankara’da yapılacaktır.

Haklar ve yükümlülükler
a. Yarışmacılar yarışmaya gönderdikleri senaryoların kendilerine ait olduğunu kabul ve beyan etmektedirler. Bu devirden dolayı yarışmacı hak talebinde bulunmayacaktır.
b. Telif Hakları başvuru sahibine aittir. ÖĞ-DER, jürinin seçeceği toplam 5 senaryonun filme çekme ve bağlantılı hakları ile komşu haklarını kişinin açık beyanıyla devralmaktadır.
c. Yarışmada dereceye giren senaryolara ve kitaplaştırılmaya değer görülen diğer senaryolara ayrıca telif ücreti ödenmeyecektir. Yarışmaya katılanlar eserlerinin kitap olarak yayınlanmasına muvafakat ederler. Ayrıca çoğaltma, yayma hakları süresiz ve sınırsız bir şekilde alınmıştır.
d. ÖĞ-DER, çekilen filmleri, sahip olduğu ve/veya anlaşmalı olduğu yayın mecralarında yayınlama hakkına sahiptir. Ayrıca çoğaltma ve yayma hakları süresiz ve sınırsız bir şekilde alınmıştır.
e. Yarışmaya senaryo gönderenler açık beyanı ile bu şartları kabul etmiş sayılırlar. Yarışmaya gönderilen eserler, yarışmanın hangi aşamasında olursa olsun şartnamenin herhangi bir maddesine aykırılıkları tespit edildiğinde yarışma dışı bırakılır.
f. Eserle ilgili senaryo kitabına girme/filme çekilme söz konusu olduğunda üzerinde değişiklik yapma hakkı ÖĞ-DER ‘e aittir.
g. ÖĞ-DER başvuru sahiplerinin açık rızası ile verdiği kişisel bilgilerini 3. taraflarla paylaşmayacağını kabul ve taahhüt eder.
h. İhtilaf durumunda Ankara Mahkemeleri yetkilidir.

İletişim
ÖĞ-DER Şuurlu Öğretmenler Derneği Genel Merkezi
Adres: Ziyabey Cd. 1420. Sk. No:2/1 Balgat Ankara
Tel: +90 312 286 18 83
Fax: +90 312 287 61 80
Web Adresi: www.ogder.org
E-posta: kisafilmsenaryo@ogder.org

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. ogder dedi ki:

    7’den 70’e herkes yarışmaya katılabilir Hilal hanım.

  2. Hilal dedi ki:

    Merhaba Üniversite öğrencisiyim yarışmaya katılabilir miyim ?

BİR YORUM YAZ