27.11.2022 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Avrupa Koleji Yüksek Lisans Bursu Başvurusu 2023-2024

Avrupa Koleji Yüksek Lisans Bursu Başvurusu 2023-2024

Avrupa Koleji Yüksek Lisans Bursu Başvuruları Başladı

Avrupa Koleji Yüksek Lisans Bursu Başvuruları Online Olarak Alınacak.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Avrupa Koleji Yüksek Lisans Burs Duyurusu

Türk Özel sektör ve sivil toplum kuruluşları, Avrupa Koleji ve Polonya Dışişleri Bakanlığı desteğiyle Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından, akademik açıdan başarılı olan, iyi derecede İngilizce ve Fransızca bilen ve Avrupa Birliği alanında yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilere 2023-2024 akademik yılı için Avrupa Koleji’nde (College of Europe / Collège d’Europe) burs imkânı sağlanması öngörülmektedir.

Program kapsamında Kolej’e kabul edilen ve burs almaya hak kazanan kişiler, Kolej’in Brugge veya Natolin kampüslerinde, Avrupa Disiplinlerarası Çalışmaları, AB Uluslararası İlişkiler ve Diplomasi Çalışmaları, Avrupa Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Çalışmaları, Avrupa Ekonomik Çalışmaları ve Avrupa Hukuku Çalışmaları programlarından birinde yüksek lisans öğrenimi görecektir.

Bursların, Avrupa Birliği Başkanlığı ve Avrupa Koleji temsilcilerinden oluşan Türkiye Seçici Kurulu tarafından düzenlenecek mülakatlar neticesinde 2023-2024 akademik yılında Avrupa Koleji’nde 10 aylık yüksek lisans eğitimi görmeye hak kazanacak adaylar arasından seçilecek kişilere verilmesi öngörülmektedir. Geçen akademik yılda Avrupa Koleji’ne kabul alan 11 vatandaşımıza burs verilmiştir. Adayların Avrupa Koleji programlarına kabul edilmeleri AB Başkanlığı bursu almalarını garantilememekte Türkiye Seçici Kurulu’nun mülakatında da başarılı olunması gerekmektedir. Mülakat tarihi, şekli ve yeri ile ilgili bilgi ön eleme listesine giren adaylara daha sonra bildirilecektir.

Ads

Program kapsamında sağlanan burslar yalnızca Avrupa Koleji’nin Brugge ya da Natolin kampüslerinde yürütülmekte olan yüksek lisans programlarından birinde kullanılabilir. Burs almaya hak kazanan adayların bu haklarını başka bir akademik yıla erteleme hakları bulunmamaktadır. Burslar eğitim, kayıt, yemek ve konaklama giderlerini kapsamaktadır. Sağlanan burslar kapsamında uçak bileti masrafları karşılanmamaktadır ve yolluk veya cep harçlığı ödenmemektedir. Burslar bursiyerlerin eline geçmemekte, bursiyer adına doğrudan Avrupa Koleji’ne ödeme yapılmaktadır.

I. Başvuru Yolu:

AB Başkanlığı bursunu elde edebilmek için Avrupa Kolejinden kabul almak zorundadır. Bu itibarla adayların önce
1. Avrupa Kolejine kabul başvurusu yapması ve
2. Eşzamanlı olarak da burs için AB Başkanlığına başvurması gerekmektedir. AB Başkanlığı’na burs başvurusu yapmayan adaylar Avrupa Koleji’nden kabul alsa dahi, AB Başkanlığı bursundan yararlanamazlar.

Avrupa Koleji yüksek lisans programlarına kabul başvurusunda bulunmak için;
a) Adayların Avrupa Koleji internet sitesine (www.coleurope.eu) 1 Ekim 2022 – 19 Ocak 2023 tarihleri arasında online başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu kapsamda adaylardan, sistemde kişisel hesap oluşturmalarının ardından başvuru formunu doldurmaları ve sistem tarafından talep edilen ek evrakları eksiksiz olarak bahsi geçen sisteme elektronik olarak yüklemeleri beklenmektedir. AB Başkanlığına burs başvurusunda bulunacak adayların, online sistemin ilgili alanında bu hususu belirtmeleri gerekmektedir.
Burs başvurusunda bulunmaları için;
b) Adayların, Avrupa Kolejine kabul başvurularını takiben, burs başvuru formunu doldurup, fotoğraflı ve imzalı olarak posta yoluyla Avrupa Birliği Başkanlığına göndermeleri gerekmektedir. Burs başvuru formu aşağıda ve www.ab.gov.tr adresinde elektronik olarak sunulmaktadır.

II. Burs Programı Başvuru Şartları:

• T.C. vatandaşı olmak (Yurt dışında bulunan T.C. vatandaşları da programa başvurabilmektedir.)
• Son başvuru tarihinde 35 yaşından gün almamış olmak
• İlgili alanda üniversite mezunu ya da son sınıf öğrencisi olmak
• İngilizce ve Fransızca dillerinin her ikisini de, iyi düzeyde bilmek (Dil belgesi sunulması gerekmektedir.)

III. Burs başvurusu için gerekli belgeler:

• AB Başkanlığı burs başvuru formu (doldurulmuş, fotoğraflı ve imzalı olarak)
(Aşağıda ve www.ab.gov.tr adresinde elektronik olarak sunulmaktadır.)
• Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan adayların, kurumlarından alacakları “burs programına kurumlarının bilgisi dâhilinde başvurduklarını ve kazanmaları halinde yüksek lisans programına gönderileceklerini” (İlgili kurumun hangi ücret veya izin koşullarında göndereceği aday ile ilgili kurum arasında belirlenecek bir konudur.) belirten bir yazıyı da Avrupa Birliği Başkanlığı’na başvuru esnasında iletmeleri zorunludur.

IV. Başvuru İçin Temas Noktası Ve Adres:
Avrupa Birliği Başkanlığı
Mustafa Kemal Mah. 2082.Cad. No: 5
06530 Çankaya /ANKARA
avrupakoleji@ab.gov.tr

Güriş İnşaat Bursu Başvuru Koşulları İçin Tıklayın.

Önemli Bilgi

1) Avrupa Koleji yüksek lisans programlarına kabul ve başvuru şartlarının ayrıntılarına www.coleurope.eu adresinden ulaşmak mümkündür. Başvurulan programa ilişkin tüm şartların ilgili internet sitesinde açıklandığı şekliyle sağlanması zorunludur.

2) Avrupa Koleji eğitim dili İngilizce ve Fransızca olup, her iki dili de seçilecek programın dil kriterine uygun düzeyde iyi derecede konuşup yazabiliyor olmak zorunludur.

3) Avrupa Koleji’nin yüksek lisans programı imkânı sağlayan iki kampüsü bulunmaktadır. Belçika’nın Brugge şehrinde bulunan kampüste, AB Uluslararası İlişkiler ve Diplomasi Çalışmaları, Avrupa Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Çalışmaları, Avrupa Ekonomik Çalışmaları ve Avrupa Hukuku Çalışmaları programları yürütülmektedir. Polonya’da Varşova yakınlarında bulunan Natolin kampüsünde ise Avrupa Disiplinlerarası Çalışmaları programı kapsamında eğitim verilmektedir.

4) Belçika Brugge kampüsünde sürdürülen yüksek lisans programları için ekonomi, hukuk, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler, Avrupa çalışmaları ve tarih bölümlerinden mezun olma; Polonya’daki Natolin kampüsünde sürdürülen program için ise hukuk, ekonomi, siyaset bilimi, tarih, sosyal bilimler ve felsefe, coğrafya, dil bilimleri ve gazetecilik bölümlerinden mezun olma şartı aranmaktadır.

5) Burs programı kapsamında sağlanan burslar yalnızca Avrupa Koleji’nin Brugge ya da Natolin kampüslerinde yürütülmekte olan yüksek lisans programlarından birinde kullanılabilir. Burs almaya hak kazanan adayların bu haklarını başka bir akademik yıla erteleme hakları bulunmamaktadır.

6) Burslar eğitim, kayıt, yemek ve konaklama giderlerini kapsamaktadır. Sağlanan burslar kapsamında uçak bileti masrafları karşılanmamaktadır yolluk veya cep harçlığı ödenmemektedir. Burslar bursiyerlerin eline geçmemekte, bursiyer adına doğrudan Avrupa Koleji’ne ödeme yapılmaktadır.

7) Bursiyerler, Avrupa Koleji tarafından belirlenecek olan ön eleme listesine giren adaylar arasından, Avrupa Birliği Başkanlığı ve Avrupa Koleji temsilcilerinden oluşan Türkiye Seçici Kurulu tarafından yapılacak olan mülakat yoluyla belirlenecektir. Mülakat tarihi, şekli ve yeri ile ilgili bilgi ön eleme listesine giren adaylara daha sonra bildirilecektir.

8) AB Başkanlığı bursu bağlamında, adayların hem Koleje kabul edilmeleri, hem de Türkiye Seçici Kurulu tarafından burs verilmeye layık bulunmaları gerekmektedir. Avrupa Koleji programlarına kabul edilme ve Türkiye Seçici Kurulu mülakatında da başarılı olunması gerekmektedir.

9) 2023-2024 akademik yılı için son başvuru tarihi 19 Ocak 2023’dir. Adayların en geç 19 Ocak 2023 tarihine kadar Avrupa Birliği Başkanlığı’na posta yoluyla eksiksiz belgelerle başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Postadaki gecikmelerden Avrupa Birliği Başkanlığı sorumlu olmayacaktır.

10) Adaylara telefon yoluyla bilgi verilmeyecektir. Her türlü soru için avrupakoleji@ab.gov.tr adresiyle iletişime geçilmesi gerekmektedir.

Son Başvuru Tarihi 18 Ocak 2023.

Burs Başvuru Formu İçin Tıklayın.
Burs Duyurusu İçin Tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ