24.05.2019 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Nasıl Alınır

Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Nasıl Alınır

Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Nasıl Alınır

Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Alma Koşulları, Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Nasıl Alınır, Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Başvurusunda Gerekli Belgeler.

Kafalık Ve Ustalık Belgeleri Mesleki Eğitim Merkezleri Tarafından Verilir. Mesleki Eğitim Merkezlerine Çırak Öğrenci Olarak Kayıt Olarak Belge Alınabilir. Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Denklik Yolu İle De Alınabilir.

Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Denklik Yolu İle Nasıl Alınır

22 Yaşının Tamamlamış Olanlar, En Az İlköğretim Mezunu Yada Ortaokul / İmam Hatip Ortaokulu Mezunu Olanlar Denklik Yolu Yada Sınavla Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Alabilirler.
1996-1997 Eğitim Öğretim Yılı Ve Daha Önceki Yıllarda İlkokulu Bitirmiş Olanların Değerlendirme İşlemleri İlkokul Diploması İle Yapılır.
1996-1997 Eğitim Öğretim Yılı Ve Daha Önceki Yıllarda İlkokulu Bitirmeden Ayrılmış Olup İkinci Kademe Okur-Yazarlık Belgesi Olanların Açık Öğretim Ortaokuluna Kayıt Yaptırmaları Şartıyla Başvuruları Kabul Edilir.

Başvurular Sınav Dönemlerinden En Az 1 Ay Öncesinde Mesleki Eğitim Merkezlerine Yapılır. Süresinde Başvuru Yapmayanlar Bir Sonraki Dönemdeki Sınava Alınırlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Öğrenim Süresi 3 Yıl Olan Endüstri Meslek Lisesi Mezunları Ustalık Belgesi Alabilmek İçin Sadece Meslekleri İle İlgili Beceri Sınavına Girerler.

Mesleklerinde İlgili Bir İşte Çalıştıklarını SGK İşyeri Unvan Listeli Pirim Dökümü Yada BAĞKUR İle Vergi Dairesinden Onaylı Vergi Mükellefiyet Belgesi İle Belgelendirenler Sınavla Kalfalık Belgesi Alabilir.

Mesleklerinde 5 Yıl Çalıştıklarını SGK Hizmet Belgeleri İle Yada BAĞKUR Hizmet Belgesi İle Vergi Dairesinden Alınacak Onaylı Vergi Mükellefiyet Belgesi Olanlardan Kalfalık Belgesi Olmayanlar Sınavda Başarılı Olmak Koşuluyla Kalfalık Belgesi, Bir Sonraki Sınav Döneminde Ustalık Belgesi Alabilir. Kalfalık Belgesi Sahibi Olanlar Ustalık Belgesi Sınavına Alınırlar.

Mesleki Ve Teknik Eğitim Veren Örgün Yada Yaygın Eğitim Okul Ve Kurumları İle 5580 Sayılı Örgün Öğretim Kurumları Kanununa Göre Açılmış Kurumlardan Yada Yurt Dışından Alınmış Belgeler İle Sınavla Kalfalık Belgesi Alınabilir.

Üçüncü Seviye Kurs Bitirme Belgesi Yada Kurs Süresi Olarak Bu Belgeye Kurs Bitirme Belgesi Sahipleri Beceri Sınavı İle Kalfalık Belgesi Alabilir.

Fiili Askerlik Döneminde Alınmış Mesleki Eğitime Ait Belgeler İle Sınavla Kalfalık Belgesi Alınabilir.

Mahkumiyet Döneminde Alınmış Meslek Eğitimi Ait Belgeler İle Başvuranlar Sınavla Kalfalık Belgesi Alabilir.

Mesleki Açık Öğretim Lisesi Yüz Yüze Eğitimi Tamamlama Belgesi İle Başvurunlar Beceri Sınavı İle Ustalık Belgesi Alabilir.

4. Seviye Kurs Bitirme Belgesi Sahipleri, Yada Kurs Süresi Bu Belgeye Denk Gelen Yaygın Eğitim Kurs Bitirme Belgesi Sahipleri Beceri Sınavı İle Ustalık Belgesi Alabilir. 160 Saat Süreli Kurs Bitirme Belgeleri 1 Ay Çalışmışlıkla Eş Değerdir.

3 Yıllık Meslek Liselerinden (Mesleki Ve Teknik Ortaöğretim) 1986-1987 Eğitim Öğretim Yılı Sonrasında Mezun Olanlar, Diplomalarındaki Alanda Beceri Sınavı İle Ustalık Belgesi Alabilir.

Ustalık Belgesi Sahibi Olan, Aynı Alan İçinde Farklı Bir Daldan Ustalık Belgesi Almak İsteyenler Fark Ve Beceri Sınavı İle Ustalık Belgesi Alabilir.

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Sahipleri Kalfalık / Ustalık Belgesinin İçerdiği Öğrenme Kazanımlarının MYK Mesleki Yeterlik Belgesinin İçerdiği Öğrenme Kazanımlarından Fazla Olması Durumunda Yalnızca Eksik Öğrenme Kazanımlarından Kalfalık / Ustalık Belgesi Fark Ve Beceri Sınavı İle Belge Alabilir.

Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenmenin Geliştirilmesi Projesi-I” Kapsamında Bakan Onayı İle Yapılan Önceki Öğrenmelerin Tanınması Sınavlarında Verilen Belgeler İle Başvuranlar Kalfalık / Ustalık Belgesini Doğrudan Alabilir.

Üç Yıllık Meslek Liselerinden (Mesleki Ve Teknik Ortaöğretim) 1985-1986 Eğitim Öğretim Yılı Sonuna Kadar Mezun Olmuş Olanlar, Diplomalarında Yazılan Meslekleri İle İlgili Meslek Dalından Doğrudan Ustalık Belgesi Alabilir.

19 Haziran 1986 Tarihi Öncesi Çıraklık Okulu Diploması Sahipleri Doğrudan Kalfalık Belgesi Alabilir.

3 Yıl Süreli Mesleki Ve Teknik Ortaöğretim Kurumu Yada Mesleki Ve Teknik Eğitim Merkezi Mezunlarından Alanlarında Bakanlığa Bağlı Olgunlaşma Enstitülerinin 2 Yıllık Kurs Programları Belgesi Almış Olanlar, Almış Olduğu Kurs Belgesi İle Doğrudan Ustalık Belgesi Alabilir.

1985-1986 Eğitim Öğretim Döneminden Sonra 2. Sınıf Elektrik Tesisatçılığı Yetki Belgesi Almış Olanlar Beceri Sınavı İle Ustalık Belgesi Alabilirler.

Elektrik Tesisatçılığı 1. Sınıf Yada 1985-1986 Eğitim Öğretim Yılı Sonuna Kadar 2. Sınıf Yetki Belgesi Alanlar Doğrudan Ustalık Belgesi Alabilir.

3. Sınıf Elektrik Tesisatçılığı Yeti Belgesi Olanlar Doğrudan Ustalık Belgesi Alabilir.

Yurt Dışında Mesleki Eğitim Kurumlarından Kalfalık, Kalifiye İşçilik Yada Buna Eşdeğer Mesleki Yeterlilik Belgesi Sahipleri Kalfalık, Ustalık Yada Buna Eş Değer Mesleki Yeterlilik Belgesini Doğrudan Alabilir.

Bakanlık İle Meslek Odaları İşbirliğinde Verilen Belgeleri Olanlar, Odalardan Alınacak Resmi Yazı İle Doğrudan Kalfalık / Ustalık Belgesi Alabilir.

Doğrudan Belge Başvuruları İçin Ek-4 Başvuru Formu, Sınavla Belge Başvuruları İçin Ek-1 Başvuru Formu İle İstenilen Belgeler İçin Buraya Tıkayın.

Başvurular 15 Mart, Nisan Ve 15 Mayıs, 10 Temmuz, 10 Ağustos Ve Ekim, Kasım Ve 15 Aralık Aylarında Alınmaktadır.

Çırak Öğrenci Kayıtları İse Her Yıl Ocak Ve 1 Temmuz İle 30 Eylül Tarihleri Arasında Yapılır.

Sponsorlu Bağlantılar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 59 YORUM
 1. Azad dedi ki:

  Merhaba ben 17 yasindayim 6 sene dir kasap lik yapiyorum sikortamda 2 sene kalfalik alabilirmiyim lise mezunuyum

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   18 yaş sonrası çalışmışlık ile kalfalık belgesi sınavına girilebilir. 18 yaş sonrası 5 yıl çalışmışlık ile ustalık belgesi sınavına girilebilir.

 2. gökhan özlü dedi ki:

  tayland’a gidip tay masajı kurslarından özelliğine göre sertifikalar alacağım bu sertifikalarımla yasal olarak masaj uygulayabilir miyim? Döndüğümde iş yeri açabilir miyim?(kurslar 2 adet 26 günlük kurs) ne yapmam gerekir?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Bakanlıkça veya Bakanlık ile diğer kurum ve kuruluşların iş birliği sonucunda verilmiş veya yurt dışından alınmış; diploma, öğrenim durum belgesi, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi, öğrenim belgesi, yüz yüze eğitimi tamamlama belgesi, tasdikname, kurs bitirme belgesi, yetki belgesi, sertifika ve hizmet belgesi önceki öğrenmelerin doğrulanması süreçlerinde değerlendirmeye tabi tutulacak belgelerdir.
   Yurt dışından alınan belgelerin değerlendirilmesi, belgenin aslının o ülkenin Türkiye’de bulunan konsolosluklarınca veya geldikleri ülkedeki Türkiye Cumhuriyeti konsolosluğunca tasdik edilmiş ve noter yeminli tercüman tarafından onaylanmış Türkçe çevirisi ile yapılır. Bu madde kapsamında başvuru yapanlardan sosyal güvenlik prim dökümü istenmez.
   Yurt dışındaki mesleki eğitim kuruluşlarından kalfalık, kalifiye işçilik veya bunlara eşdeğer mesleki yeterlilik belgesi alanlara kalfalık belgesi, ustalık belgesi veya buna eşdeğer mesleki yeterlilik belgesi alanlara da ustalık belgesi Kanunun 35 inci maddesi kapsamında doğrudan verilir.

 3. yusuf cankara dedi ki:

  iyi günler 29 yasındayım bilgisayar bolumu onlısans mezunuyum babamın işyerinde çalısıyorum babam pvc dograma işi yapıyor kalfalık ve ustalık belgesi almak istiyorum nasıl yapabilirim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   mesleki eğitim merkezine kayıt olarak, yada çalışmışlık ile alınabilir. önce kalfalık belgesi daha sonra 5 yıl çalışmışlık ile ustalık belgesi sınavına girilebilir.

 4. Erkan sağlam dedi ki:

  Merhabalar. yurtdışında özel bir şirketde Mobilya ve doğrama ustası olarak yaklaşık 20 yıldır çalışıyorum..bu mesleği yaklaşık 35 yıldır yapıyorum..Ustalık ve kalfalık belgesi almak istiyorum.. bunun için tekrar bir kurs görmem gerekiyormu sınava girmemiz gerekiyormu şartlar nedir öğrenmek istiyorum..bilgi verirseniz sevinirim..

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Yeni Denklik Yönergesine Göre
   Bakanlıkça Veya Bakanlık İle Diğer Kurum Ve Kuruluşların İş Birliği Sonucunda Verilmiş Veya Yurt Dışından Alınmış; Diploma, Öğrenim Durum Belgesi, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi, Öğrenim Belgesi, Yüz Yüze Eğitimi Tamamlama Belgesi, Tasdikname, Kurs Bitirme Belgesi, Yetki Belgesi, Sertifika Ve Hizmet Belgesi Önceki Öğrenmelerin Doğrulanması Süreçlerinde Değerlendirmeye Tabi Tutulacak Belgelerdir.

   Yurt Dışından Alınmış Çalışma Belgelerinin Aslı Ve Noterlikçe Onaylanmış Türkçe Çevirisi, İle Sınavla Verilir.

   Yurt Dışından Belge Sahibi Olanlar
   Yurt Dışından Alınan Belgelerin Değerlendirilmesi, Belgenin Aslının O Ülkenin Türkiye’de Bulunan Konsolosluklarınca Veya Geldikleri Ülkedeki Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğunca Tasdik Edilmiş Ve Noter Yeminli Tercüman Tarafından Onaylanmış Türkçe Çevirisi İle Yapılır. Bu Madde Kapsamında Başvuru Yapanlardan Sosyal Güvenlik Prim Dökümü İstenmez.
   Yurt Dışındaki Mesleki Eğitim Kuruluşlarından Kalfalık, Kalifiye İşçilik Veya Bunlara Eşdeğer Mesleki Yeterlilik Belgesi Alanlara Kalfalık Belgesi, Ustalık Belgesi Veya Buna Eşdeğer Mesleki Yeterlilik Belgesi Alanlara Da Ustalık Belgesi Kanunun 35 İnci Maddesi Kapsamında Doğrudan Verilir.

 5. Huseyin dedi ki:

  Ben 5 sene erkek kuaforlugu yaptim kalfalik belgem var 2 ayri ulkede calistim turkiyeye dondugumde ustalik belgesini sinavina nasil girebilirim girmem icin ne yapmam gerekiyor saygilarimla.

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Yurt Dışından Alınan Belgelerin Değerlendirilmesi, Belgenin Aslının O Ülkenin Türkiye’de Bulunan Konsolosluklarınca Veya Geldikleri Ülkedeki Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğunca Tasdik Edilmiş Ve Noter Yeminli Tercüman Tarafından Onaylanmış Türkçe Çevirisi İle Yapılır. Bu Madde Kapsamında Başvuru Yapanlardan Sosyal Güvenlik Prim Dökümü İstenmez.

 6. Emine U. dedi ki:

  Merhaba, ustalık ve kalfalık sınavları tek bir sınav Mıdır? Değil ise zamanlama Nasıl oluyor ve branş uygulaması hemen ardından mı yapılmaktadır. Bir de bu sınavın tarihi Türkiye çapında aynı Mıdır, yardımlarınız için teşekkür ederiz.

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   kalfalık belgesi olmayanlar önce kalfalık sınavına girer, bir sonraki sınav döneminde ustalık sınavına girebilir. sınavlar eylül, şubat ve haziran aylarında düzenlenir, sınavdan en geç 1 ay öncesinde başvuruda bulunmak gereklidir.

 7. Ayse dedi ki:

  Mrb okul kantin işyeri açma belgesi akmak istiyorum.1983 doğumluyum işletme mezunuyum 4 yıl satış elemanı olarak çalıştım ne yapmam gerek.

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   mesleki eğitim merkezlerine başvurulur.

 8. Ezgi Arslan dedi ki:

  Annem kız meslek lisesi ev yönetimi yemek pişirme bölümü mezunu, 30 yıldır farklı illerde makine ve el nakışı, el sanatları alanlarında ücretli usta öğreticilik yaptı. 1983 ten bu yana 3 kez tekrarlanan sınavlarda başarılı olmuş ve bu evraklarla 30 yıldan fazladır görev almaktaydı. Bu yıl tekrar halk eğitime başvuru yaptığında bu belgelerin iptal olduğu tekrar ustaöğreticilik için basamak basamak kalfalık ustalık ve ustaöğreticilik için kurslara ve sınavlara girmesi istenmiştir, istenen belgeler arasında 1800 iş günü dökümanı istenmektedir. Nasıl bir yol izlemeliyiz ve lise diploması ve daha önceki çalışmışlıkarının bir önemi yok mudur? Hangi sınavlara girmeli hangi aşamaları takip etmeliyiz? Şimdiden teşekkürler.

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   mesleğinde çalıştığını gösteren belgelerle (SGK, BAĞKUR) mesleki eğitim merkezine başvurulur, kalfalık belgesi yoksa önce kalfalık sınavına girilir, bir sonrası sınav döneminde ustalık sınavına girilir.

 9. necdet dedi ki:

  merhaba.31 yaşındayım.4 yıllık iibf mezunuyum.daha önce müşteri temsilcisi olarak 5 ay çalıştım.şimdi fotoğrafçılık yapmak istiyorum.çıraklık ve ustalık belgesi nasıl alabilirim.nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olabilir misiniz?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   mesleki eğitim merkezlerine grafik ve fotoğraf alanında fotoğrafçılık belgesi almak için başvuruda bulunacaksınız.

 10. Mamy dedi ki:

  Selamin aleykum benim gecmis sigorta iş günüm 1500 gün. Ve benim sigortali olduğum iş farkli bi meslekti. Ben simdi farkli bi mesleğe basladim. Onun için de ciraklik başvurusu yaptim yasimdan dolayi sinava girecegimi soylediler ve 5 yil boyunca sigortam olmasını istediler ayrica yaşım 24 . Simdi benim bu sinavlara giris hakkim varmi ve bu belgeleri alabilirmiyim. Teşekkürler…

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   5 yıllık çalışmışlığı doldurduğunuzda ustalık sınavına girebilirsiniz.

 11. Kamil dedi ki:

  Merhaba ben metal boyacisiyim kalfalık belgesi almak istiyorum fakat bu bölüm değil de oto boya bölümü var yinede alabilirmiyim belgeyi sigortalı olarak 6.8yilim mevcut

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   aynı alandaki mesleklerde fark dersleri verilerek belge alınabiliyor.

   1. Kamil dedi ki:

    Tekrar merhaba bugün gittim oto boyacısi olarak kalfalık belgesi almak istediğimi söyledim bir belge verecekler onu çalıştığım yer dolduracak birkaç evrak ve banka için hesap numarası verdiler 🙂 120tl yatırıp şubat ta sınava gireceğim

 12. ALi dedi ki:

  Meraba 22yaşındayım kalfalık belgesi nasıl alabilirim sigorta süresi ne kadardır ve belgeyi alma süresi

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   18 yaş sonrası mesleğinizde 1 ay dahi sigortalı çalışmışlık varsa kalfalık belgesi sınavına katılmak için başvurulabilir.

 13. gökçe dedi ki:

  merhaba bende meslek lisesinden mezunum yiyecek içecek mezunuyum ustalık belgesi almak istiyorum nasıl alabilirim yardımcı olurumsanız sevinirim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   3 yıllık meslek liselerinden 1985-1986 Eğitim Öğretim Yılı Sonuna Kadar Mezun Olmuş Olanlar mesleklerinde doğrudan, 3 yıllık meslek lisesi mezunları sınavla ustalık belgesi alabilir. mesleki eğitim merkezlerine başvurulur. ek-4 başvuru formu ile.

   1. gökçe dedi ki:

    bende iş yeri açma belgesi var onda ustalık belgesi ne tanınan bütün haklara sahiptir yazıyor bunun için tekrardan alamam lazımı peki

    1. Güncel Eğitim dedi ki:

     işyeri açma belgesi ile ustalık belgesi aynı yetki ve sorumluluğa sahiptir.

     1. gökçe dedi ki:

      şuan almama gerek yok yani kantin ihalesine girmek istiyorum sıkıntı olmaz demi

     2. Güncel Eğitim dedi ki:

      istenilen alanda belgeniz varsa sorun olmaz.

 14. halil dedi ki:

  MERHBA BENM 1500 GÜNLUK SİGORTAM GÖZUKUYOR YANI 2012 DEN BUGUNE KADAR ŞUAN MEB YADA ÇIRAKLIGA GIDIP KALFALIK BELGESİ ALABILIR MIYIM ? YOKSA 1800 GUN OLMASIMI GEREKIYIR? LISE1 TERK. MESLEGIM GAZALTI KAYNAKÇISI ???

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   kalfalık sınavına katılabilirsiniz, sınavda başarılı olarsanız kalfalık belgesi alabilirsiniz.

 15. aymelek dedi ki:

  merhaba ben 2011 yılında meslek odalarından kadın kuafor işletmenligi ustalık belgesi almıştım .bu belgeyle ustalık denkligi alabilirmiyim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   belgeyi aldığınız odadan resmi yazı ile mesleki eğitim merkezlerine başvurulur.
   Bakanlık ve meslek odaları is birligiyle verilmis olan belgelerle odadandan resmi yazı almak kaydıyla başvuranlar doğduran kalfalık / ustalık belgesi alır. ek-4 belgesi ile başvurulur. https://www.guncel-egitim.org/kalfalik-ustalik-belgesi-basvuru-formu/ ek-4 belgesine buradan ulaşabilirsiniz.

 16. aynur dedi ki:

  merhaba ben 35.maddeden yararlanarak kuaförlük bölümünden kalfalık belgesi aldım şimdi ise ustalık almak istiyorum nasıl alabilirim.öğrenim durumum ön lisans.yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Kalfalık Belgesine Sahip Olanlar Ustalık Belgesi Almak İçin Mesleki Eğitim Merkezlerinde 12. Sınıfa Kayıt Olup 1 Yıl Eğitim Alarak Yada 22 Yaşından Büyük Olup 5 Yıl Mesleğinde Çalıştığını Belgeleyerek Haziran İle Şubat Aylarında Yapılan Ustalık Sınavında Başarılı Olmak Kaydıyla Ustalık Belgesi Alabiliyor.

 17. Yakup dedi ki:

  01.01.1998 doğumluyum elektrik işinde beden işçisi olarak çalışıyorum 700 günüm var ustalık belgesini nasıl alabilir neler yapmam gerekiyor ne kadar sürer ustalık belgesi almam için

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   mesleğinizde 18 yaş sonrası 5 yıl çalıştığını belgeleyenler SGK – BAĞKUR belgeleriyle mesleki eğitim merkezlerine başvurur, kalfalık belgesi olmayanlar önce kalfalık sınavına alınır, bir sonraki dönemde ustalık sınavına katılarak ustalık belgesi alabilir. yada mesleğinde çalıştığını 1 gün bile olsa belgeleyenler kalfalık sınavına katılabilir.

 18. Fatma dedi ki:

  Çalıştığım Terzi imzalı belge falan verse olmazmi

 19. Fatma dedi ki:

  Ben Beşyil tezide çalıştım ama SGK eksik 800gun yatmış kalfalık belgesi aldım ama ustalığı nasıl alabilirim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   5 Yıl Çalıştığını Sosyal Güvenlik Kurumundan alınacak isyeri unvan listeli prim dökümü ile belgelendirenler… SGK Yada Bağkur hizmet belgeleri istenir.

 20. Ali dedi ki:

  Ben 2006 yılından beri elektrik işinde çalışıyorum kalfalık veya ustalık belgesi nasıl alabilirim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   18 yaş sonrası SGK hizmet döküm belgeleri mesleki eğitim merkezlerine başvurulur. kalfalık belgeniz yoksak önce kalfalık sınavı, kalfalık sınavında başarılı olmanız durumunda bir sonraki sınav döneminde ustalık sınavına katılarak ustalık belgesi alınır. başvuru belgeleri için buraya https://www.guncel-egitim.org/kalfalik-ustalik-belgesi-basvuru-formu/ bakın.

 21. Fatin dedi ki:

  Merhaba ben 1996 tarihinde çıraklık eğitim başladım 4 yıl sonunda devamsizliktan atildim 850 günüm var ilkokul mezunuyum nasıl yapabilirim efendim bir kısa yol gösterebilirmisiniz bana.ayrıca sigorta sicil numaram okula giriş numaram

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   mesleki eğitim merkezlerine başvuracaksınız, fark derslerini vererek kalfalık sınavına gereceksiniz.

 22. Serkan dedi ki:

  Benim 5600 gun var pastaciyim ustalik belgessi alabilirmiyim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   İlk Öğretim Mezunları İçin Pastacılık, Tatlıcılık, Şekerlemecilik Çıraklık Süresi 3 Yıl, Orta Öğretim Mezunları İçin 1,5 Yıl.
   Kalfalık Süresinin 2 Katı Kadar Çalışmışlıkla Kalfalık Sınavına Girilebilir, Ustalık Sınavı İçin Artı 5 Yıl Daha.

 23. HÜSEYİN ŞANLI dedi ki:

  ilkokul mezunuyum 1987 yaşım 42 okulu bitirdim.ayakkabıcıya çırak olarak girdim hala çalışmaktayım ve şimdi ustalık belgesi almak istiyorum.sgk 1818 günüm var yeterli olurmu .saygılarımla HÜSEYİN ŞANLI

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   İlkokul Mezunları İçin Ayakkabı Modelistliği Ve Ayakkabı Üretimi Çıraklık Süresi 3 Yıl, Saraciye Üretimi Ve Saraciye Modelistliği İçin Çıraklık Süresi 2 Yıl.
   Kalfalık Sınavına Katılabilmek İçin Çıraklık Eğitim Süresinin 2 Katı Kadar Çalışmışlık Gereklidir, Ustalık İçin Artı 5 Yıl Çalışmışlık, Yada Ustalık Eğitimi Açılırsa 2 Yıl Ustalık Eğitimi Süresi.

 24. Burak dedi ki:

  ben ortaöğretim aşçılık mezunuyum kalfalık belgesini nasıl alabilirim

 25. MURAT dedi ki:

  8 yıllık siğorta primim var ama lise mezunuyum ustalık belgesi almak istiyorum,önce kalfalık belgesi almak zorundamıyım,NE YAPMALIYIM?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   kalfalık belgesi almadan ustalık belgesi alınamaz. öncelikle kalfalık belgesi sınavı için başvurduğunuz mesleğin kalfalık süresinin 2 katı kadar çalışmışlık, ustalık sınavı için artı 5 yıl gereklidir.

 26. Erdal aktas dedi ki:

  2330 gunum var ssk dan kalfalik belgesi alcam gunum yeterlimi

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Kalfalık Belgesi Alacağınız Alana Göre, Eğitim Durumuna Göre Kalfalık Süresi Değişir. İlköğretim Mezunları İçin Kalfalık Süresi 3 Yıl Olan Mesleklerde, Orta Öğretim Mezunları İçin Kalfalık Süresi 1,5 Yıldır. İlköğretim Mezunu İseniz 3×2= 6 Yıllık Sigorta, Orta Öğretim (Lise) Mezunu İseniz 1,5×2=3 Yıl Sigorta Süresi Gerekir. Kalfalık Süresi İlköğretim İçin 2 Yıl Olan Mesleklerde, Orta Öğretim İçin Kalfalık Süresi 1 Yıldır.

 27. Murat dedi ki:

  Ben 4sene 9 ay sıgortalı yım ama 6 sene diye kabul etmediler. Kalfalık. Napabilirım.

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   kalan süreyi doldurmanız gerek.

   1. Cihangir dedi ki:

    Merhaba hayırlı günler ben hotel yaklaşık 21 yıldır teknik personel olarak çalışıyorum sigorta günüm 6300 yeni girdiğim hotel benden benden ustalık belgesi isteniyor kalfalık belgemde yok direk ustalık belgesi alabilirmiyim

    1. Güncel Eğitim dedi ki:

     öncelikle kalfalık belgesi sınavına gireceksiniz, başarılı olmanız durumunda bir sonraki sınav döneminde ustalık belgesi sınavına gireceksiniz.

BİR YORUM YAZ