26.09.2020 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Nasreddin Hoca Fıkra Canlandırma Yarışması

Nasreddin Hoca Fıkra Canlandırma Yarışması

4. Nasreddin Hoca Fıkra Canlandırma Yarışması

Akşehir Belediyesi Nasreddin Hoca Fıkra Canlandırma Yarışması Başvuruları Başladı. Yarışmaya Türkiye Geneli Tüm Özel Ve Resmi İlkokul 1-2 Ve 3. Sınıf Öğrencileri Katılabilir. Yarışma Başvuruları Okullar ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine Yapılacak. Yarışma Konusu Nasreddin Hoca Fıkraları.

Yarışma Ödülleri:
Birinciye 15 Bin Türk Lirası
İkinciye 10 Bin Türk Lirası
Üçüncüye 7.500 Türk Lirası
Tarık Buğra Özel Ödülü 2 Bin Türk Lirası
Nimetullah Nahçivani Özel Ödülü 2 Bin Türk Lirası
Seyyid Mahmud Hayrani Özel Ödülü 2 Bin Türk Lirası
Hacı İbrahim Veli Sultan Özel Ödülü 2 Bin Türk Lirası
Akşehir Belediyesi Özel Ödülü 2 Bin Türk Lirası

Yarışmanın Amacı
Akşehir Belediyesi tarafından düzenlenen bu yarışma ile;
1. Kültürel mirasımızı ve bu miras içerisinde yer alan ünlü halk bilgesi, devrinin ilim adamı, nüktedan Nasreddin Hoca’yı daha geniş kitlelere tanıtmak,
2. Nasreddin Hoca’nın kişiliğinde ülkemiz ve insanını gerçek kültürü ve gerçek yapısıyla tanıtmak,
3. Nasreddin Hoca’nın ulusal kültürünün zenginlikleri kapsamında algılanması, tanıtılması, hak ettiği ilgiyi bulmasını sağlamak,
4. Nasreddin Hoca fıkralarının ülkemiz çapında ilkokul düzeyindeki öğrenciler tarafından canlandırılmasının yapılmasını sağlamak
5. İlkokul düzeyindeki öğrencilerin kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak, estetik duyum, sahne sanatı beğenilerini geliştirmek,
6. Tiyatro sanatının gelişimine katkıda bulunmak,
7. Ders dışı sanatsal etkinliklerde bulunma alışkanlığı ve zevkinin oluşmasına katkı sağlamak,
8. Hoşgörü, başkalarına saygı, bilginin yaşama aktarılması, kendini ifade etme, üretilenlerin gelecek kuşaklara aktarılması gibi kazanımları sağlamak,
9. Bölgeler, iller, ilçeler, yörelerde yaşayan farklı kültürleri taşıyan öğrencilerin kaynaşmalarını ve kültürel etkileşimlerini sağlamak.
10. Nasreddin Hoca’nın her bir fıkrasındaki hikmetlerini anlamalarını sağlamak.

Hedef Kitle
Yarışma, ülkemiz çapında resmi ve özel okulların İlkokul Birinci, İkinci, Üçüncü sınıf düzeyinde öğrenim gören tüm öğrenciler ve bu okullarda görev yapan öğretmenleri kapsar.

Katılım Koşulları
Akşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü koordinasyonunda yapılacak olan fıkra canlandırma yarışmasına; resmi ve özel okullarda öğrenim gören ilkokul birinci, ikinci, üçüncü sınıf öğrencileri okulları adına katılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

1. Her okul kendi adına sadece 1 ( bir ) katılımcı grup ile katılabilir.

2. Yarışmacılar ancak birer adet fıkra canlandırması ile başvuru yapabilir, birden fazla fıkraları birleştirerek kompozisyon oluşturulması ile tek canlandırma da yapabilirler.

3. Katılımcılar sergileyecekleri canlandırmalarda, sahne hazırlığı, canlandırma ve sahne toparlanması dahil en fazla 20 en az 10 dakika ile sınırlı olacaktır.

4. Katılımcılar sergileyecekleri canlandırma için kuracakları oyuncu, teknik ekip ve ekip lideri 12 kişiyi geçmeyecektir.

5. Ekipler; ilçe, il, bölge ve Türkiye finaline aynı eserle (dekor, kostüm, metin, seslendirme) katılmak zorundadır.

6. Katılımcılar sergileyecekleri Fıkra Canlandırmarında müzik, ses, seslendirme vb. kullanacaklarsa bunları CD ve/veya usb bellekten seslendirilmesini yapabileceklerdir.

7. Yarışmaya katılacak ekipler, Akşehir Belediyesi Kültür Yayınları içerisinde yer alan Prof. Dr. Saim SAKAOĞLU ve Prof. Dr. Ali Berat ALPTEKİN tarafından yazılmış “Nasreddin Hoca” adlı kitaptan seçilen http://www.aksehir.bel.tr/fikralar.pdf linkinde belirtilen fıkralardan canlandırma yapacaklardır.

8. Katılımcılar kendi anlatım biçimlerine uygun Nasreddin Hoca ve yaşadığı dönemi sergileyen her türlü teknik ve malzemeyi kullanmakta serbesttirler.

9. Katılımcılar sergileyeceği Fıkra Canlandırmalarında kullanacakları her türlü dekor, tasarım ve malzemeyi kendileri temin edeceklerdir.

10. Yarışmada sergilenen Fıkra Canlandırmaları orijinal ve daha önce yayınlanmamış, sergilenmemiş olmalıdır. Fıkra Canlandırmaların alıntı ve/veya çalıntı olmasından doğabilecek her türlü yasal sorumluluklar Fıkra Canlandırmaların sahibine aittir.

11. Katılımcılar yarışmaya rumuz ve eser adı ile katılacaklardır. Rumuz kullanımında okul isimleri, temsil ettikleri ilçe veya şehrin simgesi haline gelmiş nesne, kişi, yer adları kullanılmayacaktır. Rumuz ve Eser Adları Başvuru formunda bulunan alana yazılacaktır.

12. Yarışmacıların, yarışma esnasında okulların isimlerini, katıldıkları ilçe ve il adını belirten pankart, vinil branda, şapka, t- shirt vb. görseller kullanmayacaktır.

13. Yarışmacıların katılım formunu eksiksiz doldurmaları ve son katılım tarihinden önce İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunca belirlenen tertip komitesine elden teslim etmeleri gerekmektedir.

14. Milli Eğitim Temel Kanununa aykırı, siyasi amaçlara hizmet eden, sakıncalı ve zararlı ifadeler içeren, genel ahlak kurallarına uymayan, hakaret içeren ve ne amaçla olursa olsun firma adı kullanılan Fıkra Canlandırmaları yarışma dışı kalacaktır.

15. Tertip Komisyonu ve Seçici Kurul çalışanları ve birinci derece yakınları yarışmaya katılamazlar.

16. Yarışmaya katılan Fıkra Canlandırmaların telif hakkı eser sahibine aittir. Eserlerin izni (muvafakat) alınarak basım, yayın ve paylaşımı Akşehir Belediyesine verilir. Gerekli durumlarda Milli Eğitim Bakanlığı bu eserleri muvafakat almadan ve herhangi bir ücret ödemeden kullanma hakkına sahiptir.

17. Sergilenen Fıkra Canlandırmalarının sözleri, Anayasanın dayandığı temel görüş ve ilkelerle; Cumhuriyetin niteliklerini benimsetici ve bu görüş ve ilkelere uygun düşünce tarzına, Türk toplumunun çağdaş uygarlık düzeyine erişmesi amacını güden, yaşam tarzına aykırı olamaz. Kullanılan dil Türkçe olmalı, argo, kaba tabir kelimeler kullanılmamalıdır. Seçilen temaların moral yıkıcı, herhangi bir politik görüşü övücü veya yerici müstehcen, anlamsız olmaması ve ticarî bir amaç taşımaması gerekmektedir.

18. Katılımcılar sergiledikleri canlandırma eserlerinin metinlerini Bölge Finalleri etabından bir (1) ay öncesinden Cd, Flash yolu ile ya da kultur@aksehir.bel.tr adresine göndereceklerdir.

19. Bu yarışmaya katılanlar yarışma koşullarını kabul etmiş sayılırlar. Uygulama esaslarında yer almayan konulara dair takdir yetkisi, Akşehir Belediyesi’ne aittir.

Yarışma Takvimi
14 Şubat-28 Şubat 2020 : Milli Eğitim Bakanlığı’nca, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ve Okul Müdürlüklerine Duyuruların Yapılması

2 Mart – 20 Mart 2020 : Başvuru Tarih Aralığı

13 Nisan – 24 Nisan 2020 :İlçe ve Merkez İlçe Yarışmalarının Yapılması ve Sonuçlandırılması

11 Mayıs – 22 Mayıs 2020 : İl Yarışmalarının Yapılması ve Sonuçlandırılması

22 Ekim- 25 Ekim 2020 : Bölge Yarışmalarının Akşehir’ de Yapılması

26 Ekim 2020 : Bölge 1. lerinin Akşehir’ de Final Yarışmasının Yapılması

26 Ekim 2020 : Türkiye genelinde dereceye giren okullara Akşehir “Nasreddin Hoca Anma Günleri” Etkinlikleri Kapsamında Ödül Töreni Düzenlenmesi.

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.
Nasreddin Hoca Fıkraları İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ