07.05.2021 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Açık Öğretim Ortaokulu Kayıt Tarihleri İş Takvimi

Açık Öğretim Ortaokulu Kayıt Tarihleri İş Takvimi

Açık Öğretim Ortaokulu Kayıt Tarihleri 2020-2021

Açık Öğretim Ortaokulu 2020-2021 2. Dönem İlk Kayıt Ve Kayıt Yenileme İşlemleri 4 Ocak 2021 İle 31 Ocak 2021 Tarihleri Arasında Alınacak.
3. Dönem İlk Kayıt Ve Kayıt Yenileme İşlemleri 26 Nisan 2021 İle 10 Mayıs 2021 Tarihleri Arasında Alınacak.

2021 Açık Ortaokul 3. Dönem Kayıtları Başladı.

Açık Ortaokul 3. Dönem İlk Kayıt Ve Kayıt Yenileme İşlemlerine 30 Nisan 2021 Tarihinden 17 Mayıs 2021 Tarihine Kadar Ara Verilmiştir.
2020/3. Dönem İlk Kayıt Ve Kayıt Yenileme İşlemleri 17 Mayıs – 11 Haziran 2021 Tarihleri Arasında Yapılacaktır.

Açık Ortaokul 2020/2021 3. Dönem Sınavları
3 Temmuz 2021 Saat 09:00’dan
7 Temmuz 2021 Saat 23:59’a Kadar Çevrimiçi (Online) Olarak Yapılacak.

1.) Açık Öğretim Ortaokulu 2020-3 dönemi İlk kayıt ve kayıt yenileme işlemleri 26 Nisan 2021 Pazartesi günü başlayıp 10 Mayıs 2021 pazartesi günü mesai bitiminde sona erecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

2.) Açık Öğretim Ortaokulu kayıt şartlarını taşıyan tüm öğrencilerimiz ilk kayıt için Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine başvurabilirler.

3.) Yeni(İlk) kayıt olan öğrencilerin biyometrik fotoğraflarının Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerince sisteme yüklenmesi gerekmektedir.

4.) Cezaevinde bulunan öğrencilerin haziran ayında yüzyüze yapılacak olan 2020-1. Dönem sınav bilgileri Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğüne teslim edildiği için cezaevinde görevli öğretmenlerin son dönemi 2020-1 olan ve özel durumu “tutuklu veya hükümlü” olan bu öğrenciler için yapacakları cezaevi bilgisi değişiklikleri, gönderilen sınav bilgilerinde değişiklik oluşturmayacaktır.

5.) Sistemde özel durumu “tutuklu veya hükümlü” olan öğrencilerin 2020-3. Dönem kayıt yenilemeleri yapılmayacaktır. Bu sebeple özel durumu tutuklu veya hükümlü öğrencilerin özel durumlarının cezaevinde görevli öğretmenler tarafından güncellenmesi gerekmektedir.

6.) Özel durumu tutuklu veya hükümlü iken kayıt yenileme süresi içerisinde dışarı çıkan öğrencilerden 2020-3. Dönem için kayıt yenilemek isteyenlerin özel durumlarını değiştirerek kayıtlarını yeniletmeleri gerekmektedir.

7.) Ücret muafiyeti olan öğrencilerimiz kayıt yenileme işlemlerini e- posta, telefon vb. iletişim araçları ile Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine gitmeden yaptırabilirler.

2020-2021 Eğitim Öğretim Dönemi İş Takvimine Sayfa Altından Ulaşılabilir.

Açık Öğretim Ortaokulu İlk Kayıt İşlemleri

Açık Öğretim Ortaokulu İle İlgili Bilgilerinize Ulaşmak Ve Merak Ettiğiniz Konuları Öğrenmek İçin 444 0 632’ yi Arayabilirsiniz.

Açık Ortaokul Kaç Yılda Biter
• Beşinci Sınıftan Başlayan Bir Öğrenci En Erken Dört Dönem Sonunda. Yaklaşık 1,5 Yılda Mezun Olabilir.
• Altınca Sınıftan Başlayan Bir Öğrenci En Erken Üç Dönem Sonunda, Yaklaşık 1 Yılda Mezun Olabilir.
• Yedinci Sınıftan Başlayan Bir Öğrenci En Erken İki Dönem Sonunda, Yaklaşık 8 Ayda Mezun Olabilir.
• Sekizinci Sınıftan Başlayan Bir Öğrenci En Erken Bir Dönem Sonunda. Yaklaşık 4 Ayda Mezun Olabilir.

Açık Ortaokula Kaçıncı Sınıftan Başlanır
• 5 Yıllık İlkokulu Mezunları Altıncı Sınıftan Başlar
• İlkokulların Dördüncü Sınıfında Başarılı Olup Beşinci Sınıfa Geçenler Beşinci Sınıftan Başlar
• Yetişkinler İkinci Kademe Eğitimi Başarı Belge Tarihi 17.09.2012 Tarihinden Önce Olanlar Altıncı Sınıftan, 17.09.2012 Tarihinden Sonra Olanlar Beşinci Sınıftan Başlar
• İlkokul Mezunları İle İlköğretim Okulları Ve Ortaokulların Beşinci Sınıfını Başarı İle Tamamlayanlardan Ustalık, Kalfalık, Usta Öğreticilik Belgesi Olanlar Yedinci Sınıftan Başlar
• Dışarıdan Bitirme Belgesi Olanlar Başarısız Oldukları Dersin Bulunduğu İlk Sınıftan Başlar
• Tasdikname Belgesi ( Öğrenim Belgesi ) Olanlar İntibak İşlemi Sonucuna Göre, Belirlenen Sınıftan Eğitimlerine Devam Ederler.

Açık ortaokul İlk kayıt kılavuzu

Başvuru Tarihleri
Açık Öğretim Ortaokulu 2020 – 2021 eğitim öğretim yılı III. Dönem ilk kayıt başvuru işlemleri 26 Nisan 2021- 10 Mayıs 2021 tarihleri arasında yapılacaktır.

Başvuru Yeri
İl ve ilçelerde bulunan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri

İlk Kayıt Sınav Bedeli
Dikkat: İlk Kayıt sınav bedelini ödemeden önce kayıt evraklarınızla birlikte “ön kayıt” işlemi için Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine başvurunuz.

Ön kayıt işleminden sonra öğrenci adayı, T.C. kimlik numarası ile T.C.Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankası bankamatiklerine (ATM) ya da ilgili bankaların internet bankacılığı üzerinden 50 TL ödeyecektir.https://odeme.meb.gov.tr adresinden tüm bankaların kredi kartı ile sınav bedeli yatırabilir.

İlk kayıt yaptırılan Halk Eğitimi Merkezi Okul Aile Birliklerinin vereceği banka hesap numarasına veya kurumda görevli ilgiliye makbuz karşılığında 10 TL ödenecektir.

İlk kayıt sınav bedelini yatırıldığında öğrenci sistemde AKTİF duruma geçerek kayıt işlemi tamamlanmış olur. Sınav bedelinin doğru olarak yatırılmasından öğrenci adayı sorumludur. Yanlış hesaba yatırılan ücrette kayıt işlemi tamamlanmaz ve ön kayıt durumunda kalır. Bunun için Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi İşlem Sisteminde Aktif duruma geçilip geçilmediği öğrenci adayı tarafından kontrol edilmelidir.

T.C. kimlik numarası olmayan yabancı uyruklu öğrenci adayları ilk kayıt sınav bedelini yatıracakları hesap numarasını Açık Öğretim Ortaokuluna ulaşarak öğrenebilirler. Öğrenci adayları banka dekontunun aslını Halk Eğitimi Merkezi müdürlüğüne teslim edeceklerdir. Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü banka dekontunu sisteme yükleyerek Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi İşlem Sisteminde öğrenci adayının AKTİF olmasını sağlayacaktır.

Açık Öğretim Ortaokulu İlk Kayıt İşlemleri
Açık Öğretim Ortaokuluna ilk kayıt yaptıracak olan öğrencilerden, 18 yaşını doldurmamış olanların velileri ile birlikte, 18 yaşını doldurmuş olanların ise zorunlu durumlar dışında bizzat kendilerinin Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine başvurması gerekmektedir.
18 yaşını doldurmamış olanların velilerinden alınacak olan dilekçe öğrencinin dosyasında saklanacaktır (Sisteme yüklemesi yapılmayacaktır).
Açık Öğretim Ortaokulu kayıtlarında üst yaş sınırlaması yoktur.

Açık Öğretim Ortaokuluna Kimler Başvurabilir?

1. Bakanlığımızca örgün eğitim kurumları için her yıl belirlenen eğitim-öğretim yılının başlangıç tarihi, Açık Öğretim Ortaokuluna ilk kayıtlarda aranacak yaş sınırını belirler. Eğitim-öğretim yılı başlangıç tarihi itibarı ile 14 yaşını bitirip 15 yaşından gün alanlar ilk kayıt başvurusunda bulunabilir.Öğretim yılındaki tüm dönem kayıtlarında bu tarih esas alınır.

2. Ancak;
• İl/İlçe Özel Eğitim Hizmetleri Kurul Kararı olanlar,
• Tutuklu veya hükümlü olanlar,
• Yurt Dışı Programlarına kayıt yaptıranlar (Yurtdışı programına kayıt yaptırıp, daha sonra Türkiye programına geçmek isteyenlerde mecburi öğrenim çağı dışına çıkmış olma şartı aranır.), yaş sınırı aranmadan ilk kayıt başvurusunda bulunabilir.

3. 1. ve 2. maddelerdeki şartlardan birini taşıyanlardan;
• 4. sınıfı bitirenler,
• İlkokul mezunları,
• İlköğretim ya da ortaokullarının 5, 6, 7 veya 8. sınıfından ayrılanlar,
• Ortaokulu dışardan bitirme sınavına başvurup mezun olamayanlar,
• Yetişkinler II. Kademe Eğitimi Başarı Belgesi olanlar,
• Yetiştirici ve tamamlayıcı temel eğitim-B kurs belgesi olanlar,
• Yurt dışında öğrenim görüp en az ilkokul 4. sınıfı bitirenler düzeyinde Denklik Belgesi olanlar, İlk kayıt için başvuru yapabilir.

İlk Kayıt Başvurusunda Dikkat Edilecekler

• İlk kayıt için başvuran öğrencinin teslim etmesi gereken evraklarında veya evraklardaki bilgilerinde eksiklik olup olmadığı kontrol edilir. Belgelerinde ve bilgilerinde eksiklik bulunan öğrencilerin bu eksiklikleri tamamlanana kadar kayıtları yapılmaz.

• Öğrencinin kaydı alınmış ancak belgelerinde ve bilgilerinde eksiklik tespit edilmiş ise belgelerin kayıt süresinde tamamlanmaması durumunda kaydı silinecektir. (Tasdikname/tasdikname kayıp ve diploma/ diploma kayıt belgesinin aslı ile tasdikname/tasdikname kayıp belgesinde veya ekinde; öğrencinin sınıfı, okuduğu sınıflardaki notları, mutlaka olması gerekmektedir.)

• İlk kayıt için başvuran öğrencinin fotoğrafı sisteme aktarılacaktır.

• T.C. kimlik numarası olmayan öğrenci adaylarının, kayıt işlemlerini yaptırabilmeleri için, İl Göç İdaresi Müdürlüğüne başvurmak suretiyle yabancı kimlik numarası almaları gerekmektedir.

• T.C. kimlik numarası alamayan yabancı uyruklu öğrenci adayları ilk kayıt sınav bedelini yatıracakları hesap numarasını Açık Öğretim Ortaokuluna ulaşarak öğrenebilirler. Öğrenci adayları banka dekontunun aslını Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne teslim edeceklerdir. Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü banka dekontunu sisteme yükleyerek Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi İşleminde öğrenci adayının AKTİF durumda olmasını sağlayacaktır.

• Mahkemelerce gizlilik kararı verilen öğrencilerin kayda esas belgeleri halk eğitimi merkezi tarafından alınarak “GİZLİ” ibareli kapalı zarf içerisinde “GİZLİ” yazı formatında kurumumuza gönderilecektir. Kayıt işlemleri kurumumuzca yapılacaktır.Bu öğrencilerin bilgileri hiçbir surette resmi kurumlar ve kimliği gizli öğrencimiz dışında kimseyle paylaşılmayacaktır.

• Ön kayıt durumunda olan öğrenciler Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerince kayıt süresi içerisinde aktif duruma getirilmesi sağlanacaktır.Kayıt süresi içerisinde aktif duruma getirilmeyen öğrencilerin kaydı bilgi yönetim sisteminden silinecektir.

• Belgelerinde ve bilgilerinde eksiklik bulunmayan öğrencilerin bilgileri Açık Öğretim Bilgi sisteminde “Yeni Kayıt İşlemleri” menüsünde “Bilgi Girişi” bölümüne işlenir. Öğrenim belgesindeki durumuna uygun olarak “İntibak” işlemi yapılır.Sistem otomatik olarak “Ders Seçme” sayfasına yönlendirir. Öğrencinin atandığı sınıfa ait dersler sistem tarafından otomatik olarak atanır. Üst sınıftan en fazla dört ders seçilerek kaydedilir. Yeni kayıt raporu çıkarılarak öğrenci adayına verilir ve “ÖN KAYIT” işlemi tamamlanır. Ücret muafiyeti bulunan öğrenciler kayıt oldukları gün içerisinde sistemde “AKTİF” duruma gelir.

• Ücret muafiyeti bulunmayan öğrencilerden ilk kayıt sınav bedelini kılavuzda belirtilen süreler içerisinde yatırmaları istenir.

• Öğrenci ilk kayıt sınav bedelini yatırdıktan sonra kayıt işlemi tamamlanır ve öğrenci sistemde “AKTİF” duruma gelir.

• Alınan kayıtların, kayda esas evrakı (diploma, tasdikname, öğrenim durum belgesi, denklik belgesi vb.) ile öğrenciye ait engelli durmunu belirten rapor ve belgeler (sağlık kurul raporu, şehit yakınlık belgesi vb.) taranarak Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi Yönetim Sistemine aynı gün içerisinde aktarılacaktır.

• Ücret muafiyeti ile ilgili belgelerin sistemde Dosya Ekleme Menüsündeki listeden “ücret muafiyet belgesi” seçilerek yüklenmesi gerekmektedir.

• İstenmedikçe irtibat büroları tarafından Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğüne herhangi bir evrak gönderilmeyecektir.

• Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra yazıcıdan çıktısı alınacak İlk Kayıt Öğrenci Raporunun, öğrenci veya velisi tarafından ad ve soyadı yazılarak imzalanması sağlanacaktır.

İlk Kayıt İçin Gerekli Belgeler

1. İlkokul Mezunu (5 Yıl Süreli) Öğrencilerden

• T.C. kimlik numarasını gösteren belge,
• Bir adet biyometrik fotoğraf,
• İlkokul diplomasının aslı,
• Diploması kayıp olanlardan, Diploma Kayıt Örneğinin aslı istenecektir.

2. II. Kademe Okur Yazar Belgesi Olan Öğrencilerden

• T.C. kimlik numarasını gösteren belge,
• Bir adet biyometrik fotoğraf
• Yetişkinler II. Kademe Okur Yazar Belgesinin belgesinin aslı,
• Yetişkinler II. Kademe Okur Yazar Belgesi kayıp olanlardan, Kayıp Belge Örneğinin aslı istenecektir.

3. İlköğretim veya Ortaokulların Ara Sınıflarından Ayrılan Öğrencilerden

• T.C. kimlik numarasını gösteren belge,
• Bir adet biyometrik fotoğraf
• Okuduğu tüm sınıflara ait yılsonu başarı notları ile varsa kaldığı sınıfın derslerine ait not/puanlarını gösteren Tasdikname (Öğrenim Belgesi) veya tasdikname kayıp belgesi, notları/puanları eksik ya da bulunmayan belgelerin ekinde not döküm çizelgesi(Bir üst sınıfa sorumlu geçilen belgelerde sorumlu geçilen sınıfın derslerine ait not döküm çizelgesinin getirilmesi zorunludur.),
• Okul dışı bitirme sınavlarına katılardan okulundan almış olduğu sınav notlarını gösteren Okul Dışı Belgesi istenecektir.

Dikkat: Öğrencinin tasdikname/tasdikname kayıp belgesinde sınıfı, okuduğu sınıflardaki yılsonu başarı puanları, ayrıldığı okulun ismi ile belge tarih ve numarasının mutlaka yazması, son ayrıldığı sınıfta ŞÖK kararı ile geçme durumu var ise belirtilmesi gerekmektedir. Bu bilgilerden biri yazmıyor ise eksik olan bilgiyi tamamlayacak ayrıca bir belgenin olması istenir. Belge ve bilgileri tam olmayan öğrencilerin kayıtları alınmaz.

Dikkat: Tasdiknamenin ekinde olması gereken not döküm belgesinin aslının temin edilememesi durumunda, notları gösteren belgelerin onaylı sureti kabul edilir.

Dikkat: Öğrencilerin Tasdiknamede yer alan bilgilerinin sisteme işlenmesinden  veri girişlerini yapan kişi sorumludur.

E-okul Kayıtlı Öğrencilerden

• T.C. kimlik numarasını gösteren belge,
• Bir adet biyometrik fotoğraf istenecektir.
Açık Öğretim Ortaokuluna kayıt şartlarını taşıyan ve e-okul bilgi yönetim sistemine kayıtlı olan öğrencilerden öğrenim belgesi istenilmez. Öğrencilerin bilgileri e-okul sisteminden otomatik olarak aktarılır. e-okulda kayıtlı öğrencilerin e-okul bilgileriyle öğrenim belgesindeki bilgileri/öğrencinin beyanında tutarsızlık varsa durumunun ayrıldığı okul tarafından düzeltilmesinin sağlanması gerekmektedir.
E-okul sisteminde bir dönem okuyarak dönem sonu notları/puanları oluşan öğrencilerin
Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi Yönetim Sistemine bu notları/puanları aktarılamaması halinde “İntibak” sayfasında manuel giriş yapılır. Manuel girişi yapılan dönem sonu notları/puanlarına ait belge sisteme yüklenecektir.

Yabancı Uyruklu Öğrencilerden;
• Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu öğrencilerimizden T.C. kimlik numarası olmayanların ilk kayıt işlemlerini yaptırabilmeleri için İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından verilen yabancı kimlik numarasını gösteren belge,

• Öğrenim belgesi bulunmayıp yerleştirme ve nakil komisyonunca Açık Öğretim Ortaokuluna yönlendirilen yabancı uyruklu öğrencilerden; il milli eğitim müdürlükleri tarafından düzenlenecek, sınav belgesinin tarih ve sayısının da bulunduğu denklik belgesi istenecektir.

Yurt Dışında Öğrenim Görmüş Olan Öğrencilerden;
• T.C. kimlik numarasını gösteren belge,
• Bir adet biyometrik fotoğraf,
• Yurt dışında öğrenim görmüş olanlardan, Denklik Belgesinin aslı, (Karneler denklik belgesi yerine geçmez),
• T.C. kimlik numarası olmayanlardan, ilk kayıt sınav bedelinin yatırıldığını gösteren banka dekontunun aslı istenecektir.

Dikkat: 2002 yılı ve daha öncesinde Açık Öğretim Ortaokuluna kayıt yaptırmış, bu tarihten sonra hiç kayıt yenilememiş “Donuk” durumdaki öğrencilerin T.C. kimlik numaraları Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi Yönetim Sisteminde kayıtlı olmayabilir. Bu öğrencilerimiz öncelikle, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine, 444 0 632 (Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi-MEBİM), MEB Bilgi Edinme kanalıyla başvurmaları, işlem yapılamaması durumunda ise; durumlarını anlatan bir dilekçeyi ve T.C. kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı fotokopisini tek sayfada olacak şekilde, 0 312 213 01 73’e faks ya da e-posta adresine göndermeleri gerekmektedir.

Öğretim Sistemi
a) Açık Öğretim Ortaokulunda sınıf geçme sistemi uygulanmaktadır. Öğretim yılı ise birbirinden bağımsız 3 dönemden oluşmaktadır. Öğrenciler, yapılan sınavlarda en az 45 puan aldıkları derslerden başarılı sayılırlar.
b) Sınıfın bütün derslerinin sınavlarına girmek ve Türkçe dersini başarmış olmak şartıyla, derslerin başarı puanlarının aritmetik ortalaması en az 45 puan olan öğrenciler en fazla iki başarısız dersten ortalamayla sınıf geçerler.
c) Açık Öğretim Ortaokuluna ilk kayıt yaptıran öğrenciler; kayıt yaptırdıkları dönem sınavlara girme hakkı kazanır.Sonraki her dönem sınavlara girebilmek için mezun oluncaya kadar kayıt yenileme işlemi yaptırmak zorundadırlar.
d) Öğrenim belgesine göre, başarısız ders/dersleri Açık Öğretim Ortaokulunda okutulmayan ancak okula ait tüm dersleri başarmış olanların kaydı kabul edilir. Bu durumdaki öğrenciler sınavlara katılmaz, kayıt döneminin sonunda yapılan sınavlarda mezun olanlarla birlikte mezun edilir.

Ders Seçimi
Açık Öğretim Ortaokuluna ilk kayıt yaptıran öğrencilerimize, atandığı sınıfa ait ve alt sınıflardan sorumlu derslerinin tamamı sistem tarafından atanır. Öğrencinin üst sınıftan alabileceği en fazla 4 (dört) ders öğrencinin talebi doğrultusunda Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünce, ders seçiminin yapılmaması durumunda sistem tarafından otomatik olarak atanır.

Dikkat: Öğrencilerimizin öğrencilikleri devam ettiği sürece; Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğünün WEB sitesinde yayınlanan duyurular ile sistem üzerinden atılan mesajları takip etmeleri gerekmektedir.

Sınav Şekli ve Sınav Yerleri
Açık Öğretim Ortaokulu sınavları, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün belirlediği okullarda, merkezi sistemle çoktan seçmeli test metodu kullanılarak yapılmaktadır.
Sınavlarda;

• Her dersten 20 soru sorulmaktadır.
• Her soru 4 seçeneklidir.
• Her doğru cevabın değeri 5 puandır.
• Yanlış cevaplar doğru cevapları eksiltmez.
• Sınavların değerlendirilmesi Açık Öğretim Ortaokulu yönetmeliğine göre yapılır.

Açık Lise İş Takvimi İçin Tıklayın.

Açık Öğretim Ortaokulu İlk Kayıt Kılavuzu İçin Tıklayın.

AÇIK ÖĞRETİM ORTAOKULU İŞ TAKVİMİ

S.N.

YAPILACAK İŞ VE İŞLEMLER

TARİHLER
1

2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönemi Sınav Giriş Belgelerinin Sistem
Üzerinden Yayınlanması

2 Aralık 2020 Çarşamba
22020-2021 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 1. DÖNEM SONU
SINAVLARI
5 Aralık 2020 Cumartesi
3

2020-2021 Eğitim Öğretim yılı 1. Dönem Sonu Sınav Sonuçlarının Sistem
Üzerinden Yayınlanması

28 Aralık 2020 Pazartesi
4

2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı Açık Öğretim Ortaokulu 2. Dönem İlk
Kayıt ve Kayıt Yenileme İşlemleri

4 Ocak – 31 Ocak 2021
6

2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı 2. Dönem Sınav Giriş Belgelerinin Sistem
Üzerinden Yayınlanması

24 Mart 2021 Çarşamba
72020-2021 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 2. DÖNEM SONU
SINAVLARI
27 Mart 2021 Cumartesi
8

2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı 2. Dönem Sonu Sınav Sonuçlarının Sistem
Üzerinden Yayınlanması

21 Nisan 2021 Çarşamba
9

2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı Açık Öğretim Ortaokulu 3. Dönem İlk
Kayıt ve Kayıt Yenileme İşlemleri

26 Nisan – 10 Mayıs 2021
11

2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı 3. Dönem Sınav Giriş Belgelerinin Sistem
Üzerinden Yayınlanması

30 Haziran 2021 Çarşamba
12

2020-2021 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 3. DÖNEM SONU SINAVLARI

3 Temmuz 2021 Cumartesi
13

2020-2021 Eğitim Öğretim yılı 3. Dönem Sonu Sınav Sonuçlarının Sistem Üzerinden Yayınlanması

30 Temmuz 2021 Cuma
14

2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Açık Öğretim Ortaokulu 1. Dönem İlk
Kayıt ve Kayıt Yenileme İşlemleri

31 Ağustos -3 Ekim 2021
16

2021-2022 Eğitim Öğretim yılı 1. Dönemi Sınav Giriş Belgelerinin Sistem
üzerinden Yayınlanması

1 Aralık 2021 Çarşamba
172021-2022 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 1. DÖNEM SONU
SINAVLARI
04 Aralık 2021 Cumartesi

 Açık Öğretim Daire Başkanlığı yukarıda sıralanan iş ve
 işlemlerin tarihini değiştirme hakkına sahiptir.

Açık Ortaokul Kayıt Yenileme Kılavuzu

Başvuru Tarihleri
Açık Öğretim Ortaokulu 2020 – 2021 eğitim öğretim yılı III. Dönem kayıt yenileme işlemleri 26 Nisan 2021- 10 Mayıs 2021 tarihleri arasında yapılacaktır.

Kayıt Yenileme Sınav Bedeli Yatırılmadan Önce Yapılacak İşlemler
Bilgilerinde güncelleme (T.C. Kimlik Numarası, Sınav Yeri, İletişim Bilgileri v.b.) yapmak isteyen öğrenciler ile ücret muafiyetinden yararlanan öğrenciler sınav bedeli yatırmadan önce Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine başvurmalıdır.

Kayıt Yenileme Sınav Bedeli
Açık Öğretim Ortaokulu öğrencileri, mezun olana kadar her dönemde kayıt yenileme sınav bedelini ödemeleri gerekmektedir. Bir dönem için kayıt yenileme sınav bedeli, 50 TL olarak belirlenmiştir.
Ücret muafiyeti durumunda olan öğrenciler mezun olana kadar her dönem en yakın Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne başvurarak kayıt yenileme işlemini yaptıracaklardır. Bu işlemi yaptırmayanlar dönem sınavlarına katılamazlar.

Öğrenci, T.C. kimlik numarası ile T.C. Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankası bankamatiklerine (ATM) ya da ilgili bankaların internet bankacılığı üzerinden 50 TL ödeyecektir.
https://odeme.meb.gov.tr adresinden tüm bankaların kredi kartı ile sınav bedelini yatırabilirsiniz.
Kayıt yenileme işlemi Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerinden yapılacaksa, kayıt yenileme sınav bedelinin yanı sıra 5 TL’de, kurumun Okul Aile Birliği banka hesap numarasına veya kurumda görevli ilgiliye makbuz karşılığında ödenecektir.

Kayıt Yenileme Sınav Bedeli ödendiği sistem üzerinden görülmektedir. Sistemde görünmeyen ödemeler, kaydınızın aktifleşmesini engeller. Bunun için sınav bedelinizi doğru hesaba yatırdığınızdan emin olunuz.

Kimler Kayıt Yenileme İşlemi Yaptırmalıdır?
Açık Öğretim Ortaokulu bilgi işlem sistemde DONUK durumda olan öğrenciler mezun duruma gelinceye kadar, her dönem kayıt yenileme işlemini yaptırmalıdır. TASDİKNAME ALMIŞ durumda olan öğrencilerde istemeleri halinde kayıt yenileme işlemini yaparak eğitimlerine kaldıkları yerden devam edebilirler.

Dikkat: 2002 yılı ve daha öncesinde Açık Öğretim Ortaokuluna kayıt yaptırmış, bu tarihten sonra hiç kayıt yenilememiş “Donuk”durumdaki öğrencilerimizin T.C. kimlik numaraları Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi Yönetim Sisteminde kayıtlı olmayabilir. Bu öğrencilerimizin kayıt yenileme sınav bedelini yatırmadan önce Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine , aoo@meb.gov.tr adresine başvurmaları gerekmektedir. Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi Yönetim Sisteminde öğrencimizin T.C. kimlik no güncelleme işlemi yapıldıktan sonra kayıt yenileme işlemine devam edebilecektir.

Ders Seçimi
Açık Öğretim Ortaokuluna kayıt yenileme yaptıran öğrencilerimize, bulunduğu sınıf ve alt sınıflardan sorumlu derslerinin tamamı sistem tarafından atanır. Öğrencinin üst sınıftan alabileceği en fazla 4 (dört) dersin ataması öğrencinin talebi doğrultusunda Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünce yapılır. Sınav bedelini yatırıp irtibat bürolarına başvurmayan öğrenciler sistem tarafından aktif duruma getirilerek ders seçimi otomatik olarak yapılır. Ücret muafiyetinden yararlanan öğrencilerin ders seçimi, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne başvurarak aktif duruma geldikten sonra yapılır. Ancak öğrencilerin mağdur olmamaları için şifreleri ile sisteme girerek AKTİF durumda olduklarını ve derslerinin atandığını kontrol etmeleri gerekmektedir.

Kayıt Başvurusunun Geçersiz Olduğu Durumlar
a) Sınav bedelini ödememiş ya da yanlış hesaba ödemiş,
b) Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi İşlem Sisteminde T.C. kimlik numarasını güncelletmemiş,
c) Sınav ücret muafiyeti olup kayıt yenileme işlemi için Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne başvuru yapmamış, Öğrenciler “Aktif” edilmez ve bulunduğu dönemin sınavına katılamazlar.

Sınav Merkezinin Belirlenmesi
Öğrencilik durumu Aktif hale gelen öğrenciler çalışma takviminde belirtilen süre içerisinde, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine başvurarak sınav merkezi değişikliği yapabilirler.
Açık Öğretim Ortaokulu ile Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce gerekli görülmesi durumunda sınav merkezinde değişiklik yapılabilir.

Sınava Giriş Belgelerinin Alınması

• Sınava Giriş Belgeleri “aio.meb.gov.tr” resmi web sitesinde iş takviminde belirtilen tarihte yayınlanmaktadır. Bu adresten alınacak Sınav Giriş Belgesi ile sınava girilmelidir.
• Öğrencilerin adreslerine herhangi bir sınav evrakı gönderilmemektedir.
• Öğrencilerimiz Sınav Giriş Belgesindeki bilgiler ile açıklamaları dikkatlice okumalıdır.
• Sınav Giriş Belgenizde belirtilen okul ve salonda sınava girmeniz gerektiğini unutmayınız.
• Sınav gününden önce sınava gireceğiniz yeri mutlaka görünüz.

Sınav Günü Yanınıza Almanız Gerekenler

• Geçerli kimlik belgesi (T.C. kimlik numarası yazılı fotoğraflı Nüfus Cüzdanı, pasaport veya ehliyet belgelerinden biri),
• Sistem üzerinden alınan Sınava Giriş Belgesi,
• Kurşun kalem ve silgi.

Kayıt Yenileme İle İlgili Uyarılar

• Sınav Bedelini T.C. kimlik numarası beyan etmek suretiyle anlaşmalı bankalara ödemeyen öğrencilerin kayıt yenileme işlemleri yapılmayacaktır.
• Kaydı yenilenen öğrenciye ait belgeler taranarak Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi Yönetim Sistemine aynı gün içerisinde aktarılacaktır.
• İstenmedikçe irtibat büroları tarafından Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğüne herhangi bir evrak gönderilmeyecektir.
• Yabancı uyruklu olup T.C. kimlik numarası olmayan öğrenci adaylarının, kayıt işlemlerini yaptırabilmeleri için, İl Göç İdaresi Müdürlüğüne başvurmak suretiyle yabancı kimlik numarası almaları gerekmektedir.
• Kayıt yenileme işlemi tamamlandıktan sonra yazıcıdan çıktısı alınacak olan Kayıt Yenileme Öğrenci Raporunun, öğrenci veya velisi tarafından ad ve soyadı yazılarak imzalanması sağlanacaktır.

İletişim
Sevgili Öğrenciler,
Açık Öğretim Ortaokulu ile ilgili soru ve sorunlarınız için ilk başvuracağınız yer bulunduğunuz bölgedeki Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri bünyesinde oluşturulan irtibat bürolarıdır.

AÇIK ÖĞRETİM ORTAOKULU İLE İLGİLİ BİLGİLERİNİZE ULAŞMAK VE MERAK ETTİĞİNİZ KONULARI ÖĞRENMEK İÇİN 444 0 632 MEB İLETİŞİM MERKEZİNİ ARAYABİLİRSİNİZ.

Açık Öğretim Ortaokulu Yazışma Adresi
Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğü
Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No:21
06500-Teknikokullar Yenimahalle/ANKARA

Açık Öğretim Ortaokulu Kayıt Yenileme Kılavuzunu Görüntülemek İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 221 YORUM
 1. Hatice dedi ki:

  Merhaba, oğlum kaynaştırma öğrencisi olarak bu sene 4. sınıftan mezun oluyor. 11 yaşında olacak mezun olduğunda. Özel gereksinimli raporu olan her çocuk yaş sınırınolmadan açık ortaokula kayıt yaptırabilir mi? Yoksa bunun için RAM’dan izin belgesi mi gerekli?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   İl/İlçe Özel Eğitim Hizmetleri Kurul Kararı istenir.

 2. Mustafa dedi ki:

  Merhaba iyi günler ben 15 yaşındayım ve ilkokul 5,inci sınıfta okulu bırakmak zorunda kaldım kayıt olabilir miyim birde kayıt olsam kaçıncı sınıftan başlarım cevabınızı bekliyorum

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   beşinci sınıftan başlanır. Eğitim-öğretim yılı başlangıç tarihi itibarı ile 14 yaşını bitirip 15 yaşından gün alanlar ilk kayıt başvurusunda bulunabilir. Öğretim yılındaki tüm dönem kayıtlarında bu tarih esas alınır.

 3. Nilufer Sümen dedi ki:

  Acik ortaokul üçüncü kayitlar hakkında bilgi alabilir miyim? Internette bakıyorum hiçbir bilgi yok teşekkürler…

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Pandemi dolayısıyla daha önceden ilan edilen tarihler kesin değildir. Başvuru tarihleri ilerleyen günlerde ilan edilebilir.

  2. ... dedi ki:

   Yarın 3.dönem kayıtlar başlıyor 26 Nisan-9 mayıs arası

   1. Güncel Eğitim dedi ki:

    Pandemi dolayısıyla daha önceden ilan edilen tarihler kesin değildir. Henüz kayıtların başlayacağına dair duyuru yapılmadı.

 4. Zafer dedi ki:

  Merhaba ortaokul yeni kayıt 26 Nisan da diye okumuştum bu tarihde belgem ve resim ile diğer işleri yaptırabilirmiyim halk eğitim merkezlerinde teşekkür ederim iyi günler

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Pandemi dolayısıyla daha önceden ilan edilen tarih henüz kesin değil. Kayıt tarihleri henüz ilan edilmedi.

 5. Elif dedi ki:

  Hayırlı günler Bursa’dan yazıyorum 33 yaşındayım 6.siniftan mecburiyetten terkim şimdi açık öğretim den okumak istiyorum Şubat ayında Halk eğitime gittim ve internetten takip et dendi 2 aydır bakıyorum ne zaman gidip kayıt yapicam anlayamadım yardımcı olur musunuz?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   2. dönem kayıtları alınmadı, 1. Dönem kayıtları 22 ocak – 15 şubat 2021 tarihleri arasında yeniden açıldı. Yeni dönem kayıtları henüz ilan edilmedi.
   Açık Öğretim Ortaokulu 2020 – 2021 eğitim öğretim yılı I. Dönem ilk kayıt başvuru işlemleri 22 Ocak 2021-15 Şubat 2021 tarihleri arasında tekrar açılacaktır.

 6. erdal dedi ki:

  slm 8 sınıftan 2 dersim kaldı ortalamam 45 üzeri mezun olur muyum. teşekkür ederim.

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Ortalama İle Geçme:
   Sınıfın bütün derslerinin sınavlarına girmiş olmak ve aralarında Türkçe dersi bulunmamak ve derslerin başarı puanlarının aritmetik ortalaması en az 45 puan olmak kaydıyla en fazla iki başarısız dersi olanlar, doğrudan sınıf geçerler.

 7. Abdul dedi ki:

  Merhaba ben 8.sınıfın 1.dönemini bu sene açıktan bitirdim 2.dönem sınava girme zorunluluğum varmı

  Önceden okuduğum bir yerde tek dönem sınavdan
  direkten 1 sınıf bitirmiş oluyormuşum

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Açık Öğretim Ortaokulu´nda her dönem sınav sonucunda alınan puan o döneme ait “Yıl Sonu Başarı Puanı” olarak hesaplanır. Dönem sonunda öğrenci iki şekilde sınıf geçer veya mezun olur.

   Öğrenim belgesine göre, başarısız ders/dersleri Açık Öğretim Ortaokulunda okutulmayan ancak okula ait tüm dersleri başarmış olanların kaydı kabul edilir. Bu durumdaki öğrenciler sınavlara katılmaz, kayıt döneminin sonunda yapılan sınavlarda mezun olanlarla birlikte mezun edilir.

   Doğrudan Geçme:
   Dönem sınavlarında bulunduğu sınıfa ait bütün derslerden 45 ve üzeri alarak başarılı olan öğrenciler bir üst sınıfa geçmeye veya mezun olmaya hak kazanırlar.

   Ortalama İle Geçme:

   Sınıfın bütün derslerinin sınavlarına girmiş olmak ve aralarında Türkçe dersi bulunmamak ve derslerin başarı puanlarının aritmetik ortalaması en az 45 puan olmak kaydıyla en fazla iki başarısız dersi olanlar, doğrudan sınıf geçerler.

 8. Muhammed Burak dedi ki:

  SELAM BEN SIMDI ORTAOKUL 8.INCI SINIFA GIDIYORUM LISE ICIN ASKERI OKULA GITMEK ISTIYORUM YA DA POLIS OKULUNA AMA BIRAZ GEÇ KALMIŞIM BUNUN ICIN NAPABILIRIM NOLUR BIRI BANA YARDIMCI OLSUN

 9. Merve dedi ki:

  Merhaba annem 1.dönem sınavlarını kaçırdı ve giremedi 2. Dönem sınavına girmesinin faydası olur mu?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Sınava Katılmak İçin Kayıt Yenileme İşlemi Yapılmalıdır. Kayıt Yenileme İşlemi Yapmayan Öğrenciler Sınavlara Katılamaz. Sınava Katılmak İçin Kaydın Aktif Olması Gereklidir.

  2. Faruk dedi ki:

   Merhaba ben ilk kayıtları kaçırdım 2. Kayıt için nereden kaydoldum lazım?

   1. Güncel Eğitim dedi ki:

    Açık Ortaokul 2020-2021 2. Dönem İlk Kayıt İşlemleri 15 Mart 2021 – 19 Mart 2021 Tarihleri Arasında E-Okul Ve E-Yaygın Sisteminde Kaydı Olan Öğrenciler İçin Yapılacaktır.
    2020 yılında, bir dönem için ilk kayıt sınav ücreti olarak 50 TL ve halk eğitimi merkezi okul aile birliği hesabına 10 TL olarak belirlenmiştir.
    (50 TL Açık Öğretim Ortaokulu İlk Kayıt Sınav Ücreti olarak anlaşmalı bankalara yatırılacaktır. 10 TL ise halk eğitim merkezi okul aile birliği banka hesabına yatırılacak veya makbuz karşılığında teslim edilecektir.)
    Öğrenci adayı, T.C. Kimlik Numarası beyan ederek T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankasının bankamatiklerine (ATM) veya Türkiye Vakıflar Bankası şubelerine giderek ya da ilgili bankaların internet bankacılığı üzerinden MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü hesabına (Açık Öğretim İlk Kayıt Ücreti), 50 TL ödeyecek ve dekontu muhafaza edecektir.

    2020 – 2021 Eğitim Öğretim Yılı 2.Dönem Sınavları için kayıt yenileme işlemleri otomatik olarak yapılacaktır.
    Öğrencilerimizin herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur.

 10. betül dedi ki:

  merhaba ben açıktan ilk okul sınavına girmiştim ortaokul 1. dönemi kaçırdım haber verilmedi 2. dönem sınavına katıla biliyormuyum?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Açık ortaokul Yeni dönem kayıt tarihleri henüz belli değil. Kayıt olduktan sonra sınavlara katılınabilir.

 11. Ben dedi ki:

  Merhaba ben 7.sınıfta bıraktım şimdi açıköğretimden okumak istiyorum 18yaşındayim belge gerekiyormu ve ben eyyübiye ilçesindeyim illa eyyübiyedeki halk eğitim merkezindemi başvurmam gerekiyordu ve belge gerekiyorsa nereden belgeyi alıcam

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   öğrenim belgesi istenir, ayrıldığınız okuldan alınır.
   Okuduğu tüm sınıflara ait yılsonu başarı notları ile varsa kaldığı sınıfın derslerine ait not/puanlarını gösteren Tasdikname (Öğrenim Belgesi) veya tasdikname kayıp belgesi, notları/puanları eksik ya da bulunmayan belgelerin ekinde not döküm çizelgesi(Bir üst sınıfa sorumlu geçilen belgelerde sorumlu geçilen sınıfın derslerine ait not döküm çizelgesinin getirilmesi zorunludur.),

 12. gülsüm dedi ki:

  slm kolay gelsin ben ilkokul diplomam var 5sınıfıda okudum ortaokul acıkögretimine yazılmak istiyorum nere basvuru yapmam lazım bılgılendirirmisiniz tşk ederim ilginiz için

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   halk eğitim merkezleri açık öğretim bürolarına başvurulur. yeni dönem kayıt tarihleri pandemi dolayısıyla belli değildir.

 13. Selen dedi ki:

  Merhaba ablam 2 sınıfa kadar okudu ama ben onun okumasını ıstiyorum kayıt tarihleri ne zaman ilk defa başvuru yapıcaz ve başarılı olması halınde kaç yılda ilkokul ortaokul ve lise mezunu olur bilgilendirirseniz çok sevinirim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Okuma Yazma II. Kademe Belgesi Alınması Gereklidir. Sınav İle Yada 180 Saat Süreli Kurs İle Alınabilir. Başvurular Halk Eğitim Merkezlerine Yapılır.

  2. Metin dedi ki:

   Mrb yigenim için soruyorum, 8.sınıfta kendisi bağlantı yüzünden bir sınavi yarıda kaldı sınav iptal yazdı girme şansı var mi yoksa eğer mezun olma durumu nedir ? Tşk ederm şimdiden

   1. Güncel Eğitim dedi ki:

    Kural ihlali yapılmadıysa sınava kaldığı yerden devam edebiliyor.
    Öğrenciler sınavlarını tamamlayamadan oturum herhangi bir nedenle (elektrik kesintisi, internet bağlantı sorunu vb.) sonlanırsa bu durumun bir daha tekrarlanmayacağı bir ortamda belirtilen son tarihe kadar “bir defaya mahsus” sınava kaldıkları yerden devam edeceklerdir.

 14. Hamide Bostancı dedi ki:

  merhabalar, 5 yıldır sınava girmiyorum ortaokul da 3 sınavım kaldı. Şuan sisteme giriş yapmak istediğimde öğrenci bulunamadı yazıyor, ilgilenirseniz sevinirim..

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Şifre Güncelleme İşlemleri İçin 444 06 32 Nolu Telefonu Arayın.

 15. Melike dedi ki:

  Merhabalar 2020/2021 15 Şubat son ilk kayıt tarihini malesef bazı sebeplerden kaçırdım. Morelim bozuldu. 8. Sınıf bitti ortaokul mezunuyum. Lise açık öğretim yazılacağım 15 Şubat kaçırdım tekrar ilk kayıt ne zaman sürelerde olur 1 sene mi beklicem lütfen bilgi

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   3. Dönem İlk Kayıt Ve Kayıt Yenileme İşlemleri 26 Nisan 2021 İle 9 Mayıs 2021 Tarihleri Arasında Alınacaktı. Ancak Pandemi Dolayısıyla 2. Dönem Kayıtları Alınmadı, 1. Dönem Kayıtları Yeniden Açıldı. Kayıtların Ne Zaman Açılacağı Henüz Belli Değil.

 16. zafer dedi ki:

  Merhaba bilgisi olan yazabilirmi 2021 aöl lise kayıt yenileme yaptım bankaya 50 TL yatırdığım halde hala durumum donuk yazıyor halk eğitim merkezine gittim sistemsel dedi bekliyeceksiniz dedi ve bide şu 50 TL haricinde 5 TL hangi hesap numarasına yatırım dedim gerek yok 50tl bankaya yatırın tamam dedi anlamadım şimdi nasıl aktif olucağım

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   2020/1. Dönem kayıt yenileme ücreti ile ilgili olarak;

   a- Açık Öğretim Lisesi 2020/1. Dönem ilk (yeni) kayıt ve kayıt yenileme işlemleri, 22 Ocak – 15 Şubat 2021 tarihleri arasında olmak üzere öğrencilerimize tekrar açılmıştır. Bu tarihler arasında yatırılan kayıt yenileme ücretleri sistemde; “AÇIK ÖĞR. KUR.(ORTA-LİSE)1.DÖN. YENİ. KAY. KAYIT YEN.” olarak görüntülenmektedir.

   b- 2020/1. Dönem kayıt yenileme ücretini yatıran öğrencilerimizin kayıtları, sistem tarafından otomatik olarak yenilenmektedir. Bazı öğrencilerimiz ise 1 Ocak – 21 Ocak 2021 tarihleri arasında Açık Öğretim Lisesi 2020/2. dönem ilk (yeni) kayıt ve kayıt yenileme işlemleri için ücret yatırmış olup durumda olan öğrencilerimizin kendi şifreleri ile girdikleri Açık Öğretim Lisesi sisteminden “Öğrenci Genel Bilgileri” sekmesi altında bulunan “Ücret Bilgileri” kısmını kontrol etmeleri gerekmektedir. Bu ekranda “AÇIK ÖĞR. KUR. (ORTA-LİSE) 2. DÖN. YENİ. KAY. KAYIT YEN.” ücreti görülüyorsa öğrencilerimizin otomatik kayıt yenilemesi yapılmayacak olup; 2020/1. Dönemi için ayrıca kayıt yenileme ücretini yatırmaları gerekmektedir.

 17. Mahsun dedi ki:

  Mrb, online sınavda liselerde online sınav butonu mevcutken açık orta okul giriş sayfasında böyle bir şey yok biz nasıl sınava giricez 8. Sınıfı açıktan okuyorum şuan. Lütfen yardımcı olur musunuz?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Sınav Takvimi
   Açık öğretim kurumları 2020-2021 eğitim öğretim yılı 1. dönem sınavları için online sınav sistemi 25.02.2021 (saat 09.30’dan) – 01.03.2021 (saat 23.59’a kadar) tarihleri arasında açılacaktır.
   https://www.guncel-egitim.org/acik-ortaokul-online-sinav-nasil-yapilacak/

   1. Nagehan dedi ki:

    Merhaba 5 yıllık donem ilk okul mezunu bir kişi ortaokul icin başvurmak istiyor ama birinci dönem başvuru yapmadı.bu donem ilk defa başvuru yapabilir mi?ne zaman?

    1. Güncel Eğitim dedi ki:

     kayıtlar 3 dönem halinde alınıyor. 2. dönem kayıtları pandemi dolayısıyla alınmadı, 1. dönem kayıtları yeniden açıldı. yeni dönem kayıtlarının ne zaman başlayacağı henüz belli değil.

 18. Seda Yıldız dedi ki:

  Merhaba ben kayıt yapmak istiyorum acik öğretim liseye nereden ve nasıl yaptırmam gerekiyor ilk defa yaptiricam ve nasil olduğunu bilmiyorum

 19. Nazlı dedi ki:

  Ben 1991 mezunuyum ilkokul diplomam elimde var ben dışardan okuyup okul öncesi öğretmenliğini bitirebilir miyim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Lise Dahil Dışarından Okunabilir. Daha Sonra 4 Yıllık Lisans Bölümü Okumak Gereklidir.

 20. Meçhul dedi ki:

  Merhaba 8 geçiş bıraktım okulu 20 yaşındayım acikogretim kayıt yaptıracam bıraktım yerden mi devam edecem acaba

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   kaldığınız yerden devam edersiniz.

 21. Çetin güçlü dedi ki:

  Merheba ben 2018 de mili eytimin açtığı kurlardan ilk okul okur yazar belgesi aldım şimdi bu belgeyle orta okul diplamasi almak istiyorum yani orta okulu okumak istiyorum bu mumkunmu ve kurs lar ne zaman açılıcak kayıtlar ne zaman beşlıcak

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   II. Kademe Okuma Yazma Belgesi İse Kayıt Olunabilir. I. Kademe İse II. Kademe Okuma Yazma Belgesi Alınması Gerekir.
   2. dönem kayıtları pandemi dolayısıyla ertelendi. yeni tarihler kısa süre içinde açıklanacak.

   1. Çetin güçlü dedi ki:

    Il kademe okuma yazma belgesi var bende

    1. Güncel Eğitim dedi ki:

     Yetişkinler II. Kademe Eğitimi Başarı Belgesi olanlar başvurabilir.

     1. Mehmet dedi ki:

      Benim kardeşim baya önce açık orta oka kayıt yaptıŕmişti şuan Tastikname almis olarak görünuyor sadece kayit yenileme icin 50 tl yatirmasi yetiyormu halk egitim merkezine gitmesine gerek varmi

     2. Güncel Eğitim dedi ki:

      Kayıt aktifleştirme için halk eğitim merkezi açık öğretim bürosuna gidilmesi gereklidir.

  2. Çetin güçlü dedi ki:

   Kayıtlar ne zaman açıklanacak

   1. Güncel Eğitim dedi ki:

    Açık Ortaokul İlk Kayıt Ve Kayıt Yenileme İşlemleri 22 Ocak 2021 İle 15 Şubat 2021 Tarihleri Arasında Alınacak.

    1. Çetin güçlü dedi ki:

     Kaydı nasıl yapıcaam bilmiyorum

 22. Kader dedi ki:

  Merhaba (6.) Açıköğretim kayıtları ne zaman başlayacak Bilgi verirmisiniz

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Açık Ortaokul Kayıtları Pandemi Dolayısıyla Ertelendi. Yeni Kayıt Tarihleri Kısa Süre İçinde İlan Edilecek.

   1. Raymond dedi ki:

    Madem ertelendi yazsanıza sitenize insanlar sizin yüzünüzden gidip kayıt oluyor rezillik

 23. Murat dedi ki:

  Merhaba. 8.sınıfta örgün öğretimden atılma olursa LGS sınavına giriş nasıl olacak?

 24. Rukiye dedi ki:

  Merhaba ben 40 yaşındayım ilkokul 5 köyde okudum şimdi ise açık öğretime gitmek istiyorum ama elimde diploma yok nasıl yapacam

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Mezun Olduğunuz Okula Dilekçe Ve Kimlik Fotokopisi İle Mezuniyet Belgesi Alarak.

   1. Kader Taşdemir dedi ki:

    Merhaba açıköğretime başvurular kapalı kayıtları ne zaman başlayacak Bilgi verir’misiniz? 6. Sınıf

    1. Güncel Eğitim dedi ki:

     Açık Ortaokul Kayıtları Pandemi Dolayısıyla Ertelendi. Yeni Kayıt Tarihleri Kısa Süre İçinde İlan Edilecek.

   2. Rukiye dedi ki:

    Okul kapandi öğrenci olmadığından başka okuldan alamazmiyim

    1. Güncel Eğitim dedi ki:

     Okul Kapandı İse İl Milli Eğitim Müdürlüğüne Dilekçe İle Başvurulur.

 25. Delal ekiz dedi ki:

  Mrb benim ablam kahramarasta okuduğu okulun adı değişmiş kendisi alanya da yaşıyor ilkokul diplomasi olmadan kayıt yapilirmi kendisi 37 yaşında diplomasi var midir

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Diploması Kayıp Olanlardan, Diploma Kayıt Örneğinin Aslı İstenecektir.
   Mezun Olunan Okuldan Dilekçe İle Başvuruda Bulunularak Alınabilir. Okul Kapanmış, Adı Değişmiş Vb. Durumlarda İl Milli Eğitim Müdürlüğüne Başvurulabilir.

   1. Meryem dedi ki:

    4 ocak pazartesi günü gitim ama Kayıtlar açıklanmadığı için kayıt olamadım burdaki tarih eski olduğunu söylediler

    1. Güncel Eğitim dedi ki:

     salgın nedeniyle sınav ve kayıt tarihleri ertelendi, yeni tarih henüz belli değil.

     1. Mukadder dedi ki:

      Online kayıt yenileme yapılıyormu yapılıyorsa nasıl yapılıyor pandemi nedeniyle

     2. Güncel Eğitim dedi ki:

      Kimler Kayıt Yenileme İşlemi Yaptırmalıdır?
      Açık Öğretim Ortaokulu bilgi işlem sistemde DONUK durumda olan öğrenciler mezun duruma gelinceye kadar, her dönem kayıt yenileme işlemini yaptırmalıdır. TASDİKNAME ALMIŞ durumda olan öğrencilerde istemeleri halinde kayıt yenileme işlemini yaparak eğitimlerine kaldıkları yerden devam edebilirler.

    2. Mustafa dedi ki:

     Slm iyi geceler arkadaşlar ben ilk okul mezunuyum ve açık öğretime kayıt olmak istiyorum ve benim nasıl kayıt olmam gerekiyor bunun ücreti nekadar

 26. Mahsun dedi ki:

  Açık öğretim ortaokula ilk kayıt yaptım. Kayıt yaptırdığım sıra sınav yerini Pendik olarak seçtim. Ama sınav yerim tam olarak nerede hangi okulda bilmiyorum. Nasıl öğrenebilirim ve sınava girmeden önce tam olarak ne yapılıyor başka bir yere müracaat veya ödeme yapılıyormu. Teşekkürler.

 27. VOLKAN dedi ki:

  Öncelikle iyi günler diliyorum kendim 5 yıllık ilkokul mezunuyum 1981 doğumluyum fakat mesleğimden dolayı meslek eğitim çıraklık ve kalfalık diplomasına sahibim dışarıdan ortaokul okumak istiyorum bununla ilgili ortaokulu kaçıncı sınıftan başlıyorum ve kayıtlarınız ne zaman bu dönem.

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   İkinci Dönem Kayıt Tarihleri Henüz İlan Edilmedi. Geçen Senelerde 2. Dönem Kayıtları Ocak Ayında Alınıyordu. 6. Sınıftan Başlanır.

 28. Halide yolci dedi ki:

  Merhaba benim kızım 8. Sınıfa gidiyor açıktan okumaya geçmek istiyor şu an nası geçebilir yani 8. Sınıfı açıktan devam ettirmek istiyor. Ve kaç sürede biter.

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   15 yaşından gün alması gereklidir.
   Eğitim-öğretim yılı başlangıç tarihi itibarı ile 14 yaşını bitirip 15 yaşından gün alanlar ilk kayıt başvurusunda bulunabilir.Öğretim yılındaki tüm dönem kayıtlarında bu tarih esas alınır.
   Ancak;
   • İl/İlçe Özel Eğitim Hizmetleri Kurul Kararı olanlar,
   • Tutuklu veya hükümlü olanlar,
   • Yurt Dışı Programlarına kayıt yaptıranlar (Yurtdışı programına kayıt yaptırıp, daha sonra Türkiye programına geçmek isteyenlerde mecburi öğrenim çağı dışına çıkmış olma şartı aranır.), yaş sınırı aranmadan ilk kayıt başvurusunda bulunabilir.

   1. Serhat dedi ki:

    Ben orta okul yedide bıraktım açıktan okumak istiyorum eyer gelirsem yedinci sınıftanmı başlıycam yada sekizincimi

    1. Güncel Eğitim dedi ki:

     Dışarıdan Bitirme Belgesi Olanlar Başarısız Oldukları Dersin Bulunduğu İlk Sınıftan Başlar

   2. Selma dedi ki:

    Merhaba ben 6. sınıf terkim şimdi kayıt yaptıra bilirmiyim yada en kusa zamanda ne zaman yaptırabilirim tarih verebilirmisiniz

    1. Güncel Eğitim dedi ki:

     Açık Ortaokul 2. Dönem İlk Kayıt Ve Kayıt Yenileme Tarihleri Henüz İlan Edilmedi. Geçen Senelerde Ocak Ayında Alınıyordu.

 29. Şengül dedi ki:

  Merhaba iyi günler oğlum 8.sınıf tan ayrıldı, 2021 Ocak ta 14 yaşında oluyor ilk kayıt yaptırabilir mi 8.sınıf için, şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Eğitim-öğretim yılı başlangıç tarihi itibarı ile 14 yaşını bitirip 15 yaşından gün alanlar ilk kayıt başvurusunda bulunabilir.Öğretim yılındaki tüm dönem kayıtlarında bu tarih esas alınır.
   Ancak;
   • İl/İlçe Özel Eğitim Hizmetleri Kurul Kararı olanlar,
   • Tutuklu veya hükümlü olanlar,
   • Yurt Dışı Programlarına kayıt yaptıranlar (Yurtdışı programına kayıt yaptırıp, daha sonra Türkiye programına geçmek isteyenlerde mecburi öğrenim çağı dışına çıkmış olma şartı aranır.), yaş sınırı aranmadan ilk kayıt başvurusunda bulunabilir.

 30. Ceren dedi ki:

  İlk okul mezunuyum orta okula başlarsan dışardan en gec ne zaman bitire bilirim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Beşinci Sınıftan Başlayan Bir Öğrenci En Erken Dört Dönem Sonunda. Yaklaşık 1,5 Yılda Mezun Olabilir.
   Altınca Sınıftan Başlayan Bir Öğrenci En Erken Üç Dönem Sonunda, Yaklaşık 1 Yılda Mezun Olabilir.
   Yedinci Sınıftan Başlayan Bir Öğrenci En Erken İki Dönem Sonunda, Yaklaşık 8 Ayda Mezun Olabilir.
   Sekizinci Sınıftan Başlayan Bir Öğrenci En Erken Bir Dönem Sonunda. Yaklaşık 4 Ayda Mezun Olabilir.

 31. Ceren dedi ki:

  Ortaokul 8 ci sınıfı bitirdim diplomam var kayit olursam kaçıncı sınıftan baslarim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   açık liseye kayıt olacaksınız, 9. sınıf.

 32. Dilek dedi ki:

  Mrb.ben ilkokul 5 mezunuyum .2002 yılında acikortaögretime kayıt yaptım ve 7.sınıfta bazi nedenlerden dolayı bırakmak zorunda kaldim.simdi yeniden kayıt yaptirsam 7.siniftsnmi devam ederim yoksa zaman asimi nedeniyle 6 danmi başlarım .şimdiden teşekkür ederim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   kaldığınız yerden 7. sınıftan devam edilir.

   1. Dilek dedi ki:

    Öncelikle mesajima kısa zaman da döndüğünüz için çok teşekkür ederim.peki 2.dönem kayıtları olucak mi olacaksa ne zaman olur ve bu durumdan nasıl haberdar olurum 2.dönem kayıtlarını kaçırmak istemiyorum.

    1. Güncel Eğitim dedi ki:

     ikinci dönem kayıt tarihleri henüz belli değil. geçen yıllarda ocak ayında alındı.

     1. Dilek dedi ki:

      Son soru 7.sınıfta herangi bir dondurma işlemi yapmadım direk olarak ayrıldım yani sınavlara vs hiç girmedim bu durumda dondurma yapmadımya yine 7 den mi başlarım

     2. Güncel Eğitim dedi ki:

      Tasdikname belgesi (Öğrenim Belgesi) olanlar ise intibak işlemi sonucuna göre, belirlenen sınıftan eğitimlerine devam ederler.
      Açık Öğretim Ortaokulu’ndan öğrenim belgesi alarak ayrılanlar, almış oldukları öğrenim belgelerinin asılları ile kayıt yenileme tarihlerinde, kendilerine en yakın Halk Eğitimi Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüklerine başvurarak tasdiknamede ki öğrenci numarasından kayıt yenileme yaptırabilirler.

 33. Sevil dedi ki:

  Merhabalar ben sağlık nedenleriyle 5. 6 sene önce 8 ci sinif son 2 ders kalmıştı İngilizce ve matematik tekrar para ödemesi yaptığımda sınava Girebilirmiyim sanırsam 16 ekim 2020 olan sinava yenileme yapamadım 2 ci sınavda para yatırıp Girebilir miyim ?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   2. dönem kayıt yenileme yapılabilir.

 34. Kaan dedi ki:

  İlk okul. 4 sınıfta okulu bırakmak zorunda kaldım ve acık öğretimden orta okulu bittirmek istiyorum kaç yılda bitirebilirim orta okulu

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   5. Sınıftan başlayan bir öğrenci en erken 4 dönem sonunda (yaklaşık 1,5 yılda)

 35. Tarik dedi ki:

  Mrh ben 06 10 2020 tarihinde halk eğitim merkezi nde ortaokul 7 ve 8 .sınıflar için kaydımı oldum kaç kez sınava girecem ve sınavlarımda başarılı olursam en erken ortaokul Diploması ne zaman elime geçer cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   7. sınıftan başlayan bir öğrenci en erken 2 dönem sonunda (yaklaşık 8 ayda)
   8. Sınıftan başlayan bir öğrenci en erken 1 dönem sonunda (yaklaşık 4 ayda) mezun olabilir.

   1. Tarık dedi ki:

    Yeni aldığım bir habere göre Kalfalık veya ustalık belgesi olanlar meslek lisesi mezunu olması kolaylaşmış şuan benim ortaokul diplomam olsaydı ne kadar zaman da lise diploması elime geçerdi bu arada kalfalık belgem var.

    1. Güncel Eğitim dedi ki:

     telafi dersleri ile alınabiliyor.
     Ustalık ve kalfalık belgesi almış veya mesleki eğitim merkezinde okumaya devam eden fakat diploma programına dahil olmayan kişiler, telafi dersler ile meslek lisesi diploması sahibi olabilecekler.
     Milli Eğitim Bakanlığınca mesleki eğitim merkezlerine gönderilen yönerge ile ustalık ve kalfalık belgesi almış veya mesleki eğitim merkezinde okumaya devam eden fakat diploma programına dahil olmayan kişiler, telafi dersler ile meslek lisesi diploması sahibi olabilecekler.
     Binlerce ortaokul mezunu kalfalık ve ustalık belgesi sahibi olan vatandaşın beklediği karar çıktı. Mesleki eğitim merkezleri tarafından verilen lise diploması şartları daha da genişletildi. Mesleki Eğitim Merkezinde okuyarak mezun olmuş, fakat diploma programına dahil olmayarak kalfalık ve ustalık belgesi almış kişiler artık telafi dersler ile lise diploması alabilecekler. Bunun yanı sıra bu merkezlerde okuyan ve 11’inci, 12’inci sınıftaki diploma programına dahil olmayan öğrenciler de fark derslerini alarak meslek lisesi diploması almaya hak kazanacaklar. Ayrıca dışarıdan ustalık kalfalık sınavına girmiş ortaokul veya imam hatip ortaokulu mezunu kişiler de diploma programına dahil olarak diploma alabilecekler.

 36. Esen dedi ki:

  Iyi günler bende açikögretim.ortaokul.okumak.istiyorum.ilk dönem kayitlari yaptiramadim diplamami.bulamadim.ikinci kayitlar olurmu yada nezaman bilgilendirseniz

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   ikinci dönem kayıt tarihleri henüz belli değil, çoğunlukla ocak ayında alınır.

 37. Ggg dedi ki:

  Merhaba ben de açık ögretime geçmek istiyordum ama geç kaldım.1. Dönem icin başka şansım yok mu?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   9 ekim 2020 tarihi itibariyle 1. dönem kayıt tarihleri uzatılmadı. kayıt tarihleri uzatılmazsa ancak 2. dönem kayıt olunabilir.

 38. Abdullah g dedi ki:

  8.sınıfta açık öğretim yapan öğrenci lgs sınavına girebilir mi ?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Girebilir.
   Açık Ortaöğretim Okulu Öğrencilerinin Merkezi Sınav Başvurusu, Örgün Ortaöğretim Kurumuna Kayıt Olma Şartını Taşımak Ve Öğrenim Gördüğü Okulun 8’inci Sınıfına Devam Ediyor Olmak Şartıyla, Bakanlık Tarafından Gerçekleştirilecektir. Öğrencilerin Sınava Katılması İsteğe Bağlı Olup, Sınava Katılma Zorunluluğu Bulunmamaktadır.

 39. Zeynep dedi ki:

  Merhaba ben İlk okul beşinci sınıfı bitirdim ve okulu bıraktım tekrar okula dönmek istiyorum kayıt işlemleri için şahsım adına bir aile bireyinin gelmesi mümkün olurmu? aydınlatır saniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Açık Öğretim Ortaokuluna ilk kayıt yaptıracak olan öğrencilerden, 18 yaşını doldurmamış olanların velileri ile birlikte, 18 yaşını doldurmuş olanların ise zorunlu durumlar dışında bizzat kendilerinin Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine başvurması gerekmektedir.

 40. Bhy dedi ki:

  Merhabalar,
  Benim sorum, ilk kayıt tarihini kaçıran biri kayıt yenileme zamanında ilk kaydını yaptırabilir mi? Yani ekime yetişemezsek bir sonraki kayıt yenileme tarihlerinde gidip ilk kez kayıt yaptırabilir miyiz? Yoksa 2021 /2022 döneminin başını mı beklemeliyiz? Birde her soruya cevap verdiğiniz için teşekkürler.

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Ocak Ayında 2. Dönem İlk Kayıt Ve Kayıt Yenileme İşlemleri Yapılabilir.
   Geçen Sene 6-31 Ocak 2020 Tarihleri Arasında 2. Dönem Kayıtları Alındı.

 41. Bhy dedi ki:

  Merhabalar, Daha önce hiç okula gitmemiş biri 2. Kademe okuma yazma kursu belgesi alınca, ilköğretim 4. Sınıftaki mı yoksa 5. Sınıftan mı başlıyor?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   II. kademe okuma yazma 4. sınıfı bitirmiş sayılır, 5. sınıftan başlar. öncelikle ı. kademe okuma yazma belgesi alınması gerekir.
   I. Kademe Okuma Yazma Öğretimi ve Temel Eğitim Programı ilkokulların 1 ve 2. sınıfları;
   II. Kademe Eğitimi Programı ise 3 ve 4. sınıfları kapsamaktadır.

   Yetişkinler Eğitimi I.Kademe Okur Yazarlık Belgesi: Daha önce hiç okula gitmemiş yetişkinler, halk eğitimi merkezleri bünyesinde açılan I. Kademe Okuma Yazma Kurslarına katılabilirler. Kurs sonunda başarılı olmaları durumunda “I. Kademe Okur Yazarlık Belgesi” almaya ve bu belge ile II. Kademe Okuma Yazma Kurslarına kayıt yaptırmaya hak kazanırlar. Okuryazar olduğu halde bu durumunu belgelendiremeyen yetişkinler I.Kademe Okuma Yazma Kursuna katılmadan doğrudan “I. Kademe Seviye Tespit Sınavı” na alınırlar. Başarılı olmaları durumunda alacakları “I. Kademe Okur Yazarlık Belgesi” ile isterlerse “II. Kademe Seviye Tespit Sınavı” na katılabilirler.

   Yetişkinler Eğitimi II. Kademe Başarı Belgesi: I.Kademe Okur Yazarlık Belgesi olan yetişkinler ile ilkokul ikinci sınıfı bitiren veya ilkokulun diğer üst sınıflarında öğrenimini terk edenler, öğrenim belgelerinin aslını ibraz ederek yetişkinler II. kademe okuma yazma kurslarına kayıt yaptırabilirler. Kurs sonunda başarılı olanlar “Yetişkinler Eğitimi II. Kademe Başarı Belgesi” almaya hak kazanırlar. İlkokul ikinci sınıfı bitiren veya ilkokulun diğer üst sınıflarında öğrenimini terk edenler, öğrenim belgelerinin aslını ibraz etmeleri durumunda I. Kademe Seviye Tespit Sınavına girmeden, II. Kademe Seviye Tespit Sınavına katılabilirler.

 42. Mahmut dedi ki:

  Merhaba ben açık ilköğretim okulunda okuyorum 8. Sınıf dahil olmak üzere bütün derslerden 45 aldım sadece 2 dersten not alınmamış fen Bilimleri ve din kültürü dersinden yönetmenliğe göre bir öğrenci tüm derslerden 45 alırsa Türkçe dersi başarılı olmak kaydıyla geri kalan 2 dersten başarısız olsa bu öğrenci doğrudan geçer deniliyor sisteme giriyorum bakıyorum orda ne mezuniyet kontrolünde ne de mezun yazıyor bu tabloya göre ben mezun muyum yoksa kayıt yenileme yapıp 2 dersi vermem mi gerekiyor ama bu yönetmeliğe uygun değil kafam çok karışık ne yapmam gerekiyor?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   halk eğitim merkezi açık öğretim bürosu ile görüşün.
   Ortalama İle Geçme:
   Sınıfın bütün derslerinin sınavlarına girmiş olmak ve aralarında Türkçe dersi bulunmamak ve derslerin başarı puanlarının aritmetik ortalaması en az 45 puan olmak kaydıyla en fazla iki başarısız dersi olanlar, doğrudan sınıf geçerler.

   1. Özge dedi ki:

    Merhaba sınava girileceğinde nasıl olacak pandemi nedeniyle

    1. Güncel Eğitim dedi ki:

     Daha önce yapılan merkezi sınavlar gibi önlem alınarak yapılır.

 43. Birol dedi ki:

  Merhabalar ben açık ortaöğretime kayıt olmuştum ve sınavlara girmiştim 3 dersim kalmıştı vermeye diplomayı alacaktım ama ailevi sorunlardan dolayı bırakmak zorunda kaldım şimdi tekrar silbastanmi girmeme gerekiyor açık orta öğretim sınavına önceki kazanmış olduğum dersler puanlar ne olacak lütfen yardımcı olurmusunuz

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Kaldığınız Yerden Devam Edersiniz.
   Kimler Kayıt Yenileme İşlemi Yaptırmalıdır?
   Açık Öğretim Ortaokulu bilgi işlem sistemde DONUK durumda olan öğrenciler mezun duruma gelinceye kadar, her dönem kayıt yenileme işlemini yaptırmalıdır. TASDİKNAME ALMIŞ durumda olan öğrencilerde istemeleri halinde kayıt yenileme işlemini yaparak eğitimlerine kaldıkları yerden devam edebilirler.
   Dikkat: 2002 yılı ve daha öncesinde Açık Öğretim Ortaokuluna kayıt yaptırmış, bu tarihten sonra hiç kayıt yenilememiş “Donuk”durumdaki öğrencilerimizin T.C. kimlik numaraları Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi Yönetim Sisteminde kayıtlı olmayabilir. Bu öğrencilerimizin kayıt yenileme sınav bedelini yatırmadan önce Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine , aoo@meb.gov.tr adresine başvurmaları gerekmektedir.Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi Yönetim Sisteminde öğrencimizin T.C. kimlik no güncelleme işlemi yapıldıktan sonra kayıt yenileme işlemine devam edebilecektir.

 44. Mahsun dedi ki:

  Mrb ben 20 yaşındayım 8. Sınıfta bıraktım okulu.8. Sınıfı bitirmedim. Tm olarak ne yapmam gerekiyor rica etsem bir özet geçer misiniz? Ve kaç ayda bitiririm tahmini orta okulu. Başvurular tam olarak ne zaman ilk kayıt.

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   salgından önce belirlenen takvime göre 1. dönem kayıtları 24 Ağustos – 9 Ekim 2020 tarihleri arasında alınacak.
   8. Sınıftan başlayan bir öğrenci en erken 1 dönem sonunda (yaklaşık 4 ayda) bitirebilir.
   başvurular halk eğitim merkezleri açık öğretim bürolarına yapılır.

 45. Özge dedi ki:

  Merhaba… Ben 2003 senesinde açık öğretime kayıt oldum…6.sınıfı bitirdim ve dondurmadım..
  Ne yapmam gerekiyor.

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Yeniden Kayıt Olmalısınız.

 46. Yasin atasever dedi ki:

  Son bitirdiği sınıf karnesi geçerli olurmu acaba teşekkürler

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   bitirdiğiniz okula dilekçe ile başvurularak mezuniyet belgesi alınması gerekir.

 47. ASLI ADANIR dedi ki:

  Merhaba 🙂 Kız kardeşim 6. sınıfı bitirdikten sonra okuldan ayrıldı şuan 17 yaşında. Ne yapacağımızı bilmiyoruz açıkçası.Hangi dönemden başlaması lazım ? Ne kadar sürede bitirir ? Kayıt tarihleri ne zaman ? ve Kayıt için hangi belgeler lazım ? genele bir bilgi verebilir misiniz rica edersem 🙂 şimdiden teşekkürler

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   kayıt tarihi pandemi dolayısıyla henüz kesin değil. normal şartlarda ağustos sonu gibi başlar.
   7. sınıftan başlayan bir öğrenci en erken 2 dönem sonunda (yaklaşık 8 ayda) mezun olabilir.
   İlköğretim veya Ortaokulların Ara Sınıflarından Ayrılan Öğrencilerden;
   • T.C. kimlik numarasını gösteren belge,
   • Ön cepheden ve son altı ay içinde çekilmiş 4,5×6 cm. ebadında bir adet renkli vesikalık fotoğraf,
   • Okuduğu tüm sınıflara ait yılsonu başarı notları ile varsa kaldığı sınıfın derslerine ait not/puanlarını gösteren Tasdikname (Öğrenim Belgesi) veya tasdikname kayıp belgesi, notları/puanları eksik yada bulunmayan belgelerin ekinde not döküm çizelgesi(Bir üst sınıfa sorumlu geçilen belgelerde sorumlu geçilen sınıfın derslerine ait not döküm çizelgesinin getirilmesi zorunludur.),
   • Okul dışı bitirme sınavlarına katılardan okulundan almış olduğu sınav notlarını gösteren Okul Dışı Belgesi,
   T.C. kimlik numarası olmayan öğrenciler ilk kayıt sınav bedelinin yatırıldığını gösteren banka dekontunun aslını Halk eğitimi merkezi müdürlüğüne teslim edeceklerdir.

  2. Kadir korkmaz dedi ki:

   Merhaba abla bende sizin gibi ne yapacağımı bilmiyorum rica etsem siz öğrendiyseniz bana da açıklar mısınız çok ama çok teşekkür ederim şimdiden

 48. metin dedi ki:

  açıköğretim dersleri internetten verilse iyi olmazmı tv radyo hariç

 49. metin dedi ki:

  kayıtlar internetten olsa ve kayıt ücretleri internetten ödense olmazmı ve acıköğretimde internetten olsa ve nerde sınava gireceğin internetten bildirilse olmazmı

  1. Bedia dedi ki:

   14 yaşından 2 ay gun aldı. 7 sınıf 2. Dönem açık öğretim orta okuluna kayıt yaptirabilirmiyom

   1. Güncel Eğitim dedi ki:

    15 yaşından gün alanlar başvuruda bulunabilir.

 50. Pakize dedi ki:

  Merhabalar annem 50 yaşında ilkokul mezunu ortaokulun 1. Döneminden mi başlaması gerekir. Sonuçta 5. Sınıfı bitirmiş oluyor. Birde ilkokul karnesi yok e-devletten çikarmamiz yeterli olur mu ?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   6. Sınıftan Başlanır.
   diploma kayıt örneği aslı istenir
   • İlkokul Mezunu Öğrencilerden;
   • T.C. kimlik numarasını gösteren belge,
   • Ön cepheden ve son altı ay içinde çekilmiş 4,5×6 cm. ebadında bir adet renkli vesikalık fotoğraf,
   • İlkokul diplomasının aslı,
   • Diploması kayıp olanlardan, Diploma Kayıt Örneğinin aslı,

   1. Elif dedi ki:

    Merhaba
    Ben 19 yaşındayım okula hiç gitmedim.
    Ama okuma yazma ve matematik gibi temel bilgilerim var,bu durumda ben Halk eğitim merkezinden ilköğretim için okuma belgesi alıcam ve bu belge ile liseye başvuru yapacağım değilmi?birde okuma belgesini alabilmek için bir ücret ödemem gereklimi?.Yada okuma belgesini alabilmek için belli bir tarihi beklemem gereklimi?
    Anladığım kadarı ile bu sene geçti artık ben ancak 2021 de liseye kayıt yaptıra bilirim??

    TEŞEKKÜRLER 🙂

    1. Güncel Eğitim dedi ki:

     okuma yazma belgeleri ile ortaokul’a başvurulabilir.
     I. Kademe Okuma Yazma Öğretimi ve Temel Eğitim Programı ilkokulların 1 ve 2. sınıfları;
     II. Kademe Eğitimi Programı ise 3 ve 4. sınıfları kapsamaktadır.

     İlkokulu herhangi bir sınıfında çeşitli nedenlerle terk etmiş ya da hiç okula gitmemiş bireylerin, eğitim kurumları dışında bireysel olarak çeşitli yollarla edindikleri okuma yazma bilgi ve becerileri, hayat boyu öğrenme kapsamında, yaygın eğitim sistemi içerisinde doğrudan ölçülerek değerlendirilir ve belgelendirilir.
     Yetişkinler Eğitimi I.Kademe Okur Yazarlık Belgesi: Daha önce hiç okula gitmemiş yetişkinler, halk eğitimi merkezleri bünyesinde açılan I. Kademe Okuma Yazma Kurslarına katılabilirler. Kurs sonunda başarılı olmaları durumunda “I. Kademe Okur Yazarlık Belgesi” almaya ve bu belge ile II. Kademe Okuma Yazma Kurslarına kayıt yaptırmaya hak kazanırlar. Okuryazar olduğu halde bu durumunu belgelendiremeyen yetişkinler I.Kademe Okuma Yazma Kursuna katılmadan doğrudan “I. Kademe Seviye Tespit Sınavı” na alınırlar. Başarılı olmaları durumunda alacakları “I. Kademe Okur Yazarlık Belgesi” ile isterlerse “II. Kademe Seviye Tespit Sınavı” na katılabilirler.

     Yetişkinler Eğitimi II. Kademe Başarı Belgesi: I.Kademe Okur Yazarlık Belgesi olan yetişkinler ile ilkokul ikinci sınıfı bitiren veya ilkokulun diğer üst sınıflarında öğrenimini terk edenler, öğrenim belgelerinin aslını ibraz ederek yetişkinler II. kademe okuma yazma kurslarına kayıt yaptırabilirler. Kurs sonunda başarılı olanlar “Yetişkinler Eğitimi II. Kademe Başarı Belgesi” almaya hak kazanırlar. İlkokul ikinci sınıfı bitiren veya ilkokulun diğer üst sınıflarında öğrenimini terk edenler, öğrenim belgelerinin aslını ibraz etmeleri durumunda I. Kademe Seviye Tespit Sınavına girmeden, II. Kademe Seviye Tespit Sınavına katılabilirler.
     kurslar ücretsizdir.
     I. ve II. Kademe Seviye Tespit Sınavları, başvuran katılımcı sayısına bakılmaksızın, tek kişinin talebi üzerine de yapılabilir.

     Yetişkinler II. Kademe Eğitimi kurslarını başarı ile bitirenlere verilen belgeye “Yetişkinler Eğitimi II. Kademe Başarı Belgesi” denir. Bu belge ilkokul eğitimine denk sayılır. Ayrıca; bu belgeye sahip olanlar Açık Öğretim Orta Okuluna ve sürücü kurslarına( ehliyet alabilmek için ) kayıt yaptırabilirler.

     1. Elif dedi ki:

      Teşekkürler 🙂

  2. rukiye dedi ki:

   kayitlarlar ne zaman bilen varsa yazsin

   1. Güncel Eğitim dedi ki:

    2020-2021 Birinci Dönem Yeni Kayıt Ve Kayıt Yenilemeleri 31 Ağustos 2020 İle 10 Ekim 2020 Tarihleri Arasında Alınacak.

 51. HALUK dedi ki:

  1960 DOĞUMLUYUM UZUN YILLAR AMERİKADA YAŞADIM ANKARA ( ORTAOKUL 2 DEN TERKİM) ISTANBULDAYIM SUAN YASIM 58 ORTAOKUL DIPLAMASI ALMAK ISTIYORUM . TERK ETTIĞIM ORTAOKUL 2 INCI SINIFDAN DIŞARDAN BAŞLAYABİLİRMİYİM OORTAOKULU BITIME ŞANSIM VARMI ??

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   açık ortaokul’a başvuruda bulunabilirsiniz. salgın dolayısıyla kayıt takvimi değişti, yeni tarihler henüz ilan edilmedi.

 52. reyhn dedi ki:

  Merhaba ben 1977’liyim. Ortaokula başlamak istiyorum. En erken ne zaman kayıt alınıyor yardımcı olur musunuz?
  Bir de şu anki sistemde 6. sınıftan mı başlamalıyım?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Salgın Dolayısıyla Açık Öğretim Ortaokulu Kapalıdır. Yeni Kayıt Tarihleri Henüz İlan Edilmedi.

 53. Nail dedi ki:

  Merhaba 1971 doğumluyum, ortaokul 2. sınıftan terkim , daha önce aldığım tasdikname mi kaybettim. şimdi ise okuduğum okul yıkılmış ve tasdikname m kaybolmuş. görevliler bulamadıklarını söylüyor. nasıl kayıt yaptırıp ortaokul diploması alabilirim?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Okulun Bulunduğu İlçedeki İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İle Görüşün.

 54. gökçe dedi ki:

  Merhaba ben 1993 doğumluyum. 7. sınıf terkim okulu bitirmek istiyorum. fakat bu yazılanlar kafamı çok karıştırdı. hangisine başvurmalıyım. Lütfen yardımcı olur musunuz

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   açık ortaokula başvurulur. halk eğitim merkezleri açık öğretim bürolarında.

 55. Kadir dedi ki:

  Ben ilkokul 5. Sınıfı bitirdim bıraktım okulu 1997 doğumluyum açıktan yazılmam için 2. Dönemden başlayabilir miyim acaba?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Açık Öğretim Ortaokulu 2. Dönem İlk Kayıt ve Kayıt Yenileme İşlemleri 6 – 31 Ocak 2020 tarihleri arasında alındı. 3. dönem için kayıt tarihleri salgın nedeniyle ilerleyen günlerde ilan edilecek.

 56. Zeynep dedi ki:

  Ben altiyi bitirdim 7 ve 8 kac senede biter

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Açık Öğretim Ortaokuluna,

   5. Sınıftan başlayan bir öğrenci en erken 4 dönem sonunda (yaklaşık 1,5 yılda)
   6. sınıftan başlayan bir öğrenci en erken 3 dönem sonunda (yaklaşık 1 yılda)
   7. sınıftan başlayan bir öğrenci en erken 2 dönem sonunda (yaklaşık 8 ayda)
   8. Sınıftan başlayan bir öğrenci en erken 1 dönem sonunda (yaklaşık 4 ayda)
   mezun olabilir.
   Açık Öğretim Ortaokulu´nda her dönem sınav sonucunda alınan puan o döneme ait “Yıl Sonu Başarı Puanı” olarak hesaplanır. Dönem sonunda öğrenci iki şekilde sınıf geçer veya mezun olur.
   Öğrenim belgesine göre, başarısız ders/dersleri Açık Öğretim Ortaokulunda okutulmayan ancak okula ait tüm dersleri başarmış olanların kaydı kabul edilir. Bu durumdaki öğrenciler sınavlara katılmaz, kayıt döneminin sonunda yapılan sınavlarda mezun olanlarla birlikte mezun edilir.

 57. Meryem Arpacı dedi ki:

  Ben 1974 doğumluyum ortaokulu okumak istiyorum üçüncü . kayıttan başlaya bilirmiyiz

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   kayıt şartlarını taşıyanlar başlayabilir.
   Açık Ortaokul Üçüncü Dönem İlk Kayıt Ve Kayıt Yenileme İşlemleri 20 Nisan 2020 İle 11 Mayıs 2020 Tarihleri Arasında Alınacak.

 58. Hatice dedi ki:

  Merhaba ben ortaokul 6 sınıfı bitirdim ciktim ve 1993 dogumluyum açıktan liseyi mi yoksa orta okulamı yazılmam gerekiyor

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   öncelikle açık öğretim ortaokuluna yazılmanız gerekli.

   1. Kaan dedi ki:

    Ben ilk okul 4 okulu terk ettmek zorunda kaldım şuan açık öğretime kayıt olamaya karar verdim kaç yılda orta okulu bitirebilirim??

    1. Güncel Eğitim dedi ki:

     kayıt koşulları
     • 4. sınıfı bitirenler,
     • İlkokul mezunları,
     • İlköğretim ya da ortaokullarının 5, 6, 7 veya 8. sınıfından ayrılanlar,
     • Ortaokulu dışardan bitirme sınavına başvurup mezun olamayanlar,
     • Yetişkinler II. Kademe Eğitimi Başarı Belgesi olanlar,
     • Yetiştirici ve tamamlayıcı temel eğitim-B kurs belgesi olanlar,
     • Yurt dışında öğrenim görüp en az ilkokul 4. sınıfı bitirenler düzeyinde Denklik Belgesi olanlar, İlk kayıt için başvuru yapabilir.
     5. Sınıftan başlayan bir öğrenci en erken 4 dönem sonunda (yaklaşık 1,5 yılda) Mezun Olabilir.

 59. fuat taştan dedi ki:

  hocam 35 yaşındayım ilkokul 5e kadar okudum en az orta okul diplamasını almam gerekiyor• İlkokul diplomasının aslı,
  • Diploması kayıp olanlardan, Diploma Kayıt Örneğinin aslı, isteniyor diploma kayıt örneginin aslı diyor buna e devlet yada nereden ulaşabilirim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Dilekçe Ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi İle Mezun Olunan Okula Başvurulur.

 60. Esma dedi ki:

  Ilk okul okumadım açıktan okumak istiyorum ne yapmalıyım halk eğitime gittiğimde yanima almam gereken şeyler varmi yoksa sadece kimligimlemi gitmeliyim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Okuma Yazma Kurslarına Katılacaksınız. Kimlik Fotokopisi İle Halk Eğitim Merkezine Başvuracaksınız.

   1. Hulya dedi ki:

    İlk okulu yurt dışında okudum ilk okul dört ikinci dönem Türkiye’ye geldim açık öğretimden okumak istiyorum okur yazarlık belgesi almıştım kaçtan başlamam gerekiyor ve neler gerekli yaşım 30 bilgi alabilirsem çok memnun olurum

    1. Güncel Eğitim dedi ki:

     ilkokul 4. sınıfı bitirenler düzeyinde denklik belgesi varsa 5. sınıftan başlanır. belgeniz yoksa okuma yazma ıı. kademe seviye tespit sınavına katılıp başvurulabilir.
     • İlkokul mezunları ve 4. sınıfı bitirenler,
     • İlköğretim ya da ortaokullarının 5, 6, 7 veya 8. sınıfından ayrılanlar,
     • Ortaokulu dışardan bitirme sınavına başvurup mezun olamayanlar,
     • Yetişkinler II. Kademe Eğitimi Başarı Belgesi olanlar,
     • Yetiştirici ve tamamlayıcı temel eğitim-B kurs belgesi olanlar,
     • Yurt dışında öğrenim görüp en az ilkokul 4. sınıfı bitirenler düzeyinde Denklik Belgesi olanlar,
     • İlk kayıt için belgelerin uygun olması durumunda sistemde AKTİF duruma getirilir

 61. Aleyna dedi ki:

  Merhaba ben 6 sınıfı bitirip okuldan çıktım nasıl açıktan okuyabilirim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   15 yaşından gün almak gerekli. 15 yaşından gün almayanlar 2. maddedeki şartları taşımalıdır.
   1. Bakanlığımızca örgün eğitim kurumları için her yıl belirlenen eğitim-öğretim yılının başlangıç tarihi, Açık Öğretim Ortaokuluna ilk kayıtlarda aranacak yaş sınırını belirler. Eğitim-öğretim yılı başlangıç tarihi itibarı ile 14 yaşını bitirip 15 yaşından gün alanlar ilk kayıt başvurusunda bulunabilir.Öğretim yılındaki tüm dönem kayıtlarında bu tarih esas alınır.

   2. Ancak;
   • İl/İlçe Özel Eğitim Hizmetleri Kurul Kararı olanlar,
   • Islah evinde kalanlar,
   • Tutuklu veya hükümlü olanlar,
   • Yurt Dışı Programlarına kayıt yaptıranlar (Yurtdışı programına kayıt yaptırıp, daha sonra Türkiye programına geçmek isteyenlerde mecburi öğrenim çağı dışına çıkmış olma şartı aranır.),

   yaş sınırı aranmadan ilk kayıt başvurusunda bulunabilir.

 62. Belgin dedi ki:

  Ben 1993 doğumluyum ilk okul bitirdim açık öğretime kayıt yaptırmak istiyorum ne yapa bilirim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   henüz ikinci dönem kayıt tarihleri ilan edilmedi. genellikle aralık ayında iş takvimi yayınlanır, 2. dönem kayıtları ocak ayında alınır.

  2. Hakan dedi ki:

   Merhaba ben 5 sınıfı okudum bitti 1993 dogumluyum orta okul okumadan liseyi okuyabilirmiyim

   1. Güncel Eğitim dedi ki:

    önce ortaokulu bitirmelisiniz. sonra açık liseye kayıt olunabilir.

 63. Ayse dedi ki:

  Merhaba. Ilkokul 5. Siniftan mezunum. Ortaokulu aciktan bitirebilmem için toplam kac sinava girmem gerekiyor?
  Her yil icin ayri ayri sinavlar mi oluyor?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   5. Sınıftan başlayan bir öğrenci en erken 4 dönem sonunda (yaklaşık 1,5 yılda), 6. sınıftan başlayan bir öğrenci en erken 3 dönem sonunda (yaklaşık 1 yılda) mezun olabilir.

 64. ORHAN KARABACAK dedi ki:

  Merhaba ben 1960 doğumluyum Ortaokul diplomasına sahip olabilmem için bu yaş sorun olur mu?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   üst yaş sınırı bulunmuyor.

 65. İlkay dedi ki:

  Merhaba, ben 5.sinifi bitirdim okulu biraktim brnim biraktigim sene 8 yıllik egitim zorunlu oldugu icin diplomam yok.o dinem tc kimlik numarasida yoktu yani benim elimde okul okuduguma ait bir adet tesekkur belgesinden baska biseyim yok. Nasil kayit yaptircm bilgi verrmisiniz

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   bıraktığınız okuldan belgenizi almanız gereklidir.

   1. İlkay dedi ki:

    Ne belgesi alicam onu anlayamadim rica etsem yazarmisiniz?

     1. Nafiye dedi ki:

      Selam donulk açık öğretim orta okulu ögrencisıyim şimdi para yatırtık aktif oldu mesunda oldumu bilgi verirseniz çok mutlu olurumsagolun

 66. Muammer dedi ki:

  14 yaşındayım açıköğertim istiyorum olamaz mı

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   15 yaşından gün almak gereklidir.
   Örgün Eğitim Kurumları için belirlenecek olan eğitim-öğretim yılı başlangıç tarihi itibarı ile 14 yaşını bitirip 15 yaşından gün alanlardan; a) İlkokul 4 üncü sınıfı tamamladığını belgelendirenler, b) Yetişkinler II nci kademe eğitimi başarı belgesi olanlar, c) Yetiştirici ve tamamlayıcı temel eğitim-B kurs belgesi olanlar, d) Ortaokul veya imam-hatip ortaokulunun 5, 6, 7 ve 8 inci sınıflarından ayrılanlar, e) Yurt dışında öğrenim görüp (a) ve (d) bentlerindeki durumlardan birine denkliğini yaptırmış olanlar başvurabilirler. Ancak; tutuklu-hükümlülerde, ıslah evinde kalanlarda, İl/İlçe Özel Eğitim Kurul Kararı ile Açık Öğretim Ortaokuluna yönlendirilenlerde, Yurt Dışı Programlarına kayıt yaptıranlarda yaş şartı aranmaz.

 67. Hilal dedi ki:

  Merhabalar bende ilk okul mezunuyum dısardan bıtırmek ıstıyorum ama yurt dısındayım takıp edemedım kayıtlar ıcınde gec kalmısım acaba yenı kayıt acılırmı bu yıl ıcın veya nasıl bır yol ızlemem gerek bu konuda bılgı alabılırmıyım.. eger herhangı bır kayıt ımkanım olursa istanbula gelerek yapabılırım tesekkur ederım

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   2020 iş takvimi henüz ilan edilmedi. 2. dönem kayıtları genellikle ocak ve şubat aylarında alınır.
   geçen sene 9 ocak 6 şubat arası alındı.

 68. Ogun dedi ki:

  Merhaba ben kayit ye ileme tarihini dikkate almadim sure dolmus birdaha sure uzatilirmi acaba tesekur ederim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   uzatılma ihtimali pek görünmüyor, 2. dönem kayıtlarının ocak- şubat ayında alınması bekleniyor.

 69. Polat dedi ki:

  Merhaba ben 8. Sınıfı okuyorum ama açıktan okumak zorundayım çalışmam lazım bu durumda açıktan okumaya geçebilir miyim nasıl geçicem?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Eğitim-öğretim yılı başlangıç tarihi itibarı ile 14 yaşını bitirip 15 yaşından gün alanlar ilk kayıt başvurusunda bulunabilir.Öğretim yılındaki tüm dönem kayıtlarında bu tarih esas alınır.

 70. Özlem dedi ki:

  Ben ilkokul mezunuyum diplomamın Aslı yok diye kayıt olmadım Aslı gerek dediler ne yapmam gerek

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   mezun olunan kuruma nüfus cüzdanı fotokopisi ve dilekçe ile başvurulur.

 71. Sevda dedi ki:

  Kayıt tarihi geçmiş bende başvuru yapmak istiyordum

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   yeni kayıt işlemleri 8 ekim 2019 tarihide sona erdi. kayıt yenileme işlemleri ise 13 ekim 2019 tarihine kadar uzatıldı.

 72. Selin dedi ki:

  Merhaba eski kimlikler geçerlimidir ve 7. Sınıfta 2.dönem devamsızlıktan sınıfta kaldım geçen dönemlere ait hiçbir belge elimde yok ben yapmam gerekir ?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   linkten giriş yaparak durumunuzu görebilirsiniz. https://aionet.meb.gov.tr/OgrenciGiris.aspx
   Açık Öğretim Ortaokulu bilgi işlem sistemde DONUK durumda olan öğrenciler mezun duruma gelinceye kadar, her dönem kayıt yenileme işlemini yaptırmalıdır. TASDİKNAME ALMIŞ durumda olan öğrencilerde istemeleri halinde kayıt yenileme işlemini yaparak eğitimlerine kaldıkları yerden devam edebilirler.

   1. taner dedi ki:

    linke giriş yapılamıyor

    1. Güncel Eğitim dedi ki:

     linkler çalışıyor, farklı bir tarayıcı ile deneyin. (not: pdf uzaltılı dosya, telefon ile giriş yapıyorsanız, bilgisayar ile deneyin)

     1. Mizgin dedi ki:

      Orta okul Mezuniyet kontrolünde yim ne ne zaman belli olur olur mezun olup olmadığım

     2. Güncel Eğitim dedi ki:

      Halk Eğitim Merkezin Açık Öğretim Bürosundan Bilgi Alınız.

 73. Gül dedi ki:

  Merhabalar benden orta 1den biraktim 40 yaşındayım bir sorun olurmu? Nereye gidip kayıt olmam gerek

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Halk eğitim merkezlerinden kayıt olunabilir. her ilçede bulunur.

 74. Fatma dedi ki:

  7.sınıfa geçmiş bir öğrenci açık öğretime kayıt olamaz mi? 10.10.2007 doğumlu

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   15 Yaşından Gün Almak Gereklidir. Ancak Kimler Başvurabilir Kısmındaki İkinci Maddede Yer Alan Şartlardan Birini Taşıyanlardan Üçüncü Maddedeki Şartlarlara Göre Kayıt Olabilir.

   1. Fatma dedi ki:

    Teşekkür ederim..2.maddede bizi kapsayan bi madde yok malesef..Geçen sene 14 yaş sınırı vardı bu sene 15 olmuş diyanete bağlı 1 sene okulunu dondurma hakkı vardı hafızlık için ama malesef hafız olmak için 2 senelik bir surecin olmasi gerekli..nasil yapıcaz bilmiyorum artık büyük ihtimalle sınıf tekrarı olucak

    1. Ayşe dedi ki:

     Orta okul 8sınıfı bitirmek istiyorum ne kadar sürer

     1. Güncel Eğitim dedi ki:

      8. Sınıftan başlayan bir öğrenci en erken 1 dönem sonunda (yaklaşık 4 ayda) mezun olabilir.

 75. Nesrin dedi ki:

  44 yaaindayim. Ilkokul mezunuyum. Ortaokulu disaridan bitirmemde bir engel var mi?

 76. gunel afacan dedi ki:

  Zizraat bankasinda acik ogretim lise omokul kayit yenileme secenegi yok.iki gundur atm basinda nobet tuutum ne zaman acilacak bu sistem

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   ödemelerin nasıl yapılacağı kılavuzda anlatılmış. ziraat bankası, halk bank ve vakıfbank atm’lerinden ödeme yapılabiliyor. https://aio.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2019_08/20150233_AcYk_OYretim_Ortaokulu_2019-1_YLK_KAYIT_klavuzu_son_deYiYen.pdf

 77. Fadime dedi ki:

  Başvuruyu kaçırmışım uzatılırmı

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   14 mayıs’da sona erdi, yeni dönem kayıtları 21 Ağustos 2019 tarihinde başlayacak.

   1. Azat dedi ki:

    Mrb ben 1999 doğumluyum orta okulu bitirdim ama hiç liseye gitmedim açık öğretimde okumak istiyorum n yapmam gerekir ve eğer başlasam lise 1 de mi başlayacağım yoksa 8.ci siniftami başlayacağım tsklr

 78. Siham Akıllı dedi ki:

  Daha once kayit yaptirmistim diploma min asli milli egitimde kalmisti aradan 18 sene geçti ne yapabilirim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   diplomanızı bıraktığınız kuruma başvurun.

 79. Nilay dedi ki:

  2.donemin ders kitaplari ayni mi

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   açık öğretim ders kitapları değişti, https://aol.meb.gov.tr/www/acik-ogretim-lisesi-ders-kitaplari-degisti/icerik/172 ayrıntılar için ziyaret edin.

  2. Cihan dedi ki:

   Merhaba, annem 50 yaşında ve 5. Sınıf mezunu. Ortaokul kaydını 3. Dönemde yaptırıp derslere başlayabilir mi yoksa bir sonraki eğitim öğretim yılının 1. Dönemini mi beklemeli kayıt için?

   1. Güncel Eğitim dedi ki:

    2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Açık Öğretim Ortaokulu 3. Dönem İlk Kayıt ve Kayıt Yenileme İşlemleri
    20 Nisan – 11 Mayıs 2020

BİR YORUM YAZ