29.09.2021 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Kanguru Matematik Sınavı Yarışması

Kanguru Matematik Sınavı Yarışması

Kanguru Matematik Sınavı Yarışması

Kanguru Matematik Derneği Uluslararası Kanguru Matematik Sınavı Yarışması Düzenliyor. Yarışmaya Türkiye’deki Resmi Ve Özel İlkokul, Ortaokul Ve Lise Öğrencileri Katılabilir.

Sınav Takvimi:
Kayıtlar: 1 Ekim- 31 Aralık 2021
Online Kanguru Hazırlık Denemesi (tüm katılımcılara ücretsiz): 15-20 Şubat 2022
Sınav Tarihi: 19 Mart 2022
Sonuçların Duyurulması: 16 Nisan 2022
Final sınavı: 21 Mayıs 2022
Ödül töreni: 11 Haziran 2022

*Yaşanan Salgın nedeniyle tarihlerde değişiklikler yapılabilir. Lütfen Sınav Takvimini belli aralıklarla kontrol ediniz.

Salgın nedeniyle ertelenen Kanguru Matematik 2020 yarışmasının final aşaması 24 Ocak 2021 tarihlerinde Online (çevrimiçi) olarak gerçekleşecektir.

Final aşamasını Yüzyüze yapmak için okulların açılması beklenmesine karşın salgın nedeniyle önlemlerin artması sonucu artık final aşaması için yüzyüze yapma şansı ne yazık ki kalmamıştır. Final aşamasını iptal etmektense yarışmayı Online olarak öğrencilerimize ulaştırmak bizim için daha doğru gelmektedir. Dolayısıyla Final sınavımız 24 Ocak tarihlerinde Online olarak yapılacaktır.

Sponsorlu

Final aşamasına katılmaya hak kazanmış öğrencilerimizin sitemizdeki KAYIT menüsünde yer alan “2020 FİNAL SINAVI” formunu doldurarak Final Sınavı Online Sınav Sistemine kayıt olmaları gerekmektedir. Bu kayıtlarını yapmayan öğrenciler sınav günü Yarışma sitesine Giriş yapamayacaklardır. Ayrıca sınav günü yarışma sitesine sorunsuz giriş yapmak için İnternet erişimi ve güncellenmiş tarayıcıya sahip Bilgisayar, Tablet veya Telefon tedariği öğrencilerin sorumluluğundadır.

Salgın nedeniyle Online gerçekleştireceğimiz Final aşamasının sonuçlarına göre yine her seviyeden ilk 10’a giren öğrencilerimize Sertifika ve Madalyaları gönderilecek ancak Yaz Kampı gibi ödüller bu yıl ne yazık ki verilemeyecektir.

Kanguru Matematik Sınavı Yarışması 2021

Katılım Koşulları
1. 2020-2021 Eğitim ve Öğretim yılında resmi-özel İlkokul, ortaokul veya lise sınıflarından herhangi birine devam ediyor olmak,

2. 30 Aralık 2020 saat 23.59’ a kadar sınav başvurusu için çevrimiçi (online) olarak web sitesi üzerinden kayıt yapmış olmak,

3. Nüfus cüzdanı ve Sınav Giriş Belgesi ile Sınav günü, sınav yerinde ve zamanında hazır olmak.

4. Kayıt sırasında öğrencilerin T.C. numarası gibi kişisel bilgileri toplanmaz. Kayıt için öğrenci veya okulun iletişim ve sınıf bilgisi dışında bilgi istenmez.

5. Kayıt veya sınav esnasında öğrenci ve okullardan toplanan bilgiler KVKK’na uygun olacak şekilde güvenli bir ortamda yarışma dönemi sonuna kadar saklanır. Kanguru Matematik Yarışması için kullanılan tüm siteler SSL Güvenlik sertifikalı sitelerdir. Yarışma dönemi sona erdikten sonra öğrencilerin sınav sonuç bilgileri dışındaki tüm veriler silinerek herhangi bir güvenlik sorunu yaşanmasının önüne geçilir.

Sınav Şekli Ve Koşullar

Yarışmada sorulacak soru dağılımları ve puanları aşağıdadır.

İlkokul İçin:
3’er puanlık 8 soru
4’er puanlık 8 soru
5’er puanlık 8 soru olmak üzere
96 puan üzerinden 24 soru sorulacaktır.

Ortaokul ve Liseler için:
3’er puanlık 10 soru
4’er puanlık 10 soru
5’er puanlık 10 soru olmak üzere
120 puan üzerinden 30 soru sorulacaktır.

Sınav süresi: 75 dakikadır.

Sınav kitapçıklarında veya yarışma sırasında dağıtılan ödül ve hediyelerde Kanguru Matematik Derneği dışında herhangi bir kurumun reklamı ve tanıtımı yapılmayacaktır.

İsteyen okullar, başvurarak kendi öğrencilerini kendi okullarında sınava girmelerini sağlayabilirler.

Öğrenciler sınava Sınav Merkezi olan okullarda da katılabilirler.

Sınav kitapçıkları ilgili okullara Kargo yoluyla ulaşacaktır. Sınavın Değerlendirmesi için Optik Formlar kargo yoluyla toplanacak ve değerlendirme, merkezi olarak yapılacaktır.

Final Sınavına her okul bazında ilk %5’e giren öğrenciler katılabilir.

Final Sınavı belirlenen Sınav Merkezi üniversitelerde veya Sınav Merkezi okullarda yapılacaktır.

Katılımcılardan kırtasiye ve kargo ücreti dışında ücret talep edilmez. Matematiği sevdirmek amacıyla öğrencilere Kanguru Matematik Zekâ Oyunları veya Kanguru Kitapçıkları ücretsiz olarak dağıtılır. Final Sınavında kırtasiye ve kargo ücretleri de Kanguru Matematik tarafından karşılanır.

Devlet okullarının katılımının özendirilmesi için kargo ücretlerinin yanı sıra belirlenen sayılarda öğrencinin katılım ücreti Kanguru Matematik tarafından karşılanır.

Pandemi ya da başka nedenlerle Milli Eğitim Bakanlığının aldığı önlemler çerçevesinde yarışma koşullarının değiştirilmesi Kanguru Matematik Türkiye Yürütme Kurulunun inisiyatifindedir.

Başvurular:

Başvurular:
Sınav başvuruları www.kanguru-tr.com/ adresinden yapılabilir.

Sınav İletişim Telefonu: 0 505 988 04 83 – 0532 2250483

İletişim Adresi: Balmumcu Mah. Barbaros Bulvarı No:32 D:1 IBA
Blokları A Blok Beşiktaş İstanbul

Son başvuru tarihinden sonra ulaşan başvurular değerlendirmeye
alınmayacaktır.

Sınav koşullarıyla ilgili bilgi almak ve başvuruların ulaşıp ulaşmadığını öğrenmek için aşağıdaki telefon ve e-posta adresinden iletişim kurabilirsiniz.

Kanguru Matematik Türkiye İletişim Bilgileri:
e-posta: iletisim@kanguru-tr.com
Tel: 0 505 988 04 83

Yarışma Ödülleri

Sınava katılan her öğrenciye
1. Uluslararası katılım sertifikası verilecektir.
2. Üzerinde sınavın amblemi ve ismi olan küçük zeka oyunları ve/veya kırtasiye ürünleri (kalem, cetvel vs.) verilecektir.

Ödüller:

Sınava katılan her öğrenciye
1. Uluslararası katılım sertifikası verilecektir. 2. Üzerinde sınavın amblemi ve ismi olan küçük zeka oyuları ve/veya kırtasiye ürünleri (kalem, cetvel vs.) verilecektir.

Ödüller:
1 – Mart sınavına katılan öğrencilerden okul bazında %5’e giren öğrencilere Mayıs ayındaki Final Sınavına katılım sertifikası verilecektir.

2 – Mayıs ayındaki Final sınavına katılan öğrencilerden ilk %20’ye giren öğrencilere “Başarı Sertifikası” verilecektir.

3 – Her seviyeden ilk 10’a giren öğrencilere madalya verilecektir.

4 – Her seviyeden ilk 3’e giren öğrencilere plaket verilecektir.

5 – Her seviyeden ilk 3’e giren öğrencilerin okullarına başarı plaketi
göderilecektir.

6 – 3-4 -5-6 ve 7. Sınıf seviyelerinden 1. olan öğrencilerin her birine 1500 TL değerinde hediye çekleri verilecektir. 8 ve 9-10 seviyelerinden 1. olan öğrenciler ise Avrupa’da düzenlenen Kanguru Matematik Kamplarına katılma hakkı kazanacaktır. Ayrıca Asya Uluslararası Matematik Olimpiyatlarında ve Dünya Matematik Olimpiyatlarında (WMI) ülkemizi temsil edecek öğrenciler de dereceye giren öğrenciler arasından seçilir. Bu seçim o yıl ihtiyaç duyulan öğrenci sayısına göre, yüksek puan alan öğrenciler öncelikli olacak şekilde yapılır.

8-9-10 ve 11. Sınıflardan ikinci olan öğrenciler Nesin Matematik Köyü 2020 Yaz programlarından birine ücretsiz katılacaktır. Nesin Matematik Köyü’nde Lise grupları için her yaz iki haftalık periyotlarla matematik programları düzenlenir. Bu programlar; Genel Matematik, Analiz, Cebir …gibi isimler alır. Her programda öğrenciler günde 4*2 saat ders alırlar ve her programın içeriği (dersler ve ders öğretmenleri) şubat ayının sonuna kadar https://nesinkoyleri.org/events/nesin-matematik-koyu-liseyazokullari/ sayfasında açıkça belirtilir.

Nesin Matematik Köyü Lise Yaz Okulları ile ilgili ayrıntılı bilgi ve programa aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz: https://nesinkoyleri.org/events/nesin-matematik-koyu-liseyazokullari/

11-12 seviyesinden birinci olan öğrenciye 10 ay boyunca ayda 300 TL toplamda 3000 TL Eğitim destek Bursu ödenecektir. Birincilik Mayıs Ayındaki Final Sınavı sonucuna göre belli olacaktır. Final Sınavında eşit puan alan birden fazla birinci olduğunda o kişilerin Mart ayındaki Sınav puanları daha yüksek olan birinci olacaktır. Eğer yine eşitlik bozulmazsa 5 puanlık sorulardan yanlış sayısı az olan, yine eşitlik bozulmazsa 4 puanlık sorulardan yanlış az olan ve yine eşitlik bozulmazsa 3 puanlık sorulardan yanlışı az olan birinci kabul edilecektir. Hala eşitlik bozulmazsa öğrencilerin sınıf seviyelerine bakılacak, küçük sınıftaki birinci kabul edilecektir. Bu aşamada da eşitlik bozulmaz ise öğrencilerden doğum tarihine göre küçük olan birinci sayılacaktır.

Kazanılan Eğitim bursları 15 Eylül 2021 tarihinden itibaren ödenmeye başlayacaktır.

7 – Her seviyeden 2. ve 3. olan öğrencilerimize ise çeşitli ödüller
(Matematik Kamplarına katılım) veya hediye çekleri verilecektir.
Puan eşitliği durumunda 2.’lik ve 3.’lük ödülü her seviye için en fazla
3 öğrenciye verilecektir.

8- 8 – 9. – 10.sınıflar kategorisinde birinci olan öğrenciler Uluslararası Kanguru Matematik Kamplarına katılma hakkı kazanacaklar. Uluslararası Matematik Kampları Fransa, Polonya’da yapılmakta olup programa yeni kamplar eklenebilir. Kanguru Matematik Kampları Dernek tarafından organize edilmekte olup Matematik dersleri ve Kültür gezilerinden oluşmaktadır.

9- Sınavlarda ilk 10’a giren öğrencilere Zeka Oyunları (Katamino, Abalone, Koridor vb. ) hediye edilecektir.

10- Sınava katılan öğrencilere, yukarıda sayılan ödüllere ek olarak başka ödüller de verilebilir.

11- Sınava katılan öğrencilere, yukarıda sayılan ödüllerin dışında, sınavı düzenleyen Sınav Merkezi de ilave ödüller verebilir.

12- Pandemi ya da başka nedenlerle Milli Eğitim Bakanlığının aldığı önlemler çerçevesinde yarışma ödüllerinin değiştirilmesi Kanguru Matematik Türkiye Yürütme Kurulunun inisiyatifindedir.

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.
Başvuru İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Fatmanisa dedi ki:

    Çok l güzel

  2. Mehmet dedi ki:

    Çok güzelmiş

BİR YORUM YAZ