<style>.lazy{display:none}</style>Robotav Ulusal Robot Yarışması 2024
23.02.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Robotav Ulusal Robot Yarışması

Robotav Ulusal Robot Yarışması

Robotav Ulusal Robot Yarışması 2024

Robotav Ulusal Robot Yarışması Tavşanlı 15 Temmuz Şehitler Fen Lisesi Tarafından Düzenlenmektedir. Yarışmaya Türkiye Geneli Resmi Ve Özel Ortaokul, Lise Ve Bilim Sanat Merkezleri Öğrencileri Katılabilir.
Yarışma Ortaokul Ve Lise Kategorilerinde Yapılacak.

ROBOTAV 2024 Kuruluştan Kurtuluşa Cumhuriyetin 100. Yılına Ulusal Robot Yarışması

Yarışma Ödülleri

Yarışma Da Bütün Kategorilerde Birincilik, İkincilik Ve Üçüncülük Ödülleri Verilecektir. 3 Lise
Kategorisi 3 Ortaokul Kategorisi Bulunan Yarışmamızda Her Kategori İçin Ayrı Ayrı Birincilik, İkincilik Ve Üçüncülük Ödülü Olmak Üzere Toplamda Otuz Bin Türk Lirası Ödül Verilecektir. Ödüller Ve Yarışma Giderleri Tavşanlı Belediyesi İle İmzalanan Protokol Çerçevesinde Tavşanlı Belediyesi Tarafından Finanse Edilecektir.

Dereceye Giren Takımlara(Takım Başına) Aşağıda Belirtilen Miktarlarda Para Ödülü Verilecektir.
Yarışmaya Katılan Tüm Öğrencilere Danışman Öğretmenlere Katılım Belgesi Verilecektir.

Ads

Her Kategori İçin Ayrı Ayrı Verilecek
Birincilik Ödülü 4 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 3 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 2 Bin Türk Lirası
Mansiyon Ödülü 3 Bin Türk Lirası

Not: Mansiyon Ödülü Lise Düzeyinde 1 Takıma Ve Ortaokul Düzeyinde 1 Takıma Olmak Üzere Toplam 2 Takıma Verilecektir.

Amaç:

Okulumuz, Türkiye geneli ortaokul ve lise öğrenimine devam eden öğrencilerin robotik kodlama ile ilgili bilgi ve becerilerini geliştirme amacıyla 2024 Ulusal Robot Yarışması düzenlemektedir.

Kapsam:
Yarışmaya Türkiye’deki resmi ve özel ortaokullar, imam hatip ortaokulları ve Bilim Sanat Merkezlerine devam eden ortaokul ve resmi/özel lise öğrencileri katılabilir.

Proje Koordinatörü: Tavşanlı 15 Temmuz Şehitler Fen Lisesi koordinatörlüğünde yürütülür.

Başvuru Koşulları, Belgeleri Ve Yöntemi

a. Yarışma başvurusu 25/12/2023-23/02/2024 arasında tavsanlifenlisesi.meb.k12.tr sayfasından alınacaktır.

b. Robot isimleri en fazla 12 karakter ve latin harflerinden oluşacaktır. Robot isimlerinde aşağılayıcı, hakaret, siyasi ve müstehcen kelimeler içeren veya çağrıştıran ekiplerin başvuruları onaylanmayacaktır.

c. Katılımcı Kapasitesi: Yarışmaya ortaokul düzeyinde Hızlı Çizgi İzleyen kategorisinden 32 takım, ortaokul düzeyi diğer kategorilerden 30’ar takım kabul edilecektir. Lise düzeyindeki tüm kategorilerden ayrı ayrı 30 takım kabul edilecektir. Ortaokul ve lise düzeyindeki tüm kategorilerde geçerli olmak üzere başvuru sayısının fazla olması durumunda, başvuru tarihine göre ilk 30 takım asil, sonraki 15 takım ise yedek olarak 08/03/2024 tarihinde okulumuz internet sitesinde ilan edilecektir. Bir okuldan aynı kategoride biden fazla takımın başvuru yapması halinde başvuran okulun ilk başvurusu asil alınacak, diğerleri yedek listede olacaktır. Yarışma başvuruları ücretsizdir.

d. Robotlarda kullanılan bataryalar rakip robota, piste ya da kendisine zarar vermeyecek şekilde yerleştirilmelidir.

e. Kullanılan lityum-polimer (Li-Po) pillerin güvenli şarj çantası olmadan şarj edilmesi kesinlikle yasaktır. Elektrik ihtiyacı tarafımızca sağlanacaktır.

f. Organizasyon süresince katılımcılardan izin alınarak yarışma alanında okulumuz tarafından flaşsız fotoğraf çekimi ve video kaydı yapılacaktır.

g. Yarışmalardan önce veya sonra yarışmacıları veya hakemi aşağılayıcı hareketlerde bulunan yarışmacılar katıldıkları bütün yarışmalardan elenir.

h. Pistler sıfır hatayla oluşturulmaya çalışılmaktadır. Ancak %5 tolerans ile üretildiği düşünülerek robotlarınızı buna göre tasarlamanız gerekmektedir.

i. Pistlerin konumları, ortamın ışıklandırma ve ses seviyeleri robotların etkilenmeyeceği şekilde ayarlanacaktır. Bu konularda gelen itirazlar kabul edilmeyecektir.

j. Yarışmalar esnasında herhangi bir sebeple pistlere zarar veren robotlar bulundukları yarışmadan elenir.

k. Robotlar dayanıklı şekilde tasarlanmalıdır. Yarışmalarda kullanılan pist ve par kur parçalarının robotlara zarar vermesi durumunda sorumluluk Tavşanlı 15 Temmuz Şehitler Fen Lisesi Yarışma Koordinatörlüğü ekibine ait değildir, itirazlar değerlendirilmeyecektir.

l. Yarışma kuralları altında belirtilen robot özelliklerini sağlamayan robotlar yarışmalara kesinlikle katılmayacaktır.

m. Robotunu yarıştıracak yarışmacılar kimlik kartlarını ve robot etiketlerini hakeme ibraz etmek zorundadırlar.

n. Kategori kurallarında belirtilmeyen bütün durumlarda tek yetkili yarışma hakemleri ve jüri üyeleridir.

o. Sıralamayı etkileyecek bir durumda yarışma hakemi yarışmacılara bir robotu veya tüm robotları tekrar yarıştırabilir.

p. Organizasyon boyunca katılımcıların kişisel eşyalarının güvenliğinden katılımcılar sorumludur.

q. Yarışmanın hiçbir aşamasında, katılımcıların açık rıza onayı alınmadan kişisel verileri istenemez. Bu kapsamda istenen kişisel veriler, açık rıza onayında belirtilen hususların dışında başka amaçlarla kullanılamaz, üçüncü kişilere verilemez ve sosyal etkinliğin sona ermesinin ardından resen silinir.

r. Şartnamedeki kurallarda belirtilmeyen bütün durumlarda tek yetkili yarışma hakemleridir.

s. Gerekli izinler alınarak yarışma öncesi, yarışma anı ve yarışma sonrası yarışmaya ait öğrenci fotoğrafları, yarışma fotoğrafları ve videoları sosyal medyadan Tavşanlı 15 Temmuz Şehitler Fen Lisesi Yarışma Koordinatörlüğü tarafından paylaşılacaktır.

t. Takımlar 2 öğrenci ve 1 danışman öğretmenden oluşur.

u. Danışmanlar başvuru yapan okulda çalışan öğretmen olmalıdır.

v. Danışmanlar yarışma başvurularının başlamasından yarışmaların bitimine kadar yarışmacı öğrencilere rehberlik etmek durumundadırlar.

w. Öğrencilerin her türlü davranışlarından danışmanlar sorumludur ve yarışmalar boyunca danışmanlar salonda bulunmak zorundadırlar.

x. Ekip sorumlusu danışman öğretmenler kendi okullarından birden fazla ekibin sorumlusu olabilirler. Yarışmaya katılacak öğrencilerin aile ve okul izinleri danışmanlar tarafından takip edilip resmi olarak belgeleri hazırlamakla sorumludur.

y. Ekipteki tüm üyeler aynı okuldan olmak zorundadır. Her bir takım tasarla yap çalıştır kategorisinden en fazla 1, diğer kategorilerde en fazla 2 robotla katılabilir. Bir öğrenci farklı takımlarda bulunamaz. Her robot sadece 1 kategoride yarışacaktır.

z. Yarışma pistlerinde sadece öğrenciler olacaktır, danışman öğretmenler takımı yarışırken tribünde bulunmak zorundadır.

aa. Tüm kategoriler için ayrı ayrı kuralların ve değerlendirmenin ve puanlamanın anlatıldığı şartname mevcut olup, bu şartname genel kuralları içermekte ve her kategori için geçerlidir.

bb. Robotav 2024 Robot Yarışlarının planlanması, tanıtılması ve uygulanması eğitim ve öğretimi aksatmadan yapılmaktadır.

Başvuru İşlemleri Ve Yöntemleri

a. Yarışma başvuruları 24/12/2023 tarihinde başlar, 23/02/2024 tarihinde sona erer.

b. Başvurular tavsanlifenlisesi.meb.k12.tr internet adresinde “Robotav 2024” menüsü altında yayınlanan takım başvuru formu (https://forms.gle/cRKKN4EQThGuf1HV6) çevrimiçi olarak doldurulup yapılacaktır.

c. Başvurularda gönüllülük esastır.

d. Başvuru süresinin bitimine kadar robotların hazır olmasına gerek yoktur. Sadece takımların katılacakları kategorileri belirlemeleri gerekmektedir.

e. Yarışma ile ilgili bütün açıklama ve güncellemeler okulun resmi web sitesinden yayınlanacaktır.

Yarışma Kategorileri:

Ortaokul Düzeyinde
a. Hızlı Çizgi izleyen
b. Tasarla-Yap-Çalıştır
c. Geri Dönüşümden Robota

Lise Düzeyinde
a. Çizgi İzleyen
b. Arazi Robotu
c. Geri Dönüşümden Robota

Kategorilere Göre Puanlama Ve Kriterleri:
Genel Şartname tüm yarışma kategorilerini kapsamaktadır. Kategorilere ait bütün puanlama ve kriterleri, her kategoriye ait şartnamede ayrı ayrı belirtilmiştir

Yarışma İle İlgili Diğer Hususlar
• Gelecek takımlar ile danışman öğretmenlerin geliş-dönüş yol ücreti ve konaklama masrafları, katılımcılar tarafından karşılanacaktır.

• Takımlardaki öğrencilerin yarışma boyunca tüm sorumluluğu, görevlendirilen öğretmene aittir.

• Yarışma alanında ve yarışmacıların bulunacağı ortamlarda gerekli iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri alınmış, uyarı ve levhalar asılmıştır. Öğrencilerin uyarı ve levhalara uyması gerekmektedir. Aksi halde sorumluluk okulumuza ait değildir.

• Yarışmaya katılan danışman öğretmen ve öğrenciler, yarışma süresince kendileri için düzenlenen tanıtıcı yaka kartlarını bulundururlar. Bütün yarışmalar Tavşanlı 15 Temmuz Şehitler Fen Lisesi Kapalı Spor Salonunda yapılacaktır.

• Ödül Töreni, 16/05/2024 Perşembe günü saat 16.00 da gerçekleştirilecektir.

• Ödül Töreninde bütün takımlara katılım belgesi verilecektir

• Tavşanlı 15 Temmuz Şehitler Fen Lisesi Yarışması Düzenleme Kurulu tarafından gerekli görülmesi halinde, bu çağrı duyurusunda, yarışma kategorileri ve şartnamelerde son başvuru ve yarışma gününe kadar Milli Eğitim Bakanlığı onayıyla değişiklik yapabilir.

• Yarışmanın bütçesi Tavşanlı Belediyesi ile imzalanan protokol kapsamında Tavşanlı Belediyesi tarafından karşılanacaktır.

İtirazlar Kriz Yönetim Masasına itiraz dilekçesi (Ek-5) ile yapılacak ve Kriz Yönetim Masası
tarafından değerlendirilecektir.

Engelli Bireylere Yönelik Alınacak Tedbirler
ROBOTAV 2024 e katılım aşamasında başvuru yapan engelli öğrenciler ve/veya danışman öğretmenleri, başvuru formunda durumlarını beyan etmeleri halinde okulumuz tarafından ROBOTAV 2024 sürecinde ihtiyaç duyulması muhtemel yardım imkânları sunulacaktır.

Faaliyet Takvimi
Başvuru Tarihleri: 24/12/2023-23/02/2024
Yarışmaya Hak Kazananların İlanı: 08/03/2024
Yarışma Tarihi: 16/05/2024
Ödül Töreni: 16/05/2024

Yarışmalar 16/05/2024 günü saat 08:00 dan 15:00 a kadar devam edecektir. 15:00 -16:00 arasında değerlendirmeler yapılıp sıralamalar belirlenecek, ödül alan öğrencilerin ödülleri saat 16:00 da törenle verilecektir.

Bütçe Kaynağı:
Yarışma bütçesi 60.000 (Altmış Bin) TL olup, bu gider, Tavşanlı Belediyesi ile imzalanan protokol çerçevesinde Tavşanlı Belediyesi tarafından finanse edilecektir.

Ödül Töreni
Ödül töreni 16/05/2024 Perşembe Saat 16:00 da okulumuz spor salonunda gerçekleştirilecektir. Ödüller ödül töreni günü Danışman Öğretmenlere nakit olarak teslim edilecektir.

Yarışma Genel Şartnamesi (İndir)
Başvuru Formu için tıklayınız.
Web Sitesi: https://tavsanlifenlisesi.meb.k12.tr/

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ