23.03.2018 - Sitemize Hoşgeldiniz

Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Nasıl Alınır

Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Nasıl Alınır

Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Nasıl Alınır

Sponsorlu Bağlantılar

Kalfalık ve Ustalık Belgesi Almak, Kalfalık ve Ustalık Belgesi Başvuru Belgeleri.

En Az İlköğretim Mezunu Olmak Kaydı İle (1996/1997 Eğitim – Öğretim Yılı Ve Daha Önceki Yıllarda İlkokul Mezunu Olanlar Da Müracaat Edebilir)

1. Bir İş Yerinde Çırak Olarak Çalışmaya Başlar. Mesleki Eğitim Merkezi‘ne Çırak Öğrenci Olarak Kayıt Olur, İş Kazası Ve Meslek Hastalığına Karşı Sosyal Güvenlik Primleri Okul Tarafından Yatırılır (Emekliliğe Geçmez). Haftada 1 Gün Okula Gelmek Kaydı İle Mesleğin Süresine Ve Öğrenimine Göre 1-3 Yılın Sonunda Kalfalık Sınavlarına Katılabilir.

Kalfalık Belgesini Aldıktan Sonra Ustalık Eğitimine Katılır. Ustalık Eğitimi 1 Yıl Sürer, Haftada 1 Gün Derslere Gelmesi Gereklidir. Ustalık Eğitimine Kayıt Tarihinden İtibaren 2 Yıl İş Yerinde Çalışma Koşulu İle 2 Yılı Tamamladığında Ustalık Sınavlarına Katılıp Belgesini Alabilir. Çıraklıkta Ve Ustalık Eğitiminde İş Yerindeki Çalışmalar Mesleki Eğitim Merkezi Öğretmenlerince Denetlenir.

2. Meslek Dalında Çalıştığını Sosyal Güvenlik Primleri İle Mesleğin Süresine Ve Öğrenimine Göre 2- 6 Yıl Çalıştığını Belgelendirir İse Kalfalık, Toplam Mesleğin Süresine Ve Öğrenimine Göre En Az 7-11 Yıl Çalıştığını Belgelendirir İse Önce Kalfalık Sınavına Başarılı Olduğu Takdirde Ustalık Sınavına Katılarak Belgesini Alabilir.

Mesleklerinden 4 Yıllık Lisans Mezunları Sınavsız İşyeri Açma (Ustalık) Belgesi Alabilir. (3308 Sayılı Kanun Kapsamındaki Meslekler İçin Geçerlidir.)

Sponsorlu Bağlantılar

Mesleklerinde 2 Yıllık Ön Lisans Mezunları Meslek Lisesinde Aynı Bölümde Okumuşlarsa Doğrudan Ustalık Belgesi (İşyeri Açma) Belgesi Alabilirler. Meslek Lisesinde Farklı Bölümde Okuyanlar Yada Genel Liselerden Mezun Olanlar Mesleklerinde 2 Yıllık Yüksek Okul Mezunu Olduktan Sonra 1 Yıl Sigortalı Çalıştıklarını Belgelemeleri Halinde Doğrudan İşyeri Açma Belgesi Alabilirler.

Teknik Liselerden Mezun Olanlar Doğrudan Ustalık Belgesi Alabilirler.
1985-1986 Eğitim Öğretim Dönemi Öncesi Meslek Lisesi Mezunları Alanlarında Doğrudan Ustalık Belgesi Alabilir. Bu Tarihten Sonraki Dönemlerdeki Meslek Lisesi Mezunları İse Doğrudan Mesleklerinde Ustalık Sınavına Katılabilirler.

Denklik Yoluyla Belge Nasıl Alınır
Belgesi Olmayanlar Mesleklerinde Geçirdikleri Hizmet Süreleri İle Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Sınavlarına Katılarak Belge Alabilir.
Belge Alınacak Mesleğin Çıraklık Eğitim Süresinin En Az 2 Katı Çalışma Süresini Belgelendirerek Kalfalık Sınavlarına Artı 5 Yıl Daha İlave Ederek Kalfalık Ve Ustalık Sınavlarına Giriş Hakkı Kazanırlar.

İlköğretim Ve Lise Mezunlarının Çıraklık Süreleri Farklıdır. Kuyumculuk Mesleği İçin Belge Almak İsteyenlerin İlköğretim Mezunları İçin Çıraklık Süresi 3 Yıl, Lise Mezunları İçin İse Çıraklık Süresi 1.5 Yıldır. İlköğretim Mezunu Birinin Kalfalık Belgesi Sınavına Katılması İçin 6 Yıl Mesleğinde Çalışmışlığını Belgelendirmesi Gerekir. Lise Mezunu Biri İse Mesleğinde 3 Yıl Çalıştığını Belgeleyerek Kalfalık Sınavına Katılabilir. Ustalık Sınavına Katılmak İçin Mesleğinde Kalfalık Süresine Artı 5 Yıl Daha Eklenir. 18 Yaşından Önceki Mesleklerindeki Çalışmalar Dikkate Alınmaz. Hiç Belgesi Ve Çalışmışlığını Belgeleyemeyenler İse Mesleki Eğitim Merkezlerinde 2 İle 3 Yıl Eğitim Görerek Kalfalık Belgesi Alabilir.

Kurs Sertifika Belgeleri İle Kalfalık Belgesi Almak
Mesleğinde Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı Kurs Belgeleri Denklik Yoluyla Kalfalık Belgesi Almak İçin Gereken Süreyi Kısaltabilir. Kalfalık Belgesi Başvurularında Dikkate Alınır Ve Belgenin Üzerinde Saat Yazmalıdır. Değerlendirme Kurs Belgesinin Üzerinde Yazan Saate Göre Yapılır.
1) 256 – 511 Saat Arasında Belgesi Olanlar, Çıraklık Eğitim Süresi 2 Yıl Olan Meslek Dalları İçin 2, 3 Yıl Olan Meslek Dalları İçin 3 Yıl
2) 512 – 767 Saat Arasında Belgesi Olanlar, Çıraklık Eğitim Süresi 2 Yıl Olan Meslek Dalları İçin Bir Buçuk, 3 Yıl Olan Meslek Dalları İçin 2 Yıl,
3) 768 –1023 Saat Arasında Belgesi Olanlar, Çıraklık Eğitim Süresi 2 Yıl Olan Meslek Dalları İçin 1, 3 Yıl Olan Meslek Dalları İçin Bir Buçuk Yıl,
4) 1024 Saat Ve Daha Fazla Belgesi Olanlar, Çıraklık Eğitim Süresi 2 Yıl Olan Meslek Dalları İçin 9 Ay; 3 Yıl Olan Meslek Dalları İçin 1 Yıl, Mesleklerinde Çalışmışlıklarını Belgelendirmeleri Durumunda Kalfalık Sınava Girebilirler. Kalfalık Sınavı Sonrası Ustalık Belgesi İçin En Az 5 Yıl Daha Çalışmışlık Eklenmelidir.

Kalfalık Ve Ustalık Belgesi İçin İlk Başvuru Sırasında İstenilen Belgeler
Kimlik Fotokopisi
Askerlik Cüzdanı Yada Terhis Belgesi
Diploma Veya Öğrenim Belgesi Fotokopisi
SGK Yada BAĞKUR Hizmet Dökümü
Plastik Dosya

Başvurular 15 Mart, Nisan Ve 15 Mayıs, 10 Temmuz, 10 Ağustos Ve Ekim, Kasım Ve 15 Aralık Aylarında Alınmaktadır.

Çırak Öğrenci Kayıtları İse Her Yıl Ocak Ve 1 Temmuz İle 30 Eylül Tarihleri Arasında Yapılır.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. Fatin dedi ki:

  Merhaba ben 1996 tarihinde çıraklık eğitim başladım 4 yıl sonunda devamsizliktan atildim 850 günüm var ilkokul mezunuyum nasıl yapabilirim efendim bir kısa yol gösterebilirmisiniz bana.ayrıca sigorta sicil numaram okula giriş numaram

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   mesleki eğitim merkezlerine başvuracaksınız, fark derslerini vererek kalfalık sınavına gereceksiniz.

 2. Serkan dedi ki:

  Benim 5600 gun var pastaciyim ustalik belgessi alabilirmiyim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   İlk Öğretim Mezunları İçin Pastacılık, Tatlıcılık, Şekerlemecilik Çıraklık Süresi 3 Yıl, Orta Öğretim Mezunları İçin 1,5 Yıl.
   Kalfalık Süresinin 2 Katı Kadar Çalışmışlıkla Kalfalık Sınavına Girilebilir, Ustalık Sınavı İçin Artı 5 Yıl Daha.

 3. HÜSEYİN ŞANLI dedi ki:

  ilkokul mezunuyum 1987 yaşım 42 okulu bitirdim.ayakkabıcıya çırak olarak girdim hala çalışmaktayım ve şimdi ustalık belgesi almak istiyorum.sgk 1818 günüm var yeterli olurmu .saygılarımla HÜSEYİN ŞANLI

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   İlkokul Mezunları İçin Ayakkabı Modelistliği Ve Ayakkabı Üretimi Çıraklık Süresi 3 Yıl, Saraciye Üretimi Ve Saraciye Modelistliği İçin Çıraklık Süresi 2 Yıl.
   Kalfalık Sınavına Katılabilmek İçin Çıraklık Eğitim Süresinin 2 Katı Kadar Çalışmışlık Gereklidir, Ustalık İçin Artı 5 Yıl Çalışmışlık, Yada Ustalık Eğitimi Açılırsa 2 Yıl Ustalık Eğitimi Süresi.

 4. Burak dedi ki:

  ben ortaöğretim aşçılık mezunuyum kalfalık belgesini nasıl alabilirim

 5. MURAT dedi ki:

  8 yıllık siğorta primim var ama lise mezunuyum ustalık belgesi almak istiyorum,önce kalfalık belgesi almak zorundamıyım,NE YAPMALIYIM?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   kalfalık belgesi almadan ustalık belgesi alınamaz. öncelikle kalfalık belgesi sınavı için başvurduğunuz mesleğin kalfalık süresinin 2 katı kadar çalışmışlık, ustalık sınavı için artı 5 yıl gereklidir.

 6. Erdal aktas dedi ki:

  2330 gunum var ssk dan kalfalik belgesi alcam gunum yeterlimi

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Kalfalık Belgesi Alacağınız Alana Göre, Eğitim Durumuna Göre Kalfalık Süresi Değişir. İlköğretim Mezunları İçin Kalfalık Süresi 3 Yıl Olan Mesleklerde, Orta Öğretim Mezunları İçin Kalfalık Süresi 1,5 Yıldır. İlköğretim Mezunu İseniz 3×2= 6 Yıllık Sigorta, Orta Öğretim (Lise) Mezunu İseniz 1,5×2=3 Yıl Sigorta Süresi Gerekir. Kalfalık Süresi İlköğretim İçin 2 Yıl Olan Mesleklerde, Orta Öğretim İçin Kalfalık Süresi 1 Yıldır.

 7. Murat dedi ki:

  Ben 4sene 9 ay sıgortalı yım ama 6 sene diye kabul etmediler. Kalfalık. Napabilirım.

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   kalan süreyi doldurmanız gerek.

BİR YORUM YAZ