26.06.2022 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Öğder Kısa Film Senaryo Yarışması

Öğder Kısa Film Senaryo Yarışması

10. Öğder Kısa Film Senaryo Yarışması

Şuurlu Öğretmenler Derneği Öğder Kısa Film Senaryo Yarışması Düzenliyor. Yarışma, Sinema Dünyasına ‘EĞİTİM’ Temalı Konularda Senaryolar Kazandırmayı Ve Senaryo Yazarlarını Desteklemeyi Amaçlamaktadır.

1. Konu ve Amaç
ÖĞ-DER Şuurlu Öğretmenler Derneği Genel Merkezi Tanıtma Komisyonu Başkanlığı tarafından “Kısa Film Senaryo Yarışması” düzenlenmiştir. Yarışma, sinema dünyasına ‘EĞİTİM’ temalı konularda senaryolar kazandırmayı ve senaryo yazarlarını desteklemeyi amaçlamaktadır.

Eğitim temasına değinen ya da işleyen kısa film senaryoları drama tarzında yazılabilir. Eğitim temasından kastedilen sadece okullarda yapılan resmi eğitim değildir. Eğitimin anlamı ve evreni çok geniştir. Okul eğitimi dışında usta -çırak ilişkisinden aile içi eğitime hayvan eğitiminden bir sporcunun ve ya sanatçının eğitimine kadar içinde kendini geliştirme ve yetiştirilme olan her türlü olay ve karakter bu senaryo yarışmasına konu olabilir. Eğitim, eğitim ve sağlık veya eğitimde adalet gibi bir çok alt başlığın yer aldığı geniş bir alandır. Hz.Muhammed’in (sav) dediği gibi ‘Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz’ hadisi eğitimin hayatın her alanında ve her yaşta olması gerektiğini vurgulamaktadır. Bu yüzden eğitim temalı senaryolar eğitimde öğretmenin, öğrencinin önemi kadar örgün eğitim dışındaki eğitim olaylarına ve kişilerine de odaklanabilir.

2. Katılma Şartları
a. Senaryoların milli manevi değerlerimizin ruhuna uygun olması gerekmektedir.
b. Gönderilecek senaryolar başka bir yerde yayınlanmamış ve tüm hakları yazarda olmalıdır. Eğer bir eserden faydalanılmışsa eser sahibinin muvafakatının (izninin) alınması gerekmektedir.
c. Senaryoların filme çekilmesi ve kitaplaştırılması konusunda ekte verilen muvafakat imzalanmalıdır.
d. Senaryolar en fazla 10 sayfadan oluşmalıdır. Her bir sayfanın 1-1,5 dakika uzunluğunda kısa filme karşılık geleceği varsayılmaktadır.
e. Senaryolar, Courier New yazı karakteri ile 1,5 satır aralığı ve 12 punto büyüklüğünde hazırlanmalıdır.
f. Senaryoların uygulanabilir içeriğe sahip olması, mekan, kostüm, oyuncu sayısı, efekt ihtiyacı, tahmini çekim süresi gibi prodüksiyon maliyetleri de değerlendirmede dikkate alınacaktır.

3. Başvuru Şekli
a. Başvurular ÖĞ-DER Genel Merkezine kapalı zarflar içinde teslim edilmelidir.
b. Bir kapalı zarfın içinde yazarın açık rızası olmak kaydıyla adı soyadı, adres, iletişim bilgileri yer almalı. Bu zarfın üzerine senaryo için seçtiği rumuz yazılmalıdır. Rumuz 5 karakterden oluşmalı, yazarın özel ismi ya da işareti olmamalıdır. Aynı rumuzla birden fazla kişinin katılması durumunda ÖĞ-DER farklı bir rumuz verebilir veya bunları istediği biçimde sınıflandırabilir.
c. Zarf içinde ayrıca EK-1 “Şuurlu Öğretmenler Derneği Kısa Film Senaryo Yarışması şartlarını okudum ve kabul ettim” beyanı altında ad soyad, tarih, imza ve kimlik numarası bulunarak doldurulmalıdır. (Ek-1 bu şartnamenin altında yer almaktadır) Kabul ve muvafakat beyanı olmayan zarflar değerlendirmeye alınmayacaktır. Alınsa bile ödül verilmeyecektir. 18 yaş altı başvurularda yarışmacının senaryosunun kabulü için veli veya yasal temsilcisinin onayı gerekir.
d. Senaryo, 1 kopya olarak zarf içine yerleştirilmelidir. Senaryoyla birlikte ayrı bir sayfa olarak film öyküsü de (sinopsis) dosyaya eklenmelidir. Sinopsis ve Senaryo bir CD’ye aktarılarak CD’nin üzerine sadece rumuz yazılı olmalıdır.
e. Senaryoların her sayfasında sağ üst köşede yazarın seçtiği rumuz bulunmalıdır. Senaryo üzerinde ad soyad gibi kişisel bilgiler yer almamalıdır.
f. Başvurular başvuru adresine elden veya kurye/posta yoluyla teslim edilmelidir.
g. Katılımcılar yarışmaya en fazla 3 senaryo ile başvurabilir. Birden fazla senaryo ile yarışmaya katılacaklar her bir senaryo için ayrı bir rumuz ve zarf kullanmalıdır.
h. Yarışmaya gönderilen senaryolar değerlendirmeye alınsın ya da alınmasın yazarlarına iade edilmeyecektir.

Sponsorlu

4. Başvuru Adresi

ÖĞ-DER ŞUURLU ÖĞRETMENLER DERNEĞİ
Ziyabey Cd. 1420. Sk. No:2/1 Balgat / ANKARA

5. Son Başvuru Tarihi

10 Kasım 2021 Saat 19:00 dır.

Hangi nedenle olursa olsun belirtilen tarihlerden sonra gelecek senaryolar, usulünce yapılmayan başvurular ile postadaki gecikmeler ve kaybolma gibi mazeretler dikkate alınmaz ve değerlendirme dışı bırakılırlar.

6. Ödüller
Jüri, yarışma konusuna uygun olarak en etkili ve özgün hikayeye sahip, prodüksiyon açısından uygulanabilir özellikte olan 3 senaryo seçecektir.
Ayrıca ;
1. ye, 6 000 TL, Milli Şuur Dergisi 1 Yıllık Aboneliği ve 1.lik Sertifikası,
2. ye, 4 000 TL, Milli Şuur Dergisi 1 Yıllık Aboneliği ve 2.lik Sertifikası
3. ye, 3 000 TL, Milli Şuur Dergisi 1 Yıllık Aboneliği ve 3.lük Sertifikası
2 adet Mansiyon ödülü verilecektir. Her bir mansiyon ödülü kazanana da 1 500 TL, Milli Şuur Dergisi 1 Yıllık Aboneliği ve Mansiyon sertifikası verilecektir.
Dereceye giren senaryolardan bir veya bir kaçı ÖĞ-DER tarafından filme çekilebilir veya çektirilebilir. Ayrıca yarışmaya gönderilen senaryolardan yayınlanmaya değer görülenleri bir araya getirilerek kitaplaştırılacaktır.
Ödül kazandığı halde ödül törenine gelmeyen yarışmacılara ödül verilmez. Eğer geçerli bir mazeret sunarak yerine birini vekil olarak yollarsa ödül almaya hak kazanır.

Sonuçlar
Değerlendirme sonuçları 3 Aralık 2021 saat 19:00´dan itibaren www.ogder.org sitesinde ilan edilecektir. Derece alanlara ayrıca telefon ve e-posta yolu ile bilgi verilecektir.

Ödül töreni 11 Aralık 2021 Cumartesi günü Ankara’da yapılacaktır.

Adres: Ziyabey Cd. 1420. Sk. No:2/1 Balgat / ANKARA
Tel: +90 312 286 18 83
Fax: +90 312 287 61 80
E-posta: info@ogder.org

Web: http://www.ogder.org/kisafilm.aspx
Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. ogder dedi ki:

    7’den 70’e herkes yarışmaya katılabilir Hilal hanım.

  2. Hilal dedi ki:

    Merhaba Üniversite öğrencisiyim yarışmaya katılabilir miyim ?

BİR YORUM YAZ