23.10.2018 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Sınav Tarihleri

Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Sınav Tarihleri

Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Sınav Tarihleri

Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Sınav Tarihleri Mesleki Eğitim Merkezleri Tarafından İlan Edilir. Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Sınavları Yılda 3 Kez Eylül, Şubat Ve Haziran Dönemlerinde Yapılır.
Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Sınavları Mesleki Eğitim Merkezleri (Eski Adı Çıraklık Eğitim Merkezi) Tarafından Yapılır. Eylül Dönemi Sınavlara Katılacakların Temmuz Ve Ağustos Aylarında (14 Temmuz – 20 Ağustos 2017 Yılı İçin) Başvurması Gereklidir. Eylül Dönemi Kalfalık Ve Ustalık Sınavına Katılacak Adaylar Sınav Giriş Belgelerini Ağustos Sonu İle Eylül Başında (25 Ağustos – 4 Eylül 2017 Yılı İçin) Alırlar.Eylül Dönemi Sınavları Eylül Ayı İçerisinde (6 Eylül – 24 Eylül 2017 Yılı İçin) Yapılır. Sınav Sonuçları Eylül Ayı Sonunda Açıklanır.

Şubat Dönemi Kalfalık Ve Ustalık Başvuruları Eylül Ve Aralık Aylarında (30 Eylül – 20 Aralık 2017 Yılı İçin) Yapılır. Sınav Giriş Belgeleri Ocak Ayında (1 Ocak – 27 Ocak 2018) Alınır. Sınavlar Ocak Sonu İle Şubat Başında (29 Ocak – 11 Şubat 2018 Yılı İçin) Yapılır. Sınav Sonuçları Şubat (12 Şubat – 16 Şubat 2018 Yılı) Açıklanır.
Haziran Dönemi Sınav Başvuruları Şubat İle Mayıs (17 Şubat – 20 Mayıs 2018 Yılı) Yapılır. Sınav Giriş Belgeleri Mayıs Sonu İle Haziran Başında (28 Mayıs – 10 Haziran 2018) Alınır. Sınavlar Haziran Ayında (12 Haziran – 30 Haziran 2018) Yapılır. Sınav Sonuçları Temmuz (1 Temmuz – 5 Temmuz 2018) Ayı Başında Açıklanır.

Facebook'da Takip Edin, Burs Duyurularından Haberiniz Olsun.

Sponsorlu Bağlantılar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 22 YORUM
 1. Rana dedi ki:

  Daha öncede size mail atmıştım .sizlerden Bilgi almak için bir çok kişi sizlere soru soruyor ve yol göstermenizi istiyor. Ben sorunuma kesin çözümbulamadım İstanbul’da Şişlide ikamet ediyorum ve bir çok mesleki eğitim merkezine başvuruda bulundum ustalık sınavına girmek için fakat bizi geri çeviriyorlar .biz 15 kişilik bir grup oluşturduk cilt bakımı ustalık sınavına girmek istiyoruz.sizinde bize göstermiş olduğunuz yol doğrultusunda ilerledik fakat mesleki eğitim merkezleri ısrarla Ocak şubat aylarını bekleyin diyor. Maden bu yönetmelik uygulanmayacak neden yürürlülüğe koyulmuş.gerçek anlamda bana yardımcı olmanızı istiyorum.sizlerin tam olarak görevi nedir?bana yardımcı olabilecekmisiniZ ben bu sınav hakkımı kullanmak istiyorum

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   2 Ekim 2017 Tarihli Yönerge İle Denklik İşlemleri Şubat Ve Haziran Aylarında Yapılıyor. Ancak Bir Meslek Dalında Sınava Girecek Aday Sayısı En Az 10 Olması Durumunda Değer Aylarda Yapılabilir.

   Sınav Dönemleri Ve Ölçme Değerlendirme Yerleri
   Madde 10- (1) Kalfalık Ve Ustalık Sınavları, Her Yıl Şubat Ve Haziran Aylarında, İl
   Millî Eğitim Müdürlüklerince İl Merkezi Ve İlçelerde Belirlenen Okul/Kurum Veya İşletmelerde Gerçekleştirilir. Ancak Bir Meslek Dalında İl Genelinde Sınava Girecek Aday Sayısının En Az 10 Olması Durumunda Diğer Aylarda Da Sınav Yapılabilir.
   Milli Eğitim Bakanlığı
   Önceki Öğrenmelerin Tanınması, Denklik Ve Ölçme
   Değerlendirme İşlemleri İle İlgili Usul Ve Esaslara İlişkin
   Yönerge için linki ziyaret ediniz. http://mevzuat.meb.gov.tr/dosyalar/1872.pdf

 2. Orhan dedi ki:

  Merhaba haziran doneminde firincilik ustalik sinavini kazandim eylul donemine pastacilik ustalik ibelgesi icin denklik yaptirabilirmiyim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Ustalık belgesine sahip olup aynı alanda farklı bir daldan ustalık sınavına katılmak için Ek-1 Form ile başvuru yapanlar, fark derslerinin teorik sınavları ile ustalık beceri sınavına alınırlar.

 3. Özge dedi ki:

  Subat 2019 ustalık başvuru tarihi ne zaman ve bu sınavların belirli tarih sınırlaması var mı yani duyduğum kadarıyla 2019 son sınav yılıymıs. Bunun aslı nedir bilgi alabilir miyim ?
  Teşekkürler

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   denklik sınavları şubat ve haziran aylarında yapılır. sınav tarihinden en az 1 ay önce başvurulmalıdır.

 4. Cemil dedi ki:

  Slm bir konu hakkinda yardim istiyorum 3 yildir bayan kuaforuyum kendi dukkanim var bagkurumu duzenli oduyorum ustalik belgesi icin 2 yil kursa gitmem gerekiyormus ustalik belgemi hizli almam icin ne gerekiyor tsk

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   5 yıl çalışmışlık belgeleyerek sınav ile alınabilir. buradaki https://www.guncel-egitim.org/ustalik-belgesi-ne-ise-yarar-kimler-alabilir/ yazıyı okuyun.

 5. Kazim dedi ki:

  Haziranda snav giricez arkadaşlar hangi dèrslerden olucak snav

 6. Kazim dedi ki:

  Slm ahcilik meslek dalı yazılı pragrami bilen varmı arkadaşlar

 7. RANA GÜNGÖR dedi ki:

  İYİ GÜNLER BEN USTALIK BAŞVURU TARİHİNİ KAÇIRDIM.BAZI İLLERDE ŞUBAT HAZİRAN VE EYLÜL AYLARINDA USTALIK SINAVLARI YAPILIRKEN.İSTANBUL GENELİNDE ŞUBAT VE HAZİRAN OLARAK YAPILIYOR.ZAMANIM KISITLI YURT DIŞINA ÇIKMAM GEREKİYOR BU NEDENLE ALACAĞIM BİLGİLER BENİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ.YAPTIĞIM ARAŞTIRMALARDA YAYINLANAN MEVZUATTA *BİR MESLEK DALINDA İL GENELİNDE SINAVA GİRECEK ADAY SAYISININ EN AZ 10 OLMASI DURUMUNDA DİĞER AYLARDA DA SINAV YAPILABİLİR *DİYOR.BİZ KUAFÖRLÜK SEKTÖRÜNDE ÇALIŞAN 11 KİŞİLİK BİR GRUBUZ VE ÇOK MAĞDUR DURUMDAYIZ.LÜTFEN BANA BUNU AYRINTILI BİR ŞEKİLDE ANLATABİLİRMİSİNİZ .NEREYE BAŞVURMAMIZ GEREKLİ BİZİ HEP GERİ ÇEVİRİYORLAR.

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Sınav dönemleri ve ölçme değerlendirme yerleri
   MADDE 10) Kalfalık ve ustalık sınavları, her yıl şubat ve haziran aylarında, il milli eğitim müdürlüklerince il merkezi ve ilçelerde belirlenen okul/kurum veya işletmelerde gerçekleştirilir. Ancak bir meslek dalında il genelinde sınava girecek aday sayısının en az 10 olması durumunda diğer aylarda da sınav yapılabilir.
   mesleki eğitim merkezlerine, il mili eğitim müdürlüklerine başvurulabilir.

 8. Isa dedi ki:

  Haziran ayindaki ustalik belgesi icin son basvuru tarihi ne zaman acabaa

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   2018 kalfalık ve ustalık sınavları 12-30 haziran tarihleri arasında yapılacak. belge işlemleri 1 ay sürdüğü için en az 1 ay önce başvurulması gereklidir.

 9. mehmet dedi ki:

  mrb guzellık salonu sahıbıyım 5.5 yıldan bıraz fazla bu meslekle ilgili bagkur sigortam var.kalfalık ve ustalık belgem yok.çalışan personlimin var.Bunları almak için ne yapmalıyım.sınavlara başvuru sonrası direk mi giriyoruz yoksa kurs mu olacak.Tşekkürler.

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   5 yılık çalıştığını belgeleyenler (SGK – BAĞKUR) sınavla kalfalık belgesi olmayanlar önce kalfalık belgesi sınavına, kalfalık belgesi sınavında başarılı olması durumunda bir sonraki dönemde ustalık sınavına katılabilir.

  2. Tuğba dedi ki:

   Ustalık Ve kalfalık belgesi verilir 05467943629

   1. Harun dedi ki:

    Selam hangi meslekle alakalı acaba

   2. Gülçin dedi ki:

    Kalfalık belgemi aldim ustalık belgesi almam gerekiyor fakat 1 sene eğitim almam gerekiyormus bilmiyorum nasıl olcak.siz nasıl veriyorsunuz yani işlemler farklı mı burdan açıklasanız sevinirim

    1. Güncel Eğitim dedi ki:

     ustalık belgesini mesleki eğitim merkezleri vermektedir. ustalık belgesi denklik yolu ile yada eğitime katılarak alınabilir. denklik yolu ile ustalık belgesi nasıl alınır yazımızı okuyun. https://www.guncel-egitim.org/kalfalik-ve-ustalik-belgesi-nasil-alinir/

 10. mustafa dedi ki:

  slm arkadaşlar 2700 gün sigortalıyım lahmacun ustasıyım kalfalık almıştım ustalık almam için ne gerekli

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   5 yıl sigortalı çalışmışlık ile ustalık sınavına girilir.

BİR YORUM YAZ