<style>.lazy{display:none}</style>Kapadokya Üniversitesi Öykü Yazma Yarışması
28.02.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Kapadokya Üniversitesi Öykü Yazma Yarışması

Kapadokya Üniversitesi Öykü Yazma Yarışması

Kapadokya Üniversitesi Öykü Yazma Yarışması

Kapadokya Üniversitesi Öykü Yazma Yarışması Düzenliyor. Yarışmaya Türkiye Geneli Ortaöğretim Öğrencileri Katılabilir. Geleneksel Liseliler Öykü Yarışması Engelsiz Kurgular.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 4 Bin Türk Lirası Banka Hediye Çeki
İkincilik Ödülü 2.500 Türk Lirası Banka Hediye Çeki
Üçüncülük Ödülü 1.500 Türk Lirası Banka Hediye Çeki
Bu Çek, İlgili Banka Gişelerinden Nakden Alınabilecektir. Çek Karşılığında Alınan Nakdi Ödülün Her Türlü Kullanım Hakkı Yarışmacıya Aittir.

Yarışmada Dereceye Giren Yirmi Öykü Kitaplaştırılacak, Öykü Sahiplerine Kitaptan 20 Adet Hediye Edilecektir. Bu Ödül, Yarışmaya Katılan Öğrencinin Başvuru Belgesinde Beyan Ettiği Adrese Kargo Yolu İle Gönderilecektir.

Yarışmanın Konusu: “Engelsiz Kurgular” olarak belirlenmiştir.

Türkiye genelindeki tüm ortaöğretim öğrencilerine açık olan yarışma, gençlerimizin öyküler aracılığıyla bireysel ve toplumsal kimliklerini iyi bir şekilde inşa etmelerini; insana engel olan ne varsa öykü yazarak ona önlem alma becerisi kazanıp bu beceriyi alışkanlığa dönüştürmeleri konusunda bilinçlenmelerini hedeflemektedir.

Ads

Yarışma, “engel” kavramının geçmişten bugüne geçen zamanda nasıl değiştiğini ve genç bireylerin hayal gücünde nasıl şekillenmekte olduğunu görme imkânı sunacaktır.

Toplumsal roller, ayrımcılıklar/taraftarlar, gruplaşmalar, bedensel ve zihinsel engeller, siborg insanlar/önyargılar ve yanılgılar, fiziksel güç-süzlük ve kahramanlıklar yarışmanın alt temalarıdır.

Yarışmanın Amacı:
Gençlerin öykü yazarak yazma becerilerinin; duygu, düşünce ve gözlem yeteneklerinin; Türkçeyi yazım kurallarına uygun olarak kullanmalarının geliştirilmesine katkı sağlamaktır.

Kapsam:
Yukarıdaki amaç doğrultusunda düzenlenecek yarışma, Türkiye’de yarışma ile ilgilenen tüm lise düzeyindeki ortaöğretim kurumlarını kapsamaktadır.

Yarışmaya Katılım Koşulları:
Öğrenciler yarışmaya bireysel olarak katılabilir. Ekli (Ek-1) başvuru formuyla üniversiteye iletilir. Üniversitede düzenleme kurulu tarafından öyküyü yazanın kimliği, sayfanın üstünde yazılacak “RUMUZ”la belirtilir. Yarışmacının açık kimliğini, varsa telefonunu ve e-posta adresini içeren yazı bir zarfa yerleştirilir. Zarfın üzerine, sadece öykü yazarının “RUMUZ”u yazılır. “RUMUZ”lu öyküler, seçici kuruldaki üye sayısı kadar çoğaltılarak kurul üyelerine elden ya da kargo aracılığıyla iletilir.

Yarışmada Uyulacak Kurallar:
Öyküler bilgisayar ile A4 boyutunda, Calibri formatında, bir buçuk satır aralıklı ve 12 boyutla yazılacaktır. Öyküler 2 sayfadan az, 5 sayfadan çok olmamalıdır.

Değerlendirme:
Seçici Kurul üyeleri aldıkları öyküleri 100 puan üzerinden değerlendirir. Yapacakları bir toplantıyla yarışmacılara verdikleri puanları birleştirerek yarışmada dereceye girenleri belirler. Değerlendirmede hikâyenin özgünlüğü 60, dilin kullanımı – üslup 40 puan üzerinden puanlanacaktır. Düzenleme kurulu tarafından ödül töreni düzenlenir.

Diğer Hususlar:

1. Bu yarışmaya katılım ücretsizdir.

2. Kapadokya Üniversitesi temsilcileri, jüri üyeleri ile birinci dereceden yakınları (akrabaları) yarışmaya katılamazlar.

3. Yarışmaya katılacak eserlerin telif hakları eserin sahibine aittir. Yarışmaya katılan öğrencilerin izni doğrultusunda, eserlerin basılması, yayımlanması, paylaşılması ve sergilenmesi ve bu konudaki telif hakları ile ilgili tüm işlemler 5/12/1951 tarihli ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile 22/12/2016 tarihli ve 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanununa uygun olarak yürütülür. İlgili kanun kapsamında, yarışmacıların yazılı izinleri de alınarak ilgili kanunun 25. Maddesinde “İşaret, Ses ve/veya Görüntü Nakline Yarayan Vasıtalarla Umuma İletim” mali haklarını kullanma hususunda Kapadokya Üniversitesi tam ruhsatla yetkilendirilmiş sayılacaktır.

4. Yarışmaya gönderilen öyküler daha önce yayınlanmamış ya da herhangi bir ödül kazanmamış veya kopyalanmamış olmalıdır.

5. Yarışma kapsamında verilecek kişisel veriler, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca üçüncü kişi, kurum vb. ile paylaşılmayacak, Kapadokya Üniversitesince saklanacaktır.

6. Ödül töreni çevrim içi yapılacaktır.

7. Engelli bireylerin etkinliğe katılımıyla ilgili gerekli tedbirler üniversite tarafından alınacaktır.

8. Gönderimler elektronik posta ile oykuyarismasi@kapadokya.edu.tr adresine veya kargo ile Kapadokya Üniversitesi, Mustafapaşa Yerleşkesi 50420- Mustafapaşa, Ürgüp / Nevşehir adresine yapılabilir. Eserlerin postada görebileceği zararlardan ve postadan doğabilecek gecikmeden Kapadokya Üniversitesi sorumlu değildir.

9. Siyasi amaçlara hizmet eden, genel ahlak kurallarına uymayan, hakaret içeren ve firma adı kullanılan eserler yarışma dışı kalacaktır. Yarışma kapsamında öğrenciler tarafından hazırlanan eserlerin Türk Milli Eğitimi, Anayasa vb. diğer mevzuatlara uygunluğundan öğrenci sorumlu olacaktır.

10. Katılımcı, yarışmaya gönderdiği eserin tümüyle kendisine ait olduğunu kabul, beyan ve taahhüt eder. Eserlerin alıntı ve/veya çalıntı olmasından doğabilecek her türlü yasal sorumluluklar eser sahibine aittir.

11. Eser sahibi ile hak talebinde bulunan üçüncü şahıslar arasında doğabilecek maddi veya manevi uyuşmazlıklardan Kapadokya Üniversitesi sorumlu değildir.

12. Yarışma şartnamesine itirazlar Kapadokya Üniversitesine e-posta olarak (oykuyarismasi@kapadokya.edu.tr) adresine, yarışma sonuçlarına itirazlar ise dereceye giren yarışmacıların belirlenmesini takip eden 3 gün içerisinde (oykuyarismasi@kapadokya.edu.tr) adresine e-posta olarak yapılmalıdır.

13. İletişim için 0384 353 50 09 numaralı telefondan irtibat sağlanabilecektir.

14. Yarışmaya katılan tüm öğrenciler yarışma şartnamesinde yer alan şartları kabul etmiş sayılırlar.

Yarışmanın Takvimi

S:NO. FAALİYETİN ADI TARİHİ
1 Okullardaki tüm öğrencilerin ‘Öykü Yazma’’ve ‘’Yarışma Kuralları’’ hakkında bilgilendirilmesi… 27.03.2023
2 Eserlerin Kapadokya Üniversitesine teslimi 12.05.2023
3 Eserlerin düzenlenerek Seçici Kurul Üyelerine teslimi 22.05.2023
4 Seçici Kurul Üyeleri tarafından dereceye girenlerin belirlenmesi 13.06.2023
5 Ödül Töreni 22.06.2023

 

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.
Ek-1 Başvuru Formu Ve Taahhütname İçin Tıklayın.
Ek-2 Aydınlatma Metni Ve Açık Rıza Onay Belgesi İçin Tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ