<style>.lazy{display:none}</style>Ege Lisesi Fen Araştırma Projeleri Yarışması Başvurusu
25.02.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Ege Lisesi Fen Araştırma Projeleri Yarışması

Ege Lisesi Fen Araştırma Projeleri Yarışması

Ege Lisesi Fen Araştırma Projeleri Yarışması

Özel Ege Lisesi Fen Araştırma Projeleri Yarışması Başvuruları. Yarışmaya Türkiye Geneli Resmi Ve Özel Ortaokulların Tüm Sınıf Öğrencileri Katılabilir.

Özel Ege Lisesi 18. Fen Araştırma Projeleri Yarışması

Amaç
Gençliği temel ve uygulamalı bilimlerde araştırmaya özendirmek, bilime meraklı gençlerin yolunu açmak ve onları “geleceğin bilim insanları” olarak yetişmeye teşvik etmektir. Özel Ege Lisesi Fen Araştırma Projeleri Yarışması’nın yapılması öğrencilerimizde özgür düşünce, yaratıcılık ve teknik becerilerinin gelişmesine katkı sağlayacaktır.

Yarışmaya Katılacak Okullar Ve Sınıflar
Ortaokul ve liselerin tüm sınıfları yarışmaya katılabilir. Ortaokul grubunda fen bilimleri, lise grubunda ise fizik, kimya ve biyoloji dallarında yarışma yapılacaktır. Yarışmaya katılım gönüllülük esasına dayanmaktadır.
Yarışma Yürütme Kurulunun kararı gereğince Özel Ege Ortaokulu ve Özel Ege Lisesi öğrencileri, Jürilerin ve Yürütme Kurulunun birinci derece akrabaları yarışmaya katılmayacaktır.

Yarışma Şekli, Katılım Koşulları Ve Son Başvuru Tarihi
Dili Türkçe olan çevrimiçi yarışma, eleme ve final olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. Okullar, yarışmaya birden fazla projeyle katılabilirler.
Yarışmaya katılım ücretsiz olarak yapılacaktır.

Ads

Projeler bilimsel bir araştırma niteliği taşımalı ve orijinal olmalıdır. Bu özelliklere sahip olmayan projeler değerlendirme aşamasında elenecektir. Orijinal olmayan projelerin sorumluluğu projede görev alan öğretmen ve öğrencilere aittir.
Yarışmaya bir öğrenci ancak bir projeyle katılabilir. Projeler bir ya da iki öğrenci tarafından hazırlanabilir (ödül, projeyi hazırlayan kişi sayısına bakılmaksızın projede yer alan proje sahiplerine eşit olarak dağıtılacaktır).

Yarışma başvurusu 16 Nisan 2021 Cuma günü saat 17.00’ye kadar Özel Ege Lisesi Fen Araştırma Projeleri Yarışması Yürütme Kurulu Başkanlığına www.egelisesi.k12.tr web adresinden çevrim içi olarak yapılabilir. Yarışma sonuçları finalistlere e-posta yoluyla duyurulacak ve www.egelisesi.k12.tr adresinden ilan edilecektir. Yarışmayla ilgili soru ve görüşler için fenarastirma@egelisesi.k12.tr adresine e-posta gönderilerek iletişim kurulabilir.

Çevrimiçi başvuruda istenen proje özeti 250 kelimeyi geçmeyecek uzunlukta, 11 punto ve Arial yazı karakterinde ve Word formatında ve proje raporu ise PDF formatında olmalıdır. Özetleri uygun olmayan projeler yarışma özet kitapçığında yer alamayacaktır. Proje raporu; Özet, Amaç, Giriş, Yöntem, Bulgular, Sonuç ve Tartışma ve Kaynaklar başlıklarını içermelidir.

Başvuru sırasında katılımcı öğrencilerin ve velilerinin “açık rıza başvuru formunu” ve “veli izin formunu” doldurup onaylamaları ve sisteme yüklemeleri gerekmektedir.
Yarışmanın finali çevrimiçi olarak gerçekleştirilecektir. Projede görev alan öğrenciler, proje hakkında 10 dakikayı geçmeyen bir PowerPoint sunum hazırlamalılar.

Projelerin Değerlendirilmesi
a. Başvuran projeler 19–30 Nisan 2021 tarihleri arasında jüri tarafından değerlendirilecek ve sergilenmeye değer bulunan projeler öğrencilere ve danışman öğretmenlerine e-posta ya da telefonlar bildirilecek; aynı zamanda Özel Ege Lisesi web sayfasında duyurulacaktır.

b. Jüri projenin içeriğine göre projenin başvurduğu bilim kategorisini değiştirebilir.

Örneğin, kimya alanında gönderilmiş bir projenin içeriği biyoloji ağırlıklı ise proje bir biyoloji projesi olarak değerlendirilebilir.

c. Projelerin değerlendirilmesinde düşünce ve uygulamada bilimsellik, yaratıcı düşünce ve özgünlük, uygulanabilirlik, ekonomik bir yarar sağlama, açık ve anlaşır olma ve sunumu hazırlamada gösterilen özen gibi ölçütler göz önüne alınacaktır.

d. Sergilenmeye değer bulunan projeler 21 Mayıs 2021 Cuma günü 09.00-17.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek, öğrenciler tarafından çevrimiçi olarak sunulacak ve jüri tarafından değerlendirilecektir.

Ödüller Ve Ödül Töreni
Yarışma sonunda ortaokul fen bilimleri, lise fizik, lise kimya ve lise biyoloji kategorilerinde olmak üzere her kategoride dereceye girecek olan ilk üç proje ödüllendirilecektir. Ödüller, tüm branşlar için proje başına verilecektir. Ödül olarak birincilere 3000 ₺ ve birincilik madalyası, ikincilere 2000 ₺ ve ikincilik madalyası, üçüncülere 1000 ₺ ve üçüncülük madalyası ve dereceye giren tüm öğrenci ve öğretmenlere başarı belgesi verilecektir.
Ayrıca tüm finalist projelerin öğrenci ve danışman öğretmenlerine teşekkür belgesi ve okullarına plaket verilecektir.

Ödül töreni 21 Mayıs 2021 Cuma günü 17.15-18.30 saatleri aralığında çevrimiçi yapılacaktır.

Ulaşım Ve Konaklama
Yarışma bu yıl çevrimiçi gerçekleştirileceğinden herhangi bir ulaşım ve konaklama desteği karşılanmayacaktır.

Diğer
A. Yarışma koşullarına uymadığı saptanan, bilimsel çalıntı (plagiarism) yoluyla akademik dürüstlükten uzaklaşan okul ve öğrenciler hakkında ve burada yer almayan hususlarda son kararı verme yetkisi Yarışma Yürütme Kuruluna ait olup alınacak kararlara itiraz yolu kapalıdır.

B. Yarışmaya katılan proje sahibi öğrenci ve öğretmenlerin kişisel verileri mevzuata uygun olarak işlenmekte ve korunmaktadır. Ayrıca projelerin telif hakkı proje sahipleri olan öğrenci ve öğretmenlere aittir. Bu kapsamda, proje sergisi ve ödül törenine davet edilen öğrenci ve öğretmenlerin proje posterleri veya fotoğrafları ve proje bilgileri proje özet kitapçığında yer alabilir.

C. 18. Fen Araştırma Projeleri Yarışması’nın hiçbir aşamasında, katılımcıların açık rıza onayı alınmadan kişisel verileri istenmez. Bu kapsamda istenen kişisel veriler, açık rıza onayında belirtilen hususların dışında başka amaçlarla kullanılmaz, üçüncü kişilere verilemez ve sosyal etkinliğin sona ermesinin ardından resmen silinir. Jüri tarafından finalist olarak belirlenecek öğrencilerin yarışma finaline katılabilmesi için ekte bulunan “Veli İzin/Onay Formu” ve “Açık Rıza Beyanının” öğrenci ve öğrenci velisi tarafından doldurularak ıslak imzalı dokümanı çevrimiçi başvuru formundaki ilgili bölüme yüklemelidir.

D. 18. Fen Araştırma Projeleri Yarışmasını düzenleyen İzmir Özel Ege Lisesi, çevrimiçi düzenlenecek yarışma ortamında, engelli bireylerin etkinliğe katılımını teşvik edici, kolaylaştırıcı ve etkinlikten azami şekilde faydalanmalarını sağlayıcı tedbirleri sağlamakla sorumludur.

E. Yarışmanın bütçesi İzmir Özel Ege Lisesi tarafından karşılanacaktır.

F. 21 Mayıs 2021 tarihinde çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek 18. Fen Araştırma Projeleri Yarışmasının programı aşağıda yer almaktadır.

Saat Etkinlik
09:00-16.00Çevrimiçi sunumların jüri tarafından dinlenmesi
16.00-17.15Jüri değerlendirmesi
17.15-18.30Çevrimiçi ödül töreni

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.
Veli İzin – Onay Formu İçin Tıklayın.
KVKK – Yarışma Aydınlatma Metni İçin Tıklayın.
Açık Rıza Beyanı İçin Tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ