Bursa Belediyesi Kart16 Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

Bursa Belediyesi Kart16 Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

Bursa Belediyesi Kart16 Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

Bursa Belediyesi Kart16 Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvuruları Ve Başvuru Sorgulama İşlemleri, Erzak Ve Gıda Yardımı Başvurusu.

Kart16 Bursa İl Sınırlarında İkamet Eden İhtiyaç Sahibi Ailelere Verilmektedir. Yardım Kartı Almaya Hak Kazananlar Kartlarını Tüm Anlaşmalı Market Ve Alışveriş Merkezlerinde Kullanabilirler. Aynı İkamet Adresi Üzerinden Sadece 1 Kişi Başvuru Yapabilir, Başvuru Yapan Kişinin 18 Yaşından Büyük Olması Gereklidir.

Bursa Belediyesi Emekliye Kurban Bayramı Destek Çeki Başvuruları İçin Tıklayın.

Bursa Belediyesi Sosyal Yardımlar Genel Hükümler
a) Sosyal destek hizmetleri, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmayan ya da kısmen karşılanan ihtiyaçlara yönelik ‘ayni destekler’ ve ‘hizmet desteği’ kapsamında icra edilir.

b) Sosyal destek taleplerinin karşılanmasında, destek veya hizmetin ivediliği, başvuru sırası ve tespit sırası dikkate alınarak öncelik belirlenir.

Ads

c) Sosyal destek taleplerinin karşılanmasına ilişkin sosyal inceleme raporları Uzman Personel tarafından hazırlanır.

d) İhtiyaçlı olduğu tespit edilenlere, sosyo-ekonomik sorunlarının çözümüne katkı sunmak amacıyla temel ihtiyaçlar kapsamında destek sağlanır.

e) Şahsa özel tıbbı malzemeler, eğitim materyalleri ve giysi desteği haricindeki sosyal destekler aynı adreste yaşayan hane halkından sadece birisine verilir.

f) Tıbbi malzeme kapsamındaki ‘protez, ortez, akülü veya manuel tekerlekli sandalye, hasta yatağı, takip cihazı vb.’ destekler beş yıl içerisinde ikinci kez sağlanmaz.

g) Ev eşyası vb. dayanıklı tüketim malzeme desteği aynı aileye, afet durumları dışında sadece bir kez sağlanır.

h) Doğal afet, salgın hastalık, savaş, göç vb. beklenmeyen kriz durumlarında acil sosyal destek müdahalesi yapılabilir.

i) Sosyal destek başvurusu yapan bireylerin iş ve işlemleri için Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS)’ndeki adresleri dikkate alınır.

j) İş akışının, yetkilendirilmiş personel tarafından elektronik ortamda yürütülmesi ve arşivlenmesi esastır.

Kimler Sosyal Yardımlardan Faydalanabilir
a) Bursa’da ikamet edip; yetim, yaşlı, engelli, kimsesiz, şiddete maruz kalan, tek ebeveyn, terör ve savaş mağduru, sığınmacı, mültecivb. pozisyonundaki bireylerden sosyo-ekonomik desteğe ihtiyaç duyanlar,

b) İkameti Bursa’da olan öğrencilerden sosyo-ekonomik desteğe ihtiyaç duyanlar,

c) Yangın, sel, deprem, salgın hastalıklar vb. durumlar nedeniyle sosyal desteğe ihtiyacı olduğu tespit edilenler.

Bursa Belediyesi Kart16 Ön Başvurusu Nasıl Yapılır
Başvurular Bursa Büyükşehir Belediyesinin Resmi İnternet Sitesindeki Sosyal Destek Başvuru Formu İle 18 Yaşından Büyükler Online Olarak Yapılabilir. Sosyal Destek Başvuru Formundaki Talebiniz Bölümündeki Kart16 Kutucuğu İşaretlenmelidir.

Başvuru Sayfası İçin Tıklayın.

Sosyal Destek Hizmetlerinden Kimler Faydalanabilir?

• Dezavantajlılık Durumu Nedeniyle Hanede İş Gücüne Dâhil Olabilecek Birey Bulunmayan Aileler,
• Asgari Ücret Seviyesinin Altında Gelire Sahip Aileler,
• Hane Geliri Asgari Düzeyde Olmasına Rağmen Hanede Yaşayan Kişi Sayısı 6 Ve Üzerinde Olan Aileler,
• Hane Geliri Asgari Düzeyde Ya Da Üzerinde Olmasına Rağmen Ekstra Tıbbi Giderleri Bulunan Aileler,
• Eşi Vefat Etmiş, Eşi Tarafından Terk Edilmiş, Şiddet Mağduru, Eşi Cezaevinde Olan Ve Yeterli Gelire Sahip Olmayan Kadınlar,
• 60 Yaş Üstü Yalnız Yaşayan Birey Olup Yeterli Gelire Sahip Olmayan Kişiler,
• Hastalık Ya Da Göç Gibi Nedenlerle Geçici Süreli İşsizlik Yaşayan Bireyler,

Sosyal Destek Hizmetlerinden Faydalanırlar.

Ayrıca Sosyal İnceleme Sürecinde Araç Ve / Veya Gayrimenkul Sahibi Olduğu Tespit Edilen Bireylerin Başvuruları Olumsuz Olarak Değerlendirilir.

Ön Başvuru Süreci

1. Aşama: Online Sisteme Müracaat Eden Kişinin Ön Kaydı, Sosyal Yardım Talebi Olarak Alınmış Olur.

2. Aşama: Ön Kayıt İle Beyan Edilen Bilgilerin, İlgili Şube Müdürlüğünde Görevli Sosyal Çalışma Görevlileri Tarafından Bakanlık Sistemi Üzerinden Ve İlgili Kamu Kurumlarından Araştırılması Yapılır. Gerekirse İkamet Adresinizde De İnceleme Gerçekleştirilir Ve Sosyal İnceleme Raporunuz Hazırlanır.

3. Aşama: Sosyal İnceleme Raporu, Sosyal Yardımlar Değerlendirme Komisyonu’na Sunulur. Sosyal Yardım Hizmetleri Yönetmeliği Çerçevesinde Uygun Bulunması Halinde Tarafınıza Gerekli Bilgilendirme Yapılır.

Bursa Belediyesi Ramazan Sosyal Destek Çeki Başvurusu İçin Tıklayın.

Kart16 Limiti Ne Kadar, Nerede Geçer
Belediye Tarafından İhtiyaç Sahiplerinin Durumlarına Göre Farklı Miktarlarda Limitler Belirleniyor. Yardım Kartı Bursa İlindeki Vakıfbank Pos Cihazının Bulunduğu Tüm Market, Bakkal, Alışveriş Merkezleri Vb. Tüm Yerlerde Alkol Ve Tütün Dışındaki Tüm Alışverişlerde Kullanılabilir. Kart16 Sahipleri İçin Belediye Doğalgaz Faturası Desteği Vermektedir. Kart Sahiplerinin Kartlarına Belirtilen Miktar Kadar Bakiye Doğalgaz Faturası Ödemelerinde Kullanılabilmektedir.

Kart16 Bakiyesi Ne Zaman Kullanılabilir
Kartlara Bakiyeler Her Ayın 10 İle 20’si Arasında Yüklenmektedir. Başvurusu Kabul Olan, Kartları Ellerine Ulaşan Ailelerin Kartlarına Bakiyeler Kartı Teslim Aldıktan Sonraki 24 Saat İçinde Kullanılabilir Hale Gelmektedir. Bakiyeniz Yüklendiğinde Kayıtlı Cep Telefonunuza Kısa Mesaj Gönderilmektedir. Karttaki Bakiyeyi Vakıfbank ATM’lerinden Yada Alışveriş Sırasında Pos Cihazı Üzerinden Görebilirsiniz.

Destek Hattı: 153 Beyaz Masa
Detaylı Bilgi İçin Telefon Numarası: 444 16 00

Sosyal Yardım Başvuru Sonucu Sorgulama
Bursa Belediyesi Sosyal Yardım Başvuru Sonuçları Online Olarak Sorgulanabilir.

Sosyal Yardım Başvurusunda Gerekli Belgeler
a) Müdürlükçe Gerekli Görülen Sağlık Kurulu Raporu, Gelir Durumu Belgesi, Muhtaçlık Belgesi Ve İhtiyaç Duyulan Diğer Belgeler.
b) Yukarıdaki Belgelere İstinaden Oluşturulan Başvuru Dosyasına Müdürlük Personelinin Yerinde Yapmış Olduğu Sosyal İnceleme Formu Ve Raporu Eklenir.

Başvuruların Değerlendirilmesi
• Başvuru Dilekçesi Veya Ön Görüşme Formuna İstinaden, Belgeleri Bu Yönetmeliğe Uygun Bulunan Kişiler İçin İkamet Ettikleri Hanede Sosyal İnceleme Veya Gerekli Hallerde Bireysel Görüşme Yapılarak Ya Da Kamu Kurum Ve Kuruluşlarından Görüş Alınarak Sosyal İnceleme Raporu Düzenlenir.

• Sosyal İnceleme Raporu Hazırlanırken, Müracaat Eden Kişinin Çalışıp Çalışamayacağı Ya Da Ailesinde Çalışmaya Elverişli Kişilerin Bulunup Bulunmadığı Dikkate Alınarak Bu Kişilerin İŞKUR’a Müracaat Durumları Araştırılır. Sosyal Yardımların Devam Ettiği Süre İçerisinde İşe Yerleştirilme Süreçlerinin Takibi Yapılır.

• Sosyal İnceleme Raporunda; Başvuranların Genel Durumları Ve İstekleriyle İlgili Edinilen Bilgiler Belirtilir. Başvuranın Evrakları Müdürlükçe Sosyal İnceleme Raporu Ekinde Karara Bağlanmak Üzere Sosyal Yardım Değerlendirme Komisyonuna Gönderilir.

Bursa Belediyesi Tarafından Verilen Sosyal Yardımlar

Ayni Yardımlar
• Bursa İli Sınırları İçinde İkamet Edip Sosyo-Ekonomik, Yetersizlikten Dolayı Korunmaya, Bakıma Ve Yardıma İhtiyaç Duyan Kişi Ve Gruplar İle Ulusal Ve Uluslararası Alandaki Doğal Afet, Terör Ve Savaş Durumlarında Oluşan İnsani Yardım Taleplerine Yönelik; Barınma, Yiyecek, Giyecek, Yakacak, Kırtasiye, Eğitim, Ev Eşyası, Ulaşım, Hasta Bezi, Çocuk Bezi, Tıbbi Araç-Gereç, İlaç, İyileştirme Amaçlı Protez Araç-Gereçleri İle Engelliler İçin (Engelli Raporunun Değerlendirilmesi Neticesinde) Akülü Veya Manüel Tekerlekli Sandalye Temini Ve Bakımı, Koltuk Değneği Vb. Ayni Yardımlar Yapılır.

• Ayni Yardımlar, İhtiyaç Sahibinin Başvurusu Veya Başvurmuş Sayılması Veya Müdürlüğün Yapacağı Tespit Ve Rapora İstinaden Sosyal Yardım Değerlendirme Komisyonu Tarafından Belirlenecek Sayı, İçerik, Miktar Ve Sürede Yapılır.

• İlkokul, Ortaokul Ve Lise Öğrencilerine Yönelik Ayni Yardımlar İçin İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Öğrenci Veya Öğrencilerin İhtiyaç Sahibi Olduğuna Dair Verilen Onaylı Liste İncelendikten Sonra, Ayni Yardımın Yapılıp Yapılamayacağına Sosyal Yardım Değerlendirme Komisyonu Karar Verir.

• Belediye, Dağıtılmak Üzere Alınacak Ayni Yardımlarda Müdürlük Tarafından Düzenlenecek Teslim Tesellüm Belgesi İle Kamu Kurum Ve Kuruluşları, Vakıf Ve Dernekler, Sivil Toplum Kuruluşları, Gerçek Ve Tüzel Kişiler, Özel Sağlık Kuruluşları İle İşbirliğine Gidebilir Ayni Yardıma İlişkin Bağışlarını Kabul Edebilir.

• Ayni Yardımlar, Bir Defada, Belirli Aralıklarla Veya Devamlı Olarak Yapılabilir.

• Ayni Yardımlar, Alışveriş Çeki, Akıllı Kart Kontörü Ve Benzeri Aracılığıyla da Yapılabilir.

Hizmet Yardımları
• Hizmet Yardımları Kapsamında; Sosyo-Ekonomik Yetersizlikten Dolayı Korunmaya, Bakıma Ve Yardıma İhtiyaç Duyan Kişi Ve Grupların Ulaşımları Kültürel Ve Sanatsal Etkinliklere Katılımlarının Sağlanması, Evlerinin Bakım Ve Onarımı, Sünnet Ve Nikâh Törenleri, Ramazan Ayında Yapılan Yardımlar İle Ulusal Ve Uluslararası Alandaki Doğal Afet, Terör Ve Savaş Mağdurlarının İhtiyaçları Sosyal Yardım Değerlendirme Komisyonu Veya Müdürlüğün Raporu Doğrultusunda Yardım Modeline Göre Yerine Getirilir.

• Hizmet Yardımlarının Sunulmasında; Belediyenin Denetim, Gözetim Ve İşbirliğinde Kamu Kurum Ve Kuruluşları, Dernek Ve Vakıflar, Sivil Toplum Kuruluşları, Gerçek Ve Tüzel Kişilerin Katkılarından da Yararlanılabilir.

• Hizmet Yardımından Yararlanacak Kişilerden Gerekli Belgeler İstenir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 29 YORUM
 1. Ozan dedi ki:

  Ben kiracıyım kiramı zor ödüyorum evde tek kişi çalışıyorum ben yardım istiyorum bana yardımcı olun

 2. Feride dedi ki:

  7 çocuğum var kiradayiz maddi durumum yok eşimden ayriyim yardima ihtiyacım var

 3. Sidraşama dedi ki:

  Ben tek çalışıyorum çocuklara bakamıyorum evde iyi Yetişemiyorum asgari ücretle çalışıyorum ev kira 10.000 lira

 4. Hatice dedi ki:

  Kiradayim yetim maaşı alıyorum oğlum ceza evinde torunumla yaşıyorum zor durumdayim

 5. Yasemin dedi ki:

  Bende kiracıyım çalışıyordum çıkdım kızım okula gidiyor yetiştiremiyorum ihtiyacım olmasa almam saygılarımla

 6. Sitem bakır dedi ki:

  İyi günler evim kira 4 tane çocuğum var eşimin işi Yok Zor durumdayım yardıma muhtaç ne olur yardım edin lütfen ramazan erzak yardimi istiyorum sizden ve çocuklarima bayram giyim harçlığı neolur bize dönersen iyi olur

 7. Edibe dedi ki:

  Ben bursa goruklede oturuyorum ne olur banada yardim edin 3 tane çocuğa tek bakıyorum durumum çok düşük

 8. Elif şengül dedi ki:

  Ben kızımla yasıyorum oda çocuk okutuyor 5 kişi yaşıyoruz

 9. Esra yeşildallar dedi ki:

  3 cocogum var kiraciyım 5000 TL kira veriyorum 2 çocuğumun okul masraflarını karşilayamiyorum yardımınıza ihtiyacım var

 10. Mevlüde arasan dedi ki:

  Ben Mevlüde arasan mağdurum bursa Karacabey de oturuyorum kirada oturuyorum ramazan geliyo erzak çek yardımı varsa faydalanmak istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim tüp yardımı varsa faydalanmak istiyorum

 11. Latif Açar dedi ki:

  Ben kiracıyım zor durum dayım 4 öğrencim var 6 kişiyiz

 12. Fatma açar dedi ki:

  Bursada oturum 3cocgum var evim kira eşim calişmiyo kolunda ve belinde pilatin var yetiremiyom lütfen banada yardım edin

 13. Funda ipekçi dedi ki:

  Bende calusamiyorum zaten 50yas üstüne iş yok vermiyorlar hiç bir destek alamıyorum çok başvuru yaptım ama vermiyorlar gelin inceleyin firumumu

 14. Zehra korkmaz dedi ki:

  Yüzde doksan altı engellim var kiraciyim çalışamıyorum kronik hastasıyım yardıma ihtiyacı var kart

 15. Zehra korkmaz dedi ki:

  Yüz de doksan altı engellim var kiraciyim borcumuz var yardım alamıyorum kronik hastasıyım çalışamıyorum yardım istiyorum

 16. Zehra korkmaz dedi ki:

  Yüzde doksan altı engellim var yardım kartına ihtiyacım var market karta kiracıyı kironik hastasıyım çalışamıyorum yardım edin lütfen

 17. Zehra dedi ki:

  Yüzde doksan altı engellim var kronik hastasıyım çalışamıyorum yardım hiç bir yerden yardım alamıyorum paraya kart ta ihtiyacım var market karta Allah’ım razı ollsun

 18. RESMİYE DIBIK dedi ki:

  Benim 6 çocuğum var 5 tane okula gidiyor. 1 tanesi yaşı 3 ay Benim eşim alaman inşaata çalışıyor. İşi çok az çalışıyor. Evim kirası 3000 TL sizden yardım istiyorum.

 19. Fatma açar dedi ki:

  Selamun aleykum ben bursada oturuyor m3tane cocugum var kıradayım eşim calişmiyo kazagecirdi ben evhanımı sizden Allah razı İcin yardim istiyorum

 20. Havin kaya dedi ki:

  Eşim tek çalışıyor yeni doğum yaptım bebeğimin arabasi ve giydirecegim elbiselere ihtiyacı var lütfen yardım edin

 21. Aynur ipek dedi ki:

  Merhaba 3 çocuk annesiyim eşimin şiddetine hazretlerine dayanamayıp boşanma davası açtım bir aydır bursadayım elimdeki parayla ev tuta bildim şuan herhangi bir gelirim yok yardıma ihtiyacım var nakit gıda kıyafet hangisi olursa zor durumdayım yardımlarınızı bekliyorum küplü pınar mah. İkinci cami.sok.no 36

 22. Sena Latif dedi ki:

  Merhabalar Yardıma ihtiyacım var 4 çocuğum var Eşim çalışıyor ulaştıramıyor kira parası 3.500 TL iki çocuğuma bez kullanıyorum birileri gevşek olduğu için altılarına katılıyor lütfen Yardımcı olursanız çok sevinirim

 23. Dilan datli dedi ki:

  Kiradayim 2 çocuğum var eşim çalışmıyor çok Zor durumdayım ne olur bana yardımcı olun ev hanımıyım 3 yaş ve 1 yaş arası cocuklarim

 24. Zozan Özvural dedi ki:

  Ben ev hanımının kiracının calismiyorum hamileyim doğum ayimdayim eşim tek caliysor maaşı bize yetmiyor evimde hicbirsey yok hepsi sağdan soldan vermişler bana çok zor durumdayim

 25. Dilan dedi ki:

  Merhabalar benim 9 aylık bı çocuğum var ve bakicak kimse olmadığı için çalışamiyorum çocuğum ve kendi ihtiyacimi karşılayamıyor um lütfen yardımcı olun

 26. Tuğba ün dedi ki:

  Ben kiraciyiz hastayim bana yardım edin lütfen yardım edin Tuğba ün ben Bursa Osmangazi hürriyet Mehmet Akif Ersoy mahallesi algör sokak no 15 kat üç benim babam öldü vefat etti uzluyorum para kiyafet ihtiyaç var Allah razı olsun.

 27. Yazgül barut dedi ki:

  Benimde madi durumum iyi değil ev hanımıyım çalışmıyorum 3 çocuk var hamileyim eşim tek calışyor gecinemiyoruz

 28. Şadiye dedi ki:

  Ben kiracıyım durumum hiç iyi evimde doğru düzgün hiç eşyam yok ne çamaşır makinesi nede fırınım yok hepsi eski eşyalrım var gece kondunda soba kömür yakıyorum

 29. Ayten tuser dedi ki:

  Ben kiraciyim kirham Zor odiyurum ben ev hanimiyim Ban yardimi istiyorum benim gidah para yardimi edin ben calsanim yok

BİR YORUM YAZ