14.08.2022 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

BİSEP Ortaöğretim Öğrencileri Bilim Projesi Yarışması

BİSEP Ortaöğretim Öğrencileri Bilim Projesi Yarışması

BİSEP Ortaöğretim Öğrencileri Bilim Projesi Yarışması

Bahçeşehir Üniversitesi 4. BİSEP Ortaöğretim Öğrencileri Bilim Projesi Yarışması Başvuruları. Yarışmaya Türkiye Ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde Ortaöğretim Ve Dengi Kurumlarda Eğitim Gören Tüm Öğrenciler Katılabilir.

Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan, BİSEP Ortaöğretim Öğrencileri Arası Bilim Projesi Yarışması 16-17 Nisan 2022 tarihlerinde BAU Beşiktaş Kampüsünde gerçekleşecek.

Lise öğrencilerinin Tıp ve Sağlık Bilimleri alanında sunacağı projelerin yanı sıra duayen isimlerin bilim ışığında öğrencilere yol gösterip, ilham vereceği konuşmaları da, iki gün sürecek olan bu etkinliğe heyecan katacak.

Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi kurulduğu ilk yıldan bu yana bilim adına pek çok faaliyet yürütmüş ve aynı zamanda Türkiye’de ilk defa uygulanan Bilim İnsanı Seçme Programı ile ülkemize bilim insanı kazandırma yolunda çalışmalarına devam etmektedir.
Yarışmaya bilimle ilgilenen herkes davetlidir!

Amaç:
BİSEP Ortaöğretim Öğrencileri Arası Bilim Projesi Yarışması, ortaöğretim yıllarından itibaren öğrencilerin bilime olan merakını uyandırmak, öğrencileri bilimsel çalışmalara teşvik etmek, çeşitli alanlarda gerçekleştirdikleri projeleri desteklemek ve “Geleceğin Bilim İnsanı – Hekim” lerinin yetiştirilmesine katkı sağlamak amacıyla düzenlenmektedir.

Ads
 

GÜNCEL BURS DUYURULARINI KAÇIRMA

Facebook Sayfamızı Takip Et.

Twitter’da Takip Et.

Instagram’da Takip Et.

Yarışma Şekli, Katılım Koşulları Ve Başvuru İle İlgili Bilgiler
Yarışmaya Türkiye ve KKTC’den ortaöğretim ve dengi kurumlarda eğitim görmekte olan her öğrenci katılabilir.

Yarışmaya her bir öğrenci ancak bir proje ile katılabilir. Bir proje ile en fazla iki öğrenci başvuruda bulunabilir.
Araştırma projeleri “Tıp ve Sağlık Bilimleri” kategorisinde incelenecektir (Örn. proje başlıkları: Kanserde kök hücre, yapay zeka ve tıp, yapay organlar ve biyomedikal mühendislik ).
Projeler bilimsel yöntemler doğrultusunda hazırlanmalı, bilimsel araştırma niteliği taşımalı ve özgün olmalıdır. Bu özelliklere sahip olmayan projeler değerlendirme sürecinin ilk aşamasında elenecektir. Özgün olmayan projelerin sorumluluğu, proje sahipleri ve danışman öğretmenlere aittir.

Ticari bir değeri olduğu düşünülen projeler ile projelerinin kopyalanması ve her türlü medyada kullanılması için izin başvurusu isteyen proje sahiplerinin, projeler sergilenmeden önce patent başvurusunda bulunması önerilir. Yarışmada çekilen tüm görüntülerin ve bilgilerin kullanım hakları proje sahibinin izniyle Bahçeşehir Üniversitesi tarafından kullanılabilir.

Halk sağlığı ve güvenliği için risk teşkil ettiği/edeceği düşünülen projeler (radyoaktif, toksik ve kanserojen madde içeren deney düzenekleri) değerlendirmeye alınmayacaktır. Hayvan deneyi içeren projelerde etik kurul raporu beyan etmek zorunludur, proje raporunda veya sergi sunumda bu raporu beyan etmeyen projeler değerlendirmeye alınmayacaktır.

Değerlendirme Süreci
Yarışmada iki aşamalı değerlendirme sistemi uygulanacaktır. İlk aşama sırasında öğrencilerden;

● Başvuru Formu
● Proje Özeti (300 kelimeyi aşmamak kaydıyla, Word formatında)
● Proje raporu (25 sayfadan fazla olmamak kaydıyla PDF formatında)

Projenin değerlendirilmesinde; düşüncede özgünlük, düşünce ve uygulamada bilimsellik ana ilkeleri çerçevesinde özgünlük, sonuca ulaşabilme yeteneği, sonuçların temel bilimlere/teknolojik uygulamalara katkısı ve sonuçlarının yaygın kullanım potansiyeli olan bir ürüne dönüştürülebilirliği ölçüt alınacaktır. Sözel ve yazılı sunumlarda açık ve anlaşılır olmak, konuya hakimiyet ve gösterilen özen de değerlendirmede önemli olacaktır.
Projeler ilk aşamada, Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne Bilim İnsanı Seçme Programı (BİSEP) bursu ile yerleşmiş ve lise öğrenimi sırasında gerçekleştirdiği projelerle çeşitli yarışmalarda ödüle layık görülmüş tıp fakültesi öğrencileri ve Bahçeşehir Üniversitesi öğretim görevlilerinden oluşan bir üst kurul tarafından büyük bir titizlikle gerçekleştirilecektir.

Yapılan ilk değerlendirme sonucu sözlü sunuma hak kazanan öğrenciler, Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından Ocak-Şubat aylarında gerçekleştirilecek Bilim Okulu etkinliğine davet edilecektir. Bilim Okulu kapsamında öğrencilerden jüriye ve tüm katılımcılara sözlü sunum yapmaları istenecektir.
İkinci değerlendirme aşamasında projeler, Bahçeşehir Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşturulan Jüri Üyeleri tarafından değerlendirilecektir.

Yarışma Süreci Ve Ödüller
Sözlü sunum sahipleri için gerekli tüm malzemeler (projeksiyon, bilgisayar, pointer vb.) Bahçeşehir Üniversitesi tarafından sağlanacaktır.

Yarışma şartnamesine uygun olmayan organizasyon komitesinin belirlediği kurallara uymayan projeler elenecektir. Tüm proje sahipleri Milli Eğitim Bakanlığı Yönetmelikleri çerçevesinde hareket etmek zorundadırlar.

Bilim Okulu Ortaöğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması kapsamında sözlü sunum için seçilen öğrenciler Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin misafiri olarak Bilim Okulu’nda düzenlenen her türlü atölye, eğitim ve derslere katılabilecektir. Sözlü sunum için davet edilen öğrencilerin ulaşım ve konaklama masrafları proje sahiplerine aittir.

1.’likÖdülleri:
●Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi BİSEP dahilinde %100 Eğitim Bursu,
●Hazırlık senelerinde BAU International bünyesinde Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington DC’de yer alan Mentora Dil Okulları’nda %100 eğitim ve konaklama bursu,
●Öğrenim süresince bir yaz dönemi Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi ile anlaşması bulunan laboratuvarlardan veya hastanelerden birinde yurt dışı staj imkânı (Eğitim giderleri karşılanacaktır),
●Ödül alan projenin Bahçeşehir Üniversite bünyesinde detaylandırılarak
Bilimsel çalışmalara devam edilmesi.

2.’likÖdülleri:
●Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi BİSEP dahilinde %100 Eğitim Bursu,
●Öğrenim süresince bir yaz dönemi Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi ile anlaşması bulunan laboratuvarlardan veya hastanelerden birinde yurtdışı stajimkânı (Eğitim giderleri karşılanacaktır),
●Ödül alan projenin Bahçeşehir Üniversite bünyesinde detaylandırılarak Bilimsel çalışmalara devam edilmesi.

3.’lükÖdülleri:
●Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi BİSEP dahilinde %100 Eğitim Bursu,
●Ödül alan projenin Bahçeşehir Üniversite bünyesinde detaylandırılarak Bilimsel çalışmalara devam edilmesi.

Ödüller projeyi hazırlayan her öğrenci için geçerlidir. Söz konusu burslar, öğrencinin sınava girip tercih yaptığı ilk sene Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne ÖSYM tarafından yerleştirildiği takdirde 9 sene süresince geçerlilik kazanacaktır.

Yarışma Tarihi:16—17 Nisan 2022
Son Başvuru:1 Mart 2022 (14 Mart 2022 Tarihine Uzatıldı)

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.

Detaylar İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ