19.05.2022 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

JTR Mücevher Tasarım Yarışması Başvuruları

JTR Mücevher Tasarım Yarışması Başvuruları

2020 JTR Mücevher Tasarım Yarışması Başvuruları

2020 JTR Mücevher Tasarım Yarışması İstanbul Maden Ve Metaller İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği Bünyesinde Yer Alan Mücevher İhracatçıları Birliği Tarafından Düzenlenmektedir. Yarışma Profesyonel Ve Öğrencilerin Katılımına Açıktır. Yarışmaya Her Katılımcı Bir Eser İle Katılabilir.

Yarışma Başvuruları İki Aşamalı Olarak Alınacak. Birinci Aşama Online Başvuru, İkinci Aşama Eserlerin Posta Gönderimi.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 70 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 25 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 5 Bin Türk Lirası

12. Mücevher Tasarım Yarışmasının Bu Yılki Teması “Kadın” İnsanın Sosyal Ve Kültürel Olarak Varlığının İki Yapı taşı Olan Kadın Ve Tasarımı Bir Araya Getiriyor.
Tasarımcılar Kadını Tasarımlarına Yansıtarak Bizleri Her Şeyin Başına Götürüyor.

Yarışmanın Konusu Ve Kategoriler
Konu: Altından Ve/Veya Değerli Taşlardan Mamul Mücevher Tasarımı.
Tema: Kadın
Başvurular Tek Kategoride Değerlendirilecektir.
Yarışmacılar “Kadın” Teması İle Üretilebilir, Satılabilir, Kullanılabilir Niteliklerde Tasarımları İle Yarışmaya Katılabilirler.

Sponsorlu

Yarışmanın Amacı
– Altın Takı Ve Mücevher Tasarımında Yaratıcılığı Teşvik Ederek Çarpıcı, Çağdaş Tasarımların Yaratılması İçin Platform Yaratmak,
– Türk Mücevherinde Katma Değeri Yüksek Ürünlerin Tasarlanmasını Teşvik Etmek,
– Genç, Başarılı, Yaratıcı, Dinamik Tasarımcıların Sektöre Kazandırılmasına Katkıda Bulunmak.

Yarışmaya Katılım Koşulları
a. Yarışma profesyonel ve öğrencilerin katılımına açıktır. Tüm tasarımlar tek kategoride değerlendirilecektir.

b. Bir yarışmacı bir eser ile yarışmaya katılabilecektir.

c. Önceki yıllarda Mücevher Tasarım Yarışmalarına katılmış ve tasarımları yarışmadan diskalifiye edilen tasarımcılar yarışmaya katılamaz.

d. Tasarımların daha önce başka bir yarışmaya katılmamış, özgün ve herhangi bir yerde sergilenmemiş olması gerekmektedir. Benzer ya da alıntı olduğu belirlenen projeler yarışma dışı bırakılır; ödül kazandıysa İMMİB Genel Sekreterliği’nce ödülü geri alınır.

e. Eserlerde; ağırlıklı olarak değerli maden ve yanında istenilen farklı materyal kullanılabilecektir.

f. Ayrıca, yarışmaya gönderilen eserin özgün bir çalışma olmaması, aksine bir iddia olması ve üçüncü kişilerin tasarım üzerinde hak iddia etmesi durumunda sorumluluk yarışmacıya ait olacaktır.

g. İMMİB çalışanları, görevden çekilmiş olsalar bile seçici kurul asil üyeleri, yedek üyeleri ve yarışma raportörleri ve görevlileri ile bunların birinci dereceden yakınları yarışmaya katılamaz. Bunun aksi bir durumun tespiti halinde, söz konusu proje yarışmadan diskalifiye edilir. Ödül verilmişse, İMMİB Genel Sekreterliğince ödülü geri alınır.

h. Jüri gerekli gördüğü takdirde yarışmada finale kalan tasarımcıların kurul önünde uygulamalı çizim yapmalarını isteyebilir ve mülakat yapabilir.

i. Ticaret Bakanlığı tarafından 2008-2 Tebliği çerçevesinde 2018 ve 2019 yıllarında tasarım desteği alan mücevher sektöründeki iş birliği kuruluşlar tarafından düzenlenen tasarım yarışmalarının herhangi bir kategorisinde birinci olarak ödül alan bir tasarımcı, 12. Mücevher Tasarım Yarışması’nda derece elde etse dahi ödül alamaz.

j. Daha önceki Mücevher Tasarım Yarışmalarında birincilik derecesi almış kişiler yarışmaya katılamaz.

k. Finalist eserler için, üretim aşamasında teknik mekanik zorunluluklar hariç tasarıma birebir sadık kalınacaktır.

l. Yarışmaya katılanlar, şartnameyi okumuş ve kabul etmiş olurlar.

Yarışmaya Son Başvuru Tarihi 22 Aralık 2019.

Yarışmaya Katılım Şekli Ve Gerekli Belgeler
Yarışmaya aşağıdaki yönergeler izlenerek kayıt yapılması gerekmektedir;

1. Online Başvuru: Yarışma katılımcılarının öncelikle Mücevher İhracatçıları Birliği’nin websitesinde (www.jtr.org.tr) yer alan “Tasarımcı Girişi”nden tasarımcı portalına giriş yaparak portalda profil oluşturması gerekmektedir. Portala giriş yapınca görülebilen “12. Mücevher Tasarım Yarışması” butonuna tıkladıktan sonra 3 adet paftanın görsellerini yükleyerek ve katılım şartlarını okuyup onayladığına dair onayını verdiği butonu tıklayıp online başvurularını gerçekleştirmiş olacaklardır. Katılımcılara, sistem tarafından her bir başvuru için özel olarak üretilen rumuz verilecektir. Bu rumuzlar unutulmamalıdır. Online başvurusunu süresi içinde tamamlamayan veya yarışma pafta görsellerini online sisteme yüklemeyen katılımcıların tasarımı yarışmaya kabul edilmeyecektir. Online başvurunun onaylandığına dair Birliğimiz tarafından katılımcıya e-mail gönderilecektir. Bu e-mailde şartnamede belirtilen tüm şartların kabul edildiğine dair taahhütname ve zarf etiketi bulunacaktır.
• Katılımcı tarafından taahhütnamenin bir adet yazıcı çıktısı alınacak, doldurulup imzalanacaktır ve kimlik zarfına konacaktır.
• Zarf etiketi ise başvuru zarfı hazırlamada kullanılacaktır.

2. Başvuru Zarfı: Online başvuru onaylandıktan sonra e-mail ile iletilen “zarf etiketi”

doldurularak, herhangi bir A3 büyüklüğündeki zarfın üzerine yapıştırılarak başvuru zarfı haline getirilecektir. Başvuru zarfında başka işaret bulunmayacaktır. Başvuru zarfı içine • bir adet kimlik/pasaport zarfı,
• bir adet pafta zarfı konulacaktır.

3. Kimlik/Pasaport Zarfı: Nüfus cüzdanı veya pasaport fotokopisinin, özgeçmişin ve onay mailinde gönderilmiş olan taahhütnamenin konduğu bir zarftır.

4. Pafta Zarfı: Tasarımlar; 3 pafta halinde A3 boyutunda renkli çizim olacaktır. Kalınlığı 5 mm’yi aşmayan fotoblok desteği ile pafta haline getirilmelidir. Paftalardan:
1. pafta: Artistik çizim (son sunum) paftası olacaktır.
2. pafta: Ürünün teknik çözümlemesinin yapıldığı, teknik üretim yöntemlerinin belirtildiği ve bağlantı ya da kilit sistemlerinin çözümlenmiş olarak sunulduğu pafta olacaktır.
3. pafta: Tasarımın esinlenme, çıkış noktasının anlatıldığı öykü panosuna bu kısımda yer verilecektir.
Paftaların arka sağ üst köşesine online başvurudan alınan rumuzların yazılması gerekmektedir.
Başvuru zarfının üzerine e-mail ile iletilen “zarf etiketi” doldurularak başvuru adresine gönderilecektir.
Başvuru Zarfı Teslim Adresi
Başvuru zarfının aşağıdaki adrese gönderilmesi ya da elden teslimi gerekmektedir.
DDF Tanıtım Tasarım Danışmanlık ve Organizasyon İç ve Dış Tic A.Ş.
Piripaşa Mah. Kumbarahane Cad. No:22 Halıcıoğlu Beyoğlu İstanbul

Değerlendirme Ölçütleri
Seçici Kurul değerlendirmesinde tasarımların konuya bağlılık, özgünlük ve görsel estetik niteliklerini taşıyıp taşımadıkları öncelikle dikkate alacak; üretime uygunluk, pazarlanabilirlik, ergonomik yapı ve estetik kriterleri aranacaktır. Üretilmesi zor veya mümkün olmayan eserler yarışma dışı kalacaktır. Bu konuda uzman seçici kurul üyeleri karar verecektir.
Seçici Kurul değerlendirmesinde dikkate alınacak hususlar aşağıda belirtilmiştir;

• Tema: Tasarım önerisinin ilgili temaya uygun olması,
• İnovasyon: Tasarım önerisinin yenilikçi ve özgün olması,
• Gerçekleştirilebilirlik: Tasarım önerisinin üretime uygun ve kullanılabilir olması ve tasarımın işlevine uygun malzeme seçimi,
• İhracat Potansiyeli: Tasarım önerisinin ihracat potansiyelini taşıyor olması, uluslararası pazarda satılabilir olması,
• Genel ve Mekanik Aksam Estetiği: Tasarım önerisinin estetik açıdan yeterli olması, mekanik açıdan görsel bütünlük, çekicilik, duygulara hitap.

Yarışmaya Başvuru İçin Tıklayın.
Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ