<style>.lazy{display:none}</style>
18.05.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

Tomris Uyar Öykü Yarışması

Tomris Uyar Öykü Yarışması

Tomris Uyar Öykü Yarışması

2. Düzenlenen Tomris Uyar Öykü Yarışması Başvuruları E-Posta Yolu İle Alınacak.

Yarışma Ödülleri
Birinci Seçilen Öykü Sahibi Tarafından Hazırlanan Bir Öykü Dosyası Ayrıkotu Kitap Tarafından Kitaplaştırılacak.
İkinci Olan Öykü, Bir Öykü Kitap Seçkisi İçinde Yayınlanacak
Üçüncü Ve Dördüncü Seçilen Öyküler, Dijital Veya Basılı Bir Edebiyat Dergisinde Yayınlanacak.

Amaç

Tomris Uyar’a olan sevgimizin ve hayranlığımızın altını çizmek. Onu yeni nesile tanıtmak. Eserlerini gündem yapmak ve okunup tartışılmasını sağlamak.

Edebiyatımızı zenginleştirmek. Yeni öykücüleri keşfetmek. Yazıyı günlük hayatın uğraşları arasında üst sıralara taşımak. Bireysel ya da toplumsal meselelere derinlik kazandırmak. Felaket temasıyla farkındalığı arttırmak. Sözcük dağarcığımızı çoğaltıp, mümkünse dilimizin sınırlarını genişletmek.

Ads

Yarışma Teması
FELAKET

Kasıtlı olarak temayla ilgili çok fazla açıklama yapmıyoruz. Bu tema bir metafordur ve yazarların düş gücünün insafına kendisini bırakmıştır.

Kötü zamanlardan geçiyoruz. Dünyanın geneline sığlık, yüzeysellik, cahillik ve vasatlık hâkim. Post gerçeklik dedikleri bir yalanlar zinciri, hakikatin tahtına oturmuş salgın gibi yayılıyor. Güzel olan, iyi olan, adil olan küçümseniyor. Eli bağlı sanatın, gözü kapalı felsefenin ve yüreği dağlanmış edebiyatın. Ancak şafak, karanlığın en zifiri olduğu zamanlarda doğar. Onun habercisi, sezgileriyle bize yarını gösteren sanatçılardır. Bu yarışmanın kapısı, eli kalem tutan, öykü yazan tüm edebiyatçılara sonuna kadar -özgür ve adil bir şekilde- açıktır. İster bize felaketi yazsın, isterse felaketten çıkış reçetesini. Buyurun, söz sizde şimdi!

Yarışmaya Katılım Koşulları

1. 18 yaş üzeri ve öykü türünde kitabı yayımlanmamış kişiler yarışmaya katılım sağlayabilir.
2. Öykü dili Türkçe olmalıdır.
3. Yarışmaya en fazla bir öykü ile katılım sağlanacaktır.
4. Öyküler daha önce dijital ya da basılı olarak herhangi bir yerde yayınlanmamış olmalıdır.

Eserlerde Aranılan Koşullar

1. Öyküler, en fazla 1500 sözcükten oluşmalı ve word dosyası olarak gönderilmelidir.
2. Başvuru, adayın kendisi tarafından 2tomrisuyaroykuyarismasi@gmail.com e-posta adresine, 10 Nisan, saat 24:00’a kadar yapılmış olmalıdır.
3. Yarışmada kullanılacak olan rumuz daha önce hiçbir yarışmada kullanılmamış olmalıdır.
4. Başvuru için gönderilen e-posta, iki word dosyasından oluşmalıdır; birinci dosyada yazarın adı, öykü adı, belirlediği rumuz, adresi, cep telefonu, e-posta adresi ve kısa özgeçmiş bilgisi bulunmalıdır. Öykünün yer alacağı diğer dosyaya yazarın adı yazılmayacaktır. Dosyaların her ikisi de belirlenmiş olan rumuz adıyla kaydedilmiş olmalıdır; “rumuz-1” ve “rumuz-2” biçiminde. Düzenleme kurulu, jüri üyelerine, ön elemeden geçen adayların dosyalarını isimsiz iletecektir.

Süreç

• Başvuru sahipleri, dereceye giren öyküler üzerindeki basılı ve dijital tüm telif haklarını bedelsiz olarak Ayrıkotu Kitap’a devretmişlerdir.

• Gönderilen öykülerin hukuki, toplumsal ve edebi sorumluluğu yazarına aittir. Üçüncü kişilerin öykünün telif hakkı konusunda iddia ve talepleri olması durumunda öykü sahibi, uğranacak zarara karşı sorumlu olduğunu kabul eder.
• Başvuru sahipleri yukarıdaki koşulları kabul etmiş sayılır.
• Seçici Kurul’un yayımlanmaya değer bulduğu öyküler kitap haline getirilir.
• Düzenleme kurulu, adayların dosyalarını yönetmeliğe uygunluk, özensizlik, belirgin anlatım sorunu, yazım hatası gibi yönlerden inceleyecektir. Yarışmayı düzenleyen kurum, ön seçici kurul oluşturma yetkisine sahiptir. Yarışmanın ön jürisinde; Duygu Harmancı, Aslı Esma Karaca, Erdal Taşkın, Gülcan Aksoy, Alkım Doğan yer almaktadır.

Seçici Kurul
Faruk Duman
Berna Durmaz
Zeynep Eşin
Nurhan Suerdem
Deniz Poyraz

Seçici Kurul ve ön jüri üyelerinin birinci derece yakınları, yarışmaya başvuramayacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ