<style>.lazy{display:none}</style>
17.04.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

Esev Elele Sağlık Eğitim Ve Yardımlaşma Vakfı Bursu Başvurusu

Esev Elele Sağlık Eğitim Ve Yardımlaşma Vakfı Bursu Başvurusu

Esev Elele Sağlık Eğitim Ve Yardımlaşma Vakfı Bursu Başvuruları

Esev Elele Sağlık Eğitim Ve Yardımlaşma Vakfı Bursu Başvuruları Nasıl Yapılacak, ESEV Burs Başvuru Şartları Nelerdir, Geri Ödemesiz Eğitim Yardımı Kimlere Verilir.

2023-2024 Döneminde Yeni Kontenjan Ayrılmadığı İçin Yeni Burs Başvurusu Alınmayacak.

Başvuru Nasıl Yapılır
Burs Başvurusu Vakfın Resmi İnternet Sitesindeki Online Başvuru Formunun Doldurulmasıyla Alınır.

Burs Süresi Miktarı
Yılda 9 Ay Süre İle Ekim Ve Haziran Aylarında Ödenir.

Burs Miktarları
İlköğretim Öğrencileri İçin Aylık 750 Türk Lirası
Ortaöğretim Öğrencileri İçin Aylık 900 Türk Lirası
Lisans Öğrencileri İçin Aylık 1.200 Türk Lirası
Yüksek Lisans Öğrencileri İçin Aylık 1.200 Türk Lirası
Doktora Öğrencileri İçin Aylık 1.500 Türk Lirası

Ads

Vakıf Tarafından Verilen Burs Türleri
Eğitim Bursu
İlköğretim
Ortaöğretim
Lisans
Yüksek Lisans
Doktora Bursu

Özel Burslar
Yetiştirme Yurdu Bursu
Doğal Afet ve Olağanüstü Durum Bursu
Engelli Öğrenci Bursu
Barınma Bursu
Çölyak Destek Bursu
Başarı Bursu

Burs Veren Diğer Kurumlar İçin Tıklayın.

ESEV, Türk Milli Eğitiminin genel amaç ve temel ilkeleri uyarınca T.C. uyruklu, başarılı, maddi desteğe ihtiyaç duyan öğrencilere burs ve ödüller vererek ülkesine faydalı bireyler yetiştirilmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Burslar karşılıksız olup, burstan yararlanan öğrencilerden vicdani yükümlülük belgesi alınır.

Genel Başvuru Şartları
1. T.C. Vatandaşı olmak

2. Maddi desteğe ihtiyacı olmak
Maddi desteğe ihtiyacı olan öğrenci ESEV burslarına aday olabilir. Bunun için her aday ailesinin ve kendisinin malvarlığı ve gelir durumunu tam olarak beyan eder. Burs başvurusu ESEV Burs Komisyonu tarafından değerlendirilirken dikkate alınacak Ekonomik Gelir Limiti, her yıl ESEV Yönetim Kurulu tarafından belirlenir. Ailesinin geliri, belirlenen limitin eşiti olan veya limitin altında kalan öğrenciler ESEV burslarına adayı olarak değerlendirilir.
Özel Burslar bölümünde tanımlanmış istisnalar hariç olmak üzere başka bir kişi/kurumdan karşılıksız burs alan öğrenciler ESEV bursuna aday olamaz. Geri ödemeli olan öğrenim kredisi alınması burs için engel oluşturmaz.

Bilgilerin eksik ve yanlış olduğu tespit edildiği takdirde burs ESEV tarafından kesilir ve o tarihe kadar yapılan ödemelerin ödeme tarihinden itibaren yasal faizi ile birlikte iadesi istenir. Burs almaya başladıktan sonra maddi durumunun iyileştiği tespit edilen bursiyerlerin bursu kesilir.

3. Başarılı olmak
Burs başvurusu ESEV Burs Komisyonu tarafından değerlendirilirken dikkate alınacak başarı kriterleri her burs türü için farklılık gösterir. Aynı gelir durumuna sahip öğrencilerden başarı puanı yüksek olan adaya öncelik tanınır.
Bilgilerin eksik ve yanlış olduğu tespit edildiği takdirde burs ESEV tarafından kesilir ve o tarihe kadar yapılan ödemelerin ödeme tarihinden itibaren yasal faizi ile birlikte iadesi istenir.
Burs almaya başladıktan sonra bursiyerin başarı kriterlerini kaybetmesi veya karşılayamaması durumunda burs kesilir.

İlköğretim Bursu

1. Öğrenime yeni başlayanlar için: Teknik Değerlendirme Listesi’nde yer alan Başarı kriterleri değerlendirmeye dahil edilmez.

2. Ara sınıflar için: Önceki öğretim yıllarından başarısız dersi olmayan ve bir üst sınıfa geçiş hakkını kazanan adaya burs verilir.

3. Diğer Koşullar
• Öğrenim görürken yüz kızartıcı bir eylemden dolayı disiplin suçuna karışmamış olmak,
• Devlet okullarında öğrenim görüyor olmak,
• Aynı aileden iki kardeş ESEV Başarı bursundan yararlanamaz.
• Bursun tahsisinde maddi desteğe ihtiyaç durumu bir sıralama koşulu olarak dikkate alınır.

Ortaöğretim Bursu
1. Öğrenime yeni başlayanlar için: Bursun tahsisinde giriş puanı veya ilköğretim diploma notu dikkate alınır. Maddi desteğe ihtiyaç durumu bir sıralama koşuludur.

2. Ara sınıflar için: Önceki öğretim yıllarından başarısız dersi olmayan ve bir üst sınıfa geçiş hakkını kazanan adaya burs verilir. Genel not ortalaması burs tahsis sıralamasında dikkate alınır.

3. Diğer Koşullar
• Öğrenim görürken yüz kızartıcı bir eylemden dolayı disiplin suçuna karışmamış olmak,
• Devlet okullarında öğrenim görüyor olmak,
• Aynı aileden iki kardeş ESEV Başarı bursundan yararlanamaz.

Lisans Bursu: Maddi imkânı yeterli olmayan başarılı yüksek öğrenim öğrencilerine verilir. Başarı, bursun tahsisinde bir sıralama koşulu olarak dikkate alınır. Adayların başarı ve ihtiyaç durumu ESEV Burs Komisyonu tarafından değerlendirilir.

1. Öğrenime yeni başlayanlar için: Her öğrenci Üniversiteye Giriş Sonuç Belgeleri örneği ile öğrenime kabul ve kaydolduğunu gösterir onaylı Öğrenci Belgesini, ailesinin gelir durumunu gösterir belgeleri, Başvuru Formu’na ekler.

2. Ara sınıflar için: Burs, alınan eğitim programının derslerinden başarısız dersi olmayan veya genel başarı ortalaması 4,00 üzerinden en az 2.50 (100 üzerinden not verilen üniversitelerde en az 65) olup, bir üst yıl veya yarıyıla geçiş hakkını kazanan adaya tahsis edilir. Ancak not ortalaması uygun olan öğrencilerden 3 taneden fazla başarısız dersi olanlar ve başarısız dersi olmasa bile genel not ortalaması 2.50’nin altında olanlar (100 üzerinden not verilen üniversitelerde en az 65) bursa aday olamaz.

Hazırlık sınıflarında başarılı olarak bir üst yıl veya yarıyıla geçme hakkını kazananlar aday olabilir. Başarı derecesi yüksek olan adaya öncelik tanınır.
Adaylar, öğrenim süresince aldıkları dersleri, notları ve genel not ortalamasını gösteren not dökümü belgesini, kaydolduğu üst sınıfı gösterir öğrenci belgesini, Başvuru Formuna diğer istenen belgelerle birlikte ekler.

3. Diğer Koşullar
• Taksirli suçlar hariç olmak üzere hüküm giymemiş olmak.
• Öğrenim görürken yüz kızartıcı bir eylemden dolayı disiplin suçuna karışmamış olmak.
• 25 yaşından büyük olmamak.
• Aynı aileden iki kardeş ESEV Başarı bursundan yararlanamaz.
• Vakıf üniversiteleri ve özel üniversite öğrencileri, tam (%100) burslu öğrenim görmeleri durumunda aday olabilecektir.

Yüksek Lisans Bursu: Lisans bitirme genel not ortalaması 4,00 üzerinden en az 2.80 (100 üzerinden not verilen üniversitelerde en az 72) olan adaylara verilir. Başarı ve ihtiyaç durumu ESEV Burs Komisyonu tarafından değerlendirilir.

1. Diğer Koşullar
• Taksirli suçlar hariç olmak üzere hüküm giymemiş olmak.
• Öğrenim görürken yüz kızartıcı bir eylemden dolayı disiplin suçuna karışmamış olmak
• 30 yaşından büyük olmamak.
• Aynı aileden iki kardeş ESEV Başarı bursundan yararlanamaz.

Doktora Bursu: Yüksek lisans veya lisans bitirme genel not ortalaması 4,00 üzerinden en az 3.10 (100 üzerinden not verilen üniversitelerde en az 79) olan adayların başarı ve ihtiyaç durumu ESEV Burs Komisyonu tarafından değerlendirilir.

1. Diğer Koşullar
• Taksirli suçlar hariç olmak üzere hüküm giymemiş olmak.
• Öğrenim görürken yüz kızartıcı bir eylemden dolayı disiplin suçuna karışmamış olmak.
• 35 yaşından büyük olmamak.
• Aynı aileden iki kardeş ESEV Başarı bursundan yararlanamaz.

Başvuru Tarihleri
2023-2024 Eğitim Öğretim Döneminde Başvuruların Ağustos Ayında Alınması Bekleniyor. Geçen Dönem Başvurular 20 Ağustos 2022 İle 19 Eylül Tarihleri Arasında Yapıldı.

Burs Yönetmeliği İçin Tıklayın.
Eğitim Bursu Başvurusu İçin Tıklayın.
Özel Burslar Başvurusu İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ