<style>.lazy{display:none}</style>
17.04.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

HAK-İŞ Emek Temalı Fotoğraf Yarışması

HAK-İŞ Emek Temalı Fotoğraf Yarışması

HAK-İŞ Emek Temalı Fotoğraf Yarışması

Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu HAK-İŞ Emek Temalı Fotoğraf Yarışması Düzenliyor. Yarışmaya 18 Yaşından Büyük Tüm Amatör Ve Profesyonel Yurt İçinde Yaşayan Fotoğrafçılar Katılabilir.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 4 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 3 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 2 Bin Türk Lirası
Özel Ödül Bin Türk Lirası
Sergilenme Ödülü 200 Türk Lirası

Yarışmanın Adı
HAK-İŞ 2.“Emek” Temalı Fotoğraf Yarışması

Yarışmayı Düzenleyen Kurum
Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ Konfederasyonu) tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı katkıları ile düzenlenmektedir ve yürütücülüğü HAK-İŞ Konfederasyonu Kültür Sanat Komitesi tarafından gerçekleştirilecektir.

Konu
Yaşamın her alanında yer alan emeğin, fotoğraf sanatındaki temsilini görebilmek amacıyla ana tema “EMEK” olarak belirlenmiştir.

Ads

Yarışmanın Amacı

a) Yarışmayla emeğe sanatsal açıdan bir bakış, emekçilerin çalışma koşulları, emeğin Türkiye’deki ve dünyadaki önemi, çalışma hayatındaki sorunların sanat aracılığıyla toplumumuza aktarılması amaçlanmaktadır.

b) Yarışma ile emek temasının sanat dünyasında daha fazla gündeme alınarak önemli ölçüde bir farkındalık oluşturmak hedeflenmektedir.

c) İçerisinde insan, emek, alın teri olan bütün işlerin önemli ve değerli olduğu bilincinden hareketle kamuoyunda emek teması üzerinden işçi kavramına yeni bir boyut kazandırarak, emeğin kültür ve sanat dünyasına katkı sunacak bir şekilde tartışılmasının sağlanması amaçlanmaktadır.

d) Amatör veya profesyonel olarak fotoğraf sanatıyla ilgilenenlerin, fotoğraf yarışmamız vesilesiyle “EMEK” temasını çalışmalarının merkezine almaları ve sanatsal bakış açısıyla önemli çalışmalara imza atmaları beklenmektedir.

Kategori Ve Bölümler

a) HAK-İŞ 2. Emek Temalı Fotoğraf Yarışmasına renkli veya Siyah-Beyaz kategorisinde fotoğraflar katılabilir. Renkli veya Siyah-Beyaz fotoğraflar bir arada değerlendirilecektir.
b) HAK-İŞ 2. Emek Temalı Fotoğraf Yarışmasına, cep telefonu ve profesyonel kamera ile çekilen fotoğraflar ile başvuruda bulunulabilir. Cep telefonu ve profesyonel kamera ile çekilen fotoğraflar aynı kategoride değerlendirilecek, temel öncelik tema olacaktır.

Genel Katılım Şartları
a) Yarışmaya katılım ücretsizdir.

b) Yarışma; tüm amatör veya profesyonel, fotoğraf sanatıyla ilgilenen veya merak duyan, yurtiçinde yaşayan 18 yaş üstü bireylere açıktır.

c) Yarışmaya aynı kişi en fazla 3 (üç) adet fotoğrafla katılabilir.

d) HAK-İŞ 2. Emek Temalı Fotoğraf yarışmasına, daha önce başka bir yarışmada ödül alan fotoğraflar ile başka bir yarışmada ödül alan fotoğrafların kadraj farklılığına gidilerek, kesme veya renk değişikliği yapılması ile oluşturulan fotoğraflarla başvuru yapılamaz.

e) Fotoğraflara renk, keskinlik, satürasyon, toz alma gibi bazı işlemler yapılması, kontrast ayarları, kabul edilebilir oranda fotografik müdahalelere müsaade edilir. Fotoğrafın belgesel yapısı değiştirilmemiş olmalıdır. Bu konuda jürinin kanaati esastır.

f) Birden fazla fotoğrafın montajıyla oluşturulan fotoğraflar (kolaj) yarışmaya kabul edilmez.

g) Fotoğraf çekimi için insanlı veya drone gibi insansız hava araçlarının kullanımına ilişkin tüm izin ve sorumluluklar katılımcıya aittir.

h) Birden fazla fotoğrafın yan yana getirilip üretilmesiyle oluşturulan panoramik fotoğraflar ancak aynı zaman zarfından çekilen gerçek görüntülerin kullanılması koşuluyla yarışmaya kabul edilir.

i) Katılımcı, gönderdiği fotoğrafların tümüyle kendisine ait olduğunu, fotoğraflarda yer alan kişi, kurum ve mekanlara ilişkin izinler başta olmak üzere tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. İzinlerin alınmamasından kaynaklı herhangi bir hak ihlalinden HAK-İŞ sorumlu olmayacaktır.

j) Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda görülebilecek insanların fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine, fotoğrafın görsel, internet ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir. Bu konudaki sorumluluk eser sahibine aittir.

k) Yarışmaya gönderdiği fotoğraf üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve yarışmayı düzenleyici kurum olan HAK-İŞ Konfederasyonunu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişikliği yapan kişi yarışma dışı bırakılır.

l) HAK-İŞ, dereceye girmiş olsa bile usulsüzlük yaptığı tespit eden yarışmacının ödül ve sergilemesini iptal etme, kazandığı ödülleri geri alma hakkına sahiptir.

m) Herhangi bir nedenle ödülü iptal edilen sanatçının unvan ve her türlü kazanımları geri alınır. Ödül yeri boş bırakılır. Ödül verilmişse ödül sahibinin ödülü iade etmesi gerekir. Böylesi bir durumda diğer ödül almış veya ödül alamamış yarışmacılara herhangi bir talep hakkı doğurmaz.

n) Bu yarışmaya katılan yarışmacı, yarışmaya ilişkin kural ve tanımlamaları kabul etmiş sayılır.

o) Organizasyon komitesi, yarışma sonucunda gerçekleştirilecek olan “HAK-İŞ 2. EMEK Fotoğrafları Sergisi” için ödül ve sergileme kazanan ve satın alma uygulanan fotoğrafların üzerinde işlem yapılmamış asıl/ham dosyalarını katılımcıdan isteyebilir.

p) Organizasyon Komitesi, ödül ve sergileme almayan fotoğraflardan dilediği sayıda fotoğrafı sergileme bedeli kadar bir bedel ödeyerek satın alabilir. Sergi Açılışı ve dereceye giren eserlerin basım işi HAK-İŞ Kültür Sanat Komitesi tarafından yapılacaktır.

q) Yarışma sonunda ödül ve sergileme kazanan eserler “HAK-İŞ 2. Emek Fotoğrafları” katalog kitabı olarak basılı kitap haline getirilebilir. Yarışmaya katılan, ödül ve sergileme kazanan eser sahipleri, eserlerinin kitapta www.hakis.org.tr, www.hakisemekfotograflari.org.tr internet sitelerinde, sosyal medya hesaplarında, HAK-İŞ’in diğer yazılı ve basılı yayınlarında yer almasını kabul etmiş sayılır.

r) Yarışma sonuçları www.hakis.org.tr ve www.hakisemekfotograflari.org.tr web sitelerinden ve sosyal medya hesaplarından ilan edilecek; ayrıca tüm ödül ve sergileme kazanan katılımcılara telefon ve/veya e-posta yoluyla bildirilecektir.

Eserlerin Gönderilmesi

a) HAK-İŞ 2. “Emek” Temalı Fotoğraf Yarışmasına başvuruda bulunabilmek için öncelikle www.hakisemekfotograflari.org.tr internet sitesine yarışmacı girişinden kayıt yaptırmak gerekmektedir. Kayıt işlemi sistemden e-posta adresinize gelecek aktivasyon linkinin tıklanması ile tamamlanacak. Belirlenecek kullanıcı adı ve şifre ile sisteme giriş gerçekleştirilecektir.

b) Gönderilecek fotoğraflar paspartusuz ve kenar boşluksuz olmalıdır. Fotoğraf üzerinde katılımcının kimliğine ilişkin isim, imza, logo, tarih vb. bilgiler bulunmamalı, katılımcı fotoğrafın orijinalini saklamalıdır.

c) Fotoğrafları göndermek için www.hakisemekfotograflari.org.tr internet sitesine giriş, kayıt veya yükleme esnasında oluşabilecek sıkıntılar için fotografyarismasi@hakisemekfotograflari.org.tr adresinden bilgi alınabilir ve süreç takip edilebilir. Eserlerin yüklenmesinden kaynaklanabilecek olası sorunlar için HAK-İŞ Konfederasyonu sorumlu olmayacaktır.

Yarışma Takvimi

Yarışmaya Son Katılım Tarihi: 15 Ağustos 2021
Sonuçların Açıklanması ve Program: HAK-İŞ Konfederasyonu tarafından daha sonra duyurulacaktır.
HAK-İŞ 2. “Emek” Temalı Fotoğraf Yarışmasına başvuran yarışmacılar, ödül töreni, sergi tarihi gibi yarışma hakkındaki açıklamaları Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in ve yarışma web sayfaları ile sosyal medya hesaplarından takip edebilirler. (www.hakis.org.tr, www.hakisemekfotograflari.org.tr, twitter.com/hakiskonf, facebook.com/hakiskonfederasyonu)

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.
Yarışma Başvurusu İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ