27.09.2023 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Türkiye İnternet Klavye Şampiyonası

Türkiye İnternet Klavye Şampiyonası

Türkiye İnternet Klavye Şampiyonası 2023

Türkiye İnternet Klavye Şampiyonası Başvuruları Online Olarak Yapılacak. İhsan Yener Klavye Şampiyonası Yarışlarına F Klavye İle Katılmak Zorunludur.

Birleşmiş Milletlere bağlı Meslekî bir Organizasyon olan Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu – Intersteno’nun Yönetmelikleri uyarınca Dünya genelinde yapılan Şampiyonalar çerçevesinde “2023 Türkiye İhsan Yener İnternet Bilgisayar Klavye Şampiyonası” F klâvye kullanımının yaygınlaştırılması, her düzeydeki resmî ve özel öğretim kurumlarının öğretmen, öğrenci ve mezunlarıyla her yaştaki bilgisayar kullananları, bilimsel ve daha verimli yöntemlerle F klâvye üzerinde (on parmakla + bakmadan) çalışmaya teşvik etmeyi hedeflemektedir. Dünyanın en bilimsel klavyesi kabul edilen F Klavyenin ülkemizde yaygınlaştırılması ve teşviki amacıyla da düzenlenen bu Yarış kapsamında, 2003/20 sayılı MEB Genelgesi ve 2013/13 sayılı Başbakanlık Genelgesi uyarınca F Klavye ile katılım zorunludur.

Öğrenciler, gönüllülük esasına göre belirlenecek Yöneticinin / Öğretmenlerin gözetim ve denetiminde internete bağlanarak yarışa katılabilirler.

Öğrenci olmayan yarışçılar, Gönüllülük esasına göre belirlenecek bir Öğretmenin gözetiminde, bilgi@intersteno.org.tr adresine gerekli bilgileri ileterek kayıtlarını yaptırabilirler ve Şampiyonaya yine gönüllülük esasına göre belirlenen yöneticisi ve görevli öğretmenin gözetimi altında katılabilirler.

2023 Türkiye İhsan Yener Klavye Şampiyonası finallerine katılabilmek için;

Ads

• 12 ve küçük yaştaki yarışçılar için dakikada en az 100 vuruşu en çok % 1 hata,

• 13 – 16 yaş arası yarışçılar için dakikada en az 120 vuruşu en çok % 1 hata ile,

• 17 – 20 yaş arası yarışçılar için dakikada en az 150 vuruşu en çok % 1 hata ile yazmak gereklidir.

• 21 ve yukarısı yaştaki büyük yarışçılar için ise dakikada en az 200 vuruşu en çok % 0,5 (yüzde yarım=binde 5) hata ile yazmak gereklidir. Dikkat: Bilhassa Öğrencileri teşvik amacıyla Türkiye Şampiyonası için düşürülen bu en az vuruş miktarları, İnternet Dünya Şampiyonasında 150/180/200/240 olarak yükseltilecektir.

Sıralama Listeleri (Kategoriler)

• 12 Yaşına kadar: Küçükler Kategorisi (2011 içi ve sonrası doğumlular)

• 13 – 16 Yaş arası: Öğrenciler Kategorisi (2007, 2008, 2009 ve 2010 yılları doğumlular)

• 17 – 20 Yaş arası: Gençler Kategorisi (2003, 2004, 2005 ve 2006 yılları doğumlular)

• 21 Yaş ve üzeri: Deneyimliler Kategorisi (2003 yılı içi ve öncesi doğumlular) Listeler, katılan yarışçıların başarı derecelerine göre sıralanmasından oluşur.

2023 Türkiye İhsan Yener Klavye Şampiyonası
Kayıt Tarihleri: 23 Aralık 2022 – 22 Ocak 2023,
Yarışma Tarihleri: 23 Ocak 2023 – 02 Mart 2023.
Öğretmen tarafından belirlenen bir gün ve saatte, öğrencilerin ders programları aksatılmamak kaydıyla, toplu olarak (aynı anda) yapılır. Yarış için tespit edilen gün ve saat Türkiye Koordinatörlüğüne bildirilir. Yarışlar 10’ar dakikalık süreyi kapsamaktadır.

Yarışta kullanılacak olan bilgisayarların her birinin
• Yazılımlarının, Microsoft Windows XP ve üstü sürümlerinin olması,
• Donanımlarının, Pentium-4 ve üstü uyumlu olması,
• İnternet ADSL bağlantı hızının 1 Mbit ve üstü olması,
• Mümkünse Kesintisiz Güç Kaynağının bulunması, gerekmektedir. Aksi takdirde yarış sırasında meydana gelebilecek her türlü yazılım, donanım arızaları ve elektrik kesilmeleri sonucunda yarıda kalan yarışlar bir kez daha tekrarlatılmayacaktır.

Yarışlar, 10′ar dakikalık testlerin hızlı ve olabildiğince hatasız yazılmasıyla yapılır. Anadil ve Çok Dilli (17 farklı dil) olarak 2 ayrı liste ile değerlendirilen yarış kuralları (barajlar) her dil için aynıdır.

2023 Türkiye İhsan Yener İnternet Bilgisayar Klavye Şampiyonası
Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu – Intersteno’nun görevlendirdiği Georgette Sante (Belçika) – Marco Olivo (İtalya) organizatörlüğü ile Marco Olivo’nun TAKI programı üzerinden, www.intersteno.it sitesinden yapılır.

Yarışların resmen geçerli olabilmesi için her yarışın bir Bilgisayar Laboratuvarında, gönüllü öğretmenlerin nezaretinde, denetim ve gözetimleri altında yapılması gerekmektedir. İlk kayıt işlemlerindeki ve yarış başlangıcındaki sağlıklı kimlik denetimlerinden başlayarak, sonuçların [adil ve dürüst] olarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Yarışma Kuralları İçin Tıklayın.
Web Sitesi: https://intersteno.org.tr

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ