05.06.2023 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Esenler Belediyesi Gemuhluoğlu Deneme Yarışması

Esenler Belediyesi Gemuhluoğlu Deneme Yarışması

Esenler Belediyesi Gemuhluoğlu Deneme Yarışması

Esenler Belediyesi Gemuhluoğlu Deneme Yarışması Düzenliyor. Ödüllü Deneme Yarışmasına Üniversite Öğrencileri Katılabilir.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 10 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 7.500 Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 5 Bin Türk Lirası
5 Adet 2.500 Türk Lirası

Yarışmanın Konusu
Esenler Belediyesi tarafından doğumunun 100. yıldönümü münasebetiyle büyük mütefekkir Fethi Gemuhluoğlu hatırasına düzenlenen deneme yarışmasının konusu “Dostluk” olarak belirlenmiştir.

Yarışmanın Amacı

Hayatı boyunca ‘vakıf insan’ olarak tanınmış, ‘aşk’la yaşamış ve çevresindeki bütün insanları ‘Dostluk Üzerine’ buluşmaya, konuşmaya ve halleşmeye davet etmiş olan Fethi Gemuhluoğlu (1 Ocak 1922- 5 Ekim 1977), Türkiye’nin kutuplaşmaya başladığı 1960’lı yıllardan vefatına kadar fikir ve kültür hayatımızın önemli simalarından olmuştur.

Ads

İstanbul’un çeşitli liselerinde öğretmenlik, İstanbul Spor ve Sergi Sarayı Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Basın Müşavirliği görevlerinde bulunmuştur. 1969 yılından itibaren Türk Petrol Vakfı Genel Sekreterliği, Aydınlar Ocağı ile Türk Edebiyat Cemiyeti’nin İstişare Kurulu Üyeliği, Anadolu Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır.

Necip Fazıl Kısakürek’in ifadesiyle bir ‘fikir sakası’ olan Gemuhluoğlu, özellikle gençlere verdiği önemle tanınmış ancak hemen herkese dokunmuş bir kanaat önderi olarak vefatının üzerinden 45 yıl geçmiş olmasına rağmen hayır ve minnetle anılmayı sürdürmektedir.

“Dostluk” konulu bu yarışma, doğumunun 100. yılında Fethi Gemuhluoğlu ve temsil ettiği fikir ve medeniyet tasavvuruna dikkat kesilmemiz ve günümüzde en çok ihtiyaç duyduğumuz gerçek ‘dostluk’ duygusunu yeniden keşfetmemiz amacıyla düzenlenmektedir.

Yarışmanın Şartları

Bu şartname, konusu ve amacı yukarıda açıklanan deneme yarışmasına katılacakların özellikleri, denemelerde aranacak kriterleri, başvuru şartları, yapılacak ön jüri ve ana jüri değerlendirmeleri, ödüllendirme ve yarışma takvimine dair usul ve esasları kapsamaktadır.

a) Yarışmaya Katılım:
‘Dostluk’ konulu deneme yarışmasına üniversitede eğitim gören bütün öğrenciler katılabilecektir.

b) Aranacak Şartlar:
Yarışmaya katılacak denemelerde aşağıdaki şartlar aranacaktır:

• Eserlerin deneme özelliklerine uygun olması gerekmektedir.

• Her öğrenci yarışmaya tek bir denemeyle ve tek yazarlı katılabilecektir.

• Yarışmaya gönderilecek deneme en az 800, en fazla 2200 kelime olacaktır.

• Denemelerin yazı dili Türkçe olacak, yazım ve dilbilgisi kuralları açısından Türk Dil Kurumu Yazım Kılavuzu esas alınacaktır.

• Denemeler “Times New Roman” yazı tipinde, 12 punto, 1,5 satır aralığında ve iki yana yaslı şekilde yazılacaktır.

• Denemelerde genel ahlak kuralları dikkate alınacak, bölücü ifadeler yer almayacaktır.

• Yarışmaya gönderilecek denemeler daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış olmalıdır. Kural ihlali tespit edildiğinde yarışmacı değerlendirme dışı tutulacaktır.

• Yarışmaya katılacak olanlar, bu şartnamede belirtilen ödüller dışında herhangi bir hak talep edemeyeceklerdir.

• Denemelerin bütün yayın ve telif hakları Esenler Belediyesi’ne ait olacaktır. Yarışma sonucunda dereceye giren veya uygun görülen çalışmalar bir kitap olarak yayınlanacaktır. Bunun için yarışmacılar herhangi bir ek bedel talep edemeyeceklerdir.

• Denemeler .doc veya .docx (Microsoft Word) formatında kultursanat@esenler.bel.tr adresine gönderilecektir. Mektup yoluyla gönderilecek denemeler “Dostluk Deneme Yarışması” Esenler Belediyesi Dr. Kadir Topbaş Kültür Merkezi, Nene Hatun Mahallesi, Kemal Hatipoğlu Caddesi, 108 Sokak, No 4, 34220, Esenler/İstanbul adresine, aşağıda belirtilen tarihler içinde gönderilecektir.

• Katılımcılar gönderecekleri elektronik postanın konu kısmına ad, soyad, telefon numarası ve eğitim bilgilerini yazacaklardır. Ayrıca kısa bir biyografi de ilave edeceklerdir.

• Yarışma şartnamesine uygun olmayan veya zamanında teslim edilmeyen eserler değerlendirilmeyecek ve yarışma kapsamı dışında tutulacaktır.

• Yarışmaya katılacak öğrenciler bu şartnamede belirtilen bütün hususları kabul etmiş sayılacaklardır.

Yarışmanın Takvimi

Yarışmaya katılmak isteyen öğrenciler denemelerini 15 Ocak 2022-15 Mart 2022 tarihleri arasında yukarıda belirtilen elektronik posta adresine göndereceklerdir.

Esenler Belediyesi tarafından tayin edilecek ön jüri yarışmaya katılan bütün eserleri 20 Mart 2022- 5 Mayıs 2022 tarihleri arasında okuyacak, seçtikleri 15 denemeyi ana jürinin dikkatine sunacaktır. Ana Jüri tarafından 100 puan üzerinden yapılacak değerlendirmenin ardından yarışmanın sonucu 19 Mayıs 2022 tarihinde kamuoyuna açıklanacaktır. Ayrıca
https://esenler.bel.tr adresinden de ilan edilecektir.

“Dostluk” konulu deneme yarışmasının ödül töreni, Esenler Belediyesi’nin 2022-2023 Kültür Sanat sezon açılış programında gerçekleşecektir.

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ