<style>.lazy{display:none}</style>
30.05.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

Türkiye Oyuncu Beyinler Turnuvası

Türkiye Oyuncu Beyinler Turnuvası

Türkiye Oyuncu Beyinler Turnuvası

Akıl Ve Zeka Oyunları Federasyonu Türkiye Oyuncu Beyinler Turnuvası Düzenliyor. Ödüllü Yarışma 3 Kategoride İlkokul Öğrencileri, Ortaokul Öğrencileri Ve Açık Kategori (Yaş Sınırı Olmaksızın) Düzenlenecek.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 3.500 Türk Lirası
İkincilik Ödülü 2.750 Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 2 Bin Türk Lirası
Dördüncülük Ödülü 1.500 Türk Lirası
Beşincilik Ödülü Bin Türk Lirası
Altıncılık Ödülü 750 Türk Lirası
Yedincilik Ödülü 500 Türk Lirası
Sekizincilik Ödülü 400 Türk Lirası
Dokuzunculuk Ödülü 300 Türk Lirası
Onunculuk Ödülü 250 Türk Lirası

Türkiye 3. Oyuncu Beyinler Turnuvası

Amaç
Yarışmacıların Zekâ Gelişimine Katkıda Bulunmak, Analitik Düşünme Teknikleri İle Tanışmalarını Ve Bu Becerilerini Geliştirmelerini Sağlamak, Öğrencilere Seçmeli Zeka Oyunları Dersinde Öğrendiklerini Tekrar Etme İmkânı Sunmak.

Genel Bilgiler
Turnuva, katılmak isteyen tüm katılımcılara açıktır. Yaş, okul ya da ülke sınırlandırması bulunmamaktadır.

Ads

Turnuva 3 kategoriden oluşacaktır:
İlkokullar 1, 2, 3 ve 4. sınıflar,
Ortaokullar 5, 6, 7 ve 8. sınıflar
Açık Kategori: Yaş sınırı olmaksızın katılmak isteyen herkes.

Turnuvaya katılım öncesinde kırtasiye ve sistem giderleri için 60 TL alınacak, turnuva sürecinde başka bir ücret talep edilmeyecektir.

Turnuvaya okullardan katılabilecek öğrenci sayısında bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Sisteme kayıt iki şekilde gerçekleştirilebilecektir:
A-Her öğrenci, sisteme kayıt olurken kişisel bilgileri ile birlikte danışman öğretmen bilgilerini de girerek kayıt olabilecektir.
B-Danışman öğretmen kendi paneli üzerinden öğrencileri kaydederek öğrencilerine kullanıcı adı ve şifre atayacaktır.
* Açık kategoriye kayıt olmak isteyen yarışmacılar bireysel kayıt yapacaklardır. Açık kategoride danışman ve okul bilgisi istenmeyecektir.
* Geçen yıl yapılan girişler sıfırlandığı için turnuvaya başvuracak yarışmacıların tekrardan başvuru yaparak bilgi girişi yapması gerekmektedir.

Turnuva 3 aşamadan oluşacaktır: 1. Eleme turu çevrim içi, 2. Eleme ve final aşaması ise yüz yüze yapılacaktır. 1. aşamada il elemesi yapılacak ve katılan yarışmacıların %30’u 2. aşamaya geçmeye hak kazanacaktır. 2. aşama, tüm yarışmacılar arasında il ve bölge fark etmeksizin yapılacak ve bu aşamaya katılan yarışmacılardan %15’e girenler Türkiye finaline katılma hakkı elde edecektir. 2. Eleme turu ve Türkiye Finali, finale katılmaya hak kazanan yarışmacıların bulundukları illerin merkezlerinde ve ilçelerde (federasyon tarafından uygun görülen yerde), eş zamanlı olarak yapılacaktır.

Turnuva süresi tüm aşamalarda 90 dakikadır.

Turnuvada deneme sınavı hariç tüm sınavlarda her kategoride 25 soru sorulacaktır. Soruların puan dağılımı kategorilere ve sınavlara göre farklılık gösterebilir.

Türkiye Oyuncu Beyinler Turnuvası örnek soruları, örnek çalışma kitapçığında yayımlanacaktır.

2. Eleme turu ve Türkiye finali il merkezlerinde ve ilçelerde yapılacak; yarışmacılar ulaşım, yemek ve konaklama ihtiyaçlarını kendileri karşılayacaktır.

Turnuva soruları “Tüm Akıl ve Zeka Oyunları Federasyonu 1. ve 2. Derece Zeka Oyunları Öğreticiliği” programı ve MEB’in ortaokullar için uyguladığı “Seçmeli Zeka Oyunları Müfredatı” temel alınarak hazırlanacaktır.

Turnuva soruları, Tüm Akıl ve Zeka Oyunları Federasyonu usta eğitmenlerinden oluşan komisyon tarafından hazırlanacaktır.

Yarışma soru kategorileri aşağıda belirtilmiştir.

• 1. Sudoku
• 2. Bölgesel Sudoku
• 3. Kendoku
• 4. Apartmanlar
• 5. Çit
• 6. Kakuro
• 7. İşlem Karesi
• 8. ABC Bağlama
• 9. Sihirli Piramit
• 10. Patika
• 11. Amiral Battı
• 12. Yıldız Savaşları
• 13. Kare Karalama
• 14. Çarpmaca
• 15. Futoshiki
• 16. Pentominolar
• 17.Metaforms / Numbers / colours
oyunları tarzı çıkarım soruları

Yarışmanın tüm aşamalarındaki sorular, yayımlanacak örnek kitapçıktaki sorulara benzer olacak olup, soruların zorluk dereceleri her aşamada ve seviyede değişkenlik gösterebilecektir. (Örneğin sudoku 6×6 olabileceği gibi 9×9 da olabilir.)

Turnuvaya ait bütün ayrıntılar “tr.tazof.org.tr” adresinden yayınlanacak, tüm duyurular da ayrıca yine bu adresten ve TAZOF sosyal medya hesaplarından yapılacaktır.

Turnuvaya Katılım
Turnuva başvurusu, deneme sınavı, turnuvanın 1. aşaması ve ödeme “tr.tazof.org.tr” adresi üzerinden çevrim içi olarak yapılacaktır.

Turnuvaya katılım için yarışmacıların veya danışman öğretmenlerin en geç 10.02.2023 tarihine kadar tr.tazof.org.tr adresine girerek sisteme kayıt olmaları gerekmektedir.

Turnuvaya katılım için yarışmacıların kayıtta istenen tüm bilgileri sisteme doğru ve eksiksiz bir şekilde girmeleri gerekmektedir. Yanlış bilgi verdiği tespit edilen yarışmacılar turnuvadan diskalifiye edilecektir. TAZOF, gerektiğinde bilgilerin doğruluğunu tespit edebilmek için yarışmacıdan belge isteyebilir.

Turnuva Takvimi

Aşama
Tarih
Saat
Deneme Sınavı
12.02.2023
1.Eleme
19.02.2023
İlkokul: 10:00 Ortaokul ve Açık: 13:30
2.Eleme
19.03.2023
10:30
Türkiye Finali
30.04.2023
10:30

Turnuva takviminde yapılabilecek tüm değişiklikler “tr.tazof.org.tr” adresinde duyurulacaktır.

Kategorilere göre turnuvanın günü ve saati site üzerinden ve sosyal medya hesaplarından duyurulacaktır.

Turnuva Puanlama Sistemi
Soruların puan dağılımı; çevrimiçi sınav sisteminde soruların yanında, yüzyüze sınavlarda ise soru kitapçığında sorunun yanında olacaktır.

Turnuvada cevaplama işlemini erken tamamlamak puan hesaplamasında ek puan getirmeyecektir.

Yanlış cevap verilen ve boş bırakılan sorular için “0” puan verilecek, eksi puan verilmeyecektir. Turnuva puanlaması, çevrim içi sistemde işaretlenen, yüz yüze turnuvada ise cevap kâğıdına aktarılan cevaplara göre yapılacaktır. Soru kitapçığındaki çözümler dikkate alınmayacaktır.

Puanlamada standart sapma dikkate alınacaktır.

Turnuva sonuçları “tr.tazof.org.tr” ve “tazof.org.tr” adresinde yayınlanacaktır.

Eşitlik Bozma
1. Eleme turunda puan eşitliği durumunda %30’luk dilime giren son yarışmacı ile birlikte eş puana sahip olan yarışmacılar da bir üst tura alınacaktır.

2. Eleme turunda puanların eşit olması durumunda 1. Eleme turunda alınan puanlar eşitliği bozmak için kullanılacaktır.

2. Eleme turunda hala puanların eşit olması durumunda dereceye girerek ödül kazananları belirlemek için yarışmacıların doğum tarihleri esas alınacaktır. Yaşı küçük olan yarışmacı, yaşı büyük olan yarışmacının üst sırasında yer alacaktır.

Final turunda puan eşitliği olması durumunda sırasıyla önce 2. Eleme turunda alınan puan, hala eşitliğin bozulmaması durumunda 1. eleme turundan alınan puan, hala eşitliğin bozulmaması durumunda doğum tarihi eşitliği bozmak için kullanılacaktır.

Dikkat Edilecek Hususlar
Yarışmacıların çevrim içi turnuvada turnuva saatinde katılacakları cihazda, yüz yüze turnuvada ise turnuva başlangıcından 15 dakika önce turnuvaya katılacakları salonda hazır bulunmaları gerekmektedir.

2. Eleme turuna ve Türkiye Finaline katılım fotoğraflı kimlik belgesi veya okul öğrenci belgesi ile sağlanacaktır.

Soru kitapçığına ve cevap kâğıdına kişisel bilgiler (Adı Soyadı, T.C Kimlik No, İl Adı) turnuva başlamadan önce eksiksiz olarak doldurulmalıdır.

Turnuva sırasında katılımcıların yanlarında cep telefonu, akıllı saat, hesap makinesi ve her türlü iletişim sağlayacak elektronik cihazları bulundurmaları yasaktır.

Turnuva katılımcılarının turnuvaya gelirken yanlarında kalem, kalemtıraş ve silgilerini hazır bulundurmaları gerekektedir.

Turnuva sırasında katılımcıları rahatsız edici ses çıkaracak gıda maddelerinin tüketilmesi yasaktır.

Turnuva, salon başkanının “Turnuva başlamıştır.” duyurusu ile başlar, “Turnuva bitmiştir.” duyurusu ile son bulur.

Katılımcılar soru kitapçığını ve cevap kağıdını salon başkanına teslim etmek zorundadır.

Yüz yüze turlarda, salon başkanının “turnuva başlamıştır.” duyurusundan sonra turnuva salonundan ayrılan yarışmacı, turnuvanın yapıldığı salona geri alınmayacaktır.

İlkokul öğrencileri bir önceki maddeden muaf tutularak tuvalet ihtiyacı olan öğrencinin gözlemci öğretmenlerden biriyle birlikte tuvalete gitmesine izin verilecektir.

Yarışmacılar, turnuva başladıktan sonra ilk 10 dakika ve son 10 dakika salondan ayrılamazlar.

Tüm katılımcılar yönergede yazan maddeleri okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

Ödüller
Turnuvaya katılan her yarışmacıya dijital “Katılım Belgesi” verilecektir.

Turnuvanın 1. aşamasında, tüm kategorilerde, ilinde ilk 5’e giren yarışmacılara ve varsa danışman öğretmenlerine dijital “İl Başarı Belgesi” verilecektir.

Turnuvanın 2. aşamasında, tüm kategorilerde, dereceye giren ilk 5 yarışmacıya ve varsa danışman öğretmenlerine “Grid” oyunu verilecektir.

Türkiye Finalinde tüm kategorilerde dereceye giren yarışmacılar, aşağıdaki para ödüllerini almaya hak kazanacaktır:
Türkiye 1.si : 3500 TL
Türkiye 2.si : 2750 TL
Türkiye 3.sü : 2000 TL
Türkiye 4.sü : 1500 TL
Türkiye 5.si : 1000 TL
Türkiye 6.sı : 750 TL
Türkiye 7.si : 500 TL
Türkiye 8.si : 400 TL
Türkiye 9.su : 300 TL
Türkiye 10.su : 250 TL
Türkiye Finalinde, tüm kategorilerde dereceye giren ilk 5 öğrenciye madalya verilecektir.

Türkiye Finalinde tüm kategorilerde dereceye giren ilk 3 yarışmacının varsa danışman öğretmenlerine federasyondan 1 ya da 2. Kademe eğitimlerinden herhangi birinden bir ücretsiz eğitim alma hakkı verilecektir. Bahsi geçen eğitimleri daha önce almış bir danışman öğretmenin bu hakkı kazanması durumunda, danışman öğretmene turnuva oyunlarından oluşan akıl oyunları seti verilecektir.

Türkiye finaline katılan tüm yarışmacılara ve varsa danışman öğretmenlerine “Türkiye Oyuncu Beyinler Turnuvası Başarı Belgesi” verilecektir.

Turnuvada tüm kategorilerde yarışmacı ve danışman öğretmenler hak ettiği tüm ödülleri alır.

Hak edilen tüm ödüller Türkiye Finali sonuçlandıktan sonra gönderilecektir.

Yarışma Şartnamesi ve Kayıt İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ