16.05.2021 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Uluslararası Dostluk Kısa Film Yarışması

Uluslararası Dostluk Kısa Film Yarışması

Uluslararası Dostluk Kısa Film Yarışması

III. Uluslararası Dostluk Kısa Film Yarışması Başvuruları Başladı.

Amaç

Yaşadığımız hızlı tüketim çağında; dostluğun, samimiyetin, kadirşinaslığın, vefanın ve cömertliğin gittikçe değerini kaybettiği bir dönemdeyiz. Fethi Gemuhluoğlu dostluk kavramına kazandırdığı geniş ve derin bakış açısıyla, çevresindeki aydınlara büyük bir ufuk kazandırdı. Biz de onun başlattığı bu derin dostluk anlayışı üzerine düşünme, hayatımızdaki yansımalarını çoğaltma amacıyla Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’ni düzenliyoruz.

Festivalin Teması

Dostluk üzerine yaratılmış; insan ile evrenin ilişkisini, doğrudan ya da dolaylı bir şekilde konu edinen her çeşit ve formattaki film, festivalimize başvurabilir. Sekteye uğramış kültürel ve estetik mirasımızla doğru ve sağlam bir ilişki kuran, aynı zamanda yaşadığımız bireyselleşme ve yalnızlaşma çağında dostluk kavramına getirilmiş farklı ve özgün bakış açılarına ihtiyaç var.

Sponsorlu Bağlantılar

Dostluğu kısa film dilinde yeniden inşa etmeye aday tüm kısa filmleri festivalimize davet ediyoruz.

Katılım Koşulları

1. Festivalin yarışma bölümüne, doğrudan ya da dolaylı bir şekilde dostluk temasını işleyen, 01.01.2017 sonrasında yapılmış kurmaca, animasyon ve deneysel filmler katılabilir. Belgesel, uzun metraj ve 2017 öncesi kısa filmler, temaya uydukları takdirde, gösterim kategorisi olan Kırk Yıllık Hatır bölümünde değerlendirilecektir.

2. Festivalin yarışma bölümüne İngilizce alt yazılı olarak, jenerik süresi dahil 20 dakikayı aşmayan kurmaca, animasyon ve deneysel filmler başvurabilir.

3. Başvuru sahipleri birden fazla eserle başvuru yapabilir. Ancak bir film ile ödül alabilir.

4. Başvurular her yaştan ve ülkeden sinemacının katılımına açıktır. Türkiye’den başvurular ücretsizdir

5. Daha önce ulusal ya da uluslararası festivallere katılmış ya da bu festivallerden ödül almış olmak, festivalimize başvurmaya engel değildir.

6. Daha önce Uluslararası Dostluk Film Festivali’ne başvurmuş filmler, festivale tekrar başvuramaz.

7. Herhangi bir ulusal ve uluslararası kanalda gösterilmiş, BluRay, DVD veya VCD baskıları satışa sunulmuş ya da dijital platformlar ve VOD’de gösterilmiş filmler yarışmaya başvuramaz. Ancak gösterim kategorisi olan Kırk Yıllık Hatır bölümüne katılabilir.

8. Eser sahipleri festivale www.dostlukfilmfestivali.com / www.amityfilmfestival.com adlı web sitesindeki başvuru formunu doldurarak başvurabilir. Eser sahiplerinin başvuru formunu eksiksiz doldurarak onaylamaları, yarışma şartlarını kabul ettikleri anlamına gelir. Başvurularında eksik veya yanlış bilgi yahut belge barındıran yapımların başvurusu kabul edilmeyecektir. Katılımcıların form doldurma aşamasında, filmin izlenebileceği şifreli/şifresiz bir vimeo/youtube/dailymotion vb platformlardaki linki paylaşmaları istenir. Bu linkler kamuya açık olmamalıdır.

9. Festival komitesi, seçilen filmlerden 1 dakikalık bir bölümü, tanıtım amaçlı olmak koşuluyla kullanım hakkına sahiptir.

10. Yarışma ve gösterim bölümlerine seçilen filmlerin ilânından sonra eser sahipleri, filmlerini festivalden geri çekemez.

11. Festivale kabul edilen filmlerin ekibi eğer ödül gecesine davet edilir ise yarışma filmlerinin yapım ekibinden (yönetmen, oyuncular, görüntü yönetmeni) en az 1 kişinin ödül gecesine katılımı zorunludur. Ödül, öncelikli olarak filmin yönetmenine, yönetmen müsait değilse film ekibinden vekâlet eden kişiye takdim edilir.

12. Finale kalan yapımların yapımcılarının, müzik, senaryo, yönetmenlik vb. her türlü telif sorununu çözmüş olması gerekmektedir. Filmin birden fazla yasal sahibi varsa başvuru formunda belirtilmelidir. Festival yönetimi gerekli gördüğü takdirde izin, telif ve muvaffakiyet belgelerini talep edebilir.

13. Festival yönetimi, başvuran filmlerin listesini, eser sahibi lehine açıklamaz ve başvuran filmlerle ilgili bilgi vermez. Sadece gösterim kategorisinde yer alan film listesini kamuoyu ile paylaşır.

14. Ön elemeyi geçerek festivale katılmaya hak kazanan film sahipleri, isimlerinin açıklanmasından sonra 7 gün içerisinde aşağıdaki belgeleri festival yönetiminin ilân edeceği adrese ulaştırmakla mükelleftir.

• Filmin İngilizce altyazılı kopyasını, HD formatta (1920*1080, 444/442 Apple ProRes) dijital dosya (disk veya internet transferi yoluyla)

• Türkçe olmayan filmler için İngilizce timecode’lu diyalog listesi

• Filmden 3 adet yüksek çözünürlükteki JPG formatında fotoğraf

• Yönetmenin yüksek çözünürlükteki bir adet fotoğrafı

• Filmin Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki ayrı özeti (En çok 100 kelime)

• Filmin künyesi

• Yönetmenin Türkçe ve İngilizce kısa biyografisi (En çok 100 kelime)

15. Festival yönetimi, gösterim için yeterli teknik özelliklere sahip olmayan filmleri festival dışı bırakma hakkına sahiptir.

16. Festival sürecinde gösterilen tüm filmler Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali kapsamında arşive alınır. Gerekli görüldüğü takdirde kısa film yapımına katkı ve destek amacıyla, değişik platformlarda ticari amaç gütmeden gösterilebilir.

17. Ön eleme jürisi, ana jüri veya festival ekibinden kişiler ve bu kişilerin birinci derecedeki akrabaları festivalin yarışma bölümüne başvuramaz.

18. Festival yönetimi, gerekli koşullarda yönetmelikte değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Yönetmelikte ayrıca belirtilmeyen konularda karar yetkisi festival yönetimine aittir.

Jüri Ve Değerlendirme

1. Festival yönetimi, ön seçici kurulu ve ana jüriyi, ulusal-uluslararası sinema yazarlarından, akademisyenlerden, sinema sektöründen ve kültür sanat alanında yetkin olduğuna inandığı kişilerden seçer.

2. Ön seçici kurul, başvuran filmleri Ekim 2020’nin son haftasına kadar izler ve aynı ay içerisinde bir araya gelerek, yarışmaya ve gösterime katılacak filmlerin listesini festival yönetimine teslim eder.

3. Ön seçici kurul tarafından değerlendirilerek festivalde gösterim hakkı kazanan filmler; Kasım ayı içerisinde festivalin resmi internet sitesi www.dostlukfilmfestivali.com’dan ve festivalin sosyal medya hesaplarından duyurulur. Ön elemeyi geçemeyen ya da gösterime hak kazanamayan başvurular için herhangi bir bilgilendirme yapılmayacaktır.

4. Belirtilen tüm ödüllerin verilmesi mecburidir.

Ödüller

Yarışmada dereceye giren filmler aşağıdaki şekilde ödüllendirileceklerdir:

Birincilik Ödülü ve Ödül Heykeli

İkincilik Ödülü ve Ödül Heykeli

Üçüncülük Ödülü ve Ödül Heykeli

Dostluk Teknik Destek Ödülü

Türk Kızılay Dostluk Ödülü

Festival Tarihleri

Film Kabul Tarihi: 05.08.2020

Son Başvuru Tarihi: 05.10.2020

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.
Yarışmaya Başvuru İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ