<style>.lazy{display:none}</style>Marble Değişik Tasarım Yarışması 2024
22.02.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Marble Değişik Tasarım Yarışması

Marble Değişik Tasarım Yarışması

Marble Değişik Tasarım Yarışması

İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri Tic. A.Ş. (İZFAŞ) Marble Değişik Tasarım Yarışması Düzenliyor. 6. Uluslararası Değişik Doğal Taş Tasarım Yarışması Üniversite Öğrencilerine Yönelik Olarak Düzenleniyor. Yarışmada Toplam 540 Bin Türk Lirası Para Ödülü Verilecek.

MARBLE İzmir “6. Uluslararası Değişik Doğal Taş Tasarım Yarışması”

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 120 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 80 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 40 Bin Türk Lirası
Dördüncülük Ödülü EİB Yurt Dışı Fuar Katılım Ödülü
Alimoğlu Marble Özel Ödülü 25 Bin Türk Lirası
Alimoğlu Mermer Granit Özel Ödülü 25 Bin Türk Lirası
BSF Mimarlık Özel Ödülü 25 Bin Türk Lirası
DN Mermer Özel Ödülü 25 Bin Türk Lirası
Ege Antik Mermer Özel Ödülü 25 Bin Türk Lirası
Eminoğlu SBV Özel Ödülü 25 Bin Türk Lirası
Kar Maden Özel Ödülü 25 Bin Türk Lirası
Ravini Marble Özel Ödülü 25 Bin Türk Lirası
Şenler Mermer Özel Ödülü 25 Bin Türk Lirası
Taşpınar Mermer Granit Özel Ödülü 25 Bin Türk Lirası
Gürmas Makine Özel Ödülü 25 Bin Türk Lirası
Batı Ege Yurt Dışı Yabancı Katılımcı Özel Ödülü 25 Bin Türk Lirası (Bu ödül sadece yabancı ülkeden katılan yabancı katılımcılar arasında dereceye giren adaya, dolar olarak ödenecektir)

Not:
-Firma özel ödülü en az 5, en çok 11 adaya verilecektir.
-Yarışmaya katılan bir kişi birden fazla para ödülü alamaz.
-Para ödülleri, sonuçlar kamuyla paylaşıldıktan sonra 1 ay içerisinde adaylara ödenir.
-Ekip olarak katılımlarda, para ödülü ekip üyeleri arasında eşit bölünerek ödenir.

Tasarımların Üretimi Ödülü
Sonuçlar açıklandıktan sonra dereceye giren tasarımların tasarımcıları ile sektör temsilcileri İZFAŞ tarafından yapılacak bir organizasyonla bir araya getirilerek toplantı yapılacaktır. Yapılacak bu toplantıda sektör temsilcileri tarafından dereceye giren tasarımlar içinde üretimine karar verilen ürünlerin üretimi, toplantı sırasında tasarımcılar ile eşleşen firmalar tarafından gerçekleştirilecektir. Üretilen tasarımlar, İZFAŞ tarafından tasarımcı adına Marble İzmir Fuarında sergilenebilecektir. İZFAŞ’ın buradaki sorumluluğu sadece tasarımcı ve sanayiciyi bir araya getirmektir.

Ads

Tasarım Tescil Ödülü
Yarışmada dereceye giren ilk üç projenin tasarım tescil belgesi ücreti İZFAŞ tarafından karşılanmak üzere tasarımcı adına alınacaktır. Tasarım tescil süreci İZFAŞ tarafından aday adına yürütülecektir. Alınan tesciller tasarımcıya ait olacaktır. Tasarımın mülkiyetiyle ilgili İZFAŞ’ın herhangi bir talebi olmayacaktır.

Yurtdışı Fuar Katılımı
Yurtdışı fuar katılımı ödülü, Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) özel ödülü olarak verilecektir. Bu ödül EİB tarafından verilecektir. Bu ödül; Değişik Doğal Taş Tasarım Yarışması’nda 4. olan tasarımcıya verilecektir. Grup katılımı durumunda grup üyelerinin ortak mutabakatıyla ödül bir kişi tarafından kullanılacaktır. EİB’in uygun bulması durumunda grup üyelerinin tamamı götürülebilecektir. Yurtdışı fuar katılımı ödülünü kazanan aday bu ödülün dışında başka bir ödül alamayacaktır.

Tatil Ödülü
Yarışmada dereceye giren iki tasarımcıya Türkiye’nin tatil merkezi İzmir Çeşme de yarım pansiyon konseptinde, 3 gün 2 gece konaklayacak şekilde sponsor desteğiyle tatil ödülü verilecektir. Bu yarışmanın sponsor otelleri; “Boyalık Beach Hotel SPA & Thermal Resort ve Ilıca Hotel SPA & Wellness Resort Otel”dir. Ödül konaklama ve yarım pansiyon konseptindedir. Ulaşım ve diğer giderler adaylara aittir. Adaylar bu ödülü isterlerse 1-30 Haziran 2024 tarihlerinde, isterlerse 1-30 Eylül 2024 tarihlerinde kullanabilirler. Bu ödül belirtilen tarihler dışında kullanılamaz. Adayların konaklayacakları tarihi en geç 10 Mayıs 2024 tarihine kadar belirleyerek otel rezervasyonunu yaptırmaları gerekmektedir. Ödül devredilemez. Kullanılmayan ödül iptal edilir. Bu ödül yarışmada beşinci ve altıncı olan adaylara verilecektir. Grup katılımı durumunda grup üyelerinin ortak mutabakatıyla ödül en fazla iki kişi tarafından kullanılacaktır. İZFAŞ’ın burada ki sorumluluğu sadece tasarımcı ve ilgili sponsorları bir araya getirmek olacaktır.

Staj Ödülü
Yarışmada birinci, ikinci ve üçüncü olan adaylara (Grup katılımı durumunda grup üyelerinin ortak mutabakatıyla ödül bir kişi tarafından kullanılacaktır. İZFAŞ’ın uygun bulması durumunda grup üyelerinin tamamı ödülü kullanabilecektir), mümkün olması halinde Ege Bölgesinde faaliyet gösteren mermer firmalarında staj imkânı sağlanabilecektir.

Üniversite Özel Ödülü
Yarışmaya en çok öğrencinin başvuru yaptığı üniversiteye 3D yazıcı hediye edilecektir. Ayrıca birinci olan üniversitenin yönetimi tarafından belirlenen öğretim elemanı İzmir’e ödül törenine davet edilecektir.
Bu ödül için başvuru sayısında geçerli paftalar dikkate alınacaktır. Şartnameye göre geçerli olmayan projeler değerlendirmeye alınmayacaktır.
Bu ödülü daha önce kazanmış bir üniversite tekrar bu ödülü alamayacaktır. Daha önce bu ödülü kazan bir üniversitenin katılım sayısının en yüksek olması durumunda bu üniversiteye sadece plaket takdim edilecektir. Ödül ise daha önce bu ödülü kazanmamış ve şartname kapsamında en yüksek geçerli proje katılımını sağlamış olan üniversiteye takdim edilecektir.

Yarışmanın Amacı
Dünyadaki mermer rezervinin yaklaşık %35’i Türkiye’de bulunmaktadır. Ülkemiz, mermer çeşitliliği yönünden çok zengindir. Türkiye’de 80’nin üzerinde değişik yapıda, 120’nin üzerinde ise değişik renk ve desende mermer rezervi bulunmaktadır. Doğal bir malzeme olan mermer günümüz modern mimarisinde dış ve iç cephelerde kaplama ve döşeme malzemesi olarak yaygın kullanım alanına sahiptir. Bunun yanı sıra doğanın güzelliğini yansıtan bu doğal taş iç mekânlarda banyo, mutfak imalatlarında, mobilya imalatlarında, dekoratif ev eşyası ve süs eşyası yapımında, anıt ve heykel yapımında yaygın olarak kullanılmaktadır. Sektörün dış ticaretine bakıldığında; Türkiye’nin doğal taş ihracatı yaklaşık 2 milyar dolardır. İşlenerek ihracatı yapılan ürünlerin bunda ki payı ise düşüktür. Doğal taşın ton olarak değil, işlenmiş ürünler üzerinden gram olarak ihracatı hedeflenmelidir. Bu bağlamda doğal taş sanayisinin hem pazar payının hem de ihracat miktarının değerce artması için katma değeri yüksek, yenilikçi tasarım ve ürünlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu noktada yetenekli tasarımcıların önemi ortaya çıkmaktadır. Bu bilgiler ışığında; 6. sı düzenlenecek olan Uluslararası Değişik Doğal Taş Tasarım Yarışması’nın temel amacı; doğal taş sektörüne genç ve yetenekli tasarımcıların kazandırılmasıdır. Genç ve yetenekli tasarımcılar tarafından ortaya konacak özgün tasarım ve ürünlerle sektörün rekabet gücü artacaktır.

Yarışmanın Teması ve Hedefleri
6. Uluslararası Değişik Doğal Taş Tasarım Yarışması’nın teması “DEĞİŞİK” olarak belirlenmiştir.
Değişik Doğal Taş Tasarım Yarışması’na katılacak tasarımcıların yapacakları projelerinin; mevcut doğal taş ya da doğal taş artıklarından üretilecek “DEKORATİF EV EŞYALARI” olması gerekmektedir. Tekil mobilyalarda bu kapsamda değerlendirilecektir. Yarışmacılarda, doğal taş ve artıklarından yapılan katma değeri yüksek her türlü ev/ofis eşya veya mobilya projesi beklenmektedir. Bu kapsamda olmayan projeler değerlendirmeye alınmayacaktır.

Projelerin küresel doğal taş ihracatına katkıda bulunacak, çağdaş ve modern kimliği olan tasarımlar olması beklenmektedir.

Bu yarışma ile doğal taş sektöründe, katma değeri yüksek, çevre dostu ve sürdürülebilir projeler geliştirmek, sektörün gelişimine ve rekabet gücünü katkı sağlayarak ülke ekonomisine katkıda bulunmak hedeflenmektedir. Yapılacak tasarımlar sadece ürün odaklı olmalıdır.

Katılım Kategorisi
Yarışma öğrenci kategorisi olarak tek kategoride düzenlenmektedir.

Yarışmaya, üniversitelerin Mimarlık, Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım, Sanat ve Tasarım, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültelerinin lisans bölümlerine, üniversitelerin tasarımla ilgili diğer lisans ve ön lisans programı öğrencilerine açıktır. Yüksek lisans ve doktora eğitimi gören adaylar da çalışıp çalışmadıklarına bakılmaksızın yarışmaya öğrenci olarak başvurabilirler. Yukarıda açıklana hususların dışında kalan adaylar ve profesyonel tasarımcılar bu yarışmaya katılamazlar.

Adaylar yarışmaya bireysel ya da ekip olarak katılım gerçekleştirebilir. Bir ekip en fazla 3 kişiden oluşabilir. Ekiplerde bir adayın sözcü olarak belirlenmesi ve tüm adayların öğrenci olması gerekmektedir. Ekip içinde kesinlikle profesyonel yer alamaz.

Katılımcılar öğrenci belgelerini başvuru sırasında sisteme yüklemeleri gerekmektedir. Yarışma başvuru tarihleri içerisinde mezun olma durumu bulunan yarışmacıların başvurusunu son başvuru tarihine kadar yapabilmesi için adayların 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Güz Döneminde öğrenci olduklarına dair öğrenci belgelerini (Öğrenci kimlikleri geçerli değildir) mutlaka sisteme yüklemeleri gerekmektedir. Adayların öğrenci belgelerinin tarihi başvuru için belirtilen tarihler arasında olması gerekmektedir. Aksi durumda adayların başvurusu kabul edilmeyecektir.

Başvuru Koşulları
1. Adaylar birden fazla projeyle yarışmaya başvurabilirler. Adayların her bir tasarım için ayrı ayrı başvuru yapması gerekmektedir. Birden fazla tasarımla yarışmaya başvuru yapan adayların birden fazla projesi dereceye girerse aday bir kez para ödülü alabilir.

2. Yarışmaya katılacak adayların 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. 18 yaşından küçük adaylar yarışmaya katılamazlar. Daha önce başka bir yarışmaya katılarak dereceye giren/girmeyen adaylar bu yarışmaya katılabilirler. Adaylar başka bir yarışmada dereceye girmeyen projeleri ile bu yarışmaya katılabilirler. Ancak adaylar başka bir yarışmada dereceye giren tasarımlarıyla bu yarışmaya katılamazlar.

3.İZFAŞ yarışma yürütme kurulu üyeleri ile Jüri üyelerinin birinci derece yakını ve akrabaları Değişik Doğal Taş Tasarım Yarışması’na katılamaz. Bu kişiler yarışmaya katılıp ödül kazansalar dahi ödülleri geri alınır.

4. Yarışmaya başvurusu yapılan tasarımların; başvuru yapan adaya ait olması, daha önce üretilmemiş ve kamuya sunulmamış olması, başka bir yarışmada dereceye girmemiş / ödül almamış / başka bir yarışmada değerlendirme aşamasında olmaması gerekmektedir. Aksi durumun ortay çıkması durumunda tasarım başvuru iptal edilir. Böyle bir durumda aday ödül aldıysa ödül geri alınır. Bir başka değişle yarışma sürecinde veya sonrasında taahhütnameye aykırı bir durumun tespit edilmesi durumunda dereceye giren adayın ödülü, varsa yapılan masraflar geri tahsil edilir ve durum kamuoyu ile paylaşılır. Ödül alan bir tasarımın yarışmadan elenmesi durumunda, elenen tasarımın yerine en çok oy alan sıradaki tasarıma ödül verilir.

5. Adaylar başvurularını www.degisiktasarimyarismasi.com adresinden yaparak paftalarını yükleyecekleridir. Adayların başvuru numaraları rumuz olarak kullanılacaktır. Adaylar paftalarında kesinlikle rumuz belirtmeyeceklerdir. Adaylar kendilerine verilen başvuru numaraları ile son başvuru tarihine kadar sisteme girerek projelerinde revize yapabileceklerdir. Adaylar yarışmaya projelerini verilen başvuru numaraları ile takip edeceklerdir. Tüm adayların, şartnamede belirtilen belgeleri sisteme imzalı olarak eksiksiz yüklenmesi gerekmektedir. Şartnameye uygun olmayan başvurular diskalifiye olacaktır.
İZFAŞ, gerekli görülen hallerde, katılımcılardan başvuru sırasında verilen belgelerin asıllarını isteyebilir. Verilen süre içerisinde belge asıllarını göndermeyen adayların tasarımları değerlendirmeye alınmayacaktır.

6. Sisteme Yüklenen Projelerde, Proje İle İlgili Metinlerde, Dosya İsimlerinde Aday/Adayların İsmi, Kimlik/İletişim Bilgisi, Okul Adı, Ders Adı, Rumuz Ve Kare Kod Vb. Bulunmamalıdır. Bu hususlara uymayan adayların projeleri değerlendirmeye alınmayacaktır. Sisteme yüklenen tasarımların tüm sorumluluğu tasarımcıya aittir.

7. Adaylar, 28.01.2024 Pazar günü saat: 23:59’a kadar, paftalarını ve şartnamede belirtilen belgeleri www.degisiktasarimyarismasi.com web sayfasından sisteme yüklemeleri gerekmektedir. Bu tarihten sonra sistem kapanacaktır. Yüklemede oluşan problemler nedeniyle tasarımlara ait evrakların sisteme yüklenememesi, başvurunun tamamlanamaması ya da gecikmesinden yarışma organizasyonu sorumlu değildir. İZFAŞ gerekli gördüğü durumlarda yarışmanın başvuru tarihini uzatma hakkını saklı tutar.

8. İZFAŞ, uygun bulunması durumunda yarışmada dereceye giren tasarımlardan bazılarının üretimini tasarımcıyla birlikte sanayiciyi bir araya getirerek üretiminin gerçekleştirilmesini sağlayacaktır. Üretilen bu ürünler uygun platformlarda tasarımcı adına sergilenecektir.

Diğer Hükümler
1- Yarışmacılar, yarışma süreci, diğer yarışmacılar ve İZFAŞ ile ilgili olarak bu yarışma sürecinde edindikleri her türlü bilginin gizli olduğunu, bu bilgileri 3. Şahıslara açıklamamayı, yarışma haricinde hiçbir amaçla kullanmamayı kabul, beyan ve taahhüt ederler. Bu hususa aykırı bir halin tespiti halinde dereceye giren yarışmacının ödülleri, varsa yapılan masraflar geri tahsil edilir

2- İZFAŞ gerekli durumlarda; yarışma şartnamesinde belirtilmeyen konulara karar verme yetkisine sahiptir. Ayrıca yarışma başvuru süresini uzatabilir. Ödül töreni tarihini ve yerini değiştirme haklarını saklı tutar. Yarışmacılar yarışmaya katılarak tüm bu koşulları tam olarak kabul etmiş sayılır. Yarışmaya ilişkin tüm duyurular www.degisiktasarimyarismasi.com adresinden yapılacaktır.

3- İZFAŞ, katılımcılara ait bilgi ve resimleri tasarımlarla birlikte uygun bulduğu formatta duyurabilir ve yayınlayabilir.

4- İZFAŞ, yarışma sonucunun ilan edilmesinden önce herhangi bir aşamada yarışmayı iptal etme hakkına sahiptir.

5- Yarışma şartnamesini imzalayan tüm katılımcılar, şartname koşullarını, yarışma şartlarını ve seçici kurul kararlarını kabul etmiş sayılacaklardır.

6. Yarışmanın sonuçları ilan edildiği tarihten itibaren 2 hafta içinde sonuçlara itiraz süresi bulunmaktadır. Tasarım/tasarımlara itirazda bulunulması durumunda jüri tarafından itiraz değerlendirilir. Jürinin, itirazı haklı bulması halinde itiraza konu tasarım diskalifiye edilir. Tasarım ödül aldıysa ödülü iptal edilerek geri alınır.

Başvuru Yöntemi
Yarışma şartnamesi, yarışmaya katılım koşulları ve yarışma ile ilgili tüm dokümanlar “www.degisiktasarimyarismasi.com” web sitesinden temin edilerek, yine yarışma başvuru dijital formatta hazırlanacak pafta ve proje raporuyla bu yapılacaktır. Fiziki başvurular kabul edilmeyecektir.
Tüm yarışmacılar (ekip katılımı durumunda ekibin her bir üyesi ayrı ayrı imzalamalıdır), web sitesinden temin edecekleri yarışma şartnamesini, katılımcı taahhütnamesini ve 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile İlgili Aydınlatma ve Bilgilendirme Formunun her sayfasını imzalamalıdır. Her sayfası imzalı şartname, katılımcı taahhütnamesi ve bilgilendirme formu ile şartnamede belirtilen başvuru belgeleri web sitesinin ilgili alanlarına yüklenerek yarışmaya başvuru yapılabilmektedir.

Yarışma Takvimi
Proje Son Teslim Tarihi: 28.01.2024
Jüri Toplantısı: 12.02.2024
Ön Eleme Sonuçlarının Açıklanması: 16.02.2024
Firma ve Tasarımcı Buluşma Toplantısı: 20.02.2024
Final ve Ödül Töreni: 17 Nisan 2024, MARBLE İZMİR Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı
İZFAŞ, yarışma takviminde gerekli gördüğü durumlarda değişiklik yapma hakkına sahiptir.

Yarışmaya Başvuru İçin Tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ