16.05.2021 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Ambalaj Tasarımı Öğrenci Yarışması

Ambalaj Tasarımı Öğrenci Yarışması

Ambalaj Tasarımı Öğrenci Yarışması 2020

ASD Ve Reed TÜYAP 16. Ambalaj Tasarımı Öğrenci Yarışması Başvuruları Başladı. Yarışmaya Üniversitelerin Güzel Sanatlar Ve Mimarlık Fakültelerinin Grafik Ve Grafik Tasarım, Endüstri Ürünleri Veya Endüstriyel Tasarım Bölümleri Ve Bu Bölümlere Eşdeğer Lisans Yada Yüksek Lisans Düzeyinde Eğitim Gören Öğrenciler Katılabilir.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 6 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 4 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 3 Bin Türk Lirası
3 Adet Mansiyon Ödülü 1.500 Türk Lirası

İlk Üç Projeye Aylık Öğrenim Bursu.

Ulusal Öğrenci Yarışması’nda ilk üç dereceye giren öğrencilerimiz para ödülü yanı sıra “ASD & TÜYAP Öğrenim Bursu” ile öğrenim hayatları boyunca yılda 12 ay burs hakkı kazanacak. Yarışmada başarı elde eden diğer öğrencilerimizi de çeşitli ödüller beklerken uluslararası yarışmalara katılma hakkı elde edecekler.

16. Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması’nın hedefleri arasında tasarım eğitimi alan Türk öğrencilerin ambalaj tasarımı alanında proje geliştirmelerinin teşvik edilmesi, tasarımcılar ve tasarımcı adayları arasında ambalaj sektörüne ilginin arttırılması, endüstri ile tasarımcılar arasında bir ara yüz temelinin oluşturulması, üniversite-sanayi işbirliği, tam zamanlı istihdam, hatta donanım bağışları, araştırma fonu sağlanması ve deneyim paylaşımı ile sonuçlanacak programların geliştirilmesine duyarlılıklarının arttırılması bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yarışma Konuları
Bu yarışma kapsamında aşağıdaki proje kategorilerinden herhangi birini seçebileceğiniz gibi; daha yaratıcı ve inovatif bir konu başlığını kendiniz belirleyip (hazır yemek, e-ticaret, elektronik, vb.) , özgün bir ambalaj tasarımı da yapabilirsiniz:

1) Eğlence Zamanı
Parti ya da davetler için kuruyemiş ya da çerez ambalajı. Amaç ikram şekli, eğlence yaratma, sürpriz içerme ya da albeni açısından katma değer yaratılmış bir ambalaj tasarlanması.

2) Kahvaltı Zamanı
Kahvaltıda tüketilen ürünlere yönelik (peynir, tereyağı, reçel, zeytin, şarküteri ürünleri, ekmek, vb.) ambalaj tasarımı. Amaç alternatif kullanım önerileri sunan yeni ambalaj tasarımlarının yanı sıra kullanım ya da ikram kolaylığı sağlayan ambalajların geliştirilmesidir.

3) Özel Bir Hediye
Hediyelik eşyaların yanı sıra herhangi bir tüketim ürününün de, özel tasarlanmış hediyelik ambalajı ile çekiciliğinin artırılması. Amaç ambalajın ürüne nasıl bir çekicilik ve değer katabileceğinin gösterilebilmesidir.

4) Yeni Bir İçecek Deneyimi
Bir işletmenin gıda ve tatlandırma uzmanlarının akla gelebilecek her türlü tadın verilebileceği bir içecek üretim yöntemi geliştirdiklerini varsayınız. Bu içecek istenirse gazlı istenirse gazsız içecek olarak üretilebilmekte. Her türden renk ve tat kombinasyonu mümkün. Ürünün ambalajı için herhangi bir malzeme sınırlaması yok; cam, metal, plastik veya karton kullanılabiliyor. Amaç, yeni üretilen bu içeceğin lanse ettiği tat ve hazzı, ambalajı sayesinde tüketiciye anlatabilmesidir.
Bu kategoride yeni bir içecek ürünü için yaratıcı bir tasarım yapılabilir. Alkollü içecekler, meyve suları, probiyotik içecekler (kefir), süt ve ayran gibi piyasada mevcut olarak bulunan ürünlere soluk getirecek yeni bir ambalaj tasarımı olabilir.

5) Kişisel Bakım ve Kozmetik
Günümüzde kişisel bakım ve kozmetik alanı katı ve sıvı sabundan duş jeline, çok farklı kullanımlar ve faydalar sunan krem çeşitlerinden giderek yaygınlaşan spa kültürüne kadar çeşitli konu başlıklarını kapsamaktadır. Amaç, bu alanda mevcut ürünlere veya yeni bir kullanım senaryosu öneren hayali bir ürüne yönelik ambalaj tasarımı yapmaktır.

6) Parfüm
Parfüm şişeleri ve şişelerin içinde yer aldıkları karton kutu vb. ambalajlar yıllardır tasarımcıların ilgisini çekmiştir. Bu başlıkta tamamen hayalini kurduğunuz bir koku için ambalaj tasarımı yapmanız istendiğini hayal edin. Amaç, geleneksel bir sektör gibi görünen ama her sezon birbirinden farklı ve yaratıcı ambalaj çözümleri sunan parfüm sektörüne yönelik yeni ambalaj alternatifleri geliştirmektir.

7) Yenilikçi Ambalaj
Malzeme ve detay kullanımıyla, koruma, taşıma, depolama, tüketiciyle iletişim kurma gibi işlevlerde farklı ve yenilikçi çözümler sunan bir ambalaj tasarımı kategorisidir. Ambalajlanan ürünün niteliğinde, sayısında ve de ölçeğinde bir kısıtlama bulunmamaktadır.

8) Tıbbi Ürün Ambalajı
İlaç sanayisinde kullanılan (ilaç kutusundan, şurup şişesi veya torbası, serum şişesi, şırınga, sargı bezi, bandaj vb.) her türlü tıbbi ürünü kapsamaktadır. Amaç ambalajın kullanım kolaylığı ve bilgi vericilik fonksiyonlarının sağlanarak, ürünü kullanacak hedef kitlenin demografik özelliklerine uygun yeni ilaç ambalajları tasarlamaktır. Tıbbi ürünlerde anti mikrobiyal ve anti bakteriyel özelliklerin önemi gözden uzak tutulmamalıdır.

9) Temizlik Ürünleri
Bu kategori kişisel bakım ve kozmetik için tasarlanan temizlik ambalajları haricindeki tüm mekan ya da eşya temizliği için kullanılan deterjan ve benzeri kimyasallar için tasarlanacak ambalajları kapsamaktadır. Amaç, alternatif kullanım önerileri sunan yeni ambalaj tasarımlarının yanı sıra kullanım ya da ikram kolaylığı sağlayan ambalajların geliştirilmesidir.

10) Geleneksele Dönüş
Bu kategori son derece geleneksel ve alışılagelmiş ürünlerimiz için farklı ambalaj tasarımlarını kapsamaktadır. Amaç, kültürümüze ait yiyecek-içeceklerin geleneksel yeme-içme biçimini vurgulayan biçimde ambalajlanıp sunulması ya da yiyecek-içecek/gıda dışı ürünler için de turistik obje ambalajı alternatifleri geliştirmektir.

11) Karton Kutu ve Oluklu Mukavva
Bu kategori tüm ürünlerin gerek doğrudan ambalajlanması için kullanılan kutular ile yaş meyve/sebze ambalajlanması amaçlı kullanılan kutuları; gerekse ambalajlı ürünlerin gruplanması ve nakliyesi amaçlı kullanılan her türlü karton kutu ve oluklu mukavva ambalaj tasarımlarını kapsamaktadır.

12) Rafa Hazır Ambalajlar ve Teşhir Standları
Bu kategori, marketlerde, alışveriş merkezlerinde ve benzeri satış noktalarında satışı, sunumu ve rafa yerleşimi kolaylaştıracak her türlü gruplama ambalajının, karton kutuların, oluklu mukavva ambalajların ve teşhir standlarının tasarımını kapsamaktadır.

13) Grafik Tasarım
Yarışmaya katılacak olan ambalajın, grafik tasarımı ön plana çıkartılmış olup bu yönüyle değerlendirilmesi arzu ediliyorsa, bu kategoride katılım sağlanabilir. Etiket, sleeve, vb. bileşenlerle mevcut yalın bir ambalaj formuna farklılık kazandırılmış ise gerekli ve yeterli tüm açıklamalar mutlaka yapılmalıdır.

14) Gıdayı Koru ve İsrafı Önle (Save Food)
Bu kategori her türlü gıda maddesinin kaybını ve israfını önleyen/azaltan ambalaj (malzeme) uygulamalarını ve çözümlerini kapsamaktadır. Ayrıca gıda israfını ve kaybını önlemeye yönelik farkındalık yaratan, eğiten ve tüketiciye tebliğ eden etiket uygulamaları da bu kategoride değerlendirilecektir.

Katılım Koşulları
Yarışma, üniversitelerin Güzel Sanatlar ve Mimarlık fakültelerinin Grafik ve Grafik Tasarım, Endüstri Ürünleri Tasarımı veya Endüstriyel Tasarım Bölümleri ve bu bölümlere eşdeğer lisans veya yüksek lisans düzeyinde eğitim gören tüm öğrencilerin katılımına açıktır. Diğer bölümlerde okuyan öğrenciler yarışmaya bireysel olarak katılamazlar; ancak, Grafik ve Grafik Tasarım ile Endüstri Ürünleri Tasarımı veya Endüstriyel Tasarım Bölümleri’nde eğitim gören öğrencilerle birlikte grup oluşturarak katılabilirler.
2019 yılı içinde mezun olanlar da öğrenci kabul edileceklerdir. Bir öğrenci yarışmaya en fazla üç defa katılabilir.

Öğrenciler yarışmaya iki şekilde katılabilir:
• Bireysel olarak
• Grup olarak

*Grup olarak katılımlarda tüm grup üyelerinin öğrenci olması şarttır.

Katılım Şekli
İlgili üniversite bölümlerinden ya da yarışma sekreterliğinden edinilecek 16. Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması 2020 Başvuru Zarfı içinde kimlik bilgilerini içeren 16. Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması 2020 Başvuru Formu, lisans ya da yüksek lisans öğrencilik durumunu gösteren öğrenci kimliğinin fotokopisi ya da ilgili kurum/bölümden alınacak resmi bir belge olacak şekilde ve ağzı kapatılmış olarak, üzerlerinde rumuz bulunan sunum paftaları, maket, rapor ve CD/USB ile beraber 1 Temmuz 2020 Çarşamba saat 17:00’a kadar aşağıda belirtilen adrese teslim edilecektir.
Yarışmaya birden fazla proje ile katılınabilinir. Bu takdirde her bir proje için yukarıdaki katılım süreci ayrı ayrı yapılacaktır.

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.
Başvuru Formu İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ