30.11.2021 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Ambalaj Tasarımı Öğrenci Yarışması

Ambalaj Tasarımı Öğrenci Yarışması

Ambalaj Tasarımı Öğrenci Yarışması 2021

ASD Ve Reed TÜYAP 17. Ambalaj Tasarımı Öğrenci Yarışması Başvuruları Başladı. Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması, Worldstar Student Ve Asıastar Student Yarışmaları’na Ülkemizden Katılabilen Tek Yarışmadır.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 6 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 4 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 3 Bin Türk Lirası
3 Adet Mansiyon Ödülü 1.500 Türk Lirası
İlk 3 Projeye Aylık Öğrenim Bursu

17. Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması’nın hedefleri arasında tasarım eğitimi alan Türk öğrencilerin ambalaj tasarımı alanında proje geliştirmelerinin teşvik edilmesi, tasarımcılar ve tasarımcı adayları arasında ambalaj sektörüne ilginin arttırılması, endüstri ile tasarımcılar arasında bir ara yüz temelinin oluşturulması, üniversite-sanayi işbirliği, tam zamanlı istihdam, hatta donanım bağışları, araştırma fonu sağlanması ve deneyim paylaşımı ile sonuçlanacak programların geliştirilmesine duyarlılıklarının arttırılması bulunmaktadır.

Nihai hedef olarak da ülkemizde üretilen ticari malların, yurt içi ve yurt dışı piyasalarda yer edinmesine; özgün ve doğru ambalaj uygulamaları ile sağlanacak katma değer ile de rekabet gücü kazanmasına katkıda bulunacak bir ambalaj endüstrisinin gelişmesi öngörülmektedir.
Bu yarışma ile tüketim biçimlerinde farklılık ve kolaylık yaratan, çevre etkisi gözetilmiş yeni ambalaj tasarım önerileri geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Proje kapsamındaki tasarım, ürüne katma değer sağlaması bağlamında ambalajın 3 temel görevi olan;
• Sarma
• Saklama ve
• Satma (3S)
İşlevlerini göz önünde bulundurmalıdır. Aynı zamanda, günümüz şartları göz önüne alındığında, tasarlanacak olan ambalajın, tüm bu görevleri Sürdürülebilir bir biçimde sağlıyor olması dikkate alınmalıdır (3+1) S. Paralel bir şekilde, çevre etkisi bağlamında;
• Üretiminde daha az kaynak kullanılması, daha az malzeme ve daha az enerji (Reduce)
• Tekrar kullanılabilme olanağının düşünülmesi (Reuse)
• Geri dönüşüm/geri kazanım olanağının bulunması (Recycle/Recover) konularının özellikle göz önüne alınması gerekmektedir.

Sponsorlu

Yarışma konusu bağlamında ele alınması gereken diğer bazı konular ise şöyledir: Ambalajı tasarlanacak ürünün fiziksel nitelikleri, tüketim şekli ve miktarları (adet veya alternatif satış miktarları) ve koşulları, kaliteli ve hijyenik olma, albenisi, ürün hakkında bilgilendirici olması, içerisinde barındırdığı ürün ile ilişkili olarak grafik tasarımı, ürünün kullanımı sonrasında ambalajın geri dönüşümü/geri kazanımı, değişen yaşam tarzları ve buna bağlı olarak ortaya çıkan yeni tüketici beklentileri.

Yarışma Konuları
Bu yarışma kapsamında aşağıdaki proje kategorilerinden herhangi birini seçebileceğiniz gibi; daha yaratıcı ve inovatif bir konu başlığını kendiniz belirleyip (hazır yemek, e-ticaret, elektronik, vb.), özgün bir ambalaj tasarımı da yapabilirsiniz:

1) Eğlence Zamanı
Parti ya da davetler için kuruyemiş ya da çerez ambalajı. Amaç ikram şekli, eğlence yaratma, sürpriz içerme ya da albeni açısından katma değer yaratılmış bir ambalaj tasarlanması.

2) Kahvaltı Zamanı
Kahvaltıda tüketilen ürünlere yönelik (peynir, tereyağı, reçel, zeytin, şarküteri ürünleri, ekmek, vb.) ambalaj tasarımı. Amaç alternatif kullanım önerileri sunan yeni ambalaj tasarımlarının yanı sıra kullanım ya da ikram kolaylığı sağlayan ambalajların geliştirilmesidir.

3) Özel Bir Hediye
Hediyelik eşyaların yanı sıra herhangi bir tüketim ürününün de, özel tasarlanmış hediyelik ambalajı ile çekiciliğinin artırılması. Amaç ambalajın ürüne nasıl bir çekicilik ve değer katabileceğinin gösterilebilmesidir.

4) Yeni Bir İçecek Deneyimi
Bir işletmenin gıda ve tatlandırma uzmanlarının akla gelebilecek her türlü tadın verilebileceği bir içecek üretim yöntemi geliştirdiklerini varsayınız. Bu içecek istenirse gazlı istenirse gazsız içecek olarak üretilebilmekte. Her türden renk ve tat kombinasyonu mümkün. Ürünün ambalajı için herhangi bir malzeme sınırlaması yok; cam, metal, plastik veya karton kullanılabiliyor. Amaç, yeni üretilen bu içeceğin lanse ettiği tat ve hazzı, ambalajı sayesinde tüketiciye anlatabilmesidir.
Bu kategoride yeni bir içecek ürünü için yaratıcı bir tasarım yapılabilir. Alkollü içecekler, meyve suları, probiyotik içecekler (kefir), süt ve ayran gibi piyasada mevcut olarak bulunan ürünlere soluk getirecek yeni bir ambalaj tasarımı olabilir.

5) Kişisel Bakım ve Kozmetik
Günümüzde kişisel bakım ve kozmetik alanı katı ve sıvı sabundan duş jeline, çok farklı kullanımlar ve faydalar sunan krem çeşitlerinden giderek yaygınlaşan spa kültürüne kadar çeşitli konu başlıklarını kapsamaktadır. Amaç, bu alanda mevcut ürünlere veya yeni bir kullanım senaryosu öneren hayali bir ürüne yönelik ambalaj tasarımı yapmaktır.

6) Parfüm
Parfüm şişeleri ve şişelerin içinde yer aldıkları karton kutu vb. ambalajlar yıllardır tasarımcıların ilgisini çekmiştir. Bu başlıkta tamamen hayalini kurduğunuz bir koku için ambalaj tasarımı yapmanız istendiğini hayal edin. Amaç, geleneksel bir sektör gibi görünen ama her sezon birbirinden farklı ve yaratıcı ambalaj çözümleri sunan parfüm sektörüne yönelik yeni ambalaj alternatifleri geliştirmektir.

7) Yenilikçi Ambalaj
Malzeme ve detay kullanımıyla, koruma, taşıma, depolama, tüketiciyle iletişim kurma gibi işlevlerde farklı ve yenilikçi çözümler sunan bir ambalaj tasarımı kategorisidir. Ambalajlanan ürünün niteliğinde, sayısında ve de ölçeğinde bir kısıtlama bulunmamaktadır.

8) Tıbbi Ürün Ambalajı
İlaç sanayisinde kullanılan (ilaç kutusundan, şurup şişesi veya torbası, serum şişesi, şırınga, sargı bezi, bandaj vb.) her türlü tıbbi ürünü kapsamaktadır. Amaç ambalajın kullanım kolaylığı ve bilgi vericilik fonksiyonlarının sağlanarak, ürünü kullanacak hedef kitlenin demografik özelliklerine uygun yeni ilaç ambalajları tasarlamaktır. Tıbbi ürünlerde anti mikrobiyal ve anti bakteriyel özelliklerin önemi gözden uzak tutulmamalıdır.

9) Temizlik Ürünleri
Bu kategori kişisel bakım ve kozmetik için tasarlanan temizlik ambalajları haricindeki tüm mekan ya da eşya temizliği için kullanılan deterjan ve benzeri kimyasallar için tasarlanacak ambalajları kapsamaktadır. Amaç, alternatif kullanım önerileri sunan yeni ambalaj tasarımlarının yanı sıra kullanım ya da ikram kolaylığı sağlayan ambalajların geliştirilmesidir.

10) Geleneksele Dönüş
Bu kategori son derece geleneksel ve alışılagelmiş ürünlerimiz için farklı ambalaj tasarımlarını kapsamaktadır. Amaç, kültürümüze ait yiyecek-içeceklerin geleneksel yeme-içme biçimini vurgulayan biçimde ambalajlanıp sunulması ya da yiyecek-içecek/gıda dışı ürünler için de turistik obje ambalajı alternatifleri geliştirmektir.

11) Karton Kutu ve Oluklu Mukavva
Bu kategori tüm ürünlerin gerek doğrudan ambalajlanması için kullanılan kutular ile yaş meyve/sebze ambalajlanması amaçlı kullanılan kutuları; gerekse ambalajlı ürünlerin gruplanması ve nakliyesi amaçlı kullanılan her türlü karton kutu ve oluklu mukavva ambalaj tasarımlarını kapsamaktadır.

12) Rafa Hazır Ambalajlar ve Teşhir Standları
Bu kategori, marketlerde, alışveriş merkezlerinde ve benzeri satış noktalarında satışı, sunumu ve rafa yerleşimi kolaylaştıracak her türlü gruplama ambalajının, karton kutuların, oluklu mukavva ambalajların ve teşhir standlarının tasarımını kapsamaktadır.

13) Grafik Tasarım
Yarışmaya katılacak olan ambalajın, grafik tasarımı ön plana çıkartılmış olup bu yönüyle değerlendirilmesi arzu ediliyorsa, bu kategoride katılım sağlanabilir. Etiket, sleeve, vb. bileşenlerle mevcut yalın bir ambalaj formuna farklılık kazandırılmış ise gerekli ve yeterli tüm açıklamalar mutlaka yapılmalıdır.

14) Gıdayı Koru ve İsrafı Önle (Save Food)
Bu kategori her türlü gıda maddesinin kaybını ve israfını önleyen/azaltan ambalaj (malzeme) uygulamalarını ve çözümlerini kapsamaktadır. Ayrıca gıda israfını ve kaybını önlemeye yönelik farkındalık yaratan, eğiten ve tüketiciye tebliğ eden etiket uygulamaları da bu kategoride değerlendirilecektir.

Yarışmaya Katılım Koşulları
Yarışma, üniversitelerin Güzel Sanatlar ve Mimarlık fakültelerinin Grafik ve Grafik Tasarım, Endüstri Ürünleri Tasarımı veya Endüstriyel Tasarım Bölümleri ve bu bölümlere eşdeğer lisans veya yüksek lisans düzeyinde eğitim gören tüm öğrencilerin katılımına açıktır. Diğer bölümlerde okuyan öğrenciler yarışmaya bireysel olarak katılamazlar; ancak, Grafik ve Grafik Tasarım ile Endüstri Ürünleri Tasarımı veya Endüstriyel Tasarım Bölümleri’nde eğitim gören öğrencilerle birlikte grup oluşturarak katılabilirler.
2020 yılı içinde mezun olanlar da öğrenci kabul edileceklerdir.
Bir öğrenci yarışmaya en fazla üç defa katılabilir.
Öğrenciler yarışmaya iki şekilde katılabilir:
• Bireysel olarak
• Grup olarak*
*Grup olarak katılımlarda tüm grup üyelerinin öğrenci olması şarttır.

Kurallar
Yarışmaya katılan her tasarımın özgün olması ön koşuldur. Özgün tasarım olduğuna dair beyan olan “Orijinallik Beyanı”nın her öğrenci tarafından imzalanması şarttır.
Katılımcıların tasarımlarını, kurgusal bir marka ve marka kimliği yaratarak, ya da mevcut bir marka ve marka kimliğine dayanarak yönlendirmeleri mümkündür. Bu durumda yaratılmış olan marka kimliğini anlatan 150 kelimeden az olmayan bir yön bilgi ayrıca hazırlanmalıdır.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından dünya çapında salgın ilan edilen ve ülkemize de ulaşan COVID-19 salgınından dolayı, 2021 yılı yarışma başvurularının elektronik ortamda yapılması gerekmektedir. Aşağıda belirtilen kriterlerine göre hazırlanmış başvurularınızı umitdincer@ambalaj.org.tr mail adresine yollayınız. Başvuru formu /ürün görseli / raporu eksik olan başvurular elenecektir. 2021 başvurularında fiziki maket şartı aranmayacaktır, maket yapıp yollamak isteyenler dernek adresimize yollayabilirler.

Yarışmaya katılan her proje, ambalajın kullanım özelliklerini, malzeme seçimi ve üretim yöntemini, kullanıcı ile olan ilişkisini (kullanım senaryosu), tasarımı anlatan genel görünüşü, tasarımın plan, cephe ve kesit görünüşlerini (açılımı iki boyutlu olan tasarımların kesitlerinin alınması gerekli değildir) içeren en fazla 4 adet aynı eksende (yatay ya da dikey) düzenlenmiş A3 sunum paftasının dijital görseli, ambalajın maketini ve/ veya ambalajın işlevselliğini tanımlayabilecek 3D (3 boyutlu) hareketli bir sayısal görseli/videosu, fotoğrafı ve 50 kelimelik ambalajı anlatan özet rapor ile 450 kelimelik ambalajın detayını anlatan raporu umitdincer@ambalaj.org.tr e-mail adresine yollayarak başvuruda bulunabilirsiniz. Maket yerine yaygın olarak kullanılan MS-Office (Word, Excel, Powerpoint, Media Player, Windows Resim Görüntüleyicisi) ile çalıştırılabilir yapıda 3D hareketli sayısal ve görsel hazırlanması dahilinde kabul edilecektir. Gönderilen 3D görselin, yukarıda ismi geçen MS programları haricinde başka bir program gerektirmeksizin çalışabilir olması şarttır. Dosyaların herhangi bir virüs ihtiva etmemesi veya çalışmama durumu başvuru sahibinin sorumluluğundadır. Yatay ya da dikey olarak kullanılacak olan A3 ölçülerindeki paftalar kalınlığı 5 mm’yi aşmayan bir sırtlıkla desteklenmelidir.

A3 boyutundaki paftaların üst kısımlarında 2 cm’lik bir alan ayrılmalı ve sol tarafa üç satır halinde, en üst satırda proje başlığının açık adı, bir alt satırda kategorisi, ve en alt satırda 17. Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması 2021; sağ tarafa ise tekrarlanmayan 3 harf ve 5 rakamdan (örnek: ABC 12345) oluşan rumuz yazılmalıdır. Bu rumuz pafta görselleri ile maket üzerinde, rapor kapak sayfalarında yer almalıdır. Teslim edilecek malzemelerin hiçbirinde rumuz dışında katılımcının kimliğini belirtecek bir ibare veya işaret bulunmamalıdır. Bu ibarelerin yer aldığı projeler elenecektir. Rapor, proje sunum paftaları ve maket üzerinde el yazısı kullanılmamalıdır.

Ambalajın maketi ölçek ve malzeme sınırlaması olmaksızın ancak sınırlı bir mekânda sergilenebileceği göz önünde bulundurularak hazırlanmalıdır. 60 x 60 cm taban alanından daha büyük yer kaplayacak ambalaj önerilerinde modeller uygun ölçekte hazırlanabilir.
Ambalajı tanıtıcı raporlar: 50 kelimelik ambalajı tanıtan özet rapor ile 450 kelimelik ambalajı anlatan detaylı raporlar A4 formatında hazırlanmalı ve word dokümanı olarak yollanmalıdır.

50 kelimelik özet rapor; ambalajı genel olarak açıklamalıdır. 450 kelimelik detaylı rapor ise; ambalaj tasarımının hedeflediği kitlenin tanımını, tasarımın gelişim evrimlerini anlatan eskizleri, işlevlerinin kullanıcıya sağladığı yararların tanıtımını, üretim yöntemini ve kullanılan malzeme özelliklerini içermelidir. Raporun kapak sayfasında ürünün maketinin fotoğrafı veya çizimi olmalıdır. Ambalaj önerisinin dereceye girmesi durumunda tanıtıcı amaçlarla kullanılabilir.
Maketin fotoğrafları, video, raporları ve sunum paftaları dijital ortamda kaydedilmiş olarak da teslim edilmelidir.

Katılım Şekli
17. Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması 2021 Başvurular Covid-19 salgını nedeniyle elektronik ortamda yapılacaktır.Kimlik bilgilerini içeren 17. Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması 2021 Başvuru Formu, lisans ya da yüksek lisans öğrencilik durumunu gösteren öğrenci kimliğinin fotokopisi ya da ilgili kurum/bölümden alınacak resmi bir belge ve pafta görseli / video / fotoğraf / raporlar ile birlikte 30 Haziran 2021 Çarşamba saat 17:00’a kadar umitdincer@ambalaj.org.tr mail adresine yollayabilirler. İsteyenler maketlerini aşağıda belirtilen dernek adresimize teslim edebilirler.

Yarışmaya birden fazla proje ile katılınabilinir. Bu takdirde her bir proje için yukarıdaki katılım süreci ayrı ayrı yapılacaktır.

Tarihler
Proje son teslim tarihi: 30 Haziran 2021 Çarşamba saat 17:00
Online Seçici Kurul toplantısı: 7-8 Temmuz 2021 Çarşamba – Perşembe saat 10:00 – 17:00
Sonuçların ilanı: 12 Temmuz 2021 Pazartesi
Ödül töreni: 20 Ekim 2021 Çarşamba (Kokteyl)
*Sağlık Bakanlığından Covid önlemlerine istinaden, aksi bir karar çıkmadığı sürece yapılacaktır.
Sergi: 20-23 Ekim 2021 (ilk sergileme Avrasya Ambalaj 2021 İstanbul – 26. Uluslararası Ambalaj Endüstrisi Fuarı esnasında yapılacaktır).

Ödüller
Endüstriyel tasarımın desteklenmesi amacıyla dereceye giren öğrencilerimize öğrenim yaşamları süresince, “ASD & TÜYAP Öğrenim Bursu” ismiyle yılda oniki ay burs sağlanacaktır. Burs almak için başarılı olma (sınıf geçme) ve yarışmaya başvurduğu yıl mezun olmama şartı aranacaktır. Her öğrenciye sadece bir kere burs alma hakkı tanınacaktır. Öğrencilerin öğrenim süreleri boyunca her yıl Ekim ayında transcript (karne) istenecektir. Dereceye giren öğrencilere verilecek tüm ödüller:
1.lik Ödülü 6.000 TL ve öğrenim yaşamı süresince burs
2.lik Ödülü 4.000 TL ve öğrenim yaşamı süresince burs
3.lük Ödülü 3.000TL ve öğrenim yaşamı süresince burs
ve 3 adet Mansiyon ( 1.500 TL)

Bu yarışma WPO – World Packaging Organisation (Dünya Ambalaj Örgütü) ve APF – Asian Packaging Federation (Asya Ambalaj Federasyonu) tarafından tanınmış olup; teşvik edilmektedir. Yarışmada (mansiyonlar dahil) ödüle layık bulunan projelerin sahipleri dilerlerse WPO ve APF tarafından düzenlenecek WorldStar Student ve AsiaStar Student Yarışmalarına katılabileceklerdir. Bu tür yarışmalara katılım masrafları ise yarışma organizatörleri tarafından karşılanacaktır.
Yarışmada dereceye giren projelerin sahipleri, ASD ve Reed TÜYAP aracılığı ile medyada etkin bir şekilde tanıtılacaktır.

Seçici Kurul yapacağı değerlendirmede ödüle layık proje bulamadığı takdirde ödül kademelerinden herhangi birisini boş bırakabilir ve mansiyon ödülü sayısında sınırlama yapabilir.Böyle bir durumda ödenmeyen ödüllerin tutarı diğer ödüllere orantılı olarak eklenir.Seçici Kurul değerlendirme sonuçlarını içeren rapor Yarışma Sekreteryası’ndan edinilebilecektir.Yarışmaya katılanlar bu Şartname’de belirtilen koşulları ve Seçici Kurulun kararlarını kabul etmiş olurlar. Öğrenim hayatı süresince burs kazanan öğrencilerin alttan herhangi bir dersi olmaması ve burs aldığı süre içerisinde almış olduğu derslerden kalmaması gerekmektedir. Burs hakkı kazanan öğrenciler her yılın Ekim ayında “transcriptlerini” beyan etmek zorundadır. Gerekli başarı koşullarını sağlamayan ve transcriptlerini beyan etmeyen öğrencilerin bursları iptal edilecektir.

İletişim Bilgileri
Ambalaj Sanayicileri Derneği
Koşuyolu, Katip Salih Sokak No: 13 Kadıköy 34718 İstanbul
Tel: (0216) 545 49 48 Faks: (0216) 545 49 47
Yarışma hakkında detay bilgi için; Eda Yurğa & Ümit Dinçer ile iletişim kurabilirsiniz
e-posta: edayurga@ambalaj.org.tr; umitdincer@ambalaj.org.tr

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.
Başvuru Formu İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ