<style>.lazy{display:none}</style>
30.05.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

Gençlik Ve Spor Bakanlığı Gençler Arası Ses Yarışması

Gençlik Ve Spor Bakanlığı Gençler Arası Ses Yarışması

Gençlik Ve Spor Bakanlığı Gençler Arası Ses Yarışması

Gençlik Ve Spor Bakanlığı Gençler Arası Ses Yarışması Düzenliyor. Yarışmaya 18-25 Yaş Aralığındaki Tüm Gençler Başvurabilir. Başvurular; Solo Ses Kategorilerinde Bireysel, Özgün Yorum Kategorisinde İse Ekip Olarak Yapılır.

Yarışma Kategorileri
Gençler Arası Ses Yarışmaları;

a. 18-25 Kadın/Erkek Solo Geleneksel Türk Müziği (Türk Sanat/Türk Halk/Türk Tasavvuf Musikisi)

b. 18-25 Kadın/Erkek Solo Popüler Müzik (Pop, rock, rap, hiphop, )

c. 18-25 Yaş Özgün Yorumlama (Türk Halk, Türk Sanat ve Anadolu Rock vb. türler) olmak üzere 5 kategoride düzenlenecektir.
– Özgün Yorumlama: Müzik alanında önceden seslendirilmiş bir eserin farklı müzik enstrümanları ile özgün bir şekilde yeniden icra edilmesidir.

Ads

Yarışma Katılma Şartları

Gençler Arası Ses yarışmalarına 01 Ocak 2023 tarihi esas alınarak 18-25 yaş aralığında olan (02 Ocak 1997 – 01 Ocak 2005 arasında doğanlar) tüm gençler başvurabilir. Başvurular; solo ses kategorilerinde bireysel, özgün yorumlama kategorisinde ise grup olarak yapılır. Başvuruları grup adına 1 (bir) kişi yapar.

Yarışma Aşamaları

Yarışmalar; İl, Bölge ve Türkiye Finali olmak üzere 3 aşamada gerçekleştirilecektir.

Yarışma Duyurusu ve Başvurusu
a. Yarışma başvuruları 10 Ocak 2023 tarihine kadar gencizbiz.gsb.gov.tr internet sitesi üzerinden veya gençlik merkezleri aracılığıyla yapılacaktır.
b. Sistemde oluşabilecek bir aksaklıktan dolayı başvuru yapamayan katılımcılar EK-1’de yer alan “Başvuru Formunu” en yakın gençlik merkezinden temin ederek doldurduktan sonra yarışmaya katılabilirler.

Özel Esaslar
1) Geleneksel Türk Müziği ( Türk Halk/Türk Sanat/Türk Tasavvuf Müziği)
a. Bu kategori, Türk Halk, Türk Sanat ve Türk Tasavvuf Müziği türlerine yönelik yapılır.
b. Bu kategoride, Geleneksel Türk Müziği türlerinden (serbest) ölçü ile icra edilen gazel, kaside ve uzun hava gibi türler münferit olarak icra edilebilir. Ancak icra edilecek eser kültürümüzün bir parçası olan eserlerden seçilmeli, özellikle de arabesk/fantezi türünden bir eser olmamalıdır.
c. Eserlerin icra edilme süresi 6 dakika ile sınırlıdır.

2) Popüler Müzik (Pop, rock, rap, hip- hop, )
a. Bu kategori, popüler müzik olarak kabul edilen; pop, rock, rap, hiphop türlerinde icra edilir. Kategoride seslendirilebilecek eserler Türkçe olmak zorundadır.
b. Eserlerin icra edilme süresi 6 dakika ile sınırlıdır.

3) Özgün Yorumlama ( Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, Anadolu Rock vb. türler)
a. Bu kategori, özgün yorumlama olarak kabul edilen; geleneksel müzik enstrümanlarıyla icra edilen Türk Halk ve Türk Sanat müziği eserlerini, modern/popüler kültür ürünü olan müzik enstrümanlarıyla sözlü olarak yorumlandığı yarışma kategorisidir. Kültürümüzün parçası olan eserlerin yeniden yorumlanmasında yarışmacılar diledikleri müzik enstrümanlarını kullanabileceklerdir.
b. Yarışmaya gruplar en az 3, en fazla 6 kişi ile katılabileceklerdir.
c. Yeniden yorumlanan eserin süresi en az 3 en fazla 6 dakika olmak zorundadır. Kategoride seslendirilebilecek eserlerin tamamı Türkçe olmak zorundadır.

Son Başvuru Tarihi 10 Ocak 2023.

Başvuru İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ