05.08.2021 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Nasıl Alınır

Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Nasıl Alınır

Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Nasıl Alınır

Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Alma Koşulları, Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Nasıl Alınır, Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Başvurusunda Gerekli Belgeler.

Kafalık Ve Ustalık Belgeleri Mesleki Eğitim Merkezleri Tarafından Verilir. Mesleki Eğitim Merkezlerine Çırak Öğrenci Olarak Kayıt Olarak Belge Alınabilir. Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Denklik Yolu İle De Alınabilir.

Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Denklik Yolu İle Nasıl Alınır

22 Yaşının Tamamlamış Olanlar, En Az İlköğretim Mezunu Yada Ortaokul / İmam Hatip Ortaokulu Mezunu Olanlar Denklik Yolu Yada Sınavla Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Alabilirler.
1996-1997 Eğitim Öğretim Yılı Ve Daha Önceki Yıllarda İlkokulu Bitirmiş Olanların Değerlendirme İşlemleri İlkokul Diploması İle Yapılır.
1996-1997 Eğitim Öğretim Yılı Ve Daha Önceki Yıllarda İlkokulu Bitirmeden Ayrılmış Olup İkinci Kademe Okur-Yazarlık Belgesi Olanların Açık Öğretim Ortaokuluna Kayıt Yaptırmaları Şartıyla Başvuruları Kabul Edilir.

Başvurular Sınav Dönemlerinden En Az 1 Ay Öncesinde Mesleki Eğitim Merkezlerine Yapılır. Süresinde Başvuru Yapmayanlar Bir Sonraki Dönemdeki Sınava Alınırlar.

Sponsorlu

Öğrenim Süresi 3 Yıl Olan Endüstri Meslek Lisesi Mezunları Ustalık Belgesi Alabilmek İçin Sadece Meslekleri İle İlgili Beceri Sınavına Girerler.

Mesleklerinde İlgili Bir İşte Çalıştıklarını SGK İşyeri Unvan Listeli Pirim Dökümü Yada BAĞKUR İle Vergi Dairesinden Onaylı Vergi Mükellefiyet Belgesi İle Belgelendirenler Sınavla Kalfalık Belgesi Alabilir.

Mesleklerinde 5 Yıl Çalıştıklarını SGK Hizmet Belgeleri İle Yada BAĞKUR Hizmet Belgesi İle Vergi Dairesinden Alınacak Onaylı Vergi Mükellefiyet Belgesi Olanlardan Kalfalık Belgesi Olmayanlar Sınavda Başarılı Olmak Koşuluyla Kalfalık Belgesi, Bir Sonraki Sınav Döneminde Ustalık Belgesi Alabilir. Kalfalık Belgesi Sahibi Olanlar Ustalık Belgesi Sınavına Alınırlar.

Mesleki Ve Teknik Eğitim Veren Örgün Yada Yaygın Eğitim Okul Ve Kurumları İle 5580 Sayılı Örgün Öğretim Kurumları Kanununa Göre Açılmış Kurumlardan Yada Yurt Dışından Alınmış Belgeler İle Sınavla Kalfalık Belgesi Alınabilir.

Üçüncü Seviye Kurs Bitirme Belgesi Yada Kurs Süresi Olarak Bu Belgeye Kurs Bitirme Belgesi Sahipleri Beceri Sınavı İle Kalfalık Belgesi Alabilir.

Fiili Askerlik Döneminde Alınmış Mesleki Eğitime Ait Belgeler İle Sınavla Kalfalık Belgesi Alınabilir.

Mahkumiyet Döneminde Alınmış Meslek Eğitimi Ait Belgeler İle Başvuranlar Sınavla Kalfalık Belgesi Alabilir.

Mesleki Açık Öğretim Lisesi Yüz Yüze Eğitimi Tamamlama Belgesi İle Başvurunlar Beceri Sınavı İle Ustalık Belgesi Alabilir.

4. Seviye Kurs Bitirme Belgesi Sahipleri, Yada Kurs Süresi Bu Belgeye Denk Gelen Yaygın Eğitim Kurs Bitirme Belgesi Sahipleri Beceri Sınavı İle Ustalık Belgesi Alabilir. 160 Saat Süreli Kurs Bitirme Belgeleri 1 Ay Çalışmışlıkla Eş Değerdir.

3 Yıllık Meslek Liselerinden (Mesleki Ve Teknik Ortaöğretim) 1986-1987 Eğitim Öğretim Yılı Sonrasında Mezun Olanlar, Diplomalarındaki Alanda Beceri Sınavı İle Ustalık Belgesi Alabilir.

Ustalık Belgesi Sahibi Olan, Aynı Alan İçinde Farklı Bir Daldan Ustalık Belgesi Almak İsteyenler Fark Ve Beceri Sınavı İle Ustalık Belgesi Alabilir.

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Sahipleri Kalfalık / Ustalık Belgesinin İçerdiği Öğrenme Kazanımlarının MYK Mesleki Yeterlik Belgesinin İçerdiği Öğrenme Kazanımlarından Fazla Olması Durumunda Yalnızca Eksik Öğrenme Kazanımlarından Kalfalık / Ustalık Belgesi Fark Ve Beceri Sınavı İle Belge Alabilir.

Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenmenin Geliştirilmesi Projesi-I” Kapsamında Bakan Onayı İle Yapılan Önceki Öğrenmelerin Tanınması Sınavlarında Verilen Belgeler İle Başvuranlar Kalfalık / Ustalık Belgesini Doğrudan Alabilir.

Üç Yıllık Meslek Liselerinden (Mesleki Ve Teknik Ortaöğretim) 1985-1986 Eğitim Öğretim Yılı Sonuna Kadar Mezun Olmuş Olanlar, Diplomalarında Yazılan Meslekleri İle İlgili Meslek Dalından Doğrudan Ustalık Belgesi Alabilir.

19 Haziran 1986 Tarihi Öncesi Çıraklık Okulu Diploması Sahipleri Doğrudan Kalfalık Belgesi Alabilir.

3 Yıl Süreli Mesleki Ve Teknik Ortaöğretim Kurumu Yada Mesleki Ve Teknik Eğitim Merkezi Mezunlarından Alanlarında Bakanlığa Bağlı Olgunlaşma Enstitülerinin 2 Yıllık Kurs Programları Belgesi Almış Olanlar, Almış Olduğu Kurs Belgesi İle Doğrudan Ustalık Belgesi Alabilir.

1985-1986 Eğitim Öğretim Döneminden Sonra 2. Sınıf Elektrik Tesisatçılığı Yetki Belgesi Almış Olanlar Beceri Sınavı İle Ustalık Belgesi Alabilirler.

Elektrik Tesisatçılığı 1. Sınıf Yada 1985-1986 Eğitim Öğretim Yılı Sonuna Kadar 2. Sınıf Yetki Belgesi Alanlar Doğrudan Ustalık Belgesi Alabilir.

3. Sınıf Elektrik Tesisatçılığı Yeti Belgesi Olanlar Doğrudan Ustalık Belgesi Alabilir.

Yurt Dışında Mesleki Eğitim Kurumlarından Kalfalık, Kalifiye İşçilik Yada Buna Eşdeğer Mesleki Yeterlilik Belgesi Sahipleri Kalfalık, Ustalık Yada Buna Eş Değer Mesleki Yeterlilik Belgesini Doğrudan Alabilir.

Bakanlık İle Meslek Odaları İşbirliğinde Verilen Belgeleri Olanlar, Odalardan Alınacak Resmi Yazı İle Doğrudan Kalfalık / Ustalık Belgesi Alabilir.

Doğrudan Belge Başvuruları İçin Ek-4 Başvuru Formu, Sınavla Belge Başvuruları İçin Ek-1 Başvuru Formu İle İstenilen Belgeler İçin Buraya Tıkayın.

Başvurular 15 Mart, Nisan Ve 15 Mayıs, 10 Temmuz, 10 Ağustos Ve Ekim, Kasım Ve 15 Aralık Aylarında Alınmaktadır.

Çırak Öğrenci Kayıtları İse Her Yıl Ocak Ve 1 Temmuz İle 30 Eylül Tarihleri Arasında Yapılır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 152 YORUM
 1. İbrahim hamurcu dedi ki:

  Ben reklam tabela ustasıyım kalfalık ve ustalık belgem var. Ama şuan çalıştığım yer kazan fabrikası kaynakçı ustalığı şart koşuyor. Benimde sigortam kurtarmıyor. Tabelada çalıştığım yerden kaynak çı çalışmıştır diye beyan ile 1600 gün oluyor kalfalık belgem var ustalık alabilir miyim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   5 Bin Gün Mesleğinde Çalışmışlık İstenir. Aynı Alanda Farklı Bir Dalda Ustalık Belgesi Almak İsteyenler İçin Aşağıdaki Madde Uygulanır.
   Ustalık Belgesine Sahip Olup Aynı Alanda Farklı Bir Daldan Ustalık Sınavına Katılmak İçin Başvuru Yapanlar Fark Ve Beceri Sınavı İle Ustalık Belgesi.

 2. Erkan dedi ki:

  hocam Anadolu lisesi mezunuyum.10 senedir elektrik elektronik teknisyeni olarak çalışıyorum. sgk dökümümde de bu şekilde kayıtlıyım. elektrik elektronik alanının hangi dalında kalfalık belgesi alabilirim.teşekkürler.

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Elektrik Elektronik Teknolojisi Alanı Meslek Dalları
   Asansör Sistemleri (Elektromekanik Taşıyıcılar Bakım Onarım)
   Bobinaj
   Büro Makineleri Teknik Servisi
   Elektrik Tesisatları ve Pano Montörlüğü
   Elektrikli Ev Aletleri Teknik Servisi
   Endüstriyel Bakım Onarım
   Görüntü ve Ses Sistemleri
   Güvenlik Sistemleri
   Haberleşme Sistemleri
   Yüksek Gerilim Sistemleri

 3. Murat dedi ki:

  Hocam düz lise mezunuyum, çalıştığım meslek elektrik-elektronik teknisyenliği. Elektrik tesisatı değil. Eğitime girmeden, sınavla Elektrik tesisatı ve pano montörlüğü belgesi alabilir miyim yakın dal olduğu için.

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Aynı Alanda Ustalık Belgesi Sahibi Olmak Gereklidir.
   Ustalık Belgesine Sahip Olup Aynı Alanda Farklı Bir Daldan Ustalık Sınavına Katılmak İçin Başvuru Yapanlar Fark Ve Beceri Sınavı İle Alabilir.

 4. Murat dedi ki:

  Merhaba 2006 düz lise mezunuyum. Elektrik tesisatı ve pano montörlüğü kalfalık ustalık belgesi almak istiyorum. 5 yıl elektrik-elektronik teknisyeni, 4 yıl da elektronik teknisyeni olarak çalıştım. Sgk Hizmet dökümümde bunlar kayıtlı. Belgeyi eğitime girmeden sadece sınavla almak için bu şartlar yeterli mi acaba

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Mesleğinde 5 yıllık çalışmışlıkla ustalık belgesi sınavına girilebilir. Kalfalık belgesi olmayanlar önce kalfalık sınavına alınır. Bir sonrası sınav döneminde ustalık sınavına alınırlar.

   1. Murat dedi ki:

    Hocam birebir aynı meslek ismi mi olmalı. Ben elektrik elektronik teknisyeniyim ama elektrik tesisatı ve pano montörlüğü belgesi almak istiyorum.

    1. Güncel Eğitim dedi ki:

     Meslek kodlarına bakıyor.

 5. Harun Avcı dedi ki:

  hocam merhabalar
  meslek lisesi motorlu araçlar mezunuyum. ilgili olduğum alanda gelişmem için hangi belgeyi almam gereklidir , yardımcı olursanız çok memnun olurum, hayırlı günler

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Ustalık belgesi sınavı için mesleki eğitim merkezlerine başvurulabilir.

 6. İsmail dedi ki:

  Merhabalar seneler önce 3 yıl boyunca yüz yüze kalfalık belgesi için eğitim gördüm ve sınavları geçtim .Beceri ödevini bazı nedenlerden dolayı veremedim ve belge almaya hak kazanamadim .tekrardan bu belgeyi almam için nasil bir yol izlemem gerekiyor sonrasından bu belgeyle nasıl lise mezunu olabilirim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Mesleki eğitim merkezlerine başvurulur. Ustalık belgesi sahipleri lise diploması için başvuruda bulunabilir.

 7. KEMAL dedi ki:

  TEKSTİL MODELHANE DİKİM KALFALIK BELGESİ MEVCUT BENDE ORTA ÖGRETİM MEZUYUNUM ACIK LİSEDE DEVAM EDİYORUM USTALIK BELGESİ ALMAK İSTİYORUM 4300 GÜN SSK VAR

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   ustalık sınavı için 5 bin gün gerekli.

   1. Nagihan dedi ki:

    Merhaba meslek lisesi kuaförlük mezunuyum el nakışı ve makina nakışı kurs bitirme belgelerim var ben kuaförlük gril nakis üzerine ustalık ve daha sonrada usta öğreticilik almak istiyorum sistem nasıl işliyor ne yapmaliyim bilgi verirmisiniz

    1. Güncel Eğitim dedi ki:

     1986-1987 eğitim öğretim yılından itibaren üç yıl süreli mesleki ve teknik ortaöğretim programlarından mezun olalar, (diplomasında yazılı olan bölüm/alan ile ilgili olarak, mesleki eğitim merkezi programı kapsamındaki bir meslek dalından ustalık beceri sınavlarına alınırlar.
     Mesleği ile ilgili bir iste çalıştığını Sosyal Güvenlik Kurumundan alınacak işyeri unvan listeli prim dökümü ile belgelendirenler sınavla kalfalık.
     Mesleği ile ilgili bir iste çalıştığını Bag-Kur ile birlikte vergi dairesinden onaylı vergi mükellefiyet belgesi ile belgelendirenler sınavla kafalık.
     Üçüncü seviye veya kurs süresi olarak bu belgeye denk yaygın eğitim kurs bitirme belgesine sahip olanlar beceri sınavı ile kalfalık.
     Kalfalık yeterliğini kazanmış olup mesleklerinde en az beş yıl çalışmış olduğunu Ek-1 Formda beyan edip Sosyal Güvenlik Kurumundan alınacak işyeri unvan listeli prim dökümü ile belgelendirenler sınavla ustalık.
     Kalfalık yeterliğini kazanmış olup mesleklerinde en az beş yıl çalışmış olduğunu Ek-1 Formda beyan edip Bag-Kur hizmet belgesi ile birlikte vergi dairesinden onaylı vergi mükellefiyet belgesi ile belgelendirenler sınavla ustalık.
     Dördüncü seviye veya kurs süresi olarak bu belgeye denk yaygın eğitim kurs bitirme belgesine sahip olanlar beceri sınavı ile ustalık.
     MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi kişilerin, kalfalık/ustalık belgesinin içerdiği öğrenme kazanımlarının MYK Mesleki Yeterlilik
     Belgesinin içerdiği öğrenme kazanımlarından fazla olması durumunda kişiler yalnızca eksik öğrenme kazanımlarından kalfalık/ustalık sınavlarına alınırlar. Fark ve beceri sınavı ile kalfalık – ustalık.
     Üç yıl süreli mesleki ve teknik ortaögretim kurumu veya mesleki ve teknik eğitim merkezi mezunlarından, alanlarında olgunlaşma enstitülerinin iki yıllık kurs programlarından belge alanlara, almış olduğu kurs belgesi ile ilgili EK-4 ile başvuranlara doğrudan ustalık belgesi.

     1. Burak dedi ki:

      Merhabalar , 21 yaşındayım ısıtma sogutma kombi , klima merkezi sistem kazan işi yapıyorum 2018 de 170 günlük sigortam var 6 sene çalıştım ama sigortasız çalıştım mesleki yeterlilik belgem var düź liseyi açıktan okuyorum şuanda kalfalık yada ustalık belgesi almam için ne lazim şuanda

     2. Güncel Eğitim dedi ki:

      Mesleki Eğitim Merkezlerine Başvurulur.
      Mesleği İle İlgili Bir İste Çalıştığını Sosyal Güvenlik Kurumundan Alınacak İşyeri Unvan Listeli Prim Dökümü İle Belgelendirenler Sınav İle Kalfalık
      MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Sahibi Kişilerin, Kalfalık/Ustalık Belgesinin İçerdiği Öğrenme Kazanımlarının MYK Mesleki Yeterlilik Belgesinin İçerdiği Öğrenme Kazanımlarından Fazla Olması Durumunda Kişiler Yalnızca Eksik Öğrenme Kazanımlarından Kalfalık/Ustalık Sınavlarına Alınırlar. Fark Ve Beceri Sınavı İle Kalfalık – Ustalık.

 8. Alev dedi ki:

  Merhaba üniversite Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölümü 1 sınıf dan sonra devam edemedim kendi yerimi açmak için nasıl bir yol izleliyim.hangi belgeye ihtiyacım var.

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Bayan Kuaförlüğü Gerekli Belgeler
   • 2 adet fotoğraf (şirket işletmesi ise gerekli değildir)
   • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi ve İkametgâh Belgesi
   • Adli Sicil Kaydı Belgesi
   • Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı olunduğuna dair herhangi bir belge
   • İşletici Kimlik Bildirme Belgesi (Form-1) (fotokopi)
   • Ustalık Belgesi (Bayan Kuaförü) (fotokopi)
   • İmza Sirküleri ve Ticaret Sicil Gazetesi (fotokopi) (şahıs işletmesi ise gerekli değildir)
   • Vergi Levhası (fotokopi)
   • Oda Faaliyet Belgesi ve Oda Sicil Tasdiknamesi (fotokopi)
   • Tapu ve Yapı Kullanma İzin Belgesi (fotokopi)
   • Kira Sözleşmesi (tapuda adı geçen mülk sahibi/sahipleri ile yapılmalıdır) (aslı ya da noter tasdikli sureti) (işyeri kiralık ise)
   • İşyeri Krokisi (yetkili bir kişiye çizdirilmelidir, üzerinde uzunluk ölçüleri, m² toplamı, çizen kişinin kaşesi ve imzası bulunmalıdır)
   • İtfaiye Uygunluk Raporu
   • ASAT İşyeri Açma Ruhsatı Görüş Belgesi
   • Güvenlik Kameraları ve Kayıt Sistemi bulunmalıdır (700 TVL IR LED dış mekan kamerası ya da 1080 HP HD dış mekan kamerası)
   • Tuvalet bulunmalıdır

   1. Alev dedi ki:

    Ustalık belgesi gerekli demişsiniz..benim belg yok..düz liseden sonra üniversitede saç bakım ve güzellik uzmanlığı bölümü 1 sınıf okuyaboldim.devam edermedim. Ve açmak istediğim yer protez tırnak ve kalıcı makyaj salonu…

    1. Güncel Eğitim dedi ki:

     En Az 1 Çalışanda Olmak Zorunda. “Ustalık Belgesi” Sahipleri Veya Bunları İşyerlerinde Çalıştıranlar Bağımsız İşyeri Açabilirler.

  2. Ümit Vural dedi ki:

   Merhaba ben etliekmek işi yapıyorum ve hiç. Meslek lisesine gitmedim yaşım 21 ama 2018 den 120 gün ve suanda 6 aylık sigortam var nasıl yapabilirim almam lazım .. kalfalık ve ustalık belgesi

   1. Güncel Eğitim dedi ki:

    Kalfalık belgesi sınavı için başvurulabilir, ustalık belgesi sınavı için mesleğinde 5 yıl çalışmışlık istenir.

 9. emrah dedi ki:

  radyo televizyon sinema 4 yıllık mezunum ayrıca şu an ücretli öğretmen olarak çalışmaktayım ustalık belgesi için nasıl bir yol izlemeliyim halk eğitimden alabilir miyim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Ustalık Belgesi 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu Kapsamındaki Meslek Dallarında veriliyor. Radyo Ve Televizyon Alanında Ustalık Belgesi Verilmiyor.

BİR YORUM YAZ