<style>.lazy{display:none}</style>
16.04.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması

Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması

Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması

Kuşadası Belediyesi Ve Kuşadası Altın Güvercin Kültür Sanat Ve Tanıtım Vakfı 24. Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması Başvuruları Başlıyor.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 100 Bin Türk Lirası Ve Altın Güvercin
İkincilik Ödülü 50 Bin Türk Lirası Ve Gümüş Güvercin
Üçüncülük Ödülü 25 Bin Türk Lirası Ve Bronz Güvercin
Yukarıdaki Ödüllerin Yanında, Finalin En Başarılı Yorumcusu Da Ayrıca Ödüllendirilecektir.

Yarışmaya Katılacak Müzisyenler
Yarışma; Türkiye Cumhuriyeti uyruklu tüm bestecilere, şarkı sözü yazarlarına, aranjör ve solistlere açıktır. Ancak yarışmaya katılan yapıtların sorumlusu ve Türker Reklamcılık & Organizasyon’un muhatabı bu yapıtların bestecileridir.

Yapıtların bestecileri, bu şartname hükümlerine göre, yapıtlarının söz yazarlarını, aranjör ve solistlerini belirlemekte yetkili ve özgürdürler.

a)Finalist, medya veya basında, sosyal medya hesaplarında, toplumda infial uyandırıcı toplumun tepkisini çekecek nitelikte politik, dini, ırk ve cinsiyet ayırımcılığı içeren terör ve yasa dışı kişi ya da kuruluşları öven her hangi bir söz ve paylaşımda bulunamaz. Aksi halde finalist ve şarkısı yarışmadan çıkarılır.

Ads

Yarışmaya Katılacak Yapıtların Nitelikleri
Yarışmaya katılacak yapıtların beste ve melodi kalitesini yükseltmek için şu nitelikleri taşımaları gerekir:

a) Arabesk ve Fantezi kökenli melodilerden uzak, çağdaş popüler müzik formlarında, evrensel estetik ölçüleriyle bağdaşık olmalıdır. Melodi, yalın hali ile jüriyi etkilemelidir. Çağdaş popüler müzik başlığı altında dönemin moda müzik türleri: Rock, R&B, Rap ve Hip Hop türlerinde de olabilir.

b) Yapıtlarda, Türkçe dili, kurallarına uygun biçimde kullanılmalı ve doğru bir prozodi ile söylenebilecek biçimde yazılmış olmalıdır.

c) Söz ve müzik arasında bütünlük ve uyum önem taşımaktadır.

d) Yapıtların sözleri; hukuka, insan onuruna aykırı olmamalı, siyasal içerik taşımamalı, ulusal birliği ve ülke bütünlüğünü bozucu, moral yıkıcı, sanat değerinden yoksun olmamalıdır.

e) Eserler en az üç, en fazla dört dakika olmalıdır.

f) Yabancı dillerde bestelenmiş müzik yapıtlarına söz yazılarak hazırlanan uyarlama türünden yapıtlar, yarışma amaçlarına aykırı sayılır. Popüler müzikte tutulan, dillere düşmüş parçalara benzer beste üretmemeye, kopya bestecilik yapmamaya dikkat edilmelidir.

g) Yapıtların televizyon, radyo ve/veya dijital müzik kuruluşları tarafından yayımlanmamış, plak ve kaset, internet ortamı (örneğin youtube, facebook, itunes vb sitelerde) gibi ses iletmeye özgü araçlarda yayınlanmamış, umuma iletilmemiş ve hiçbir yarışmanın finalinde yer almamış olması gerekir.

İnternette yapılan taramalarda, tv ve/veya radyo ve/veya dijital müzik mecralarında umuma iletildiği, yayınlandığı tespit edilen eser, yarışmadan çıkarılır, diskalifiye edilir.

Yarışmaya Katılacak Yapıtların İçeriği
Ön Jüri değerlendirmesi öncesinde yarışmaya gönderilecek yapıtlar, bir ya da daha fazla enstrümanla seslendirilmiş olabilir. Tek enstrümanla seslendirilirse, bunun polifonik (çok sesli) olması zorunludur. (Örneğin; piyano, klavye veya gitar gibi.)

Yarışmaya Katılacak Yapıtlarda İşlenecek Konu
Yarışmaya katılan sanatçılar, yapıtlarında diledikleri konuyu işlemekte özgürdürler.

Yarışmaya Katılacak Yapıtların Seslendirilişi
Yarışmaya katılacak yapıtlar, tek solist tarafından seslendirilebileceği gibi iki kişilik vokal gruplar, ya da dört kişiyi geçmemek koşuluyla karma gruplar (vokal, dans, enstrüman) tarafından da seslendirilebilir.

Yapıtların Yarışmaya Gönderiliş Biçimi
Yarışmacılar, yapıtlarını; Yarışmanın resmi internet sitesi www.altinguvercin.com.tr kanalından MP3 formatında dijital olarak yükleyebileceklerdir.

Yarışmaya katılacak besteciler tek eserle yarışmaya katılabilirler.

Besteciler, yapıtların şarkı sözünün bir nüshasını, kendilerinin ve yapıtta emeği olan diğer sanatçıların biyografileri ile birlikte birer adet renkli portre fotoğraflarını internet üzerinden göndermek zorundadırlar.

Besteciler, bestelerini internet ortamında teslim ederken biçimi ve içeriği (Yarışmaya katılan yapıtın kimliğini; Rumuz, şarkı adı, besteci, şarkı sözü yazarı, seslendiren ve benzeri bilgileri içeren) Türker & Reklamcılık Organizasyon “Katılma Formu”nu dolduracaklardır.

Katılma Formu’nda yer alan; noter onaylı “Kuşadası Altın Güvercin 2021 Beste Yarışması Şartnamesi”nin hükümlerini aynen kabul ederek yarışmaya başvurduğu yolundaki taahhüdün bulunduğu bölüm ile, onaylanması gereken diğer bölümler besteciler tarafından kesin olarak onaylanacaktır.

Besteciler, aynı formla, yapıtın bütünüyle kendisine ait olduğunu, hiçbir biçimde başka yapıtlardan esinlenmediğini taahhüt edeceklerdir.

Yarışmaya Katılabilecek Kişilerle İlgili Kısıtlamalar
Türker Reklamcılık & Organizasyon mensupları, Ön Jüri ve Final Jürisi Üyesi olan kişiler ile bu kişilerin birinci dereceden yakınları bu yarışmaya katılamazlar, yarışmaya katılan yapıtların gerçekleştirilmesine; söz, beste, düzenleme ve ses ile katkıda bulunamazlar.

Bu kurala aykırı davranışların saptanması halinde; söz konusu yapıt, yarışma dışı bırakılır, eğer ödül verilmişse, iptal edilip, geri istenir.

• Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması’nın 24.’sü nü yaşayacağımız 2021 yılında Besteciler, 05-09 Temmuz 2021 tarihleri arasında, organizasyonun resmi web sitesi
www.altıngüvercin.com.tr üzerinden dijital başvuru yapabileceklerdir.

• Yarışmaya başvuru süresinin son günü 9 Temmuz Cuma saat: 18.00’dir.

• Gönderilen eserlerin şartnameye uygun olup olmadıkları incelendikten sonra Seçici Kurul ve Ön Jüri toplantıları
12-15 Temmuz 2021 tarihlerinde gerçekleşecektir.

• Finale kalan 10 Besteci 16 Temmuz 2021 Cuma günü kamuoyuna açıklanacaktır.

• Kuşadası Altın Güvercin 2021 Beste Yarışması Finali
12 Eylül 2021 Pazar gecesi Kuşadası AVM Altın Güvercin Amfi Tiyatrosu’nda yapılacaktır.

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.
Başvuru İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ