<style>.lazy{display:none}</style>
22.05.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

İzmir Bilim Olimpiyatları

İzmir Bilim Olimpiyatları

İzmir Bilim Olimpiyatları

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü İzmir Bilim Olimpiyatları Afyonkarahisar, Aydın, Denizli, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla Ve Uşak İllerinde Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmi İlkokul, Ortaokul Ve Lise Öğrencilerine Yönelik Olarak Düzenleniyor.

Amaç
Öğrencilerin temel bilimler alanlarına ilgisini artırmak, öğrencilerin bilimsel düşünce sistemlerinin gelişmesine katkı sağlamak ve geleceğin bilim insanı adaylarını ortaya çıkarmaktır. Bu sayede bireylerde farkındalık oluşturmak ve bu öğrencilere bilim yolunda destek olmaktır.

Hedef Kitle
İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, Muğla, Afyonkarahisar, Kütahya Ve Uşak Valiliklerine Bağlı Resmi Okullarda Ve Bilim Ve Sanat Merkezlerinin İlkokul 3, 4; Ortaokul 5, 6, 7, 8 Ve Lise Hazırlık, 9. Ve 10. Sınıflarında Okuyan T.C Vatandaşı Olan Öğrenciler.

Ana Tema
İzmir Bilim Olimpiyatları Programı “Olimpiyat Kültürü” Ana Temasında Üç Aşamada Gerçekleştirilecek Bir Programdır. Program Dahilinde Uygulanacak Tüm Aşamalar Bu Tema Çerçevesinde Yapılandırılacaktır. 2023-2024 Eğitim Ve Öğretim Yılı İçin İlkokul, Bilgisayar, Fen Bilimleri, Fizik, Kimya, Biyoloji Ve Matematik Alanlarında Yapılacaktır.

Aşamalar
1. Aşama: Çevrim İçi Ön Değerlendirme
2. Aşama: Yüz Yüze Değerlendirme
3. Aşama: Çevrim İçi Eğitimler

Ads

Program Uygulama Basamakları

Başvuru Süreci
İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, Muğla, Afyonkarahisar, Kütahya Ve Uşak Valiliklerine Bağlı Resmi Okulların Ve Bilim Sanat Merkezlerinin; İlkokul 3-4, Ortaokul 5, 6, 7, 8 Ve Lise Hazırlık 9, 10. Sınıflarında Okuyan T.C Vatandaşı Olan Öğrenciler Katılabilir. Her Öğrenci Yalnız Bir Alandan Katılım Sağlayabilecektir.
Öğrenciler https://izmir.meb.gov.tr/izbo/ Adresinden Bireysel Başvuru Yapacaktır.

1. Aşama: Çevrim İçi Ön Değerlendirme
Çevrim İçi Ön Değerlendirme 25-26 Mayıs 2024 Tarihinde Gerçekleştirilecektir. Yarışmaya Katılmak İsteyen Öğrenciler https://izmir.meb.gov.tr/izbo/ Adresinden Bireysel Kayıt Oluşturacaktır. Başvuru Sayıları Göz Önüne Alınarak Her Kategorinin Sınava Giriş Tarihi Ve Saati Sınav Tarihinden En Az 2 Gün Önce Web Sitesinde Yayınlanacaktır.
Öğrencilerin Belirlenmesi Aşamasında 20 Soruluk Çevrimiçi Bir Ölçme Yapılacaktır. Ölçmede Yer Alan Sorulara Verilen Doğru Cevaplar 5 Puan, Boş Cevaplar 1 Puan Ve Yanlış Cevaplar 0 Puan Kabul Edilecektir. Ölçme Sonuçları 31 Mayıs 2024 Saat 14:00’da Web Sitesinde Açıklanacak.
Değerlendirme Sonucunda 70 Puan Ve Üzeri Olan Öğrenciler İkinci Aşamaya Geçeceklerdir.

2. Aşama: Yüz Yüze Değerlendirme
Çevrimiçi Değerlendirmede Başarılı Olan Öğrencilere 11 Haziran 2024 Günü Yüz Yüze Değerlendirme Yapılacaktır. Öğrenciler Bu Değerlendirmeye Kendi İllerinde İl Milli Eğitim Müdürlükleri Tarafından Belirlenen Merkezlerde Katılacaklardır.
İkinci Aşama 20 Sorudan Oluşmaktadır. Yanlış Sayısının Dörtte Birinin Doğru Sayısından Çıkarılması İle Net Hesaplanacaktır. Her Net 5 Puan Değerindedir. Boş Cevaplar Değerlendirmeye Alınmayacaktır.

Ölçme Ve Değerlendirme Sonuçları 24 Haziran 2024 Saat 14:00’da Web Sitesinden Açıklanacak. Sonuçlara İlişkin İtirazlar, Sonuçların Adaylara Duyurulmasından İtibaren En Geç 3 Gün İçinde izmirolimpiyat@gmail.com İletişim Adresinden E-Posta Yolu İle Yapılacak. Sınava Gelen Öğrencilerin Yanında Öğrenci Belgelerini Ve Sınav Giriş Belgelerini Bulundurmaları Zorunludur. Öğrenci Sınav Giriş Belgesinde Hangi Okulda Ve Sınıfta Sınava Girileceği Bilgisi Yer Alacaktır. Sınav Giriş Belgesi Sınavdan En Az 2 Gün Önce Web Sitesinden Alınacak.

Ödül Töreni

İl Ödülleri
İl Bazında Yapılacak Olan Ödül Törenleri, Her İlin Milli Eğitim Müdürlüğü Tarafından Yapılacaktır. Her Kategoriden 1 Tane Birinci 2 Tane İkinci Ve 3 Tane Üçüncü Olmak Üzere Toplam 6 Öğrenciye İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Tarafından Düzenlenen Başarı Belgesi Verilecektir. Eşitlik Olması Durumunda Aynı Puanı Alan Öğrencilere Aynı Derece Verilecektir. İl Bazında Başarı Elde Eden Öğrencilere İllerin Uygun Görmesi Halinde İl Milli Eğitim Müdürlükleri Tarafından Hediyeler Verilebilir.

İZBO Ödül Töreni
İzmir’de Gerçekleştirilecek İZBO Ödül Töreninde Sınava Giren Tüm Öğrencilerin Puan Sıralaması Esas Alınacaktır. Bu Sıralamaya Göre Her Kategoriden 1 Tane Birinci, 1 Tane İkinci Ve 1 Tane Üçüncü Olmak Üzere Toplam 3 Öğrenciye Başarı Belgesi, Madalya Ve Para Ödülü Verilecektir. Eşitlik Olması Durumunda Aynı Puan Alan Öğrencilere Aynı Derece Verilecektir.
Her Kategoride Altın Madalya Alanlara 3 Bin Türk Lirası, Gümüş Madalya Alanlara 2 Bin Türk Lirası Ve Bronz Madalya Alanlara 1.000 Türk Lirası Para Ödülü Verilecektir.

3. Aşama: Çevrim İçi Eğitimler
Başarı Belgesi Almaya Hak Kazanan Öğrenciler İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Tarafından Düzenlenen Çevrimiçi Olimpiyat Eğitimlerine Alınacaktır. Eğitimler Tübitak Bilim Olimpiyatları Birinci Aşama Sınavına Hazırlık Eğitimleri Olarak Planlanmıştır. Eğitimlerin Başlangıç Tarihi, Usul Ve Esasları Web Sitesinden Duyurulacaktır.

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ