28.09.2022 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

YTONG Akademi Mimari Fikir Yarışması

YTONG Akademi Mimari Fikir Yarışması

YTONG Akademi Mimari Fikir Yarışması

YTONG Akademi Mimari Fikir Yarışması 2 Aralık 2019 Tarihine Kadar Ön Başvurular Yapılabilecektir.  Yarışmaya TC Ve KKTC Vatandaşları Katılabilir. Yarışma Sonuçları 18 Şubat 2020 Tarihinde Açıklanacak.

Yarışma Ödülleri
Fikir projeleri arasından, jürinin yapacağı değerlendirme sonucunda 3 eş değer ödül seçilecektir. Yarışmanın ödülü, 4 gün 3 gece süreli Bauhaus – Almanya Gezisi’dir. Gezide jüri üyeleri ile birlikte Almanya’nın Dessau şehrinde bulunan; mimarlık, tasarım ve sanat dünyasında önemli bir yere sahip olan Bauhaus okulu binaları, okul bünyesindeki “ustalar” için tasarlanmış evler ve Bauhaus Müzesi ziyaret edilecek, Berlin’de bir mimarlık turu gerçekleştirilecektir. 2019 yılında 100. kuruluş yılı kutlanan Bauhaus Okulu binası, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Kazanan kişi veya ekiplerin tüm ulaşım, konaklama ve yemekleri, yurtdışı çıkış harçları, gerekli durumda vize masrafları öngörülen çerçevede Türk Ytong tarafından karşılanacaktır.

Yarışmaya Katılım Koşulları
Yarışmacılar aşağıdaki koşullara uymalıdır:
• Yarışmaya birey ya da ekip katılımı serbesttir. Ekipler en fazla 3 kişiden oluşabilir.

• Ekip üyelerinin her birinin bu koşulların tümüne uyması zorunludur. Bu durumda, ekipten bir kişinin, yetkisi yarışmayı düzenleyici kuruluş ile ilişkilerin yürütülmesiyle sınırlı olmak üzere ekip başı olarak belirtilmesi gerekir.

• Ekip başının mimar, kentsel tasarımcı ya da şehir ve bölge plancısı olması gerekmektedir. Ekip başı, ilgili alanlarda eğitimine devam ediyorsa (lisans, yüksek lisans, doktora) öğrenci belgesini; mezunsa mezun olduğuna dair diploma örneğini, başvuru sırasında ibraz etmesi gerekmektedir. Diğer iki ekip üyesi farklı disiplinlerden öğrenci veya mezun olabilir.

Ads
 

GÜNCEL BURS DUYURULARINI KAÇIRMA

Facebook Sayfamızı Takip Et.

Twitter’da Takip Et.

Instagram’da Takip Et.

• Katılımcıların 02 Aralık 2019, Pazartesi gününe kadar www.ytongakademi.com adresinden projelerini, katılımcı formunu doldurarak yüklemeleri gerekmektedir.

• Yarışmaya katılan ekiplerin üyelerinin her biri, düzenleyici kuruluşa karşı ortaklaşa ve zincirleme olarak sorumludur.
Yarışmaya katılacaklarda aranacak koşullar:
• Katılımcı Başvuru Formunu doldurmuş olmak (tüm ekip üyeleri için geçerlidir),

• Seçici Kurul üyeleri ile raportörleri atayanlar arasında olmamak,

• Seçici Kurul üyeleri ve raportörler ile bunların 1. dereceden akrabaları ya da ortakları arasında olmamak,

• Seçici Kurul çalışmalarının herhangi bir bölümüne katılmamış olmak,

• Yarışmayı açan kuruluşta, bu yarışmayla ilgili her türlü işlemi hazırlamak, yürütmek, sonuçlandırmak ve onaylamakla görevli olmamak. Bu koşullara uymayanlar, fikir projelerini teslim etseler bile yarışmaya katılmamış sayılır.

Yarışmanın Konusu Ve Amacı

Plan B:
Akıntıya Karşı Bir Mimarlık Okulu

Mimarlık ve tasarım kendi disipliner dinamiklerinin ötesinde tüketim kültürü için en geniş şemsiyeyi oluşturuyor. Yapıların kendilerinin yanısıra mobilyadan aksesuara, kumaştan elektrikli aletlere kadar, pazarda büyük pay toplayan ürünlerin neredeyse tümü konut, işyeri ya da diğer mekânlarla bütünleşik bir süreklilik içeriyor. Mekân, kendisi tüketildiği gibi tüketilebilecek olan hemen her şey için bir mazeret oluşturuyor. İvmelenen tüketim kültürü içinde mimarlığın da bu kültürle bütünleşik bir yapı sergilemesi ve asli bazı değerlerini yok varsayması şaşırtıcı değil. Mimarlık eğitimi de ister istemez varolan pratik ve onun getirdiği ana eksen öncelik ve değerler ile bir temsiliyet ilişkisi içine giriyor. Üretim ve tüketim hızının, pazarda değer bulma önceliklerinin temel girdi olarak ele alındığı güncel ortam mimarlık eğitimini de yönlendiriyor, klişelere yönelik eleştirel mesafeler yitiriliyor. Medyatik ortamın hızla ürettiği beğeni normları, öne aldığı örnekler, yapay bir güncellik kavramı etrafında kümelenen tartışma başlıkları “talep edileni” görmezlikten gelemeyen eğitim ortamının da parçası haline geliyor.

Ytong Mimari Fikir Yarışması bu sene mimarlık eğitimine odaklanmayı, olan bitene eleştirel bir mesafe ile yeniden bakmayı ve bu yaklaşımı sürekli kılabilecek alternatif bir eğitim ortamının sınırlarını tartışmayı öneriyor. Akıntının gücüne kapılmak kadar ona karşı durmanın da değer olarak algılandığı; mit üretimi kadar kadar mit çözücülüğünün de önemsendiği; yapmak kadar yıkmayı, dönüştürmeyi ya da hiç yapmamayı, çoğaltmak kadar azaltmayı da önemseyen mimarların eğitimi üzerine düşünmeyi öneren bu yarışmada katılımcıların böyle bir okulun sadece nasıl olması gerektiğini değil; ne olduğunu, niye olduğunu ve nerede yapılıyor olduğunu unutmadan, bulunduğu coğrafyanın niteliklerine göre düşünmeleri de teşvik ediliyor. Süreç, yöntem ya da program önerilerinin mekân önerileri kadar değerli olduğu bu yaklaşım içinde katılımcılardan alternatif bir mimarlık eğitimi ve onun mekânsal altyapısını önermeleri bekleniyor.

Yarışmacılardan İstenenler
• Yarışmanın konusuyla farklı kanallardan ilişkilendirilebilecek fikir projeleri ve geliştirilecek önerilerin, görsel ve yazılı olarak sunulması beklenmektedir.
• Katılımcılar, fikir projelerini istedikleri medya türünde (çizim, render, video, kolaj, fotoğraf, ses kaydı, sunum, blog vb.) 50 MB’yi geçmeyecek şekilde yarışmanın web sitesine yüklemelidir.
• Yaratılan senaryo, fikir projesi kapsamında katılımcının seçeceği şekilde, yazılı ve görsel olarak net bir biçimde sunulmalıdır.
• Ayrıca yüklenen dokümanlara PDF formatında hazırlanmış, seçilen mekânı, senaryoyu, vizyonu, fikir ve proje sürecini anlatan ve en çok 2 A4 sayfası uzunluğunda bir proje özeti de eklenmelidir.
• Katılımcıların siteye yükledikleri projeler hangi formatta olursa olsun (PDF, Word, PowerPoint, jpeg, avi, mp3, mp4), aşağıdaki özelliklerde kapak ve tanıtım görsellerini istenen diğer dokümanlar ile birlikte sisteme yüklemeleri gerekmektedir:
Proje Tanıtım Görseli: 180 X 254 pixel ölçülerinde ve 96 DPI çözünürlükte jpeg
Proje Kapak Görseli: 900 X 940 pixel ölçülerinde ve 96 DPI çözünürlükte jpeg
• Teslim edilen her medya türünün ve A4’lerin sağ üst köşesinde “2019 YTONG Mimari Fikir Yarışması” ve yarışmacının kendi belirleyeceği “Proje Adı” bulunmalıdır.
• Sistem, başvuru sonunda her bir proje için 5 karakterden oluşan bir rumuzu otomatik olarak atayacaktır.
• Yüklenen dokümanların dijital isimlerinde ve içeriklerinde proje sahiplerinin kimliğini belli eden herhangi bir işaret bulunması yasaktır.
• Katılımcıların “Katılımcı Başvuru Formunu” eksiksiz doldurmaları, “Proje Yükleme Aşaması”nda sırasıyla Proje, Proje Özeti, Kapak ve Tanıtım Görseli, Diploma/Öğrenci Belgelerini yüklemeleri gerekmektedir. Yüklemeler PDF, Word, PowerPoint, jpeg, avi, mp3, mp4 formatlarında olmalıdır. Çok parçadan oluşan projeler, birleştirilmiş tek bir başvuru şeklinde olmalıdır. Yüklemelerde dosya adı olarak kendi belirledikleri “Proje Adı”nı kullanmaları gerekmektedir.
• Fikir projelerinin siteye yüklenmesi katılım şartıdır. Proje dosyası olmaksızın, sadece katılımcı formunu doldurup istenen diğer belgeleri gönderenler yarışmadan fiilen elenecektir.
• Dijital kolokyumdan sonra, kolokyumda edinilen görüşlerle geliştirilen projeler, sistemin ilk yüklemede atadığı rumuzla siteye yeniden yüklenmelidir.
• Dijital kolokyum öncesi 02 Aralık 2019’da yüklenen ilk projeyle devam etmek isteyen katılımcıların da 30 Ocak 2020 günü tekrar yükleme yapması gerekmektedir. Yalnızca bu tarihte yüklenen projeler dikkate alınacaktır.

Yarışma Detayları İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ