18.05.2022 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Açık Öğretim Ortaokulu Kayıt Tarihleri İş Takvimi

Açık Öğretim Ortaokulu Kayıt Tarihleri İş Takvimi

Açık Öğretim Ortaokulu Kayıt Tarihleri 2021-2022

Açık Öğretim Ortaokulu 2021-2022 3. Dönem İlk Kayıt Ve Kayıt Yenileme İşlemleri 11 Nisan 2022 İle 29 Nisan 2022 Tarihleri Arasında Alınacak.

Sistem Giriş Şifresini Unutan Öğrencilerimiz, Aök Bilgi Yönetim Sisteminde Yer Alan Şifremi Unuttum Seçeneğinden Veya Mebim 444 0 632 Danışma Hattı İle Görüşerek Şifrelerini Öğrenebilirler.

Açık Ortaokul Kaç Yılda Biter
• Beşinci Sınıftan Başlayan Bir Öğrenci En Erken Dört Dönem Sonunda. Yaklaşık 1,5 Yılda Mezun Olabilir.
• Altınca Sınıftan Başlayan Bir Öğrenci En Erken Üç Dönem Sonunda, Yaklaşık 1 Yılda Mezun Olabilir.
• Yedinci Sınıftan Başlayan Bir Öğrenci En Erken İki Dönem Sonunda, Yaklaşık 8 Ayda Mezun Olabilir.
• Sekizinci Sınıftan Başlayan Bir Öğrenci En Erken Bir Dönem Sonunda. Yaklaşık 4 Ayda Mezun Olabilir.

Açık Ortaokula Kaçıncı Sınıftan Başlanır
• 5 Yıllık İlkokulu Mezunları Altıncı Sınıftan Başlar
• İlkokulların Dördüncü Sınıfında Başarılı Olup Beşinci Sınıfa Geçenler Beşinci Sınıftan Başlar
• Yetişkinler İkinci Kademe Eğitimi Başarı Belge Tarihi 17.09.2012 Tarihinden Önce Olanlar Altıncı Sınıftan, 17.09.2012 Tarihinden Sonra Olanlar Beşinci Sınıftan Başlar
• İlkokul Mezunları İle İlköğretim Okulları Ve Ortaokulların Beşinci Sınıfını Başarı İle Tamamlayanlardan Ustalık, Kalfalık, Usta Öğreticilik Belgesi Olanlar Yedinci Sınıftan Başlar
• Dışarıdan Bitirme Belgesi Olanlar Başarısız Oldukları Dersin Bulunduğu İlk Sınıftan Başlar
• Tasdikname Belgesi ( Öğrenim Belgesi ) Olanlar İntibak İşlemi Sonucuna Göre, Belirlenen Sınıftan Eğitimlerine Devam Ederler.

Açık Öğretim Ortaokulu Kaçıncı Sınıftan Başlar Detaylar İçin Tıklayın.

Sponsorlu

Açık Öğretim Ortaokulu İş Takvimine Sayfa Altından Ulaşılabilir.

Açık Öğretim Ortaokulu İlk Kayıt İşlemleri

Açık Öğretim Ortaokulu İle İlgili Bilgilerinize Ulaşmak Ve Merak Ettiğiniz Konuları Öğrenmek İçin 444 0 632’ yi Arayabilirsiniz.

Açık Ortaokul İlk kayıt kılavuzu

Başvuru Tarihleri
Açık Öğretim Ortaokulu 2021 – 2022 eğitim öğretim yılı III. Dönem ilk kayıt başvuru işlemleri 11 Nisan 2022 – 29 Nisan 2022 tarihleri arasında yapılacaktır.(Kayıt tarihlerindeki değişikleri web sayfamızdan takip ediniz.)

Başvuru Yeri
İl ve ilçelerde bulunan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri

İlk Kayıt Sınav Bedeli
Dikkat: İlk Kayıt sınav bedelini yatırdıktan sonra kayıt süresi içerisinde evraklarınızla birlikte Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine başvurunuz.

Öğrenci adayı, T.C. kimlik numarası ile T.C.Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankası bankamatiklerine (ATM) ya da ilgili bankaların internet bankacılığı üzerinden 50 TL ödeyecektir.https://odeme.meb.gov.tr adresinden tüm bankaların kredi kartı ile sınav bedeli yatırabilir.
İlk kayıt yaptırılan Halk Eğitimi Merkezi Okul Aile Birliklerinin vereceği banka hesap numarasına veya kurumda görevli ilgiliye makbuz karşılığında 10 TL ödenecektir.

İlk kayıt sınav bedelini yatırdıktan sonra kayıt süresi içerisinde evraklarınızla birlikte Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine başvurunuz. Sınav bedelinin doğru olarak yatırılmasından öğrenci adayı sorumludur. Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi İşlem Sisteminde Aktif duruma geçilip geçilmediği öğrenci adayı tarafından kontrol edilmelidir.

T.C. kimlik numarası olmayan yabancı uyruklu öğrenci adayları ilk kayıt sınav bedelini yatıracakları hesap numarasını Açık Öğretim Ortaokuluna ulaşarak öğrenebilirler. Öğrenci adayları banka dekontunun aslını Halk Eğitimi Merkezi müdürlüğüne teslim edeceklerdir.Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü banka dekontunu sisteme yükleyerek Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi İşlem Sisteminde öğrenci adayının AKTİF olmasını sağlayacaktır.

Sınav Bedeli Ücret Muafiyeti Olanlar İçin Yapılacak İşlemler
İlk kayıt işlemleri için iş takviminde belirtilen kayıt sürelerinde Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine başvuran;
a) Şehitlerimizin eş, çocuk, kardeş, anne veya babasından,
b) Gazilerimizin kendisi ile eş, çocuk, anne veya babasından,
c) Vatani hizmet tertibinden şeref aylığı bağlananlar ile İstiklâl Madalyası verilmiş olanlardan,
d) 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında olanlardan,
e) Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumunda kalanlardan,
f) Tutuklu veya Hükümlü olanlardan,
g) Denetimli serbestlikten yararlananlardan,
h) 6284 sayılı Aile Koruma ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Kanunu Kapsamında olanlardan,
i) Sağlık kurulu raporu ile % 40 ve üzeri engelli olanlardan,
j) İl/İlçe Özel Eğitim Hizmetleri Kurul Kararı olanlardan, durumlarını gösteren belgeyi getirmek şartıyla sınav bedeli alınmayacaktır. Söz konusu belgeler“ücret muafiyeti’’sayfasına yükledikten sonra öğrenci dosyasına konulacaktır.

Açık Öğretim Ortaokulu İlk Kayıt İşlemleri
Açık Öğretim Ortaokuluna ilk kayıt yaptıracak olan öğrencilerden, 18 yaşını doldurmamış olanların velileri ile birlikte, 18 yaşını doldurmuş olanların ise zorunlu durumlar dışında bizzat kendilerinin Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine başvurması gerekmektedir.

18 yaşını doldurmamış olanların velilerinden alınacak olan dilekçe öğrencinin dosyasında saklanacaktır (Sisteme yüklemesi yapılmayacaktır).
Açık Öğretim Ortaokulu kayıtlarında üst yaş sınırlaması yoktur.

Açık Öğretim Ortaokuluna Kimler Başvurabilir?

1. Bakanlığımızca örgün eğitim kurumları için her yıl belirlenen eğitim-öğretim yılının başlangıç tarihi, Açık Öğretim Ortaokuluna ilk kayıtlarda aranacak yaş sınırını belirler. Eğitim-öğretim yılı başlangıç tarihi itibarı ile 14 yaşını bitirip 15 yaşından gün alanlar ilk kayıt başvurusunda bulunabilir.Öğretim yılındaki tüm dönem kayıtlarında bu tarih esas alınır.

2. Ancak;

• İl/İlçe Özel Eğitim Hizmetleri Kurul Kararı olanlar,
• Tutuklu veya hükümlü olanlar,
• Yurt Dışı Programlarına kayıt yaptıranlar (Yurtdışı programına kayıt yaptırıp, daha sonra Türkiye programına geçmek isteyenlerde mecburi öğrenim çağı dışına çıkmış olma şartı aranır.), yaş sınırı aranmadan ilk kayıt başvurusunda bulunabilir.

3. 1. ve 2. maddelerdeki şartlardan birini taşıyanlardan;
• 4. sınıfı bitirenler,
• İlkokul mezunları,
• İlköğretim ya da ortaokullarının 5, 6, 7 veya 8. sınıfından ayrılanlar,
• Ortaokulu dışardan bitirme sınavına başvurup mezun olamayanlar,
• Yetişkinler II. Kademe Eğitimi Başarı Belgesi olanlar,
• Yetiştirici ve tamamlayıcı temel eğitim-B kurs belgesi olanlar,
• Yurt dışında öğrenim görüp en az ilkokul 4. sınıfı bitirenler düzeyinde Denklik Belgesi olanlar, İlk kayıt için başvuru yapabilir.

İlk Kayıt Başvurusunda Dikkat Edilecekler

• İlk kayıt için başvuran öğrencinin teslim etmesi gereken evraklarında veya evraklardaki bilgilerinde eksiklik olup olmadığı kontrol edilir. Belgelerinde ve bilgilerinde eksiklik bulunan öğrencilerin bu eksiklikleri tamamlanana kadar kayıtları yapılmaz.

• Öğrencinin kaydı alınmış ancak belgelerinde ve bilgilerinde eksiklik tespit edilmiş ise belgelerin kayıt süresinde tamamlanmaması durumunda kaydı silinecektir. (Tasdikname/tasdikname kayıp ve diploma/ diploma kayıt belgesinin aslı ile tasdikname/tasdikname kayıp belgesinde veya ekinde; öğrencinin sınıfı, okuduğu sınıflardaki notları, mutlaka olması gerekmektedir.)

• İlk kayıt için başvuran öğrencinin BİYOMETRİK fotoğrafı sisteme aktarılacaktır.

• T.C. kimlik numarası olmayan öğrenci adaylarının, kayıt işlemlerini yaptırabilmeleri için, İl Göç İdaresi Müdürlüğüne başvurmak suretiyle yabancı kimlik numarası almaları gerekmektedir.

• T.C. kimlik numarası alamayan yabancı uyruklu öğrenci adayları ilk kayıt sınav bedelini yatıracakları hesap numarasını Açık Öğretim Ortaokuluna ulaşarak öğrenebilirler. Öğrenci adayları banka dekontunun aslını Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne teslim edeceklerdir. Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü banka dekontunu sisteme yükleyerek Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi İşleminde öğrenci adayının AKTİF durumda olmasını sağlayacaktır.

• Mahkemelerce gizlilik kararı verilen öğrencilerin kayda esas belgeleri halk eğitimi merkezi tarafından alınarak “GİZLİ” ibareli kapalı zarf içerisinde “GİZLİ” yazı formatında kurumumuza gönderilecektir. Kayıt işlemleri kurumumuzca yapılacaktır. Bu öğrencilerin bilgileri hiçbir surette resmi kurumlar(resmi olarak istenmesi durumunda) ve kimliği gizli öğrencimiz dışında kimseyle paylaşılmayacaktır.

• Ön kayıt durumunda olan öğrenciler Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerince kayıt süresi içerisinde aktif duruma getirilmesi sağlanacaktır. Kayıt süresi içerisinde aktif duruma getirilmeyen öğrencilerin kaydı bilgi yönetim sisteminden silinecektir.

• İlk kayıt bedelini yatırmış ve belgelerinde/bilgilerinde eksiklik bulunmayan öğrencilerin bilgileri Açık Öğretim Bilgi sisteminde “Yeni Kayıt İşlemleri” menüsünde “Bilgi Girişi” bölümüne işlenir. Öğrenim belgesindeki durumuna uygun olarak “İntibak” işlemi yapılır. Sistem otomatik olarak “Ders Seçme” sayfasına yönlendirir. Öğrencinin atandığı sınıfa ait dersler sistem tarafından otomatik olarak atanır. Üst sınıftan en fazla dört ders seçilerek kaydedilir. Yeni kayıt raporu çıkarılarak öğrenci adayına verilir ve “ KAYIT” işlemi tamamlanır.

• Alınan kayıtların, kayda esas evrakı (diploma, tasdikname, öğrenim durum belgesi, denklik belgesi vb.) ile öğrenciye ait engelli durumunu belirten rapor ve belgeler (sağlık kurul raporu, şehit yakınlık belgesi vb.) taranarak Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi Yönetim Sistemine aynı gün içerisinde aktarılacaktır. e OKUL ve e YAYGIN üzerinden otomatik olarak bilgileri gelen öğrencilerimizin öğrenim belgeleri sisteme yüklenmeyecektir.

• Ücret muafiyeti ile ilgili belgelerin sistemde Dosya Ekleme menüsündeki listeden “ücret muafiyet belgesi” seçilerek yüklenmesi gerekmektedir.

• İstenmedikçe irtibat büroları tarafından Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğüne herhangi bir evrak gönderilmeyecektir.

• Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra yazıcıdan çıktısı alınacak KAYIT Raporunun, öğrenci veya velisi tarafından ad ve soyadı yazılarak imzalanması sağlanacaktır.

İlk Kayıt İçin Gerekli Belgeler

1. İlkokul Mezunu (5 Yıl Süreli) Öğrencilerden

İlkokul Mezunu (5 Yıl Süreli) Öğrencilerden
• T.C. kimlik numarasını gösteren belge,
• Bir adet biyometrik fotoğraf,
• İlkokul diplomasının aslı,
• Diploması kayıp olanlardan, Diploma Kayıt Örneğinin aslı istenecektir.

II. Kademe Okur Yazar Belgesi Olan Öğrencilerden
• E-Yaygın sisteminden bilgileri gelen öğrencilerden öğrenim belgesi istenmez.
• T.C. kimlik numarasını gösteren belge,
• Bir adet biyometrik fotoğraf
• Yetişkinler II. Kademe Okur Yazar Belgesinin belgesinin aslı,(e yaygından bilgileri otomatik olarak gelmeyenlerden istenecektir)
• Yetişkinler II. Kademe Okur Yazar Belgesi kayıp olanlardan, Kayıp Belge Örneğinin aslı istenecektir.

İlköğretim veya Ortaokulların Ara Sınıflarından Ayrılan Öğrencilerden
• T.C. kimlik numarasını gösteren belge,
• Bir adet biyometrik fotoğraf
• Okuduğu tüm sınıflara ait yılsonu başarı notları ile varsa kaldığı sınıfın derslerine ait not/puanlarını gösteren Tasdikname (Öğrenim Belgesi) veya tasdikname kayıp belgesi, notları/puanları eksik ya da bulunmayan belgelerin ekinde not döküm çizelgesi(Bir üst sınıfa sorumlu geçilen belgelerde sorumlu geçilen sınıfın derslerine ait not döküm çizelgesinin getirilmesi zorunludur.),
• Okul dışı bitirme sınavlarına katılardan okulundan almış olduğu sınav notlarını gösteren Okul Dışı Belgesi istenecektir.

Dikkat: Öğrencinin tasdikname/tasdikname kayıp belgesinde sınıfı, okuduğu sınıflardaki yılsonu başarı puanları, ayrıldığı okulun ismi ile belge tarih ve numarasının mutlaka yazması, son ayrıldığı sınıfta ŞÖK kararı ile geçme durumu var ise belirtilmesi gerekmektedir. Bu bilgilerden biri yazmıyor ise eksik olan bilgiyi tamamlayacak ayrıca bir belgenin olması istenir. Belge ve bilgileri tam olmayan öğrencilerin kayıtları alınmaz.

Dikkat: Tasdiknamenin ekinde olması gereken not döküm belgesinin aslının temin edilememesi durumunda, notları gösteren belgelerin onaylı sureti kabul edilir.

Dikkat: Öğrencilerin Tasdiknamede yer alan bilgilerinin sisteme işlenmesinden veri girişlerini yapan kişi sorumludur.

E-okul Kayıtlı Öğrencilerden

• T.C. kimlik numarasını gösteren belge,
• Bir adet biyometrik fotoğraf istenecektir.

Açık Öğretim Ortaokuluna kayıt şartlarını taşıyan ve e-okul bilgi yönetim sistemine kayıtlı olan öğrencilerden öğrenim belgesi istenilmez. Öğrencilerin bilgileri e-okul sisteminden otomatik olarak aktarılır. e-okulda kayıtlı öğrencilerin e-okul bilgileriyle öğrenim belgesindeki bilgileri/öğrencinin beyanında tutarsızlık varsa durumunun ayrıldığı okul tarafından düzeltilmesinin sağlanması gerekmektedir.
E-okul sisteminde bir dönem okuyarak dönem sonu notları/puanları oluşan öğrencilerin Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi Yönetim Sistemine bu notları/puanları aktarılamaması halinde “İntibak” sayfasında manuel giriş yapılır. Manuel girişi yapılan dönem sonu notları/puanlarına ait belge sisteme yüklenecektir.

Yabancı Uyruklu Öğrencilerden;
• Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu öğrencilerimizden T.C. kimlik numarası olmayanların ilk kayıt işlemlerini yaptırabilmeleri için İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından verilen yabancı kimlik numarasını gösteren belge,
• Bir adet biyometrik fotoğraf
• Öğrenim belgesi bulunmayıp yerleştirme ve nakil komisyonunca Açık Öğretim Ortaokuluna yönlendirilen yabancı uyruklu öğrencilerden; il milli eğitim müdürlükleri tarafından düzenlenecek, sınav belgesinin tarih ve sayısının da bulunduğu denklik belgesi istenecektir.

Yurt Dışında Öğrenim Görmüş Olan Öğrencilerden;
• T.C. kimlik numarasını gösteren belge,
• Bir adet biyometrik fotoğraf,
• Yurt dışında öğrenim görmüş olanlardan, Denklik Belgesinin aslı, (Karneler denklik belgesi yerine geçmez),
• T.C. kimlik numarası olmayanlardan, ilk kayıt sınav bedelinin yatırıldığını gösteren banka dekontunun aslı istenecektir.

Dikkat: 2002 yılı ve daha öncesinde Açık Öğretim Ortaokuluna kayıt yaptırmış, bu tarihten sonra hiç kayıt yenilememiş “Donuk” durumdaki öğrencilerin T.C. kimlik numaraları Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi Yönetim Sisteminde kayıtlı olmayabilir. Bu öğrencilerimiz öncelikle, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine, 444 0 632 (Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi-MEBİM), MEB Bilgi Edinme kanalıyla başvurmaları, işlem yapılamaması durumunda ise; durumlarını anlatan bir dilekçeyi ve T.C. kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı fotokopisini tek sayfada olacak şekilde, 0 312 213 01 73’e faks ya da e-posta adresine göndermeleri gerekmektedir.

Açık Öğretim Ortaokulunda Kullanılan Terimler
Aktif: İlk kayıt olan veya kaydını süresinde yenileyen öğrenci,
Donuk: Kaydını yenilemeyen öğrenci,
Mezuniyet Kontrolü: Mezuniyet aşamasına gelmiş, kayıt evrakı incelenecek öğrenci.
Mezun: Tamamlama belgesini almaya hak kazanan öğrenci.
Tasdikname Almış: Açık Öğretim Ortaokulundan ayrılanlara verilen belge

Kayıt Başvurusunun Geçersiz Olduğu Durumlar
a) Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine kayıt için başvurmamışsa,
b) Sınav bedeli ödenmemişse,
c) Kayıt için istenen belgeler ile belgelerde yazması gerek bilgilerde eksiklik varsa,
d) Sınav bedelinden muaf olan öğrenciler muafiyet belgelerini teslim etmemişse öğrencilerin kayıtları kabul edilmez.

Öğretim Sistemi
a) Açık Öğretim Ortaokulunda sınıf geçme sistemi uygulanmaktadır. Öğretim yılı ise birbirinden bağımsız 3 dönemden oluşmaktadır. Öğrenciler, yapılan sınavlarda en az 45 puan aldıkları derslerden başarılı sayılırlar.
b) Sınıfın bütün derslerinin sınavlarına girmek ve Türkçe dersini başarmış olmak şartıyla, derslerin başarı puanlarının aritmetik ortalaması en az 45 puan olan öğrenciler en fazla iki başarısız dersten ortalamayla sınıf geçerler.
c) Açık Öğretim Ortaokuluna ilk kayıt yaptıran öğrenciler; kayıt yaptırdıkları dönem sınavlara girme hakkı kazanır. Sonraki her dönem sınavlara girebilmek için mezun oluncaya kadar kayıt yenileme işlemi yaptırmak zorundadırlar.
d) Öğrenim belgesine göre, başarısız ders/dersleri Açık Öğretim Ortaokulunda okutulmayan ancak okula ait tüm dersleri başarmış olanların kaydı kabul edilir. Bu durumdaki öğrenciler sınavlara katılmaz, kayıt döneminin sonunda yapılan sınavlarda mezun olanlarla birlikte mezun edilir.

Ders Seçimi
Açık Öğretim Ortaokuluna ilk kayıt yaptıran öğrencilerimize, atandığı sınıfa ait ve alt sınıflardan sorumlu derslerinin tamamı sistem tarafından atanır. Öğrencinin üst sınıftan alabileceği en fazla 4 (dört) ders toplam ders sayısı 9u geçmeyecek şekilde Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünce, ders seçiminin yapılmaması durumunda sistem tarafından otomatik olarak atanır.

Dikkat: Öğrencilerimizin öğrencilikleri devam ettiği sürece; Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğünün WEB sitesinde yayınlanan duyurular ile sistem üzerinden atılan mesajları takip etmeleri gerekmektedir.

Sınav Merkezinin Belirlenmesi
Öğrencilik durumu Aktif hale gelen öğrenciler, çalışma takviminde belirtilen süreler içerisinde, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine başvurarak sınav merkezi değişikliği yapabilirler.
Açık Öğretim Ortaokulu ile Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce gerekli görülmesi durumunda sınav merkezinde değişiklik yapılabilir.

Dikkat: Adres bilgilerinizin değiştirilmesi sınav merkezinizin de değişeceği anlamına gelmez. Bu nedenle sınav merkezinin de sistemde değiştirilmesi gerekmektedir.

Sınav Şekli ve Sınav Yerleri
Açık Öğretim Ortaokulu sınavları, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğün’ce merkezi sistemle çoktan seçmeli test metodu kullanılarak yapılmaktadır.

Sınavlarda;

Her dersten 20 soru sorulmaktadır.
Her soru 4 seçeneklidir.
Her doğru cevabın değeri 5 puandır.
Yanlış cevaplar doğru cevapları eksiltmez.
Sınavların değerlendirilmesi Açık Öğretim Ortaokulu yönetmeliğine göre yapılır.

Sınava Giriş Belgelerinin Alınması

Sınava Giriş Belgeleri “aio.meb.gov.tr” resmi web sitesinde yayınlanmaktadır. Bu adresten alınacak Sınav Giriş Belgesine ait bilgisayar çıktısı ile sınava girilmelidir.
Öğrencilerin adreslerine herhangi bir sınav evrakı gönderilmemektedir.
Sınav Giriş Belgesindeki bilgiler ile açıklamaları dikkatlice okuyunuz.
Sınav Giriş Belgenizde belirtilen okul ve salonda sınava girmeniz gerektiğini unutmayınız.
Sınav gününden önce sınava gireceğiniz yeri mutlaka görünüz.

Sınav Günü Yanınıza Almanız Gerekenler
Geçerli kimlik belgesi (T.C. kimlik numarası yazılı fotoğraflı Nüfus Cüzdanı, pasaport veya ehliyet belgelerinden biri),
Sistem üzerinden alınan Sınava Giriş Belgesi,
Kurşun kalem ve silgi,

Açık Ortaokul Sınav Takvimi

AÇIK ÖĞRETİM ORTAOKULU İŞ TAKVİMİ

Açık Öğretim Ortaokulu-Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi – II. Dönem Sınavı 2021-2022 AÖO – AÖL- AÖIHL – MAÖL / 2

1 Mart -10 Mart 2022
(Online Çevrim İçi.)

Açık Öğretim Ortaokulu, Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi- I. Dönem Sınavı 2022-2023 AÖO- AÖL- AÖIHL- MAÖL/ 1

Aralık 2022
(e-Sınav olarak uygulanacaktır.)

Açık Öğretim Oratokulu 3. Dönem Kayıt Yenileme Tarihleri
11 Nisan – 29 Nisan 2022

Açık Lise İş Takvimi İçin Tıklayın.

Açık Öğretim Ortaokulu İlk Kayıt Kılavuzu İçin Tıklayın.

Açık Ortaokul Kayıt Yenileme Kılavuzu

Başvuru Tarihleri
Açık Öğretim Ortaokulu 2021 – 2022 eğitim öğretim yılı III. Dönem kayıt yenileme işlemleri 11 Nisan 2022- 29 Nisan 2022 tarihleri arasında yapılacaktır. ( Kayıt tarihleriyle ilgili değişiklikleri web sayfamızdan takip ediniz)

Kayıt Yenileme Sınav Bedeli Yatırılmadan Önce Yapılacak İşlemler
Bilgilerinde güncelleme (T.C. Kimlik Numarası, Sınav Yeri,İletişim Bilgileri v.b.) yapmak isteyen öğrenciler ile ücret muafiyetinden yararlanan öğrenciler sınav bedeli yatırmadan önce Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine başvurmalıdır.

Kayıt Yenileme Sınav Bedeli
Açık Öğretim Ortaokulu öğrencileri, mezun olana kadar her dönemde kayıt yenileme sınav bedelini ödemeleri gerekmektedir.Bir dönem için kayıt yenileme sınav bedeli, 50 TL olarak belirlenmiştir.

Ücret muafiyeti durumunda olan öğrenciler mezun olana kadar her dönem en yakın Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne başvurarak kayıt yenileme işlemini yaptıracaklardır. Bu işlemi yaptırmayanlar dönem sınavlarına katılamazlar.
Öğrenci, T.C. kimlik numarası ile T.C. Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankası bankamatiklerine (ATM) ya da ilgili bankaların internet bankacılığı üzerinden 50 TL ödeyecektir.

https://odeme.meb.gov.tr adresinden tüm bankaların kredi kartı ile sınav bedelini yatırabilirsiniz.

Kayıt yenileme işlemi Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerinden yapılacaksa, kayıt yenileme sınav bedelinin yanı sıra 5 TL’de, kurumun Okul Aile Birliği banka hesap numarasına veya kurumda görevli ilgiliye makbuz karşılığında ödenecektir.

DİKKAT: Kayıt Yenileme Sınav Bedeli ödendiği sistem üzerinden görülmektedir. Sistemde görünmeyen ödemeler, kaydınızın aktifleşmesini engeller. Bunun için sınav bedelinizi doğru hesaba yatırdığınızdan emin olunuz.

Kimler Kayıt Yenileme İşlemi Yaptırmalıdır?
Açık Öğretim Ortaokulu bilgi işlem sistemde DONUK durumda olan öğrenciler mezun duruma gelinceye kadar, her dönem kayıt yenileme işlemini yaptırmalıdır. TASDİKNAME ALMIŞ durumda olan öğrencilerde istemeleri halinde kayıt yenileme işlemini yaparak eğitimlerine kaldıkları yerden devam edebilirler.

Dikkat: 2002 yılı ve daha öncesinde Açık Öğretim Ortaokuluna kayıt yaptırmış, bu tarihten sonra hiç kayıt yenilememiş “Donuk”durumdaki öğrencilerimizin T.C. kimlik numaraları Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi Yönetim Sisteminde kayıtlı olmayabilir. Bu öğrencilerimizin kayıt yenileme sınav bedelini yatırmadan önce Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine , aoo@meb.gov.tr a d r e s i n e başvurmaları gerekmektedir.Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi Yönetim Sisteminde öğrencimizin T.C. kimlik no güncelleme işlemi yapıldıktan sonra kayıt yenileme işlemine devam edebilecektir.

Ders Seçimi
Açık Öğretim Ortaokuluna kayıt yenileme yaptıran öğrencilerimize, bulunduğu sınıf ve alt sınıflardan sorumlu derslerinin tamamı sistem tarafından atanır. Öğrencinin üst sınıftan alabileceği en fazla 4 (dört) dersin ataması toplam ders sayısı 9 u geçmeyecek şekilde Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünce yapılır. Sınav bedelini yatırıp irtibat bürolarına başvurmayan öğrenciler sistem tarafından aktif duruma getirilerek ders seçimi otomatik olarak yapılır. Ücret muafiyetinden yararlanan öğrencilerin ders seçimi, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne başvurarak aktif duruma geldikten sonra yapılır. Ancak öğrencilerin mağdur olmamaları için şifreleri ile sisteme girerek AKTİF durumda olduklarını ve derslerinin atandığını kontrol etmeleri gerekmektedir.

Kayıt Başvurusunun Geçersiz Olduğu Durumlar
a) Sınav bedelini ödememiş ya da yanlış hesaba ödemiş,

b) Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi İşlem Sisteminde T.C. kimlik numarasını güncelletmemiş,

c) Sınav ücret muafiyeti olup kayıt yenileme işlemi için Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne başvuru yapmamış, Öğrenciler “Aktif” edilmez ve bulunduğu dönemin sınavına katılamazlar.

Sınav Merkezinin Belirlenmesi
Öğrencilik durumu Aktif hale gelen öğrenciler çalışma takviminde belirtilen süre içerisinde, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine başvurarak sınav merkezi değişikliği yapabilirler.
Açık Öğretim Ortaokulu ile Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce gerekli görülmesi durumunda sınav merkezinde değişiklik yapılabilir.

Dikkat: Adres bilgilerinizin değiştirilmesi sınav merkezinizin de değişeceği anlamına gelmez. Bu nedenle sınav merkezinin sistemde değiştirilmesi gerekmektedir.

Sınava Giriş Belgelerinin Alınması

Sınava Giriş Belgeleri “aio.meb.gov.tr” resmi web sitesinde iş takviminde belirtilen tarihte yayınlanmaktadır. Bu adresten alınacak Sınav Giriş Belgesi ile sınava girilmelidir.

Öğrencilerin adreslerine herhangi bir sınav evrakı gönderilmemektedir.

Öğrencilerimiz Sınav Giriş Belgesindeki bilgiler ile açıklamaları dikkatlice okumalıdır.

Sınav Giriş Belgenizde belirtilen okul ve salonda sınava girmeniz gerektiğini unutmayınız.

Sınav gününden önce sınava gireceğiniz yeri mutlaka görünüz.

Sınav Günü Yanınıza Almanız Gerekenler

Geçerli kimlik belgesi (T.C. kimlik numarası yazılı fotoğraflı Nüfus Cüzdanı, pasaport veya ehliyet belgelerinden biri),
Sistem üzerinden alınan Sınava Giriş Belgesi,
Kurşun kalem ve silgi.

Dikkat: Adaylar, Millî Eğitim Bakanlığı Merkezi Sistem Sınav Yönergesi hükümleri doğrultusunda sınavlara alınırlar. Sınavlara; çanta, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan cihazlar ve kulaklık, kolye, küpe, bilezik, yüzük, broş v.b. eşyalar ile her türlü elektronik ve/veya mekanik cihazlarla girilmesi yasaktır.

Kayıt Yenileme İle İlgili Uyarılar

Sınav Bedelini T.C. kimlik numarası beyan etmek suretiyle anlaşmalı bankalara ödemeyen öğrencilerin kayıt yenileme işlemleri yapılmayacaktır.

Kaydı yenilenen öğrenciye ait belgeler taranarak Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi Yönetim Sistemine aynı gün içerisinde aktarılacaktır.

İstenmedikçe irtibat büroları tarafından Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğüne herhangi bir evrak gönderilmeyecektir.

Yabancı uyruklu olup T.C. kimlik numarası olmayan öğrenci adaylarının, kayıt işlemlerini yaptırabilmeleri için, İl Göç İdaresi Müdürlüğüne başvurmak suretiyle yabancı kimlik numarası almaları gerekmektedir.

Kayıt yenileme işlemi tamamlandıktan sonra yazıcıdan çıktısı alınacak olan Kayıt Yenileme Öğrenci Raporunun, öğrenci veya velisi tarafından ad ve soyadı yazılarak imzalanması sağlanacaktır.

İletişim
Sevgili Öğrenciler,
Açık Öğretim Ortaokulu ile ilgili soru ve sorunlarınız için ilk başvuracağınız yer bulunduğunuz bölgedeki Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri bünyesinde oluşturulan irtibat bürolarıdır.

AÇIK ÖĞRETİM ORTAOKULU İLE İLGİLİ BİLGİLERİNİZE ULAŞMAK VE MERAK ETTİĞİNİZ KONULARI ÖĞRENMEK İÇİN 444 0 632 MEB İLETİŞİM MERKEZİNİ ARAYABİLİRSİNİZ.

Açık Öğretim Ortaokulu Yazışma Adresi
Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğü
Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No:21
06500-Teknikokullar Yenimahalle/ANKARA

Açık Öğretim Ortaokulu Kayıt Yenileme Kılavuzunu Görüntülemek İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 317 YORUM
 1. meryem dedi ki:

  ben ilk defa kayıt yaptırmak istiyorum 37 yaşındayım ara dönemde kayıt yaptıra bilyormuyum hangi tarihleri takip etmeliyim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   yeni dönem kayıtları genelde ağustos sonu başlayıp, eylül sonuna yada ekim ilk haftasına kadar devam ediyor.

 2. Sevil dedi ki:

  Merhaba ortaokul kayıtları ne zaman

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   yeni dönem kayıtlar genelde ağustos ayı sonunda başlayıp eylül sonu yada ekim ayının ilk haftasına kadar devam ediyor.

 3. Merve Nur dedi ki:

  Merhaba, 3.Dönem kayıtlarını kaçırmışım acaba ek kayıtlar oluyor mu? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Kayıt kılavuzunuda mazeret kayıtları belirtilmemiş, açılırsa bu hafta yada önümüzdeki hafta açılabilir. Açılmaz ise yeni dönem beklenir. Ağustos sonu eylül ayı gibi.

 4. İlknur dedi ki:

  Bn 30 yaşındayım beşinci sınıfa kadar okudum ve orta okula devam etmek istemiyorum dışardan nasıl kayıt yapabilirim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   halk eğitim merkezleri açık öğretim bürolarından kayıt olunabilir.

 5. SEZER İLERİ dedi ki:

  Açıköğretim ortaokulu 2. Dönem kayıt yenileme başvurusu kaçırmışım ne yapmalıyım. Bana yardımcı olurmusunuz. ne zaman 3.dönem kayıtları olur?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   3 dönem başvuruları açılır ise nisan sonu mayıs başı gibi açılır.

 6. Serpil dedi ki:

  Orta okul 6. Sınıftan başlamak istiyorum ne zaman kayıt olmalıyım ve nereye kayıt yapmalıyım Hiç bir fikrim yok bu konu hakkında önereniz varmı bana.Almanya’da yaşıyorum Münih bağlı. Bilgi alacağım bir telefon numarası verebilirimisiniz,şimdiden teşekkürler…

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Başvuru Koşulları
   • 14 yaşından gün almış olanlar
   • İlkokul mezunları ve 4. sınıfı bitirmiş olanlar
   • İlköğretim okullarının 6., 7., veya 8. sınıfından ayrılanlar ile ortaokul 5., 6., 7. ve 8. sınıfından ayrılanlar,
   • Yetişkinler II. Kademe Eğitimi Başarı Belgesi olanlar,
   • Yurt dışında öğrenim görüp en az ilkokul 4. sınıfını bitirenler düzeyinde denklik belgesi olanlar.
   Açık Öğretim Ortaokulu’na kayıt yaptırabilir.
   Ancak; bir yıldan fazla süreli kamu görevlisi ebeveynine bağlı olarak yurt dışına çıkmak zorunda kalanlarda yaş sınırı aranmaz.

   Açık Öğretim Ortaokulu Köln İrtibat Bürosu ile nasıl irtibat kurabilirim?
   Telefon: 0049 221 51 10 47
   Açık Öğretim Ortaokulu Köln İrtibat Bürosu ile telefonla danışma hizmeti hafta içi her gün 14.00 ile 17.00 arası verilmektedir.
   E-posta : lise@anadolu-uni.de
   https://bap.anadolu.edu.tr/orta/4

 7. Serap dedi ki:

  Açık ortaokul sınavlarına girmek diploma almak istiyorum ne yapmalıyım

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Şuan Kayıtlar Kapalı. Yeni Dönem Kayıt Tarihlerini Takip Ediniz.

 8. Aydın meydan dedi ki:

  Orta okul kayidi olmak istiyorum

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Şuanda kayıtlar açık değil, yeni dönem kayıt tarihlerini bekleyiniz.

 9. Fatma dedi ki:

  Merhaba acık öğretim 6.cı sınıf için 2.ci dönem kayıt oldum fakat sınav gününü bilemediğim için kaçırmış olabilir miyim. Tekrar ne yapmam gerekir?!

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   1 Dönem Kaybetmiş Oluyorsunuz. Bazı Yıllarda Telafi Sınavı Açılabiliyor, Takip Ediniz.

 10. Ali dedi ki:

  Katılmak istiyorum

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   yeni dönem kayıt tarihlerini takip ediniz.

 11. Utku dedi ki:

  Ben ortaokul 1 cinsinifi açık öğretimden bitirip ikinci sınıfın birinci dönemine kadar devam ettim 15 yıl geçti şimdi devam edip diplomamı almak istiyorum ne yapmam gerekiyor yine 1. siniftanmi devam edilen yoksa kaldığın yerden devammi edicem kayıt nezamn yaptirabilirim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Sistemden öğrenci durumunuzu görebilirsiniz, göremiyorsanız 444 0 632’ yi Arayabilirsiniz. kalınan yerden devam edilir.
   Yeni dönem kayıt tarihlerini takip ediniz. Genellikle nisan sonu ve mayıs ayı başı gibi açılabilir.
   https://aionet.meb.gov.tr/login.aspx

 12. Semra dedi ki:

  Merhaba esim 7. Sınıftan ayrilmis basvurdugu zaman kacinci siniftan devam edecek

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Tasdikname Belgesi (Öğrenim Belgesi) Olanlar İse İntibak İşlemi Sonucuna Göre, Belirlenen Sınıftan Eğitimlerine Devam Ederler.

 13. Recep dedi ki:

  Sitede “Açık Öğretim Ortaokulu sınavlarında öğrenciler en fazla 9 dersten sınava katılabilecektir. Sınav için güncellenmiş ders atamaları sistemde dönem derslerinde görülmektedir.” şeklinde Bakanlık Oluru diye bir duyuru yer alıyor. Bu üstten 4 den fazla ders alınabilir mi demek yoksa alttan kalan derslerin alınmasıyla ilgili bir durum mu?

 14. Kübra dedi ki:

  kayıt yaptırmistim ama hiçbir sınava girmedim . 2. Dönem kayit yenileme bitmiş sanırım . Giriş şifremi unuttum ki ilk kayıt olduğumda sınav tarihi bilgileri filan yazmıyordu mesaj olarak da gelmedi . Güncel öğrenci olabilmem için nasil bir yol izlemeliyim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   2. dönem kayıt yenilemediyseniz, 3 dönemi bekleyeceksiniz. 3. dönem kayıt yenileme genelde nisan sonu mayıs başı gibi alınır.

 15. Ufuk dedi ki:

  Acıkortaögretim kayıtları gelecek dönem ne zaman olur

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Genelde Nisan sonu, mayıs ayı Başında 3. dönem başvuruları açılıyor.

 16. Yaşar dedi ki:

  2 inci dönemi dışdan okumak istiyorum

 17. Suga dedi ki:

  Açık ortaokuldan örgün eğitime nasıl geçiş yapabilirim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   AÖL’den Örgün Eğitim Kurumlarına Geçiş:
   Açık Öğretim Lisesinde Ders Geçme ve Kredili Sistemi, örgün eğitim (devam zorunluluğu olan okullar) okullarda ise Sınıf Geçme Sistemi uygulanmaktadır.
   1- Nakil şartlarını tutan öğrenci;
   a) Zorunlu eğitim çağının dışına çıkmamış olmak,
   b) Daha önceden örgün eğitim kurumunda 2 yıl üst üste sınıfta kalmamış olmak,
   c) Önceden örgün eğitim kurumlarından disiplin suçu ile uzaklaştırılmamış olmak,
   2- Açık Öğretim Lisesinden tasdiknamesini alır.
   3- Açık Öğretim Lisesinden örgün eğitim veren bir okula nakil yaptırmak isteyen öğrencilerin sınıf seviyesi, başarmış oldukları ortak derslere göre belirlenir. Açık Öğretim Lisesinden aldığı tasdiknameye göre öğrencinin sınıf seviyesini, Talim Terbiye Kurulu Başkanlığının 29.09.2014 tarih ve 93 sayılı kararına göre belirler.
   4- Nakil ve geçiş için tüm bunlardan sonra başvuracağı eğitim kurumunun ya da ikametinin bulunduğu İlçe Milli Eğitim müdürlüğü Nakil Komisyonuna dilekçe ile başvurarak nakli gerçekleştirilir.

   1. Aleyna dedi ki:

    Bu yıl 17 yaşına giricem ortaokul 7. Sınıfta kalmıştım tekrar okuyabilir miyim?

 18. Tülay yıldız dedi ki:

  Orta okul a kayıt olmak istedim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   1. dönem kayıtları kapandı, 2. dönem kayıtlar genellikle ocak ayında açılır.

 19. Pınar dedi ki:

  Kayıt süresi bittimi

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   1. dönem kayıtları süresi doldu. 2. dönem kayıtları genellikle ocak ayında açılır.

   1. Filiz dedi ki:

    Açıköğretim ortaokulu 2. Dönem kayıt yenileme başvurusu kaçırmışım ne yapmalıyım

    1. Güncel Eğitim dedi ki:

     3. dönem kayıt yenileme genelde nisan sonu mayıs gibi açılır, takip edin.

 20. İbrahim dedi ki:

  Düzeltiyorum toplamda 7 ve 8 nci sınıftan toplamda 8 dersim var fakat toplamda 6 ders verildi 8 ders alamazmiydim.

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Bir üst sınıftan en fazla 4 ders seçilebilir.

1 3 4 5
BİR YORUM YAZ