02.12.2021 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Hayal Edin Gerçekleştirelim Yarışması

Hayal Edin Gerçekleştirelim Yarışması

Hayal Edin Gerçekleştirelim Yarışması 2022

Hayal Edin Gerçekleştirelim Yarışması Türkiye’deki Tüm Üniversitelerin Ön Lisans, Yüksek Lisans Ve Doktora Öğrencileri İle Yurt Dışındaki Üniversitelerde Öğrenim Gören 18 Yaşının Doldurmuş Tüm Türk Öğrencilere Yönelik Sosyal Sorumluluk Proje Fikirleri Yarışmasıdır.

Yarışma Ödülleri

• Birincilik Ödülü: 30 Bin Türk Lirası
Jüri değerlendirmesinde en yüksek puanı alan proje sahibine 30.000 TL nakit para ödülü verilecektir.
• İkincilik Ödülü: 20 Bin Türk Lirası
Jüri değerlendirmesinde en yüksek puanı alan ikinci proje sahibine 20.000 TL nakit para ödülü verilecektir.
• Üçüncülük Ödülü: 15 Bin Türk Lirası
Jüri değerlendirmesinde en yüksek puanı alan üçüncü proje sahibine 15.000 TL nakit para ödülü verilecektir.
• Findeks Özel Ödülü: 10 Bin Türk Lirası
İlk üç sıralamasına giremeyen projelerden birine Findeks Özel Ödülü olarak 10.000 TL nakit para ödülü verilecektir.
• Jüri Özel Ödülü: 1.000 TL
İlk 10’a giren diğer projelere Jüri Özel Ödülü olarak 1.000 TL nakit para ödülü verilecektir.
• Proje Geliştirme Desteği 1.000 TL
İlk 10’a kalan tüm finalistlere projelerini geliştirmeleri için 1.000 TL destek verilecektir. Bu destek KKB mentorlarının kontrolü ve onayı ile kullanılabilecektir.
• Staj Hakkı
Dereceye giren öğrencilere KKB’de staj hakkı verilecektir.
• Girişimciye Dönüş Sertifikası
İlk 100’e girerek Girişimciye Dönüş programındaki adımları tamamlayan öğrencilere sertifika verilecektir.

Genel Koşullar

Yarışmaya Katılım
• Yarışmaya, sosyal inovasyon fikirlerini paylaşmak isteyen, 18 yasını doldurmuş, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içindeki üniversitelerde ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi alan ve yurt dışında üniversite öğrenimi gören tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı katılabilir.

Sponsorlu

• Öğrenciler yarışmaya tek kişi olarak katılabileceği gibi grup oluşturarak da katılım sağlayabilir.

• Bir grup yukarıda belirtilen şartları karşılayan en fazla 3 kişiden oluşabilir.

• Bir kişi veya grup dilediği kadar farklı fikir ile başvuruda bulunabilir. Proje fikirleri daha önce hiçbir yerde kullanılmamış, ödül almamış, kopya edilmemiş ve özgün olmalıdır. Benzer ya da alıntı olduğu belirlenen projeler yarışma dışı kalacaktır.

• Yarışmaya jüri üyeleri, KKB çalışanları ve KKB’nin hizmet aldığı üçüncü parti şirketlerde çalışanlar ile çalışanların birinci dereceden yakınları katılamaz.

• Yarışmaya kategori basına 30 projeden az başvuru olması halinde seçici kurul o kategoride değerlendirme yapmayarak, ödül vermeme hakkını saklı tutacaktır.

• Hayal Edin Gerçekleştirelim yarışmasına daha önce katılan / ödül alan öğrenciler farklı projeler ile tekrar başvurabilir.

Başvuru Esasları
Başvurular; Öğrenci Kimliği Fotokopisi veya Öğrenci Belgesi, bir adet fotoğraf (grup ise katılımcı grubun toplu fotoğrafı) ve Örnek Proje Formatı’nda hazırlanan proje dosyasının www.hayaledingerceklestirelim.com web sitesindeki başvuru alanından ulaştırılması ile gerçekleştirilmiş olacaktır.

Başvuru alanında;
– Öğrencinin ismi, üniversite, fakülte, bölüm adı, sınıfı ve iletişim bilgileri,
– Projenin adı, başvuru alanı,
– Eğer grup katılımıysa diğer grup üyelerinin bilgileri (öğrenci isimleri, üniversite, fakülte, bölüm adı ve iletişim bilgisi) ile birlikte grup ismi, yer alır.

Yarışmaya başvurunun tamamlanması için tüm alanların eksiksiz olarak doldurulması zorunludur.

Buna ilaveten; yarışmaya başvurunun tamamlanabilmesi için yarışma şartnamesinin ve aydınlatma metninin yarışmacı tarafından detaylıca incelenmesi ve yarışmacı beyanının verilmesi gerekmektedir.

Örnek proje formatı www.hayaledingerceklestirelim.com web sitesindeki başvuru alanından indirilerek doldurulmalıdır. Örnek başvuru formatına uygun hazırlanmayan projeler dikkate alınmayacaktır. Yarışmaya gönderilen projelere ilişkin başvurular geri çekilemez.

Başvuru Alanları
Yarışmaya Finansal Teknoloji, Sağlık, Tarım ve Siber Güvenlik alanlarındaki sosyal inovasyon fikirleri ile başvuru yapılabilir. Yarışmacılar aynı veya farklı başvuru alanından dilediği kadar farklı fikir ile yarışmaya katılabilirler.

Finansal teknoloji
Finans alanında teknoloji çözümleri sunan sosyal inovasyon proje fikirlerini içermektedir. Finansal teknoloji alanındaki projelerde amaç finansal ürün ve hizmetlere inovatif bir yaklaşım sergilenerek teknolojiye entegre edilmesi ve kullanıcıların finans ürünlerine daha kolay ve hızlı erişiminin sağlanmasıdır.

Sağlık
Sağlık kapsamında geliştirilebilecek sosyal inovasyon fikirlerini içermektedir. Sağlık alanındaki projelerde amaç toplumun içinde bulunduğu sağlık koşullarını iyileştirerek, sağlık sorunlarına kalıcı çözümler bulunması, sağlık konusunda bilinç düzeyinin artırılarak verilen hizmetlere ulaşımın kolaylaştırılmasıdır.

Tarım
Tarım alanındaki tüm sosyal inovasyon proje fikirlerini içermektedir. Tarım alanındaki projelerde amaç ürün, hizmet ve süreçlere katma değer yaratılması, çiftçinin veya üreticinin koşullarının teknolojiye entegre edilerek inovatif tarımın ve tarım teknolojisinin desteklenmesidir.

Siber Güvenlik
Siber Güvenlik alanında teknolojik ve inovatif çözümler sunan tüm sosyal inovasyon proje fikirlerini içermektedir. Siber Güvenlik alanındaki projelerde amaç teknolojiyle birlikte hızlanan dünyada yine teknoloji ile sağlanan günlük ihtiyaçlar kısmında siber güvenlik alanında geliştirilecek yenilikçi ürün ve hizmetleri kapsamasıdır. Proje fikirlerinin, veri güvenliğinin esas alınarak bireylerin ve kurumların sahip olduğu verileri korumaya yönelik yaratıcı çözümler ile desteklenmesidir.

Değerlendirme Kriterleri
Projelerin değerlendirilmesi; başvuru formatına uygunluk kapsamında, aşağıdaki kriterlere ve puanlamaya göre yapılır.

35 Puan – İnovasyon
Fikrin daha önce aynı alanda uygulanmış başka fikirler ile benzerliği olup olmadığının yanı sıra fikirde tespit edilen problemin çözümüne alışılmadık ve orijinal bir yaklaşım sergilenip sergilenmediğine bakılır.

25 Puan – Gerçek Bir İhtiyaca Çözüm Üretmesi
Fikrin saptanan bir problemi sosyal inovasyon çerçevesinde çözüme ulaştıracak detayları içerip içermediğine bakılır.

15 Puan – Sosyal Etki
Fikrin taşıdığı farklı bakış açısı ile diğer insanların davranışlarında doğrudan ya da dolaylı olarak bir değişim meydana getirip getirmediğine bakılır. Ayrıca sosyal etki kapsamında üretkenliğe dayalı etkin çıktılar ortaya koyup koymadığı değerlendirilir.

15 Puan – Uygulanabilirlik
Fikrin hayata geçirilmesi durumunda izlenecek adımların net bir şekilde belirtilip belirtilmediğine bakılır.

10 Puan – Bütçe
Fikrin hayata geçirilmesi durumunda gerekli olacak bütçe kalemlerinin gerçekçi bir şekilde tespit edilip edilmediğine bakılır. Bu kriter kapsamında herhangi bir bütçe sınırlaması olmayıp tüm değerlendirmeler bütçe miktarından bağımsız olarak yapılmaktadır.

Son Başvuru Tarihi: 17 Ocak 2022.
Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.
Detaylar Ve Başvuru İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ