<style>.lazy{display:none}</style>

Açık Öğretim Lisesi Kayıt Tarihleri İş Takvimi 2023-2024 3. Dönem

Açık Öğretim Lisesi Kayıt Tarihleri İş Takvimi 2023-2024 3. Dönem

Açık Öğretim Lisesi Kayıt Tarihleri 2023-2024 3. Dönem

AOL MEB Açık Öğretim Lisesi Kayıtları Nerede Yapılacak, Kayıt İçin Aranılan Şartlar Neler, Açık Liseye Kaçıncı Sınıftan Başlanır, Kayıt Ücreti Ne Kadar Ödenir, Başvurular Hangi Tarihler Arasında Alınır, Kimler Açık Öğretim Lisesine Kayıt Olabilir, Kimler Açık Liseye Geçiş Yapabilir.

Açık Lise 3. Dönem Kayıt Yenileme İşlemleri 19 Nisan 2024 İle 13 Mayıs 2024 (20 Mayıs 2024 Tarihine Kadar Uzatıldı) Tarihleri Arasında Yapılacak.
Kayıt Yenileme İşlemleri İçin Sınav Ücreti Ödenmelidir. Halk Eğitim Merkezlerine Kayıtları Donuk Ve Silik Yazan Öğrenciler Gitmelidir. Mart Ayında Sınavında Girenlerin (Aktif Öğrenciler) Sadece Sınav Ücretini Yatırmaları Yeterlidir. Ders Seçimleri Kayıt İşlemlerini Yaptıktan Sonra Başlayacak.
Temmuz Ayında Yapılacak Açık Lise 3. Dönem Sınavına Artık 18 Yaş Altı Öğrenciler De Katılabilecek.

2023-2024 Yılı 3. Dönem Açık Lise Ve Açık Ortaokul Sınavları Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hariç Yurt Dışında Bulunan Öğrenciler, Engelli Öğrenciler, Tutuklu Ve Hükümlü Öğrenciler İle Açık Liseye Kayıtlı 9 Yada Daha Az Sayıda Dersten Sınava Girecek Olan Öğrencilerin Sınavları E-Sınav Olarak Yapılacak. Açık Lise E-Sınav Randevuları 23 Mayıs 2024 İle 3 Haziran 2024 Tarihleri Arasında Açık Öğretim Lisesi Öğrenci Sisteminden Alınacak.
Açık Lise E Sınav 1 Temmuz 2024 İle 31 Temmuz 2024 Tarihleri Arasında Her Aday İçin Tek Oturumda E-Sınav Uygulaması Olarak Yapılacak.
Açık Lise E Sınav Nasıl Yapılacak? Detaylar İçin Tıklayın.

Yazılı Sınav Tarihleri
1. Oturum: 20 Temmuz Cumartesi günü Türkiye saati ile 10.00’da
2. Oturum: 20 Temmuz Cumartesi 2024 günü Türkiye saati ile 14.00’te,
3. Oturum: 21 Temmuz 2024 Pazar günü Türkiye saati ile 10.00’da.

Açık Lise Sınavları 2023-2024 3. Dönem E-Sınav Olarak Yapılacak

Ads

Açık Lise Sınavları 2023-2024 Döneminde E Sınav Olarak Yapılacak. Yurtdışındaki Öğrenciler (KKTC Hariç), Engelli Öğrenciler, Tutuklu Ve Hükümlü Öğrenciler İle Açık Lisede Kayıtlı Olan Ve 9 Yada Altında Dersten Sınava Girecek Olan Öğrencilerin Sınavları Yazılı Sınav Olarak Yapılacak.

Açık Öğretim Lisesindeki Öğrencilik Durumu Aktif, Donuk Ve Silik Durumda Olan Tüm Öğrenciler Kayıt Yenileme İşlemini Yaptırabilecektir.
Ders Seçimi İşlemleri: 2023-2024 Eğitim ve Öğretim Yılı 3. dönem sınavları için ders seçme işlemleri 19 Nisan 2024- 13 Mayıs 2024 tarihleri arasında Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi üzerinden yapılabilecektir. Kayıt yenileme işlemlerinin sona ermesinin ardından yapılan ders seçimi işlemleri dikkate alınmayacaktır.

Sınav Merkezi İşlemleri: 2023-2024 Eğitim ve Öğretim Yılı 3. dönem sınavları için sınav merkezi güncelleme işlemleri 19 Nisan 2024- 13 Mayıs 2024 tarihleri arasında Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi üzerinden yapılabilecektir. Kayıt yenileme işlemlerinin sona ermesinin ardından yapılan sınav merkezi belirleme ve güncelleme işlemleri dikkate alınmayacaktır.
Öğrencilerimiz 2023-2024 Eğitim ve Öğretim Yılı 3. dönem sınavlarına fotoğraflı sınav giriş belgesi ile girebileceklerdir.
Giriş belgesinde fotoğrafı bulunmayan öğrenciler sınava alınmayacaktır.

Açık Liseye Geçişler Kaldırıldı
Yeni Yayınlanan Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği İle Milli Sporcular, Kaynaştırma Öğrencileri, Koruma Kanunu Kapsamındaki Öğrenciler, Şehit Ve Gazi Çocukları, Bakanlıkça Mazereti Uygun Görülenler İle Yönetmeliğin İlgili Hükümlerine Göre Örgün Ortaöğretim Kurumlarında Okuma Hakkını Kaybeden Öğrenciler Gibi İstisnai Durumlar Dışında Açık Öğretim Lisesine Geçiş Yapılamayacak. Örgün Eğitimde Devam Eden Öğrenciler Sınıfta 2 Yıl Kalmadığı Sürece Örgün Eğitimin Dışına Çıkamayacak.

Açığa Kimler Geçebilir
Örgün Eğitimdeki 2 Yıl Üst Üste Sınıfta Kalanlar Açık Liseye Geçiş Yapabilecek.

Açık Öğretim Lisesi 2023- 2024 3. Dönem Sınavları E-Sınav Olarak Yapılacak.

Açık Lise Çıkmış Sınav Soruları İçin Tıklayın.

Açık Lise 2023-2024 3. Dönem Kayıt Yenileme İşlemleri

Başvuru

Kayıt Yenileme İşlemi
Açık Öğretim Lisesinde kayıtlı öğrencilerin okulun resmi internet sitesinde belirtilen tarihlerde yaptırdıkları kayıt işlemine kayıt yenileme denir. 2023-2024 eğitim ve öğretim yılı 3. dönem sınavlarına; öğrencilik durumu silik, donuk veya aktif olan öğrenciler kayıt yenileme işlemini yaptırabilir. Kayıt yenileme işlemini yaptırmayanlar sınavlara katılamaz.

Başvuru Yeri
İl Ve İlçelerde Bulunan Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri

T.C. Kimlik Numarası Sistemde Olmayan Öğrencilerin Başvuruları;
Açık Öğretim Lisesine önceki yıllarda kayıt yaptırmış olan öğrencilerden Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sisteminde T.C. Kimlik Numaraları güncel veya kayıtlı olmayanlar bilgilerini güncelledikten sonra kayıt yenileme işlemini yaptırabilecektir. Bu durumdaki öğrenciler, öğrenci numarasının bulunduğu bir dilekçeyle durumunu anlatarak ekinde T.C. Kimlik Numarası bulunan nüfus cüzdanı fotokopisi ile Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne müracaat edecektir. Halk Eğitimi Merkezi müdürlüğü dilekçeyi ve ekini aciklise@meb.gov.tr eposta adresine göndererek öğrencinin T.C. Kimlik Numarasının güncellenmesini sağlayacaktır.

Kayıt Yenileme Sınav Ücreti
Kayıt Yenileme Sınav Ücreti Olarak 250 TL Olarak Anlaşmalı Bankalara Yatırılacak. Anlaşmalı Bankalar, Ziraat Bankası, Halk Bankası Ve Vakıflar Bankası.

Kayıt yenileme ücretlerini yukarıda belirtilen bankaların ATM’lerinden, ödeme.gov.tr Adresinden Kredi Kartı İle Yatırılabilir.

Kayıt Yenileme İşlemi
Açık Öğretim Lisesine kayıtlı olan öğrencilerin kayıt yenileme işlemleri sınav katılım ücreti yatırıldıktan sonraki iş gününde sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır. Sınav katılım ücretini yatıran öğrenciler kayıt yenileme işlemlerinin yapılıp yapılmadığını takip etmek zorundadır. Kayıt yenileme işlemi sistem tarafından otomatik olarak yapılmayan veya kayıt yenileme işlemini kendisi yaptırmak isteyen öğrenciler halk eğitimi merkezi müdürlüğüne müracaat ederek kayıt yenileme işlemini yaptırabilecektir.

Silik Öğrenci Aktifleştirme
Açık Öğretim Lisesine kayıtlı olduğu hâlde en az 2 dönem üst üste kayıt yenileme yapmadığı için öğrencilik durumu ‘’SİLİK’’ duruma düşen öğrenciler aktifleştirme işlemi “Silik Öğrenci Aktifleştirme” ile yaptırabilir. Silik Öğrenci Aktifleştirme yapılacak öğrencinin sınav katılım ücreti muafiyeti var ise; muafiyete esas durumunu gösteren belge istenir.

Ders Seçimi
Kayıt yenileme işlemlerini tamamlayan öğrenciler okulun resmi internet sitesinde belirtilen tarihler arasında sistem üzerinden ders seçimlerini yapabilecektir. Ders seçimi yapmayan öğrencilerin ders seçimi sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır. En az bir tane ders seçimi yapan öğrencilerin ders seçimi yapılmış kabul edilir ve sistem tarafından otomatik ders atama işlemi yapılmaz. Öğrenciler, okulun resmi internet sitesinde belirtilen tarihler arasında öğrenci numarası ve şifresiyle sisteme girerek seçmiş olduğu derslerde değişiklik yapabilecektir.

Sınav Merkezi Tercihi ve Güncellenmesi
Öğrencilik durumu Aktif hale gelen öğrenciler okulun resmi internet sitesinde belirtilen tarihler arasında öğrenci numarası ve şifresiyle sisteme girerek isterlerse sınav merkezini değiştirebilecek veya güncelleyebilecektir (Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü öğrenciye tanınan sınav yeri değişikliği yapma süresini değiştirme hakkına sahiptir.)

Sınavın Şekli ve Yeri
Açık Öğretim Lisesi sınavları, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün il ve ilçelerdeki belirlediği okullarda merkezi sistemle, çoktan seçmeli test metodu kullanılarak yapılmaktadır.

Sınav Giriş Belgesinin Alınması
Öğrenciler, Sınav Giriş Belgelerine https://aolweb.meb.gov.tr/ogrenci_giris.aspx adresinden öğrenci numarası ve şifreleri ile giriş yaparak ulaşabilir.

Açık Lise 2023-2024 3. Dönem Kayıt Yenilime Kılavuzu İçin Tıklayın.

Açık Lise 2. Dönem Kayıt Tarihleri

Yeni Kayıt Tarihleri
Açık Liseye Geçiş Tarihleri: 31 Ocak 2024 İle 5 Şubat 2024
(2023-2024 Eğitim Ve Öğretim Yılı 1. Döneminde Örgün Ortaöğretim Kurumlarında Aktif Kaydı Olan Öğrencilerden 2023/30 Nolu Genelge Kapsamında Örgün Ortaöğretim Kurumlarından Açık Öğretim Liselerine Geçiş Şartlarını Taşıyanlar İçin İlk Kayıt İşlemleri 31 Ocak 2024 Tarihinde Başlayacak Olup 5 Şubat 2024 Tarihi Mesai Bitiminde Sona Erecektir.)

Açık Lise Çalışma Soruları İçin Tıklayın.

Açık Öğretim Kurumları 3. Dönem Sınavları E-Sınav Olarak 1 Temmuz 2024 İle 31 Temmuz 2024 Tarihleri Arasında Yapılacak. Yazılı Sınav 20 Temmuz – 21 Temmuz 2024 Tarihinde Yapılacak.
Açık Öğretim Kurumları 2024-2025 1. Dönem Sınavları 1 Aralık 2024 İle 31 Aralık 2024 Tarihleri Arasında Yapılacak.

Açık Lise Sınavları Nasıl Yapılacak, Detaylar İçin Tıklayın.

Açık Öğretim Lisesi İle İlgili Bilgilerinize Ulaşmak Ve Merak Ettiğiniz Konuları Öğrenmek İçin 444 06 32’yi 7/24 Saat Arayabilirsiniz.

Yeni Kayıt Öğrencisi Kayıt İşlemleri
İlk Kez Kayıt Olacaklar Halk Eğitim Merkezlerine Başvuru Yapacaklar

İlk Kayıt Başvurusunda Gerekli Belgeler
1 Adet Fotoğraf
Kimlik Belgesi
Diploma

Kayıt İşlemi Tamamlandıktan Sonra Kayıt Ücreti Ödenecek. Ders Seçim İşlemleri İlk Kayıt Öğrencileri İçin Sistem Tarafından Yapılacak.

Açık Liseye Bir Yada Birden Fazla Dönemde Ara Veren, Sınavlara Katılmamış Sistemde Kayıtları Donuk, Silik Olarak Görünen Öğrenciler Halk Eğitim Merkezlerine Başvurmalıdır.

Kayıt Yenileme İşlemleri
Kayıt Yenileyecek Öğrencilerin Bankalara Kayıt Ücretini Ödemesi Gereklidir.

Açık Lise Mezun Olma Şartları İçin Tıklayın.

Açık Lise 18 Yaş Ve Üzeri Öğrencilerin Mezuniyet Şartları
Öğrenim Gördüğü Toplam Dönemin En Az 8 Veya Üzeri Olması (18 Yaş Ve Üstü Öğrencilerimizin İse Toplam Dönemin En Az 5 Veya Üzeri Olması; 5 Dönem Uygulaması 2023/1 Döneminden İtibaren Kayıt Olan Öğrenciler İçin Kaldırılmış Olup, 2023/1 Döneminden İtibaren Kayıt Olan Tüm Öğrenciler 8 Dönem Şartına Tabidirler.)
Toplam Kazanılan Kredinin En Az 170 Veya Üzeri Olması
Ortak / Zorunlu Derslerin Tamamını Başarması Veya Muaf Olması (Muaf Olmak 1 Dersten 3 Dönem Geçememiş Olmak)
(Dil Ve Anlatım / Türk Dili Ve Edebiyatı Dersinden Muafiyet Olmaması Nedeniyle Mutlaka Başarımlısı)
Açık Öğretim Lisesinde En Az 1 Dönem Sınava Girmiş Olması Gereklidir.

2023-2024 2. Dönem Açık Lise İlk Kayıt Kılavuzu

Başvuru Yeri
İl ve ilçelerde bulunan halk eğitimi merkezi müdürlükleridir.

İlk Kayıt Sınav Ücreti
Açık Öğretim Lisesine ilk kayıt yaptıracak olan öğrenci; T.C. Kimlik Numarası ile T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası veya Türkiye Vakıflar Bankasına sınav katılım ücretini yatıracaktır. Sınav katılım ücretini yatıran aday öğrenci, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne müracaat ederek ilk kayıt için gerekli evraklarını teslim edip ön kaydını yaptıracaktır.

İlk Kayıt Sınav Katılım Ücreti 160 TL Olarak Anlaşmalı Bankalara Yatırılacaktır.

İlk Kayıt Sınav Ücretini Aşağıdaki Şekillerde Yatırabilirsiniz:
Tüm ödeme kanallarından yapılacak ödemelerde adayların katılacağı ilgili sınavın adıyla ücret yatırmaları gerekmektedir.
1- https://odeme.meb.gov.tr adresinden tüm bankaların kredi kartı ile ilk kayıt sınav katılım ücretini yatırabilirsiniz.

2- T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankasının internet bankacılığını kullanarak ilk kayıt sınav katılım ücretini yatırabilirsiniz.

3- İlk kayıt sınav katılım ücreti anlaşmalı bankaların ATM’lerinde de yatırılabilmektedir. ATM’lerden yatıracağınız ücretin mutlaka Açık Öğretim Lisesi ilk kayıt sınav katılım ücreti olarak yatırıldığına dikkat ediniz.
Tahsilat esnasında adaylardan talep edilen telefon numarasının adaya ait ve doğru olması gerekmektedir.

• Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu öğrencilerimizden T.C. kimlik numarası olmayanların ilk kayıt işlemlerini yaptırabilmeleri için İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından verilen yabancı kimlik numarasını almaları gerekmektedir.

• T.C. kimlik numarası almak zorunda olmayan kişilerin sınav katılım ücretini ödeyebilmek için kayıt yaptıracakları okul/cezaevi öğretmeni aracılığıyla Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne, aciklise@meb.gov.tr mail adresi ile ulaşmaları gerekmektedir. Bu öğrencilere Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü tarafından sınav bedellerini ödeyebilecekleri banka hesap numarası verilecektir.

• Açık Öğretim Lisesine ilk kayıt yaptıran öğrenci; mezun oluncaya kadar sınava girmek istediği her dönem iş takviminde belirlenen tarihler arasında kaydını yenileyerek derslerini seçmek zorundadır.

Kimler Sınav Ücretinden Muaftır
Açık Öğretim Lisesinde kayıtlı olup, ücret muafiyetine tabii olan öğrenciler aşağıda belirtilmiştir.

a) İstiklal madalyası verilmiş, vatani hizmet tertibinden şeref aylığı bağlandığını,

b) Şehitlerin eş, çocuk, kardeş, anne veya babası olduğunu,

c) Gazi ve gazilerin eş, çocuk, anne veya babası olduğunu,

ç) 15/7/2005 tarihli ve 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında mahkemeler tarafından üzerine tedbir konulduğunu,

d) İl/ilçe özel eğitim hizmetleri kurulu kararı ile açık öğretim okullarına kayıt yaptıracak özel eğitim ihtiyacı olduğunu,

e) 8/3/2012 tarihli ve 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine

Dair Kanun kapsamında olduğunu,

f) Sosyal hizmetler ve çocuk esirgeme kurumunda kaldığını,

g) Sağlık Kurulu raporu ile en az % 40 engelli olduğunu,

ğ) Tutuklu, hükümlü veya denetimli serbestlik kapsamında olduğunu,
belgelendiren öğrenciler açık öğretim okulları ilk kayıt ve kayıt yenileme dönemlerinde açık öğretim okullarının sınavlarında, sınav katılım ücretinden muaftır.

Sınav Katılım ücret muafiyeti olan öğrencilerin otomatik kayıt yenileme işlemleri Yapılmamaktadır. Bu sebeple yukarıda belirtilen maddeler kapsamında özel durumu olan öğrenciler 2023-1 dönemi kayıt yenileme işlemlerini; 15 Eylül 2023 -16 Ekim 2023 tarihleri ve mesai saatleri içinde Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne şahsen başvurarak kayıt yenileme işlemini yaptırabileceklerdir. Şahsen başvuruda bulunamayacak durumda olanlar ise, ilan edilen kayıt yenileme tarihleri ve mesai saatleri içinde “kayıt yenileme işleminin yapılmasına ilişkin talep dilekçelerini” Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne mail, faks vb. iletişim araçları ile ulaştırmaları durumunda öğrencilerin dilekçe gönderdikleri her dönem için, kayıt yenileme işlemleri yapılacaktır.

İşlemini mail, faks vb. iletişim araçları ile yapan ücret muafiyeti kapsamındaki öğrenciler Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemine şifreleri ile giriş yaparak öğrencilik durumunun AKTİF olup olmadığını kontrol etmesi gerekmektedir. Dönemi Aktif olmamış ise Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ile iletişime geçerek dönemini aktifleştirmesi gerekmektedir. Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ücret muafiyeti olan öğrencilerin geçerli belgelerini Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemine yükleyerek bir örneğini kurumlarının arşivinde muhafaza edeceklerdir.

Kimler İlk Kayıt Yaptırabilir

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin “Açık öğretim liseleri ile örgün ortaöğretim kurumları arasında nakil ve geçişler” başlıklı 41 inci maddesinin ikinci fıkrasında ve Örgün ortaöğretim kurumlarından Açık Öğretim Liselerine geçiş şartları ile ilgili 14.09.2023 tarihli ve 83907639 sayılı 2023/30 Sayılı Genelgede “… Örgün ortaöğretim kurumlarından açık öğretim liselerine;

a) Bu Yönetmeliğin 23 üncü maddesinin ikinci fıkrasının (ç) ve (g) bendi ile yedinci fıkrası kapsamındaki öğrenciler, evde ve hastanede eğitim verilerek öğrenim görenler ile Bakanlıkça mazereti uygun görülenler veli ve öğrenci talebi doğrultusunda ilgili okulun mevzuatında belirtilen nakil ve geçiş şartlarını taşıması hâlinde nakil ve geçiş yapabilirler.

b) Bu fıkranın (a) bendinde belirtilenler ile bu Yönetmeliğin ilgili hükümlerine göre örgün ortaöğretim kurumlarında okuma hakkını kaybeden öğrenciler dışındakiler nakil ve geçiş yapamazlar.” hükümlerine yer verilmiştir. Bu kapsamda;

1) “Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu” ile birlikte geçerli “Engelli Sağlık Kurulu Raporu” veya “Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporu (ÇÖZGER)” olan,

2) Anne veya babası vefat eden,

3) 24/5/1983 tarihli ve 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu kapsamında hakkında koruma kararı verilen ve yahut koruyucu aile yanına yerleştirilen,

4) 22/11/2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 305 inci maddesine göre evlatlık edinme öncesi bir yıllık geçici bakım sürecinde olan,

5) 3/7/2005 tarihli ve 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında hakkında eğitim veya bakım tedbiri kararı verilen,

6) 8/3/2012 tarihli ve 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun çerçevesinde ikameti geçici olarak değiştirilmek zorunda kalınan,

7) 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu, 3/11/1980 tarihli ve 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun veya 2330 sayılı Kanun hükümleri uygulanarak aylık bağlanmasını gerektiren kanunlar, 8/6/1949 tarihli ve 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun 56 ncı, mülga 45 inci ve 64 üncü maddeleri ile 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 47 nci maddesi kapsamında harp veya vazife malulü sayılanların çocuğu olan,

8) 24/2/1968 tarihli ve 1005 sayılı İstiklâl Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması Hakkındaki Kanun kapsamında aylık bağlanan şehit ve gazi çocuğu olan,

9) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 102 ila 105 inci maddeleri kapsamındaki suçların mağduru olan,

10) Millî sporcu,

11) Tutuklu ve hükümlü,

12) “Öğrenci Nakil ve Geçişlerine Esas Teşkil Eden Hastalıklar” listesine bağlı olarak sağlık kurulu
raporu olan,

13) Evde ve hastanede eğitim verilerek öğrenim gören,

14) Bakanlıkça mazereti uygun görülen,

15) Örgün ortaöğretim kurumlarında okuma hakkını kaybeden,
öğrenciler dışındakilerin, örgün ortaöğretim kurumlarından açık öğretim liselerine nakil ve geçiş yapamayacakları hükme bağlanmıştır. Ayrıca, İlgi (b) Yönetmeliğin 41 inci Maddesi 2 nci fıkrasının (a) bendinde yer verilen “Bakanlıkça mazereti uygun görülen” ibaresi kapsamında;

a) Sınıf tekrarına kalanlardan, ilgi Yönetmeliğin 59 uncu Maddesi birinci fıkrasının (a) bendi hükümlerine göre öğrenim hakkı devam edenlerden bu yönde talepte bulunanlar,

b) İş veya işyeri değişikliği nedeniyle ikamet yerini değiştiren veli/vasisinin yeni ikametinin bulunduğu il/ilçede eğitimini sürdürebileceği okul türü bulunmayanlar,

c) İlköğretim okulu/ortaokul veya imam-hatip ortaokulu mezunu olup herhangi bir örgün ortaöğretim kurumunda kaydı olmayanlar ile çeşitli nedenlerle dokuzuncu sınıfta özürsüz devamsızlık hakkını dolduranlar,

ç) Açık öğretim liselerinin yurt dışı programına kayıt yaptırmak isteyenlerden, açık öğretim liselerine kayıt şartlarını taşıyanlar yaş şartı aranmaksızın,

d) Yurt dışında öğrenim görmüş olanlardan denklik belgelerinde belirtilen öğretim düzeylerinin açık öğretim liseleri kayıt şartlarını taşıması hâlinde yaş şartı aranmaksızın,

e) Diyanet İşleri Başkanlığınca açılan Kur’an kurslarında hafızlık ve bu alanı destekleyici Arapça eğitimi alanlar ile Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün hafızlık modüllerine kayıtlı olanlar,

f) Millî sporcular dışında bireysel veya takım sporlarında en az üç yıl faal lisanslı olarak yarışmalara katılan sporcular ve Türkiye olimpik hazırlık merkezleri ile sporcu eğitim merkezlerine kayıtlı olanlar,

g) 2023-2024 eğitim ve öğretim yılına mahsus olmak üzere deprem bölgesindeki Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye illeri ile Gaziantep ilinin İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde geçici barınma merkezlerinde (konteyner kent, çadır kent vb.) ikamet eden ve taşıma yolu ile eğitim hizmeti alanlar, istemeleri ve durumlarını belgelendirmeleri hâlinde açık öğretim liselerine nakil ve geçiş yapabileceklerdir.” denilmektedir.

Açık Öğretim Lisesine;

a) İlköğretim okulu / ortaokul / imam hatip ortaokulundan mezun olanlar,

b) Ortaöğretim kurumlarından ayrılanlar,

c) Ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar,

ç) Rehberlik ve araştırma merkezlerince düzenlenen özel eğitim değerlendirme kurulu raporuyla
Açık Öğretim Liselerine yönlendirilerek il/ilçe özel eğitim hizmetleri kurulu tarafından yerleştirme
kararı alınan özel eğitim ihtiyacı olanlardan, bu fıkranın (a) ve (b) bentlerindeki şartlardan birini
taşıyanlar,

d) Yurt dışında öğrenim görüp bu fıkranın (a), (b) ve (c) bentlerindeki durumlardan birine
denkliğini yaptırmış olanlar yaş şartı aranmaksızın,

e) (a), (b),(c), (ç) ve (d) maddelerindeki şartlardan birini taşıyan yabancı uyruklular,

f) Örgün eğitim kurumlarında kayıtlı olan öğrencilerden ilgili mevzuat hükümlerine göre
Bakanlıkça açık öğretim liselerine geçişlerine izin verilenler,
kayıt yaptırabilir.

– Açık Öğretim Lisesine ilk kayıt yaptıracak olanlardan 18 yaşını doldurmamış olanlar velileriyle birlikte, 18 yaşını doldurmuş olanlar ise şahsen veya noter aracılığıyla vekâlet verdikleri kişinin Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne başvurması gerekmektedir.

– Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri eksik evrakı ve evrakında eksik bilgisi olan öğrencilerin ilk kayıt evraklarını teslim almayacak ve eksik belgeyle ilk kayıt işlemi yapmayacaktır. İlk kayıt işlemleri ile ilgili yapılan işlemlerdeki sorumluluk, işlemi yapan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğündedir.

– Öğrenciler, Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğünün resmi internet sitesinde yayınlanan duyurular ile Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi üzerinden atılan mesajları takip etmeleri gerekmektedir.

Mesleki Eğitim Merkezlerinde kayıtlı öğrenciler
Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Mesleki Eğitim Merkezlerinin mevzuatında yapılan değişiklikle 2019-2020 eğitim ve öğretim yılından itibaren Mesleki Eğitim Merkezinin 9. sınıflardan başlamak üzere kademeli olarak uygulamaya konulan haftalık ders çizelgesine göre Mesleki Eğitim Merkezi lise dengi diploma vermeye başlamıştır. Bu nedenle;

2019-2020 eğitim ve öğretim yılı ve sonrasında Mesleki Eğitim Merkezinin 9. Sınıfına ilk kaydını yaptıran öğrencilerden Açık Öğretim Lisesine geçiş yapmak isteyenlerin ilk kayıtları yapılacaktır.

2019-2020 eğitim ve öğretim yılından önce, Mesleki Eğitim Merkezlerine (Çıraklık Eğitim Merkezlerine) ortaokul/ilköğretim okulu mezunu olarak ilk kaydını yaptıranlardan Mesleki Eğitim Merkezlerinin ara sınıflarından ayrılan veya bu okuldan mezun olanlar Açık Öğretim Lisesine ortaokul/ilköğretim mezunu olarak ilk kayıtları yapılacaktır.

İlk Kayıt İçin Gerekli Evraklar
Açık Öğretim Lisesine ilk kayıt yaptıran öğrencilerin kayıt için gerekli tüm belgeleri aynı gün içerisinde “Açık Öğretim Liseleri Bilgi Yönetim Sistemine halk eğitimi merkezi müdürlüğü tarafından taranarak aktarılır. Belgelerin aslı kayıt işlemlerini yürüten kurum tarafından arşivlenir.

e-Okulda Kaydı Olan Öğrencilerden
İlköğretimi tamamlayanlar, ortaöğretim kurumlarının ara sınıflarından ayrılanlar, ortaöğretim kurumlarından/bir yükseköğretim kurumundan mezun olanlar ile bir yükseköğretim kurumunda ayrılanlardan;

• Açık Öğretim Lisesine kaydının yapılmasını istediğine dair dilekçe,
• T.C. Kimlik Numarasını gösteren belge istenir.
• Bir adet biyometrik çekilmiş fotoğraf,
Ayrıca sistem üzerinden alınan kayıt raporunu imzalamaları gerekmektedir (18 yaşından küçük öğrencilerin kayıt raporu velileri tarafından imzalanacaktır.)

-Açık Öğretim Ortaokulu, Mesleki Açık Öğretim lisesi veya Açık Öğretim İmam Hatip lisesinden mezun olan öğrencilerden, sistem üzerinde söz konusu okuldan mezun olduğu görülenlerin kayıtları alınırken herhangi bir mezuniyet belgesi istenmeyecektir ancak mezuniyet belgesiyle müracaat eden öğrencilerin belgeleri alınarak sisteme tarandıktan sonra dosyasına konulacaktır.
– Öğrenciler, ilk kayıt işleminde örgün eğitimde geçtiği/okuduğu sınıflardaki derslere ait notlarında eksiklikleri ayrıldıkları okullardan alacakları belgelerle tamamlamakla yükümlüdür. Bu belgelerdeki notların sisteme girişinden tamamen Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü sorumludur. (Örneğin: e-okul sisteminde, 2. sınıf notu olup 1. sınıf notu olmayanların 1. sınıf notları istenerek kayıt yapılacaktır.)

e-Okulda Kaydı Olmayan Öğrencilerden

a) İlköğretim Okulu veya Ortaokul Mezunu Öğrencilerden;

• Açık Öğretim Lisesine kaydının yapılmasını istediğine dair dilekçe,
• T.C. Kimlik Numarasını gösteren belge, (Nüfus Cüzdanı, T.C Kimlik Kartı, Ehliyet, Süresi Geçmemiş Pasaport)
• Bir adet biyometrik çekilmiş fotoğraf,
• İlköğretim okulu veya ortaokul diplomasının aslı (diploması kayıp olanlardan Diploma Kayıt Örneğinin aslı),
T.C. Kimlik Numarası olmayanlardan ayrıca ilk kayıt sınav katılım ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontunun aslı,
istenir.

b) Ortaöğretim Ara Sınıflarından Ayrılan Öğrencilerden

• Açık Öğretim Lisesine kaydının yapılmasını istediğine dair dilekçe,
• T.C. Kimlik Numarasını gösteren belge,
• Bir adet biyometrik çekilmiş fotoğraf,
• Tasdikname/tasdikname kayıp belgesinin aslı ve ekinde okuduğu tüm sınıflara ait not döküm çizelgesinin aslı/onaylı örneği,
• T.C. Kimlik Numarası olmayanlardan ayrıca ilk kayıt sınav katılım ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontunun aslı,
istenir.

-Öğrencinin tasdikname / tasdikname kayıp belgesinde sınıfı, okuduğu sınıflardaki notları ve varsa sorumlu olduğu derslerin mutlaka yazması gerekmektedir. Bu bilgilerden biri yazmıyor ise eksik olan bilgiyi tamamlayacak bir belgenin olması gerekmektedir. Belge ve bilgileri tam olmayan öğrencilerin kayıtları alınmayacaktır.
– Tasdiknamenin ekinde olması gereken not döküm belgesinin aslının temin edilememesi durumunda, notları gösteren belgelerin onaylı sureti veya ders geçme defterinin onaylı sureti kabul edilecektir.(Ancak tasdikname / tasdikname kayıp belgesi mutlaka aslı olmalıdır.)
– Öğrencilerin tasdiknamede yer alan bilgilerinin mevzuata uygun olarak sisteme işlenmesinden ilk kaydını alıp veri girişlerini yapan Halk Eğitimi merkezi Müdürlüğü sorumludur.

c) Ortaöğretim Kurumlarından / Bir Yükseköğretim Kurumundan Mezun Olanlar İle Bir Yükseköğretim Kurumundan Ayrılanlardan

• Açık Öğretim Lisesine kaydının yapılmasını istediğine dair dilekçe,
• T.C. Kimlik Numarasını gösteren belge,
• Bir adet biyometrik çekilmiş fotoğraf,
• Ortaöğretim diplomasının/diploma kayıp belgesinin onaylı örneği, (söz konusu belge noter onaylı veya kaydı alan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından onaylanmış, olacak. Belgeyi onaylayan Halk Eğitimi Merkezinin mührü ve onaylayan müdür veya müdür yardımcısının ismi/kaşesi olacaktır. Kaşenin okunmaması durumunda onaylayan kişi tarafından Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünün adı tükenmez kalem ile yazılacaktır.)
• T.C. Kimlik Numarası olmayanlardan ayrıca ilk kayıt sınav katılım ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontunun aslı,
istenir.

Ortaöğretim kurumlarından / bir yükseköğretim kurumundan mezun olanlar ile bir yükseköğretim kurumundan ayrılarak Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptıracak öğrencilerin kayıtları lise mezunu olarak alınacaktır.

4 yıllık alansız genel lise mezunlarının diplomaları, Açık Öğretim Lisesinin vermiş olduğu diploma ile aynı olması nedeni kayıtları alınmayacaktır.

Lise mezunu olarak kayıt yaptıranların kayıt işlemleri 3 yıllık veya 4 dört yıllık alanlı sisteme göre yapılacak olup Açık Öğretim Lisesindeki toplam dönemi ve toplam kredisi buna göre belirlenecektir.

3 yıllık sistemden mezun olan öğrencilerin toplam dönemi 6, toplam kredisi 144 olarak, Açık Öğretim lisesine 4 yıllık alanlı veya 4 yıllık meslek lisesi mezunu olarak kayıt yaptıran öğrencilerin toplam dönemi 8, toplam kredisi ise 192 olarak tanımlanacaktır.

3 yıllık sistem mezunu olarak kayıt yaptıran öğrencilerin mezuniyet puanları; Açık Öğretim Lisesinde başardığı dersler ile diplomasında getirmiş olduğu başarı puanına göre hesap edilecektir.

4 yıllık sistem mezunu olarak kayıt yaptıran öğrencilerin ise Açık Öğretim Lisesi başarı puanı diplomasında getirmiş olduğu başarı puanı olacaktır.

Lise mezunu olarak diploma kayıp belgesi ile kayıt olacak öğrencilerin diploma kayıp belgesinde eğitim süresi yazması gerekmektedir. Eğitim süresi yazmayan öğrenciler mezun oldukları liseden; hazırlık sınıfı okumuş iseler hazırlık sınıfı hariç, okumamış iseler eğitim sürelerini gösterir belge almaları gerekmektedir.

Lise mezunu olarak kayıt yaptıracak öğrencilerin kayıt işlemleri hazırlık sınıfı hariç eğitim sürelerine göre yapılacaktır.

Lise mezunu olarak denklik belgesi ile kayıt yaptıran öğrencilerin denklik belgesi 06/06/2005 tarihi ve öncesinde düzenlenmiş ise 3 yıllık sistem mezunu olarak toplam dönemi=6, toplam kredisi=144, 07/06/2005 ve 19/07/2010 tarihleri ve arasında düzenlenmiş ise 4 yıllık lise mezunu olarak dönemi=8, toplam kredisi=192 olarak kayıtları alınacaktır.

Denklik belgesi GENEL LİSE MEZUNU OLARAK 20/07/2010 tarihi ve sonrasında düzenlenmiş olan öğrencilerin kayıtları alınmayacaktır. (Bu öğrencilerin denklik belgeleri 4 yıllık alansız sistem uygulaması kabul edildikten sonra düzenlenmesi nedeni ile denklik belgesi 4 yıllık alansız sisteme karşılık gelmektedir. Bu belge 4 yıllık eğitim sistemine karşılık gelen diplomanın yerine geçen belge olması nedeni ile kayıtları alınmayacaktır.)

Denklik belgesi ile lise mezunu olarak kayıt yaptıran öğrencilerin denklik belgesinde ülkemizde lise düzeyinde kabul edilen yurt dışında okuduğu tüm sınıflara ait başarı puanı yazıyor ise bu puan kullanılır.

d) Yurt Dışında Öğrenim Görmüş Olan Öğrencilerden

• Açık Öğretim Lisesine kaydının yapılmasını istediğine dair dilekçe,
• T.C. Kimlik Numarasını gösteren belge,
• Bir adet biyometrik çekilmiş fotoğraf,
• Yurt dışında öğrenim görmüş olup İl Millî Eğitim Müdürlükleri ya da yurt dışındaki Eğitim Müşavirliği/Eğitim Ataşeliklerinden “Açık Öğretim Lisesine Kimler Başvurabilir” başlığı altında yer alan (a), (b), (c) ve (ç) maddelerindeki şartlardan birini taşıyan Denklik Belgesinin aslı, (Karneler denklik belgesi yerine geçmez.) denklik belgesini kaybedenler, denklik belgesini düzenleyen kurum tarafından “aslı gibidir” yapılmış denklik belgesi,
• T.C. Kimlik Numarası olmayanlardan ayrıca ilk kayıt sınav katılım ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontunun aslı,
istenir.

e) Açık Öğretim Lisesinden Tasdikname Alarak Ayrılan Öğrencilerden (Tasdiknameli Form C işlemi)

• Açık Öğretim Lisesine kaydının yapılmasını istediğine dair dilekçe,
• T.C. Kimlik Numarasını gösteren belge,
• Bir adet biyometrik çekilmiş fotoğraf,
• Açık Öğretim Lisesinden tasdikname aldıktan sonra örgün eğitime kayıt yaptırmış ise örgünden aldığı tasdikname veya tasdikname kayıp belgesinin aslı, kayıt yaptırmamış ise Açık Öğretim Lisesinden aldığı tasdikname veya tasdikname kayıp belgesinin aslı,
• T.C. Kimlik Numarası olmayanlardan ayrıca ilk kayıt sınav katılım ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontunun aslı,
istenir.

f) Mesleki Açık Öğretim Lisesi veya Açık İmam Hatip Lisesinden Almış Öğrencilerden (Tasdiknameli Form C işlemi)
Öğrenci Kaydının bulunduğu Mesleki Açık Öğretim Lisesine / Açık İmam Hatip Lisesine müracaat ederek öğrencilik durumunu aktif hale getirilecektir,

• Açık Öğretim Lisesine kaydının yapılmasını istediğine dair dilekçe,
• T.C. Kimlik Numarasını gösteren belge,
• Bir adet biyometrik çekilmiş fotoğraf,
• T.C. Kimlik Numarası olmayanlardan ayrıca ilk kayıt sınav katılım ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontunun aslı,
istenir.

-Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesinde öğrenim gören öğrenciler Açık Öğretim Lisesine kayıt dönemlerinde geçiş yaptırabilir.

– Mesleki Açık Öğretim Lisesinden veya Açık İmam Hatip Lisesinden Açık Öğretim Lisesine geçiş yapacak öğrencilerin e-Okul sisteminde bilgileri yoksa veya ilk kayıt evrakları kayıtlı olduğu okulunun bilgi yönetim sistemine taralı değil ise ilk kayıt evrakları kayıtlı olduğu okulun bilgi yönetim sistemine taranmadan Açık Öğretim Lisesine geçiş işlemi yapılmayacaktır.

Açık Öğretim Lisesinde Kayıtlı Ancak T.C. Kimlik Numarası Sistemde Olmayan Öğrencilerin Başvuruları;
Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptırmış olan öğrencilerin T.C. Kimlik Numaraları Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sisteminde kayıtlı olmayabilir. Bu durumdaki öğrenciler halk eğitimi merkezi müdürlüğüne müracaat edecektir. Halk eğitimi merkezi müdürlüğü aracılığı ile durumlarını anlatan bir dilekçeyi, dilekçesinde öğrenci numarası ve T.C. Kimlik Numarası bulunan nüfus cüzdanı fotokopisini aciklise@meb.gov.tr adresine e-posta göndermeleri gerekmektedir. Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemine T.C. kimlik numarası eklenen öğrenciler kayıt yenileyebilecektir.

İlk Kayıt Şartlarına Ait Açıklamalar

Açık Öğretim Liselerinde Kullanılan Terimler
*Ön Kayıt Öğrenci: İlk kayıt yaptıran kaydı kesinleşmemiş öğrenciyi,
*Aktif Öğrenci: İlk kayıt olan veya kaydını süresinde yenileyen öğrenciyi,
*Donuk Öğrenci: Kaydını bir kez yenilemeyen öğrenciyi,
*Silik Öğrenci: Üst üste en az iki kez kaydını yenilemeyen öğrenciyi,
*Mezuniyet İncelemesinde Olan Öğrenci: Mezuniyet aşamasına gelmiş ancak sistemde ilk kayıt evraklarında eksiklik olan öğrenciyi
ifade etmektedir.

Kimlerden Sınav Ücreti Alınmaz?
a ) İstiklal Madalyası verilmiş, vatani hizmet tertibinden şeref aylığı bağlandığını,
b ) Şehitlerin eş, çocuk, kardeş, anne veya babası olduğunu,
c ) Gazi ve gazilerin eş, çocuk, anne veya babası olduğunu,
ç ) 15/7/2005 tarihli ve 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında mahkemeler tarafından üzerine tedbir konulduğunu,
d ) İl/ilçe özel eğitim hizmetleri kurulu kararı ile Açık Öğretim Okullarına yönlendirilen öğrenciler, özel eğitim ihtiyacı olduğunu,
e ) 8/3/2012 tarihli ve 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında olduğunu,
f ) Sosyal hizmetler ve çocuk esirgeme kurumunda kaldığını,
g ) Sağlık Kurulu raporu ile en az % 40 engelli olduğunu,
ğ ) Tutuklu veya hükümlü olduğunu, (denetimli serbestlik kapsamında olan öğrenciler bu madde kapsamına girmektedir)

Belgelendirenlerden sınav katılım ve ilk kayıt işlem ücreti alınmaz.
Söz konusu belgelerin fotokopileri alınacak ve üzerine “aslı gibidir” ibaresi yazılarak tarandıktan sonra öğrenci dosyasına konulacaktır.

Öğrencilik Haklarından Yararlanma
Öğrencilik Durumu Aktif Veya Donuk Olan Öğrenciler Öğrencilik Haklarından Yararlanır.
Öğrencilik Durumları Silik Olan Öğrenciler Öğrencilik Haklarından Yararlanamaz.
Toplam Dönemi 12 Ve Üzeri Olan Öğrenciler Öğrenimlerine Devam Eder Ancak Öğrencilik Durumuna Bakılmaksızın Öğrencilik Haklarından Yararlanamaz.

Kayıt Başvurusunun Geçersiz Olduğu Durumlar
a) Kılavuzda belirtilen kayıt kabul şartları sağlanmıyorsa,
b) Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne kayıt için başvurmamışsa,
c) Sınav ücreti ödenmemiş ise,
ç) Kayıt için istenen belgeler ile belgelerde yazması gereken bilgilerde eksiklik var ise,
d) Geçerli bir belge ile müracaat etmemiş (kayıt kabul şartlarını taşımayan veya sahte vb.) ise,
e) Sınav ücretinden muaf olan öğrenciler muafiyet belgelerini teslim etmemişse,
bu öğrencilerin kayıtları kabul edilmez.
Eksik belge veya bilgi olmasına rağmen kaydı alınmış ise bu öğrencilerin kayıtları ilk kayıt iş ve işlemlerinin tamamlandığı tarih itibariyle veya daha sonraki tarihlerde tespit edildikten sonra silinir. Kaydı alan kurum tarafından alınmış olan belge var ise bu belgeler iade edilir.

Öğretim Sistemi
a) Açık Öğretim Lisesinde ders geçme ve kredi sistemi uygulanmaktadır. Program ortak ve seçmeli derslerden, öğretim yılı ise birbirinden bağımsız 3 dönemden oluşmaktadır. Öğrenciler yapılan sınavlarda başarılı oldukları derslerin kredisini kazanırlar.
b) Millî Eğitim Bakanlığının Orta Öğretim Kurumları Yönetmeliği kapsamında 2010-2011 eğitim öğretim yılı itibarı ile tüm okullarda öğrenciler Alansız (Alan Yok) olarak eğitim almaktadır. Açık Öğretim Lisesine halen devam eden ve kayıt yaptıracak her öğrenci bu uygulamaya tabidir.
c) Açık Öğretim Lisesine kayıtlı olan öğrenciler açık öğretim lisesiyle ilgili resmi veya özel iş ve işlemleri kendisi / velisi başlatarak takibini yapması gerekmektedir.
ç) Açık Öğretim Lisesine kayıtlı öğrenciler bir dönemde en fazla 12 ders seçebilir ve en fazla 12 dersten sınava katılır.

Ortak Dersler
Açık Öğretim Lisesinden mezun olabilmek için alınması gereken zorunlu derslerdir.
• Öğrenci ortak dersleri başarmak ya da muaf olmak durumundadır. (Öğrenci, bir “ortak” dersten 3 kez sınava girip başarısız olduğu takdirde, o dersten muaf sayılır.)
• Öğrenci muaf olduğu dersin kredisini alamaz, sadece başarma zorunluluğu ortadan kalkar. Muaf olunan ortak ders istenirse tekrar alınabilir.
• Öğrenci “Türk Dili ve Edebiyatı” dersini başarmak zorundadır. Bu dersten muaf olunamaz.

Seçmeli Dersler
• Seçmeli dersler, alınması zorunlu olmayan, gerekli toplam krediyi tamamlamak için ortak derslerin yanında öğrencinin isteğine bağlı olarak alınan derslerdir.
• Seçmeli derslerden başarısız olan öğrenci o dersi istediği takdirde tekrar alabilir veya onun yerine başka seçmeli ders seçebilir.

Kredi
Müfredat programında belirtilen derslerin haftalık ders saati sayısı o dersin kredisini ifade eder.
• Öğrenciler başardıkları derslerin kredilerini kazanmaktadır.
• Toplam Kredi: Öğrencinin tasdikname/denklik belgelerinde getirdiği derslerin kredileri ile Açık Öğretim Lisesi sınavlarında kazandığı kredilerin toplamıdır.

Açık Öğretim Lisesi Mezuniyet Şartları
• Öğrenim gördüğü toplam dönemin; Yapılacak olan sınavın ilk günü itibarıyla, on yedi yaşını bitirmeyen öğrenciler için en az 8, on yedi yaşını bitiren öğrenciler için ise en az 5 olması,
• Toplam kazanılan kredinin en az 170 veya üzeri olması,
• Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması, Türk Dili ve Edebiyatı dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması,
• Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava girmiş olması gerekmektedir.

Ders Seçimi
Öğrenciler, öğrencilik durumu sınava girmek istediği dönemde “Aktif” olduktan sonra sınavına gireceği dersleri seçmek zorundadır. Öğrencilerin ders seçimlerini; öğrenci numaralarını ve kişisel şifrelerini kullanarak “https://aolweb.meb.gov.tr/ogrenci_giris.aspx” internet adresinden yapmaları gerekmektedir. Ders seçiminde tüm sorumluluk öğrenciye aittir.

Ders seçimini çalışma takviminde belirtilen süre içerisinde yapmayan öğrencilerin sınava gireceği dersler Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi tarafından atanır ve öğrenciler seçilen bu derslerden sınava girmek zorundadır.

Ders Kitapları
Öğrenciler; sistem üzerinden seçtikleri derslerin kitaplarının PDF formatlarına http://aokul.gov.tr/Kitaplar/Kitaplar.aspx?type=2 adresinden ulaşabilir. Öğrenciler; basılı kitap almak istemesi hâlinde seçtikleri derslerin listesi ile birlikte halk eğitimi merkezi müdürlüğüne müracaat ederek ders kitaplarını alabilir.

Sınavlar

Sınav Tarihi
Sınavlar Açık Öğretim Lisesi resmi internet sitesinde duyurulan tarihlerde yapılacaktır.

Sınav Merkezi Tercihi
İlk kayıt işlemi tamamlanarak öğrencilik durumu aktif hale gelen öğrenciler ilk kayıtta seçmiş oldukları sınav merkezlerini belirtilen tarihler arasında öğrenci numarası ve şifresiyle sisteme girerek sınav giriş merkezini değiştirebilir (Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü öğrenciye tanınan sınav yeri değişikliği yapma süresini değiştirme hakkına sahiptir.)

Sınavın Şekli ve Yeri
Açık Öğretim Lisesi sınavları, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün il ve ilçelerdeki belirlediği okullarda merkezi sistemle, çoktan seçmeli test metodu kullanılarak yapılmaktadır.

Sınav Giriş Belgesinin Alınması
Öğrenciler, Sınav Giriş Belgelerine https://aolweb.meb.gov.tr/ogrenci_giris.aspx adresinden öğrenci numarası ve şifreleri ile giriş yaparak ulaşabilir.

Sınavın Değerlendirilmesi
• Değerlendirme 100 (yüz) tam puan üzerinden yapılacak olup sınav puanı hesaplanmasında
[Puan = (Doğru cevap sayısı / Soru sayısı) x 100] formülü kullanılacaktır. Yanlış cevaplar sınav puanı hesaplamasında değerlendirmeye alınmayacaktır.

• Değerlendirme sırasında Merkez Sınav Kurulu kararı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular/sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soru/soruların puan değerinin yeniden hesaplanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

• Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak
suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir.

Açık Öğretim Lisesi Yazışma Adresi

Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü
Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No:21
06500-Teknikokullar-Yenimahalle/Ankara

Mesleki Açık Öğretim Lisesi Yazışma Adresi;
Mesleki Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü
Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No: 21
06500-Teknikokullar-Yenimahalle/Ankara

Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi Yazışma Adresi;
Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi Müdürlüğü
Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No: 21
06500-Teknikokullar-Yenimahalle/Ankara

Açık Öğretim Lisesi Halkla İlişkiler Telefon Numaraları: 444 06 32
Mesleki Açık Öğretim Lisesi Halkla İlişkiler Telefon Numarası: 444 06 32
Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi: 444 06 32
Açık Öğretim Lisesi Faks Numarası: 0 312 213 01 75
Meslekî Açık Öğretim Lisesi Faks Numarası: 0 312 213 01 76
Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi Faks Numarası: 0 312 213 01 76

Açık Lise 2023-2024 1. Dönem İlk Kayıt Kılavuzu İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 184 YORUM
 1. Ömer dedi ki:

  Ne zaman acyour ilik başvuru yabancı için

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   2. dönem kayıtları genelde ocak ayında açılır.
   Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayıp, ülkemizde ikametgah edenlerden İlk kayıt için başvuracak olanlar öncelikle İl Göç İdaresi Müdürlüklerinden yabancı uyruklu vatandaşlar için verilen yabancı kimlik numarasını almaları gerekmektedir.

 2. Abdurrahim dedi ki:

  İkinci dönemde 1 dönemden farklı ders seçe bilirmiyim

 3. Yasemin dedi ki:

  Merhaba benim adim yasemin tuser Benim acik oretim kayitim var ota okul da ben hangi sinftayim on orenbilirmiyim tesekur ederim

 4. Canan dedi ki:

  Merhaba 11. Sınıfım ve çıraklık okuyorum okulda çıkan bazı sorunlar nedeni ile açıktan okumak istiyorum aceba mümkün mü

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Mesleki Eğitim Merkezleri 2016 Yılında Örgün Ve Zorunlu Eğitim Kapsamına Alınmıştı Diye Biliyorum. Yinede Halk Eğitim Merkezine Sorunuz.
   Örgün Eğitimden Açık Liseye Geçiş Zorlaştırıldı. Yazı İçinde Geçiş Şartları Belirtilmiş.

 5. Emirhan dedi ki:

  Merhaba ben bir geçen sene devamsızlık Tan sınıfta kaldım bu sene açığa geçme hakkım varmı acaba

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   2 yıl üst üste kalanlar geçebiliyor.

  2. ayse dedi ki:

   Merhaba hocam ben 11.sınıfta açığa geçtim 1tane zorunlu dersim var şuan 12.sınıfım ve yksye hazırlanıcam (mazeret olarak sınava hazırlanıcağımı söyleyip kayıt yenileme yapabilirmiyim)??

   1. Güncel Eğitim dedi ki:

    Şuanda Açık Lisede Kayıtlı Olan Öğrenciler Açık Lisede Devam Edebilir. Örgün Eğitimde Kayıtlı YKS Hazırlanma Mazereti İle İseniz Açık Liseye Geçemezsiniz.

 6. Kemal korkmaz dedi ki:

  Bu nasıl sistem eğitim in içine edildi koltuğa oturan kafasına göre kural koyuyor kaçıncı milli eğitim bakanı bu acaba yazık çocuklar a kural koymak kolay birazda vatandaşı düşünün

 7. Deniz dedi ki:

  Anadolu Lisesinde, 11. sınınıfa geçtim. 11. sınıfı açık lisede devam etmek istiyorum. İki sorum var. Birincisi başvurularda herhangi bir yaş sınırı var mı? İkinci sorum ise, en erken ne zaman kayıt yaptırabilirim?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   yaş sınırı yok, açık lise kayıtları başladığında geçiş yapılabilir, başvuru tarihleri henüz ilan edilmedi, genelde ağustos ayı sonunda başlayıp ekim ayının ilk haftasında sona erer.

  2. Zeynep dedi ki:

   Merhabalar, bir dotum olacak acaba bilgi alabilşrmşyim 18 yaş altı için yrni kayıt işlemleri nezamn başlıyor

   1. Güncel Eğitim dedi ki:

    Kayıtlar 15 Eylül İle 16 Ekim 2023 arası yapılacak.

 8. Musa Bayageldi dedi ki:

  Merhaba açığa geçmek istiyorum ama kayıt tarihi geçti bir sonraki kayıt tarihi ne zaman olur veya ne yapabilirim bi tavsiye verir misiniz ( bu sene okula gitmek istemiyorum )

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Genelde ağustos ayı sonunda başlar, ekim ayının ilk haftasında sona erer.

 9. Halil dedi ki:

  2024 te de sınavların online olma ihtimali var mı

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   sınav şekli belli değil. yeterli sayıda e-sınav merkezi oluştuğunda e-sınav merkezlerinde yapılmaya başlanacak.

 10. Ersin dedi ki:

  Merhaba iyi günler açık lise online sınavları 2024 yılında sona erecek diyorlar doğrumu

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   tarih belli değil. e-sınav salonu sayısı artığında e-sınav olarak yapılacak.

   1. Ersin dedi ki:

    Hocam şimdi ben engelliyim engellilere online sınav hakkı veriyorlar mı bir de geçmişte derslerden çok geri kaldım

    1. Güncel Eğitim dedi ki:

     sınavlar şuan için online olarak yapılıyor.
     Özel Eğitime İhtiyacı Olan Öğrenciler
     a) Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin, engelli olduğunu belgeleyen raporu Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne kayıt sırasında vererek engel durumlarını sisteme kaydettirmeleri gerekmektedir. Bu öğrencilerin belgeleri sisteme taranacaktır.
     b) Sağlık kurulu raporuna göre evde sınav hizmetinden faydalanacak öğrencilerin hizmetten yararlanabilmesi için irtibat bürolarınca; heyet raporunda hastanede/evde sınav hizmeti alabilir notu olan öğrenciler için “yatarak tedavi görüyor” seçeneğinin işaretlenmesi gerekmektedir.
     c) İşitme ve zihinsel engeli olanlar (Sağlık Bakanlığının öngörmüş olduğu sağlık kuruluşlarından alınmış heyet raporu olmak kaydıyla) isterlerse “Yabancı Dil” dersinden muaf olabilir. Bunun için durumunu gösteren rapor ile “Yabancı Dil” derslerinden muaf olmak istediğini ifade eden dilekçeyi Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne (Ankara) göndermeleri gerekmektedir.

     1. Ersin dedi ki:

      Benim raporum %49 ruhsal uyar mı

     2. Güncel Eğitim dedi ki:

      Halk eğitim merkezi ile görüşün.

 11. Hakan dedi ki:

  İyi günler hocam ben 3 dönem 12 dersten başarısız oldum sadece 1 dersi 60 puan alarak geçtim 2 kredi aldım 5 dönem de 57 tane zorunlu dersim var bundan dolayı muaf olamadım şimdi notlarımı duzeltecem sınavlarda yüksek kredi alırsam en erken kaç senede bitiririm beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Toplam Kazanılan Kredinin En Az 170 Veya Üzeri Olmalı
   Tüm Zorunlu Derslerden Geçmiş Yada Muaf Olmalı (Türk Dili Ve Edebiyatından Muaf Olunamaz)
   18 Yaş Ve Üzeri İçin Eğitim Görülen Dönem Sayısının En Az 5 Olması
   Koşulları Gereklidir.

 12. Hakan dedi ki:

  Merhaba ben 18 yaş ustuyum açık lisede 3 dönem 12 dersten kaldığım dersler var bir de 57 zorunlu dersim var bunların hepsine girmem zorunlu mu

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   3 kez başarısız olunan zorunlu derslerden muaf olunur sadece Türk dili ve edebiyatı hariç.

 13. mamos dedi ki:

  Merhaba ben suan 11. sınıf ogrencisiyim uzaklastirmadan dolayi yuksek ihtimal kaliyorum, eğer özürlüye gecirmezlerse. 1. donem ortalamam 51, 2. donem 46. geçen seneden hic sorumlu dersim yok. 1. donem matematik ve edebiyat ortalamam 21 civarıydi , şuanda açığa gecebilirmiyim?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   bu yıl yaş şartını taşıyanlar yeni kayıt olabiliyor. detaylı bilgi için halk eğitim merkezi ile görüşün.

 14. fehriye dedi ki:

  merhabalar 2023 lise son açık liseye geçicem. bunun için ne kadar para yatırmam lazım ya da önce ne yapmalıyım

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   bu yıl 3. dönem için yeni kayıt olma hakkı getirilmiş. yaş şartını taşıyanlar geçiş yapabilir.

 15. Yusuf dedi ki:

  Merhaba hocam benim daha önce 3 dönem kaldığım dersler var 8 dönem sınava girecem 32 yaşımdayım 2 dönem 79 kredi aldım temmuzda da 79 kredi alırsam 237 kredim oluyor erken bitirebilir miyim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Toplam Kazanılan Kredinin 170 Kredi Ve Üzerine Olması Gerekli
   Ortak (Zorunlu) Derslerin Tamamının Başarılmış Olması Yada Muaf Olunması (Dil Ve Anlatım / Türk Dili Ve Edebiyatı Dersinden Muaf Olunamaz)
   Öğrenim Görülen Toplam Dönemin En Az 5 Olması (18 Yaşından Büyükler İçin)
   Şartları Taşıyanlar Mezun Olabilir.

 16. Ozan dedi ki:

  Merhaba ben açık lisede okuyorum 1.donemde derslerden kaldım 2021-2022 döneminin 2.doneminde yine derslerden kaldım zorunlu dersim 57 kredim 2 ve toplam 3 dönem yaziyor şimdi ben kaç dönem sınava girecem bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Toplam Kazanılan Kredinin En Az 170 Olması
   Zorunlu Derslerin Tümünden Geçmek Yada Muaf Olmak (Türk Dili Ve Edebiyatı Dersinde Muafiyet Yoktur) Muaf Olmak İçin Dersten 3 Kez Sınava Girip Başarısız Olmak Gereklidir. Muaf Olunan Derslerden Kredi Kazanılmaz.
   En Az Beş Yada Üzeri Dönem Öğrenim Görmek.

 17. Buse dedi ki:

  merhaba ben şu anda örgün eğitimdeyim yks ye de basvuru yaptım 3 nisan a kadar aciğa gecsem bir sıkıntı olmaz değil mi?

   1. Pelin dedi ki:

    Merhaba ben 12. Sınıfım açığa geçicem ocakta ve ortalama puanlarım yüksek yani 170 krediyi dolduruyorum dönemlerimde tam. açığa geçtiğimde bir dersten kalırsam yksye giremiyor muyum yada kredim düşüyor mu nasıl oluyor?

    1. Güncel Eğitim dedi ki:

     Son sınıf öğrencileri girebilir.

 18. Sedat dedi ki:

  Merhaba ben deprem bölgesi olan Adana’da ikamet ediyorum deprem bölgesinde oturanlar erken mi mezun olacak .

 19. Emine dedi ki:

  Merhaba ben mesemde aşcılık okuyorum 12. Sınıfım şuan acık liseye gecmeyi düşünüyorum calışmak istemiyorum .
  Benim kalfalık belgem var 12. Sınıfın sonunda da ustalık belgesi alcaktım şimdi acık liseye gecersem kalfalık belgem gider mi yada acık lise ile kalfalık ustalık belgesi almam mümkün mü yardımcı olup bilgi verirseniz cok sevinirim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Alınan Belge Geçerlidir. Açık Liseden Mezun Olunca Ustalık Belgesi Sınavına Girilemez. Denklik Belgesi İle Ustalık Belgesi Alma Şartlarına Göre Ustalık Sınavına Girilebilir.

 20. Kadir dedi ki:

  Selamlar admin ben normal lise mezunuyum da askerlik ertelemek için tekrardan lise okumayı düşünüyorum acaba mesleki açıkögretim lisesi okuyanlar kaç yaşına kadar tecil edebilir?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   29 yaşına kadar ertelenebilir diye biliyorum. Öğrencilerimizin Askerlik erteleme iş ve işlemleri Askerlik Kanunu’na göre yapılmaktadır. Askerlik çağındaki öğrencilerimiz Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünden alacakları onaylı “Ek-C 2” formuyla askerlik şubelerine tecil (erteleme) başvurusunda bulunabilirler.

 21. İbrahim dedi ki:

  Merhaba admin benim ablam açık liseden mezun oldu kayıt yeri afyon adres ili adana diplomasini da Adana’dan yani adres ilinden aldı açık öğretimdeki kayıt bilgileri mezun bilgileri Afyon’da gorunmeyecek mi cevap verirseniz sevinirim.

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   mezuniyet belgeleri artık e-devlet üzerinden görülebilir, barkodlu açık öğretim lisesi mezuniyet belgesi oluşturabilirsiniz.
   https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-acik-ogretim-liseleri-mezuniyet-belgesi-sorgulama

 22. Mervan dedi ki:

  Merhaba hocam ben 2.donem sınavına girecem deprem sıkıntısı var sınavlar uzaktan eğitim mi olacak yoksa online eğitim mi olacak videolarda çok gördüm aydınlatırsanız sevinirim.

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Henüz sınavın nasıl yapılacağı konusunda bir bilgi verilmedi.

 23. Zehra dedi ki:

  Ben örgün eğitimden açık öğretime geçeceğim (11.sınıf 2.dönem). Son kayıf yine 17 Şubat mı yoksa ülkemizde yaşanan depremden dolayı ileri bir tarihe alındı mı ?

 24. İlyas dedi ki:

  Merhaba admin ben 2021 yılının 2.doneminde kayıt oldum sınavı gecemedim sonra tasdikname alarak ayrıldım 9 Aralık’ta sınava girdim yine sınavı gecemedim benim kaç dönem sınava girmem gerekiyor 57 zorunlu dersim ve 5 dönemim var

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   En Az 170 Krediyi Tamamlamış Olmak
   Tüm Zorunlu Dersleri Geçmiş Yada Bu Derslerden Muaf Olmak
   Dersleri Geçemeyenler Nasıl Muaf Olur
   Zorunlu Bir Dersten Birinci, İkinci Ve Üçüncü Dönem Yapılan Sınavlarda Başarısız Olunması Durumunda O Dersten Muaf Olunur. (Dil Ve Anlatım / Türk Dili Ve Edebiyatı Dersi İçin Muafiyet Geçerli Değildir.

 25. Esma dedi ki:

  Merhaba ben son sene açığa geçtim 9 10 11. Sınıf ortalamam 77 yapıyor açık lise sınavlarını girdim en düşük 80 aldım sanırım diğerleri daha da yüksek MSÜ ye kayıt yaparken gördüm ki diploma notum 77 bu nasıl olabilir normal okula gitsem daha yukselirdi hani ortalamamizi krediye geçirirken daha yüksek oluyordu 2-3 puan artışı bile yok bu nasıl abilir ki açığın verdiği avantajı bile bıraksak aldığım notlar ile daha yüksek olmalıydı

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Aşağıdaki yöntemle hesaplanır.
   Örgün Eğitim 9-10-11 Sınıflar: Toplam Kredi X Ortalama Puan= Toplam Puan
   Açık Lise 7-8 Dönem: Toplam Kredi X Ortalama Puan= Toplam Puan

   Not Ortalaması (Diploma Notu Hesaplama)
   Puanlar X Krediler / Toplam Kredi=Not Ortalaması

   Örgün Eğitim
   Toplam Kredi 200 X 70 (Ortalama Puan) = 14000 (Toplam Puan)
   Açık Lise: Toplam Kredi 26 X 80 (Ortalama Puan) = 2080
   Toplam: Kredi 200+26= 226, Toplam Puan 14000+2080= 16080
   Toplam Puan 16080/226 (Toplam Kredi)= 71,15 (Not Ortalaması)

 26. Musa dedi ki:

  Açıktan öğretim lisesine 10.sınıfa 1.dönem kayıt yaptım 2.dönem tekrar giriş yapmak gereklimidir

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   sınavlara girebilmek için her dönem kayıt yenileme yapmak gereklidir.

 27. Anonim dedi ki:

  Hocam ben açıköğretim İmam Hatip lisesi öğrencisiyim düz açıköğretime geçmek istiyorum.zorunli ders eklenir mi?12.sınıf öğrencisiyim.Seçmeli+ortak=206
  Alan kredisi=75
  Zorunlu ders yok

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Elde Ettiğiniz Kredi Miktarında Meslek Dersleri Göz Ardı Edildiğinden Düşme Olabilir. Halk Eğitim Merkezi İle Görüşün.

 28. seda dedi ki:

  hocam meslek lisesine gecis yapmak istiyorum ne yapmam gerek

 29. Naci dedi ki:

  Selamlar admin ben Aralık 1.donemde sınava girdim derslerim zayıftı şimdi Nisan 2.donem sınavına girecem öğrenci sayfamda okuduğu dönem 3 yazıyor bir de 57 zorunlu dersim 5 dönem var ben kaç dönem sınava girecem bir de bu sene ek sınav yapılırsa girebilir miyim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Açık Liseden Mezun Olmak İçin Dönem Şartı 8’dir. 18 Yaş Ve Üzeri Olanlar İçin Bu 5’dir. Toplam Kazanılan Kredinin 170 Olması Gerekli. Ortak Derslerin Başarılı Yada Muaf Olması (Türk Dili Ve Edebiyatı Dersi Muafiyet Bulunmuyor) Gereklidir.
   Açık Lise Ek Sınav Üçüncü Dönem Sınavlarının Yapılmasından Sonra Mezun Durumuna Gelen Kredisi Mezuniyet İçin Yetmeyenler Öğrencilere Tanınan İstisnai Sınavdır.
   Ek Sınav Olup Olmayacağı Belli Değil. Başvuru Şartları Değişebilir, En Son 3. Dönem Derslerine Katılıp 18 Yaşından Gün Almış Olanlar Katılabildi.

   1. Naci dedi ki:

    Başvuru şartları nasıl değişecek anlamadım

    1. Güncel Eğitim dedi ki:

     ek sınav imkanı getirildiği zaman şartlar da belli oluyor, en son gelendeki şartlar yazılmıştır.

 30. Fatih dedi ki:

  Merhaba ben 2021 yılının 2.doneminde sınava girdim gecemedim 1 ay önce Aralık ayında sınava girdim yine gecemedim şimdi ben kaç dönem sınava girecem beni aydınlatırsanız sevinirim.

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Açık Öğretim Lisesi Sistemine Giriş Yaparak Öğrenci Bilgileri Menüsünün Altındaki Kredi Bilgileri Bölümünden Mezun Olmak İçin Kaç Zorunlu Ders Kaldı, Kaç Krediniz Var Görebilirsiniz.

 31. Elif dedi ki:

  Merhaba cevap almayı ümit ederek soracağım. Ben lise 1 e gidiyorum ve 1. Dönemin 1. Sınavlarına girdikten sonra okuldan ayrıldım (2. Sınavlara girmedim.) Daha sonra MESEM’e geçiş yapacaktım fakat kontenjan doluydu ve ben okula geri dönmek istedim fakat okuldan ayrılınca tasdikname almıştım. Şuan 15 tatildeyiz ve ben 2. Dönemde okuduğum okul değil de başka bir okula gidip kayıt yapmak istersem 2. Dönemde okula gidebilir miyim böyle bir imkan var mı??

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Nakil İşlemleri Şubat Ayı Sonuna Kadar Haftalık Olarak, Mart Ayından Mayıs Ayının Sonuna Kadar Aylık Olarak Yapılacak.
   Velinin E-Devletiyle Yada Velinin Okula Dilekçisi İle Nakil İstenir.
   Sınavsız Okullarda İkamete Ve Bir Önceki Yılın Ortalamasına
   Sınavlı Okullarda İse LGS Puanına Bakılır.
   Başvurulacak Okulda Kontenjan Yoksa Başvurulamaz.
   Her Nakil Döneminde Tek Okul Seçilebilir. Nakil Başvurunuz Kabul Edilmez İse Haftalık / Aylık Nakil Dönemlerinde Yeniden Başvuru Yapılır.

 32. Volkan KALELİ dedi ki:

  Lisans mezunları açık meslek lisesine kayıt olabiliyorlar mı ?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Madde 15 — Lise’ye; sağlık durumu öğrenim görmek istediği meslek eğitimine uygun olanlardan;
   a) (Değişik:RG-21/7/2012-28360) İlköğretim okulundan / ortaokuldan mezun olanlar ile ortaokul veya imam-hatip ortaokulunu tamamlayanlar,
   b) Bakanlığa ve diğer bakanlıklara bağlı orta öğretim düzeyindeki okullardan ayrılanlar ile mezun olanlar,
   c) Bir yüksek öğretim kurumundan ayrılanlar veya mezun olanlar,
   d) Denklik belgelerinde belirtilen öğretim düzeylerinin yukarıdaki şartlardan birisini taşıması durumunda, yurt dışında öğrenim görmüş olanlar,
   kayıt yaptırabilirler.
   Mesleki açık öğretim lisesi yönetmeliği.
   https://www.mevzuat.gov.tr/File/GeneratePdf?mevzuatNo=9732&mevzuatTur=KurumVeKurulusYonetmeligi&mevzuatTertip=5

 33. Usmail dedi ki:

  Merhaba hocam ben açık lisede okuyorum biraz erken bitirmek istiyorum en yüksek krediyi almam için ne yapmam gerekir..

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Açık Öğretim Lisesi Sisteminde Kredi Bilgileri Bölümünde Kalan Zorunlu Dersler, Toplam Dönem, Mezuniyet Şartları Görülebilir. Mezuniyet İçin Zorunlu Derslerin Verilmesi Gereklidir. Mezuniyet İçin Gerekli Olan 170 Krediyi Tamamlasanız Bile Zorunlu Dersleri Vermeden Mezun Olunamaz. Mezun Olabilmek İçin 18 Yaşından Küçükler İçin Toplam Dönemin 8 Olması Gereklidir. 18 Yaşından Gün Alan Tüm Öğrenciler İçin Toplam Dönem 5’e İnmektedir.
   Ders Seçiminde Kategori Kısmında Ortak Yazan Tüm Dersler Seçilmek Zorundadır. Öncelikle Zorunlu Dersler Seçilmelidir. Sonrasında Seçmeli Dersler Seçilir.

 34. Mukaddes dedi ki:

  Merhabalar ben lise diploması almak istiyorum fakat daha önce herhangi bir kayıt falan yaptirmadim şimdi ilkkez yaptırmak istiyorumda fakat kayitlar nezaman açıliyor bilmiyorum agostos ayından bahsediliyor doğrumu acaba yoksa ocak ayindadamı var kayıt yardımcı olursanız sevinirim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   ağustos ayında birinci dönem kayıtları başlar, 2. dönem kayıtları çoğunlukla ocak ayında açılıyor, büyük ihtimalle haftaya açılır.

 35. Semih dedi ki:

  Devamsızlk sorunmu açiğa geçerken sildimem doldu açığa geçmek zorundaymda?

 36. Hatice dedi ki:

  İlseye kayit yaptırmak istiyorum nezaman basliyor ikinci kayıtlar öğrene bilirmiyim

 37. Elden dedi ki:

  10 sınıfım ama 2. Dönemde açık öğretime geçmek istiyorumda kayıtlar ne zaman başlayacak.

 38. İbrahim dedi ki:

  Ortaokul da Açığa geçiş ne zaman açılır ortaokuldan açığa geçilir mi ?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   başvuru şartlarını taşıyanlar geçebilir. 2. dönem kayıtları ocak ayında açılması bekleniyor. başvuru koşulları linkte
   https://www.guncel-egitim.org/acik-ogretim-ortaokulu-kayit-tarihleri-is-takvimi/

 39. Betül dedi ki:

  Ben 10. Sınıfın 2. Dönemi açığa geçmek istiyorum 2022 , 2023 ne zaman başlar yeni kayıt yaptırma ?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   genelde ocak ayının ilk haftasında kayıtlar açılır.

 40. Ebru dedi ki:

  Benim kaç kredim kaldı öğrenmek istiyorum lise diplomam için

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   mezuniyet için kredi şartı 170’dir. krediniz açık lise sisteminden yada açık lise resmi uygulamasından görülebilir.

   1. Gul dedi ki:

    Merhaba, mezuniyet kredisi 192 değil miydi

   2. Yasin dedi ki:

    Merhaba 12. Sınıftayım. Açığa çıkmak istiyorum. Ocak kayıt yaptırırsam 1. Dönemin 2. Sınavlarına katılmıyor muyum. Online mı giriyorum

    1. Güncel Eğitim dedi ki:

     kayıt olunabilir, sınavın online olacağı henüz belli değil, e-sınav’da olabilir.

     1. Özlem dedi ki:

      Merhaba admin ben online sınavlar hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum online sınavlar 2024 te e-sinava geçilecek diyorlar doğrumu yoksa yeni teknolojimi

     2. Güncel Eğitim dedi ki:

      sınavın nasıl yapılacağı henüz belli değil. online yapılma olasılığı yüksek.

 41. Ebru dedi ki:

  2022 2023 12 sınıftan 2 dönem açık öğretim kayıtları ne zaman olucak ?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   genelde ocak ayında açılır, aralık ayı sonunda da açıldığı oldu.

 42. yasin dedi ki:

  ben lise diploması almak istiyorum

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   başvuru koşullarını taşıyorsanız halk eğitim merkezlerine başvurun.

  2. gizli dedi ki:

   al o zaman?

 43. Emel dedi ki:

  Açık ilköğretim okulu okumak istiyorum

  1. Bircangül Battalbaş dedi ki:

   Merhaba ben 9.sinif terkim şuan reşit oldum ve tekrar okumak istiyorum lakin ayrıldığım okuldan herhangi bir tasdikname vs almadım nasıl yapabilirim nasıl bir yol izlemeliyim

   1. Güncel Eğitim dedi ki:

    Tasdikname/tasdikname kayıp belgesinin aslı ve ekinde okuduğu tüm sınıflara ait not döküm çizelgesinin aslı/onaylı örneği
    olmadan kayıt olunamaz. terk ettiğiniz okuldan alınacak.

 44. MhmtŞ dedi ki:

  Merhaba liseye yeni açıktan kayıt olacağım..
  fakat ben bir kaç ay önce aradığım da Ağustos, Eylül gibi açılacak yeni kayıtlar dendi fakat şuan araştırdığıma göre kayıt tarihini geçirmişim. Ağustos Eylül gibi kayıt açılmayacak mı? Mazeret gibi

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Yeni kayıt açılmadı, kayıt yenileme açıldı. yeni dönem kayıtları genelde ağustos sonunda başlayıp eylül sonu yada ekim ayının ilk yada ikinci haftasında sona erer.

 45. Esra dedi ki:

  Merhaba ben 11 sınıfım rahatsızlığından dolayı 53 gün devamsızlığım oldu şu an da okulun bitmesine 1 hafta var sanirim sınıfta kalacam açık liseye geçince bizim kaç kredi veriyor okul
  Ve açığa geçince 11 sınıf 5 6 dönem değişmişsiniz daha açık anlatır mısınız

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   11. Sınıfı Geçemez İseniz 5-6 Dönemden Başlanır.
   Örgün Liselerden Açık Öğretim Lisesine Geçişte
   Kredileriniz Aktarılır (Haftalık Ders Saati X 2)
   Mezuniyet Şartları (Toplam 170 Kredi, 8 Dönem Okuma Ve Ortak Derslerden Geçme Şartı İle Mezun Olunur)

 46. ayçe dedi ki:

  Merhaba, Ben 12. sınıf öğrencisiyim nisanda açık liseye kayıt var diye okulla ilişiğim kesildi son yazılılarım kalmıştı o tarih kayıt yenileme içinmiş ben sınava gireceğim TYT ve YDT üniversite sınavına girebilir miyim ve açık liseye nasıl geçebilirim bu senem yansın istemiyorum
  Teşekkürler

 47. ahmet dedi ki:

  ilk dönem açik lisede okudum, ikinci dönem acik lise kayit yenileme tarihini kacirdim. Kaydimi yenileyebilir miyim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   yeni dönem kayıt yenileme tarihini beklemeniz gerekli.

 48. Rukiye K. dedi ki:

  Ön lisans mezunuyum. Düz lise mezunuydum. İmam hatip lisesini okumak istiyorum dışarıdan. Mümkün mü? Ne yapmalıym. Yaş sınırı var mı acaba?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   kayıt olunabilir.
   Kimler İlk Kayıt Yaptırabilir?
   Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi’ne; sağlık durumu uygun olanlardan;
   1) İlköğretim okulu/ortaokul/imam hatip ortaokulu mezunu olanlar,
   2) Ortaöğretim düzeyindeki okullardan ayrılanlar (tasdikname alanlar),
   3) Ortaöğretim düzeyindeki okullardan mezun olanlar (lise diplomalı),
   4) Denklik belgelerinde belirtilen öğretim düzeylerinin yukarıdaki şartlardan birisini taşıması durumunda, yurt dışında öğrenim görmüş olanlar,
   5) Bir yükseköğretim kurumundan ayrılanlar veya mezun olanlar

   kayıt yaptırabilir.

 49. mustafa tuncer dedi ki:

  bir sonraki kayıt dönemi hangi tarihler arasında olacaktır?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   genellikle nisan sonu mayıs ayı başı gibi açılıyor.

   1. Rüya dedi ki:

    Merhaba ben ilk defa açık öğretime yazılacağım, lise 1 den terk edilmiştim şimdi tekrar 1 den başlayacağım öyle değil mi? Ve 1.dönem kayıtları tarihi ne zaman acaba 2022 için ?

    1. Güncel Eğitim dedi ki:

     kalınan yerden başlanır. yeni dönem kayıtları genellikle ağustos ayı sonu ile eylül ayı sonu arasında alınır.

 50. KaanCan dedi ki:

  Elvanköy Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
  ben bu okula yeni kayıt oldum fakat açık liseye geçmek istiyorum müdüre söyledik sigortası başladığı geçemez geçersede 9.sınıftan başlar dedi doğru mu

 51. arda dedi ki:

  12.sınıfa örgün olarak gidiyorum. Normal kayıt tarıhı olan 28 ocak ı kacırdım. Mazeret haftasında geçişe izin verirler mi? Ya da ne gibi bir mazeret sunmalıyız? Teşekkürler.

  1. Mustafa dedi ki:

   Aynı durumdayım 11. Sınıfım bende sorun olur mu ?

  2. irem dedi ki:

   bir dahaki kayit ne zaman olacak? mart gibi mi yoksa yaza dogru mu?

   1. Güncel Eğitim dedi ki:

    3. dönem Kayıt yenileme genelde nisan sonu mayıs gibi açılıyor.
    1. dönen yeni kayıtlar ise ağustos sonu eylül ayında açılır.

 52. Saadet dedi ki:

  Nasıl başvurabilirim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   halk eğitim merkezlerinden, her ilçede en az 1 adet halk eğitim merkezi bulunur.

 53. Mehmet dedi ki:

  12.sinif öğrencisiyim ilk dönem geçtim, ikinci dönem kayıtlar ne zaman yapabilirim, okuldan tasdikname almadan kayıt yapabiliyor mu, ayın 23.01.2022 tarihinde kayıt yapabilir miyim?

 54. Halil çimtay dedi ki:

  Açık lise kayıt için başvuru yapmak istiyorum

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   halk eğitim merkezlerine yapılır. halk eğitim merkezleri tüm ilçelerde en az 1 adet bulunur.

 55. Elif dedi ki:

  Merhaba ben aciktan lise okumak istiyorum. Acaba kayit süresi doldumu yardimci olur musunuz?

 56. irem dedi ki:

  merhabalar kolay gelsin
  10.sınıfta kardeşim sağlık meslek lisesinde açığa geçmek istiyor nasıl yapabiliriz sağlık lisesi olduğu için herhangi bir sorun olur mu ve ve geçmek için belirli şartlar var mıdır ?

  1. Hakan dedi ki:

   Merhaba açık öğretime başvuru yapmak istiyorum. Fakat bugün songün sanırım neyapmalıyım.

 57. Tugba dedi ki:

  12. Sınıfım ilk dönem aöle geçtim. Șimdi örgün egitime gecmek istiyorum. 2. Donem kayit tarihleri arasinda halk egitime gidip okuluma nakil aldirabilir miyim( bos kontenjan sarti ile)

 58. Gökçe altun dedi ki:

  Merhaba ben 2010 da lise açıköğretim girisi yapmıştım ve çok kısa bir sürede bıraktım tekrar kayitmi yaptırmam gerekiyor yoksa kayıt mi yenilemem gerekiyor.bilgi verirseniz sevinirim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Öğrenci Bir Dönemde Kayıt Yenileme Yapmadığı Takdirde Öğrencilik Durumu “Donuk” Duruma Geçer.
   Öğrenci Yine Arka Arkaya 2 Ve Ya Daha Fazla Kez Kayıt Yenileme Yapmadığı Takdirde Öğrencilik Durumu “Silik” Durumuna Geçer.
   Her Hangi Bir Sınav Döneminde Kayıt Yenileme Yapılarak Öğrencilik Durumu Aktif Hale Getirilebilir. 2. Dönem Başvuruları Ocak Ayında Açılır.

 59. Furkan D dedi ki:

  12.sınıf meslek lisesi örgünde okuyorum. 9,10.sınıfta matematik fizik kimya gibi derslerden kaldım. Aöle geçince bunlar önüme çıkıp sınavını vermek zorunda mıyım? Yoksa muaf mıyım?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Açık öğretim Lisesinde öğrencilerin alması gereken zorunlu ve ortak dersler vardır. Öğrenciler her dönem ortak ve seçmeli derslerden en fazla toplam 35 kredilik ders alabilirler. Bir dönemde sınavına girilip başarısız olunan zorunlu ders, izleyen dönemde yeniden verilir.
   Ortak zorunlu derslerden üç kez sınava girip de başarısız olan öğrenciler bu derslerden muaf olur ( Türk Dili Edebiyatı, Dil ve Anlatım dersleri hariç). Yani bu dersi alma zorunluluğu kalkar. Ancak bu öğrenciler gerekli kredi miktarını toplayamadığı takdirde isterlerse, muaf oldukları dersi yeniden seçebilirler.
   (*) işareti olanlarda başarılı olmak zorunludur.

   Zorunlu (ortak) dersler
   Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 1
   Tarih 1
   Coğrafya 1
   Matematik 3
   Yabancı Dil 1
   Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü 1
   Fizik 1
   Kimya 1
   Biyoloji 1
   Türk Dili ve Edebiyatı 1 (*)
   Matematik 1
   Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 2
   Tarih 2
   Coğrafya 2
   Matematik 4
   Yabancı Dil 2
   Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü 2
   Fizik 2
   Kimya 2
   Biyoloji 2
   Türk Dili ve Edebiyatı 2 (*)
   Matematik 2
   Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 3
   Felsefe 1
   Tarih 3
   Coğrafya 3
   Yabancı Dil 3
   Fizik 3
   Kimya 3
   Biyoloji 3
   Türk Dili ve Edebiyatı 3 (*)
   Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 4
   Felsefe 2
   Tarih 4
   Coğrafya 4
   Yabancı Dil 4
   Fizik 4
   Kimya 4
   Biyoloji 4
   Türk Dili ve Edebiyatı 4 (*)
   Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 5
   Felsefe 3
   Tarih 5
   Yabancı Dil 5
   Türk Dili ve Edebiyatı 5 (*)
   Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 6
   Felsefe 4
   Tarih 6
   Yabancı Dil 6
   Türk Dili ve Edebiyatı 6 (*)
   Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 7
   T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 1
   Yabancı Dil 7
   Türk Dili ve Edebiyatı 7 (*)
   Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 8
   T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 2
   Yabancı Dil 8
   Türk Dili ve Edebiyatı 8 (*)

   1. Furkan dedi ki:

    Ben örgün eğitimde 9 ve 10.sınıfta matematikten kaldım toplam 4 dönem geçince muaf olmayacak mıyım yani?

    1. Güncel Eğitim dedi ki:

     örgün eğitim dönemleri sayılır mı bilgim yok. halk eğitim merkezinden bilgi alınız.

 60. Melisa dedi ki:

  Şu an 11.sınıfım. Devamsızlığım özürsüz 20 özürlü 11 gün. Sınırı 30 olduğu ve sınırı geçtiğim için sınıfta kaldım. Açık liseye geçeceğim kayıt zamanını bekliyorum ancak kaldığımdan dolayı 10.sınıftan mı başlayacağım?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Açık Öğretim Lisesinde sınıf geçme yerine ders geçme ve kredi sistemi uygulanır.
   9. sınıf 1. ve 2. dönem
   10. sınıf 3. ve 4. dönem
   11. sınıf 5. ve 6. dönem
   12. sınıf 7. ve 8. Dönem
   Hangi sınıfta kaldıysanız o dönemden devam edilir, ancak geçtiğiniz dersler kredi olarak geri dönecektir.

 61. Furkan dedi ki:

  12.sınıf meslek lisesi öğrencisiyim.2.dönem açık öğretime geçmek istiyorum düz lisenin açığına geçebilir miyim?

 62. Dilara dedi ki:

  Merhaba, ben ve sınıf arkadaşım araştırdık ve meb i dahi aradık ama bize geçemezsiniz dediler. Geçebilir miyiz 2. Dönem açığa gerçekten?

 63. Fulya Adır dedi ki:

  2021/2022 öğretim yılında açık öğretimden örgün eğitime hangi tarihte ve nasıl geçilir?

 64. Hanife dedi ki:

  9 sınıf. Meslek lisesi. İçin .kayıt yaptırmak istiyorum .ikinci. Dönem için .basvurabilirmiyim

  1. abdurrahman dedi ki:

   mesleki açık ögretim lisesine kayıt olmak istiyorum egitim ne şekilde oluyor çalışıyorum derslere girme zorunluluğu varmı sadece sınavlara girsem oluyormu eski dönem 3 yıllıık okudum tasdiknamem var sorumlu oldugum 3 ders var (matematik,fizik.kalıp dizayn) bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

   1. Güncel Eğitim dedi ki:

    Mesleki Eğitim Merkezi Haftada 1 Gün Okulda Teorik Eğitim, 4 Gün İşletmende Pratik Eğitim. Ortaokul Mezunlarına Zorunlu Lise Eğitimini Mesleki Eğitim Merkezlerinde Tamamlama Fırsatı.
    detaylar linkte.
    https://www.guncel-egitim.org/mesleki-egitim-merkezi-bolumleri-kayit-sartlari/

 65. Ali İhsan dedi ki:

  11. Sınıfım
  2. Dönem açığa geçmek istiyorum mümkün mü

  1. Mustafa dedi ki:

   Selamlar, açık öğretime şuan geçme ihtimalimiz var mıdır?

   1. Güncel Eğitim dedi ki:

    kayıtlar 1. dönem için sona erdi. 2. dönem kayıtları genellikle ocak ayında açılır.

    1. Mustafa dedi ki:

     11. Sınıfım da 2. Dönem geçmeyi düşünüyorum, okulu bırakmam mı lazım başvuru yapmadan önce tam anlamadım yardımcı olur musunuz

     1. Güncel Eğitim dedi ki:

      2. dönem başvuruları başladığında açık öğretim bürosu ile görüşün. Okulu bırakmadan başvurulamaz.

 66. Bekir dedi ki:

  Yeni kayıt işlemleri ne zaman olacak birde online mı olacak.
  Teşekkürler

  1. Osman Günay dedi ki:

   3. Dönem başvuru tarihini kaçırdım ne yapmam gerekiyor mazeret başvuru çıkar mı

   1. Güncel Eğitim dedi ki:

    Mazeret başvurusu açılır ise bu hafta yada önümüzdeki hafta açılabilir. Mazeret kayıtları açılmaz ise yeni dönem beklenir. Ağustos sonu eylül başı gibi.

 67. aslı dedi ki:

  alan yok kayıtları nezaman başlıyor acaba.

 68. Rona dedi ki:

  Merhabalar ben ortaogretim mezunuyum. Lise için acikogretime kayıt yapacağım ama hangi tarihlerde yapacağımı bilmiyorum çünkü bilgileri okudum ama bana karışık geldi. Evrakları izi da kendimiz mi gerekli olan yerlere goturmemiz gerekiyor yaşadığım şehirde değilim de şimdi

 69. atilla dedi ki:

  açık lise kaydım var ancak 4 yıldır devam edemedim 40 kredim bulunmaktadır.istanbul dan hatay a taşındım yeniden kayıt yaptırmak istiyorum hangi tarihe kadar sürem var ve ne yapmam gerekiyor.

  1. Emel öreş dedi ki:

   Merhaba ben kayıt yapmak istiyorum kayıt tarihi belli mi?

   1. Adem dedi ki:

    Merhaba bende kayıt yaptırmak istiyorum ama nasıl yapacami bilmiyorum

 70. Melek dedi ki:

  Mrhaba ben lise 1i okudum biraktim simdi tekrar disaridan devam etmek istiyorum pandemiden disari cikamiyoruz kayitlari nasil yapacağım acaba bilgi verirmisini telefondan yapabiliyormuyim

 71. Ceren dedi ki:

  Anadolu lisesi 11.sınıfta okuyorum bu dönem açık liseye kaydımı aldırabilir miyim

  1. Nghn dedi ki:

   İnt yarın için kayot olduğu söyleniliyor doğruluğu hakkında bilgi almak istiyorum

 72. Fatma dedi ki:

  Merhaba 2.dönem lise yeni kayıt tarihini kacırdım meb i aradığımda tarihin beli olmadığını söyledi 3.dömem lise yeni kayıt tarihini öğrenme şansım varmı.

 73. Murat dedi ki:

  Mrb Acik Lise Kayit Yaptirmak istiyorum
  Kayıtlar Ne Zaman Başlıyor, Bilgi Verirseniz sevinirim

 74. GÜLSEN dedi ki:

  merhaba hocam aksam liseside 10 sınıf ögrencisiyim kaydımı halk egitim merkezine nasıl alabirim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Akşam Lisesi Öğrencileri, Eğer Okuluna Borcu Yoksa, İstediği Takdirde Öğrenciliğini Dondurabilir, Başka Bir Akşam Lisesine Veya Açık Öğretim Lisesine Gidebilir.

 75. Ayşenur dedi ki:

  Bence sınavlar yüz yüze olmalı internst uzerinden yapıldığında sonuçta sınava giren kişilere gözlem yapılamıyor ve de o kişinin yerine sınava başkası girebiliyor yani biz yıllarca okula gidip okulumuzu bitirdik ama şuan millet bedavadan lise bitiriyor bence bu bize haksızlık o zaman biz neden 4 yıl okula gittik diploma aldık ki

 76. ahmet dedi ki:

  Kayitlar hala devam ediyormu

 77. Ali dedi ki:

  Kayıt yapmak istiyorum tarihler nelerdir

 78. Yavuz dedi ki:

  3 yıllık sistemde eğitim göruŕken tek dersten kaldığımı çok sonra öğrendim daha sonra 2009 yılında açık öğretim lisesine kayit yaptirmam gerektigini öğrendim kayıt yaptırdığım tarihde mesleki eğitimin 4 yıla çıktığını söyleyerek bir çok ders eklediler kaydımı yaptırdım fakat hiç bir derse ve sınava girmedim şuan sistemde donuk öğrenci olarak görünüyorum 124 kredim ve 8 zorunlu dersim görünüyor.Megzun olma şartlarım nelerdir.Ayrıca meslek lisesinden kaydimi düz liseye gecirirsem şartlar ne olur.

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Açık Lise Mezuniyet Şartları
   • Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri,
   • Toplam kazanılan kredinin en az 170 veya üzeri,
   • Ortak derslerin tamamını başarması ya da muaf olması gerekmektedir.
   Türk Dili ve Edebiyatı dersinde muafiyet yoktur. Türk Dili ve Edebiyatı dersi başarılması zorunlu ortak bir derstir ve bu dersten hiçbir şekilde muaf olunamaz. Bu dersin mutlaka başarılması gerekir.

   1. Ahmet 42 dedi ki:

    Meslek lisesinden düz liseye geçerseniz meslek derslerinden aldığınız tüm kediler silinir yani 140 krediniz varsa 70-80 lere düşer şuan bizzat yaşıyorum

 79. Mustafa taş dedi ki:

  Acık liseye kayıt olmak istiyorum Bi dahaki kayıt tarihi nezaman

 80. Eslim dedi ki:

  Açıköğretim ilk kayıt tarihi bugün sondu kayıt yapamadım ne yapabilirim

 81. Gökhan dedi ki:

  Merhaba Hocam,
  32 Yaşındayım Meslek lisesi Elektrik bölümü lise 3 ikinci döneminde ailevi sebeplerden dolayı okula gidemedim.
  Benim okuduğum dönemde lise 3 bittiği taktirde mezun olabiliyordum yani yarım dönem için diploma alamadım.
  Şimdi yen bir işletme açacağım ve yetki belgesi almam gerekiyor bunun için de lise diploması şartı koşuyorlar.
  Benim nasıl bir yol izlemem lazım bazı sitelerde zayıf derslerle ilgili sınava girmem gerektiği bazı sitelerde ise o seneyi komple sıfırdan açıktan okumam gerektiği gibi bilgiler yer almakta ve eğitime uzun bir süre ara verdiğim için algılayamıyorum bununla ilgili bilgi verebilirseniz çok sevinirim.
  Saygılarımla.

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   4440632 MEBİM’i arayabilirsiniz.

 82. Ferdi dedi ki:

  Merhabalar internet bankacılığından lise açık oretim kayıt yenileme ücreti 50 tl alıyor vazlasiyla alıyor yoksa ücreti bumu??

 83. Sevgi talay dedi ki:

  2021. 25 şubatta yapılacak olan AÖL sınavına online (çevrimiçi) giriş yapacağız.
  Peki giriş için hangi siteyi ziyaret etmeliyiz ve hazırlamamız gereken evraklar varmı? Birde sınav esnasında kamera olacak mı?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Sınav internet üzerinden çevrim içi olarak, Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi üzerinden yapılacaktır. Öğrencilerimiz, Açık Öğretim Lisesi öğrenci giriş ekranından öğrenci numarası ve şifresini kullanarak veya kendi e devlet şifresini kullanarak sisteme giriş yaptıktan sonra sınava katılacaktır. Çevrim içi sınava (online sınava) internet erişimi olan yerlerden katılabileceklerdir.

 84. Ceren dedi ki:

  Merhaba açık öğretim ortaokul için ilk kayıt yaptırmam gerekiyor kayıtlar ne zaman alınacak bilgi verirmisiniz

 85. Güncel Eğitim dedi ki:

  İkinci Dönem Kayıtları Pandemi Dolayısıyla Ertelendi. Yeni Başvuru Tarihleri Kısa Bir Süre İçinde Açıklanacak.

 86. Mustafa dedi ki:

  Lise 2 de okuldan ayrılınca hangi döneme başvurulmalı halk eğitim merkezleri sürekli kapdan geri döndürüyorlar bilgi vermiyorlar bu kayıt işlemlerini internet üzerinden nasıl yapıcaz

 87. Elif dedi ki:

  Ortaokuldan 2dersim kaldı. Geçersem liseye kayıt yaptırabiliyor muyum bu dönem?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   mezun olunursa kayıt olunabilir.

 88. Mine dedi ki:

  Acik lise kayıt ne zaman bilgi verir misiniz rica etmsem

 89. sibel dedi ki:

  bir yilda 2 sinif atlama imkani varmidir

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Öncelikle eğitim herkes için 4 yıllıktır. 2005 yılı itibariyle liselerin 4 yıla çıkarılmasıyla önce örgün liselerde, 2008-2009 itibariyle de Açık Öğretim Lisesi´nde eğitim 4 yıla çıkarılmıştır. Açık Öğretim Lisesinde veya örgün okullarda 3 yıllık okuyan bir öğrenci Açık Öğretim Lisesi de de 4 yıllık sisteme tabidir
   Açık Öğretim Lisesinde de sınıf geçme yerine ders geçme ve kredi sistemi uygulanmaktadır. Sınıf sistemi yerine dönem kavramı vardır. Lise 1. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 1. ve 2. dönemdir. Lise 2. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 3. ve 4. dönemdir. Lise 3. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 5 ve 6. dönemdir. Lise 4. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 7. ve 8. dönemdir.
   Açık öğretim lisesinden mezun olabilmek için öğrencinin
   • Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
   • Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
   • Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması, Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması,
   • Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava girmiş olması, gerekir.
   Sekiz dönemde mezun olamayan öğrenciler mezuniyet şartlarını tamamlayıncaya kadar öğrenimlerine devam ederler. Açık Öğretim Lisesinde sınıfta kalma, okuldan atılma yoktur.
   Açık öğretim Lisesinde öğrencilerin alması gereken zorunlu ve ortak dersler vardır. AÖL sisteminde öğrenci başardığı dersin kredisini kazanır. Başaramadığı dersin kredisini alamaz. Sadece başarısız olduğu dersi tekrar eder veya muaf olduğu takdirde onun yerine isterse seçmeli derslerden başka bir ders alır. Öğrenciler her dönem ortak ve seçmeli derslerden en fazla toplam 35 kredilik ders alabilirler. Bir dönemde sınavına girilip başarısız olunan zorunlu ders, izleyen dönemde yeniden verilir. Ortak zorunlu derslerden üç kez sınava girip de başarısız olan öğrenci bu derslerden muaf olur. Yani bu dersi alma zorunluluğu kalkar. Ancak bu öğrenciler gerekli kredi miktarını toplayamadığı takdirde isterlerse muaf oldukları dersi yeniden seçebilirler. Açık Öğretim Lisesine yeni başlayan öğrenciler için mezuniyet kredisi 192 kredidir. Bu öğrenciler bir dönemde maksimum 35 kredilik ya da daha az ders seçebilir. Örgün eğitimden başvuru yapan öğrenciler geçtiği derslerden muaf tutularak haftalık ders sayısına göre kredi alırlar.

 90. ömür dedi ki:

  normal okulla ne farkı var

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   açıktan okunur.

BİR YORUM YAZ