16.07.2019 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

2018 Uluslararası Dostluk Kısa Film Yarışması

2018 Uluslararası Dostluk Kısa Film Yarışması

2018 Uluslararası Dostluk Kısa Film Yarışması

2018 Uluslararası Dostluk Kısa Film Yarışması Son Başvuru Tarihi 10 Ekim 2018.

Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivaline 1 Ocak 2016 Ve Sonrası Yapılmış Olan Kurmaca, Animasyon Ve Deneysel Filmler Katılabilir.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 40 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 20 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 12 Bin Türk Lirası
Fehmi Gemuhluoğlu Dostluk Ödülü 15 Bin Türk Lirası
Jüri Gerekli Gördüğü Takdirde 3 Kadar Filme Mansiyon Ödülü Verebilir. Mansiyon Ödülü Her Bir Film İçin 5 Bin Türk Lirasıdır.

2018 Uluslararası Dostluk Kısa Film Yarışması Şartnamesi
Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali Şartnamesi
A. Amaç
Yaşadığımız hızlı tüketim çağında; dostluğun, samimiyetin, kadirşinaslığın, vefanın ve cömertliğin gittikçe değerini kaybettiği bir dönemdeyiz. Fethi Gemuhluoğlu dostluk kavramına kazandırdığı geniş ve derin bakış açısıyla, çevresindeki aydınlara büyük bir ufuk kazandırdı. Biz de onun başlattığı bu derin dostluk anlayışı üzerine düşünme, hayatımızdaki yansımalarını çoğaltma amacıyla Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’ni düzenliyoruz.

B. Festivalin Teması
Fethi Gemuhluoğlu’nun “İnsana dost olmak, fikre dost olmak, komşuya dost olmak, coğrafyaya dost olmak, tarihe dost olmak, kendi vücuduna dost olmak, görünene ve görünmeyene dost olmak” düşüncesinden hareketle dostluk üzerine yaratılmış; insan ile evrenin ilişkisini, doğrudan ya da dolaylı bir şekilde konu edinen her çeşit ve formattaki film, festivalimize başvurabilir. Sekteye uğramış kültürel ve estetik mirasımızla doğru ve sağlam bir ilişki kurduğu için başta Fethi Gemuhluoğlu’nun dostluk anlayışını kavramış, aynı zamanda yaşadığımız bireyselleşme ve yalnızlaşma çağında dostluk kavramına getirilmiş farklı ve özgün bakış açılarına ihtiyaç var.
Dostluğu kısa film dilinde yeniden inşa etmeye aday tüm kısa filmleri festivalimize davet ediyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

C. Festival Tarihleri
Film Kabul Tarihi: 21.07.2018
Son Başvuru Tarihi: 15.10.2018

D. Katılım Koşulları
1. Festivalin yarışma bölümüne, doğrudan ya da dolaylı bir şekilde dostluk temasını işleyen, 01.01.2016 sonrasında yapılmış kurmaca, animasyon ve deneysel filmler katılabilir. Belgesel, uzun metraj ve 2016 öncesi kısa filmler, temaya uydukları takdirde, gösterim kategorisi olan Kırk Yıllık Hatır bölümünde değerlendirilecektir.
2. Festivalin yarışma bölümüne İngilizce alt yazılı olarak, jenerik süresi dahil 20 dakikayı aşmayan kurmaca, animasyon ve deneysel filmler başvurabilir.
3. Başvuru sahipleri birden fazla eserle başvuru yapabilir. Ancak bir film ile ödül alabilir.
4. Başvurular ücretsizdir. Her yaştan ve ülkeden sinemacının katılımına açıktır.
5. Daha önce ulusal ya da uluslararası festivallere katılmış ya da bu festivallerden ödül almış olmak, festivalimize başvurmaya engel değildir.
6. Herhangi bir ulusal ve uluslararası kanalda gösterilmiş, BluRay, DVD veya VCD baskıları satışa sunulmuş, dijital platformlar ve VOD’de gösterilmiş filmler yarışmaya başvuramaz. Ancak gösterim kategorisi olan Kırk Yıllık Hatır bölümüne katılabilir.
7. Eser sahipleri festivale www.dostlukfilmfestivali.com / www.amityfilmfestival.com adlı web sitesindeki başvuru formunu doldurarak başvurabilir. Eser sahiplerinin başvuru formunu eksiksiz doldurarak onaylamaları, yarışma şartlarını kabul ettikleri anlamına gelir. Başvurularında eksik veya yanlış bilgi yahut belge barındıran yapımların başvurusu kabul edilmeyecektir. Katılımcıların form doldurma aşamasında, filmin izlenebileceği şifreli/şifresiz bir vimeo/youtube/dailymotion vb platformlardaki linki paylaşmaları istenir. Bu linkler kamuya açık olmamalıdır.
8. Festival komitesi, seçilen filmlerden 1 dakikalık bir bölümü, tanıtım amaçlı olmak koşuluyla kullanım hakkına sahiptir.
9. Yarışma ve gösterim bölümlerine seçilen filmlerin ilânından sonra eser sahipleri, filmlerini festivalden geri çekemez.
10. Festivale kabul edilen filmlerin ekibi, ödül gecesine davet edilir. Yarışma filmlerinin yapım ekibinden (yönetmen, oyuncular, görüntü yönetmeni) en az 1 kişinin ödül gecesine katılımı zorunludur. Ödül, öncelikli olarak filmin yönetmenine, yönetmen müsait değilse film ekibinden vekâlet eden kişiye takdim edilir.
11. Finale kalan yapımların yapımcılarının, müzik, senaryo, yönetmenlik vb. her türlü telif sorununu çözmüş olması gerekmektedir. Filmin birden fazla yasal sahibi varsa başvuru formunda belirtilmelidir. Festival yönetimi gerekli gördüğü takdirde izin, telif ve muvaffakiyet belgelerini talep edebilir.
12. Festival yönetimi, başvuran filmlerin listesini, eser sahibi lehine açıklamaz ve başvuran filmlerle ilgili bilgi vermez. Sadece gösterim kategorisinde yer alan film listesini kamuoyu ile paylaşır.
13. Ön elemeyi geçerek festivale katılmaya hak kazanan film sahipleri, isimlerinin açıklanmasından sonra 7 gün içerisinde aşağıdaki belgeleri festival yönetiminin ilân edeceği adrese ulaştırmakla mükelleftir.
● Filmin İngilizce altyazılı kopyasını, HD formatta (Tercihen mov, 444/442 Apple ProRes) dijital dosya (disk veya internet transferi yoluyla) ya da BluRay-DVD’si (2 kopya)
● Türkçe olmayan filmler için İngilizce timecode’lu diyalog listesi
● Filmden 3 adet yüksek çözünürlükteki JPG formatında fotoğraf
● Yönetmenin yüksek çözünürlükteki bir adet fotoğrafı
● Filmin Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki ayrı özeti (En çok 100 kelime)
● Filmin künyesi
● Yönetmenin Türkçe ve İngilizce kısa biyografisi (En çok 100 kelime)
14. Festival yönetimi, gösterim için yeterli teknik özelliklere sahip olmayan filmleri festival dışı bırakma hakkına sahiptir.
15. Test gösterimine eser sahiplerinin katılması önerilir.
16. Festival sürecinde gösterilen tüm filmler Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali kapsamında arşive alınır. Gerekli görüldüğü takdirde kısa film yapımına katkı ve destek amacıyla, değişik platformlarda ticari amaç gütmeden gösterilebilir.
17.Ön eleme jürisi, ana jüri veya festival ekibinden kişiler ve bu kişilerin birinci derecedeki akrabaları festivalin yarışma bölümüne başvuramaz.
18.Festival yönetimi, gerekli koşullarda yönetmelikte değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Yönetmelikte ayrıca belirtilmeyen konularda karar yetkisi festival yönetimine aittir.

E. Jüri Ve Değerlendirme
1.Festival yönetimi, ön seçici kurulu ve ana jüriyi, ulusal-uluslararası sinema yazarlarından, akademisyenlerden, sinema sektöründen ve kültür sanat alanında yetkin olduğuna inandığı kişilerden seçer.
2. Ön seçici kurul, başvuran filmleri Kasım 2018’in ilk haftasına kadar izler ve aynı ay içerisinde bir araya gelerek, yarışmaya ve gösterime katılacak filmlerin listesini festival yönetimine teslim eder.
3. Ön seçici kurul tarafından değerlendirilerek festivalde gösterim hakkı kazanan filmler; Kasım ayı içerisinde festivalin resmi internet sitesi www.dostlukfilmfestivali.com’dan ve festivalin sosyal medya hesaplarından duyurulur. Ön elemeyi geçemeyen ya da gösterime hak kazanamayan başvurular için herhangi bir bilgilendirme yapılmayacaktır.
4. Belirtilen tüm ödüllerin verilmesi mecburidir.

F. Ödüller
Yarışmada dereceye giren filmler aşağıdaki şekilde ödüllendirileceklerdir:
1.’ye 40.000 TL ve ödül heykeli
2.’ye 20.000 TL ve ödül heykeli
3.’ye 12.000 TL ve ödül heykeli
Fethi Gemuhluoğlu Dostluk Ödülü: 15.000 TL
Jüri gerekli gördüğü takdirde 3 kadar filme mansiyon ödülü verebilir. Her bir mansiyon 5.000 TL ile ödüllendirilir.
Yarışmaya Başvuru İçin Tıklayın.

Sponsorlu Bağlantılar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ