20.10.2020 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Sınav Tarihleri

Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Sınav Tarihleri

Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Sınav Tarihleri

Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Sınav Tarihleri Mesleki Eğitim Merkezleri Tarafından İlan Edilir. Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Sınavları Yapılan Düzenleme İle Yılda 6 Kez  Yapılır. Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Teorik Sınavlarının E-Sınav Olarak Yapılabilmesi İçin Çalışma Başlatıldı.
Teorik Ve Pratik Olarak 2 Aşamalı Olarak Yapılan Sınavlar 27 Alan Ve 142 Dalda Yapılıyor.
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Daha Önce Yılda Üç Kez Yapılan Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Sınavlarının Artık 2 Ayda Bir Yapılacağını Belirterek, Bu Sınavların Elektronik Olarak Da Düzenlenmesi İçin Çalışma Başlattıklarını Açıkladı.

Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Sınavları Mesleki Eğitim Merkezleri (Eski Adı Çıraklık Eğitim Merkezi) Tarafından Yapılır. Eylül Dönemi Sınavlara Katılacakların Temmuz Ve Ağustos Aylarında (31 Temmuz – 18 Ağustos 2018 Yılı İçin) Başvurması Gereklidir. Eylül Dönemi Kalfalık Ve Ustalık Sınavına Katılacak Adaylar Sınav Giriş Belgelerini Ağustos Sonu İle Eylül Başında (29 Ağustos – 2 Eylül 2018 Yılı İçin) Alırlar. Eylül Dönemi Sınavları Eylül Ayı İçerisinde (4 Eylül – 16 Eylül 2018 Yılı İçin) Yapılır. Sınav Sonuçları Eylül Ayı Sonunda Açıklanır.

Şubat Dönemi Kalfalık Ve Ustalık Başvuruları Eylül Ve Ocak Aylarında (30 Eylül 2018 – 06 Ocak 2019 2019 Yılı İçin) Yapılır. Sınav Giriş Belgeleri Ocak Ayında (18 Ocak – 26 Ocak 2019) Alınır. Sınavlar Ocak Sonu İle Şubat Başında (28 Ocak – 10 Şubat 2019 Yılı İçin) Yapılır. Sınav Sonuçları Şubat (11 Şubat – 15 Şubat 2019 Yılı) Açıklanır.

Haziran Dönemi Sınav Başvuruları Şubat İle Mayıs (17 Şubat – 19 Mayıs 2019 Yılı) Yapılır. Sınav Giriş Belgeleri Mayıs Sonu İle Haziran Başında (31 Mayıs – 16 Haziran 2019) Alınır. Sınavlar Haziran Ayında (18 Haziran – 30 Haziran 2019) Yapılır. Sınav Sonuçları Temmuz (1 Temmuz – 5 Temmuz 2019) Ayı Başında Açıklanır.
http://www.meb.gov.tr/quotkalfalik-ve-ustalikquot-icin-elektronik-sinav-donemi/haber/17973/tr

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 46 YORUM
 1. Nevzat dedi ki:

  Sebze meyve ustalık ve eğitici belgesi almak ıstiyorum

 2. İrve yazıvı dedi ki:

  İyi günler ben Aralık’ta sınava girdim sonuçlara ulaşamıyorum yardımcı olumusunuz

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   sınava girdiğiniz kurumun resmi internet sitesinden ilan edilir. kurumdan telefon ile bilgi alınabilir.

 3. Serpil dedi ki:

  Merhaba benim kursiyerlerim kalfalık sınavına girdiler .kalfalık belgesi aldıktan sonra ustalık belgesi için başvuru yapabiliyorlar mı .kurs saatleri ustalık için yeterli .siğortalı çalışma şartı aranıyor mu

 4. Nurullah dedi ki:

  Lise mezunuyum elektrik kalfalık yada ustalık belgesi almak istiyorum ne yapmam lazim bilgi verir misiniz

 5. Zafer dedi ki:

  Mrb. Kantincilik ustalık belgesi için beceri sınavına girecem. Burda hazırlanacak menüleri ve sarf malzemeleri sınav komisyonumu belirliyor, yoksa malzemeleri bizmi alıyoruz nasıl oluyor acaba teşekkürler.

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   sarf malzemeleri sınav komisyonu tarafından belirlenir, sarf malzemeleri ücreti sınava katılan öğrenciye tarafından karşılanır.

 6. Esra dedi ki:

  Eylül 2019 sınav tarihi ve baş vurusu hakkında bilgi varmı acaba

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   sınav ağustos ayında yapılacak, artık yılda 6 kez her iki ayda bir yapılacak.
   Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, daha önce yılda üç kez yapılan kalfalık ve ustalık belgesi sınavlarının artık 2 ayda bir yapılacağını belirterek, bu sınavların elektronik olarak da düzenlenmesi için çalışma başlattıklarını açıkladı.
   http://www.meb.gov.tr/quotkalfalik-ve-ustalikquot-icin-elektronik-sinav-donemi/haber/17973/tr

 7. Seda yenigün dedi ki:

  Merhaba, farklı bir alanda lisans mezunuyum kantin işletmeciliği kalfalık belgesi almak için sınava gireceğim fakat sınavın içeriği hakkında bilgi edinemedim. İnternetten araştırmalarım sonucunda da bir bir sonuç elde edemedim. Yardımcı olabilir misiniz ?

 8. Deniz dedi ki:

  İyi günler ben kalfalık belgesine gireceğim de başvuru yaptığım mesleki eğitim merkezi sınav giriş belgesi için 100 tl isitiyor ve bunu zorunlu tutuyor. Bir ıban numarası verip bunu bankaya kendileri için yatırmamızı söylüyorlar.Bu yasak bir durum değil midir?Beni bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Den dedi ki:

   BİMER üzerinden şiyaket edin ses kaydını da ekleyin para isteme adının.
   Onlar okul aile birliği adına isteniyor bizim burada bedava. Belge için sonradan para istiyorlar. Birde sınava giriş evrakları için ders başı 2 ₺ istiyolar

 9. SELMA OKKALI dedi ki:

  2019 YILI AŞCILIK USTALIĞI İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR NELERDİR? 5 YIL ÇALIŞMIŞ OLMAK HALA GEÇERLİMİ YOKSA 1196 SAAT EĞİTİM ALMAK YETERLİMİ? YADA BAŞKA NELER VAR? USTALIK BELGESİ ALMA KOŞULLARI NELERDİR…? TEŞEKKÜR EDERİM

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Mesleklerinde 18 Yaş Sonrası 5 Yıl Çalıştıklarını SGK Hizmet Belgeleri İle Yada BAĞKUR Hizmet Belgesi İle Vergi Dairesinden Alınacak Onaylı Vergi Mükellefiyet Belgesi Olanlardan Kalfalık Belgesi Olmayanlar Sınavda Başarılı Olmak Koşuluyla Kalfalık Belgesi, Bir Sonraki Sınav Döneminde Ustalık Belgesi Alabilir. Kalfalık Belgesi Sahibi Olanlar Ustalık Belgesi Sınavına Alınırlar.
   Mesleki Açık Öğretim Lisesi Yüz Yüze Eğitimi Tamamlama Belgesi İle Başvurunlar Beceri Sınavı İle Ustalık Belgesi Alabilir.
   4. Seviye Kurs Bitirme Belgesi Sahipleri, Yada Kurs Süresi Bu Belgeye Denk Gelen Yaygın Eğitim Kurs Bitirme Belgesi Sahipleri Beceri Sınavı İle Ustalık Belgesi Alabilir. 160 Saat Süreli Kurs Bitirme Belgeleri 1 Ay Çalışmışlıkla Eş Değerdir.
   MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Sahipleri Kalfalık / Ustalık Belgesinin İçerdiği Öğrenme Kazanımlarının MYK Mesleki Yeterlik Belgesinin İçerdiği Öğrenme Kazanımlarından Fazla Olması Durumunda Yalnızca Eksik Öğrenme Kazanımlarından Kalfalık / Ustalık Belgesi Fark Ve Beceri Sınavı İle Belge Alabilir.
   https://www.guncel-egitim.org/kalfalik-ve-ustalik-belgesi-nasil-alinir/

 10. lale dedi ki:

  bu tarihlerdeki aşçılık kalflık sınavın tam tarihi ne zaman ismimi nerden takip edebilirim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Sınavlar Şubat Ve Haziran Dönemlerinde Yapılıyor.

   Ustalık / Kalfalık 2019 Sınav Takvimi

   Şubat Dönemi Sınav Takvimi

   Süreç Adı

   Tarih Aralığı

   Süre

   Adaylardan Başvuruların Alınması

   30.09.2018 – 06.01.2019

   98 Gün

   Sınav Programının Hazırlanması

   07.01.2019 – 17.01.2019

   10 Gün

   Adayların Sınav Giriş Belgelerini Alması

   18.01.2019 – 26.01.2019

   8 Gün

   Sınavların Yapılması

   28.01.2019 – 10.02.2019

   13 Gün

   Sınav Sonuçlarının İlanı

   11.02.2019 – 15.02.2019

   5 Gün Sonra

   Haziran Dönemi Sınav Takvimi

   Süreç Adı

   Tarih Aralığı

   Süre

   Adaylardan Başvuruların Alınması

   17.02.2019 – 19.05.2019

   91 Gün

   Sınav Programının Hazırlanması

   20.05.2019 – 30.05.2019

   10 Gün

   Adayların Sınav Giriş Belgelerini Alması

   31.05.2019 – 16.06.2019

   16 Gün

   Sınavların Yapılması

   18.06.2019 – 30.06.2019

   12 Gün

   Sınav Sonuçlarının İlanı

   01.07.2019 – 05.07.2019

   5 Gün Sonra

   1. Veysi uçman dedi ki:

    Kasım için ne zaman kayıtlar başlıyor

    1. Güncel Eğitim dedi ki:

     Önceki Öğrenmelerin Tanınması Kapsamında Yapılmakta Olan Belgelendirme Başvuruları, Adaylar Tarafından MEM Müdürlüklerine Yapılır.
     Önceki Öğrenmelerin Tanınması Ve Denklik Başvurularının MEM Müdürlüklerine Sınav Döneminin Başlangıcından En Az Bir Ay Öncesine Kadar Yapılması Gerekmektedir.
     Adaylar, Tekrar Sınava Girebilmek İçin Yeni Sınav Döneminden En Az Bir Ay Önce Dilekçe İle MEM Müdürlüklerine Başvurmak Zorundadır.
     Sınavlar Her İki Ayda Bir Yapılıyor.
     Kalfalık ve Ustalık Teorik e-Sınav Dönemleri: Şubat-Nisan-Haziran-Ağustos-Ekim-Aralık

 11. Rana dedi ki:

  Daha öncede size mail atmıştım .sizlerden Bilgi almak için bir çok kişi sizlere soru soruyor ve yol göstermenizi istiyor. Ben sorunuma kesin çözümbulamadım İstanbul’da Şişlide ikamet ediyorum ve bir çok mesleki eğitim merkezine başvuruda bulundum ustalık sınavına girmek için fakat bizi geri çeviriyorlar .biz 15 kişilik bir grup oluşturduk cilt bakımı ustalık sınavına girmek istiyoruz.sizinde bize göstermiş olduğunuz yol doğrultusunda ilerledik fakat mesleki eğitim merkezleri ısrarla Ocak şubat aylarını bekleyin diyor. Maden bu yönetmelik uygulanmayacak neden yürürlülüğe koyulmuş.gerçek anlamda bana yardımcı olmanızı istiyorum.sizlerin tam olarak görevi nedir?bana yardımcı olabilecekmisiniZ ben bu sınav hakkımı kullanmak istiyorum

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   2 Ekim 2017 Tarihli Yönerge İle Denklik İşlemleri Şubat Ve Haziran Aylarında Yapılıyor. Ancak Bir Meslek Dalında Sınava Girecek Aday Sayısı En Az 10 Olması Durumunda Değer Aylarda Yapılabilir.

   Sınav Dönemleri Ve Ölçme Değerlendirme Yerleri
   Madde 10- (1) Kalfalık Ve Ustalık Sınavları, Her Yıl Şubat Ve Haziran Aylarında, İl
   Millî Eğitim Müdürlüklerince İl Merkezi Ve İlçelerde Belirlenen Okul/Kurum Veya İşletmelerde Gerçekleştirilir. Ancak Bir Meslek Dalında İl Genelinde Sınava Girecek Aday Sayısının En Az 10 Olması Durumunda Diğer Aylarda Da Sınav Yapılabilir.
   Milli Eğitim Bakanlığı
   Önceki Öğrenmelerin Tanınması, Denklik Ve Ölçme
   Değerlendirme İşlemleri İle İlgili Usul Ve Esaslara İlişkin
   Yönerge için linki ziyaret ediniz. http://mevzuat.meb.gov.tr/dosyalar/1872.pdf

 12. Orhan dedi ki:

  Merhaba haziran doneminde firincilik ustalik sinavini kazandim eylul donemine pastacilik ustalik ibelgesi icin denklik yaptirabilirmiyim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Ustalık belgesine sahip olup aynı alanda farklı bir daldan ustalık sınavına katılmak için Ek-1 Form ile başvuru yapanlar, fark derslerinin teorik sınavları ile ustalık beceri sınavına alınırlar.

 13. Özge dedi ki:

  Subat 2019 ustalık başvuru tarihi ne zaman ve bu sınavların belirli tarih sınırlaması var mı yani duyduğum kadarıyla 2019 son sınav yılıymıs. Bunun aslı nedir bilgi alabilir miyim ?
  Teşekkürler

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   denklik sınavları şubat ve haziran aylarında yapılır. sınav tarihinden en az 1 ay önce başvurulmalıdır.

 14. Cemil dedi ki:

  Slm bir konu hakkinda yardim istiyorum 3 yildir bayan kuaforuyum kendi dukkanim var bagkurumu duzenli oduyorum ustalik belgesi icin 2 yil kursa gitmem gerekiyormus ustalik belgemi hizli almam icin ne gerekiyor tsk

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   5 yıl çalışmışlık belgeleyerek sınav ile alınabilir. buradaki https://www.guncel-egitim.org/ustalik-belgesi-ne-ise-yarar-kimler-alabilir/ yazıyı okuyun.

 15. Kazim dedi ki:

  Haziranda snav giricez arkadaşlar hangi dèrslerden olucak snav

 16. Kazim dedi ki:

  Slm ahcilik meslek dalı yazılı pragrami bilen varmı arkadaşlar

 17. RANA GÜNGÖR dedi ki:

  İYİ GÜNLER BEN USTALIK BAŞVURU TARİHİNİ KAÇIRDIM.BAZI İLLERDE ŞUBAT HAZİRAN VE EYLÜL AYLARINDA USTALIK SINAVLARI YAPILIRKEN.İSTANBUL GENELİNDE ŞUBAT VE HAZİRAN OLARAK YAPILIYOR.ZAMANIM KISITLI YURT DIŞINA ÇIKMAM GEREKİYOR BU NEDENLE ALACAĞIM BİLGİLER BENİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ.YAPTIĞIM ARAŞTIRMALARDA YAYINLANAN MEVZUATTA *BİR MESLEK DALINDA İL GENELİNDE SINAVA GİRECEK ADAY SAYISININ EN AZ 10 OLMASI DURUMUNDA DİĞER AYLARDA DA SINAV YAPILABİLİR *DİYOR.BİZ KUAFÖRLÜK SEKTÖRÜNDE ÇALIŞAN 11 KİŞİLİK BİR GRUBUZ VE ÇOK MAĞDUR DURUMDAYIZ.LÜTFEN BANA BUNU AYRINTILI BİR ŞEKİLDE ANLATABİLİRMİSİNİZ .NEREYE BAŞVURMAMIZ GEREKLİ BİZİ HEP GERİ ÇEVİRİYORLAR.

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Sınav dönemleri ve ölçme değerlendirme yerleri
   MADDE 10) Kalfalık ve ustalık sınavları, her yıl şubat ve haziran aylarında, il milli eğitim müdürlüklerince il merkezi ve ilçelerde belirlenen okul/kurum veya işletmelerde gerçekleştirilir. Ancak bir meslek dalında il genelinde sınava girecek aday sayısının en az 10 olması durumunda diğer aylarda da sınav yapılabilir.
   mesleki eğitim merkezlerine, il mili eğitim müdürlüklerine başvurulabilir.

 18. Isa dedi ki:

  Haziran ayindaki ustalik belgesi icin son basvuru tarihi ne zaman acabaa

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   2018 kalfalık ve ustalık sınavları 12-30 haziran tarihleri arasında yapılacak. belge işlemleri 1 ay sürdüğü için en az 1 ay önce başvurulması gereklidir.

 19. mehmet dedi ki:

  mrb guzellık salonu sahıbıyım 5.5 yıldan bıraz fazla bu meslekle ilgili bagkur sigortam var.kalfalık ve ustalık belgem yok.çalışan personlimin var.Bunları almak için ne yapmalıyım.sınavlara başvuru sonrası direk mi giriyoruz yoksa kurs mu olacak.Tşekkürler.

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   5 yılık çalıştığını belgeleyenler (SGK – BAĞKUR) sınavla kalfalık belgesi olmayanlar önce kalfalık belgesi sınavına, kalfalık belgesi sınavında başarılı olması durumunda bir sonraki dönemde ustalık sınavına katılabilir.

  2. Tuğba dedi ki:

   Ustalık Ve kalfalık belgesi verilir 05467943629

   1. Harun dedi ki:

    Selam hangi meslekle alakalı acaba

   2. Gülçin dedi ki:

    Kalfalık belgemi aldim ustalık belgesi almam gerekiyor fakat 1 sene eğitim almam gerekiyormus bilmiyorum nasıl olcak.siz nasıl veriyorsunuz yani işlemler farklı mı burdan açıklasanız sevinirim

    1. Güncel Eğitim dedi ki:

     ustalık belgesini mesleki eğitim merkezleri vermektedir. ustalık belgesi denklik yolu ile yada eğitime katılarak alınabilir. denklik yolu ile ustalık belgesi nasıl alınır yazımızı okuyun. https://www.guncel-egitim.org/kalfalik-ve-ustalik-belgesi-nasil-alinir/

   3. kamil dedi ki:

    bana kantin iişletme kalfalık belgesi lazım yardımcı olurmusunuz

 20. mustafa dedi ki:

  slm arkadaşlar 2700 gün sigortalıyım lahmacun ustasıyım kalfalık almıştım ustalık almam için ne gerekli

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   5 yıl sigortalı çalışmışlık ile ustalık sınavına girilir.

   1. ÖZAYDIN dedi ki:

    Bu sinav icin 150 lira ucret istediler bu yasal mi ücreti odemeden sinava almiyorlar ne yapabilirim

    1. Güncel Eğitim dedi ki:

     Sınavda Kullanılacak Malzemeler Aday Tarafından Karşılanır.
     Sarf Malzemeler Ve Miktarı Bir Aday İçin Beceri Sınav Komisyonunca Belirlenecektir.
     Sarf Malzemeler Aday Tarafından Karşılanacaktır.

BİR YORUM YAZ