19.05.2022 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

İnsan Ticaretine Yönelik Farkındalık Arttırma Ulusal Fotoğraf Yarışması

İnsan Ticaretine Yönelik Farkındalık Arttırma Ulusal Fotoğraf Yarışması

İnsan Ticaretine Yönelik Farkındalık Arttırma Ulusal Fotoğraf Yarışması

Türkiye Fotoğraf Vakfı İnsan Ticaretine Yönelik Farkındalık Arttırma Ulusal Fotoğraf Yarışması Düzenliyor.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 10 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 8 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 6 Bin Türk Lirası
Sponsorluk Ödülü 10 Bin Türk Lirası
En Fazla 26 Adet Sergilenmeye Değer Eser Ödülü 350 Türk Lirası

Yarışmanın Konusu Ve Amacı
İnsan Ticareti konusunda kamuoyunun bilinçlendirilmesine yönelik çalışmalar üretmek amacıyla düzenlenmektedir. Türk Ceza Kanunu, Madde 8’e göre İnsan Ticareti suç olarak kabul edilmektedir. Türk kanunları bu suçun faillerini cezalandırmakta ve mağdurları korumaktadır. Bu suçun mağdurları yabancı uyruklu veya Türk vatandaşı olabilmektedir. Bu, tespit edildiğinde ulusal yetkili makamlar tarafından yürürlükteki mevzuat uyarınca kovuşturulan kişiye karşı işlenen bir suçtur. Bu suç aynı zamanda insan hakları ihlali olarak da kabul edilmektedir. Mağdurlar her yaş ve cinsiyetten olabilirler. Bu suç, toplumumuzda, iş yerlerimizde ve bulunduğumuz diğer ortamlarda gerçekleşebilir. Bu suçun işlendiği yerde bulunmamıza rağmen bir suç işlendiğinin farkında olmayabiliriz. İnsan Ticareti mağdurları savunmasız olmaları veya suçluların üzerlerinde kurdukları kontrol sebebiyle yardım istemeyebilirler. Yarışma katılımcılarının, kamuoyunun bu suça karşı tetikte olmayı teşvik edecekleri fotoğrafları üretmeleri beklenmektedir.

Yarışmaya katılmak isteyenlerin, İnsan Ticareti ile Mücadele ve Mağdurların Korunması hakkındaki bilgi kitapçığına göz atmaları önerilir. Kitapçığa aşağıdaki bağlantılardan ulaşılabilir:

İngilizce: https://en.goc.gov.tr/kurumlar/en.goc/kitaplar/Information-Booklet.pdf
Türkçe: https://www.goc.gov.tr/kurumlar/goc.gov.tr/Yayinlar/INSAN-TIC/Kitapcik.pdf

Sponsorlu

Yarışmanın Adı: İstanbul’da İnsan Ticareti Konusunda Farkındalık Artırma – Konulu Ulusal Fotoğraf Yarışması

Kategori Ve Bölümler
Yarışma dijital Renkli veya Siyah-Beyaz fotoğrafı da içeren tek bir kategoriden oluşmaktadır. Renkli ve/veya Siyah-Beyaz, tüm fotoğraflar bir arada değerlendirilecektir.

Genel Katılım Koşulları

1. Yarışmaya, seçici kurul üyeleri, Türkiye Fotoğraf Vakfı (TFV) temsilcileri ve TFV tarafından verilmiş TFV onaylı yarışmalara katılım kısıtlama kararı devam eden katılımcılar katılamaz. Türkiye’de ikamet eden, amatör veya profesyonel, fotoğrafa meraklı 18 yaş üstü herkese açık, ulusal bir yarışmadır.

2. Yarışmaya katılım ücretsizdir.

3. Katılımcılar yukarıda belirtilen konu çerçevesi içerisinde anlatım biçiminde özgürdür. Kamuya mal olmuş, üzerinden yasada belirtilen belirli bir süre geçmiş, telifi bulunmayan veya telifi/kullanım hakkı alınmış illüstrasyon, grafik, gravür, fotoğraf, resim gibi görsel öğeler fotoğraflarla birlikte kullanılabilir. Telifli eserlerin telifinin fotoğrafçı tarafından alınmış olması gerekmektedir.

4. Yarışmaya her katılımcı en fazla 5 (beş) adet Renkli veya Siyah-Beyaz fotoğrafla katılabilir.

5. Katılımcılar gönderdikleri fotoğrafların telif haklarına sahip olmalıdırlar. Fotoğraflarını göndermekle bu haklarını teyit etmiş sayılırlar. Katılımcı, yarışmaya gönderdiği eserin tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Ödül alan katılımcılardan bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılanlara kural ihlali işlemi uygulanır. Yarışmaya gönderdiği fotoğraf üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve değerlendirme kurulunu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişiklikleri yapan katılımcılara kural ihlali işlemi uygulanır.

6. Türkiye Fotoğraf Vakfı ve düzenleyici kurum, gerekli gördüğü durumda katılımcılardan fotoğrafların/görsellerin asıl (orijinal çözünürlüklü) dosyalarını isteyebilir.

7. Dereceye giren yarışmacıların diğer eserleri, mansiyon, özel ödül ya da sergilemeye değer eserler arasına da seçilebilir.

8. Daha önce herhangi bir yarışmada ödül kazanmış olan bir fotoğrafınızla da katılım sağlayabilirsiniz. Fotoğrafın bu yarışma dışında ödül almış, sergilenmiş veya yayınlanmış olması katılımı engellemeyecektir.

9. Fotoğraflarda her türlü kurgu ve birden fazla fotoğrafın/görselin birleştirilmesiyle oluşan yeni fotoğrafa izin verilmektedir. Fotoğrafın üzerinde tarih, isim, logo, vb. katılımcı/çekim bilgisini ihtiva eden işaretler bulunmamalıdır.

10. Yarışmaya gönderilecek dijital fotoğrafların JPG/JPEG formatında, 300 dpi çözünürlüğünde, 8-12 sıkıştırma ve kısa kenarı 3.000px’den küçük olmayacak şekilde kaydedilmesi gerekmektedir. Yüklenecek fotoğrafların boyutunun en az 3 MB ve en fazla 6 MB olması gerekmektedir. Fotoğrafçı bu konuyu test ederek göndermelidir. Yarışmacının gönderdiği fotoğraflarda, yukarıdaki ölçü ve dosya boyutları fotoğrafın yüklendiği esnada sistem tarafından kontrol edilmekte gerekli uyarılar otomatik olarak verilmektedir, uymayan fotoğraflar yüklenememektedir.

11. Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda kadrajda görülen insanların fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine, fotoğrafın görsel ve basılı yayın organlarında, sosyal medyada ve internette yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir. Söz konusu kullanımlardan dolayı ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkların tüm sorumluluğu yarışmacıya aittir.

12. Yarışmada dereceye giren eserler Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde yayınlanacaktır.

13. Yarışmada ödül ve sergileme alamayan fotoğraflar, sonuç bildirim tarihinden 30 (otuz) gün sonra TFV sisteminden silinecektir.

14. Şartnamede yer almayan ve itiraz edilen hallerde Seçici Kurul kararları uygulanır.

Eserlerin Sisteme Yüklenmesi Ve Bilgilerinin Tamamlanması

1. Yarışma online (çevrimiçi) fotoğraf sistemine göre yapılacağından, alternatif hiçbir gönderi (e-posta, kargo, elden teslim ve benzeri) kabul edilmeyecektir.

2. Yarışma fotoğraflarının online (çevrimiçi) olarak gönderilmesi https://turkiyefotografvakfi.org/ adresinden üyelik ve fotoğraf gönderme yönergeleri takip edilerek gerçekleşecektir.

3. https://turkiyefotografvakfi.org/ sayfasına fotoğrafları yükleyebilmek için önce üye olunması gerekmektedir. Üyeliğin kesinleşmesi üye olunduktan sonra sistemden e-posta adresinize gelecek aktivasyon linkinin tıklanması ile olacaktır. Daha önce üye olanlar eski kullanıcı adı ve şifrelerini kullanacaklardır.

4. Yarışmaya başvurularla ilgili diğer tüm teknik detaylar https://www.goc.gov.tr/ ve https://turkiyefotografvakfi.org/ adreslerinden öğrenilecektir.

5. İnternet üzerinden üye olma veya yarışmaya katılma aşamasında sistemden veya kullanıcıdan kaynaklı hatalar oluşması halinde info@turkiyefotografvakfi.org adresinden iletişime geçilerek bilgi verilmesi halinde problem kısa sürede giderilecek ve katılımcı bilgilendirilecektir. Eserlerin yüklenmesinden kaynaklanabilecek olası sorunlar için Göç İdaresi Genel Müdürlüğü sorumlu olmayacaktır.

Fotoğrafların Adlandırılması
Fotoğraflarınızı sadece isimlendiriyorsunuz. İsimlendirme yaparken Türkçe karakter de kullanabilirsiniz. Dosya adında buna benzer karakterler içermediğinden emin olun; “> </ *””-&%.?+^!
Örnek: “İnsan Ticareti” “Çaresizlik” vb.

Yarışma Takvimi
Yarışmaya Son Katılım Tarihi: 24 Şubat 2022 Perşembe, saat: 17:00 GMT+3)
Seçici Kurul Toplanma Tarihi: 28 Şubat 2022 Pazartesi
Sonuç Bildirim Tarihi: 02 Mart 2022 Çarşamba
Ödül Töreni: Daha sonra açıklanacaktır.

Başvuru Adresi Ve Yarışma Sekreteryası
Türkiye Fotoğraf Vakfı
Adres : Merkezefendi Mah. Dere Sokak No:10 Zeytinburnu/İstanbul
Yetkili Kişi : Bekir YEŞİLTAŞ
E-posta : info@turkiyefotografvakfi.org

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.
Başvuru İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ