<style>.lazy{display:none}</style>Yılın Basın Fotoğrafları Ara Güler Özendirme Ödülü
25.02.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Yılın Basın Fotoğrafları Ara Güler Özendirme Ödülü

Yılın Basın Fotoğrafları Ara Güler Özendirme Ödülü

Yılın Basın Fotoğrafları Ara Güler Özendirme Ödülü

TFMD Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Yılın Basın Fotoğrafları Ara Güler Özendirme Ödülü Yarışması Başvuruları. Yarışmaya Türkiye Ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetindeki Üniversitelerdeki Ön Lisans, Lisans Programlarında Eğitimlerine Halen Devam Eden 25 Yaş Altındaki Tüm Üniversite Öğrencileri İle Lise Öğrencileri Katılabilir.

Yılın Basın Fotoğrafları 2021
Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin 1985 yılından bu yana aralıksız olarak düzenlediği “Yılın Basın Fotoğrafları”, Türkiye’deki haber fotoğraflarının değerlendirildiği tek yarışmadır. Yılın Basın Fotoğrafları yarışması ve bu dallarla ilgili patent ve tüm hakları derneğe aittir.

Ara Güler Özendirme Ödülü 2021
Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, mesleğimizde tüm dünyaya mal olmuş usta Ara Güler’in ismini Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması’nda yaşatıyor. Ara Güler Özendirme Ödülü, üniversite ve lise öğrencileri arasında düzenlenen en geniş kapsamlı fotoğraf organizasyonu.

Yarışmanın Amacı
Foto Muhabirliği mesleğinin usta ismi Ara Güler’in adını yaşatmak. Üniversite ve lise gençliğini fotoğraf sanatını sevdirmek ve fotoğrafa özendirmek. Gençliğinin fotoğraf üretimini desteklemek, ödüllendirmek. Başarılı öğrencileri eğitim programlarına dahil ederek gençlerin bu alanda gelişimlerine katkı sunmak. Türkiye’nin en köklü fotoğraf yarışması Yılın Basın Fotoğrafları organizasyonunda ödüllendirerek başarılı gençlere öz güven aşılamak.

Ödüller
Ara Güler Özendirme ve Ara Güler Özendirme (Seri) ödülü birincileri 2.000 TL ve fotoğraf makinesi ile Yılın Basın Fotoğrafları heykelciği kazanacak. Kategorilerin ikinci ve üçüncüleri ise Yılın Basın Fotoğrafları heykelciği alacak.

Ads

Kimler Katılabilir ?
Yarışmaya yalnızca Türkiye ve KKTC’deki üniversitelerde ön lisans veya lisans programlarında eğitimlerine halen devam eden 25 yaş altındaki tüm üniversite öğrencileri ile lise öğrencileri katılabilir. Ara Güler Özendirme Ödülü’ne başvuran öğrenci Türkiye veya KKTC’de eğitim gördüğü sürece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları şartı aranmaz. Ödül alan katılımcılardan öğrenci belgesi istenecektir. Yarışmaya 25 yaşından büyükler, 1 Ocak 1996 tarihinden önce doğanlar katılamazlar.

Başvuru Adresi Nedir?
Yarışmaya katılan eserler www.tfmd.org.tr adresinden online olarak alınır.

Fotoğraflar Nasıl Gönderilecek?
Yarışmaya başvurular www.tfmd.org.tr adresinden online olarak alınacaktır. Başvuru sahiplerinin kayıt yaptırmaları ve bilgilerini
eksiksiz doldurmaları zorunludur.

Yayınlanma Şartı Var Mı?
Yarışmaya katılan fotoğraflar için yayınlanma şartı yoktur. Yalnızca freelance olarak başvuru yapan ancak sürekli veya sabit olarak görev yapmayan kişilerin fotoğraflarının yayınlanmış olmasına bakılır.

Kategorilere Göre Tarih Kısıtlamaları Neler?
Yarışmaya yalnızca 2020 yılında çekilmiş fotoğraflar katılabilir. Yarışmaya “Foto Röportaj” dalında katılacak eserlerde ise 2020 yılı
içerisinde çekilen fotoğrafların yanı sıra önceki yıllardan süren ancak bu yıl çekilen fotoğraflarla tamamlanan seriler de yarışabilir.

Kaç Fotoğrafla Katılabilirim?
Yarışmada kategori veya fotoğraf sayı sınırı yoktur. Foto Röportaj Kategorisi’nde ise her hikaye en fazla 10 fotoğraflık bir seriden oluşabilir. Bu kategorideki başvurularda daha fazla fotoğraf gönderilmesi halinde ise TFMD yönetimi bu fotoğraflar arasından 10 tanesini jüriye sunar. Bu kategoriye katılacak hikayelerde sayı sınırı yoktur.

Uyarı
Yarışmaya bir fotoğraf yalnızca tek bir kategoride katılabilir. Örneğin aynı fotoğraf hem foto röportaj içerisinde hem de başka bir dala gönderilemez. Tespit edildiği anda fotoğraf iki kategoride de tasnif dışı bırakılır.

Fotoğrafların Boyutları Ne Olmalı?
Yarışmaya katılacak eserlerin çözünürlüğü en az 72 DPI, uzun kenarı da en az 3200 pixel olmalıdır. Yarışmaya katılacak eserler Adobe Photoshop AdobeRGB veya sRGB olarak JPEG formatında kalitesi maksimumda (12) kayıt edilmelidir. Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, katılımcılardan ödül alan fotoğrafların orijinal ham hallerini talep edecektir.

Katılım Formu Doldururken Nelere Dikkat Etmeliyim?
Yarışmacı, online başvuru formundaki isim, soyadı, çalışılan kurum, görev kısmı ile iletişim bilgilerini eksiksiz olarak doldurmak zorundadır. Yarışmaya katılan eserin gönderildiği kategori ile uyuşmaması halinde Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, eserin dalını değiştirebilir.

Uyarı
Fotoğrafların Adobe Photoshop’ta File İnfo (Dosya Bilgileri) kısmının Türkçe olarak doldurulması zorunludur. File İnfo (Dosya Bilgisi) olmayan fotoğraflar tasnif dışı kalacaktır. Photoshop File İnfo (Dosya Bilgileri) Bölümünde açıklama kısmının doldurulması zorunludur. Fotoğrafı çeken kişinin adı soyadı, Fotoğrafın açıklaması, Fotoğrafın çekildiği tarih açıkça belirtilmelidir. Fotoğrafın yarışmada gönderildiği kategori açıkça belirtilmelidir. Yarışma başvuruları online olarak kabul edildiği için bu bölümlerin doldurulması zorunludur.

Dernek Fotoğraf Haklarını Nasıl Koruyor?
Yarışmaya gönderilen fotoğrafların kullanım hakları sınırlı şekilde Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’ndedir. Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, yalnızca; Yılın Basın Fotoğrafları Yarışmaları ile ilgili duyuru, basın duyurusu, sergi, dergi, basılı yayınlarda Yılın Basın Fotoğrafları ile ilgili çalışma ve ürünlerde, derneğin yapacağı temalı sergi, basılı yayın ve / veya katkı sağladığı basılı eserlerde kullanabilir. Yarışmaya katılan eser sahibi bu şartı kabul etmiş sayılır. Sponsor firma yalnızca ödül alan fotoğrafları dernek ve ödül alan kişi adı geçerek ilgili yayınlarında kullanabilir. Dernek, fotoğrafları hiçbir şekilde satamaz, dernek çalışmaları ve eğitim başta olmak üzere dernek tarafından sürdürülen iş birlikleri dışında 3. şahıslarla paylaşamaz.
Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, eser sahiplerinin hakları ve fotoğrafların dijital güvenliklerine sahip çıkmak adına ilgili kuruluşlarla – Fotoğraf baskıları, tasarımlar ve matbaa hizmetleri v.b.- tazminat içeren yazılı sözleşmelerle hizmetlerini sürdürmektedir.

Fotoğrafların Renk Ve Düzenlemeleriyle Oynayabilir Miyim?
Yarışmaya katılacak fotoğraflarda yalnızca karanlık oda müdahalelerine sınırlı şekilde izin verilir.

Uyarı
Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda keskinlikte (Sharp) dahil olmak üzere hiç bir şekilde filtre kullanılamaz. Fotoğraf işlenirken katman -layer- açılamaz. Fotoğrafların tonlarında fotoğrafın gerçekliğinin dışına çıkacak şekilde HDR uygulaması yapılamaz. Tek kare üzerine çekilen fotoğraflar dışında çoklu fotoğraf uygulaması yapılamaz. Fotoğraftaki bir bölüm silinemez veya fotoğrafa ekleme yapılamaz. Fotoğraftaki bir bölümü silecek koyulaştırma veya açma işlemi yapılamaz. Fotoğrafa orjinalinde olmayan renk filtreleri veya ek uygulamalarla yaratılan efektler uygulanamaz. Fotoğrafın üzerine isim veya yazı yazılamaz. Fotoğrafa paspartu veya arka plan eklenemez. Yarışmaya katılacak fotoğrafta karanlık oda müdahalelerinin dışında manüplasyon yapıldığı tespit edilmesi halinde söz konusu yarışmacı, bu tarihten sonra Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin organize ettiği hiçbir yarışmaya katılamaz. Yarışmacı dernek üyesi ise ihraç istemiyle jüri tavsiyesi ile TFMD Yönetim Kurulu’na sevk edilir.

Konu Ve Sınırlamalar Nelerdir?
Yarışmacı 2020 yılı içerisinde çekilmiş herhangi bir konu üzerine tekil fotoğraf veya herhangi bir konu üzerine 10 fotoğrafı geçmeyecek seri çalışmaları ile bu kategoriye başvurabilir. Yarışmanın teknik başvuru şartları Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması ile aynıdır. Dernek ödül alan fotoğrafların orijinal ham hallerini isteyecektir.

Yarışma Dalları Nedir?

Tekil Başvuru
Konu sınırı olmadan Haber, Günlük Yaşam, Spor, Portre, Siyaset veya Doğa ve Çevre dallarından herhangi birinde 2020 yılı içerisinde çekilmiş fotoğraf katılabilir.

Seri Başvuru
Konu sınırı olmadan bir hikayeyi anlatan Haber, Günlük Yaşam, Spor, Portre, Siyaset veya Doğa ve Çevre dallarından herhangi birinde en fazla 10 fotoğraftan oluşan 2020 yılı içerisinde tamamlanmış projeler katılabilir.

Yarışma Takvimi
Yarışma Online Başvuru Tarihi: 15 Şubat 2021 – 15 Mart 2021
Yarışma Jürisinin Açıklanması: Mart 2021
Jüri Toplantı Tarihi: Mayıs 2021
Ödüllerin Açıklanması: Mayıs 2021
Ödül Töreni: Haziran 2021

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği
Tunus Caddesi 6 / 21 Kavaklıdere Çankaya, Ankara
+90 312 4178750
+90 530 4558997

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.
Başvuru İçin Tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ