17.08.2022 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Tübitak İha Yarışması

Tübitak İha Yarışması

Tübitak İha Yarışması

Uluslararası Tübitak İha Yarışması Başvuruları Başladı. İnsansız Hava Araçları Yarışmasına Lise Öğrencileri Katılabilir. Yarışma Başvuruları Onilne Olarak Yapılacak.

Yarışma Ödülleri:
Performans Birincilik Ödülü Her Kategori İçin 25 Bin Türk Lirası
Performans İkincilik Ödülü Her Kategori İçin 20 Bin Türk Lirası
Performans Üçüncülük Ödülü Her Kategori İçin 15 Bin Türk Lirası
Mansiyon Ödülleri Her Bir Kategori İçin 7.500 Türk Lirası
TUSAŞ Özel Ödülleri (Her Bir Kategori Birincileri İçin) 7 Bin Türk Lirası

TEKNOFEST Teknoloji yarışmaları kapsamında Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışması düzenlenecektir.
Yarışma, Türkiye ve KKTC’deki lise veya dengi okullarda eğitim gören öğrencileri İnsansız Hava Araçları (İHA) teknolojilerine yönlendirmek, çalışmalar yapmalarına destek olarak bilgi, beceri ve kabiliyetlerini geliştirmek ve ülkemizin İHA teknolojisinde sahip olduğu rekabet gücünü arttırmayı amaçlar.

Yarışma Amacı ve Kapsamı
Yarışma, Türkiye ve KKTC’deki lise ve dengi okullarda eğitim gören öğrenciler ile BİLSEM ve Deneyap Teknoloji Atölyeleri’nin, Bilim Merkezleri’nin ve Bilim Atölyeleri’nin lise seviyesindeki öğrencilerini İnsansız Hava Araçları (İHA) teknolojilerine yönlendirmeyi, çalışmalar yapmalarına destek olarak bilgi, beceri ve kabiliyetlerini geliştirmeyi ve ülkemizin İHA teknolojisinde sahip olduğu rekabet gücünü artırmayı amaçlar.

Yarışma, Bilim ve Toplum Başkanlığı, Etkinlikler Müdürlüğü tarafından TEKNOFEST kapsamında düzenlenir. Teknik kuralların uygulanması ve denetimi Danışma ve Değerlendirme Kurulu tarafından yapılır.
Kurallar Kitapçığı, yarışmaya ait kuralları, işlemleri ve yükümlülükleri kapsar.

Ads
 

GÜNCEL BURS DUYURULARINI KAÇIRMA

Facebook Sayfamızı Takip Et.

Twitter’da Takip Et.

Instagram’da Takip Et.

• Yarışmaya, Türkiye ve KKTC’de eğitim gören tüm lise ve dengi okul öğrencileri, BİLSEM ve Deneyap Teknoloji Atölyeleri’nin, Bilim Merkezleri ve Bilim Atölyeleri’nin lise seviyesindeki öğrencileri takım halinde başvuru yapabilir. Başvuru, lise ve dengi okullar ile BİLSEM’lerde öğretmen, Deneyap Teknoloji Atölyeleri, Bilim Merkezleri ve Bilim Atölyeleri’nde eğitmen tarafından yapılır. Kurallar Kitapçığında öğretmen ve eğitmen, “danışman öğretmen” olarak adlandırılır.

• Başvurular, 20 Ocak 2021 – 28 Şubat 2021 tarihleri arasında https://kys.turkiyeteknolojitakimi.org/tr/ başvuru sistemi üzerinden çevrimiçi yapılır.

• Başvuru tarihleri arasında danışman öğretmen, başvuru sistemine kaydolur ve diğer takım üyelerinin kaydını yapar. Onay için kişilerin e-posta adreslerine davet gönderir. Davet, her bir kişinin e-posta adresi üzerinden kabul edilir. Aksi durumda takım üye kaydı tamamlanmış olmaz.

• Talep edilen tüm bilgiler, doğru ve eksiksiz olarak sisteme kaydedilir. Başvuruda takımlardan herhangi bir matbu belge istenmez.

• Takımlarda danışman öğretmen ve takım kaptanı kaydı zorunludur.

• Danışman öğretmen, birden fazla takıma danışmanlık yapamaz. Bir öğrenci birden fazla takıma üye olamaz. Danışman öğretmen dahil bir takımın üyesi bir başka takıma pilotluk yapamaz.

• Başvuru tarihinde takım üyelerinin öğrenci olması zorunludur. Aksinin tespiti durumunda takım, yarışmadan elenir.

• Takımlar, öğrencilerin bilimsel ve teknik kazanımlarının artırılması, koordine takım çalışmasının teşvik edilmesi ve takımın ileriki yıllarda sürdürülebilirliği dikkate alınarak farklı sınıflardan oluşabilir.

• Takımlar, danışman öğretmen dahil en az üç (3), en fazla on (10) üyeden oluşur.

• Takımlar, farklı okul öğrencilerinden oluşturulabilir. Farklı okul öğrencilerinden oluşan takımlarda, taahhütnamede her bir öğrencinin kayıtlı olduğu okulun müdürlerinin ıslak imzalarının bulunması zorunludur. BİLSEM’lerden yapılan başvurularda BİLSEM müdürü, Deneyap Teknoloji Atölyeleri, Bilim Atölyeleri’nden ve Bilim Merkezleri’nden yapılan başvurularda, atölyenin ya da Bilim Merkezi’nin bağlı olduğu kurum yöneticisi taahhütnameyi imzalar. Müdürlükle yapılacak olan tüm yazışmalar, danışman öğretmen tarafından yürütülür.

• Yarışma, sabit ve döner kanat olarak iki kategoride düzenlenir. Her bir takım, tek bir kategoriye başvuru yapabilir. Kategori değişikliği yapılamaz.

• Takım ismi başka takım tarafından kullanılamaz. TÜBİTAK, aynı takım isimleri ile başvuran takımlardan, başvurusunu sonra yapan takımdan takım ismini değiştirmelerini isteyebilir. Takım isimlerinin 20 karakteri geçmemesi beklenir.

• Kavramsal tasarım raporu, başvuru tarihlerinde başvuru sistemine yüklenir.

• Başvuru kaydı dâhil tüm hazırlık çalışmalarında ve yarışma alanında öğrencilerin tüm sorumluluğu, danışman öğretmene aittir.

• Mücbir sebepler dışında danışman öğretmen değişikliği yapılamaz.

• Birinci hazırlık desteği aktarımından önce mücbir sebeplerle danışman öğretmen değişikliği başvuru sistemindeki takım bilgileri bölümünden tüm üyelerin danışman üyeyi çıkar sekmesinden onay vermesi ile gerçekleşir, buna ek olarak değişikliğin tüm üyeler tarafından onay verildiğini belirten bir e-posta ihaliseler@tubitak.gov.tr adresine takım tarafından gönderilmelidir.

• Birinci hazırlık desteği aktarımından sonra 30 Temmuz 2021 tarihine kadar mücbir sebeplerle danışman öğretmen değişikliği için dilekçe, (www.teknofest.org sayfasında yayımlanan örneğe uygun olarak) teslim tutanağı ve yeni taahhütname düzenlenir. Tutanağa, varsa araç bilgileri, faturalar, destek tutarı miktarı vb. belgeler yazılır. Dilekçe ve tutanak mevcut ve yeni danışman öğretmen ile okul/kurum müdürü, yeni taahhütname ise yeni danışman öğretmen ve okul müdürü tarafından imzalanır. Takım, farklı okul öğrencilerinden oluşuyorsa taahhütnameyi tüm okul/kurum müdürleri imzalar. Varsa destek kullanımına ait tüm faturalar ve kalan tutarın yeni danışman öğretmene aktarıldığına dair banka dekontu ve İHA ile ilgili diğer belgeler, yeni danışman öğretmene teslim edilir. Dilekçe, teslim tutanağı, ve taahhütnamenin taranmış hali ihaliseler@tubitak.gov.tr e-postasına ve ıslak imzalı hali ise TÜBİTAK Etkinlikler Müdürlüğü, Tunus Caddesi No: 80, Kavaklıdere/ANKARA adresine gönderilir. Eksik, yanlış veya imzaları tam olmayan belgeler için herhangi bir işlem yapılmaz. Değişiklik talebi, tüm belgelerin müdürlükçe onayından sonra, yeni danışman öğretmen tarafından başvuru sistemi üzerinden tüm üyelere gönderilen e-postanın onayı ile gerçekleşir.

• Takımlardaki üye değişiklikleri, 30 Temmuz 2021 tarihine kadar danışman öğretmen tarafından başvuru sistemi üzerinden yapılabilir. Danışman öğretmenin talebi ve ilgili öğrencilerin e-postalarını onaylamaları ile değişiklik gerçekleşir. Kaydı yapılan öğrenci 18 yaşından gün almamış ise veli/vasi imzalı muvafakatnamenin taranmış hali ihaliseler@tubitak.gov.tr e-postasına ve ıslak imzalı hali ise on (10) iş günü içerisinde TÜBİTAK Etkinlikler Müdürlüğü, Tunus Caddesi No: 80, Kavaklıdere/ANKARA adresine gönderilir. Eksik, yanlış veya imzaları tam olmayan belgeler için herhangi bir işlem yapılmaz.

• 30 Temmuz 2021 tarihinden sonra danışman öğretmen ve üye değişikliği yapılmaz.

Yarışma Takvimi

Çevrimiçi Başvuru ve Kavramsal Tasarım Raporu Gönderimi20 Ocak 2021 – 28 Şubat 2021
Kavramsal Tasarım Raporu Sonuçları İlanı19 Mart 2021
Taahhütname ve Muvafakatname Yüklenmesi ve Gönderimi22 Mart 2021 – 30 Mart 2021
Detaylı Tasarım Raporu ve Uçuş Videoları Gönderimi1 Temmuz 2021 – 30 Temmuz 2021
Yarışmadan Çekilme, Danışman öğretmen ve Üye Değişikliği Son Tarihi30 Temmuz 2021
Detaylı Tasarım Raporu ve Uçuş Videosu Sonuçları İlanı23 Ağustos 2021
Yarışma Haftası ve Ödül Töreni13 Eylül 2021 – 18 Eylül 2021
TEKNOFEST İHA Sergisi ve Ödül Töreni21 Eylül 2021 – 26 Eylül 2021

Detaylar İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ