<style>.lazy{display:none}</style>
17.04.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

BİSEP Lise Öğrencileri Bilim Projesi Yarışması 2024

BİSEP Lise Öğrencileri Bilim Projesi Yarışması 2024

6. BİSEP Lise Öğrencileri Bilim Projesi Yarışması

Bahçeşehir Üniversitesi 6. BİSEP Ortaöğretim Öğrencileri Bilim Projesi Yarışması Düzenliyor. Yarışmaya Türkiye Ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde Ortaöğretim Ve Dengi Kurumlarda Eğitim Gören Tüm Öğrenciler Katılabilir.

Lise Öğrencilerinin Tıp Ve Sağlık Bilimleri Alanında Sunacağı Projelerin Yanı Sıra Duayen İsimlerin Bilim Işığında Öğrencilere Yol Gösterip, İlham Vereceği Konuşmaları da, Bu Etkinliğe Heyecan Katacak.

Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurulduğu İlk Yıldan Bu Yana Bilim Adına Pek Çok Faaliyet Yürütmüş Ve Aynı Zamanda Türkiye’de İlk Defa Uygulanan Bilim İnsanı Seçme Programı İle Ülkemize Bilim İnsanı Kazandırma Yolunda Çalışmalarına Devam Etmektedir.

Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi BİSEP Ortaöğretim Öğrencileri Arası Bilim Projesi Yarışması

Amaç:
BİSEP Ortaöğretim Öğrencileri Arası Bilim Projesi Yarışması, ortaöğretim yıllarından itibaren öğrencilerin bilime olan merakını uyandırmak, öğrencileri bilimsel çalışmalara teşvik etmek, çeşitli alanlarda gerçekleştirdikleri projeleri desteklemek ve “Geleceğin Bilim İnsanı-Hekim” lerinin yetiştirilmesine katkı sağlamak amacıyla düzenlenmektedir.

Ads

Yarışma Şekli, Katılım Koşulları Ve Başvuru İle İlgili Bilgiler
Yarışmaya Türkiye ve KKTC’den ortaöğretim ve dengi kurumlarda eğitim görmekte
Olan her öğrenci katılabilir.

Yarışmaya her bir öğrenci ancak bir proje ile katılabilir. Bir proje ile en fazla iki
Öğrenci başvuruda bulunabilir.

Araştırma projeleri “Tıp ve Sağlık Bilimleri” kategorisinde incelenecektir (Örn. projebaşlıkları: Kanserde kökhücre, yapay zeka ve tıp, yapay organlar ve biyomedikal mühendislik).

Projeler bilimsel yöntemler doğrultusunda hazırlanmalı, bilimsel araştırma niteliği taşımalı ve özgün olmalıdır. Bu özelliklere sahip olmayan projeler değerlendirme sürecinin ilk aşamasında elenecektir. Özgün olmayan projelerin sorumluluğu, projesahipleri ve danışman öğretmenlere aittir.

Ticari bir değeri olduğu düşünülen projeler ile projelerinin kopyalanması ve her türlü medyada kullanılması için izin başvurusu isteyen proje sahiplerinin, projeler sergilenmeden önce patent başvurusunda bulunması önerilir. Yarışmada çekilen tüm görüntülerin ve bilgilerin kullanım hakları proje sahibinin izniyle Bahçeşehir Üniversitesi tarafından kullanılabilir.

Halk sağlığı ve güvenliği için risk teşkil ettiği/edeceği düşünülen projeler (radyoaktif, toksik ve kanserojen madde içeren deney düzenekleri) değerlendirmeye alınmayacaktır.
Hayvan deneyi içeren projelerde etik kurul raporu beyan etmek zorunludur, proje raporunda veya sergi sunumda bu raporu beyan etmeyen projeler değerlendirmeye alınmayacaktır.

Değerlendirme Süreci
Yarışmada iki aşamalı değerlendirme sistemi uygulanacaktır. İlk aşama sırasında öğrencilerden;

Başvuru Formu
Proje Özeti (300 kelimeyi aşmamak kaydıyla, Word formatında)
Proje raporu (25 sayfadan fazla olmamak kaydıyla PDF formatında)

Projenin değerlendirilmesinde; düşüncede özgünlük, düşünce ve uygulamada bilimsellik ana ilkeleri çerçevesinde özgünlük, sonuca ulaşabilme yeteneği, sonuçların temel bilimlere/teknolojik uygulamalara katkısı ve sonuçlarının yaygın kullanım potansiyeli olan bir ürüne dönüştürülebilirliği ölçüt alınacaktır. Sözel ve yazılı sunumlarda açık ve anlaşılır olmak, konuya hakimiyet ve gösterilen özen de değerlendirmede önemli olacaktır.

Projeler ilk aşamada, Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne Bilim İnsanı Seçme Programı (BİSEP) bursu ile yerleşmiş ve lise öğrenimi sırasında gerçekleştirdiği projelerle çeşitli yarışmalarda ödüle layık görülmüş tıp fakültesi öğrencileri ve Bahçeşehir Üniversitesi öğretim görevlilerinden oluşan bir üst kurul tarafından büyük bir titizlikle gerçekleştirilecektir.

Yapılan ilk değerlendirme sonucu sözlü sunuma hak kazanan öğrenciler, Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından Ocak-Şubat aylarında gerçekleştirilecek Bilim Okulu etkinliğine davet edilecektir. Bilim Okulu kapsamında öğrencilerden jüriye ve tüm katılımcılara sözlü sunum yapmaları istenecektir.

İkinci değerlendirme aşamasında projeler, Bahçeşehir Üniversitesi öğretim
Üyelerinden oluşturulan Jüri Üyeleri tarafından değerlendirilecektir.

Yarışma Süreci Ve Ödüller
Sözlü sunum sahipleri için gerekli tüm malzemeler (projeksiyon, bilgisayar, pointer
vb.) Bahçeşehir Üniversitesi tarafından sağlanacaktır.

Yarışma şartnamesine uygun olmayan organizasyon komitesinin belirlediği kurallara uymayan projeler elenecektir. Tümproje sahipleri Milli Eğitim Bakanlığı Yönetmelikleri çerçevesinde hareket etmek zorundadırlar.

Bilim Okulu Ortaöğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması kapsamında sözlü sunum için seçilen öğrenciler Bahçeşehir Üniversitesi TıpFakültesi’nin misafiri olarak Bilim
Okulu’nda düzenlenen her türlü atölye, eğitim ve derslere katılabilecektir. Sözlü sunum için davet edilen öğrencilerin ulaşım ve konaklama masrafları proje sahiplerine aittir.

“Tıp ve Sağlık Bilimleri” kategorisinde sözlü sunum sonrası ödül almaya hak Kazanan proje sahiplerinin ödülleri aşağıda verildiği gibidir;

1.’lik Ödülleri
• Bahçeşehir Üniversitesi TıpFakültesi BİSEP dahilinde %100 Eğitim Bursu,
• Hazırlık senelerinde BAU International bünyesinde Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington DC’de yeralan Mentora Dil Okulları’nda %100 eğitim ve konaklama bursu,
• Öğrenim süresince bir yaz dönemi Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi ile anlaşması bulunan laboratuvarlardan veya hastanelerden birinde yurtdışı stajimkânı (Eğitim giderleri karşılanacaktır),
• Ödül alan projenin Bahçeşehir Üniversite bünyesinde detaylandırılarak
• Bilimsel çalışmalara devam edilmesi.

2.’lik Ödülleri
• Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi BİSEP dahilinde %100 Eğitim Bursu
• Öğrenim süresince bir yaz dönemi Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi ile anlaşması bulunan laboratuvarlardan veya hastanelerden birinde yurtdışı staj imkânı (Eğitim giderleri karşılanacaktır),
• Ödül alan projenin Bahçeşehir Üniversite bünyesinde detaylandırılarak
• Bilimsel çalışmalara devam edilmesi.

3.’lük Ödülleri
• Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi BİSEP dahilinde % 100 Eğitim Bursu,
• Ödül alan projenin Bahçeşehir Üniversite bünyesinde detaylandırılarak
• Bilimsel çalışmalara devam edilmesi.

Ödüller projeyi hazırlayan her öğrenci için geçerlidir. Söz konusu burslar, öğrencinin sınava girip tercih yaptığı ilk sene Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne ÖSYM tarafından yerleştirildiği takdirde 9 sene süresince geçerlilik kazanacaktır.

Yarışma Tarihi: 20 Nisan 2024
Son Başvuru: 8 Mart 2024, saat:17.00

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.

Detaylar İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ