22.07.2019 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

KYK Devlet Bursunu Kimler Alabilir?

KYK Devlet Bursunu Kimler Alabilir?

KYK Devlet Bursunu Kimler Alabilir?

KYK Devlet Bursu Yurtiçi Ve Yurtdışında Yüksek Öğrenim Gören İhtiyaç Sahibi Öğrencilere Verilmektedir.

KYK Devlet Bursunu Kimler Alabilir
Ön Lisans (2 Yıllık Meslek Yüksek Okulu) Öğrencileri
Lisans Öğrencileri
Yüksek Lisans Öğrencileri (Master & Doktora) Hazırlık Sınıfında Burs Verilmiyor
Önceliğe Sahip Olan Açık Öğretim Öğrencileri (Açık Öğretim Ve Uzaktan Eğitim Öğrencilerine Burs Verilmez. Ancak Öncelikli Öğrenciler Şehit Ve Gazi Çocuğu, Şehit Bekar İse Kardeşi, Gazi Bekar İse Kendisi, Annesi Ve Babası Her İkisi De Ölü Olanlar Ve Benzeri) Burs Alabilir.
ÖSYM Tarafından Yapılan Sınavda Ham Puan Bazında Her Hangi Bir Puan Türünde İlk Yüze Giren Öğrenciler Burs Alabilir.
2 Yıllık MYO Mezunu Olan, 4 Yıllık Lisans Programlarının 3’cü Sınıfına Dikey Geçiş Sınavı İle Ara Vermeden Kayıt Yaptıran Öğrenciler Burs Alabilir. (İntibak Yada Hazırlık Sınıflarında KYK Bursu Verilmez)
Amatör Milli Sporcu Belgesi Olan Öğrenciler Burs Alabilir.

KYK Devlet Bursu Başvuru Tarihleri (Başvurular Çoğunlukla Eylül, Ekim Yada Kasım Aylarında Alınır) Gençlik Ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi Ve Yurtlar Kurumu Burs Başvuruları Kurumun Resmi İnternet Sitesi Üzerinden İlan Edilip Yine Resmi Site Üzerinden Kredi Ve Burs İşlemlerinin Başvuruları Ve Sonuçları Yapılabilir. Burs Sonuçların Belli Olmasından Sonra İlk Kez Burs Almaya Hak Kazanan Öğrenciler E-Devlet Sitesinden Burs & Kredi Taahhütnamesi Onay İşlemleri Yapılır. 18 Yaşından Küçük Öğrenciler Velilerinin (Anne Yada Baba) E-Devlet Şifresi İle Veli Onayı Verdikten Sonra Kendilerinin E-Devlet Hesabı İle Onaylayacaktır. Burs Almak İsteyen Öğrencilerin Beyanları KYK Tarafından 11 Farklı Kurumdan Soruşturulmaktadır. Beyanları Doğru Olmadığı Tespit Edilen Öğrencilerin Bursa Yada Öğrenim Kredisi Alma Hakları İptal Edilir. Evrakları Eksik, Hatalı Veya Gerçeğe Aykırı Olanların Burs Ve Kredi Alması Engellenir. Burs Yada Öğrenim Kredisi İçin Başvuruda Bulunan Öğrenciler Öğrenim Durumunda Meydana Gelen Değişiklikleri Bursların Başvuru Tarihinin Bitiminden İtibaren 30 Gün İçerisinde Kuruma Bir Dilekçe İle Bildirmesi Gereklidir.

KYK Devlet Bursları Sonuçları Her Yıl Kasım Ayı Sonu İle Aralık Ayı İçerisinde Kredi Ve Yurtlar Kurumun Resim İnternet Sitesi Üzerinden İlan Edilmektedir. Burs Başvuru Sonuçları Başvuruda Bulunurken Kuruma Verilen E-Mail Adresine Gönderilmektedir.

KYK Devlet Bursu Hangi Durumlarda Kesilir

Eğitim Kurumundan Çıkarılan Yada Geçici Olarak Uzaklaştırılan Veya Ayrılan Öğrencilerin Bursları Kesilir
Başarısız Öğrencilerin Bursları Kesilir (Başarı Kriteri Öğrenim Gördüğü Kurumun Yetkisindedir. Öğretim Kurumu Tarafından Başarısız Olduğu Bildirilen Öğrencinin Bursu Kesilir Ve Bir Daha Burs Verilmez. Bursu Kesilen Öğrencilerin Bursunun Kesildiği Tarihten İtibaren KYK Yönetmeliğine Göre Kredi Verilebilir)
Öğrenim Görülen Kurumun Kapanması Durumunda Burs Kesilir
Hakkında Kesim Hükümle Mahkum Olan Öğrencilerin Bursu Kesilir (Her Hangi Bir Suçtan Dolayı Hakkında 6 Aydan Fazla Hapis, Ağır Hapis, Kesinleşmiş Mahkumiyet Bulunanların Bursları Kesilir. Cezası Ertelenenlerin Bursları Kesilmez.)
Sağlık Sorunları Nedeniyle Eğitim Kurumuna Devam Etmeyenlerin Bursları Kesilir
Kuruma Ait Yurtlardan Süresiz Çıkarılma Cezası Alanların Bursları Kesilir
Vazgeçme, İzin Alma Ve Kayıt Dondurma Durumlarında Burs Kesilir. (Kayıt Donduran Öğrenciler Öğretim Gördükleri Kurumdan Alacakları Kayıt Dondurduğuna Dair Belge Ve Dilekçe İle Kredi Ve Yurtlar Kurumunda Göndermesi Durumunda Kredi Yada Bursunuz Kayıt Dondurulan Süre Kadar Kesilir. Tekrar Bursun Aktif Hale Gelmesi İçin Öğretim Kurumundan Alacağınız Belge Ve Dilekçe İle Kredi Ve Yurtlar Kurumuna Göndermeniz Durumunda Takip Eden Aydan İtibaren Bursunuz Hesabınıza Yatacaktır.)

Sponsorlu Bağlantılar

Eğitim Kurumunun Değiştirilmesi Sırasında, Eski Eğitim Kurumunda 1 Yıl Başarısız Olan Veya Eğitimine 1 Yıl Ara Verenlerin Bursları Kesilir
Öğrenciler Hem KYK Bursu Hem De Kredisini Aynı Anda Alamazlar. Burs Veya Kredi Almaya Hak Kazanan Ancak Burs Veya Kredi İçin Taahhüt Senedini Düzenlemeyen Adayların Burs Ve Kredi Alamazlar. Bu Durumdaki Öğrencilere Ayrıca Bir Bildirim Yapılmamaktadır.
KYK Bursu Almaktayken Vazgeçmek İsteyen Öğrenciler E-Devlet Sitesi Üzerinden Başvuruda Bulunabilir. İkinci Öğretim Öğrencileri Burs İçin Başvuruda Bulunabilir. Kurumdan İlk Kez Burs Alacak Öğrencilerin Ödemeleri Ocak Ayında, Daha Önceden Burs Almaya Hak Kazanmış Öğrencilerin Burs Ödemeleri Eğitim Öğretim Yılının Başladığı Ekim Ayında (6 Ve 10 Günler Arası) Yapılmaktadır. Eğitim Süresini Uzatan Öğrencilerin Bursları Ek Süre Boyunca Ödenmemektedir.

KYK Burs Yada Kredisi Nasıl İptal Edilir Yazımızı Okumak İçin Tıklayın.

KYK Devlet Bursu Almada Öncelikli Olan Öğrenciler
Şehit Ve Gazi Çocukları, Şehit Bekar İse Bekar Kardeşi, Gazi Bekar İse Kendisi Önceliklidir.
Annesi Ve Babası Vefat Etmiş Öğrenciler. (İçişleri Bakanlığı MERNİS Sisteminden Teyit Edilir)
Yüzde 40 Ve Üzeri Engelli Olan Öğrenciler (Rapor İstenir)
ÖSYM Sınavında Ham Puan Bazında İlk 100’e Girmiş Öğrenciler. (Ölçme, Seçme Ve Yerleştirme Merkezinden ÖSYM Teyit Alınır)
Lise Ve Dengi Öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesi (Darüşşafaka Lisesinden Teyit Alınır) Veya Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığına Bağlı (Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığından Teyit Edilir) Yetiştirme Yurtlarında Barınarak Tamamlayan Öğrenciler.
Milli Sporcu Belgesi Olan Amatör Sporcular. (Milli Futbolcular Türkiye Futbol Federasyonundan, Milli Sporcular İse Gençlik Ve Spor Bakanlığından Alabilir)

Sponsorlu Bağlantılar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ