18.03.2018 - Sitemize Hoşgeldiniz

Denklik Yoluyla Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır

Denklik Yoluyla Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır

Denklik Yoluyla Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır

Sponsorlu Bağlantılar

Denklik Yoluyla Kalfalık Belgesi Alabilmek İçin En Az İlkokul Mezunu Olmak, 1986 Yılından Sonraki Tarihlerde Mesleklerinde Çalışmaların Sigorta Primlerinin Ödendiğine Dair Belgelendirilmesi (Aylık En Az 20 Gün Prim Ödemesi Olmalıdır) Gereklidir. Kalfalık Belgesi Başvuruları Mesleki Eğitim Merkezlerine Yapılır.

Denklik Yoluyla Kalfalık Belgesi Almak İçin Bir Meslek Dalında Çıraklık Eğitiminin 2 Katı Kadar Hizmet Süresi Bulunmalıdır. Hizmet Süresi Yoluyla Belge Alma Hakkı Olanlar Doğrudan Kalfalık Sınavına Katılabilir.

Denklik Yoluyla Kalfalık Belgesi Hizmet Belgeleri Dışında Bakanlıkça Açılan Kurslardan Alınan Belgelerde Değerlendirilmeye Alınır. Bakanlığın İzni İle Açılan Kurslardaki Teorik Ders Saatleri, Çıraklık Eğitiminde Teorik Eğitim, Uygulama Ve Beceriye Ayrılan Saatler İse Pratik Eğitim Sayılır. Hizmet Belgeleri Veya Bunun Yerine Geçen Belgeler De Pratik Eğitim Karşılığı Olarak Değerlendirilir. Çıraklık Eğitimi Sisteminin Çıraklık Döneminde Bir Öğretim Yılı, 256 Saat Teorik Eğitim İle 200 İş Günlük Pratik Eğitime Denk Sayılır.
1024 Saat Ve Daha Fazla Belgesi Olanlar, Çıraklık Eğitim Süresi 2 Yıl Meslek Dalları İçin 9 Ay, 3 Yıl Olan Meslek Dalları İçin 1 Yıl, 4 Yıl Olan Meslek Dalları İçin İse 1.5 Yıl Hizmet Süresi İle Kalfalık Sınavına Doğrudan Katılabilir.

Denklik Yoluyla Kalfalık Belgesi Almak
Çıraklık Eğitimi Sisteminde Değerlendirme Esasları Şunlardır:
-Hizmet Belgelerinde Belge Sahibinin Çalıştığı Meslek Alanının Belirtilmesi Ve Değerlendirilecek Hizmetlerde 19.06.1986 Tarihinden Sonrasına Ait Olanların Sosyal Güvenlik Kuruluşlarından Birine Primlerin Yatırılmış Olduğunun Belgelendirilmesi Zorunludur. Bu Tür Hizmet Belgelerinde Her Aylık Hizmet İçin En Az 20 İş Günlük Prim Yatırılmış Olması Gerekmektedir.
-Değerlendirilmeye Alınacak Belge Sahibi En Az İlkokul Mezunu Olmalıdır.
-Çıraklık Eğitimi Sistemi Dışında Alınmış Olan Belgelerin Değerlendirilme İşlemleri İl Çıraklık Ve Mesleki Eğitim Kurulu’nun Sekreter Görevini Yerine Getiren Merkez Müdürlüğünce Yürütülür. Denklik Belgesi İl Milli Eğitim Müdürlüğünce Tasdik Edilir.
-Denklikten Yararlanarak Kalfalık Sınavına Katılmak İsteyen Adaylar Sınava Girmek İstediği Meslek Dalı; Elektrik Tesisatçılığı, Radyo Tv Tamirciliği, Oto Motor Tamirciliği, Motor Yenileştirmeciliği, Öz Düzen Ayarcılığı, Kaporta Tamirciliği, Sıhhi Tesisatçılık, Mobilyacılık, Tesviyecilik, Frezecilik, Taşlama Ve Alet Bilemeciliği Ve Kalıpçılık Olanlar Kalfalık Sınavı İçin 8 Yıllık, Kalfalığı Başardıktan Sonra Takip Eden Sınav Döneminde Ustalık Sınavına Girecekler 13 Yıllık Bonservis Veya Sosyal Güvenlik Kuruluşlarından Prim Ödediğine Dair Belge Getireceklerdir.
Sınava Girmek İstediği Meslek Dalı Yukarıda Belirtilenlerin Dışında Olanlar Kalfalık Sınavı İçin 6 Yıllık, Kalfalığı Başardıktan Sonra Takip Eden Sınav Döneminde Ustalık Sınavına Girecekler 11 Yıllık Bonservis Veya Sosyal Güvenlik Kuruluşlarından Prim Ödediğine Dair Belge Getireceklerdir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ