<style>.lazy{display:none}</style>Türkiye Bursları Başarı Bursu Başvuruları 2024
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Türkiye Bursları Başvuruları 2024

Türkiye Bursları Başvuruları 2024

Türkiye Bursları Başvurusu 2024

Türkiye Bursları Başvuruları Nasıl Yapılacak, Karşılıksız Burs Kimlere Verilir, Başvurular Ne Zaman Yapılır. Türkiye Bursları Başarı Bursu Ve Araştırma Bursları Olarak Verilmektedir.

Türkiye Bursları Genel Başvuru Dönemi 2024
Burs Başvuru Tarihleri: 10 Ocak 2024 – 20 Şubat 2024
Burs Değerlendirme Süreci: Mart, Nisan, Mayıs 2024
Mülakat Tarihleri: Haziran, Temmuz 2024
Burs Sonuçlarının Açıklanması: 2024 Ağustos Ayının İlk Yarısı

Ergün Holding Ergün Vakfı Burs Başvuruları İçin Tıklayın.

Başvuru Nasıl Yapılır
Burs Başvurusu Kurumun Resmi İnternet Sitesinde Üyelik Oluşturup, Online Başvuru Formunun Doldurulmasıyla Alınır.
Başvuran Adaylara, Başvurularının Alındığına Dair Teyit Amaçlı Bildirim Yapılacaktır.
Başvuru bilgilerinin eksiksiz doldurulması ve zorunlu belgelerin taranarak uygun formatta (pdf, jpeg vb.) sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Aksi durumda başvuru geçersiz sayılacaktır.

Başvuru esnasında sunulan bilgi ve belgelerde herhangi bir hata ya da yanlış tespit edilmesi durumunda başvuru geçersiz sayılacaktır. Burs verildikten sonra bunun tespit edilmesi halinde ise adaya ödenen burs miktarları ilgili mevzuat çerçevesinde adaydan geri tahsil edilecektir.

Ads

Başvuruya açık olan programlar: Lisans ve Lisansüstü Programlar
Başvurular Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora düzeyinde eğitim almak isteyen adaylara açıktır.

Burs Başvurusu İçin Üyelik Oluşturup Kişisel Bilgiler, Eğitim Bilgileri, Sosyal Faaliyetler, Gibi Alanların Doldurulmasından Sonra Burs Başvurusu Yapılabilir. Başarı Bursu Lisans, Yüksek Lisans Ve Doktora Öğrencilerine Yılda 9 Ay Süre İle Ödenecek.

Burs Süresi Miktarı
Lisans Öğrencileri Ayda 3.500 Türk Lirası
Yüksek Lisans Öğrencilerine Ayda 5 Bin Türk Lirası
Doktora Öğrencilerine Ayda 6.500 Türk Lirası
Yılda 9 Ay Süre İle Ödenecek.

Başarı Bursu İçin Sınırlı Kontenjan Tahsis Edildiğinden, Kazanan Adayların Belirlenmesinde; Ülke, Üniversite, Bölüm Ve Düzeylere Göre Dengeli Bir Dağılım Yapılacaktır

Türkiye Bursları Kapsamı
Türkiye Bursları uluslararası öğrencilerin akademik çalışmalarına, Türkiye’yi keşfetmeye ve yeni beceriler edinmeye zaman ayırırken ihtiyaç duyacağı her şeyi düşünür.

• Diğer yükseköğrenim burs programlarının aksine üniversite ve bölüm yerleştirmesi yapar.

• Üniversite öğrenim harçlarını karşılar.

• 1 senelik Türkçe dil eğitimi ile eğitim alacağınız ülkenin dilini öğrenmenizi sağlar. Böylece akademik araştırmalarınızda kaynaklar çeşitlenir ve günlük hayat daha eğlenceli hale gelir.

• Yepyeni bir ülkeye gelen öğrencileri için barınma imkanını sağlar.

• Türkiye’ye gelişinizde ve eğitim süreniz sonunda ülkenize dönerken de yanınızda olup uçak biletinizi 1 defaya mahsus olmak üzere karşılar.

• Sağlık sigortası ile gerekli durumlarda yaygın sağlık hizmetlerinden tam anlamıyla yararlanmanızı sağlar.

Programlar ve Öğrenim Düzeyleri
Başvuruya açık olan programlar: Lisans ve Lisansüstü Programlar
Başvurular Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora düzeyinde eğitim almak isteyen adaylara açıktır.
Araştırma Bursları, Başarı Bursları ve KATİP gibi diğer programlar farklı başvuru dönemlerine sahiptir ve sitemizde ve sosyal medya kanallarında duyurulmaktadır.

Başvuru Nasıl Yapılır
1. Türkiye Bursları Başvuru Sisteminde Hesap Aç
2. Gerekli Tüm Belgeleri Eksiksiz Yükle. Ders Dışı Faaliyetlerimi Ve Farklı Alanlardaki Başarılarını Eklemen Senin İçin Faydalı Olacaktır.
3. Hayalindeki Üniversite Ve Program Tercihlerini Sırala
4. Tercihlerini, Gelecekten Beklentilerini Ve Hedeflerini Açıklayan Özgün Niyet Mektubunu Yaz
5. Tüm Aşamaları Ve Belgelerini Gözden Geçirdikten Sonra Başvurunu Onayla.

Karşılıksız Burs Başvuruları Alan Kurumlar İçin Tıklayın.

Başvuru Şartları

Başvuru İçin Temel Kriterler

Asgari Akademik Başarı Kriteri
• Lisans adayları için asgari akademik başarı: %70
• Yüksek Lisans ve Doktora adayları için minimum akademik başarı: %75
• Sağlık Bilimleri (Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık) adayları için
minimum akademik başarı: %90

Yaş Kriteri
• Lisans programları için: 21 yaşın altında olmak
• Yüksek Lisans programları için: 30 yaşın altında olmak
• Doktora programları için: 35 yaşın altında olmak
• Araştırma Bursu için: 50 yaşın altında olmak

Burs Başvurusu İçin Tıklayın.

Başarı Bursu Başvuru Şartları

• Yabancı bir ülke vatandaşı olmak ve çifte vatandaşlıklarından biri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı olmamak, (Değişim öğrencileri başvuramazlar)

• Hâlihazırda Türkiye’de bulunmak,

• Türkiye’de lisans, yüksek lisans veya doktora düzeyinde en az bir akademik yıl (2 dönem) tamamlamış olmak (bilimsel hazırlık sınıfları dâhil) ve genel not ortalaması lisans öğrencileri için en az 3.00 (4 üzerinden) ve yüksek lisans, doktora öğrencileri için en az 3.50 (4 üzerinden) olmak,

• Tıp Hekimliği, Diş Hekimliği ve Eczacılık lisans programlarında eğitim alınıyorsa genel not ortalaması en az 2.50 (4 üzerinden) olmak,

• Türkiye Bursları kapsamında (Devlet, Hükümet ve Himaye Bursları dâhil) yer alan diğer burs programlarından geçmişte yararlanmamış (bursları kesilenler dâhil) ve halen yararlanmıyor olmak,

• Herhangi bir kurum veya kuruluş tarafından verilen bir burstan hâlihazırda yararlanmıyor olmak.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler

• 15 Eylül 2023 tarihinden sonra üniversitelerin Öğrenci İşlerinden alınmış, ıslak imzalı ve mühürlü bir Öğrenci Belgesi (Zorunlu)

• 15 Eylül 2023 tarihinden sonra üniversitelerin Öğrenci İşlerinden alınmış, ıslak imzalı ve mühürlü bir Transkript (Zorunlu)

• Geçerli bir kimlik ya da Pasaport Fotokopisi (Zorunlu)

Soru ve önerilerinizi, basari@turkiyeburslari.gov.tr adresine gönderebilirsiniz.

Başvuru Tarihleri
2023-2024 Eğitim Öğretim Döneminde Burs Başvurusu 16 Ekim – 17 Kasım 2023 Tarihleri Arasında Yapılacak.

Web Sitesi: https://www.turkiyeburslari.gov.tr

Türkiye Bursları Üstün Başarı Bursu Başvurusu Başladı

2023-2024 eğitim dönemine ait Üstün Başarı Bursunun şartları aşağıda yer almaktadır:

1 – Türkiye Bursları kapsamında yeni burslandırılan veya hâlihazırda eğitimlerine devam etmekte olan öğrenciler arasından aşağıda belirtilen nitelikleri taşıyanlar Üstün Başarı Burs Programına dâhil edilir:

a) Hazırlık eğitimi gören öğrenciler hariç olmak üzere Türkiye Bursları kapsamında Başkanlıkça belirlenen uluslararası dil ve akademik yeterlik sınav sonuçları (IELTS, TOEFL, SAT, GRE, GMAT) ile bir bölüme / programa yerleştirilenler,

– Bu kapsamda Üstün Başarı Bursu kapsamına dâhil edilmesi uygun görülen öğrencilerin genel ağırlıklı not ortalamaları 4 üzerinden 3,00 ve üzerinde olan öğrenciler başvuru döneminde başvurmaları halinde Üstün Başarı Bursu kapsamında değerlendirilmeye devam edilecektir. Ancak normal eğitim süresi sona eren lisans düzeyindeki öğrencilere Üstün Başarı Bursu tahsis edilmeyecektir.

b) Mevcut lisans öğrencilerinden genel ağırlıklı not ortalaması 4 üzerinden 3,50 veya üzerinde olanlar,

– Genel ağırlıklı not ortalaması 4 üzerinden 3,50 ve üzeri olanlar başvuru döneminde başvurmaları halinde Üstün Başarı Bursu kapsamında değerlendirilmeye devam edilecektir. Ancak normal eğitim süresi sona eren öğrencilere Üstün Başarı Bursu tahsis edilmeyecektir.

c) Ülkelerindeki ulusal sınavlarda dereceye girenler,

– Ülkelerinde ulusal düzeyde düzenlenen üniversite sınavlarında dereceye giren öğrenciler Üstün Başarı Bursu kapsamına dâhil edilecektir. Bu öğrencilerin genel not ortalaması her akademik yıl sonunda kontrol edilecek, genel ağırlıklı not ortalaması 4 üzerinden 3,00 ve üzerinde olan öğrenciler, Üstün Başarı Bursu kapsamında değerlendirilmeye devam edilecektir. Ancak normal eğitim süresi sona eren öğrencilere Üstün Başarı Bursu tahsis edilmeyecektir.

ç) Teknofest yarışmasında dereceye giren öğrenciler,

– Son bir yıl içerisinde düzenlenmiş olan Teknofest yarışmasında ilk 3 dereceye girdiğini belgelendiren öğrencilere 1 yıl süre ile üstün başarı bursu verilecektir.

2 – Üstün Başarı Bursu kapsamına dâhil edilen öğrencilerin aylık burs miktarları, eğitim aldıkları düzey ve mevcut bursluluk statülerine göre ödenen aylık burs miktarının 2 katı olacak şekilde hesaplanır.

3 – Üstün Başarı Bursu kapsamındaki öğrencilerin Türkiye Bursları Bursluluk İşlemleri Yönergesi kapsamında belirlenen kriterleri sağlamadıkları hallerde, ilgili hükümlere karşılık gelen işlemler bu öğrenciler için de uygulanır.

Başvuru şartlarını sağlayan öğrencilerimiz yukarıda belirtilen belgelerden durumlarına uygun olanları TBBS talep oluşturma sayfasından Akademik Konular başlıklı talebi seçip daha sonrasında “Üstün Başarı Başvuru” alanını seçtikten sonra gerekli bilgileri doldurarak başvurusunu tamamlayabilirler.

Başvuru Tarihleri
2023-2024 dönemi burs başvurusu 20 ekim – 3 kasım 2023 tarihleri arasında yapılacak.

Not: Sadece Türkiye Burslusu öğrenciler başvuru yapabilir. Belirtilen şekilde başvuru yapmayan öğrencilerin talepleri değerlendirilmeyecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. SHERJAKHON SADULLAEV dedi ki:

    Burs

  2. Xurşıda dedi ki:

    Türkiye burslu programını geçmek ve Yunus Emro Üniversitesi’nin doktora programında okumak istiyorum. Yunus Emro ve Mashrab’ın ortak yönleri konusunda bilimsel bir çalışma yapmak istiyorum.

BİR YORUM YAZ